u H. J. Krijnen verlaat loodsdienst na drie en dertig jaar IN DE VISHAL+EN OP ZEE „Haarlem wil meepraten over het Noordzeekanaalgebied" Officier eist tien maanden tegen Italiaanse arbeider Velsen en Rijkswaterstaat hebben verschil van mening over ponten Groot bosplan voor Velsen-N. f «pa 1 S5*SU5T N;r- Overleg tussen alle eerste vereiste Auto kantelde, zes gewonden Haarlemse rechtbank Nieuwe pontveer alleen voor langzaam verkeer Ook volkstuintjes V R IJ D A G 23 NOVEMBER 1962 Wethouder Happé in gemeenteraad: Een eeuw Schuttevaer Man uit stilstaande trein gevallen WASMACHINES LOENDERSLOOT Vechtpartij met mes in nachtelijk Beverwijk DURFINE bestek Aa ets Uitgejouwd Loods Krijnen, poserend voor een schilderij van de loodsboot Deneb terdammer. Na zijn schooltijd werd hij eerst dekjongen bij de machinefabriek Van de Wetering, daarna trad hij in dienst bij Wijsmuller in Rotterdam Hij was 15 toen hij naar IJmuiden kwam. waar hij op de havensleepboten van Wijsmuller voer. Hij maakte ook. grote sleepreizen, o.a. onder kapitein Henk van der Wiele. Op de visserij school in IJmuiden haalde hij zijn derde rang. Directeur (de eerste) van de visserijschool was in die tijd de heer Duyckinck Sander. Na het behalen van zijn rang ging de heer Krijnen ter koopvaardij en wel bij Van Nievelt Goudriaan. In die periode deed zich de gebeurtenis voor die de mees te indruk op hem heeft gemaakt en waar bij hij zelf nauw was betrokken: de ramp van het Italiaanse passagiersschip Prin- cipesa Mafalda in oktober 1927 bij Bra zilië. Hij voer toen op de Alhena. „Door een asbreuk sloeg de schroef door het schip heen. Aangezien wij dezelfde koers liepen, voerden we de snelheid op om hulp te bieden. We waren het tweede schip dat op de plaats van de ramp aan kwam. Onze kapitein wilde de Alhena eerst tegen de Italiaan aan zetten Hij moest dat plan opgeven omdat er al veel drenkelingen in het water lagen. We zet ten daarop drie boten uit, ieder met vier Hollanders bemand. De machinekamerbe manning bestond uit Chinezen. Het eerst aankomende schip, een Engelsman, zette één boot uit. Later kwamen er nog wat schepen bij. Uiteindelijk werden van de 1014 opvarenden van de Principesa Ma falda ruim 700 gered. Wij brachten 536 in veiligheid. In Rio de Janeiro wilde men die mensen eerst niet aan wal hebben. We hadden namelijk geen officiële passagiers lijst.... Journalisten hebben ervoor ge zorgd dat de drenkelingen wel aan land mochten. Met barkassen werden zij ver- j voerd. Dat was nog het moeilijkste mo ment voor ons, redders. De dankbaarhied van die mensen. Het ging je door merg en been toen ze wegvoeren. Het redden was eigenlijk vanzelf gegaan, maar .het af scheid Bij de redding was onze boot, die onder bevel stond van stuurman Bak ker uit IJmuiden, het eerste weg en het Loods H. J. Krijnen gaat de loods dienst verlaten met pensioen. Op 1 de cember is het zover. „Ik heb anders zout water genoeg moeten vreten voor ik mijn examen mocht doen', zegt lüj. De heer Krijnen is namelijk zeven jaar kwekeling geweest, voordat hij werd benoemd tot hulploods. Hij is nu kapitein van de loodsboot Deneb, die in IJmuiden is ge stationeerd. „Als het slecht weer is be horen wij altijd tot de laatsten die de loodsdienst staken', aldus loods Krijnen. Drieëndertig jaar geleden kwam de lieer Krijnen van de grote vaart bij het