Communisten helpen niet alleen Mollet, maar ook kanunnik Kir| Merkwaardige koehandel tweede verkiezingsronde Voorwaardelijke straf voor de ontvoerders van vice-consul Is Nieuw-Guinearaa d vóór vervroegde overdracht? Mjuk Gewezen ministers welkom bij Britse handel en industrie ■Van de regen in de drup" Fa. B. ENGELENBERG lste verkoopster Terdoodveroordeelde zat 17 jaar bij moeder thuis Russisch vakverbond wordt gesplitst Roemeense diplomaat in Parijs wilde spioneren Belgische communisten hebben moeilijkheden Hollandiawacht spanning af Maatregelen in België tegen piratenzenders V assall-Galbraith- tribunaal achter gesloten deuren DONDERDAG 22 NOVEMBER Vrees voor Volksfront OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN REDUCEER VENTIELEN Morele en bijzondere sociale motieven Ontstellend Amsterdam neemt deel in bouw van kernenergiecentrale Landbouw en industrie apart georganiseerd Franse soldaat, die hem hielp, gearresteerd 21 Walker kan terechtstaan NEDERLAND Plein 1945 - IJmuiden Afd. Damesconfectie Bonay: opbouw beginnen Macmillan verdedigt bun zeer hoge beloningen Naamsverandering L. (Van onze correspondent) PARIJS. Alle kandidatenlijsten voor de tweede ronde der Kamerverkiezingen op zondag zijn nu definitief vastgesteld. De politieke koehandel op nationale en regionale grondslag heeft er op dat ogen blik toe geleid, dat overal in het land kandidaten zijn teruggetrokken, om een geestverwante concurrent zondag in staat te stellen met een eenvoudig be haalde meerderheid de tegenstanders te verslaan. Dat is het beginsel van het twee ronden-stelsel. In de praktijk blijkt echter ook nu weer, dat de grenzen tus sen vriend en vijand in de politiek, naar gelang de geografische plaats, vaak nog al grillig willen lopen en van een over zichtelijk beeld is in groter verband dan ook nauwelijks sprake. De centrumpartijen van het democrati sche front hadden oorspronkelijk besloten elkaar te steunen en slechts de bestge plaatste kandidaat van één hunner in elk kiesdistrict te handhaven, om langs die weg de gaullisten te kunnen verslaan. Se dert de sncialistisch-communistische amourette, waaroe oud-premier Guy Mol let het initiatief genomen heeft, is die aan vankelijke strategie van het democra tische front echter op losse schroeven ko men te staan. In tenminste tachtig kiesdistricten Mollet sprak eerst van een dozijntje hebben communisten en socialisten elkaar over en weer de bal toegeworpen, om de linkse vleugel in het -komende parlement te kunnen versterken. Mollet kan in ieder geval zeker zijn van zijn eigen verkiezing want in zijn district hebben de communis ten zich eveneens vrijwillig teruggetrok ken. De voormalige communistenhater-num mer één moet het in de stad Atrecht, waarvan hij burgemeester is, aanzien dat de communisten vandaag, met de actieve medewerking van de directeur van hun partijblad l'Humanité, een massa-bijeen komst beleggen om Mollets kandidatuur luidkeels te ondersteunen. De communisten gaan overigens nog veel verder in hun republikeinse ijver, in de hoop zich, dankzij Mollet, weer blijvend in de boezem der nationale familiekring te nestelen. Meermalen hebben zij hun eigen kandidaten teruggetrokken om een lid van het democratische front aan een zetel te helpen, ondanks het feit dat de communis ten afgelopen zondag vaak 't hoogste aan tal stemmen hadden verworven. Een gul heid, die ze niet alleen vele soccalisten, doch ook radicalen en zelfs 'n enkele con servatief hebben bewezen. Zo zal de be kende en schilderachtige kanunnik Kir uit de Bourgondische hoofdstad Dijon, die bij de conservatieve partij is aangesloten, het i