IÉIS1 4MN Nu voor het eerst 'n first class Amerikaan in royaal pakje van 25 stuks voor één gulden. Metrostation Leuvehaven in Rotterdam bijna klaar hü AOSRAM mm mmm m$.M %mm Mr. Van Lier wil wijziging BBA N ieuw-Guineatr oepen weer bij parate eenheden Geen vervolging wegens majesteitschennis Alsnog overleg met bezwaarde gecommitteerden Spaanse vrouwen moeten terug k* ;M VRIJDAG 23 NOVEMBER Ontslagbewijs zou bezwaren ondervangen SINT NICOLAAS BIJ Het is altijd gezellig kopen bij „JEDO" Gen. Cronjéstraat 48, Tel. 61790 1962 first class American tabaccos Koop direct een pakje en proef 25 maal hoe geurig, hoe lekker! iM - - - - -.w Nood onder chronisch zieke bejaarden in Amsterdam FLOR NAPPA TAS 19.50 Concilie-postzegels van Italiaanse posterijen DOET U HET JUISTE GESCHENK „AAN DE HAND" Grote Houtstraat 125 MXx <xxX/0 wWww SWiVAwl Uit een enquête, die door de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB), in Amsterdam is ingesteld, is gebleken dat tussen 1956 en 1958 in geval van door het arbeidsbureau geweigerde ontslagaanvra gen, in 22,6 percent v»i de gevallen de arbeidsovereenkomst toch binnen één maand na de uitspraak verbroken is. In onderling goedvinden geschiedde dit bij 8.9 percent van de (aan werkgever of werk nemer) geweigerde ontslagen, 4,1 percent kreeg later alsnog "van het G.A.B. een goedkeuring en in 9,4 percent der onder zochte gevallen kwam het ontslag op staan de voet tot stand door toedoen van een der partijen. Het arbeidsbureau heeft in totaal 1400 gevallen onderzocht. Doel van het onder zoek was na te gaan of het resultaat van het Buitengewoon Besluit Arbeidsver houdingen (B.B.A.) inderdaad in de prak tijk zo gering is als wel eens wordt ge steld. De werknemer zou, bij door het G.A.B. geweigerd ontslag, zijn werk gaan saboteren en de werkgever zou zijn werk nemer het leven dermate zuur kunnen ma ken dat de laatste wel gedwongen wordt heen te gaan. Mr. H. P. J. van Lier, die over deze kwestie een artikel in het jongste num mer van het sociaal maandblad „Ar beid", schrijft constateert dat het resul taat van de enquête heeft uitgewezen dat men de bezwaren tegen het B.B.A. te veel heeft gegeneraliseerd. Hij constateert echter wel dat strafrechtelijke sancties bij het zonder vergunning eenzijdig ver breken van de overeenkomst, onvoldoen de zijn. Een dergelijke handelwijze komt spéciaal voor bij jeugdige en ongehuw de werknemers. Mr. van Lier wil in het B.B.A. een be paling op laten nemen, dat een legaal uit dienst getreden werknemer een ont slagbewijs moet hebben, zodat zijn nieu we werkgever kan weten dat er geen éénzijdige contractbreuk heeft plaatsge vonden. Als deze onwettige contractbreuk toch passeert, zou de oude werkgever de nieuwe gerechtelijk kunnen vervolgen. Maar, zo schrijft mr. Van Lier, dit brengt een nieuwe administratie met zich mee en ongetwijfeld zullen er werkgevers zijn, die het middel erger dan de kwaal vinden. De regering heeft, zoals bekend, de vorige week meegedeeld het B.B.A. geheel te willen afschaffen en één arbeidsvoorwaar- denwet te willen scheppen. Drie van de vier onderdelen der Konink lijke Landmacht die in het voorjaar van 1962 zijn uitgezonden naar Nieuw-Guinea, zullen op 26 november weer worden opgè- nomen in de parate eenheden waartoe zij behoren. Het 41ste infanterie-bataljon stoottroepe zal in de legerplaats Ermelo ingevoegd worden in de 41ste pantser-infanterie-bri- gade. De intrede van het bataljon zal worden bijgewoond door de oud-gouverneur van Nieuw-Guinea, dr. P. .T. Platteel, de oud commandant der strijdkrachten op Nieuw- Guinea, schout-bij-nacht L. E. H. Reeser, de commandant van de 4de divisie, gene- raal-majoor J. H. Heimei, en de oud-com mandant van de brigade Nieuw-Guinea, brigade-generaal W. D. J. Eekhout. Op dezelfde middag zal op overeen komstige wijze de 928ste afdeling lichte luchtdoelartillerie haar intrede doen in kamp Fivelingo te Appingedam. In Breda zal de 940ste afdeling lichte luchtdoelartil lerie in de