Nu Sp verstarde economie op gang komt is anjes politieke modernisering met te stuiten sneeuwbal dodelijk voor rolt: sociale opbloei verwelkt Falangisme en Aj EUROPA BECCARI Waarnemers zijn meer dan eregasten ter concilie VAN NIEL Meredith heeft het moeilijk Hongerig en werkloos Algerije wil kapitaalvlucht stuiten d.%.9aiOunU Zweedse koning en mr. J. J. Hage ereleden Pleitbezorger van protestanten in 1870 voor nieuwe Lutheruitgemaakt Geen voorwaarden voor herstel der betrekkingen met Djakarta Vice-admiraal Brouwer naar de Antillen vSf DONDERDAG 2 2 NOVEMBER 1962 11 De sneeuwbal rolt Drie jonge mannen a V* nxuui I Bijzondere wijnaanbieding: Cötes-du-Rhöne Chateau Saint Pierre f 3.25 per fles elke tweede fles slechts f 2.25 per fles wijnhandel van 1823 Maar: voorzichtig aan Moeizaam ontwaken Wonder voltrekt zich Remmende invloeden Revolutionair OMEGA HORLOGES edelstaal vanaf 125.— Lof Samenwerking Ben Bella: Geen omvangrijke nationalisaties Dorpen bouwen Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Minder Rooms (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) MADRID. De econoom, die ziet dat Spanje's inflatiespiraal door het sta bilisatieprogram van 1959 goeddeels is afgebogen, dat de peseta hard is, dat de Spaanse betalingsbalans een jaarlijks overschot heeft, knikt goedkeurend. Hij noteert dat de Spaanse economie een jaarlijks groeicijfer van 3,7 percent toont, lager dan in de meeste andere Europese landen, maar toch een groeicijfer. Hij ziet dat een rapport van de Wereldbank het zeer wel mogelijk acht die jaarlijkse groei tot 5 percent te ver hogen en zo het inkomen in de indu striële en dienstensector binnen tien jaar te verdubbelen. Dat ook het inkomen in de agrarische sector aanzienlijk kan stij gen, dat er werkgelegenheid voor een miljoen mensen méér kan komen. De op timistische conclusie s an de zeer voor zichtige Wereldbank: Spanje kan sneller veoruitkomen dan Griekenland. Onze econoom werpt een blik op de aanzienlijke privé-investeringen van bui- 'eiilandse consortia, op de liberalisering van de starre staatseconomie, op de ver melde polsslag van de middenstandshun- del. Hij ziet in Ma drid en Barcelona de uiterlijke tekenen van een nieuwe wel stand, het half mil joen scooters dat in Spanje knetterend de opleving inluidde, de nieuwe bioscopen, de winkels vol elektri sche gebruiksartike len. De Londense „Eco nomist" meent: na de Italiaanse, Duitse en Nederlandse „Wirtschaftswunders", is ook het Spaanse economische mirakel ge boren. Europa het op geheel Spanje zou kunnen doen). Een voorbeeld: de expansie van de lichte industrie vereist een binnenlandse afzet markt, die slechts is te verwezenlijken door een stijging van het loonpeil. De trek van geschoolde arbeiders naar het buiten land heeft hetzelfde effect. Die trek wordt deels opgevangen door de migratie uit de arme landbouwgebieden naar de steden. Die migratie verlicht de bevolkingsdruk op de onderontwikkelde agrarische stre ken. ve'-mindert er het aanbod op de ar beidsmarkt, verhoogt er de lonen van de landarbeiders en dwingt op den duur tot modernere methodes. Men hoeft geen marxist te zijn om in te zien dat. die economische ontwikkeling die z-ich niet zal laten remmen door gezeur over het verlorengaan van „de Spaanse ziel" onvermijdelijk sociale verbeteringen met zich mee zal brengen, hogere ontwik keling, bewustwording van mogelijkheden door contact met een nieuwe wereld. En dat op haar beurt die sociaal-economische ontwikkeling vérstrekkende politieke con- seouenties voor Spanje zal hebben, conse quenties die weinig gemeen zullen hebben met. de verwelkte visies uit de dertiger jaren, die het Franco-regime nog steeds doen spreken van de „organische democra tie". Het is niet uit onhoffelijkheid, dat ik de woorden van de minister van