29 Engeland versloeg Wales maar stelde toch danig teleur Dames van Molenwiek stelden teleur in het Krelagehuis m vm/ m Duinwijck en Velsen trokken scheidslijn in hoofdklasse Tsjechoslowakije in Oost-Berlijn verslagen Nederland tegen de Fransen in Rotterdam Max Merkel won kort geding Uitzending Vasas- Feijenoord onzeker Nederland-België in Eindhoven Sport en politiek m Doesburg zondag weer in doel Kernploeg doet in Deventer niet mee m m m h Damesploeg turnt tegen Duitsland Sport in kort Oppositie kansloos in vergadering van NDR Koel zegevierde twee keer in Durban Ronde Toekomst start 30 juni Opleiding sportarts noodzakelijk? Weinig tegenstand voor Yelsenaren W DONDERDAG 22 NOVEMBER 1962 OFK bereikte kwartfinale ondanks een nederlaag Russische voetballers naar het buitenland Reserves Die Raeckse versloegen Zaanse ploeg in drie sets Haagse ijshockeyers versloegen Duitsers Russische nederlaag in Canada Schermers naar Gent t fwm Boot met gaten Het Engelse voetbalelftal heeft woens dag in het Wembley-startion in Londen een 4-0 zege behaald op Wales. De ruststand van deze wedstrijd, die meetelde voor het officieuze kampioenschap van Groot-Brit- tannië, was 2-0. Het Engelse voetbalelftal bezorgde voor slechts 25.000 toeschouwers zijn scheiden de manager Walter- Winterbottom dus weliswaar een duidelijke overwinning, maar de wijze waarop deze tot stand kwam doet niet vermoeden dat Winterbot- toms opvolger Alf Ramseyeen zorgeloze periode tegemoet gaat. Twee van de vier treffers kwamen voort uit dekkingsfouten van de tegenstander, die bepaald onder de maat bleef. In de Engelse ploeg toonden slechts zes spelers doelman Springett, back Armfield, rechtshalf Moore en de vooi-hoedespelers Conelly, Peacock en Greaves zich hun plaats waardig. Jimmy Greaves (9de en 86ste minuut) en middenvoor Jim Peacock (34ste en 58ste minuut) zorgden voor de doelpunten. Het, bondsbestuur van de KNVB heeft de A-interland NederlandFrankrijk, die woensdag 17 april 1963 bij kunstlicht wordt gespeeld, toegewezen aan het Feijenoord- stadion in Rotterdam. De ontmoeting Zwit serlandNederland, die voor zondag 31 maart op de agenda staat, wordt in Bern gespeeld. Ten aanzien van de wedstrijden Neder land—België (zondag 10 maart) en Neder landBrazilië (donderdag 2 mei) is nog geen beslissing genomen. Jimmy Greaves De opstellingen waren: Tsjechoslowakije: Schroiff; Lala, Tichy; Novak, Pluskal, Ma- sopust; Pospichal, Kadabra, Kvastnak, Ku- cera, Valosek; Oost-Duitsland: Weigand; Urbanczyk, Heine; Krampe. Kaiser, Lie- brecht; Frenzel, Erler, Peter Ducke, Schrö- ter, Roland Ducke. Voor 45.000 toeschouwers heeft Oost- Duitsland woensdag in het Walter U1- brichtstadion van Oost-Berlijn de eerste ontmoeting voor het Europese toernooi voor landenteams tegen Tsjechoslowakije op verrassende wijze met 2-1 gewonnen. De doelpunten werden in de tweede helft gescoord. De overwinning van de Oostduitsers was volkomen verdiend. Zij speelden met inzet van alle krachten waardoor het spel van de Tsjechen tweede bij 't wereldkam pioenschap niet tot ontplooiing kon ko men. Rechtsbinnen Dieter Erler. die zijn 21ste interland speelde, opende in de 60ste mi nuut de scor^, die door Dieter Ducke, dankzij een goed genomen strafschop, in de 80ste minuut tot 2-0 werd uitgebreid. Pas in de allerlaatste minuut scoorde Ku- cera voor de Tsjechen het tegendoelpunt, De Feijenoordliefhebbers krijgen waar schijnlijk weer een teleurstelling te incas seren. De televisiereportage van de voet balwedstrijd Vasas