Seeligkazerne worden ingedeeld bij de 903de luchtdoelartilleriegroep. Het 17de infanterie-bataljon Chasse dat op maandag 26 januari te Rotterdam zal ontschepen, zal na terugkeer van verlof ingedeeld worden bij de 13de pantser-in fanteriebrigade te Oirschot. Advertentie betekent voor iedere cliënt - groot of klein - een surprise om echt blij mee te zijn. Dames- en Kinderconfectie. Prettige natuurlijke verlichting •te Grote overzichtelijke keus ■ft Prijzen voor iedere beurs Advertentie GOLD STAR GS 1162 A K Van de 53 chronisch zieken in Amster dam, die verleden jaar, terwijl zij wacht ten op een plaats in een inrichting zijn overleden, had, naar uit een onderzoek is gebleken, een belangrijk aantal in leven kunnen blijven, bij een tijdige opneming. Dit is meegedeeld door dr. B. H. Sajet, eën der oprichters van de stichting ver pleegtehuizen Amsterdam, die hiermee te kennen wilde geven, dat er met het spoe dig te verwachten gereedkomen van een nieuwe verpleeginrichting in Slotervaart nog geen eind zal komen aan de noodtoe stand, die er op het gebied van de ver pleging van chronisch zieke bejaarden in Amsterdam heerst. Begin december zullen de eerste patién- tèn hun intrek kunnen nemen in deze dan gedeeltelijk gereedgekomen semi-per- manente verpleeginrichting voor chroni sch zieke bejaarden. Gehoopt wordt dat het gebouwencomplex begin volgend jaar géheel in gebruik kan worden genomen. Het zal dan plaats bieden aan 130 patiën ten. Het Metrostation Leuvehaven in Rot terdam is bijna klaar. Op de perrons liggen twee kolossen van roltrappen ge reed. Als de RET de rails al zou hebben gelegd zou de illusie, dat „de trein dade- ijk komt" compleet zijn. Rotterdams eerste ondergrondse station wordt een Jeurig pronkstuk. De perrons liggen schoon, de strakke lichtbuis vormt een fijne draad in het strakke lijnenspel van het station, sierlijk onderbroken door betonnen kolommen. De laatste platen van blauw hardglas worden tegen de muren aangebracht. Duizend vierkante meter glas, in een warme kleur, praktische afscherming, gemakkelijk schoon te houden. De hal krijgt zijn finishing touch. Een ruime loophal met vitrines, lichtbakken excentrisch opgehangen, de metroreiziger trekkend naar de gemakkelijkste „loop". Naast de roltrap nog een gewone trap voor haastige „renners". Op de perrons blinkt licht uit de vitrines, om te zien hoe het staat hangen er de eerste reclamepla ten. Metro-embleem en „Leuvehaven" waarschuwen de reiziger waar hij is. HET WERK schiet hard op, in decem ber hoopt men het station gereed te krij gen. Het wordt als een ondergrond ge bouw beschouwd, vandaar, dat de afdeling Bouwkunde van Gemeentewerken de bouw van de stations is opgedragen. Volgende maand hoopt men het eerste werkstuk af tê leveren. Boven het station ligt de straat dicht: het wordt voórlöpig eèn ruim par keerterrein. Het station Leuvehaven krijgt daarna Alleen de rails ontbreken nog in het metrostation Leuvehaven. De reclame is al aangebracht. Tegen de vertegenwoordiger uit Groe- nekan. die op 13 juli op het Utrechtse station door een marechaussee werd ge arresteerd op grond van vermeende ma jesteitsschennis, zal g»en verdere vervol ging worden ingesteld. Dit is hem zowel door de procureur- generaal van het gerechtshof in Amster dam, mr. H. R. de Zaaijer, als door de officier van justitie in Utrecht, mr. H. W Overbeek, op grond van het inmiddels ge sloten gerechtelijk vooronderzoek medege deeld. De vertegenwoordiger is in zijn woning bezocht door een rijksrechercheur die hem dit nieuws namens beide justitiële autoriteiten mededeelde. Hij wenst thans dat de betrokken marechaussee en de ambtenaar van de spoorwegrecherche hem openlijk genoegdoening verlenen in de vorm van excuses. Het is gebleken dat de betrokken twintig jarige marechaussee geen enkele opspo ringsbevoegdheid ten aanzien van burgers had. Hij was alleen getuige van een ge sprek tussen de vertegenwoordiger en een medereiziger in de trein, een reserve-offi cier, over