Economische Zaken, Ullastres, tot het laatst bewaar. De globale schets van Spanjes economische ontwikkeling is noodzakelijk, om de draagwijdte van zijn voorzichtige woorden te beseffen. Minister Ullastres behoort tot de invloedrijke katholieke leken-organi- satie „Opus Dei", die het regime zeer ver heeft „geïnfiltreerd", religieus en politiek conservatief is, maar er naar Spaanse maatstaven sociaal en economisch nogal De algemene vergadering van de Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij voör Tuinbouw en Plantkunde heeft tijdens haar in Utrecht gehouden vergadering koning Gustaaf VI van Zweden benoemd tot ere lid van deze maatschappij wegens de grote liefde die de Zweedse koning voor de levende natuur heeft en zijn uitge breide botanische kennis, in het bijzon der van orchideeën. Het diploma voor het erelidmaatschap en een speciale oorkonde zijn inmiddels met enkele orchideeënplanten van varië teiten, die nog niet in de collectie van dê koning waren opgenomen, naar Hal- singborg, de zomerresidentie van koning Gustaaf, gezonden. De Koninklijke Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft momenteel ruim 15.500 leden, ver deeld over 81 afdelingen. De vergadering benoemde voorts mr. J. J. Hage, voor zitter van de afdeling Haarlem en om streken, tot erelid. Mr. Hage gaf onder i meer de stoot tot oprichting van de la gere tuinbouwschool, de Zocherschool in Haarlem. vooruitstrevende denkbeelden op nahoudt. Ullastres, de minister van Financiën, Rubio, en de commissaris voor het ont wikkelingsplan, Rodo (beiden eveneens lid van Opus Dei), zijn de drie betrekkelijk jonge mannen onder wier leiding de Spaanse economie haar transformatie is begonnen. Met Franco's goedkeuring. Dit is wat minister Ullastres mij ervan zei: „Spanje heeft structurele economische wijzigingen, landhervormingen, liberali sering, volledige werkgelegenheid in ieder geval nodig, of het zich nu bij de E.E.G. mag aansluiten of niet. Ondanks de eerste afwijzing blijven wij streven naar die associatie en naar een later lidmaatschap. Als Spanje zich bij Europa kan aansluiten, zal die noodzakelijke ontwikkeling uiter aard veel sneller gaan". De arme boeren uit Andalusië en Estremadura, die naar de steden trek ken omdat zij hebben gehoord, dat daar iedere dag een warme maaltijd is te krijgen, wonen in het Madrileense district Puente de Vallecas in krotten en rotswoningen. Maar boven die mod derige misère verrijzen moderne woonblokken: voor het eerst sinds de republiek wijdt de Spaanse regering zich aan de problemen der,i minder bedeelden. Advertentie Kleine Houtstraat 57 (hoek Ged. Oude Gracht) Tel. 10078. Snelle bezorging De herauten van een nieuwe welstand: de scooters, waarvan er nu al meer dan een half miljoen door Spanje rij den. Zij geven de verkeerspolitie hoofdpijn, maar voor de econoom zijn zij het onafwijsbare teken van het op komen van de middenstand. Een vraag: „Zal die economische ontwik keling politieke consequenties hebben die piet stroken met dé politieke filosofie van het regime?". Het antwoord: „Die econo mische ontwikkeling zal ongetwijfeld poli tieke consequenties hebben in een moder ner, zo u wilt liberaler richting. Onder de huidige vormen van het regime verandert alles al. Europa hééft in feite al invloed op de gebeurtenissen in Spanje: door het toe risme, door de migratie van Spaanse arbei ders, door de dwang van zijn concurrentie. Maar wij moeten oppassen: in een zo on evenwichtig ontwikkeld land, met een tra ditie van hardheid, strijd en dominatie, moeten de politieke ontwikkelingen niet vooruitlopen op de economische. Wij mogen geen kansen en energie verliezen door bittere sociale en politieke strijd" Voor de arme, ongeletterde'boer uit, An dalusië of Estremadura, die zijn gezin met mandjes en kisten met