de communisten te danken hebben, dat hij straks met zijn 93 jaren de rol van nestor in het komende parlement weer mag spelen. De kanunnik heeft dan ook een wit voetje bij de communisten, sedert hij, na de triomftocht, van de Russische premier door Frankrijk van enkele jaren geleden, Kroesjtsjev in Moskou een tegen bezoek heeft gebracht. Deze wederzijdse vrijerijen op de lin kervleugel doen zowel bij de gaullisten als in het kamp der centrumpartijen de vraag rijzen of een nieuw volksfront inderdaad tot de mogelijkheden zou kunnen behoren. Voorzichtigheidshalve hebben de gaullis ten van de U.N.R. van hun kant jegens conservatieven en rooms-katholieke volks republikeinen duidelijke toenaderingspo gingen ondernomen. De rooms-katholieke M.R.P heeft op haar beurt alle kandidaten in het depar tement van de Seine teruggetrokken, met Advertentie het verzoek aan de kiezers nóch op een I communist nóch op een gaullist te willen stemmen. Waar in vele gevallen de keuze echter juist tussen die beide mogelijkheden gaat, valt te verwachten dat vele kiezers zich ook zondag aanstaande een gang naar de stembus zullen besparen. Officieel blijft het optimisme bij de gaullisten onaangetast en spelen zij zelfs reeds met de gedachte in de komende Ka mer over een absolute meerderheid t.e zullen beschikken. Waarschijnlijk zal pre sident De Gaulle zich zaterdag nogmaals tot het volk richten. (AFP) Kardinaal Fel tin, aartsbisschop van Parijs, heeft het absenteïsme bij de verkiezingen gehekeld. Hij herinnerde de rooms-katholieken er aan dat, allen de plicht hebben te stemmen. Elke burger dient actief aan het openbare leven deel te nemen, zo zei hij. Advertentie Doelstraat S? - Haarlem - Tel. 1J2SÏ (Van onze correspondent) ROME De ontvoerders van de Spaan- vice-consul van Spanje in Milaan zijn door een rechtbank in Varese tot voor waardelijke gevangenisstraffen, variërend van zeven tot vijf maanden, veroordeeld. De rechtbank hield rekening met het feit, dat de daders gedreven waren door „mo rele en bijzondere sociale motieven." Het openbaar ministerie had voor al de be klaagden elf maanden voorwaardelijk ge- eist. De veroordeling zal niet worden aan getekend op het strafregister van de twaalf jongelui. De verdediging - had erop gewezen, dat de jonge studenten door hun optreden, al is, dat niet goed te praten, de wereld heb ben wakkergeschud en het leven hebben gered van hun Spaanse vriend, de student Conill, die reeds ter dood was veroordeeld. Het vonnis, zou stellig zijn voltrokken, in dien niet juist op dat ogenblik de ontvoe ring van de vice-consul Franco en de zij nen tot voorzichtigheid had gemaand. Tijdens het proces is de politiek sterk naar voren gekomen. De verdedigers heb ben in Spanje geïnformeerd wat er nu eigenlijk precies gebeurd is. De vice-con sul heeft indertijd gezegd dat het, niet waar was en dat Conill nooit ter dood was veroordeeld, maar de verdediging heeft hem een brief voorgelegd, geschreven door de vooraanstaande Spaanse jurist, professor Juan de Rosal. Deze schrijft het volgende: „Inderdaad werd de jonge Co nill ter dood veroordeeld, maar later werd dat veranderd in dertig jaar gevangenis straf. Alles is normaal verlopen." Er is bij een rechtzaak ook al zijn er meerdere personen steeds maar een verdediger en deze krijgt dan slechts drie uur de tijd om de stukken voor het proces te bestuderen. Een politiek proces wordt met een buitengewone snelheid af gehandeld. De uitslag wordt aan de be klaagde, die niet tegenwoordig is bij het laatste gedeelte van het proces, medege deeld door een onder-officier. Wanneer die uitslag de doodstraf is, wordt