Kans op besmetting met rabies is niet groot HET OVERHEMD MET DE MEESTE EXTRA'S T.V., DE SINT EN DE SCHRIJVERS Massale inenting van honden; lijngebod gehandhaafd Machevo 1962 opent in Utrecht de poorten al het goede dat U van Hero verwacht i/ ii i n o r i i/s* n i r a b l li n 1000 BROEKEN Adviseur van Prins Bernhard Prinses in Manila door duizenden toegejuicht Stijgend studentental aan Amsterdamse universiteit Boxtel bouwt huis voor door brand getroffenen Vrijgezel bedreigde zijn moeder met broodmes t.R.|.C-0-T II T i 19 .jJERDAG 22 NOVEMBER 1962 Gerustellende verklaring van G.G. en G.D 1Enkalon - dus het makkelijkst te wassen. Nóóit strijken, en nóóit kreukels, 2. T-M'C'O't - dus gebreid en daar om heerlijk ventilerend, plezierig in het dragen. 3. Het poes-etiket - en dat is uw zekerheid van ijzeren kwaliteits controle op stof en snit. Dat maakt elk ENKAL0NT«R«i-C-0»T overhemd tot het fijnste voor de man, het meest voordelige voor de vrouw, Koop niet zomaar tricot- nylon, vraag naar G'°e"teSOePl Derko mocht wel I lijk: Overbrenging van rabies van mens op mens komt vrijwel niet voor, meent de gemeentelijke geneeskundige en gezond heidsdienst in Amsterdam, die zegt dat uit de vele vragen, die van verschillende kanten gesteld worden, blijkt dat er bij de bevolking velerlei misverstanden om trent de besmettelijkheid van hondsdol heid bestaan. De dienst vestigt daarom de aandacht op verschillende punten. Hondsdolheid is 'een ziekte, die wordt overgebracht door de beet van een dier dat reeds ziek is, of binnen enige (hoog stens zes) dagen na deze beet ziek wordt. De kans op uitbreken van de ziekte na een beet bedraagt vijf-vijftien percent, af hankelijk van de plaats en ernst van de beet. Zeker 85 percent van de mensen, die door een dolle hond zijn gebeten, zal dus ook zonder behandeling gezond blijven. Een dier in het incubatiestadium, dat niet ziek is respectievelijk waarvan blijkt, dat het niet binnen zes dagen ziek wordt, is dus niet gevaarlijk, zelfs al blijkt later dat dit dier twee weken na het bijten rabies krijgt. Overbrenging van mens op mens komt vrijwel niet voor. Slechts bij zeer intiem contact, of bij een beetwond, toegebracht door een rabiespatiënt, is besmetting niet geheel uit te sluiten. Overbrenging van de ziekte door iemand, die contact heeft met een rabies patiënt is onmogelijk. Evenmin kan de ziekte via levenloze voorwerpen worden verspreid, zodat de hier en daar voorko mende mening dat een huis waarin rabies is voorgekomen gevaarlijk is, op een soort middeleeuws bijgeloof berus't. Een hond, die tegen rabies is gevacci neerd, is evenmin gevaarlijk als een niet gevaccineerde hond, zolang deze honden niet door andere honden zijn gebeten. Ook een kat, die niet gebeten is, levert geen gevaar op. Indien een gevaccineerde hond besmet wordt door een dier dat aan rabies lijdt, wordt hij zelf niet ziek indien de vaccinatie dan 45 dagen geleden i s. De enige belangrijke maatregel ter voorkoming van hondsdolheid bij de mens is het vermijden van hondebeten of katte- beten. Indien dit toch gebeurt is er slechts mogelijkheid van infectie indien de betref fende hond of kat ziek wordt. Daarom dient, van het dier tenminste een week na de beet bekend te zijn of het nog gezond 'Advertentie ...PROEFT U IN DE NIEUWE HERO-KIPPENSOEP! De Hero-kokstrokken krachtige bouillon van het malse, blanke vlees van jonge kippen. Zij loverden met kostelijke ingre- diënten.Zij keurdenenkookten en proef den. Nooit werd er met zoveel geestdrift zó'n smakelijke soep bereid! U ZIET DE STUKJES KIP Een rasechte kippensoep... alsof U ze zélf gemaakt had... zie al die stukjes mals kippenvlees...snuif de geur op van die krachtige kippenbouillon en proef... is. Dan is het onmogelijk, dat er een week te voren virus (smetstof) in het speeksel I van