bezittingen op de trein zet, omdat hij gehoord heeft dat er in Barcelona en Madrid zoveel te verdie nen is (men, kan er iedere dag een warme maaltijd krijgen) is Spanjes economisch wonder van andere aard. Hij gaat de plaats innemen van de geschoolde arbeider die naar onze streken is geëmigreerd omdat daar zijn bekwaamheid naar werkelijke waarde wordt gehonoreerd. De mijnwer kers in Asturië (Spanjes best betaalde ar beiders) moeten het aanzienlijke risico flemen van een verboden staking, omdat hun lonen écht niet hoog genoeg zijn. Het jonge echtpaar dat de comfortabele levens standaard van Noordwest-Europa wenst, moet zijn inkomen putten uit vijf betrek kingen: drie voor de man, twee voqr de vrouw. Hun werkdag duurt van 's ochtends acht tot 's avonds elf. Alleen op zondag kunnen zij van hun verworvenheden ge nieten. De conclusie ligt voor de hand: de Spaanse economie is aan een proces van gezondmaking begonnen dat vruchten be gint af te werpen, maar die vruchten wor den nog slecht verdeeld. Het wonder blijft, dat Spanje economisch eindelijk wakker is geworden. In zijn imperiale periode heeft Spanje Zuid-Amerika leggehaald zonder die rijk dommen in de opbouw van eigen economie te investeren, door landbouw, mijnbouw en industrie te ontwikkelen. Onder de mo narchie is Spanje een feodale staat geble ven, die roofbouw op zichzelf pleegde. On der de republiek zijn sociale verlangens bevredigd zonder economische basis. Tij dens de burgeroorlog is het land verwoest, tijdens de wereldoorlog was het geïsoleerd. Dat isolement is nog vijf jaar voortgezet door een blokkade, die ten doel bad Franco ten val te brengen, maai' waarvan het enige gevolg was, dat de levensomstandig heden van het Spaanse volk er nog beroer der door werden. Gaat men ervan uit dat Soanjé weinig goede grond bezit, met slecht verdeelde regenval en nog veel slechter verdeeld grondbezit hier te groot, daar te klem dat de opbouw van de Spaanse econo mie aanvankelijk werd geleid volgens de corporatieve princioes van amateur-econo men als Mussolini en aanverwante war hoofden, dan mag men vandaag inderdaad van een wonder spreken. Het op gang komen van de Spaanse eco nomie gaat nog met horten en stoten. sectoren stagneren door slechte verbindin gen, door monopolies en door archaïsche gewoontes. Van die laatste werkt het tra ditionele eigendomsrecht op de betrek king" het meest verlammend: het is in Spanje onbeschrijflijk moeilijk een baan te krijgen, maar het is bijkans onmogelijk eruit ontslagen te worden. De man dient niet zijn functie, de functie dient de man. Die situatie en het dominerend karakter van de bureaucratie geven een extra rigide karakter aan een economie, die al zoveel andere flessenhalzen kent en die verstard is door het traditionele protectionisme van de lange isolatie. En toch maken hele ge bieden en sectoren zich los uit die starre structuur. Zij beginnen als locorrm+ief te werken op de stagnerende rest (zoals (Van onze correspondent) ROME. Een concilie, de geschiedenis leert het, is nooit een rustige bijeenkomst. De hartstochten laaien er hoog op en de meningsverschillen gaan soms zo ver, dat scheuring en strijd er het gevolg van zijn. Wij behoeven slechts te herinneren aan het eerste Vaticaanse concilie van 1869/1870, waar verscheidene heel belangrijke kwes ties onopgelost bleven omdat de concilie vaders zich eigenlijk alleen interesseer den voor één zaak: het voornemen van de Romeinse Curie om de onfeilbaarheid van de Paus in de geloofszaken tot een dogma te verheffen. Vele bisschoppen uit Cen- traal-Europa waren daar met grote be slistheid tegen. Bij de stemming bleken 451 „patres" het voorstel te hebben goed gekeurd, 88 waren er tegen en 62 wensten beperkingen. Van tevoren hadden reeds 55 bisschoppen Rome verlaten omdat de Paus had