loods wezen. Hij werd als loodskwekeling ge plaatst op de loodsboot 4 in IJmuiden. Alles ging toen nog met de roeijol. „We sloegen in stormweer eens onderste boven onder een Griek", vertelt de heer Krijnen. „Loods Stam raakte helemaal onder het schip, kwam aan de andere kant weer boven en werd daar opgepikt. Daarvan heeft hij de schrik in zijn bloed gekregen en later is hij ook aan de ge volgen overleden. De andere drie leer lingen die in de jol zaten hadden geen last van het avontuur. Dat speelde zich af in 1930". Na zeven jaar in IJmuiden te hebben dienst gedaan werd de heer Krijnen over geplaatst naar Den Helder. Een jaar later werd hij hulploods. Twee jaar daarna was het oorlog. Het gezin Krijnen werd uit Nieuwediep geëvacueerd naar Broek op Langendijk. Loods Krijnen deed in die tijd veel bij de betonning. Na de oorlog vestigde de heer Krijnen zich weer in Den Helder. Hij werd uitge leend aan de routeringsdienst van de ma rine. Hij had toen de rang zeeloods eer ste klas. Vervolgens kwam hij achttien maanden als stuurman op het Engelse be- tonningsvaartuig Barnehurst, dat voorna melijk op de Noordzeeroutes werkzaam was. In zijn Helderse tijd „bestreek" de heer Krijnen honderd mijl vaarwater. Ook was hij schipper van het jacht van het loodswezen dat opereerde in het IJsel- meer. In 1948 keerde loods Krijnen terug naar IJmuiden, waar destijds een tekort aan loodsen op Amsterdam bestond. Het duur de niet lang of hij werd stuurman op de oude Canopus, die thans in handen van de sloper is gevallen, na jarenlang het schip van de zeekadetten te zien geweest. De Aldebaran was zijn volgende schip en de Deneb, waarop hij nu schipper is, heeft hij als stuurman uitgehaald. „Het is na de oorlog allemaal soepel verlopen," zegt loods Krijnen. „Er was na de oorlog wel een tekort aan loodsen, maar ik heb het altijd zo weten te plooien, dat elk schip een loods kreeg. Tegenwoordig zit ten we in een periode van overgang. De vijfdaagse werkweek brengt problemen j Het Haarlemse bezwaar tegen de Am- loods krijgen, is beslist overdreven. We j zeekanaalgebied is, dat alleen is gelet np hebben nu veel adspirantloodsen in oplei- economische belangen en geen rekening ding, zodat alle leed binnenkort geleden ,s Kehouden mei andere planologische as- is." Kapitein Krijnen is over de Deneb I best te spreken. „Het is een goede boot.P.?5ten, zoals wonen, verkeer en recrea- En in stormweer kunnen we het lang vol- ■iMm laatste terug. Onze boot was vol toen het achterschip van de Italiaan al onder wa ter was. We konden niet meer wegkomen door de zuiging. We konden een afstand van 100 meter krijgen, toen zonk het schip. We brachten daarop onze lading weg, gin gen terug en pikten nog tien man op." De Alhena voer na het aan wal brengen van de geredden in Rio naar Buenos Aires. De redders, waaronder dus ook de heer Krijnen, werden tot ereburgers van die stad benoemd als beloning voor hun moe dig gedrag. Op de thuisreis werd de be manning van de Alhena ook gehuldigd in de Braziliaanse stad Bahia. In de thuisha ven Rotterdam wachtte de Alhena een grootse ontvangst. De redders kregen tal van onderscheidingen, waaronder een ko ninklijke, namelijk de bronzen erepenning voor menslievendheid en hulpbetoon. De heer Krijnen is ook in het bezit van de Or de van de Koopvaardij, die tegenwoordig niet meer