het dier aanwezig was. Inenting van de mens tegen rabies vindt plaats indien de hond of kat onvindbaar is en mógelijkheid van ziekte bij het dier niet uit te sluiten is. Dit is het geval in een besmet verklaarde streek, zoals Am sterdam en Amstelveen momenteel zijn. De inenting heeft als doel snelle vorming van weerstand tegen een infectie, die mo- gelijk heeft plaats gehad, aldus de GG en I GD. De heer J. W. F. Backer, directeur- generaal van de Rijksluchtvaartdienst, die met pensioen is gegaan, zal met ingang van 1 december adviseur-honorair voor burgerluchtvaartzaken van prins Bernhard worden. De heer Backer zal de eerste zijn die een dergelijk adviseurschap gaat vervullen. De heer Backer, die een der oprichters en voorzitter is van het „Civil Aviation Planning Committee" van de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie en voorzitter is, heeft het verzoek gekregen dit voor zitterschap te blijven bekleden. De heer Backer heeft het verzoek han- vaard. Prinses Beatrix is gisteren per vliegtuig uit Bangkok in Manila, de hoofdstad van de Philippijnen, aangekomen voor een be zoek van drie dagen. Zij werd verwel komd door president Macapagal en diens 15-jarige dochter Gloria. Bijna duizend mensen, onder wie hoge Philippijnse func tionarissen, diplomaten, en Nederlandse kinderen met oranje sjerpen, waren naar het vliegveld gekomen om de prinses te begroeten. Op weg van het vliegveld naar Manila reed de auto de prachtige weg langs die langs de baai van Manila loopt. Op enige punten waren erepoorten met „Welkom Prinses Beatrix" erop geplaatst. Duizen den mensen langs de route juichten de prinses toe. Kort voor de aankomst van de prinses op het vliegveld was president Soekarno van Indonesië van de luchthaven vertrok ken na een bezoek van drie uur tijdens zijn reis van Tokio naar Dakarta. De prinses bracht vanmorgen een offi cieel bezoek aan de president en zijn echt genote in het Malacanang-paleis. Daarna legde zij een krans bij het monument van de nationale held, José Rizal. Verder be zocht zij het historische fort Santiago, de kathedraal van Manila .en een sociale in stelling. Na een lunch in het paleis van de president bezocht prinses Beatrix de universiteit van Santo Tomas. Des avonds gaf de Nederlandse ambassadeur de heer J. van der Zwaai, een receptie. Advertentie r .1 'fV t"i V- '"'vV 1 -A, i mmm >oePen Het aantal studenten dat op 31 oktober aan de universiteit van Amsterdam was ingeschreven bedroeg 7847, dat is 1094 of 16.2 percent meer dan vorig jaar op de zelfde datum. Het aantal eerstejaars-stu denten onder hen was 1392, 62 meer dan een jaar geleden. Bij de eerstejaars bestaat vooral belang stelling voor de rechtsgeleerdheid en voor de letteren. In het bijzonder de Franse taal en letterkunde is in trek. Gestegen is de belangstelling voor de psychologie, de opvoedkunde en de politieke en sociale wetenschappen. De sterke stijging van het totale aantal studenten is verdeeld over alle faculteiten, behalve die der godgeleerdheid. De groot ste aanwas wordt geleverd door de econo miestudenten, in iets mindere mate door hen die rechten, letteren, politieke en so ciale wetenschappen, psychologie, opvoed kunde en econometrie studeren. Een ambtenaar van de burgerlijke stand in Harlingen stond voor een moeilijk geval oen een jonge vader zijn zoontje Derko wilde noemen. Die naam kwam niet op de ïamenlijst voor en dus weigerde hij deze naam in te schrijven. De vader ging daar- p naar de openbare leeszaal in Harlingen m diepte daar in de namenencyclopedie de naam Derko op. Hij sjouwde het zware boek naar het gemeentehuis, de vinger tus sen de bladzijde waar de naam stond, en toonde het de ambtenaar. Deze zwichtte en heeft toen de haam Derko toch ingeschre ven. Daarna bracht de jonge vader het boek naar de bibliotheek