geweigerd een clausule toe te voegen, die de onfeilbaarheid van de Pausen af hankelijk maakte van die der kerk (dat wil zeggen van Paus en concile tezamen). De laatste grote tegenstander, monseig neur Strossmayer, de strijdhaftige Kroa tische bisschop van Diakovo (Zagreb) was de laatste die zich tenslotte bij de wil der meerderheid neerlegde. In Duitsland en Zwitserland hebben zich groepen gelovigen afgescheiden en verenigd met de oud- katholieke kerken van Nederland en Frankrijk. Na die onfeilbaarbéldsverklaring van de Paus leek het dat er nooit meer een con cilie zou worden gehouden. In elk concilie immers werd altijd weer stelling genomen tegen de neiging van Rome tot steeds gro ter centralisatie. „Rome" had gewonnen en in zekere zin leek er geen plaats meer voor een concilie. Maar de geschiedenis staat niet stil en ook de kerk moet reke ning houden met, en zich aanpassen aan, de grote veranderingen, die het gevolg zijn van de dekolonisatie en de emancipatie der rooms-katholieken in de missielanden. Toen op 3 januari 1870 de bisschop van Savannah (U.S.A.), monseigneur Verot, bij de discussie over het schema inzake „de oorsprong van de mens" voorstelde daar een clausule aan toe te voegen, inhouden de dat ook kleurlingen een ziel hebben en de gelijken zijn van blanken, vond men die opmerking revolutionairNu ne men tientallen zwarte, bruine en gele bis schoppen en zelfs kardinalen aan het con cilie deel. En toen op 22 maart de Kroa tische bisschop Strossmayer protesteerde tegen de opmerking dat alle ketterij der laatste eeuwen zijn oorsprong zou hebben Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 86, HAARLEM Speciaalzaak sinds 1888 Er bestaat tussen de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties. Oe Thant, en minister Luns geen verschil van me ning over de „proefballonnetjes", die van verschillende Indonesische kanten zijn op gelaten over een mogelijke, vervroegde overdracht van Nieuw-Guinea aan Indone sië en over voorwaarden, die door Indo nesië zouden kunnen worden verbonden aan 't herstel van de diplomatieke betrekkingen met Nederland. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaarde, dat Nederland bij verschillende gelegenheden heeft doen weten te willen meewerken aan het herstel van normale betrekkingen, maar dat elke voorwaarde, die men van Indonesische zijde daaraan zou willen koppelen wordt afgewezen. Wij vernamen officieus een officiële beves tiging daarvan was niet te verkrijgen dat de Indonesische regering bereid is de diplomatieke betrekkingen te herstellen zonder dat er voorwaarden worden ge steld. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties beschouwt het herstel der diploma tieke betrekkingen als een wezenlijk deel van het akkoord over Nieuw-Guinea. Hij heeft dat duidelijk doen blijken tan de Indonesische autoriteiten. MEMPHIS (Tennessee) (AP) James H. Meredith, de eerste neger die tot de universiteit van Mississippi in Oxford is toegelaten, zegt dat oe druk waaraan hij blootgesteld wordt vrijwel ondraaglijk is. Steeds vaker wordt dan ook de klacht ge hoord dat hij geen college loopt. Hij mist zeker 60 procent van de lessen. In zijn weekeindverblijf in Memphis, waar de zwijgzame Meredith spraakzamer is dan elders, verklaarde zij zijn studie te willen voltooien, maar naar zijn zeggen hebben de gebeurtenissen hem een veteraan van de luchtmacht in een staat van per soonlijke crisis gebracht. Wat hem dwars zit is het feit, dat hij voortdurend in het brandpunt van de be langstelling staat de constante surveil lance van journalisten, politie-ambtenaren en soldaten. „De aandacht die ik daaraan moet besteden, leidt mij zeer van mijn stu die af", zegt hij. De voortdurende aanwezigheid van zijn beschermers is een bron van spanning. Noch Meredith noch de federale