Teleurstellende opvoering van Mozarts „Figaro" door Forum Filmster ontketent run op winkels "-MÉ™SUHIl HUM! V/ H. Friedericy overleden 0.%9ariUuitt DE PROGRAMMA'S H Silver Stoepke Orgelbespeling door Albert de Klerk Film in voorbereiding over het leven van de prins Eerste Britse uitgave in fonetisch alfabet Stichting Nieuw Beelden pleit voor inschakeling van kunstenaars bij stedelijke ontwikkeling De negen Muzen ■pr tsm» fl VRIJDAG 23 NOVEMBER 1962 VOOR DE JEUGDGEMEENSCHAP IN BRUSSEL: os de klerk heeft een feestelijke verrassing voor U. 19 nabeschouwingen VARA-uur INDUS-HORLOGIS J. Damshuizer N.T.S.-toneel NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Het Shaw-experimënt Greenwich-museum verwerft mooie collectie zeeschilderijen P. Zwaanswijk Geen commerciële televisie in Zweden De radio geeft zaterdag Televisie pro gramma DONDERDAGAVOND werd door het operagezelschap „Forum" in de Haar- iemse Stadsschouwburg een opvoering gegeven van Mozarts meesterlijkei muzie - komedie „Le Nozze di Figaro". De avond was georganiseerd door de Neder- landse Jeugdgemeenschap, afdeling Haarlem, en was bestemd voor alle jongeren boven de vijftien jaar. De organisators konden zich verheugen over de belang stelling: de Schouwburg was geheel bezet, „horum bracht heit werk in een Duitse vertaling, dus als „Die Hochzeit des Figaro", waar men in de laatste tijd zelfs Duitsland van terugkomt. LOGISCHER ZOU het in ieder geval ge weest zijn het werk, vermits men het niet in het origineel, dus in 't Italiaans wenste te geven, dan ten minste in 't Nederlands voor het publiek te brengen, wat voorheen ook vaak gebeurd is; ik her inner mij zelfs nog een geraffineerde Hol landse opvoering, onder leiding van nie mand minder dan Sem Dresden. Maar het gaat er tegenwoordig op lijken alsof onze moedertaal onwaardig is voor de serieuze zang. Het zij toegegeven, dat Italiaans dankbaarder is met al zijn open vocalen, maar ons Nederlands hoeft heus de vlag niet te strijken voor het Duits met zijn opeenhoping van medeklinkers. En boven dien zoveel „Freundschaftspflicht" hebben we niet te betuigen. Ik mag lijden dat Forum" bij een volgende gelegenheid on ze jongeren boven de vijftien komt vergas ten op „Die Entführung" of „Die Zauber- flöte", werken die Mozart origineel op Duitse teksten schreef en die ter kennis making van het genre opera zich heel wat beter eigenen dan „La Nozze, want hier mee zette men, bij wijze van spreken de leerlingen van de eerste klas direct in de exam,enklasse, waar men een begrips rijpheid mag veronderstellen om de spiri tualiteit van Beaumarchais-Da Ponte-Mo- zart enigszins te verwerken. TOEN „FORUM" een paar jaar gele den voor de jeugd „Het geheime huwelijk van Cimarosa opvoerde, kon men dit een Advertentie Brussel. Diana Lover, de geliefde filmster die vorige week de première van de film .Donkere Nachten" mei haar tegenwoordig heid opluisterde, ontketende ongewild een run op de Brusselse dekenwinkels. In een vraaggesprekje op het toneel, voor de aanvang van de film. gaf zij-te kennen haar schoonheid te behouden met goed slapen „Goed slapen, onder een 'draion Good Night deken", voegde zij daar nog aan toe. Het nieuws deed via de premiere bezoekers als een lopend vuurtje de ronde en de volgende dag werden de dekenwinkels letterlijk bestormd om 'draion' Good Night dekens! Heeft Diana Lover gelijk? „Ja" zult u uitroepen, als u eenmaal onder een 'draion' Good Night deken geslapen hebt. Wat een verkwikking, wat een nachtrust Het geheim? 