het vonnis binnen enkele uren daarna voltrokken. Hoger beroep is mogelijk, maar dat kan I alleen uitgaan van de aanklager, niet van de veroordeelde. Het vonnis kan onmiddel lijk worden ondertekend, maar wanneer de commandant om een of andere reden niet tekent, gaat het proces naar het hoog ste militaire gerechtshof te Madrid, dat I het vonnis kan wijzigen, ook ten gunste van de veroordeelde." De president zei aan het einde van de zitting: „Men kan dus zeggen, dat in bijzondere gevallen de veroordeelde zijn vonnis verneemt, wan-1 neer hij reeds voor het vuurpeloton staat." Mist, gladheid, duisternis. En soms alle drie tegelijk. Man achter't stuur, denk aan melk. Melk houdt fit, spitst ogen en oren, verhoogt concentratie- en reactievermogen. Drink een flas extra, thuis of onderweg, s verstandig. Is veilig. Is nog lekker óók. ra. yf*y .4 Men heeft eveneens een Spaanse jurist uit Zwitserland laten overkomen, Antonio Dieste Carasol, vroeger hoogleraar in de rechten aan de universiteit van Saragozza en thans advocaat te Genève. Deze uitge weken Spaanse jurist heeft enige ontstel lende mededelingen gedaan. In politieke processen zijn de rechters steeds militai ren, hoge officieren, terwijl de verdedi gers lagere officieren zijn, steeds minder in rang dan de rechters en aanklagers. RIJSSEL (Reuter) De Franse politie heeft woensdag de 42-jarige Jacques Vas- seur gearresteerd, die in 1945 bij verstek ter dood werd veroordeeld wegens colla boratie met de Gestapo in de tweede we reldoorlog. De man had zich zeventien jaar lang in 't huis van zijn moeder verborgen en was die tijd niet buiten de deur ge weest. De politie vond de vluchteling, die in zijn schuilplaats negen talen had ge leerd, tijdens een routine-onderzoek. De Amsterdamse gemeenteraad heeft zonder hoofdelijke stemming besloten deel te nemen in de n.v. S.E.P. (samenwerkende elektriciteitsproduktiebedrijven), die zoals bekend, de bouw en de exploitatie van een kernenergiecentrale ten doel heeft. Am sterdam zal deel nemen met 59 aandelen tot een bedrag van 4.425.000.mits de kosten van de bouw de 95.000.000,niet te boven gaan en de te verwachten bijdra gen van Euratoom en het rijk van in totaal f 33 miljoen worden ontvangen. Voor de voorbereiding van de bouw stelde de raad een bedrag van 1.290.000 beschikbaar. Alleen de heer F. H. Fischer (PS.P.) het aantekenen tegen de voordracht te zijn, MOSKOU (AP) De leider van het Russische vakhond Viktor Grisjin heeft meegedeeld dat er twee vakbonden zullen komen - een voor industrie-arbeiders een voor werkers in de landbouw. Hij deed deze mededeling in de vergadering het centrale comité van de Russische com munistische partij. Het besluit is in over eenstemming met het voorstel van Kroesj tsjev voor de opbouw van afzonderlijke partij-organisaties voor leiding aan indus trie en landbouw. Op regionaal en plaatselijk niveau zul len de vakbonden in tweeën gesplitst wor den Op 't niveau van de republikeinen zul len de vakbondsbesturen een geheel blij' n vormen. Op lager niveau krijgen zij bureaus, waarvan er een de leiding van de vakbonden in de industrie op zich zal nemen en het andere de vakbonden in de landbouwsector zal besturen. Premier. Kroesjtsjev heeft verklaard, dat deze hervormingen noodzakelijk zijn om de concentratie op de voornaamste taak te vergemakkelijken, namelijk het leggen van het materiële en technische fundament voor het communisme. Grisjin zei dat de arbeidsproduktiviteit in de drie jaar van het zeven jarenplan met ruim achttien percent is toegenomen. De minister van Vervoer, Boris Besj- tsjev, deelde mee. dat door de elektrifi catie