Vestigingsklimaat voor kleinindustrie niet gunstig door arbeidstekort IN DE VISHALEN OP ZEE W.P.-commissies werken aan produktieverhoging bij Hoogovens-I Jmuiden B. en W. Velsen beantwoorden vragen VVV-Velsen stelt directeur aan Explosie op een Brits vliegdekschip: 5 doden Rotterdam als oliehaven importeert 1/5 voor EEG Kort Umondnieuws Schepen voor toekomst niet te groot maken „Historische bestuursgril" wordt ongedaan gemaakt Brand op Sarpedon Logger „Voorwaarts'1 tot wrak verklaard WOENSDAG 21 NOVEMBER 1962 Subsidie van 25.100,- voor '63 gevraagd Opvarenden van Spaanse vissersboot opgegeven Zoeken gestaakt Ongevallen door gladde wegen in Velsen „Rijmonders" hadden last van gladheid Kerkelijk nieuws Zakken vismeel gestolen 557ste STAATSLOTERIJ «ekias 7e njst Het Velsense gemeentebestuur heeft schriftelijk geantwoord op de vragen van het raadslid J. G. Kolkman betreffende de vestiging van Velsense bedrijven elders. De redenen die tot vestiging elders hebben geleid, zijn moeilijk na te gaan en zullen voor elk van de bedrijven die vertrokken zijn, anders liggen. Dit antwoordden B. en W. Bovendien wordt gezegd, dat in het algemeen kan worden gesteld, dat de ernstige spanningen op de arbeidsmarkt in het westen des lands, in de IJmond nog geaccen tueerd door de zuigkracht van de zware industrie, die veel geschoolde en ongeschoolde werkkrachten trekt, ten gevolge hebben dat de kleine en middelgrote bedrijven te kampen hebben met een ernstig tekort aan arbeidskrachten. In hun beantwoording zeggen B. en W. verder het volgende: Voor zover het col lege bekend heeft in de laatste drie jaar één Velsens bedrijf zich elders gevestigd; dit betreft het brood- en banketbakkerij- bedrijf Bakker Winkel N.V. te Velsen- Noord, dat in de loop van dit jaar naar de gemeente Beverwijk is verplaatst. Voor zover kan worden nagegaan hebben de volgende bedrijven in het bedoelde tijdvak elders filiaalbedrijven of afdelingen ge sticht: De elektro-motorenfabriek van Wals en Co N.V. te IJmuiden heeft in 1960 zo- wel in Hengelo (Gld.) als in Terborg wik- voor de grond aan de Hageveldlaan toe^ kelafdelingen gevestigd, terwijl voordien gezonden met verzoek deze akte getekend reeds in de gemeente Waarder een as- terug te zenden vóór 16 januari 1961 en semblagebedrijf was gesticht; De N.V. tevens het tiende gedeelte van de vooilo Mulder en Rijke te IJmuiden heeft in de Pi§e koopsom te storten. Aangezien zowel loop van dit jaar eveneens een nieuwe tak de toezending van de koopakte als de stor- van het bedrijf in Lemmer gevestigd; De ting achterwege bleven, waren B. en W. fa. Lagendijk te IJmuiden heeft een lom- genoodzaakt Wals en Co. N.V. bij brief pensorteerderij in Hoorn gevestigd; Staal- van 7 februari 1961 mede te delen, dat meubei N.V. 'te Velsen(noord) heeft een I de betrokken grond niet langer gereser N.V. werd onder overlegging van een twee tal situatietekeningen medegedeeld, dat op het industrieterrein te IJmuiden grond be schikbaar was voor de prijs van 17,50 per m2. Geen reactie Met betrekking tot de aangeboden grond op het industrieterrein werd geen reactie van Wals en Co. N.V. vernomen. Bij schrijven van B. en W. werd aan de N.V. een voorlopige koopovereenkomst als industriekern werd aangewezen de nieuwbouw van jachten en kleinere sche pen ter hand te nemen. Ook de andere bedrijven van de fa. La gendijk en Staalmeubel N.V. hebben geen contact met betrekking tot de aankoop van bouwgrond met de gemeente gezocht. Geen faciliteiten De veronderstelling, dat het „klimaat van Velsen" voor de kleinere en middel grote industrie niet of minder aantrekke lijk zou zijn, zou kunnen voortkomen uit de hierboven aangegeven redenen, te we ten het tekort aan arbeidskrachten en het niet verlenen van financiële faciliteiten bij vestiging van industrie in deze gemeente. Te dien aanzien kan ook nog worden vermeld, dat enkele bedrijven aan de zuid zijde van het Noordzeekanaal worden ge handicapt door