bestaat. Vijf jaar later, Musso lini zorgde voor enige vertraging, werd hij Ridder in de Orde van de Kroon van Italië. „Ik heb nog vergeten te vertellen, dat we zesduizend pesos hebben geweigerd als beloning. Het ereburgerschap van Buenos Aires aanvaardden we wel." Loods Krijnen is 32 jaar getrouwd. Hij heeft vijf zoons en een dochter. Eén van zijn zoons is ook loods. De heer Krijnen krijgt nu tijd voor zijn liefhebberijen. „Het thuiszijn is mijn voor naamste hobby", zegt hij. Hij heeft ook een schildersezel op zijn verlanglijst staan (vroeger heeft hij al eens het penseel ge hanteerd). Het maken van een studie over de pyramiden heeft hij enige tijd laten rusten, maar daar zal ook wel verandering in komen. houden." „Er is ongetwijfeld veel verbeterd in de arbeidsomstandigheden van de loodsen," aldus de heer Krijnen. „Zat je vroeger als stuurman van de grote vaart, acht jaar als matroos op een loodsboot, alvo rens loods te worden, tegenwoordig wordt je als zodanig meteen aspirant-loods. Ze leren je alles in één jaar. Wat je vroe ger in je vrije tijd moest leren, leer je thans in de werktijd. Ik moet ook zeggen dat de opleiding van nu veel beter is. Dat moet, gezien het feit dat de schepen en hun navigatiemiddelen veel ingewikkelder zijn geworden. Een adspirant-loods zit nu twee maanden op een loodsboot en gaat tien maanden met de loodsen mee om het water te leren kennen en navigatie en -zee- wetten te leren. Ik wil niet zeggen dat je als zeeman minder was vroeger. Juist met. Je werd als het ware vanuit de wieg tot zeeman gestompt. Maar ik kan de verbe tering in onze arbeidsomstandigheden al leen maar toejuichen. Het is al met al geen beroerde tijd geweest. De collegialiteit was groot. Je leerde wat jezelf en een ander waard waren in de beroerdste om standigheden. Je zat samen in een jolletje en je moest roeien. Nu heb je een motor- jol. Samen zat je in rotzooi. Het is tegen woordig meer: Hij dat schip, jij dat schip, ik dat schip". Loods Krijnen, die in december 56 jaar wordt (loodsen worden op 55-jarige leef tijd gepensioneerd), is een geboren Rot- I mede, is er alleen sprake geweest van in cidentele contacten tussen bepaalde ge- I meentebesturen over bepaalde onderwer- Hotrr»lrlrPnP>n ppn pen' Zo is er met Amsterdam overleg ge- UCII v^iA-JtVCllCIl 13 V-C-ll weest over beider recreatiebelangen. Maar dat betekende praten over een ge bied, dat noch bij Haarlem noch bij Am sterdam behoort. Daarom moet overleg tussen alle betrokkenen worden geopend om te voorkomen, dat een nationaal en zelfs Europees belang als de uitbreiding van het Amsterdamse havengebied een belangenstrijd tussen gemeentebesturen wordt, aldus wethouder Happé. „En bij dat overleg, zo voegde hij er aan toe, zal de openbaarheid zoveel mogelijk moeten worden bevorderd. Wij willen meepraten opdat wij niet verrast worden door een bepaalde ontwikkeling." tie. Ons doel is nu alle betrokken gemeen tebesturen om de tafel te brengen ten einde met elkaar te komen tot één pla nologisch harmonische opzet cn daarna samen het overleg te openen met de pro vincie. Want ook ons staat voor ogen een streekplan voor het Noordzeekanaalge bied, waarin stellig ook gedeelten van be staande streekplannen als voor IJmond en Zuid-Kennemerland zullen moeten worden opgenomen". Dit was de kern van het antwoord, dat de wethouder