van het spoorwegnet en de invoe ring van diesellocomotieven in het afge lopen jaar zeventien miljoen ton kolen is besnaard. FONTAINEBLEAU (Reuter, AFP, AP) - Een woordvoerder van het hoofdkwartier i de centrale Europese strijdkrachten te Fontainebleau heeft meegedeeld, dat Franse soldaat is gearresteerd, die zijn superieuren niet had laten weten dat eén Roemeense diplomaat militaire gege vens van hem had willen loskrijgen. De 26-jarige soldaat verrichtte schrijf werk op de juridische afdeling van het NAVO-hoofdkwartier. Hij zou contact ge had hebben met de Roemeense militaire attaché in Parijs, die inmiddels naar Boe karest is vertrokken. De soldaat is niet beschuldigd van spionage. Hij kon geen defensieplannen van' de NAVO bemach tigen en deze dus ook niet weggeven, aldus de woordvoerder. Volgens de politie heeft de soldaat toegegeven de Roemeen schema over de opbouw in grote lijnen van de NAVO gegeven te hebben. Het hoofdbestuur van de Belgische com munistische partij heeft twee moties ver worpen. die door het bureau van de Brus selse federatie waren goedgekeurd. Een lid van dat bureau, Jacques Grippa. is uit de partij gezet omdat „hij de toepas sing van de beslissingen van het hoofd bestuur tegenwerkt en aldus de democra tische werking van de partij hindert Het geschil is ontstaan nadat de Brus selse afdeling twee moties in verband met Cuba had goedgekeurd. Daarin wer den harde maatregelen voorgesteld, ter wijl het hoofdbestuur juist pleitte voor een oplossing door overleg, op grond van de politiek van vreedzame coëxistentie. De tegenstellingen tussen het hoofdbe stuur en het Brusselse bureau bestaan reeds enige tijd. Zij kwamen aan het licht,, toen een vertegenwoordiger van dit bu reau bij een bezoek aan Albanië verkla ringen aflegde, die later door het hoofd bestuur als „stalinistisch" zijn gekwalifi ceerd. Een rederale rechter te Oxford (Missis sippi), heeft bepaald, dat de voor malige generaal-majoor Edwin A. Walker, die verdacht wordt van op hitsing tot een rebelle, geestelijk in staat moet worden gedacht om te recht te staan en om om mede te werken aan zijn verdediging. De ex- generaal werd op 1 oktober gearre steerd bij relletjes op de campus van de universiteit van Mississippi na de komst van James H. Meredith de eerste negerstudent, die op deze universiteit college loopt. Walker, kwam met 77-jarige moeder naar het hooggerechtshof van de staat Missis sippi in Oxford. Hij is na het storten van een borgsom van 50.000 dollar, voorlopig in vrijheid gesteld- Advertentie vraagt per 1 januari of eerder een Sollicitaties te richten aan Postbus 5 - IJmuiden HOLLANDIA In een geheime zitting van de Nieuw-Guinearaad zal de juist uit Indonesië teruggekeerde raadsdelegatie verslag uitbrengen over haar bevindingen. De negen leden van de delegatie hebben in Djakarta een verklaring ondertekend, waarin zij vervroegde overdracht van het bestuur over Nieuw-Guinea aan Indonesië bepleiten op 1 januari 1963 (in plaats van op 1 mei zoals het akkoord van New York bepaalt). Als de negen raadsleden hun in Djakar- ta ingenomen standpunt handhaven, ziet het ernaar uit, dat zij daarvoor in de Nieuw-Guinearaad een meerderheid zullen verkrijgen. Doordat de Nederlandse leden Sollewijn en Gelpke. Kamma en Gosewisch en de Papoea-leden Jouwe. Kaïsiepo en Matur- bongs het land hebben verlaten, telt de raad nog maar 22 leden. Een aantal hier van vertoeft meestal buiten Hollandia. Indonesië heeft zich tot nu toe niet offi cieel oven 'n vervroegde overdracht uitge laten. Men verwacht dat dit pas zal ge beuren nadat de Nieuw-Guinearaad zijn standpunt heeft kenbaar