het ontbreken van voldoen de haven- en kade-accommodatie. Overigens is een dergelijke veronderstel ling in haar algemeenheid naar de mening van het college niet juist, zoals reeds ge noegzaam kan blijken uit het feit, dat ver schillende vrij grote bedrijven, die afkom stig zijn uit andere gemeenten, zich in de laatste jaren in Velsen hebben geves tigd, waaraan dezerzijds alle medewerking is verleend. Het bestuur van de Vereniging voor Vreemdelingen-verkeer Velsen-IJmuiden is voornemens begin volgend jaar een di recteur aan te stellen. Het bestuur van de VVV heeft derhalve het verzoek tot het Velsende gemeentebestuur gericht te be vorderen dat aan de vereniging voor 1963 een subsidie wordt toegekend van 25.100. nevenbedrijf gesticht in Roden (Dr.). Andere kernen veerd kon blijven Met betrekking tot het bedrijf van de I N.V. Mulder en Rijke kan worden vermeld dat dit bedrijf van oudsher gevestigd is Enige gemeenten in het noorden en het geweest op het terrein van het S taats viS' oosten van het land zijn aangewezen als sershavenbedrijf. De N.V. heeft zich nim industriekernen, zodat bij vestiging van in- mer tot de gemeente gewend met een ver- dustrieën in die gemeenten van overheids- zoek om beschikbaarstelling van bouw- wege belangrijke financiële faciliteiten grond, worden verleend. Blijkens een perspublikatie over de offi- Wat betreft Bakker Winkel N.V. wijst ciële opening van de ingebruikstelling van het college er op, dat haar zodra in het bedrijf in Lemmer ligt het in de be 1959 bij geruchte was vernomen, dat deze doeling in die gemeente N.V. haar bedrijf wenste te vergroten werd medegedeeld, dat deze gemeente nog braakliggende grond aan de Wijkerstraat- weg ter beschikking had. Nadat de N.V. omtrent de voorwaarden van aankoop had geïnformeerd, bleek ech ter, dat het ontworpen bouwplan niet ter plaatse kon worden verwezenlijkt wegens strijd met het wederopbouwplan A voor Velsen(noord). Dit werd aan de N.V. me degedeeld, terwijl er tevens op werd ge wezen, dat in de naaste toekomst bouw grond beschikbaar zou komen op het in dustrieterrein te Velsen(noord). De N.V. heeft echter op dit schrijven niet meer geantwoord. Ten aanzien van het bedrijf van Wals en Co. N.V. kan worden opgemerkt, dat dit is gevestigd te midden van woonbe bouwing, hetgeen de mogelijkheden van uitbreiding ernstig beperkt, mede in ver band met hinder voor de omwonenden. Met de wensen nopens de toewijzing van woningen voor werknemers van de in Vel sen gevestigde bedrijven wordt uiteraard zoveel mogelijk rekening gehouden. In verband met de heersende woning nood is het echter onmogelijk om maar enigszins in deze behoefte aan woningen te voorzien, hetgeen ook al blijkt uit het feit, dat de gemeente zelf voor haar amb tenaren niet een voldoend aantal woningen ter beschikking kan stalen. In het bouwvolume voor 1962 werden aan de Hoogovens 78, aan de Papierfabriek 20 en aan de overige industrie 12 woningen opgenomen. Met de bouw van deze wo- welke eveneens ningen is een aanvang gemaakt. Op zee De Magnolia SCH. 22 heeft, nadat men maandag weinig had gevangen, gisteren voor de middag gevist benoorden de San dettie. Na de middag werd de visserij ver legd naar het z.o. van de Sandettie ter treffend I Deliauw ZZ" """"[hoogte van De Ruytingen. De eerste .trek onderhoud met de wethouder van openba- ,Poon> - 'leverde al 3 pakjes op en de'tweedé T beste re werken gaf de directie van de N.V. pryzen Dinsdag Dinsdag werden in IJmuiden 2420 kisten vis aangevoerd, w'aarvén: 601 kisten'tong en tarbot, 2 heilbot, 100 schol, 238 haring. 5 makreel, 256 schelvis. 