van stadsontwikkeling en openbare werken, de heer W. F. Happé, gisteravond bij de behandeling van zijn begrotingshoofdstuk in de Haarlemse ge meenteraad gaf op vragen vap de heren P i e 1 a g e (P.v.d.A.) en S p e k (Prot. Chr.). De wethouder herinnerde er aan, dat Haarlem met het oo op Haarlemse be langen Gedeputeerde Staten al in 1958 ge vraagd had om een ontwikkelingsplan voor het gebied tussen het Amsterdamse havengebied en het streekplan Zuid-Ken nemerland, omdat, zoals de wethouder het uitdrukte hét ongewenst zou zijn wanneer hier een soort „niemandsland" zou blijven liggen. „Gunstiger was het geweest als Gedeputeerde Staten aan deze suggestie gevolg hadden gegeven, want, ik heb de indruk, dat we nu een slag achter zijn gekomen Maar misschien is het nog niet te laat", aldus de heer Happé. Tot nu toe, deelde de wethouder verder En burgemeester Cremers voegde er aan toe: „Er moet nu komen, wat ons zo vaak is toegezegd en wat wij altijd hebben gezocht een formele commissie, waarin wij vrij kunnen praten over el- kaars belangen." De burgemeester wees er in dit verband nog op, dat men welis< waar spreekt van Amsterdamse haven plannen, maar dat het hier nog slechts om een idee gaat en dus niet over een officieel plan van Burgemeester en Wet houders van Amsterdam. Het volgend jaar zal het een eeuw ge leden zijn. dat „Schuttevaer", de iande- lijke schippersvereniging werd opgericht. Haar naam was aanvankelijk „Eendracht Maakt Macht" maar op de eerste jaar vergadering in 1863 werd de naam ge wijzigd in die van „Schuttevaer", naar een verenigingslid. dat zich in de schip- perswereld grote verdiensten had verwor ven. Het eeuwfeest zal in januari feestelijk worden herdacht. Een 55-jarige inwoner van IJmuiden- Oost is gisteravond om ongeveer negen uur bij de halte Casembrootstraat in IJmuiden uit de trein gevallen. Dp trein stond stil. De man liep een wond aan de neus op. Donderdag De aanvoer, in IJmuiden was donderdag 1800 kisten, waarvan 352 tong en tarbot, 605 schol, 7 schar, 3 bot. 658 haring. 24 wijting, 130 kabeljauw en gul en 21 di versen. Prijzen, in gulderts, per kilogram: gr. tong 5.70—5.20, grm. tong 4.304.10, kim. tong 3.60—3.20, kl. tong I 2.90—2.40, kl. tong II 2.90—2.40, tarbot I 4.90—4.60. Per 50 kilogram: tarbot IV 11094, kim. schol 59—57, kl. schol I 60—58, kl. schol II 58—21. schar 52—41, bot 24, verse haring 46—37. wijting 63—46, grote gul 62—58, mimd. gul 3446, kl. gul 46 39 en wit- baars 32. Besommingen, in guldens: KW 107— 13.200. KW 79—5130, IJM 11—4110. Aanvoer van vrijdag Vier en dertig vaartuigen voerden heden morgen in IJmuiden 2210 kisten vis aan. waarvan 80 schelvis, 90 wijting. 114 gul en kabeljauw, 480 haring, 40 makreel. 600 schol, 20 tarbot, 65 stuks stijve kabeljauw, 80 varia en 40.000 kilo tong. Prijzen van vrijdag Per kilo, in guldens: Tarbot 4.50—5.40, grote tong 5,50—4.90; grootmiddel tong 4 203,60, kleinmiddeltong 3.302.80; Tong I 3,40—2,20; tong II 2.90—2,60; zalm 6. Per 15 kilo: Grote kabeljauw 158—140. Per 50 kilo: Grote gul 58—54; middel gul 51—45; kleinmiddel gul 41—36; grote en grootmiddel schol 77—60; zetschol 66— 82; schol I 65—56; schol II 45—41schol III 3021; open wijting 4931; dichte wijting 44—31; schar 42—28; poon 28; bot 23—18; radio 38—35; tarbot 188—74; griet 75; grootmiddel schelvis 73: kleinmiddel schelvis 68; schelvis I 65—60; schelvis II 56—50; haring 43—30; makreel 60—23, pil chards 11. Per 40 kilogram: Lever 52, sardien 11, haai 28—14.50; krabben 5—4.40; inktvis 45. Regels kabeljauw: Grote 12472; mid del 54—48. Per stuk; rog 76. Besommingen van vrijdag IJM 55 t 12.400, KW 124 13.100. KW 152 13.900, KW 174 18.000. KW 12 f 14.700, KW 112 2040, KW 199 4900. KW 186 f 4200, KW 109 3500, IJM 61 4150, IJM 54 en KW 75 17.200. Haringvangsten KW 175—10, 22—10, 4034. 