politieman nen willen ook maar met een woord rep pen van eventueel tussen hen bestaande spanningen, maar Meredith heelt verklaard gaarne het einde van zijn bewaking te zul len zien. Meredith heeft erop gewezen dat zijn succes als student weinig te maken heeft met het doel van zijn aanwezigheid op de universiteit. „Ik heb nimmer verklaard dat ik alleen belangstelling had voor de studie", zegt hij. „Al dat gepraat over graden is onbelangrijk. Wij strijden voor het recht om onderricht te krijgen. Het recht om te falen is even belangrijk als het recht om vooruit te komen". in het protestantisme fn opmerkte dat vele protestanten Christus waarachtig liefheb ben, „te goeder trouw" dwalen en dat men naar „zedelijke eenheid" met protestanten en orthodoxen moest streven, ontstond een ongehoord tumult. Onder de kreten: „Maar dat is een nieuwe Luther! De zaal met hem uit!" werd het hem belet verder te spre ken. En ditmaal zijn orthodoxe en protestant se waarnemers de eregasten van het con cilie. Die waarnemers, evenzeer gebon den door de belofte van geheimhouding als de concilievaders, kunnen geen bijzon derheden vertellen over de besprekingen, maar hun persoonlijke kijk op de gang van zaken is toch wel van groot belang. Een stemmig is hun lof over de organisatie. De voorbereidende commissie heeft aan het concilie een werkschema voorgelegd, waarin juist die onderwerpen aan de orde komen, die op dit ogenblik door een con cilie besproken kunnen worden en wier oplossing leiden kan tot wat de PaUjS voor ogen staat: verdieping van het geloof en vernieuwing der kerk. Er is een ander punt, waarover allen het eens zijn: de centrale figuur bij dit alles is Paus Joannes. Onder geen zijner voor gangers zou het mogelijk zijn geweest dat waarnemers van vrijwel alle andere chris telijke kerken niet alleen aanwezig zijn, maar alle beschéiden ontvangen precies als de concilievaders, hun op- en aanmerkin gen, hun raadgevingen, schriftelijk bij het secretariaat kunnen indienen, wetende dat ook die opmerkingen en eventuele voor stellen tezijnertijd onder ogen zullen wor den gezien. Dit feit alleen is voor dc rooms-katholieke kerk reeds een grote „vernieuwing". Piet Kee. De Haarlemse stadsorgamst Piet Kee is uitgenodigd zitting te nemen in de jury van het concours voor orgelspel en -improvisatie, dat volgend jaar juni ge houden zal worden in de St. Albans kathe draal bij Londen. ALGIERS Premier Ben Bella van Al gerije heeft de Europeanen in zijn land verzekerd, dat zijn politiek programma niet voorziet in veelomvattende nationali sering van particuliere ondernemingen. Op een persconferentie zei hij, dat alleen basisindustrieën zoals stroomvoorziening en mijnen zullen worden genationaliseerd. In sommige andere ondernemingen zal de staat een belang nemen, maar de meeste zaken zullen in particuliere handen blij ven. Ben Bella's verklaring weerspiegelt de groeiende bezorgdheid over de vlucht van Europeanen en kapitaal uit Algerije. Hij verklaarde, dat hoewel Algerije uitziet naar het socialisme, dit socialisme niet in enkele maanden en ook niet in enkele jaren tot stand kan worden gebracht. Ben Bella deelde nog mee, dat de Al gerijnse minister van buitenlandse zaken, Mohammed Chemisti, binnenkort naar Pa rijs gaat om over kwesties van Frans-Al gerijnse samenwerking te spreken. Ben Bella ontkende berichten, dat zijn regering van plan was de oliebronnen van de Sahara te nationaliseren. De Algerijnse regering zal aan het eind van de maand een actie beginnen tot het wederopbouwen en stichten van dorpen in het hele land. Het Algerijnse volksleger, vrijwilligers en plaatselijke dorpelingen zul len deze omvangrijke taak ter hand nemen. De dorpen zullen bestaan uit eenkamer woningen, die per stuk 1.000 gulden zul len kosten. De nieuwe dorpen komen te liggen