181 wijting, 84 ka- Naar aanleiding van een dësbët^ffend b„eliauw e„n„„g^ 2 ham' bij brief van 12 maart 1959 te kennen, dat zij niet afwijzend stond tegenover de sug gestie om de mogelijkheid te onderzoeken het bedrijf naar een ander punt in de gemeente te verplaatsen. Aan Wals en Co. ANGLESEY (Wales) (Reuter) De De prijzën waren dinsdag per kilogram: heilbot 4,70-4,40; gr. tong 5,80-5,50; grm. tong 4,20-3.90; kim. tong 3.60-3; kl. tong I 3.90-3,70; kl. tong II 3,10-2,70; tarbot I 4,90- 4,40. Per 50 kilogram: tarbot IV 120-98; kl. schol II 42-21; verse haring 35-34; makreel 57-56; gr. schelvis 61-60; grm. schelvis 60- 59; kim. schelvis 67-59; kl. schelvis I 71-56; kl. schelvis II 62-45; wijting 51-34; gr. gul 60-56; middel gul 51; kl. gul 44-41; kl. haai 17-14; ham 134-102; poontjes 22-19; kl. koolvis zwart 40-26. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 204-186; gr. koolvis wit 228-212; gr. leng 140-116. Besommingen De besommingen van dinsdag in guldens: Britse admiraliteit heeft medegedeeld, dat kW 189 7.670. 146 10.490. 52 7.630, 209 6.950 maandag vijf mensen om het leven geko- 208 5.170, 153 990, IJM 66 4,780. 67 5.010, VL men zijn bij een ontploffing als gevolg no 14.150, SCH 171 8.300, 27 6.650, 260 10.440. van een ernstig lek in de ketelruimte van het Britse vliegdekschip „Centaur", I Aanvoer van woensdag dat bij Point Lynas aan de noordkust Zes schepen zorgden vanmorgen voor van Wales voor anker ligt. een aanvoer van 100 kisten schelvis. 85 wij Er werd ook enige schade toegebracht ting, 52 gul en kabeljauw, 550 koolvis, aan de bovenbouw van het schip. Het aan- 75 schol, 15 tarbot. 45 diversen. 150 haai tal gewonden is niet bekendgemaakt. Zij 75 stuks stijve kabeljauwen, 9.1O0 kilogram werden aan boord behandeld. Het 22.000 tong. ton grote schip heeft een bemanning van De IJM 25 Julie Streiff was aan de 1.700 koppen. markt met 90 schelvis, 70 wijting, 50 kabel SAN SEBASTIAN (Reuter, AP) Men jauw en gul, 550 koolvis, 10 radio, 150 haai, neemt aan, dat de twaalf opvarenden van 30 diversen, 15 stijve kabeljauwen, de Spaanse trawler „De Jesus" (130 toni De IJM 54 Protinus had aan boord 3.000 zijn verdronken. Opsporingen hebben geen kilogram tong, 350 kilogram tarbot en enkel resultaat opgeleverd. Het schip is ver- griet. 15 kisten schol, 7 wijting, 40 stijve 1 kabeljauwen. De SCH 117 Onderneming 3 liep van I morgen IJmuiden binnen met aan boord 200 kisten verse haring. Aangezien er voor morgen zeer weinig wordt verwacht, acht te de rederij het beter de SCH 117 dan te moedelijk gezonken. NEW YORK (AP) —De brandende Griekse vrachtboot Captain George die in I jgSggn de Atlantische Oer aan door de bemanning werd verlaten is vermoedelijk gezonken, prijzen van woensdag Het zoeken naar de vijftien nog vermis- Prijzen, in guldens, per kilogram: heilbot te bemanningsleden is gestaakt. 4,60—4.40, tarbot 4,704,10, grote tong Het Canadese vrachtschip „East Star" 5.705,40, grootmiddel tong 4,203,90 (540 ton), dat zaterdag door de bemanning kleinmiddel tong 3,202,90, tong I 3,90 werd verlaten, is ten noordwesten van 3^0, tong II 32.70. pakken, zodat dit schip een dagvangst van 80 kantjes kon maken. De KW. 144, Cor nelis den Duik haalde achtereenvolgens 10 4 en 38 kantjes scheep. Dit was tussen 4 en 6 uur gistermiddag. Voor de middag ving het schip vrijwel niets. De schepen die boven 59 gr. n.b. vis sen, hadden prachtig visweer. De vangsten waren echter zuinig. De „Postboy" haal de na een trek slechts 4 manden schelvis en 30 kabeljauwen aan boord. De IJm. 15, „Emma" wilde aan de zuid oostkant van de koraalbank proberen wat makreel te verschalken in de komende nacht. HD 74 verloor schroef De HD 74 Verloor maandagmorgen tij dens het vissen zijn schroef. De rederij heeft de HD 79, Drie Gebroeders naar de „Michiel" gedirigeerd. De HD 79 had niet slecht gevist. Er waren reeds 3200 kilo gram tong en 5 tot 6 manden tarbot aan boord. Rotterdam zal in 1965 ca een vijfde van de olie voor de EEG-markt importeren, of ca 12 percent van geheel West-Europa inclusief Groot-Brittannië, zo voorspelde op het congres „Schepen van de toe komst" in Rotterdam de directeur van Shell-tankers N.V., mr. E. H. Larive. Op het ogenblik is de invoer van ruwe olie via Rotterdam ca. 26 miljoen ton, waarvan 6 miljoen ton via de