tegen Feijenoord zou namelijk wel eens niet kunnen doorgaan. De N.T.S. ontving gisteren de mededeling dat volgende week woensdag, op het tijd stip dat er wordt gevoetbald, het interna tionale televisiecircuit voor bepaalde tijd reeds is bezet. De N.T.S. stelt echter van alles in het werk de plotseling ontstane moeilijkheden (voornamelijk veroorzaakt door Oostenrijk) tijdig op te lossen. Boksen Het programma van de bokslandenwed- strijd NederlandBelgië (amateurs), die zaterdag 24 november in Eindhoven wordt gehouden, luidt als volgt: Vlieggewicht: Tepaske (Amsterdam)—Waumann (B.). Bantamgewicht: M. Gans (Amsterdam) Masset. Vedergewicht:* H. Meyer (Amster dam)—Koningstein. Lichtgewicht: W. Menten (Maastricht)—Flory. Lichtwelter- gewicht: W. Gerlach (Groningen—Walle- macq. G. Zielstra (Groningen)—Nielandt. Zwaarweltergewicht: J. Verbon (Utrecht) Van Hoof. Middengewicht: J. Mommers (Maastricht)Lacre. Halfzwaargewicht: J. Jacobs (Venlo)Saerens II. Zwaargewicht: L. Gerads (Maastricht)Lanssen. Het uitvoerend comité van het Interna tionaal Olympisch Comité en de vertegen woordigers van de internationale sport bonden. zijn uitgenodigd tot het bijwonen van een speciale vergadering van het I.O.C., die op 8 februari 1963 in Lausanne wordt gehouden. Het onderwerp van gesprek zal zijn: sport en politiek In de uitnodiging, uitgaande van Avery Brundage en Otto Mayer, president en kanselier van het I.O.C., wordt gezegd, dat de vergadering van de achtste februari is uitgeschreven als gevolg van ,,de ernstige incidenten, die zich sinds een jaar voor doen, waarbij de invloed van de politiek op het sportieve gebeuren zich steeds dui delijker manifesteert". De Oostenrijker Max Merkel, ex-trainer van het'Nederlands elftal, had een kort geding tegen zijn vroegere vereniging Bo- russia Dortmund aangespannen met be trekking tot een aantal premies, die deze club hem nog verschuldigd zou zijn. De eis van Merkel, uitbetaling van 22.000 mark, werd tweemaal afgewezen, maar in hoger beroep werd beslist, dat de Oosten rijker van Borussia alsnog 11.000 mark (on geveer 10.000 gulden) zal ontvangen. Hét, Joegoslavische OFK uit Belgrado heeft woensdag de kwart-finales bereikt van het. toernooi om de Europese beker voor nationale bekerwinnaars, ondanks een nederlaag in de tweede wedstrijd tegen Portadown, die in Noord-Ierland werd ge speeld. Zegevierden de Ieren woensdag op eigen veld met 3-2, in de in Belgrado gespeelde wedstrijd bleven de Joegoslaven met 5-1 in de meerderheid, waardoor de eindscore 7-4 is geworden in het voordeel van OFK. Gunstige perspectieven openden zich voOr Portadown in de eerste helft, toen de Ieren een voorsprong namen van 2-0. Ten slotte mochten zij echter nog blij zijn tot een Overwinning te kunnen komen, al was deze dan onvoldoende om de volgende rónde te bereiken. De bestgeplaatste Russische voetbalelf tallen zullen spoedig vertrekken om wed strijden té spelen tegen teams in Europa Azië en Latijns-Amerika. Het Russische persbureau Tass meldde dat het Moskouse Torpedo, dat drie maal de Russische beker heeft gewonnen, naar ne schaatsenrijders, opgenomen in de kern- De volleybalwedstrijden in de over gangsklasse en de eerste klasse, die gister avond in het Krelagehuis in Haarlem wer den gespeeld, zijn alle in drie sets beslist. De reserves van Die Raeckse klopten de dames van Molenwiek met 16-14, 15-6 en 15-11, hetgeen een opvallend resultaat mag worden genoemd. De heren van Die Raeckse hadden tegen Molenwiek weinig in te brengen (E-15, 