rnmMwm Motorkustvaarder „Erna" Veel te zien op eerste intern, scheepsexpositie in Rotterdam „Dokter Wester" kreeg zilveren plak fel EXAMENS VGZ-werker gisteren in 't zonnetje gezet IJmondverenigingen vandaag en morgen Kort IJmondnieuws „Jan van Dommelen" verzorgde gastvoorstelling Havenberichten pggr Loodgieters- en Electriciteitswerkzaamheden WOENSDAG 21 NOVEMBER 1962 4 WC Havenverkeer Amsterdam OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY AUTORE JSCHOOL JOOP DOORNBOSCH Aric van der Veer STOFZUIGERS LOENDERSLOOT Ledental supportersclub VSV snel omhoog |OP& én VOLKSWAGEN RIJSCHOOL J 4 Telefoon 8930 en 8947 (0 2560) Kerkelijk nieuws P E R E Nog geen 5-daagse werkweek bij de kapper Kort nieuws In de week van 11 tot en met 17 novem ber zijn in de hoofdstedelijke haven aange komen 157 zeeschepen (402.997 brt.) en ver trokken 145 zeeschepen (365.602 brt.). Advertentie KONINQSrLUK - TIULKFOON BIJ HET UITBREKEN van de twee de wereldoorlog waren er nog heel wat schepen in aanhouw waarvan sommige al spoedig in handen van de bezetter vielen. Enkele hebben nooit gevaren: ze zijn tot zinken gebracht om de een of andere havenmond te versperren. Duits land was al in oorlog met Engeland toen het motorkustvaartnig Erna op 27 maart 1940 door de Zaanlandsche Scheeps bouw Mij te Zaandam werd overge dragen aan de rederij J. J. Janssen C. J. Hendriks te Haarlem. De Erna was groot 362 bruto reg. ton en het draagvermogen was 430 ton. De lengte over alles bedroeg 44,55 m, de breedte 7,33 m. en de holte 2.52 m. De 300 pk Kromhout motor gaf het vaartuig een vaart van 10 knoop. Nog geen twee maanden later bevond ons land zich midden in de oorlog. De Erna ging aan de greep van de bezetter voorbij en kon in vrijheid in de vaart blijven. Toen de oorlog voorbij was wacht te de Erna een bijzondere opdracht. In verband met het gebrek aan kleine schepen, die de ladingen copra uit de kleine laadhavens naar de grote zeehavens moesten brengen vertrokken aan het begin van 1947 een zestal coasters naar Indië De schepen werden door de Nederlandse regering gecharterd voor een jaar en on 'der beheer gesteld van de Koninklijke Pa ketvaart Maatschappij. De kustvaartuigen werden zo snel mogelijk geschikt gemaakt voor de vaart in de tropen. De Erna behoorde tot de zes vaartuigen, die deze reis naar de oost hebben ondernomen De namen der andere luidden Baltic, Wil- da. Henk, Beta en Unitas. Op 8 maart 1947 vertrok het zestal in konvooi naar Indië. De Beta werd met de f leiding van het konvooi belast. Men had meteen al met tegenslag te kampen. Spoedig na 't vertrek uit Rotterdam moest de Henk terugkeren en in Het Kanaal raakte het konvooi uit elkaar. In de Golf van Biskaje liep de Beta averij op zodat het schip naar St. Nazaire begeleid moest worden. Toen deze narigheden achter de rug waren had de reis een voorspoediger verloop. De Erna en de Henk hebben de afstand het snelste afgelegd. Op 14 mei, na een reis van 68 dagen, arriveerden de,ze twee schepen in Batavia. Toen de schepen hun taak in de Indische wateren er op hadden zitten zijn ze weer naar Nederland teruggekeerd. De Erna heeft tot in 1954 onder die naam gevaren en werd toen verkocht aan F. Alberts Rotterdam; het schip werd herdoopt in Frean. Onder deze