7—34, 141— 34, 168—34. De overige schepen hadden geen vangst. Advertentie «sa ï-shmbbbéms* Miele AEG Edy Bief) Suva Velo DKU Erres. Electrolux Seiria Principal reeds vanaf 129.59 met tijdklok Gemakkelijke betaling en XOCIservice LANGF, NIEUWSTRAAT 433 435 Scheveningen Te Scheveningen werden vanmorgen aangevoerd 500 kisten spanharing, 150 schol en 100 varia. Bovendien was er 7500 kiló tong. Op zee De ..Adrians Johanna", SCH. 63 (een ex- Marezaten-boot) is gisteravond in moei lijkheden geraakt bij Falmouth. De koel installatie van de motor werkte niet- Er wordt advies gevraagd aan de wal. Uit berichten bleek dat men op de wal niet veel wijzer kon worden. Getracht zou worden de moeilijkheden zelf te te lossen. Mocht dit niet lukken dan zal de thuis vaart moeten worden aangevangen. De op haring vissende schepen gaven gisteren zeer wisselvallige vangsten door. Ze zijn aan het vissen in de omgeving van het Engelse Kanaal en de Franse kust. Er waren schepen met een dagvangst van 150 kantjes. Anderen moesten een zwarte dag noteren. Zes personen werden gisteren gewond, van wie twee tamelijk ernstig bij een ver keersongeluk op de Amsterdamse weg in de gemeente Haarlemmerliede. De politie van Velsen heeft de zaak behandeld. De personen, afkomstig uit Ede en Veè- nendaal waren met een Volkswagenbusje op weg naar Den Helder om familieleden, terugkerend van Nieuw-Guinea., af te ha len. De bestuurder van het busje schrok van een tegenligger op de Amsterdamse weg. Hij remde af, slipte, waardoor de wagen in de berm geraakte en kantelde. Een 51-jarige vrouw liep een schouder fractuur op en een negentienjarige jonge dame kreeg een hersenschudding. Alle ge wonden zijn door de Velsense ongevallen- dienst, naar het Antoniusziekenhuis in I,Tmuiden-Oost overgebracht. Twee van hen moesten worden opgenomen. De auto werd zwaar beschadigd. KORT NIEUWS Fototentoonstelling. Na afloop van de avondkerkdienst voor vrijzinnig her vormden kan men in het zaaltje bij de kerk foto's bezichtigen Deze kleine ten toonstelling wordt zondagavond acht uur geopend. De kleine donkere Italiaan in de be klaagdenbank luisterde onbewogen naar de eis van de officier van Justitie, die de tolk voor hem vertaalde: tien maanden gevangenisstraf met aftrek van preventie ve hechtenis. In zijn eigen taal Zei hij: „Ik ben naar Holland gekomen om te werken, niet om anderen lastig te vallen. Ik heb geen goede schoolopleiding gehad maar wel een goede opvoeding. Ik heb de ze mensen niet aangevallen, maar zij heb ben zich op mij geworpen." Het was het slot van het onderzoek dat de Haarlemse, rechtbank donderdagmiddag instelde naar Rijkswaterstaat (arrondissement Noord zeekanaal) weigert medewerking te verle nen aan het streven van de gemeente om het overzetveer van Donkersloot op een an dere plaats dan de huidige te laten varen. Dit deelde wethouder A. de Jong gister avond