terug, met een doos bonbons voor de leeszaalassistente Dat de intocht van Sinterklaas een ander karakter heeft dan vroeger is ook dit jaar weer gebleken. De TV-uitzending over de aa'rikomst van de Sint in Amsterdam heeft verschillende commentatoren uit de tent gelokt. De VOLKSKRANT schrijft: Een Sint Nicolaas, die drie minuten na zijn aankomst over raketten op Cuba I sprak, naar volwassen toespraken moest luisteren en zelf volwassen toespraken hield, die minutenlang aan de praat werd gehouden door microfoonvoerders van ettelijke radio-omroepen en de televisie, die omstuwd werd door comitéleden, cameravoerders, politiemannen, autoritei ten en verklede optochtfiguren was dit nog Sinterklaas, de grote kindervriend? Van een bisschop mag men zoiets eigen lijk niet zeggen, maar wij wagen het erop: I Sint Nicolaas in Amsterdam is op de ver keerde weg. Men heeft zich van hem I meester gemaakt als een mascotte voor publiciteit en public relations, en niemand, niemand, schijnt op het idee gekomen te zijn dat zo'n intocht staat of valt met het plezier, dat de kinderen er aan hebben Het commentaar van het NIEUWSBLAD VAN HET NOORDEN is ook niet vriende- „Wat er op het beeldscherm kwam was een aangelegenheid voor grote mensen, die de kinderen geheel onberoerd liet. Toen de optocht van de praalwagens begon met de traditionele grollen van de Zwarte Pieten, er omheen, met andere woorden, toen het dus voor de kleintjes eindelijk leuk begon te worden, was de reportage uit. Vanwaar die korte Sinterklaasreportage? De reden hiervoor kan alleen gezocht worden in de pathologische angst, die de heren in Bus- sum bevangt, zodra het woord reclame valt." T.V.-programma's zijn vaak een teken van tegenspraak. Een gelijkluidend oordeel over een uitzending is een uitzondering en dat hoeft men niet te betreuren. In de kwestie „Hermans-Van Kuilenburg" leek het oorspronkelijk of iedereen het op treden van Hermans veroordeelde, maar nu blijken enkele scribenten er toch anders over te denken. In VRIJ NEDERLAND werd op gelijk soortige „harde" Franse programma's ge wezen en geconstateerd, dat het optreden van Hermans niet slaagde doordat hij zijn onderwerp niet voldoende beheerste, en daardoor in slagvaardigheid tekort kwam. Merkwaardiger is, dat DE TELE GRAAF bij monde van Henk van der Meyden een ander geluid laat horen dan onmiddellijk na de uitzending. „Onze brave TV-programma's moeten veel harder worden" schrijft hij. „Om eer lijk te zijn, ik vind .uitzendingen als deze, waarin twee tegenstanders elkaar niet .trachten te sparen, en een ervan de ander belaagt, terwijl deze in de gelegenheid is terug te slaan, de,mooiste stukjes televisie. De schrijver Hermans, die een aanval lan ceerde op een uitgever, toonde zichzelf te kunnen zijn op het scherm. Hij heeft daar mee bij velen een onsympathieke indruk gemaakten men kan veronderstellendat hij dit van tevoren heeft geweten. Hij liet zich hier echter niet door weerhouden en bracht de moed op om en publique zijn mening te uiten. Een moed, die bij 99 per cent van de mannen en vrouwen, die voor onze camera's komen en geïnterviewd worden, ontbreekt." Het optreden van Willem Hermans heeft de schrijvers in het middelpunt van de be langstelling gezet. De LEEUWARDER COURANT wijst er op, dat schrijvers in Nederland een geheel andere plaats in de samenleving innemen dan bijvoorbeeld in Frankrijk. Het blad wijst op Malraux en Mauriac, die op een belangrijke politieke functie kunnen wijzen, zoals vele Franse schrijvers voor hen (Rolland, Zola).Malraux heeft een revolutionair verleden en is nu minister voor kunsten en wetenschappen. „In Nederland lijkt dat allemaal on denkbaar. De overheden schuwen hier de literatoren als onberekenbare en alleen op hun gevoel afgaande mensen. Zij halen hen niet, zoals in België, in