Er is in Spanje maar één toegelaten oppositie, maar die zetelt dan ook in de regering zelf Bescheiden vermindering van censuur luidt wezenlijke liberalisatie in alstublieft. De Sint boot nieuw m Frankrijk rouwt over het heengaan van René Coty 'n kadootje? I „SUISSE" WASAUTOMATEN zegt „KOOP NIET VAN 'N PLAATJE" Kabinet balanceert tussen progressie en repressie fris vrolijk fantastisch Brand in Rotterdam De Gaulle maandag naar de begrafenis van Coty Progressie Censuur wordt minder Repressie Katholieke moraal Het „nooit11 van links-Europa Humanist met een hoog ontwikkeld plichtsbesef VRIJDAG 2 3 NOVEMBER 1962 DE MAN DIE ALLES WEET LAAT U VOORLICHTEN DOOR EEN SPECIALIST BOOTl meubelen De grootste speciaalzaak in meubelen GIERSTRAAT 52 - 54 - 56 - HAARLEM - TELEFOON 12047 Proef die gouden gezondheid van sappige sinaasappelen. Drink vól- fruitige, frisse Fanta Orange I ZAKAANSTEKER V.A. 10.- Met volledige garantie Luxe geschenkverpakking met extra gastank v.a. 11.- TAFELAANSTEKER 16.50 Met volledige garantie Unieke sortering: HERENZEGELRINGEN EXCLUSIEVE DAMESRINGEN HORLOGES - KLOKKEN GOUD en ZILVER Een schatkamer voor exclusieve mode-artikelen Das en pochette 9.90 18.90 Italiaanse en Franse dassen in luxe verpakking Modieuze vesten en pullovers uit Brussel. Jacq Fath dassen in luxe etuis 19.75 Fantasie vesten in effen en Schotse ruiten Modieuze Herenkleding _jaaaue Uac aap Barteljorisstraat 5 - Haarlem Breestraat 138 - Beverwijk (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) MADRID. Wat Franco's tegenstan ders hardnekkig ontkennen, wordt door Franco's aanhangers schoorvoetend toe gegeven en door alle buitenlandse waar nemers als vaststaand aangenomen: Franco is bezig zijn regime te liberali seren. Het geschilpunt is voor Europa van kapitaal belang. Als de Caudillo liberali seert, komt vroeg of laat het moment waarop Spanje zal voldoen aan de mini mum-eisen voor toetreding tot de West- europese gemeenschap. Daarbinnen zal Spanje onherroepelijk meegezogen wor den naar moderne economische, sociale en politieke ontwikkeling. Blijft Spanje buitengesloten, dan zul len de nu gewekte verlangens naar een beter leven van het Spaanse volk worden gefrusteerd, dan zullen zij in botsing komen met de starre structuur van een onrechtvaardige machtsorde. Dan ris keert men de worsteling tussen een rechtse dictatuur en links-revolutionaire bewegingen. nomische condities zijn in hoge mate de terminerend voor de politieke evolutie van een land. En juist op economisch gebied heeft het Franco-regime onloochenbaar een koers ingeslagen, die tot sociale voor uitgang en politieke liberalisering moet leiden. Die koers loochent de bewering dat er in Spanje geen oppositie bestaat: na mijn gesprekken met Spaanse ministers is mij duidelijk geworden, dat er een toegelaten oppositie bestaat en wel binnen de rege ring zelf. En er zijn Spanjaarden genoeg voor wie Fidel Castro een zó aantrekkelijk man is, dat zij hun beste vriend omschrijven met de woorden: „Hij is mijn Castro". Franco's tegenstanders hebben am a ft|p concrete argumenten: P U N Ir Het Proces tegen UI nllÜL 54 socialisten die geen revolutie maar een meerpartijensysteem wensten. Het alterna tief ballingschap of internering voor de Münchengroep van Spaanse Europeanen. De ontslagen wegens „politieke onbetrouw baarheid" van mijn werkers in Asturië De dertig jaar gevangenisstraf voor een paar jonge Catalaanse anarchisten. De martelingen door de politie-kolonel Aymar van progressieve en katholieke intellec tuelen in San Sebastiaan. EUROPA De tegenstrijdigheid van de antwoorden