mede in Velsen-Noord. Rijkswaterstaat wil zo min mogelijk dwarsverkeer op het Noordzeekanaal heb- bên. De gemeente acht het belangrijk dat al zal het pontveer verlegd worden naar de plaats waar voorheen de spoorbrug was het veer van Donkersloot toch zal blijven varen en wel op de plaats waar de ponten thans varen. De afwijzing motiveert Rijkswaterstaat door op het destijds gehouden onderzoek te wijzen. Iedere pontpassagier moest een aantal vragen schriftelijk beantwoorden. Hieruit bleek dat 65 percent van de onder vraagden de pont wilde hebben op de plaats van de spoorbrug. Onverschillig ,vas 20 percent en 15 percent' zei nog be- i oef te te hebben aan een ander overzet eer. Een ander motief voor de weigering het eer van Donkersloot te laten varen, was at men bij Rijkswaterstaat meent dat het eer het in dat geval toch niet zonder ;emeentelijke subsidie zal kunnen doen Wethouder De Jong zei gisteravond, dal hij de verzekering van de firma Donker sloot had, dat deze wel degelijk zonder ge- neentehjke steun zou kunnen blijven va ren, ook al is dit op een andere plaats. Ander belangrijk nieuws over het Rijks- pontveer is, dat Rijkswaterstaat geen auto's meer wil overzetten, wanneer de ponten op de nieuwe plaats gaan varen. Men redeneert in Haarlem aldus, dat wie een auto heeft maar gebruik moet maken van de Velser tunnel. Uiteraard zullen auto's met gevaarlijke stoffen wel van de ponten moeten blijven gebruik maken. De wethouder onthulde dat de gemeente thans strijd voert met Rijkswaterstaat over deze kwestie. „Het laatste woord is er nog niet over gesproken," zei hij. Mogelijk zal lijn 75 van de N.Z.H. wor den doorgetrokken tot het nieuwe noorde lijke pontplein, wanneer dat gereed is. De wethouder zegde zijn medewerking toe om te bereiken dat de busroute te zijner tijd gewijzigd wordt, overeenkomstig de wensen. Advertentie DUURzaam en FIJN van vorm de toedracht van de vechtpartij in Bever wij, op de late avond van 20 augustus, tus sen drie Velsende jongelui, twee Italiaan se arbeiders, werkzaam bij Hoogovens, en een Griek. De verdachte, 26 jaar oud eri afkomstig van Sardinië, zou een 23-jarige timmer man uit Velsen-Noórd, met een groot mes hebben aangevallen en deze in het linker bovenbeen hebben gestoken. Kórt daarop zou de Italiaan de 29-jarige Griek, dié hem het mes wilde afnemen, tijdens een worsteling met het mes in een arm heb ben verwond. Een andere messteek had gelukkig alleen het jasje van de Griek vernield. De verklaringen van de Velsena- ten en de Griek stonden lijnrecht tegen over die van de Italiaan. Volgens de 23- jarige timmerman, die het eerst, met het steekwapen (een knipmes) had kennis ge maakt, was de rel ontstaan om een fiets. De Velsenaren waren met viêr fietsen op weg naar huis toen ze de Italianen te genkwamen. De verdachte zou gevraagd hebben of hij een van de fietsen mocht lenen om er mee naar de „AroSa Sun," het hotelschip van Hoogovens, te rijden. Toen de Velsenaren dat hadden gewei gerd zouden de Italianen kwaad én hand tastelijk zijn geworden. Na een korte vechtpartij zóudèn de Ita lianen de vlucht hebben genomen, maar later teruggekomen zijn. Volgens de getui ge was de verdachte met een mes in dé hand dreigend op hem afgekomen en had hij hem een diepe steek in het linkerbeen toegebracht. MARKTPLEIN 7 Velsen's openbare werken heeft