naam ging het vaar tuig in 1957 in time charter varen voor de Coast Lines te Liverpool op de lijn Advertentie Piet Heinstraat 86 - IJmuiden Voor de heer C. B. Spoelstra en zijn familie was het dinsdag een heugelijke dag wegens de viering van zijn veertigjarig arbeidsjubileum bij de Konir^lijke Papier fabrieken Van Gelder Zonen n.v. te Veisen, waar hij als elektromonteur-bankwerker. werkzaam is. De jubilaris viel des morgens een harte lijke ontvangst ten deel in het directie kantoor. De bedrijfsdirecteur, de heer J. H. Smidt van Gelder jr. herinnerde er aan, dat de heer Spoelstra al vrij jong bij het bedrijf in dienst kwam als leerling-bank werker, welk vak hij steeds is trouw ge bleven en waarbij hem ook de elektrici teit niet vreemd is gebleven. De directeur schetste, dat de jubilaris ook wel zijn moeilijkheden heeft ervaren, zoals dit vrijwel in elke werkplaats voor komt, maar desondanks heeft de heer Spoelstra bewezen in zijn vak een zeer gewaardeerde kracht te zijn. Onder dankbetuiging voor de goede verdiensten van de jubilaris werden hem als huldeblijken door de directie aange boden een enveloppe met inhoud en schrif telijke gelukwensen van de hoofddirectie. Namens de Maatschappij voor Nijverheid en Handel werden de verdiensten gehono reerd met het vererend getuigschrift en de grote zilveren legpenning. Mevrouw Spoelstra, die vroeger ook werkzaam is geweest aan het bedrijf, ontving een foto in lijst van haar man. In gebouw Concordia was vrijwel al het personeel van de E.W. samen gekomen om collega Spoelstra te huldigen. Dit gebeurde bij monde van zijn chef, de heer Van Dijk. Met een geestige toespeling op het feit, dat de heer Spoelstra in die volgende jaren zijn vrouw aan het bedrijf leerde kennen en een herinnering aan de uit gebreide „soepdiners" aan de gedekte ta fel in de E.W. omstreeks 1942, kwam de heer Van Dijk op het chapiter van de langzaam groeiende overgang van de heer Spoelstra als bankwerker naar het elek trische vlak. Ook hij dankte namens de „werkplaats" voor de goede verstandhouding en schonk een elektrisch scheerapparaat. Mevrouw Spoelstra ontving een bloemstuk. De heer F. Brakenhoff had van de vele belevenissen in de E.W. onder het per soneel een aardig rijm gemaakt, waarin uiteraard de jubilaris een belangrijke rol heeft gespeeld. Met een kort dankwoord dankte de jubilaris voor de hartelijke woorden. De motorkustvaarder „Erna". Kaapstad-Walvisbaai. Eens p. week kwam de Frean te Port Nolloth, tussen Kaap stad en de mond van de Oranjerivier, in welke haven het schip zijn einde heeft gevonden. Op 30 juni 1957 in de Frean bij het vertrek uit de haven van Port Nolloth op een uitgewerkte zandbank gelo pen. Al het mogelijke werd gedaan het ongelukkige schip vlot te brengen. Een passerende trawler werd op het achter schip vastgemaakt maar ook toen geluk te het niet vlot te komen. Later werden er nog eens pogingen ondernomen maar tenslotte moest de Frean, ex Erna welk schip heel wat van de wereld had gezien als wrak worden verkocht. Begin 1959 is er een nieuwe Frean voor in de plaats gekomen, een 493 bruto reg. ton metende coaster van het gladdek type. Dit schip werd ook spoedig door het noodlot getroffen het is op 17 juni 1961 vergaan. Advertentie Excelsior