IFFIi HUIS HET WEER èeé'MORRIS "(mforutjou mij' Paus maakt besluit van meerderheid ongedaan Rabiësprik voor alle honden Nehroe wacht af - Parlement en pers wijzen overleg van de hand Ex-president René Coty overleden De gezondheidstoestand van prinses Wilhelmina Huizen in puin door explosie van autogastank Gemengde commissie zal schema van de bronnen der Openbaring herzien Foto-inspectie van Russische schepen Schepen in botsing op Noordzeekanaal CHINA HEEFT DE STRIJD GESTAAKT Kroesjtsjev zou bereid zijn tot een kernstop Chaos in Tezpoer pracht riblappen Geef HAAR op 5 dec. BRUYKZEEl KEUKEN Indische pers: afwijzing Paniek in Tezpoer coffeïnevrij vol aromatisch dubbel veredeld Tijdelijk 20 ct korting op groot pak! De prijs is nu f2.20 Sneeuw en vorst SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Laatste president van de vierde Franse republiek Charles De Gaulle 12 jaar Militaire maatregelen worden ingetrokken PROFITEER Keurslagerij BUTTER Kennemerlaan 43 - 45 Zaanlandsche Houthandel Het woord is aan ln de krant van heden: Topconferentie lijkt zijn wens op langere termijn Chinese pers: verzoening Angelsaksische steun In Nijmegen I 48e JAARGANG NUMMER 17 DONDERDAG 22 NOVEMBER 196,. I 1 f JL Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. w ap h g 1 T Ir Ti 8 Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. lal 111 11 1(1 F-"1 I V 1 J 1 J I L J i I L franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. JL JL JL JL \a^L JL Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. nAGRI AD VOOR V E L S E N - IT M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden; J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en M _L De voornaamste dagbladen in New Delhi zien de Chinese onderhandelingsvoorstel- len als een „ultimatum" en menen dat het land volledig achter Nehroe zal staan als dezé de Chinese voorstellen afwijst. De Hindoestan Times zegt, dat aanvaar ding volk en leger volledig zal demorali seren en bij India's bondgenoten twijfel zal brengen t.a.v. de militaire hulpverle- ning. De Indian Express vindt, dat Nehroe zijn woord moet houden en moet doorvechten tot India van Chinezen gezuiverd is. De Times of India ziet in Pekings man oeuvre een poging om India te verleiden het geschil in de onderhandelingssfeer t.e trekken op voor China gunstige voorwaar den. In Assams hoofdstad Tezpoer Vermocht de Chinese aankondiging, dat de strijd zou worden gestaakt, geen einde te maken aan de paniekstemming. Het miltaire hoofd- Verwachting tot morgenavond: Nu en dan opklaringen, maar ook hier en daar enkele sneeuw buien en plaatselijk mist. Zwak ke tot matige wind, in hoofdzaak tussen zuid en oost. In de ko mende nacht op de meeste plaatsen lichte vorst. Overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. René Coty barteuorisst^ Haarlem tel 13430 LEIDS6SIRAAT (W'J KONINGSPLEIN! -AMSTERDAM IEL 223M6 LE HAVRE (ANP/AF) De Franse oud- president René Coty is in de afgelopen nacht op tachtigjarige leeftijd in Le Havre overleden aan een hartcnmp'.icatie na een griepaanval. Coty is president geweest van december 1953 tot januari 1959, toen hij werd opgevolgd door generaal De Gaulle. Hij was de laatste president van de vierde republiek en heeft aan de terug keer van De Gaulle meegewerkt na de opstand van de Europeanen in Algiers van mei 1958. Coty werd op 71-jarige leeftijd in Ver sailles tot president gekozen, nadat hij pas na vijf dagen van onbesliste stemmingen als mogelijke kandidaat werd genoemd. Coty werd op 20 maart 1882 in Le Havre geboren. Hij promoveerde in letteren, exacte