'Draion' Good Night dekens zijn veel lichter, zachter en warmer. En bovendien: geheel „kriebelvrij"! Koop zon deken vervaardigd uit Bayers beroemde text-ielvezel (in vele prachtige kleuren) en ga beter slapen! vrij wat gelukkiger keuze noemen. Ook wat betreft, althans gerekend de hoge eisen die Mozarts meesterlijke muziekko- medie stelt en waaraan slechts door indi viduele prestaties kon worden voldaan, Maar dat waren dan solostukken of mo menten van samenspel, die door doorge winterde artiesten op eigen verantwoor ding in de kern werden getroffen. De alge mene conceptie miste echter datgene, wat met de puntige geest de charme van het werk bepaalt. Regisseur Paul Pella dreef het naar het kluchtspel, maar met verlies van de spirituele pointe in samenspel en niet minder in ensemble-zang, die de dyna miek van de finales als „quantité négli- geable" buitensloot. EN WAT EEN dilettanterige vertoning was dat daar bij de slotaria van I („Dort vergiss leises Fleh'n") met die figuratie van een aantal dametjes! Het is natuurlijk niet eenvoudig om tijdens zo'n lange aria spel en tegenspel te onderhouden; in Mo zarts opera's is er trouwens niets eenvou dig. maar wel mogelijk zonder dergelijke flauwiteiten De jeugdige vertolker van de Figaro, de bariton Max van Weegberg zal het op de duur wel klaarspelen om deze scène te vullen; hij belooft wat. Ik had hem wel eens willen horen in de kapitale aria in IV „Ach, öffnet eure Augen" (het equivalent van de fameuze tirade in „Le mariage de Figaro" van Beaumarchais) maar zij werd met meerdere fragmenten gecoupeerd. En zo maakte hij de tekst er van waar: „dat Wdit're verschweig ich" Goede prestaties werden geleverd door An- Steiner (Marceline) en Gerard Groot (Bartolo), Anton Eldering (Almaviva), Jo han van Haazen (Basilio), Joke Knaap (Barberina), Lony Vonk (gravin) beter de grote aria dan in de Cavatine Henske Nooij (Cherubino) goed in Canzone: dit alles althans gezien buiten het spirituele verband van de interpreta tie in haar geheel. De Suzanna van Anne ke de Graaf bleef van allen het verst van de charmerende geest van het werk. En hoe kon ze dan toch in IV zo n goede beurt maken met „Ach Saume langei nicht"? EN OF HET NU aan de Nederlandse Orkestvereniging uit. Den Haag lag, aan de dirigent Antoine Prévot, wil ik in midden laten; maar wat er doorgaans aan ongediclplineerd spel uit de bak opklonk was Mozart onwaardig. Het spijt mij dat ik het zeggen moet, maar met een „das Weit're verschweig ich" is niemand ge diend. de operakunst op een zo hoge top wel het minst. Advertentie De prachtige INDUS kalender met 12 schitterende kleurenfoto's van Zwitserse landschappen ont vangt U gratis na aankoop van een INDUS-horloge in de periode van 17 november tot 31 december 1962.Tegen inzen ding van het daarvoor bestem de, bij de juwelier aanwezige, formulier aan INDUS-horloges Rotterdam wordt U de fraaie INDUS kalender franco thuis gezonden. Uw horlogee - juwelier zal U goorne een der froaie kleurenfoto's vrijblijvend tonen. DE GEHELE MOOIE COLLECTIE vindt u bij juwelier Hef Huis met het carillon Grote Houtstraat 49 - Haarlem dr. H. FRIEDERICY, de culturele at taché van de Nederlandse ambassade in Londen en vooraanstaand litterator, is in de afgelopen nacht plotseling op 62-.jarige leeftijd overleden. Dr. Friedericy, die een lange staat van dienst als bestuursambte naar in Indië achter de rug had, was tij dens de Japanse bezetting in een concen tratiekamp opgesloten. Na de oorlog was hij onder andere pers- en culturele atta ché bij onze ambassades in Washington Bonn. Als zodanig kwam hij in 1959 naar Londen, waar hij zich later voorna melijk met culturele zaken bezighield. HIJ WAS IN Londen een hoogst geziene figuur, wiens menselijke persoonlijkheid door de velen, die met hem in aanraking kwamen, diep zal worden gemist. Han Friedericy ging met iedereen als een wer kelijke vriend om. Friedericy was in En geland de ziel van alle Nederlandse mani festaties. Hij was juist teruggekeerd uit Belfast, waar hij een Nederlandse schil derijententoonstelling, met een zoals altijd geestige speech, had geopend. Friedericy heeft na de oorlog in ons land naam gemaakt als schrijver van op merkelijke romans