op de vraag of Spanje werkelijk libe raliseert, wordt veroorzaakt door het blote feit dat de Spaanse regering een gespleten lichaam is geworden. En omdat het de Caudillo niet aan slimheid ontbreekt, mag men aannemen dat dit doelbewust ver oorzaakte schirofrenie is. De scheids lijn loopt tussen het sociaal-economische beleidsterrein en dat van de handhaving van de orde. Op het eerste hebben de ministers van Economische Zaken, Finan ciën, Ontwikkelingsplannen (Ullastres, Ru- bio en Rodo) een bewegingsvrijheid die slechts wordt beperkt door Spanje's eco nomische mogelijkheden. De 40-jarige katholieken mogen zeer con servatieve christen-democraten zijn, maar de negentiende eeuw is al een hele voor uitgang op de zestiende, en met grote ij ver en bekwaamheid streven zij naar een moderne ontwikkeling van de Spaanse eco nomie die zij geven het openhartig toe op den duur tot een door hen ge wenste politieke liberalisatie moet leiden. tenlandse zaken, Cartiella, tot de moderne jongeren in de regering en heeft de eer ste stappen gezet op de weg naar poli tieke liberalisering door beperking van de censuur. De Spaanse provinciale pers is vrijge steld van de voorafgaande censuur, die de landelijke bladen in Madrid en Barcelo na nog wèl kennen, maar die naar de minister mij verzekerde dit jaar ook daar zal verdwijnen. Sommige rubrieken zijn al vrij, stierengevechten bijvoorbeeld wel, voetbalverslagen nog niet vanwege de regionale chauvinismen. De voorafgaande censuur wordt alleen door het ministerie van Voorlichting uit geoefend, de andere departementen heb ben nog slechts het recht op rectificerend antwoord na kritiek op hun beleid, die in derdaad in de bladen begint te verschij nen. Er bestaat geen publikatieplicht meer van officiële maar ongesigneerde bijdra gen. De censuur geldt niet langer feite lijk nieuws, alleen opiniërende artikelen. Er begint inderdaad een differentiatie in de Spaanse pers te komen; men speelt met de gedachte een soort „oppositie pers" toe te laten. De vrijheid van pers zou uiteindelijk slechts worden beperkt door onaanraakbaarheid van de „twaalf principes der Spaanse superlegaliteit". De pers zal niet mogen pleiten voor de klassestrijd of een meerpartijensysteem of tégen de nationale en katholieke een heid van Spanje. Zij mag de „faits et gestes" van de Caudillo en zijn familie niet critiseren. Voor het handhaven van de door tota litaire leiders zo geliefde „rust en orde", die bij voorkeur die van een dodenhuisje moet benaderen, steunt Franco op minder geavanceerde denkers, op zijn „vice-ko- ning" Munos Grgndes. die de Blauwe Di visie aan het oostfront commandeerde, en generaal Vega die minister van binnenland se zaken is, alsmede op het militaire en politie-apparaat met zijn arsenaal van ge weren, knuppels en duimschroeven „ter verdediging van het katholieke Spanje te gen de bolsjewistische, samenzwering' Dit dualisme, deze zorgvuldig bewaarde balans tussen progressie en repressie, heeft onlangs een veelbetekend accent gekregen door de benoeming van een omstreden figuur, Fraga Iribarne, tot minister van Voorlichting. Minister Fraga mag een falan- gistisch verleden hebben, maar behoort, met de economen en de minister van bui- Advertentie DEMONSTRATIE volautomatisch wassen, spoelen en drogen. Zaterdags de gehele dag; donderdags van 25 uur. MIELE. ENGLISH ELECTRIC, AEG, WESTINGHOUSE, CASTOR Wij ruilen uw oude machine in. KRUISSTRAAT 5 HAARLEM TEL. 11008 Advertentie Het wegvallen van de voorafgaande censuur betekent zeker niet een persvrij heid zoals wij die kennen: minister Fraga wil weliswaar