6-15 en 10-15) en de damesontmoetingen in de eerste klasse, De Blinkert 2-Velox en Vesmia-Onze Ge zellen, werden gedecideerd door eerstge noemde teams gewonnen. De volleybalcompetitie Van de dames van het Zaanse Molen wiek hadden wij vooral aanvallend meer verwacht dan dit team gisteravond liet zien. Alleen in de eerste set wogen de par tijen goed tegen elkaar op. Het technisch aantrekkelijk duel leverde de Haarlemse ploeg de kleinst mogelijke zege op (16-14). In de volgende sets zette coach Krijgsman mej. Cammenga in. hetgeen de rood-witte formatie zowel aanvallend als defensief aan kracht deed winnen. De thuisclub had nu duidelijk het beste van het spel en voor al van mevr. De Vries en mej. Roosen daal zagen wij goede smashes. De Zaan se dames namen teveel een afwachtende houding aan en leden aldus een verrassend snelle nederlag (15-6 en 15-11). De herenploeg van Die Raeckse moest het tegen Molenwiek zonder Van Beekum stellen en werd door de Zaandammers, die niet de indruk maakten zich tenvolle te geven, naar een snelle nederlaag ge speeld. De Nobel en Schulz slaagden er meermalen in de Zaanse defensie met hun smashes te doorbreken, maar deze indi viduele acties legden toch te weinig ge wicht in de schaal. Molenwiek had aan een half uur genoeg om in drie sets te zegevieren. De Blinkert 2 zette tegen Velox in de eerste set een ruime achterstand in een 16-14 zege om en ondervond daarna min der tegenstand van het team van mej. Brouwer dan wij hadden verwacht. Met 15-7 en 15-8 boekte de ploeg van mevr. Müller een snelle zege. Vesmia moest het tegen Onze Gezellen zonder mej. Ootes stellen, maar bleek toch nog sterk genoeg om de strijd in drie sets te beslissen (15-7, 15-12 en 16-14). Mej. Van Galen speelde in de Sancta Maria-ploeg een uitstekende partij. Voor de tweede klasse heren ontmoetten de nog ongeslagen teams van FES en PWN elkaar. De waterleidingmannen wonnen met 8-15, 13-15. 15-5 en 11-15 en zijn dus voorlopig zonder concurrentie. De uitslagen waren: Dames Die Raeckse 2-Molenwiek 3-0 De Blinkert 2-Velox 3-0; Vesmia-Onze Ge zellen 3-0; De Blinkert 3-HBC 3 1-3; Ves mia 2-Die Raeckse 3 0-3; OVRA 2-JBS 2-2; Onze Gezellen 2-Alliance '22 3 0-3 HVS 2-Topscore 2 0-3; Alliance '22 5-Set Up 2 1-3; Die Raeckse 5-Triumph 0-3 PSVH 2-JBS 2 0-3. Heren: Die Raeckse-Molenwiek 0-3; Ve- lox-Set Up 1-3; Alliance '22 3-OVRA 5 1-3; HVS 3-PSVH 2 3-1; FES-PWN 1-3; Gios 3- Gios 2 1-3; Set Up 2-HSVC 0-3; Cios 2- Triumph 3-0; FES 2-Energie 22 3-0. Een aanval van de Nederlandse ploeg op het Westduitse doel. In aanwezigheid van o.a. Rina Lodders, miss-world 1962, heeft Hys Hoky woens dag in Den Haag voor ruim 2.000 toe schouwers in de eerste thuiswedstrijd voor het toernooi om de international cup met 8-4 gewonnen van Düsseldorf. De tussen standen waren 2-2, 1-1, 5-1. Het Russische ijshockeyteam heeft woensdagavond in Windsor zijn eerste ne derlaag in een tournee door Canada ge leden. De ploeg werd met 92 verslagen door de Windsor Bulldogs. De tussenstan den waren 3—0, 2—2, 4—0. De eerste vier wedstrijden waarin Rusland uitkwam le verden alle overwinningen voor de natio nale ploeg op. Advertentie „Doesburg maakt het goed", aldus Spar- ta-coach Denis Neville over zijn onfortuin lijke jonge doelman, die zondag in de wed strijd tegen NAC een lichte hersenschud ding opliep en om die reden in het militair hospitaal in Rotterdam belandde. Neville is zelfs van plan om als het enigszins mogelijk is Doesburg zondag tegen GVAV in Groningen onder de lat