publikaties in „Der Spiegel". De spoorwegrechercheur, de heer Ooster huis. die hij het wapen der Marechaus see gediend heeft, was de jeugdige ma rechaussee, die de vertegenwoordiger op het staion aanhield, behulpzaam bij het transport naar het Utrechtse politiebureau. Daar heeft de vertegenwoordiger een nacht in de cel moeten doorbrengen. (Van onze parlementaire redacteur) De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, prof. Janssen, heeft in de Tweede Kamer gezegd, dat de eindexamens gymnasium volgend jaar moeten doorgaan, ook wanneer bepaalde gecommitteerden m de klassieke talen geen medewerking bij deze examens verlenen wegens bezwaren tegen de gewijzigde eind examenregeling. De staatssecretaris, die de door de heer Kleijwegt (P.v.d.A.) ge stelde vragen beantwoordde, zei, dat 63 ge committeerden hun medewerking heb ben geweigerd. Totaal zijn er 72 nodig. Hun bezwaren richten zich tegen het mee laten tellen van de rapportcijfers van het laatste schooljaar voor het eindexamen. De staatssecretaris weigerde echter aan het nieuwe stelsel te tornen, omdat het de basis is van de beoogde verkorting van de eindexamenduur. Mochten er inderdaad volgend jaar onvoldoende gecommitteer den in de klassieke talen beschikbaar zijn, dan moeten desnoods de rectoren der scho len als gecommitteerden optreden. Er zal met de betrokken gecommitteerden nog overlegd worden om hen ertoe te brengen hun mening te herzien. Advertentie Advertentie een jaar of drie vier rust. Pas als de me tro gaat rijden komt het uiteraard in ge bruik. Helemaal klaar is het trouwens nog niet, want de dienstruimten voor o.a. de vérkoop van de kaartjes e.d. moeten er nog tègenaan worden gebouwd in het stuk tussen station én eerste afgezonken tunnel stukken. Intussen hebben de metrobouwers dé Of zo de trein er aankomt tijd behalve een prachtig werkobject voor ingenieur e.n architect,, die hier. hun le ring kunnen trekken voor de inrichting van de volgendé stations; 'n voortreffelijke visitekaartje, een pronkstuk om nu al te beginnen het hart, van de Rotterdammer voor de metro te winnen. Twintig Spaanse vrouwen hebben van de I Utrechtse politie te horen gekregen dat zij voor 1 .januari 1963 Nederland zullen moe ten hebben verlaten. Tien anderen kregen de aanzegging dat zij voor die datum moeten zorgen een andere werkkring te I hebben. Daarmee handèlt. de politie overeenkom stig een ministeriële beschikking die on langs van kracht is geworden. Er zijn na melijk richtlijnen gekomen ten aanzien van het zich vestigen in Nederland van vrouwen van Spanjaarden die hier wer ken. Er is bepaald dat die vropwen hier zullen mogen blijven mits het huwelijk kinderloos is, de proeftijd van de man is verstreken en zij werken in de sociale sfeer (bijvoorbeeld in een ziekenhuis). De twintig vrouwen die naar Spanje te rug zullen moeten keren hebben allen kin deren. De :tien anderen zullen moeten zien voor 1 januari een werkkring te heb ben in de sociale sfeer. _De minister heeft voor gehuwde vrouwen met kinderen wel de mogelijkheid opengelaten zich metter tijd in Nederland te vestigen. De voor- waardé waaraan moet worden voldaan is. dat de man twee jaar in Nederland heèft gewerkt en dat er hier passende huisves ting is. Haarlem - Telefoon 20889 brengt u deze prachtige met een exclusieve ITALIAANSE BEUGEL Een skai -product in alle modetinten. ROME (AP) De Italiaanse posterijen zullen twee series postzegels uitgeven ter nagedachtenis van het concilie. De post zegels zullen van 8 december af worden vèrkocht, de dag waarop de eerste fase van het concilie eindigt. De postzegels zullen een waarde hebben van 15 (rood) en 25 lire (blauw). Er zullen respectievelijk acht en vijf miljoen van worden gedrukt. Beide series zullen een afbeelding dragen van een miniatuur uit de zesde eeuw van de afdaling van de Heilige Geest tussen de apostelen. Advertentie HAARLEM: GR. HOUTSTRAA,T AMSTERDAM - DEN HA'Xè' 1

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 15