welke in het vroegere Nederlands-Indië speelden. Hij schreef on der andere „Bontorio, de laatste gene raal" (onder het pseudoniem Merlijn), „Vorsten, vissers en boeren" en „De Roadsman" en het onlangs verschenen „De eerste etappe". Vooral met „De Raadsman" leverde hij een schitterende bijdrage tot de „Indische sector" van onze letteren, die na de oorlog zo verrassend sterk vertegenwoordigd werd door onder anderen Breton de Nijs, de onlangs over leden Maria Dermoüt, Beb Vuyk. Alberts Van der Hoogte en Vincent Mahieu. IN HET WERK van Friedericy met als hoogtepunt „De Raadsman" is het volgehouden sobere proza geen uiting van koelte; het is als het ware met ingehou den adem geschreven. De stromende on besmette liefde van de zo menselijke au teur voor zijn oude land doet hem alle verfraaiing vermijden; elke poëtiseren de uitweiding is hem vreemd. Zelfs het gesloten verhaal is hem te veel. Het zijn eerder schetsen die zijn boeken vormen schetsen waarvan de situaties alleen die nen om de mensen reliëf te geven. Want Friedericy schreef over mensen. Geen Advertentie De va natievormen van de passacaglia en de chaconne, die reeds driehonderdvijf tig laar geleden door d.e Italiaanse orgel meester Gïrolanio Frescobaldi in de orgel kunst werden geïntroduceerd, hebben sindsdien de grote belangstelling onder vonden van orgelcomponisten en organis ten. De organist Albert de Klerk heeft de bezoekers 'van het orgelconcert, dat don derdagavond in de gemeentelij ke concert zaal door hem werd gegeven, kennis doen maken met een orgelchaconne uit onze tijd. HET WERK WERD geschreven door de Duitse componist Karl Holler in een ge matigd moderne klankentaai, waarvan de chromatiek frappant is, maar die toch door de noodzakelijke tonale gebondenheid en door de beïnvloeding door illustere voor beelden uit het verleden, zeer vertrouwd klonk. Deze evenwichtige, goed opgebouw de chaconne-muziek werd bij de uitne mend geregistreerde en gav* voordracht van Albert de Klerk in heldere lijnen In het korte Vara-programma van gis teravond viel ons de door de journalist Rien Bal geleide sportrubriek op, die in woord en beeld getuigde van vakmanschap. De presentator (die in de interviews een goed en beschaafd vragensteller blijkt te zijn), praatte drie degelijk gefilmde on derwerpen aaneen, reportages over een zeer succesrijk Noordelijk hockey-team, over Rik van Looy en Peter Post, en over de begaafde Sparta-keeper Van Doesburg. En hij slaagde er daarbij in, door te dringen tot de achtergronden en tot de kern van de behandelde sportverschijnse- len. In „de Boekenmolen" deed Jaap Buys een greep uit de overweldigende hoeveel heid nieuwe uitgaven en herdrukken, die Sinterklaas c.s. voor een zeer moeilijke keuze stelt. (10.000 titels in 1962). Met uitzondering van een tweetal gesprekjes (het afscheidswoord van de bejaarde schrijfster Annie Salomons was door zijn wijsheid en bescheidenheid ontroerend) zagen wij niet veel meer dan een man die boek-titels voor de camera bracht Maar Buys liet deze herhaalde handeling van een gezellig en goed informatief bab beltje vergezeld gaan en daardoor viel het nauwelijks op, dat dit meer radio dan t.v. was. De spreker liet zich voorts ken nen als een man, die ook voor de tele visie bijzonder geschikt is. het iets te druk, op redelijke wijze gestal te aan een kwebbelende grootvader, die nog in de sfeer van het wilde Westen leefde; Eli Blom, die de schrijver Alan Squier speelde, had zich op zijn wijze, vereenzelvigd met zijn rol en liet zo een soms wat weke cynicus zien. Een Nien- ke Sikkema stak als Gabby, het idealis tische meisje, dat op avontuur wil, verre boven alle andere medespelenden uit; ook zij had zich in haar rol ingeleefd. Maar wat de rest ervan maakte, lag echt op het niveau van middelmatig amateur-to neel. Braaf werden de uit het hoofd ge leerde teksten gezegd en op bijna zielige wijze probeerde men met behulp van ver sleten trucjes de gangster, de rijke heer en de stoere Amerikaan te spelen. Ongetwijfeld heeft in deze het bij de t.v. gebruikelijke gebrek aan voorberei dingstijd ook een grote rol gespeeld (dan wordt het met zulk een toneelgroep na tuurlijk helemaal erg). Regisseur Willy van Hemert deelde mede. dat de keuze van het stuk „mede bepaald werd in ver band met een overeenkomst met het to neelgezelschap „Theater" te Arnhem. Misschien schuilt in deze mededeling van een begaafde t.v.