wetenschappen, rechten en wijsbe geerte en liet zich op twintigjarige leeftijd inschrijven bij de balie van zijn geboorte stad, waar hij in 1928 déken van de advo- catenorde werd. Tijdens de tweede wereldoorlog weiger de hij de functies die de regering van Vichy hem wilde toevertrouwen. Na de bevrijding keerde hij in het parlement te rug. Van november 1947 tot september 1948 was hij minister van wederopbouw en stadsontwikkeling. Oud-president Coty was lid van de Con stitutionele Raad, die waakt over het handhaving van de grondwet. Onlangs beeft deze Raad zich onbevoegd verklaard een oordeel uit te spreken over het al of niet ongrondwettig zijn van het referen dum, waarbij werd beslist over het aan wijzen van de opvolger van president De Gaulle door middel van een volkstem ming. I In de zomer van 1954 bracht president Coty met zijn echtgenote, die op 12 no vember 1955 is gestorven, een officieel be zoek aan Nederland. De charme die van het echtpaar Coty uitging maakte een die pe indruk op het Nederlandse volk. De gezondheidstoestand van prinses Wil helmina laat de laatste tijd iets te wen sen. Reden voor enige ongerustheid is er echter niet. Er bestaat dan ook geen aan leiding voor het uitgeven van een officiële verklaring. Prinses Wilhelmina is in au gustus 82 jaar geworden. Met een daverende slag, die tot ver in de omtrek was te horen is in Nijmegen de L.P.G.-gasinstallatie van een auto ont ploft, op het moment dat de eigenaar de wagen in zjjn garage aan de Einsteinstraat starrte. De ravage die door de explosie ontstond, deed denken aan een bominslag. De automobilist, de beer M. Dinissen, vader van de chansonnieère Sachs Deni- sant, liep slechts enkele brandwondjes op. De auto werd totaal vernield. Van de ga rage bleef niets over. Brokken muur vie len in naastgelegen tuinen. De motorkap van de auto belandde op het dak van het huis. Van het blok woningen, waarvan het huis deel uitmaakt, waren de daken ern stig beschadigd. In het huis van de heer Dinissen waren houten draagbalken van de dakconstruc tie versplinterd. Andere balken waren uit het huis weggeslagen en lagen tientallen meters verder in het middenplantsoen van de straat. Het huisraad in de woning werd, ook in de huizen van de buren grotendeels vernield, In sommige huizen hingen de plafonds omlaag en waren binnenmuren losgeslagen. An de overkant van de zeer brede straat waren tientallen ramen uit de sponningen geslagen. Honderden ruiten in de omgeving waren versplinterd. In enke le huizen is de schade zo groot dat zij grotendeels moeten worden afgebroken. PARIJS (AP) President Charles de Gaulle viert vandaag zijn 72ste verjaar- dag. Hij is op 22 november 1890 gebo- j ren te Rijssel in Noord-Frankrijk. Er i staan geen bijzondere ceremoniën op het programma voor vandaag. (Van onze correspondent) ROME De Paus heeft en men kan 't slechts toejuichen de Gordiaanse knoop doorgehakt en is tussenbeide gekomen om te vermijden dat het concilie zich zou uit putten in lange en onvruchtbare discussies over een onderwerp dat naar de mening der theologen nog niet rijp is om in ca nons en decreten te worden vastgelegd. De congregatie van woensdag begon met een grote verrassing. Het schema over de bronnen der openbaring zal worden her zien door een speciaal te benoemen com missie, alvorens het opnieuw in behande ling te nemen. WASHINGTON (AP) Patrouillevlieg tuigen van de Amerikaanse marine heb- I ben opdracht gekregen uit Cuba vertrek kende schepen, die lichte Russische bom menwerpers vervoeren, door middel van fotoverkenning te. controleren. Met het ver