te zetten. ,,Ik ben misschien wat ouderwets in die dingen", zei Neville, „maar het lijkt mij het beste". Schaatsenrijden Schotland zal gaan om op 29 november te gen Glasgow Rangers te spelen. Dynamo uit Moskou, dat negen maal Russisch kampioen is geweest, zal op 28 november naar Japan gaan voor wedstrij den tegen Japanse nationale en jeugdelf- tallen. Het zal ook een wedstrijd tegen Zweden spelen. De Koninklijke Nederlandse Amateur hermbond zal vier schermers afvaardi- 1 naar de internationale wedstrijden in nt, die zondag worden gehouden. Het n de sabreurs Kasper Kardolus en Hans enen en de florettisten Hans Sauerbier Jos Kars. Voorts zal nog een aantal 'lerlandse schermers op eigen gelegen- :d deelnemen. ploeg, zullen zaterdag op de kunstijsbaan in Deventer niet van de partij zijn. De technische commissie langebaan van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders- bond (K.N.S.B.) vaardigde voor hen een verbod uit deel te nemen aan deze wed strijden. De technische commissies van de ge westen begrijpen er niets van. Vorig jaar immers kwam de technische commissie langebaan zelf met het voorstel de voor selecties vroeger te laten beginnen om daardoor dus ook oen vroegere definitieve kernploeg samen te stellen. Zaterdag worden er in Deventer de ge westelijke litcls verreden, zelfs zonder de cracks van de kernploeg. *v m ®üf -A Zaterdag ontmoeten de turnsters van Nederland en West-Duitsland elkaar voor de vijfde maal in de Centrale Veiling hal in Aalsmeer. In turnkringen wordt deze wedstrijd met grote belangstelling tegemoet gezien. Van de vijf gehouden wedstrijden wonnen de gasten de eerste twee met gering verschil, de derde ont moeting leverde een behoorlijke Neder landse ovei-winning, waarna de laatste krachtmeting in november van het VO' rig jaar in Meszkirch een nog nooit voorgekomen gelijkspel bracht. De Westduitse ploeg, die bij de we reldkampioenschappen in Praag de elfde plaats bezette, is sindsdien aanmerkelijk gewijzigd en verjongd; de bekende turn sters Rosi Rieder, Marie Louise Krutt- meijer en Ursel Peters zijn vervangen door Gundeka Piepenburg (21), een uit Oost-Duitsland gevluchte turnster die in de wedstrijd Duitsland-Japan de beste Duitse turnster bleek te zijn, Evi Win- zinger (19), jeugdkampioene van Duits land en Elvira Valenta (19) een even eens uit Oost-Duitsland afkomstige turn ster. De Duitse kampioene Ursel Schepan en Magda Lindauer, die bij de wereldkam pioenschappen de eerste en tweede van de Duitse ploeg waren, turnen in Aals meer resp. hun negende en zevende in terlandwedstrijd. Het team is getraind door Niko Szabo, die enige jaren met Hardi Frenger onze Nederlandse keur- turners heeft geleid. Hij zal ook en dit is wel een unicum bij het interna tionale vrouwenturnen als leider van de Duitse ploeg tijdens de wedstrijden optreden. Bij de Nederlandse vertegenwoordiging zijn Fransje van Deursen en Nel van Zetten debutanten; Ria Rietveld, Thea Belmer, Grietje van Essen en Jannie Vierstra kwamen meerdere malen in het nationale team uit. De vierjarige Franse hengst Match gereden door de 21-jarige jockey Yves Saint-Martin, die voor de eerste keer in Laurel uitkwam, heeft de Washington-ren gewonnen. De eerste prijs bedroeg ruim 250,000 gulden. Het was de derde Franse overwinning in de geschiedenis van deze grote Amerikaanse ren. Zabeg, een van de twee ingeschreven Russische paarden eindigde als vierde. Jose Galvez is in Mieres Spaans biljartkampioen anker kader 27/2 gewób den. In de finale van