Holland Electro Ruton. AEG Electrolux. Philips Erres Betaling eventueel te regelen Voor 100"/» service: Lan^e Nieuwstraat 4.3.3 4.35 WOENSDAG 21 NOVEMBER Openbare leeszaal, Plein 1945, IJmuiden- oost: 14.30 fot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 uur (jeugd) Filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord 14 tot 17 uur (jeugd). R.K. Leeszaal, Willemsbeekweg 96, IJmuiden-Oost: 14.30 tot 17.30 uur (ook volwassenen); filaal Wüstelaan 79, Sant poort: 14 tot 17 uur (jeugd). Patronaatsgebouw, Willemsbeekweg: 13.30 u.: Toneelgroep „Studio" speelt „Spel van liefde en toeval" voor Velser school jeugd: 20 u.: Zangfestival. Hervormd Jeugdhuis. Rembrandtlaan, 20 u.: Toneelvereniging „De Plankeniers" speelt „Zij leven onder ons". Garage Van Kolk. Ruysdaelstraat, 20 u.: Oefening r.-k. E.H.B.O. Hervormd Jeugdhuis. Santpoort' Voor stellingen poppentheater „Merlijn" voor schooljeugd. Zaal „Zomerlust", Santpoort, 20 u.: To neelvereniging „Jan van Dommelen" speelt .Hotel 't Gulden Vlies". Papiervaksehool, Velsen-noord: 9 tot 16 uur: Beroepententoonstelling Kennemer Theater. Beverwijk. 20 u.: Haroconcert Mij. tot bev der Toonkunst. KSA-gebouw, Beverwijk, 20 u 1 Toneel vereniging „T.O.V." speelt „Valstrik voor een man alleen". DONDERDAG 22 NOVEMBER Openbare leeszaal, Plein 1945: 10 tot 12.30 u.; filiaal Velsen-noord: 10 tot 12 u. R.K. leeszaal: Donderdag gesloten. Raadhuis, Velsen, 9.30 tot 12 u.: Spreek uur wethouder van onderwijs; 10 tot 12 u.: spreekuur wethouder sociale zaken (voor huisvesting, alléén na afspraak). Gymnasium „Felisenum", 10 u.: Scherm- wedstrijden, Politiesportvereniging „Vel sen". Vergaderzaal, Abelenstraat, 19.30 u.: Ouderavond Volksmuziekschool. Papiervakschool, Velsen-Noord, 19.30 tot 21.30 uur: Beroepententoonstelling. Gereformeerde kerk, Velsen-noord, 20 uur: Zangfestival Velser Gemeenschap. Hervormd Wijkhuis, Velsen-noord, 20 u.: Contact- en voorlichtingsavond Velser Gemeenschap. Kennemer Theater, Beverwijk, 20 uur: Huldiging Hoogovenjubilarissen: cabaret avond. „De zwarte mens" De samenwerken de organisaties NIVON, Volksuniversiteit en de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen, houden vrijdag 23 november in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandt laan, voor hun leden een bijeenkomst. Het programma, dat hun zal worden aange boden is getiteld „De zwarte mens" en wordt verzorgd door Donald Jones, met negro-spirituals, aan de piano begeleid door Cor Lemaire; Otto Sterman, voor dracht; Ottmar Fraai, Antilliaans zanger en gitarist en het Caraibisch orkest .Guyana", met zang en dans van Carmen May. Het is van het bestuur van de Haar lemse letterlievende vereniging „J. J. Cre- mer" ongetwijfeld een gelukkige gedachte geweest nu de toneelvereniging „Jan van Dommelen", uit Santpoort eens te invite ren voor het verzorgen van de jaarlijkse gastvoorstelling in de Stadsschouwburg. Niet alleen dat de reputatie van dit en semble de leden voor een verloren avond zou behoeden, doch het was tevens inte ressant de vaste bezoekers van „Cremer" de vereniging te kunnen voorstellen die erin is geslaagd de finale voor het Natio naal Landjuweel te bereiken. Zoals be kend, betekent dit straks in mei de artis tieke ontmoeting in de