een groot bosplan ontworpen voor Velsen-N. Gisteravond zijn voor het eerst in het openbaar tekeningen getoond van het plan tijdens een bijzondere bijeenkomst in het Hervormd Wijkhuis in Velsen-Noord. Het gemeentebestuur beantwoordde hier vra gen van inwoners. Het bosplan, waarover indertijd inder daad is gesproken, omvat het gebied ter weerszijden van de noordelijke tunnelweg. Het gebied wordt aan de Velsen-Noordse kant begrensd door de woningen aan de Wijkeroogstraat. Aan de oostzijde van de tunnelweg zal een groot deel van de pol der De Meerweiden te zijner tijd voor het bosplan worden aangekocht. De verbinding tussen de twee delen van het bos- of recreatiegebied is moge lijk door de overbrugging van de 'turinel nabij de n.v. De Plaatwellerij. In het re creatiegebied komen vijvers, wandelpaden, speelgelegenheid voor kinderen. Het plan is in studie. De wethouder A. de Jong deelde gister avond in Velsen-Noord mede dat Rijks waterstaat reeds toestemming heeft gege ven, de grond die haar eigendom is, te bebossen. Het zal in het bosplan oók mo gelijk zijn volkstuintjes aan te leggen, Een getekende vogelvlucht van het toekomstige recreatiegebied in Velsen- Noord. Onderaan ziet men de grens van de bebouwing, namelijk de wo ningen aan de Wijkeroogstraat. Rechts is het. Noordzeekanaal en links boven ziet men de verkeerstraverse. Het plan voorziet in de aanleg van volkstuintjes, speel- en ligweiden, wandelpaden, vijvers en zitplaatsen. zulks ter vervanging van tuinen dié als gevolg van verwezenlijking van uitbret dingsplannen elders in Velsen-Noord zul len verdwijnen. Andere getuigeverklaringen kwamen grotendeels met deze lezing overeen. In rad Italiaans verklaarde de verdachte echter dat de Velsenarên hem en zijn vriend uitgejouwd, geschopt en in het ge zicht geslagen hadden. Uit zelfverdediging had hij een mês getrokken. Een taxichauffeur getuigde dat hij de vechtpartij had gezien. Hij had bok gezien dat de verdachte met een mes stekende bewegingen had gemaakt. De Griek, even eens werkzaam bij de Hoogovens, die in de taxi zat was de Italianen nagelopen. Hij had eerst met een zoet lijntje gepro beerd het mes in zijn bezit te krijgen, maar de Italiaan had daarop gerageerd met twee messteken. Mr. J. Verhêus, de raadsman van de verdachte, merkte op dat het nogal eens voorkomt dat Italiaanse en Spaanse arbei ders door Nederlandse nozems onheus worden bejegend. Deze vfeemdelingen ko men doorgaans uit een primitief milieu en ze voelen zich gauw beledigd. De juiste toedracht van het relletje is echter vol gens pleiter niet duidelijk komen vast te staan. Dat zijn cliënt na de eerste vecht partij teruggekeerd zou zijn om wraak te nemen trok mr. Verheus zeèr in twijfel. Het ingrijpen vaft de Griek vond de raadsman niet erg gelukkig. Zijn cliënt mocht aannemen dat hij opnieuw werd aangevallen. Mr. Verheus laakte de zijns inziens onvoldoende voorlichting van bui tenlandse arbeidskrachten omtrent de le vensomstandigheden hier in Nederland. Hij vond de eis van de officier in ver houding tot het gepleegde delict oneven redig zwaar. Pleiter verzocht de rechtbank uiterst clément te willen zijn, vooral om dat de voorlopige hechtenis zijn cliënt ex tra zwaar valt doordat hij ge'eh familie bezoek kan ontvangen. Uitspraak donderdag s

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11