flauwen van de Cubaanse crisis worden en kele onderdelen van de Amerikaanse strijdkrachten naar hun normale posten te ruggebracht. Alle vliegtuigen van het strategische luchtverdedigingscommando gaan naar hun hases terug en de 63 sche pen van de blokkadevloot zullen het einde van deze week op hun vroegere bases te rug zijn. De 14.000 reservisten van de luchtmacht die tijdens de Cubaanse crisis opgeroepen werden, worden gedemobili seerd. Tegelijkertijd is het „bevriezingS"- bevel, waarbij al het vloot- en marineper soneel in dienst gehouden werd, ingetrok ken. Hel Russische bureau Tass heeft gemeld, dat ook de voor de strijdkrachten van de landen van het verdrag van Warschau gel dende toestand van paraatheid niet meer van kracht is. De Amerikaans-Russische onderhande lingen over de onopgeloste kwesties in de Cubaanse crisis zullen weldra hervat wor den. De voornaamste dezer onopgeloste kwesties is in de eerste plaats de regeling van het toezicht als een waarborg tegen een nieuwe aanvoer van aanvalswapens naar Cuba. De ontdekking van korte-af- stand raketten op Cuba kan president Kennedy aanleiding hebben gegeven tot het onderstrepen van het belang van het voort zetten van de verkenningen boven Cuba. Deze wapens kunnen zoveel zware explo sieven als kemladingen vervoeren. HAVANA (Reuter) De Cubaanse re gering heeft het persbericht tegengespro ken, als zou er een nieuw economisch ver drag met de Sovjet-Unie zijn getekend tij dens het bezoek van de Russische vice- premier Mikojan aan Cuba. Alle Nederlandse honden moeten worden ingeënt tegen hondsdolheid, heeft minister V. Marjjnen meegedeeld. Er zullen centrale inentingsplaatsen worden ingericht, waar de vaccinatie gra tis kan geschieden. Bij een bezoek aan de dierenarts moet men wel zelf de kosten betalen. Het inenten van de 300.000 Nederlandse honden zal in etappes geschieden. Op 15 februari moeten alle honden in Noord- Holland zijn gevaccineerd. Op wens van de Heilige Vader zal deze commissie bestaan uit een aantal kardina len en voorts uit leden zowel van de theo logische commissie alsook van het Secre tariaat voor het bevorderen van de een heid der christenen. Zij zal tot taak heb ben het schema inzake de bronnen der openbaring te herzien, korter te maken en meer de nadruk te leggen op de algemene principes der roomskatholieke leer, die al werden onderzocht door het concilie van Trento en door het eerste Vaticaanse con cilie. Tezijnertijd zal de commissie het nieuwe schema aan de concilievaders voor leggen. (Vervolg op pag 3 onder: „Verrassing op het Concilie") Het 13.694 brt. metende m.s. „Randfon- tein" van de Holland-Afrika Lijn is woens dagavond tegen zeven uur nabij het pont- veer Buitenhuizen op het Noordzeekanaal in aanvaring gekomen met het Liberiaan se steenkooltankschip „World Explorer", dat 11.971 brt. meet. Beide schepen liepen beschadigingen op. De „Randfontein", die op de uitreis was, is na de aanvaring op gevaren naar IJmuiden en werd daar af gemeerd om de schade te onderzoeken. Later heeft het schip de reis vervolgd. De „World Explorer" is doorgestoomd naar de Amsterdamse Westhaven, de bestem ming van het schip. In de loop van de avond gingen een in specteur van de Holland-Afrika Lijn en een expert van het bureau Veritas naar IJmuiden om de schade aan de „Rand fontein" op te nemen. De „Randfontein" maakt volgens schema een korte kustreis naar Bremen, Hamburg en Antwerpen en vervolgens weer terug naar Amsterdam. Het Liberiaanse schip is in de Amster damse Westhaven afgemeerd. De „World Explorer" heeft schade aan bakboord, waar de