Stadsschouwburg van vijftien gerenommeerde Nederlandse toneelverenigingen. Als gevolg van deze uitnodiging heeft „Jan van Dommelen" dinsdagavond een opvoering gegeven van „Hotel 't Gulden Vlies", een blijspel in drie bedrijven door de bekende Engelse auteur J. B. Priest ley. Een stuk, dat destijds ook nog door het gezelschap van Cor Ruys werd ge speeld en waarin deze de rol van William Lotless vervulde. Voorlopig kan van deze gastvoorstelling een hartelijk onthaal worden vermeld, waarbij de spelers zelfs tot driemaal toe de eer van een „open doekje" te beurt mocht vallen. Ook aan het slot gaf het publiek van veel enthousiasme blijk. Om dat ,„J_ v. Dommelen" dit stuk echter nog voor eigen donateurs moet spelen moeten wij het thans bij deze korte vermelding 'laten Zoals bij dit blad gebruikelijk, ko men wij uitvoeriger op stuk en spelers te rug wanneer de betreffende vereniging haar serie opvoeringen heeft beëindigd. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN. BEVALLEN: L. M. BanninkHerkemij, d.. Burgemeester Rambonnetlaan no. 17, IJmuiden; A. M. J. AldersCardol, d., Helmstraat 1, IJmuiden; M. A. Zeegers de Weers, d„ Meeuwenlaan 11, IJmuiden- oost; A. M. Brongersde Best, z., Volta straat 1, IJmuiden; A. M. de JongJon gens, z., Oranjestraat 95, IJmuiden; K. van VlietTuinstra, d., Willemsbeekweg 23, IJmuiden-oost; C. BraunSperling, z., Lagerweg 3, Wijk aan Zee en Duin. OVRLEDEN: J. de Graaf, 46 jr., echtge noot van A. Kruit, Gijzenveltplantsoen 55, IJmuiden; J. Snijders, 86 jr., echtgenoot van M. M. Baker, Ogelwightstraat no 21, Velsen-noord; L. E. Koster, 87 jr., weduwe van W. Bijl, Schoolstraat 15, IJmuiden; B. W. G. de Boo 55 jr. echtgenoot van M. J. G. Geevers, Lange Nieuwstraat 81, IJmui den; J. Schoorl, 69 jr., Frogerstraat no. 36, IJmuiden; A. A. J, Lokker, 52 jr., echtge noot van A. L. de Kam, Middencfuinerwe? no. 40, Santpoort. „Herhaaldelijk hoort men dat Rotterdam de op één na grootste haven ter wereld is, maar persoonlijk hou ik niet zo van snoeven. Wel hen ik trots op de outillage in de Rotterdamse haven die de concurrentie kan doorstaan met andere havens in Europa". Dit zei gisteren de president van de Rotterdamse Kamer van Koophandel, mr. W. H. de Monchy, bij de officiële opening van de eerste internationale tentoonstelling voor scheepvaart, scheepsbouw en haven installaties, die in de Ahoyhal wordt gehouden en die tot zaterdag duurt. De president wees ook nog op het feit dat de scheepvaart het nu niet gemakke lijk heeft. De Waterweg noemde de president van de Kamer van Koophandel de bron van welvaart voor Rotterdam. Hij sprak zelfs van groot-Rotterdam, omdat verschillende werven buiten Rotterdam liggen. Blij was spreker met het initiatief een dergelijke tentoonstelling te houden. Dit is de eerste internationale scheepvaarttentoonstelling. De heer De Monchy hoopte dat de exposi tie zou bijdragen tot het vergroten van de belangstelling voor de scheepvaart en de scheepsbouw. Juist in deze tijd is die belangstelling van een groot publiek nodig, omdat de scheepvaart het nu niet gemakkelijk heeft. Er moeten schepen worden opgelegd. „Ge lukkig is de situatie niet zo ernstig als in het begin der dertiger jaren," aldus spre ker. Indien het gehele volk interesse