oliepijplei ding naar West-Duitsland gaat. Maar voor 1965 verwacht men een invoer van 32 mil- Het bestuur motiveert het verzoek met I J°en ton.waarvanlOmüjoen ton voorde erop te wijzen dat naar redelijkheid met oliepijpleidmg. Het grootste dee lis be kan worden verwacht dat zijn leden in zelf- K "1 voor de P werkzaamheid de zich steeds uitbreidende de Caltex <21 pet), de Esso (SI pet). Mo werkzaamheden van de vereniging blijven Oil (pi]p raffinaderii in aan- verrichten. Deze taak behoort ook niet te pet), die een nieuwe raffinaderij m aan worden verricht door de informatrice, de bouw heeft. enig betaalde kracht, van de plaatselijke U ^oor T ptx?n7 plaal'TrXbt Het bestuur meent dan ook dat mede uit het oostelijk deel van deMiddeiiandse gelet op de ontwikkeling van 't VVV-werk Zee, voor 27 percent ut betC^ara'b^ch® volgens moderne bedrijfsinzichten. de I gebied, voor 20 Pff^ uit Noord- en West noodzaak aanwezig is een vakman als di- I Afrika en voor p recteur aan de vereniging te verbinden. Het gemeentebestuur onderschrijft de mo tieven van de VVV in het pre-advies aan de raad ten volle. De recreatie gaat een steeds groter wordende plaats in de sa menleving innemen. Door haar vele aan- zische Golf. De wereldtankersvloot bestond op 30 ju ni j.l. uit 2659 schepen van 10.000 tot 75.000 ton dw of hoger. De totale lading capaciteit was 68,5 miljoen ton. Vijftig per cent van deze vloot heeft betrekking op trekkelijkheden is Velsen aangewezen om schepen van 25,000 t°t50„999,t°"'c?e £f" een rolvan betekenis te vervullen in de tegone die beladen het Suezkanaal kan ontwikkeling van het toerisme, mede door passeren. aC 421 percent heeft ee g ligging ten opzichte van de grote steden, vermogen van 10.000 o Het gemeentebestuur meent verder dat rest is schepen van meei da de organisatie van het vreemdelingenver- dw. keer de aangewezen instelling is om, in In aanbouw waren 259 tankers en een samenwerking en met hulp van de ge- totale ladingcapaciteit van I meente, deze toeristische ontwikkeling in ton De nieuwe schepen worden dus aar- goede banen te leiden. De vraag is echter merkelijk groter Het is, volgens mr. La- of de gemeente de lasten van de aanstel- rive, een absolute noodzaak dat d ling van een directeur volledig moet subsi- poort binnen niet al te lange "J" diëren. Het college meent dat de subsidie ook de plannen zijn toegankelijk woi van de gemeente in de kosten van de ver- voor schepen van 100.000 ton dw. Want eniging in redelijke verhouding dient te ook rondom ons m ^uropaAS, men^ezig staan tot de eigen inkomsten. De raad wordt voorgesteld de gevraag de medewerking voor 1963 te verlenen tot een bedrag van 25.100 of zoveel minder als de eigen inkomsten t.o.v. de overge legde begroting zullen zijn gestegen. aan de bouw van havens voor 100.000 ton- irs. De Velsense automobilistenclub „De Rijmonders" heeft dinsdagavond een oriën tatierit gehouden. Er waren 55 deelnemers De uitslag was: A-klasse: 1. G. den Har- De onverwacht opgetreden gladheid I tog 181 strafpunten, 2. J. H v. d. Putten heeft dinsdag ook in IJmuiden diverse on- 255, 3. Van Bugnum 265, 4. S. P. Bakker gelukjes ten gevolge gehad, die echter 288. B-klasse: 1. Starkhof 271 sti afpunten, overal tot materiële schade bleven be- 2. Broekhuyzen 285, 3. Wolthuizen 33„, 4 perkt. Het eerste slachtoffer viel des mor- .Stillebroer 372. 5. De Boer 418, 6. Buit gens om zeven uur op de Broekbergerlaan, 7. Gremmink 474. waar een bromfietsrijder slipte. Zelf liep w*i haH men veel hij geen verwondingen op, maar zijn brom- De nt was mrt.:met fiets gleed door en kon niet meer door een last van be §la naderende vrachtauto worden ontweken, vertraging binnenkv ri ement De Een flinke beschadiging was het resultaat, echter wat di Kraak aan het Een Duitse personenauto, waarvan de prijzen weiden m za bestuurder later in de morgen op de hoek Marktplein uitgereikt, van de Kanaalstraat en de De Wetstraat moest inhouden, om een van rechts ko mende auto voorrang te verlenen, werd van achteren aangereden door een vracht auto, die bij het remmen doorgleed. Beide auto's werden beschadigd. Hetzelfde was desmiddags om drie uur, het geval op de hoek van de Kerkstraat voor buitengewone werkzaamhedenJvei_ en de Koningsstraat, tussen een personen- zdfgfitg gerepatneerdew w de en een vrachtauto. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hoogeveen (vac. dr. E. van den End) Joh. van der Schee te 's-Gra- venmoer door de Generale als predikant Ten slotte slipte in de vooravond een personenauto op de Heerenduinweg, waar door deze in aanraking kwam met een lichtmast. De voorzijde van de auto werd geheel vernield. Dinsdagavond is ingebroken in een che mische fabriek in IJmuiden. Men verschaf te zich toegang tot de terreinen door het hangslot te vernielen, waarmee het hek was afgesloten. Uit een loods werden enige zakken vismeel ontvreemd. NOORSE OPDRACHT VOOR BOUW BAGGERMOLEN De Noorse regering heeft opdracht, ge geven tot de bouw van een baggermolen ter waarde van 7 miljoen kroner, bij de Internationale Handelscombinatie Holland in Den Haag. De molen zal in 1964 geleverd moeten worden. provincies) A. M. Middag, zendingspredi kant met verlof te Zeist. Aangenomen naar Veenendaal (vac. Jac Vermaas) dr. C. Graafland te Woerden. Bedankt voor Genderen J. Vroeginde wey, kand. te Bleiswijk. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Tweetal te Amersfoort-Centrum (3de pred. pi.) J. Kok te Enschede-Zuid en W van der Lingen te Schildwolde. Aangenomen naar Overschie O. J. Dou- ma te Souburg-Vlissingen. Bedankt voor Bunschoten-Spakenburg (vac. G. Zomer) J. J. de Vries te Bergent- heim. De vereniging van Hoogovenambtc- naren houdt vrijdag 23 november een ledenvergadering in het Hervormd Jeugd huis aan de Rembrandtlaan. Door het be stuur zullen diverse mededelingen worden gedaan en voorts houdt de heer H. Lamé- rus een lezing over „De computer, één van de moderne hulpmiddelen van de admini stratie". Scheepsbouwers, ontwerp de schepen niet te groot, want ge riskeert dat steeds minder havens bereikbaar worden. Dat was de waarschuwing, die de tech nisch onderdirecteur van het gemeentelijk havenbedrijf van Rotterdam, ir. H. P. Meijer tot zijn deskundig gehoor richtte op het congres „Schepen van de toekomst" in Rotterdam. Het congres, georganiseerd ter gelegenheid van de eerste internationa le scheepsbouwtentoonstelling in de Ahoy- hallen, (zie elders in dit blad) werd offi cieel geopend door burgemeester mr. G. van Walsum van Rotterdam in aan wezigheid van vele leden van het corps con sulaire in de Maasstad. Op buitenstaanders maakt het vaak de indruk, alsof bij' het ontwerp van een schip alleen of in hoofdzaak rekening wordt ge- houden met de eisen van het schip zelf, in aanzienlijk minder mate met de eisen van het laden en lossen en nauwelijks of het geheel niet met de verlangens van de havens. Alleen echter als bij het ont werp aan al deze facetten de nodige aan dacht wordt gegeven, kan het schip zijn rol vervullen in de gehele cyclus van het vervoer, die zo goed en voordelig moge lijk moet geschieden, aldus ir. Meijer. Over de steeds grotere diepgang zei hij: „Tot nu toe hebben de havens, zij het vaak zeer schoorvoetend, ten koste van grote inspanningen de ontwikkeling van de diep gang kunnen volgen. Maar telkens moest daarbij worden geconstateerd dat bepaal de havens voor de onmogelijkheid kwa men te staan verder verdieping uit te voe ren, omdat een grens was bereikt. Dit be tekent dat het aantal havens, die de zeer grote tankers kunnen ontvangen, met de groei van deze schepen regelmatig minder is geworden". De mammoettanker heeft betekenis voor de economie van het massavervoer, maar toch is een waarschuwing noodzakelijk, „opdat ons achteraf geen verwijt kan wor den gemaakt". Met het uitvallen van ha vens loopt immers de algemene bruikbaar heid van het schip terug. De verschillende grenzen