verschansing over een afstand van 5 a 6 meter is ingedrukt. De „Randfontein" was midscheeps aan bakboord getroffen en had daar een deuk in de scheepshuid gekregen. De expert van Veritas heeft na onderzoek toestem ming verleend om het schip de reis te laten voortzetten.. Kort na middernacht heeft de „Randfontein" de sluizefi van IJmuiden achter zich gelaten. HanMBEBHH van onze WEEKEND-RECLAME 500 gram £aHr® ELK 2e POND "I A VOOR DE HALVE PRIJS Bafe*V een Showroom Wijk aan Zeeërweg 4 Telefoon 7543 P. C. Brederode: Wat moeten uw jongens worden? Idealisten. Vanochtend is een internationale jury in het Haags Gemeentemuseum be gonnen met. de beoordeling van de foto's, ingezonden voor de tentoon stelling World Press Photo 1962, die op 27 november in dit museum ge opend wordt. In totaal zijn ruim 1500 foto's uit 47 landen ingezonden, zodat de jury v.l.n.r.: mevrouw Borowska (Polen). M. Gord,on (V.S.), Th. Rama ker NederlandSimon Clyne Groot- Brittannië) en Shigeru Oaki (Japan) de oogst op de grond moest uitstallen. De maker van de „beste persfoto van het jaar" zal, ongeacht' waar hij woont, op kosten van World Press Photo, naar Nederlandvliegen om op de ope ningsdag van de tentoonstelling zijn hoofdprijs een kostbare camera, een fikse cheque en een gratis vakan tie van een week in Scheveningen, persoonlijk in ontvangst te kunnen nemen. Weerrapporten U 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen.2, 25 Uit het binnenland2, 13, 19, 21 Gp de Praatstoel 3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws 3, 11, 21 Topsy Kennemer Kruimels5 Uit stad en omgeving5, 7, 9 In de Vishal en op zee9 Boekênnieuws 73 Knipselkrant 19 Horen en Zien23 Kunst 23 Feuilleton 25 Economisch nieuws27 Beurs 27 Scheepsberichten 27 Sport 29 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit tweeëndertig pagina's Woensdagmiddag verwelkom.de op Schiphol minister-president De Quay zijn Japanse ambtgenoot, de heer Hayato Ikeda, .die een driedaags be zoek aan ons land .brengt. Hier in specteren de beide premiers de ere wacht, die op het vliegveld stond aan getreden. Ter gelegenheid van dit be zoek publiceren wij vandaag op pag. 17 indrukken van Wilko Bergmans oyer Tokio, de „stad der vermoeide ogen". NEW YORK (AP) De New York Times meldt uit Londen dat premier Kroesjtsjev onlangs de Britse regering in kennis heeft gesteld van zijn bereidheid een verbod van kernproeven ernstig te bespreken. Kroesjtsjev is, vólgens het gezaghebben de Amerikaanse blad bêi'eid tot besprek,n- gen ofschoon hij weet dat dé Veremgde Staten noch Groot-BriHannië genoegen ne men met. de „automateri'-formule als het enige middel om ondergrondse kernproe ven t.e controleren." De.Britten geloven dat de Russische pre mier zijn verzet, tegen inspectie en veri ficatie van buiten af gewijzigd heeft. Aan genomen wordt dat hij daarin ook toe stemt voor de Sovjet-Unie. maar dan door een beperkt aantal deskundigen uit het bui tenland. (Zie verder pagint 19). NEW DELHI. Premier Nehroe heeft vanmorgen in het parlement be vestigd, dat China de strijd aan de grens sinds gistermiddag heeft gestaakt. Neh- roe's verklaring maakte niet duidelijk of de Indische troepen eveneens een staakt-het-vuren is opgelegd. India neemt een afwachtende houding aan tegenover het met klem herhaalde Chinese voorstel een wapenstilstand overeen le komen en daarna de grens geschillen door overleg te regelen. Alvorens de Chinese troepen de strijd stillegden, hebben zij de Indiërs op zo wel het oostelijk als het westelijk front nog een aanzienlijk eind teruggedreven. In Ladakh bezetten zij