toont voor de scheepvaart, zal dat zijns inziens bijdragen tot een bloei van zowel scheepvaart als scheepsbouw. De cijfers van de Rotterdamse havens wijzen op een bevredigende situatie. Ver volgens knipte de heer De Monchy het lint door, waarna de genodigden een rondgang door de tentoonstellingshal maakten. Veel te zien Men is gezien de korte duur van de ten toonstelling geneigd te zeggen, dat het zon de is van al de moeite die men heeft ge nomen. Er is inderdaad fraai werk gele verd. De stands zijn ally heel goed ver zorgd en zij geven door een keur van ar- van het schip in zijn kombuis gebruikt tot en met de bijna 38 ton wegende schroef van de grootste Nederlandse olietanker, de „Esso Den Haag," die in aanbouw is bij Verolme. Veel stands zijn voorzien van prachtige foto's van schepen. Zo ziet men in de stand van een Beverwijkse pompenfabriek op de gehele achterwand een afbeelding van de twee grootste in aanbouw zijnde sleepbo ten van n.v. Bureau Wijsmuller uit IJmui den. Voorts is er een heel groot model van de in aanbouw zijnde twee zelfverheffende kraanpontons, die volgend jaar naar IJmuiden komen om te helpen de nieuwe pierlichamen af te bouwen. Het model staat op 'n wagen. Verdere interessante zaken op de tentoonstelling zijn scheepsmotoren, brandblusapparaten, pompen, scheepsbeno- digdheden, voorlichtingsmateriaal enzo voort. Aantrekkelijk is ook de stand met scheepsmodellen. Gedurende de dagen dat de tentoonstel ling duurt wordt een congres gehouden. Vrijdag aanstaande zal gesproken worden over kernenergie en de toepassingsmoge lijkheden voor de scheepvaart. In verband met de opening van de ten toonstelling „Europort", had Verolme op de scheepswerf te Heusden een tewaterla ting georganiseerd. Het betrof ditmaal een Ierse bulkcarrier „Irish Plane". De doop van de 15.000 ton dw carrier werd verricht Een aantal Velsenaren heeft de sup portersvereniging, die aan ernstige bloed armoede leed er waren nog maar acht leden over weer nieuw leven ingeblazen. Het ledental hebben zij in betrekkelijk korte tijd weten op te voeren tot 130 en het is zeer wel mogelijk, dat dit aantal momenteel- ook al weer „verleden tijd" is, want de belangstelling voor de zo goed voor de dag komende roodwitten is groot. Uit het clubblad van VSV vernemen we, dat de supportersvereniging zich onder meer ten doel heeft gesteld de jeugdaf deling te „adopteren"j zulks onder het motto, dat „wie de jeugd heeft, de toe komst niet donker behoeft in te zien". En hiernaast zullen tal van andere activiteiten in de komende wintermaanden er op ge richt zijn de verenigingsband te ver stevigen. Advertentie V". .;.v tikelen zowel de deskundige als de leek door mevrouw F. Robbins, echtgenote van een uitgebreide informatie op het gebied een der commissarissen van de Irish Ship- van scheepvaart, scheepsbouw en haven- ping Ltd. installaties. Tachtig firma's zijn in de Ahoy-hal ver tegenwoordigd. Vap alles is er te zien, van af het hakmes dat de slager aan boord voor èl uw rijbewijzen KERKWEG 67 - SANTPOÓRT Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Haren (Gron.) (als jeugdpredikant) H. K. de Wilde te Nij- beets. Benoemd tot geestelijk verzorger van de Hervormde Vereniging „Kerkop bouw" te Nijkerkerveen