-regisseur een ver ontschuldiging voor het feit, dat hij dit stuk, door deze groep gespeeld, voor de camera's heeft moeten brengen. Advertentie Het in 1934 dpor Robert Elmet Sher wood geschreven stuk „Het versteende Woud" bracht op nogal geforceerde wijze ergens in de woestijn van Arizona een aantal uiteenlopende typen in een nood situatie bijeen. Een zuiver meisje, dat naar het land van haar moeder, Frankrijk, uit ziet als naar het Beloofde Land; een mis lukte schrijver, die in de wereld van col lectiviteit en techniek geen illusies meer heeft, maar tenslotte nog gevoelens van een zuivere en grote liefde voor dat meis je kan opbrengen; dan een rijk echtpaar, waarvan de vrouw, in het aangezicht van de dood, tot een vernietigende analyse van .haar huwelijk komt; vervolgens de moor- psychologie, geen stroom van dialogen had denaar Duke Mantee en zijn „gang", de hij nodig om ze voor ons levend te ma ken. Het „Indische" en de liefde van de auteur daarvoor is in zijn werken alom tegenwoordig. Friedericy heeft geen barrière gevoeld tussen de rassen; daar door heeft hij de Indische levensvorm, cultuur, religieuze gesteldheid en van eeu wen her voortlevende traditie in de kern leren kennen en liefnebben. Als litterator heeft hij dat puur aan ons kunnen door geven Naar verluidt heeft de directeur van het filmdistributiekaploor Halbo te Am sterdam het plan een film te maken over het leven van Prins Bernhard. Het draai boek voor deze film zal gebaseerd zijn op het boek. dat de Amerikaanse schrijver Alden Hatch na urenlange gesprekken met de prins heeft kunnen schrijven en dat kortgeleden bij de uitgeverij Becht in Amsterdam is verschenen. Medegedeeld is dat Prins Bernhard er zijn toestemming voor heeft gegeven en dat Alden Hatch in Amerika het draaiboek zal schrijven. De film zal worden samengesteld uit bestaande en authentieke opnamen, die in de loop der jaren van de prins zijn ver vaardigd, onder andere joumaaifilms. Er wordt geen acteur aangetrokken die voor ontbrekende filmstukken uit het leven van de prins, diens rol zal overnemen Hoog stens zullen enkele opnamen gemaakt wor den van plaatsen, die voor het filmver haal van vitaal belang zijn. jongens die zich niets van de maatschap pelijke Orde aantrekken en hun eigen le ven willen leiden; en tenslotte enige min of meer brave burgers, die nog geloven in de idealen van de fatsoenlijke Ameri kaan. Dit stuk, dat culmineerde in de dood (het offer) van de cynische intel lectueel, die op zoek was naar een ziel was naar onze smaak te synthetisch om echt te kunnen boeien. Een groep toneel spelers van het eerste plan had het mis schien toch nog aanvaardbaar kunnen ma ken. Maar dat was gisteravond niet het geval. In een bijzonder zwakke rolbezet ting ging het ten onder. Er waren een paar uitzonderingen; Henk Schaer gaf, zij (Van onze correspondent LONDEN E ngelands Nationaal Scheepvaartmuseum, in Greenwich is uit gebreid met een belangrijke collectie van 17e eeuwse Nederlandse en Vlaamse zee- schilderijen. Deze collectie, nagelaten door de Engelse marine-officier captain cnc Palmer, bestaat uit 7S werken en is thans de Print Room van het Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Bureaugarnituren en Onderleggers doeltreffende klankkleuren een kunstzinni- tentoongesteld ge ervaring, die geen