het toernooi versloeg hij Ramon Aguilera in 27 beurten. Paardespnrt Op de woensdag gehouden vergadering van het verbond van verenigingen van I langebaandravêrijen en rennen in Zwolle I is het Nederlands kampioenschap óp de 800 meter voor 1963 toegewezen aan Em meioord. Met de koersagenda, zoals die door de stichting Nederlandse Draf- en Rensport was opgezet, ging de vergadering akkoord Niet echter met het voorstel van de gro te baanverenigingen (Duindigt, Alkmaar. Hilversum en Mereveld) om in plaats van de voorzitter, de heer L. J. Uitendaal (Rijen), de heer S. W. Baron van Tuyll van Serooskerken aan te wijzen om zit ting te nemen in het hoofdbestuur van de NDR. Het voorstel, waarvoor namens de oppositie de heer S. Joustra pleitte, werd verworpen met 13 tegen 22 stemmen. Hier' mee sprak de vergadering haar vertrou wen uit in de voorzitter, de heer Uiten daal. Wielrennen De Nederlandse wieleramateurs die mo menteel een tournee door Zuid-Afrika ma ken hebben woensdagavond in Durban voor een aantal successen gezorgd. Ge- .ard Koel zegevierde twee maal. Eerst won hij het hoofdnummer, een sprintwed strijd, later werd hij eerste in een race over vijf mijl. In de eindstrijd van het printnummer moest Koel uitkomen te gen Jaap Oudkerk en de lokale renner Frans Berghoff. Koel zegevierde, zijn tijd over de laatste 200 meter was 12,5 sec. Oudkerk werd met. een wiellengte geklopt, Berghoff werd met ruim verschil derde. Theo Nikkessen triomfeerde in een ach tervolgingswedstrijd over vier ronden. In de finale versloeg hij de Zuidafrikaanse renner Albert Fryer. De vierde Neder landse overwinning van deze avond kwam op naam van De Graaf. Hij werd eerste in een handicap-wedstrijd over 1 mijl. De Parisien Libere, één van de organi serende bladen van de Ronde van de Toe komst heeft vrijdag bekendgemaakt, dat de derde editie van deze ronde zal wor den gehouden van 30 juni tot 14 juli 1963. De totale afstand van de komende ronde zal ongeveer 2000 kilometer bedragen. In het schema is één rustdag opgenomen. De startplaats is nog niet definitief vastge steld, maar wel is zeker dat het een stad in het zuidwesten van Frankrijk zal wor den. Tot de ronde zullen maximaal 140 ren ners worden toegelaten, verdeeld over twin tig ploegen. Als er meer dan 17 landen in schrijven met een eigen equipe zullen de ploegen bestaan uit zeven renners. Als er minder teams deelnemen, wordt dat ge tal acht man per ploeg. Wat de deelnemers betreft, zal er vol gend jaar geen maximumleeftijd gelden voor de amateurs. Voor de onafhankelij- ken is de maximum-grens vastgesteld op 25 jaar. „Is de opleiding tot sportarts noodzake lijk". Dat is een van de inleidingen, die 1 december in Utrecht door mevrouw N. A. O. Wegener Sleeswijk, arts, zal worden gehouden, tijdens een bijeenkomst van bonds-, keurings- en clubartsen. De raad voor opleiding en research van de Nederlandse Sportfederatie heeft ge meend tegemoet te treden aan de door verschillende artsen geuite wens om tot een nauwer contact te komen. Op deze conferentie, die onder leiding staat van dr. K. Rijsdorp, spreekt mevrouw N. A. O. Wegener Sleeswijk over de behoefte aan een regelmatige voorlichting ten behoeve van sportartsen en de verwezenlijking daarvan. Tevens zal mevrouw Wegener Sleeswijk ingaan op de vraag of een speciale opleiding tot sportarts noodzakelijk is, een erkenning van dit in Nederland vrijwel onbekend beroep, en of de instel ling van sportartsen de sportgeneeskunde zou bevorderen. Dr. D. R. Martini, houdt