voor een ha ven zijn: de ligging achter een tunnel, c.q. de niet meer wijzigbare diepten in de toegangsrivieren of -kanalen (Hamburg, Antwerpen en de oude havens van Rotter dam). Ook financieel-economische motie ven kunnen een grens stellen: de toena me van de kosten van baggerwerkzaamhe- den verhoudt zich soms in de derde macht tot de toename van de diepte. Het is economisch niet verantwoord om voor supertankers alleen nieuwe havens aan te leggen. De haven wordt daardoor te kwetsbaar. Integratie van de gehele goe derenstroom is noodzakelijk en Rotterdam is in de gelukkige omstandigheid dat het die heeft. Ir. Meijer bepleitte voorts standarisatie van een groot aantal technische details op hetzelfde type schepen. Het kerkdorp Eerde in Noord-Brabant heeft reeds vele jaren een gemeentegrens cjie dwars door het dorp loopt. Als d'e pastoor 's morgens de deur van de gro te, statige pastorie achter zich dicht slaat, Verlaat hij het grondgebied van St. Oeden- rode. Als hij de mis opdraagt in de kerk, bevindt hij zich echter binnen de gemeen tegrenzen van Veghel. Pastorie en kerk staan vlak naast elkaar. De grens loopt ook dwars over het kerkhof en door de Dorpsschool. De minister van Binnenlandse Zaken heeft nu de gemeenteraden van St. Oeden- rode, Veghel en Schijndel laten weten dat hij aan de hand van de adviezen van Ge deputeerde Staten van Noord-Brabant, van mening is dat Eerde bij Veghel moet ko men. Hiernaar streeft reeds lang een commissie in Eerde, waarin vertegenwoor digers van de boerenorganisaties, van de K.A.B., de middenstand en het kerkbe stuur zitting hebben. Eerde is een paro chiegemeente waarvan de geschiedenis te rug gaat tot de veertiende eeuw. Maar Eerde ging een dood dorp worden: het groeide niet meer, de bevolking verouder de en de scholen liepen leeg. De com missie is verheugd dat er nu een einde komt aan de „historische bestuursgril", die het dorp in tweeën deelt. Bermuda gezonken MANILLA AP) Zestien personen wor den vermist na het omslaan van een mo torboot in de wateren van de Soeloe-archi- pel. Per 125 kilogram: kabeljauw 160140, koolvis 130—102. leng 124. witte koolvis 204—200. Per 50 kilogram: grote gul 62—49. middel gul 58—50, kleine gul 48^42, grote en TOKIO (AP) Het hoofdkantoor van grootmiddel schol 67—62. zetschol en schol de veiligheidsdienst voor de scheepvaart te i 70—62, schol II 53—47. schol III 20—28, Jokohama is een onderzoek begonnen naar gestripte wijting 5346, wijting dicht 61 de aanvaring tussen de Noorse tanker 47 schar 4037, poontjes 2622, radio Tharald Brovig en het Japanse tankschip 4240, kleine koolvis I 34—29. kleine kool- Manoekata Maroe. Van beide schepen zijn vjs n 30—26. hake 90, ham 130, kleine leng de logboeken en andere documenten in 3gj kleine witte koolvis 63, rode poon 45 beslag genomen. Van de opvarenden van 40, tarbot 196—92, grote schelvis 72—58. het Noorse schip is een zeeman later over- grootmiddel schelvis 7264. kleinmiddel leden, waarschijnlijk door benzinedamp vergiftiging. Op het Nederlandse schip „Sarpedon' (2.531 ton), dat zich voor de kust van North Carolina bevindt, woedt een brand in de machinekamer. Het ziet er naar uit, dat men de brand met eigen middelen zal weten te blussen. MAN BRANDDE VOETEN Een 25-jarige man uit Den Helder, werkzaam bij de Havenstichting, stapte iinsdag in het hete-water-bassin onder een blustoren op het Hoogoventerrein. Hij schelvis 68—57, schelvis I 6864, schelvis II 68—63, haring 43. Per 40 kilogram: lever 47, sardien 17, haai 197,50. Regels kabeljauw: grote 9288, middel 57—52. Per stuk: haai 150. Besommingen van woensdag IJM 154 12.100, HD 8 2.580, IJM 25 33.800. Scheveningen In Scheveningen werd vanmorgen in het I geheel geen vis aangevoerd. Haringvangsten KW 110—15, KW 147—3, KW 73—9, kreeg brandwonden aan voeten en enkels KW 16—2. KW 7010, KW 163—A KW en moest in het Rode-Kruisziekenhuis wor- 37—10, KW 167—2, KW 175—2, KW 22— den opgenomen. 