gemaakt. De heer Bonay, die de delegatie tijdens haar verblijf van vier weken in Indonesië heeft geleid, verklaarde bij terugkomst in Hollandia, dat de leden tot, de overtuiging zijn gekomen dat een vervroegde over- (Van onze correspondent) LONDEN In Groot-Brittannië is de laatste tijd ernstige kritiek uitgeoefend op ministers of hoge ambtenaren, die na hun aftreden vrijwel onmiddellijk „vette baan tjes", in de vorm van commissariaten in handel en industrie, toegeworpen krijgen. De oppositie drong, erop aan. dat deze personen tenminste geruime tijd dienen te wachten alvorens een nieuwe post te aan vaarden. Men twijfelt er echter wel aan. of een nieuwe 'wetgevende maatregel wel de aangewezen weg kan zijn om deze praktijk tegen te gaan. In het verleden werd ook vaak geopperd, dat bepaalde concerns bevoorrechte posities bij diverse ministeries hebben ingenomen, waarvoor de ministers dan later „een beloning" ont vangen. Premier Macmillan heeft in het Lager huis met name Lord Kilmuir, voorheen voorzitter van het Hogerhuis en hoofd van de juridische macht en thans commissaris van een technisch bedrijf, verdedigd. Naar men beweert, ontvangt Lord Kilmuir jaar lijks een enorme som. Macmillan zei van mening te zijn dat het juist gewenst en heilzaam is voor het land, indien mannen met belangrijke ervaring hun talenten in dienst stelden van handel en industrie. Hij voegde er tevens aan toe, dat Lord Kilmuir afziet van zijn pensioen van minis ter zolang hij zijn huidige functie bij het technische bedrijf bekleedt. Dit pensioe is groter dan van elke andere minister, namelijk 5000 pond sterling per jaar. Macmillan verklaarde verder dat er geen gevallen bekend zijn van oud-ministers, die tijdens hun functie als minister iets te maken zouden hebben gehad met contrac ten of onderhandelingen met firma's. (Van onze correspondent) BRUSSEL De commissie voor ver dracht slechts voordelen heeft, omdat, dan onmiddellijk zou kunnen worden begonnen met de opbouw van het land. Hij was van mening dat aan die opbouw thans in het geheel niet wordt gewerkt, en uitte zijn on tevredenheid over de ernstige werkloos heid op Nieuw-Guinea, een klacht die reeds bij herhaling is geuit. „De V.N is hier voor handhaving van rust en órde", zei Bonay, „maar het is ge bleken dat deze taak overbodig is". Hij had goede hoop dat de gehele Nieuw-Gumea- raad de wenselijkheid van een vervroegde overdracht zal onderschrijven. Desgevraagd zei Bonay, dat de Papoea's zeker aan het plebisciet van 1969 over de status van Nieuw-Guinea willen vasthou den. Hij was het niet eens met de mening van enkele Papoea's, dat Nieuw-Guinea reeds een deel van Indonesië is en dat het plebisciet daarom dient te vervallen. Ook de heer Wajoi evenals Bonay lid van de partij Parna toonde zich een fel voorstander van vervroegde overdracht. Zoals bekend hebben verscheidene Pa poea's reeds telegrammen aan de Indone sische regering gezonden, waarin zij ver zoeken 'n snelle overdracht te bewerkstel ligen. Binnenkort zal een „delegatie" van een aantal Biakse Papoea's naaf New York vertrekken om „de wensen van het Papoeavolk" kenbaar te maken. In Djakarta heeft de delegatie ingestemd met de naamsverandering van de Nieuw- Guinearaad, die voortaan zal heten „Raad van de volksvertegenwoordiging van de speciale provincie Irian Barat". Deze bena ming komt overeen met, die van een soort gelijke vertegenwoordiging in Atjeh, waar de delegatie zich op de hoogte heeft gesteld van de werkwijze van deze raad. De heer Bonay toonde zich zeer opti mistisch over de mate van autonomie die Nieuw-Guinea binnen Indonesië zou behou den. De Indonesische regering zou hebben toegestemd in het behoud van de Papoea- vlag als provinciale vlag. In Hollandia wordt met enige spanning uitgekeken naar 1 december, de dag waarop een aantal „nationalistische" Pa poea's een demonstratie zullen houden om het eenjarig bestaan te herdenken van Pa- poe-vlag en -volkslied. De demonstratie is bedoeld als protest tegen vervroegde over dracht. Volgens één der organisatoren zijn thans alle benodigde vlaggen uit Nederland aangekomen. V.N.