regerings betrekkingen; meestal vinden zij het al erg genoeg dat zij hen ter gelegenheid van enige onderscheiding moeten toespreken en eren. Welk een verschil tussen Frank rijk en Nederland! Iemand als André Malraux zou hier als een politieke wind- haan, een onbetrouwbaar sujet, een staats gevaarlijk man en een profiteur uitgekre ten worden." De minister van Landbouw en Visserij heeft in een brief aan de beide kamer der Staten-Generaal medegedeeld, dat de rege ring het noodzakelijk acht, dat alle hon den in Nederland tegen rabiës worden in geënt. Dezer dagen zal een beschikking in de staatscourant worden gepubliceerd, waardoor in etappes voor het gehele land een bepaling van kracht zal worden die verbiedt zich op de openbare weg te bege ven met een hond, die niet tenminste der tig dagen tevoren is ingeënt. Minister Marijnen zet in de brief uit een, dat hij in overleg met de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid tot de conclusie is gekomen, dat een massale, voorbehoedende inenting van honden een zodanig belangrijke bijdrage zou kunnen leveren om ons land binnen afzienbare tijd weer vrij van hondsdolheid te maken dat het niet verantwoord zou zijn voorschrif ten terzake achterwege te laten. De ver plichting honden aan de lijn te houden blijft daarnaast voorlopig onverminderd van kracht. Wel zal het mogelijk zijn daar. waar een muilkorfplicht gold deze plicht te doen ver- vervallen. Dit geldt eveneens voor het ver- voersverbod van honden uit de gemeenten Amsterdam en Nieuwer-Amstel. Deze regeling zal om praktische redenen niet op zeer korte termijn voor het gehele land gelijktijdig van kracht kunnen wor den. Daarom is voorzien in een geleidelijke invoering, te beginnen met de gemeenten Amsterdam en Nieuwer-Amstel (per 15 januari 1963), vervolgens in de provincies Noord-Holand, Zuid-Holland en Utrecht (15 februari 1963) en tenslotte het overige deel van het land (1 maart 1963). De enting zal dus telkens een maand voor de ge noemde data moeten hebben plaats gehad. Ook met deze geleidelijke invoering zal het nodig zijn het optreden van de be schikbare dierenartsen te versterken door speciale organisatorische maatregelen, waarbij op bepaalde plaatsen gelegenheid zal bestaan tot massale inenting. Met de gemeenten wordt overleg gepleegd ten einde de hiervoor benodigde ruimten en hulppersoneel ter beschikking krij gen. Via de koninklijke maatschappij vobr diegeneeskunde is reeds medewerking verkregen bij de vaststelling van de be loningen van de hierbij in te schakelen dierenartsen. Op deze, wijze zal de inen ting voor hen, die van deze mogelijkheid gebruik maken, belangrijk goedkoper kun nen worden. Ook voor katten zal de gelegenheid tot inenting op deze wijze worden openge steld. Overigens zijn politiële maatrege len, zoals die voor honden zijn getrof fen, ten aanzien van katten praktisch niet doorvoerbaar. Aan de wereldgezond heidsorganisatie van de Verenigde Naties zal advies worden gevraagd omtrent het 'vraagpunt, welke rol katten in de ver spreiding van de hondsdolheid spelen en welke maatregelen bijgevolg ten aanzien van katten in het belang van de honds- doiheidsbestrijding nog zouden kunnen worden getroffen. Intussen zal in ieder geval worden voortgegaan met het zo veel mogelijk opruimen van zogenaamde wilde katten. Sneeuw in Duitsland. Sneeuwval in Zuid en West-Duitsland belemmert het weg verkeer. Rond Frankfort viel in 7 uur 15 centimeter sneeuw. Advertentie NIET VERDER ZOEKEN, bij DOUWMA keus uit meer dan ook voor jongens Gen. Cronjéstraat 40 - 44 - Tel. 54679 De gemeente Boxtel gaat voor de fami lies Beekmans en Van Esch, die enkele weken geleden door een nachtelijke brand zo zwaar getroffen werden, twee woningen onder één dak bouwen. Burgemeester Van Heivoort heeft over dit plan gezwegen tot na de