een referaat over de functie van de clubarts en die van de medische bondscommissies. Hij zal eveneens spreken over de verhouding tus sen keurings- en clubarts en over een re gelmatiger contact tussen de clubartsen onderling. Na deze inleidingen zullen twee dis cussiegroepen worden gevormd onder lei ding van dr. P. van Dijk (Wassenaar) en dr. J. Sikkel (Hilversum). De Noorse scheepsontwerper ir. Jan H. Linge heeft een snelle motorboot ont worpen met gaten in de bodem. Het van glasfiber vervaardigde vaartuig zal spoedig in produktie komen. De snelle boot heeft een lengte van ruim vijf meter én heeft over de hele lengte een V-bodem. Deze bodem en het lage ge wicht van de romp maakten het bootje echter Onstabiel bij stilliggen of bij lage snelheid. Om dit tegen te gaan bouwde Linge als dubbele bodem een water tank in, die vol blijft zolang de snelheid minder dan zeven knopen (dertien km per uur) blijft. Het water stroomt de tank binnen door gaten in de bodem. De tank is van achteren open. De overwinning van Velsen met 80, één 3-gamesparty en gedecideerde game- standen, was np zichzelf een pleidooi voor een versmalling van de badminton hoofd klasse tot één afdeling. Drop Shot klopte de Kortenaer 2 met 7-1 en bleef op gelijke hoogte met de Velsenaren. Duinwijck be haalde op de Plafond Meppers uit Rijswijk een 6-2 zege, die bepalend was voor de krachtsverhoudingen, want Duinwijck trok met deze overwinning een scherpe streep op de ranglijst, die de hoofdklasse deelt in teams die het hoofdklasserschap zullen behouden en die, die naar de eerste klasse zullen terugkeren. Duinwijck verspeelde tegen PM Rijswijk alleen de herensingles. Hans Kok die de dubbelspelen van de zieke Ter Weeme overnam, paste zich uitstekend aan. Het 2e team van Duinwijck heeft bij „Nijmegen" meer strijd moeten leveren. Nijmegen be schikt niet meer over Jannie Kemps en dat is voor de Nijmegenaren een gevoelig verlies. Haar vervangster verloor van Felise de Nooyer met liefst 11-1 en 11-0. Marloes van Swelm is echter nog een troef voor Nijmegen en dat ondervond Marja Ridder met tweemaal 11-8. Ook Cees Broedelet vormt een steunpilaar voor dé oostelijke club en met zijn kracht zullen we op 8 en 9 december bij de nationale kampioenschappen kennismaken. De ken nismaking met het spel van Broedelet viel Ed Ridder zondag te beurt, met 15-1 en 15-5 werd Ridder van de been gespeeld. Böudewijn Ridder zorgde er echter voor dat Duinwijck na de singles nog geen ach terstand had: 2-2. Van de dubbelspelen werd het gemengddubbel gewonnen en verloren, het herendubbel werd uiteraard verloren, maar het damesdubbel bood de Duinwijckers zonder twijfel de béste kan sen. Er ging een rilling door alle toekij kende Duinwijckers toen het Haarlemse damesdubbel een 13-0 voorsprong in de eerste game liet glippen en zowaar de game verloor met 12-16. Gelukkig voor de gasten dat men zich in de volgende games herstelden: 8-15 en 3-15. Zodat een ver dienstelijk gelijkspel de Duinwijckers ten deel viel. Standen in de hoofdklasse: Afdeling I de Kortenaer 6 10 Nijmegen 6 9 Duinwijck 2 6 7 Afdeling II Drop Shot 6 11 Velsen 6 11 Duinwijck 6 8 de Kortenaer 2 6 4 PM Rijswijk 6 2 M V O 6 0 In de eerste klasse had Haarlem niet oe minste moeite met Slotermeer 2 (8-0). Vel sen 2 moest met 5-3 de eer aan Veglo laten. Enkele nagekomen uitslagen: Slotermeer 2Haarlem 0-8, MVO 2Hilversum 1-7, Haarlem 2Stoka 6-2, Stoka 2Haarlem 3 1-7. H B C '57 Iduna Venlo

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 29