dr. A. Steenbeek, a.s. emeritus predikant te Amersfoort. Geref. Gemeenten Beroepen te Barneveld W. C. Lamain te Grand-Rapids (U.S.A.); te Veenendaal P. Blok te Dirksland. Op de eerste internationale scheep vaart- en scheepsbouwtentoonstelling Europort te Rotterdam, is in de Ahoy hal ook dit grote model van een „kraaneiland" te zien. De kraan staat op een zelfverheffend ponton. Volgend jaar zullen twee van deze pontons naar IJmuiden komen om de pier lichamen af te bouwen. De kraan eilanden worden geconstrueerd, bij de n.v. Gusto te Schiedam. Hulpbode bij Openbare Werken van Be verwijk. de heer W. Wester heeft gisteren uit handen van wethouder E. Gerritse in het stadhuis de zilveren draagmedaille van de Maatschappij tot het Redden van Drenkelingen mogen ontvangen. Boven dien kreeg de bode een getuigschrift en een stoffelijk blijk van waardering van het gemeentebestuur. Nijmegen. Semi-artsexamen: G. A. Wal hof (Goor). Artsexamen: mevrouw J. G. H. RammelooCasparie (Nijmegen) en J. J. F. Schmitz (Arnhem). Delft Propaedeutisch exame'n voor geo detisch ingenieur: E. R. Paërl (Amsterdam). Propaedeutisch examen voor bouwkundig ingenieur: P. S. van Dorsser Keus (Utrecht). Kandidaatsexamen voor mijningenieur: A. Waterreus (Scheveningen). Kandidaatsexa men voor scheepsbouwkundig ingenieur: B. Oudemans (Den Haag). Ingenieursexamen voor civiel-ingenieur: P. Bakker (Hooge- zand), A. R. Bergen (Amsterdam), J. Blaau- wendraad (met lof) (Scherpenzeel), K. J. Briedé (Rotterdam), N. D. van Driel (Kort- gene), G. P. C. M. Eimermann (Breda), J. J. van Ewijk (Amsterdam), R. Geerling (Delft) G. P. Groote (Hilversum), P. Harto (Sche veningen), Hawari Djohani (Delft). M. Hen- drikse (Bloemendaal), W. van der Hoef (Wolvega), J. Jager (Utrecht), J. de Jong (Haarlem), A. J. Klein (Voorburg), M. J. A. van der Krabben (Den Haag), E. H. de Leeuw (Dè Lier), J. W. Ludwig, H. H. van der Maas (beiden Delft), J. C. M. van de Meerendonk (Amsterdam), G. P. C. Nass (Arnhem), W. van der Pol (Rijswijk-Z.H.), S. F. Prins (Heerenveen), H. Ris (Oude Tonge), J. van Roon, T. J. F. Smeele (bei den Delft), M. A. A. Soleman (Amsterdam), C. C. Veerman (Delft), J. S. Verheem (Bre da), A. P. Vernimmen (Terneuzen), W. F. M. Vlens (Tilburg), J. A. Vonk (Zoetermeer) A. A. C. de Vries Robbé (Aerdenhout), P. A. Walhout (Sint-Annaland), R. de Wit (Den Haag), P. van Wijngaarden (Delft). Examen mijningenieur: A. L. Scholten (Groningen), J. J. Wentink (Rotterdam). Examen scheepsbouwkundig ingenieur: J. A. Fernhout (Blaricum). Groningen. Kandidaatsexamen economi sche wetenschappen: J. A. W. M. Zunne- beld (Zwolle). Bevorderd tot arts: J. Bergs- ma (Dordrecht), J. W. B. Snuiverink (Gro ningen). Bevorderd tot tandarts: mevrouw E. AristovSugar (Groningen) en A. A. Keijzer (Sommelsdijk), S. Stern (Gronin gen) en H. A. Vis (Sneek). Prof. dr. W. Steigenga, benoemd tot ge woon hoogleraar in de planologie en demo grafie aan de universiteit van Amsterdam, heeft zijn ambt aanvaard door het uitspre ken, in de aula van de Lutherse kerk, van een rede getiteld „van sociale analyse naar sociaal-ruimtelijke konstruktie". Utrecht, Ir. J. J. J. Kokkedee uit Utrecht is gepromoveerd tot doctor in de wiskun de en natuurwetenschappen op het proef schrift, getiteld: „Effects of phonon inter actions on the scattering of neutrons by cristals". Amsterdam (VU). Geslaagd voor het pro paedeutisch examen theologie C. J. v. d. Drift (Schiedam). Wiskunde M. A. A. B. B. Blanjaar (Den Helder). Kandidaatsexamen theologie J. C. Langeveld (Amsterdam). Utrecht, Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde: O. H. Buyne (Utrecht); P. M. A. Engel (Den Haag); H. L. Frank (Utrecht); mej. M. M. H. C. Hindriks (Amersfoort); W. C. Koenders (Hilversum); L. C. F. G. Senden (Amers foort); mej. M. A. Smelt (Eindhoven); J. P. A. Verhaegen (Graauw). Doctoraal examen rechtsgeleerdheid: mej. H. E. M. C. Verbruggen ('s Hertogenbosch); H. J. Un- ger (Bloemendaal). Kandidaatsexamen Duitse taal- en letterkunde: C. P. Jellema (Amersfoort); J. B. Schilderkamp (Henge lo). Kandidaatsexamen geschiedenis: J. S. Wijne (Utrecht). Doctoraal examen ge schiedenis: A. A. van Kalveen (Amers foort). Doctoraal examen Franse taal- en letterkunde: mej. A. Bongaarts (Utrecht). Semi-arts examen: A. G. M. F. Brok (Arn hem); .J. P. Cornells (Utrecht). Artsexamen: J. J. H. Bik (Gouda); C. H. Scheffer (Zeist). Amsterdam (Gem. Un.), kandidaatsexa men theologie R. G. Scholten (Amsterdam) Advertentie Gas- en Waterfitter KENNEMERLAAN 9 TEL. 5271 Installateur P.E.N. De kappers in de IJmond-noord zijn het nog niet alemaal eens over het al of niet invoeren van de vijfdaagse werkweek. Dit bleek gisteren weer eens tijdens een in restaurant „Promenade" te Beverwijk ge houden vergadering van kapperspatroons. De haarsnijders van de afdeling Bever wijk waren in groten getale aanwezig om over het vraagstuk van de vijfdaagse werkweek te spreken. De leiding berustte bij de heer F. Buitenhuis uit Beverwijk, die mededeelde dat men eigenlijk nog ner gens een positief resultaat heeft bereikt. Spreker was op informatie geweest in Haarlem en IJmuiden. Er is grote verdeeldheid, aldus de heer Buitenhuis. „Men wil wel. maar men durft niet, omdat men bang is dat er onder ons zijn die zich niet aan de gemaakte af spraak houden." Er werd breedvoerig van gedachten gewisseld. Gemeend werd dat de invoering van de vijfdaagse werkweek in het kappersbedrijf langzaam dient te geschieden. Gewezen werd op het feit dat er al heel wat kappers zijn die dinsdag de gehele dag de zaak gesloten houden. Vorig jaar waren het er nog maar acht. maar nu zijn het er al vijftien. Verder bleek ter vergadering weer eens dat vele kappers wel om zes uur sluiten, maar dan nog lang niet klaar zijn met hun werk. Hieraan dient ook paal en perk te worden gesteld, zo zei men in de ver gadering. Men noemde het een misstand, die tot oneerlijke concurrentie leidt. De heer Wester heeft als ehbo-er menig maal knap werk verricht. Nimmer werd tevergeefs een beroep op hem gedaan. In Beverwijk wordt de bode zelfs „dokter Wester" genoemd. De bode werd om zijn werk dan ook ge huldigd. Hierbij was ook aanwezig de heer J. A. C. Schepel, chirurg als vertegen woordiger van de Mij. tot het Redden van Drenkelingen. De heer Wester wees erop dat hij bij 't werk veel medewerking krijgt van dok toren en politie, leden van de ehbo afde ling Beverwijk-Hoogovens en tal van an deren. Wethouder Gerritse overhandigde ver volgens een aantal diploma's aan leden van het