begrafenis van redder Van Esch. De driehonderd bouwvakkers van Boxtel hebben toegezegd, dat zij de beide wonin gen in hun vrije tijd zullen bouwen. B. en W. van Boxtel zullen de grond aanwijzen. In Utrecht is de Machevo 1962 geopend, een gespecialiseerde beurs voor machines en apparaten voor de "chemische, de far maceutische, voedings- en genotmiddelen en zuivelindustrie. De officiële opening geschiedde door de heer Charles Wallace Adair jr, plaatsver vangend secretaris-generaal van de orga nisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling in Parijs. De algemeen directeur van de Konink lijke Nederlandse Jaarbeurs, drs. J. H. D. van der Kwast, zei in een toespraak dat zich in de gehele wetenschappelijke, technische en industriële wereld een proces aan het voltrekken is dat leidt „Mens, schei nou uit met zo te keer te gaan, anders snij ik je hals af", voeg de een 57-jarige vrijgezel uit Amsterdam op 2 augustus zijn 75-jarige hulpbehoe vende moeder toe, nadat zij haar zoon de mantel had uitgeveegd over de ge volgen van zijn jongste cafébezoek. Hoewel de man zijn moeder al eens eerder in beschonken toestand op derge lijke wijze had bedreigd, liet hij het dit maal toch niet bij woorden. Hij greep een broodmes en rende op zijn moeder af. Hij maakte inderdaad snijdende be wegingen, waardoor hij zijn moeder een onbetekenend snijwondje aan de linkerhand toebracht, maar nadat een buurman „laf aard" had geroepen liet hij het mes toch vallen. Wegens de subsidiair ten laste geleg de poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel hoorde de vrijgezel voor de Amsterdamse rechtbank een voorwaar delijke gevangenisstraf van zes maanden en toezicht van een medisch consultatie bureau voor alcoholisme tegen zich eisen, De rechtbank veroordeelde hem conform de eis. tot een nadere bewustwording van de on derlinge afhankelijkheid tussen wetenschap en economie, research en winst, technische creatie en technische commercie, alsmede tussen technische opleidingen en technische functies. Hij stelde voorts, dat een nieuwe heroriëntering ten aanzien van de plaats en de functie van internationale technische vakbeurzen aan de dag treedt. Er is spra ke, aldus de heer van der Kwast, van een vernieuwd inzicht aangaande de betekenis van deze beurzen voor Nederland, voor de Euromarkt en voor het daarbuiten gelegen gebied. Voor de internationale positie-verstevi ging dié Nederland in de E.E.G. en daar buiten voor zijn vervoerstechnisch en indus- trieel-strategisch zo gunstig aan de poort van een continent gelegen gebied, kan ver krijgen is, naar de mening van de heer Van der Kwast, een intensievere steun en medewerking van de overheid een natio naal maatschappelijke noodzaak. De totale netto standoppervlakte van de Machevo bedraagt 15.000 vierkante meter. Ruim 1000 ondernemingen zijn hetzij rechtstreeks, of via hun Nederlandse agen ten, met inzendingen op deze vakbeurs vertegenwoordigd. In de sector voedings- en genotmiddelen industrie, inclusief de zuivelindustrie zijn dit 300 ondernemingen, terwijl van circa 700 fabrikanten de machines en apparaten voor de chemische en farmaceutische in dustrie te zien zijn. De Machevo 1962 vertoont enkele nieuwe aspecten. Niet alleen zijn vergeleken bij de vorige beurs verschillende sectoren zoals koeltechniek en verpakkingsindustrie sterk uitgebreid, het nieuwe element is de in zending van de tabaksverwerkende indus trie. Drie grote ondernemingen uit Duits land en Zwitserland exposeren hier de nieuwste machines. De technische hogescholen uit Delft en Eindhoven en de landbouwhogeschool uit Wageningen gevèn in een gezamenlijke stand een inzicht van hun research op het gebied van de chemie, levensmiddelentech nologie en de apparatuur hiervoor. S

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 19