11 130 10 kantjes. Sedert geruime tijd komen in verschil lende bedrijfsafdelingen van de Koninklij ke Nederlandsche Hoogovens en Staalfa brieken N.V. en aangesloten bedrijven pe riodiek groepjes arbeiders bijeen om on der leiding van hun opzichter voorstellen te bedenken en uit te werken, die de pro- duktiviteit van het bedrijf kunnen verho gen. Dit geschiedt in het kader van de aktie W.P. (Werkoverleg-Produktiviteits- bevordering). De vier W.P.-commissies van de Erts- voorbereidingsinstallatie in totaal 21 man hebben bij dit werk midden in de roos geschoten. Niet alleen bedachten zij een methode om in de sinterfabriek een tijdrovend euvel, dat de produktie belem merde, te verhelpen, maar zij werkten de ze methode ook volledig uit. De beloning bedroeg f 945,- dus 45,- per man. De heer J. Maes, bedrijfschef Erts- voorbereidingsinstallatie, die dinsdagoch tend 20 november vijf leden van een ploeg hun deel uitreikte ('s middags geschiedde dit met een tweede ploeg en maandag 26 november a.s. zullen de overigen hun be loning ontvangen), roemde de gezamenlij ke krachtsinspanning, die uitmondde in één werkmethode voor vier verschillende ploegen; iets wat over het algemeen in de praktijk niet eenvoudig is te verwezenlij ken. Het euvel bestond uit het vast blijven plakken van verslakte sinter aan de eerste BROMMER TEGEN STILSTAANDE AUTO Een zestienjarige bromfietser is in de Galgenweg te Beverwijk tegen een stil staande personenauto gereden en gevallen. De jongen moest in het Rode-Kruiszieken huis worden opgenomen. De knaap heeft de auto door zware sneeuwval niet gezien, ofschoon de auto onder een brandende lan taarn was geplaatst. sinterband. Dit betekende produktieverlies daar de band werd stopgezet. Kwamen er bijzonder veel „plakkers" voor dan wer den vroeger, om produktieverlies te voor komen, deze stukken met handkracht ver wijderd, hetgeen een moeizaam karwei was. Dank zij de ideeën van de W.P.-com missies behoren storingen door „plakkers" tegenwoordig vrijwel tot het verleden. De vorige week bij Bakkum gestrande I logger kwl40 „Voorwaarts" van de heer A. Ouwehand is door rijkswaterstaat tot wrak verklaard. Het wrak zal door rijks waterstaat worden opgeruimd. Volgens de wet mogen er geen goederen, met uitzondering van lijfgoed, beddegoed I en scheepspapieren van boord worden ge- haald. Eventuele berging, opruiming, ver lichting, bewaking, vervoer etcetera zullen uiteraard hoge kosten met zich meebrengen Indien zekerheid is verkregen, dat deze kosten door eigenaar, verzekeringsmaat schappij of hoe dan ook zullen worden ver goed, kan toestemming worden verleend de goederen van boord te halen. Rijkswaterstaat wil namelijk ter bestrij ding van de kosten die gemaakt zijn en I eventueel nog komen een zo gunstig moge- lijk rendement zien te verkrijgen. Het is intussen nog de vraag, of, aan I wie ook toestemming zal worden verleend enig graafwerk rondom het tegen de duin rand liggend vaartuig te verrichten, daar I zulks gevaar zou kunnen opleveren voor de duinen. NOORS VRACHTSCHIP IN NOOD Het agentschap Dirkzwager heeft van ochtend vroeg bekendgemaakt dat het 1.599 ton metende Noorse vrachtschip „Bro" van „Birger Pederson and Sons", ter hoogte van de Portugese kust in moeilijkheden verkeert. HOGE PRIJZEN sftftO 11383 1 1500 14748 f 1000 4144 4312 4586 6798 12505 15010 400 1109 2302 3873 7992 ^511113118098 1^17 18811 18948 19318 200 1316 1411 2031 2506 5108 5480 5556 6376 9138 9884 10510 10831 13755 13823 14907 15308 16004 16016 16306 16917 17525 17o47 18082 18247 19172 19663 20987 21079 PRIJZEN VAN ƒ80.