vrijwillige brandweerkorps. De he ren P. Pels, F. van Dessel, Chr. Beum, K. de Bier, L. van Noort en G. Kelder man kregen het diploma brandwacht eer ste klasse. De heer P. Koch ontving het diploma brandwacht 2e klasse. De wethouder herinnerde eraan, dat de brandweer veel schade heeft weten te voorkomen. In het vorige jaar moest de brandweer 36 maal uitrukken voor brand, - waarvan de totale schade meer dan 180.000 had bedragen. Het hoofd van de brandweer, Ir. L. Stoe- linga dankte de leden voor wat ze hebben gepresteerd. De brandweerlieden waren opgeleid door de heer J. Bleeker en ge ëxamineerd door de heer IJ. Schinning, provinciaal ambtenaar van bran preven tie. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Wedloper, Pila; Wandsbek, Bordeaux; Cate Brovig, Puerto Rico; Lingestroom, Londen; Astwi, Baie Comeau; Mithras. Antwerpen; Carina Kopmansholmen; Vechtstroom. Poole; Fourah Bay, Las Pal- mas; Marwick Head, Sunderland; Matthew, Stralesund, lossen Wormerveer; Swallow, Par; Embla, Stockholm; Delfborg, Dieppe; Theano, Dublin; Socrates, Leixoes; Jasenitz Gdansk; Christine Oldendorff, Port Arthur lossen Velsen; Peregrine, Felixtowe; Mi- chaci-m.. Bremen; Mêrineus-v., Felixtowe; Immanuel, Rotterdam; Pandora, Terneu zen; Bydgosczcs, Dakar; Otto Nuebel, Li verpool; Aegis, Antwerpen; Bor, Gateshead; Port Talbot, Rotterdam. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Diligentia, Hamburg; Martha Ahrens,. Hamburg; Louise, Bremen; Achilles, Rot terdam; Startpoint, Colchester, laden staal- haven IJmuiden; Korsnaess, Jossingford; Aztek. Zeebrugge; Akita Maru, Bremen, erts lossen buitenhaven IJmuiden; Anne- liese, Victoria; Aldebaran, Delfzijl; Tilly - hamina, hout lossen Zaandam. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Fagerheim, Antwerpen; Duiveland, Grangemouth: Wexford. Boston, van Koog a.d. Zaan met stijfsel en stroop; Gré. Scar borough, kunstmest geladen IJmuiden; Chemie Tank Hamburg, bijlegger IJmui den; Castor, Trollhattaen. Walsmatr. gela den IJmuiden; R. E. Fritzen, Emden, ledig van buitenhaven IJmuiden; H. E. Fritzen, Bremen; Race Fisher. Southampton; Euro pa, Kinsllyn; Tilo von Wilmowski. Narvik; Harrogate. Goole; Mascotte, Landkrona, walsmatr. geladen IJmuiden; Texelstroom, Huil; Skagerak, Solvesborg; Tika, Londen; Julia Mary, Londen; Hinde, Londen; Liss Frellsen. Bremen, ledig van Zaandam; Maple Hill. Dratmouth; Solta, Gdansk; Eemstroom, Vlissingen; Oskar Floa, ledig van IJmuiden naar Rodenbek: Vliestroom, Londen: Beninkust, Antwerpen. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Rondo. Rotterdam: Barbara, Curacao; Claere Grammerstorf Leningrad ledig van Zaandam: Keizersveer, Ipswich; Herman Buisman, Abenraa- Hans Bernstein. Vaes- teraess. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aanduiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is ge gaan). Vreemde inbreker. Een echtpaar in Utrecht kwam 's morgens tot de ontdek king dat er 's nachts een inbreker op be zoek was geweest, die van een broek die aan de kapstok hing. de beide pijpen had afgeknipt. Datzelfde was gedaan met de pijpen van een broek die in de kamer lag. Verder was er een paraplu vernield. Er wordt niets vermist.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 4