-best.uurder Abdoh heeft een grote vlaggenparade afgeraden, maar van officieel verbod of toestemming is nog niets bekend (A.N.P.). HOLLANDIA (AP) De uitzending van keerswezen uit de Belgische Kamer heeft papoea-studenten naar Indonesië is stop- het ontwerp goedgekeurd tot wijziging van de wet van 14 mei 1930, die betrek king heeft op de radiotelegrafie, i-adio- telefonie en andere radioverbindingen. De wijziging moet het mogelijk maken de genen. die op een of andere wijze steun verlenen aan vrije zenders, zoals radio Veronica en radio Uilenspiegel, te straf fen. De Belgische sénaat, heeft het voor stel reeds aangenomen. In de Kamer zal er nog wel uitvoerig over worden ge debatteerd. In een zeer lezenswaardige aflevering van het „O.C.V.- bulletin", orgaan van de on afhankelijke contactcommis sie voor vredeswerk waarin een aantal pacifistische organisaties samenwerken, heeft dr. O. Noordenbos met enkele andere medewerkers een interessant onderwerp aangesneden: het dreigende fascisme in zijn moderne verschijningsvormen. Het is jammer dat dit fascistische gevaar in onze tijd alleen maar blijkt te worden gesig naleerd door scribenten, die op een of andere manier en meestal ten onrechte worden verdacht van linkse sympa thieën, of in ieder geval vol gens de heersende opvat tingen niet anti-communis tisch genoeg zijn. De stem men uit de hoek der pacifis tische organisaties worden meestal voor het gemak maar naar de verdachtenbank der „meelopers" verwezen, omdat de mode van deze tijd nu eenmaal het verwensen eist van alles, wat niet duidelijk de subjectiviteit van commu nistenjagers bezit. Natuurlijk is dat allemaal wel te begrijpen, maar het grote gevaar dat andere, even verderfelijke doctrines en passant over het hoofd wor den gezien, en zelfs ver dedigd onder de riskante leuze: „wie tégen is, staat aan mijn kant" is reden tot grote bezorgdheid. Het fascisme is een sluipend gif, dat werk zame bestanddelen puurt uit de grofste en laagste mense lijke instincten. Een verge lijking met het communisme valt altijd in het voordeel van dit laatste uit, tenzij men opzettelijk de ogen sluit voor het feit dat de consequente praktijk van' het fascisme indertijd de hele wereld eensgezind tot onvoorwaar delijke vernietiging van dit politiek-maatschappelijke kankergezwel heeft gebracht. Dr. Noordenbos heeft een zeer eenvoudige doch opval lend bezonnen vergelijking getroffen tussen communis me en fascisme, waarbij het verschil in doelstelling wel de grootste factor vormt. Wanneer men aanneemt dat beide doctrines streven naar verbreiding van hun leer tot wereldheerschappij, mag men van het communisme nog hopen dat het in het onver hoopte geval van succes zal uitlopen in een soort van democratische levensgemeen schap, al of niet voorzien van zeker patroon van menselijke vrijheden doch in ieder geval van een patroon van een be paalde maatschappelijke po- siviteit. Het fascisme echter is volkomen negatief. Het haat niet alleen de democra tie, doch zelfs de geringste behoefte daaraan. Het kent geen menselijke gelijkheid, geen opheffing van klasse- of rassenverschillen, doch in tegendeel versterking