niet horen van zelfcensuur, maar heeft de kranten wel opgeroepen tot ,zelf-controle." En als een krant de cri teria overschrijdt, heeft het regime machtsmiddelen te over om haar weer in het gareel te dwingen. De inkrimping van de censuur geldt ook de litteratuur, het toneel, de televesie en de film. Technische en wetenschappelijke boeken zijn geheel vrij. Romans worden tevoren getoetst op „morele waarden en de belangen der gevestigde orde". Het to neel is vrijer geworden: Met „Thee en sympathie" is de homosexuatiliteit op de Spaanse planken verschenen, werken van de door de falangisten vermoorde republi keinse dichter Garcia Lorca worden m Madrid gespeeld. De controle op toneel, televisie en film zal in de nabije toekomst worden uitgeoefend door collegiale raden, waar de staat geen zitting in zal hebben. Tenslotte moet worden vastgesteld dat misschien 90 percent van hetgeen de cen suur schrapt, niet politieke overwegingen geldt, maar de morele criteria van de ka tholieke kerk in Spanje, die vrij wat be nauwder zijn dan die van de kerk elders. Als mén nog overweegt, dat Spanje nooit volledige persvrijheid heeft gekend, ook niet onder de republiek, dan kan men slechts concluderen, dat zoals op zoveel gebieden in Spanje de toestand nog hoogst onbevredigend is, maar dat zij zich ver betert. De bescheiden liberalisering van de censuur is vooral een duidelijke aan wijzing, dat Franco de evolutie in Spanje niet wil of vermoedelijk niet kan beperken tot de sociaal-economische vooruitgang die Ullastres c.s. nastreven De taak van Munos Grandes, Vega en het gewapende apparaat is niet langer het bepalen van Spanje's politieke toe komst, alleen nog het voorkomen van revolutionaire schokken. De Caudillo is realist genoeg om te beseffen, dat hij de 20ste eeuw niet kan tegenhouden: alles wijst erop dat hij een geleidelijke aan passing zoekt. Advertentie Deze verachtelijke maatregelen stijven oprechte Europese democraten, vooral so ciaal-democraten, in hun afwijzende hou ding bij de ballotage van Spanje. Zij aan vaarden wèl de aanwezigheid van de stag- Nop staat bij alle Spaanse dorpen het teken van de Ealange, de fascistische pijlenbundel en het juk. En de kin deren uit dit dorp weigerden zich zon der betaling te laten fotograferen en dreigden: „Wij verraden u aan de poli tie.". Maar geleidelijk aan ziet het Spaanse regime zich gedwongen tot economische en politieke liberalisering. sedert 1849 ORANGE In Nederland gebotteld met toestemming van de rechthebbende op de gedeponeerde handelsmerken .Fanta" en .Coca-Cola. Een vrij felle brand is uitgebroken op de vijfde etage van het groothandelsge bouw in Rotterdam. De brand woedde bij een groothandel in textiel, de firma W. Koudstaal. Het magazijn, waarin voor een vrij grote waarde van stoffen was op geslagen, brandde vrijwel geheel uit. De stoffen die niet verbrandden, leden wa terschade. De kantoorruimte bleef groten deels gespaard. (Van onze correspondent) PARIJS Het onverwachte verscheiden van ex-president René Coty heeft Frank rijk in rouw gedompeld en in Parijs grote emoties verwekt. President De Gaulle zond de chef van zijn militaire huis naar Le Ha vre om de nabestaanden zijn deelneming le betuigen. Het is geen gemeenplaats wan neer wij zeggen dat Coty een warme plek in de harten van alle Fransen had ver overd. Hij was een humanist, diep door drongen van de hoge waarden der Franse cultuur en die daardoor zijn leven lang ge vrijwaard kon blijven van ieder spoor van politiek of ander formalisme. Enkele maanden geleden zagen we de ex-president bij het proces tegen