de laatste van India's 43 vooruitgeschoven posten. In liet oostelijk front stootten zij verder door naar de vlakte van Assam. In de hoofdstad Tezpoer veroorzaakte de voortgaande massa-evacuatie, het ver trek van burgerlijke en militaire autori teiten en de vele geruchten over de Chinese opmars een volslagen chaos en gezagsinstorting. De leiders van India's politieke partijen met uitzondering van de communisten hebben een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat het Chinese besluit om het vuren te staken „slechts een van hun beruchte manoeuvres is met de bedoeling verwarring en verbrokkeling te veroorza ken in ons nationale front en tijd te win nen om een nieuw laaghartig offensief voor te bereiden". kwartier werd uit de stad teruggetrokken en de burgerlijke autoriteiten gingen voor in de vlucht. De poorten van gevangenis sen en krankzinnigengestichten werden ge opend om de bewoners ervan de kans te geven een goed heenkomen te zoeken. De hele politiemacht van de stad vertrok in vrachtauto's. Documenten en bankpapier tot een waarde van vier miljoen roepi werden door de autoriteiten verbrand. Politie-patrouilles gaven de bevolking de raad loopgraven aan te leggen en zich voor te bereiden op Chinese luchtaanval len. Boeren lieten vee en akkers in de steek en voegden zich bij de stedelingen die samendromden bij de Brahmapoetra om te worden overgezet. Pas toen de stad grotendeels verlaten was, begon het besef door te dringen dat een niet door de feiten gerechtvaardigde paniekstemming tot de nodeloze uittocht had aangezet. De Chinese dagbladen bepleiten een vreedzame regeling van het grensgeschil en slaan een verzoenende toon aan jegens India. Het Volksdagblad schrijft dat er tussen de twee landen geen fundamenteel belangenconflict bestaat. Een voortzetting van de strijd zou .„eindeloze verwoestin gen" betekenen voor India, „een vooruit zicht dat bijzonder ernstig zou worden wanneer het Amerikaanse imperialisme erbij zou worden betrokken. Dan zou het conflict uitlopen op een oorlog waarbij Aziaten zouden worden gedwongen tegen Aziaten te vechten", aldus het blad. Radio-Peking deelt mee, dat Lord Ber- trand Russell China op 8, 16 en 19 novem ber dringend heeft verzocht eenzijdig het initiatief te nemen tot een wapenstilstand. WASHINGTON Amerika heeft 12 vier motorige Hercules-straaltransportvliegtui- gen met bemanning en onderhoudsperso neel naar India gezonden. Amerika heeft India een nieuwe lening van 90 miljoen dollar verstrekt voor uit breiding van electrische centrales. Onderminister Harriman is met een de legatie naar India vertrokken. Ook uit En geland is een delegatie vertrokken; deze wordt geleid door John Tilney, ondermi nister voor het Gemenebest, en telt onder haar leden Sir Richard Hull, chef van de generale staf en hoogste Britse militair. PAKISTAN In een spoedzitting van Pakistans Nationale Vergadering heeft de minister van Buitenlandse Zaken vanmor gen verklaard: „Er bestaat geen eeuwige vriendschap of eeuwige vijandschap. Als Pakistan vindt dat de Centrale Verdrags organisatie of de SEATO voor Pakistan niet meer van nut zijn, zullen wij eruit lopen." In een betoging voor het parlementsge bouw werd een afbeelding van premier Nehroe verbrand en werden Amerika en Engeland gebrandmerkt als „vrienden ver momde vijanden". NEW DELHI De Algemeen secreta ris van de communistische partij van In dia is vanmorgen gearresteerd. De laatste I dagen is het aantal communistische arres- tanten gestegen tot ongeveer 350. (Reu ter, AP).

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1