bij grote landbouwbedrijven die door de staat worden beheerd, aldus Ben Bella. Reizigers door westelijk Algerije mel den dat zij in steden en dorpen honger- demonstraties hebben gezien. In Guelma, ten oosten van Constantine, zouden enke le duizenden demonstranten door het le ger met geweerkolven zijn uiteengesla gen. De onrust in het land is groeiende. „In de meeste delen van het binnenland heerst een toestand van gedeeltelijke hongers nood", zei een hoge vakbondsfunctionaris. Er zijn twee miljoen werklozen in Al gerije. (Reuter, AP). Advertentie Grote sortering in de nieuwste INKTPATROON-VULPENNEN De chef van de-marinestaf, vice-admiraal L. Brouwer, is van Schiphol naar de Ne derlandse Antillen vertrokken. Hij zal daar met de minister van Defensie, ir. Visser, en de Antilliaanse regering de wenselijk heid van versterking der defensie bespre- Vice-admiraal Brouwer wordt reeds sinds de vorige week in de West. Vice-admiraal Brouwe? wordt reeds maandag op Schiphol terugverwacht, mi nister Visser precies een week later. En niet voor niets noemden wij de naam van monseigneur Strossmayer, een der grootste kerkvorsten van alle tijden. Paus Joannes heeft met die Kroatische bisschop iets gemeen. Strossmayer leefde als Kroa- tisch geestelijke in een door Hongaren overheerst land en stond aan het hoofd van een bisdom, waar hij nauw contact had met protestanten, orthodoxen en zelfs mohammedanen. Al naar het karakter van de persoon leidt zulk een grenspositie tot onverdraagzaamheid of tot; een brede tole rantie en Strossmayer onderkende de mo gelijkheid tot samenwerking met anders denkenden. Paus Joannes heeft een be langrijk deel van zijn leven doorgebracht in een der meest rooms-katholieke steden van Itali, Bergamo, maar daarna was hij gedurende veie jaren nuntius. Eerst te So fia, later te Constantinopei en Athene, steeds dus in l„nden, waar een geringe minderheid van rooms-katholieken (meest al volgen zij een oosterse ritus) leeft te midden van orthodoxen en mohammeda nen. Zijn meest intieme vriend en raad gever is kardinaal Giobbe, die bijna een mensenleven lang nuntius was in 's-Gra- venhage en hem stellig heeft ingelicht over het geloofsleven der protestanten. De hori zon van een man als Paus Joannes is daar door oneindig veel breder dan die der Curie-kardinalen. En zoveel hebben wij wel begrepen uit de gesprekken met verscheidene waarne mers. dat de bisschoppen van de landen ten noorden van de Alpen er tot nu toe in slagen de al te „Roomse" (iets anders dan rooms-katholieke) instelling van de Curie het hoofd te bieden. Vandaar dat men van dit concilie belangrijke vruchten mag ver wachten. ook al zal *r enige tijd verlopen voor men daar iets van bemerkt. Een te rugkeer tot de eenheid van alle christenen is uitgesloten, omdat er nu eenmaal be paalde dogma's zijn (en dogma's zijn ge openbaarde waarheden, waarop de kerk van Rome niet terug kan komen), zoals de suprematie van de Paus, de Maria-verering en nog andere, die de orthodoxen, maar vooral de protestanten, niet kunnen aan vaarden. Maar dat er op den duur op som mige- gebieden samenwerking ontstaat is niet uitgesloten. Het is natuurlijk al prettig voor de waarnemers dat zij in de vergaderzaal een ereplaats innemen onmiddellijk naast de troon, die voor de Paus is gereserveerd en vlak bij de tafel van de raad van voor zitters. Maar dit is tenslotte slechts een vriendelijk gebaar van de Paus. Heel wat anders is het dat telkens weer een der sprekers na in het statige Latijn te hebben aangekondigd dat hij zich richten gaat tot de „eminentissimi" en de „excellentissimi" daarop volgen laat: „carissimi fratres sepa- rati". De waarnemers worden er dus on middellijk bij betrokken; ze hebben deel aan wat er gebeurt.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11