— 12013 250 342 424 441 570 602 735 869 94S 13049 088 095 277 294 326 327 339 437 443 493 556 662 694 752 789 896 949 14062 065 129 195 235 358 382 464 468 484 515 673 690 728 787 966 992 15131 154 265 272 320 341 353 471 574 936 16098 192 254 256 370 520 534 612 677 967 987 11037 '055 100 162 173 208 250 272 354 650 748 929 959 18035 044 086 088 411 434 523 567 573 763 992 18418 496 499 569 679 703 774 808 825 961 20021 026 108 305 440 460 574 682 791 810 815 934 21274 478 490 964 985 1150 419 684 856 939 984 3053 pl 164 221 385 517 650 705 771 815 4002 026 070 081 089 110 130 266 283 301 311 335 369 403 507 526 535 647 887 5261 347 405 438 471 584 702 767 783 859 6049 280 435 512 561 621 695 730 752 7233 449 627 640 975 8091 099 109 252 352 476 506 577 787 868 9009 162 206 255 453 465 561 574 710 888 10140 254 379 512 519 886 959 11079 093 127 136 140 238 277 303 354 409 513 533 573 717 944 NIETEN 1008 027 042 068 096 241 246 277 318 340 353 358 363 377 389 422 423 452 455 473 481 489 497 518 659 663 694 705 721 725 727 742 765 778 837 959 964 990 2114 119 141 144 158 170 172 201 237 281 354 362 371 373 394 417 424 447 448 452 515 528 529 538 568 574 739 776 803 825 829 876 883 948 3039 043 046 069 122 155 195 197 217 250 306 319 336 373 398 441 477 521 570 571 600 601 640 646 679 731 750 751 764 766 770 805 812 845 928 940 941 954 983 4042 069 098 209 230 285 291 343 375 399 412 415 420 461 478 581 585 601 604 658 676 677 689 702 740 748 754 765 881 907 931 939 954 5015 050 086 087 126 154 170 178 219 274 300 372 458 522 545 558 560 568 631 650 660 661 680 695 729 737 788 890 891 894 917 935 964 «059 *>81 082 088 091 115 131 147 150 160 164 171 175 176 201 204 222 244 263 282 290 314 394 422 443 456 501 560 595 678 702 7.34 750 770 811 860 873 896 933 952 956 961 978 985 997 1035 057 135 166 171 198 206 219 259 308 338 369 411 418 419 435 445 457 467 522 531 541 586 602 610 643 656 728 840 846 858 890 894 936 942 945 962 8010 024 044 096 107 132 187 206 216 222 238 240 241 259 313 319 335 341 377 386 414 419 461 471 537 594 600 634 663 686 735 751 783 794 797 828 891 901 922 949 955 963 969 982 997 9032 090 101 107 115 123 149 203 213 227 279 285 308 320 328 329 346 354 358 361 394 443 522 599 615 633 673 680 709 730 750 767 787 797 799 821 835 853 854 874 983 993 10011 061 072 076 077 082 115 119 137 219 257 263 361 371 386 398 414 453 463 464 487 506 518 542 550 560 583 587 667 701 716 756 812 818 851 879 973 985 996 11099 107 120 130 143 163 209 216 240 264 281 300 330 341 358 370 385 411 416 462 474 508 531 570 609 614 629 644 649 669 721 729 746 765 783 804 838 871 "Cf 00 00 JO to 915 952 997 12004 080 084 108 117 137 165 168 176 189 194 196 201 214 245 361 386 420 436 480 488 492 500 517 535 548 559 576 652 675 686 723 913 925 956 13000 13025 048 108 110 116 129 146 159 244 250 276 279 288 300 321 355 389 397 444 455 488 510 536 635 647 685 710 714 717 750 766 800 827 897 908 923 961 972 990 14018 086 087 111 134 149 164 186 213 233 242 296 297 349 378 389 394 407 435 445 462 511 553 570 592 613 631 634 677 740 776 801 836 857 862 877 899 916 941 954 968 971 990 15004 012 036 060 081 086 107 138 139 171 177 190 203 211 214 276 283 314 335 336 340 384 395 419 431 481 484 494 507 511 578 595 636 648 652 664 690 709 712 728 780 785 865 895 911 912 947 971 997 16055 058 079 081 083 085 108 .116 167 188 200 225 232 299 300 313 323 327 350 381 387 396 405 408 436 471 501 511 517 643 656 664 683 762 .798 802 897 908 976 17020 056 070 124 135 183 216 248 253 276 279 291 294 359 370 400 438 478 571 575 606 663 725 736 766 776 837 898 914 951 18036 054 072 076 083 139 149 277 292 294 312 345 371 381 418 423 459 581 583 603 624 647 686 703 707 755 771 799 826 849 864 913 979 987 19020 031 056 088 113 147 154 156 164 173 203 236 249 273 278 339 348 374 382 386 503 526 540 553 562 588 592 600 603 613 619 622 638 645 662 674 694 717 850 883 888 892 952 20012 031 033 045 046 087 120 131 135 185 200 206 219 227 276 283 337 338 344 360 366 425 492 510 524 554 555 565 572 591 594 634 687 719 767 773 817 823 833 847 876 879 913 970 981 992 21046 050 060 062 118 138 154 209 217 276 295 321 365 414 458 475 482 520 525 540 548 597 622 640 673 679 694 731 793 795 804 807 814 821 879 903 943

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5