van deze verschillen tot een ab solute overheersing van één klasse en één ras over alle andere. Het leeft van per soonsverheerlijking, kaste- terreur en gewapende machtswellust van een kleine groep. Het rekent af met de mensen als individuen en maakt van hen gehoorzame machines of lijken. Niet bij wijze van incident, doch uit principe. Wanneer deze mentaliteit binnen de begrenzing van „de vrije wereld" een kans op macht zou krijgen ten ge volge van een al te kracht dadige overslag naar de an dere kant als reactie op het communisme, zouden wij „van de regen in de drup" kunnen raken en ten prooi vallen aan het afschuwelijk ste politieke systeem dat de wereld kent, terwijl wij dro men aan een ander verderfe lijk systeem te zijn ont komen. Dit alles wordt in het ge signaleerde O.C.V.-bulletin niet alleen door dr. Noorden bos, maar ook door mr. H. v. Wijk, drs. H. Herbers en drs. W. de Jong in een aantal be heerste beschouwingen be handeld en verduidelijkt. Er is geen enkele reden om deze waarschuwing niet te nemen voor wat ze wil zijn: een waarschuwing tegen een reëel gevaar van de kant vanwaar men het niet al gemeen verwacht, en vooral tegen de mogelijkheid dat de vrije wereld een paard van Troje binnenhaalt in haar ijver om zich te vrijwaren tegen andere vormen van overheersing. Het ene doen, maar het an dere niet laten geldt zeer zeker ten aanzien van de mo rele en maatschappelijke de fensie der vrijheid tegen -nmmunisme en fascisme. Zich blindstaren op wat al gemeen erkend wordt als een bedreiging kan fatale ge volgen hebben. gezet, omdat van de 50 reeds naar Indo nesië vertrokken Papoea's er 20 zijn ver dwenen. Na aankomst in Djakarta onttrok ken zij zich aan de voorgenomen studie. (Van onze correspondent) LONDEN. Gisteren is ergens op de tweede verdieping van een modern rege- ringsgebouw in Londen het schimmenspel I van het Vassall-Galbraith-tribunaal be gonnen. Publiek en parlement zullen maar weinig, of misschien helemaal niets be speuren, van het komende maandenlange onderzoek naar de tekortkomingen op het gebied der militaire veiligheid en naar anonieme verdachtmakingen in de pers en elders geuit naar aanleiding van de spio- nagezaak-Vassall. Gezien de delicate materie was 't geens- I zins te verwonderen dat de voorzitter van het driehoofdige tribunaal, rechter Lord Radcliffe, bij de formele opening het be sluit bekend maakte dat de zittingen, mo gelijk op een enkele uitzondering na, ach ter gesloten deuren zullen worden gehou- den. „Dit is middeleeuwse willekeur", mom- I pelde iemand naast ons, een bekend La- bour-afgevaardigde en oud-minister, die I goed in militaire zaken thuis is. Deze uitlating was opnieuw een bewiis I dat deze zaak een sterk politiek kant.ie heeft en dat de vrees bestaat dat de re gering zal proberen de zaak in de doof- pot te stoppen. Premier Macmillan heeft al beslist dat het tribunaalrapport niet in zijn geheel zal I worden gepubliceerd, zoals bij vroegere j tribunalen wel het geval was, doch slechts gedeelten ervan, welke de regering ge schikt acht. Dit hoeft echter geen boze opzet te zijn omdat aangelegenheden als deze het volle daglicht nu eenmaal niet kunnen verdragen. Macmillan heeft duide lijk gezegd, dat indien ministers of oud ministers schuldig worden bevonden aan ernstig verzuim, zij daarvoor zullen moe- I ten boeten. Uit het tribunaalonderzoek zal echter nauwelijks sensatie te puren zijn, I tot diepe teleurstelling van hen, die in de prille ochtenduren buiten in kou en regen urenlang in de rij stonden om tot de zaaj 1 te worden toegelaten.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 21