ex-gene raal Salan: een beminnelijke grijsaard, die toen nog niets van zijn lichamelijke en geestelijke krachten leek te hebben inge boet. Ook in het getuigenis dat hij toen voor de rechter aflegde was Coty dezelfde ge bleven: een figuur met een hoog ontwik keld plichtsbesef en een patriot van edel gehalte. Persoonlijke kwaliteiten maakten Coty in de vijf zware jaren dat hij aan het hoofd stond van de Franse republiek een figuur naar wie ieders eerbied soms vermengd met enig medelijden uitging. erende, brute Salazar-dictatuur in het -JAVO-lan-d Portugal, het verbod van de ■ommunistische partij in het neo-democra- tische Duitsland, het chloroformeren van de Franse democratie door De Gaulle. Maar waar zij zich ook stilzwijgend neer leggen bij de necroseverschijnselen van de democratie in Europa, zo gauw het over Spanje gaat, worden zij dertig jaar jonger, eklimmen alsnog de barricades waar zj] i de burgeroorlog doorgaans niet weike- •ik op gestaan hebben en roepen: ..Nooit Spanje draagt het noodlot met zich mee, net alleen een land te zijn, maar ook -en politiek-emotioneel criterium te zijn eworden in die dertiger jaren, waarin -n generatie er de keus vond tussen olitiek fatsoen en smeerlapperij. En toch, hoever de sociaal-democraten n-x uit hun programma's mogen ver- ,nnen, één marxistisch uitgangspunt kan cstig worden verworpen: de sociaal-eco- Advertentie Voor de handel: B. D. LEEFSMA N.V. Kerkstr. 25 - A'dam - Tel. 020-35047 Medelijden vooral toen Coty bij het ver scheiden van zijn echtgenote alleen ach terbleef in het stijve Elysée, waarboven de politieke donderkoppen zich steeds zwaar der begonnen samen te pakken. Hij ver liet het Elysée in 1958 met zeldzame waar digheid nadat hij, in de dramatische mei dagen, de macht had moeten overdragen aan generaal De Gaulle, die hij in een af- scheidsboodschap aan het Franse volk de illusterste aller Fransen had genoemd. De politieke carrière van Coty leek hem tot 1954, toen hij de socialist Vincent Auri- ol opvolgde in het Elysée, nauwelijks voor dit hoogste ambt in den lande te hebben voorbestemd. Al spoedig zou echter blij ken dat de onbekende ex-senator en out sider Coty als president der republiek be schikte over onvermoede kwaliteiten van karakter en verstand, waardoor hij de om standigheden van zijn debuut dan ook snel vergeten deed. Hij gedroeg zich, evenmin als zijn voorganger Auriol, zeker niet als een marionet van de partijleiders en zijn hoge taak van behoeder van de grondwet vervulde Coty met een gewetensvolle nauwgezetheid, die van moed en karakter getuigde. Datzelfde karakter en die stijl en die waardigheid bepaalden ook het af scheid dat hij in 1958 van de Fransen nam toen het lot van het vaderland aan de stér kere handen van generaal De Gaulle moest worden toevertrouwd. (Van onze correspondent) PARIJS Met nationale eer zal'maan- dag de voormalige president der republiek René Coty, die gisteren onverwacht gestor ven is, in zijn woon- en geboorteplaats worden begraven. Zijn opvolger, generaal Charles de Gaulle, zal zijn voorganger de laatste eer bewijzen. Met de stijlvolle hoffelijkheid, die hem kenmerkte, had Coty zondag nog een brief je naar de burgemeester gestuurd, om zich te verontschuldigen, dat hij voor de eerste maal in zijn leven als stemgerechtigde zijn stem niet kon uitbrengen. Advertentie al heel erg oud koopt het liefst iets van goud. En wat „SUISSE" hem daarin biedt vindt U bij een ander niet Dir. F. J. DRIESSEN BARTELJORISSTRAAT 1 - HAARLEM Telefoon 1313 5 Advertentie v.a. 7.90

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 17