problemen opriep. Dit was ook het geval met de vertolking van een tweede noviteit, een triptiek voor orgel „La vie intérieure" genaamd, van de Franse componist Daniel Lesur uit Pa rijs. Het werk bevat in melodisch en. har monisch opzicht talrijke interessante irsS" menten, mede door de klankentimbres, die de componist bedoeld heeft. De vorm van het werk blijft vaak verborgen door de breed uitgemeten muziek-stroom. Maar duidelijk werd de structuur van de con- trapuntiek, die de componist bijzonder knap beheerst. „La vie intérieure lijkt geschreven te zijn voor een instrument als het Cavaillé Coll-orgel van onze concert zaal, want het klonk met de wisselingen der 'registratie in de doorwrochte vertol king van Albert de Klerk voortreffelijk. UITGEVOERD NAAST de werken van Holler en Lesur werd de Fantaisie in C van César Franck toch weer een hoogte punt van innige, schoon klinkende muziek. Na de pauze vroeg Albert de Klerk aan dacht voor de sierlijke, „empfindsame en joueuze Sonate in D van Carl Ph. Em. Bach met een verfijnde vertolking, prach tig passend bij het Rococo-achtige karak ter van deze muziek. Indrukwekkend werd hierna Albert de Klerks uitnemende, vir tuoze voordracht van het Preludium en Fu ga van Carls vader, Johann Sebastian Bach, muziek met de bewegelijke, schitte rende glans van de voorname Barok. museum, - weesl. Mevrouw Palmer heeft de collec tie voor de zeer schappelijke prijs van 50.000 pond van de hand gedaan. Voor deze transactie ontving het museum een i ege- ringssubsidie. Aanstaande zomer zal de collecti* de finitief worden ondergebracht in het ..Queen's House", waar zich eveneens de andere schilderijen van het museum be vinden. zodat daar dus de meest uitge breide verzameling van 17e eeuwse zee- schilderijen ter wereld te zien zal zijn. De nieuwe collectie vormt tevens een belang rijke kunsthistorische bijdrage. De schil derijen zijn zodanig opgehangen, dat de invloed van unieke Hollandse en Vlaam se zèeschildersschool op de Engelse schil ders uit die tijd kan worden bestudeerd Jan Porcellis is met zijn „Vissersboot op ruwe zee" de typische vertegenwoordi ger van de overgang naar het Holland se realisme, dat in scherpe tegenstelling staat tot het manierisme van zijn voor gangers, zoals de in Greenwich eveneens vertegenwoordigde Jan van Wieringen Van Eertvelt, Vroom, Willaerts en Van Plattenburg. Porcellis' leerling Simon de Vlieger is eveneens goed vertegenwoordigd De jonge Willem van de Velde ontbreekt natuurlijk evenmin. Een minder bekend man, zoals Hendrik Staets, wordt hier als een ontdekking beschouwd. Vele kleinere zeespecialisten zorgen voor een zo volle dig mogelijk overzicht van dit schilders tijdperk. De Stichting Nieuw Beelden heeft aan de gemeenteraad van Amsterdam een no ta aangeboden met acht ontwerpen, die beeldende kunstenaars hebben gemaakt om te laten zien hoe zij kunnen worden ingeschakeld bij de totstandkoming van stedelijke ruimten. De ontwerpen zijn gemaakt door enige werkgroepen. Deze werden ingesteld na dat de stichting in het voorjaar van 1961 in een brief aan de wethouder van Pu blieke Werken, had gepleit voor een in tensievere inschakeling van beeldende kunstenaars, niet alleen bij het tot stand komen van openbare gebouwen, maar ook bij de conceptie van stedelijke ruimte als straten, pleinen, parken en plantsoenen. De werkgroepen hebben nu een aantal concrete objecten bestudeerd. De stichting acht het nu gewenst met hét resultaat daarvan in de openbaarheid te treden, uitgaande van de volgende over wegingen: het kan de omgeving waarin wij leven slechts ten voordele zijn indien de creativiteit van kunstenaars positief aangewend wordt voor objecten, die er toe kunnen bijdragen de bewoonbaarheid en het aanzicht van de stad te verbeteren. Om de kunstenaar zijn natuurlijke en zin volle plaats in de maatschappij opnieuw te doen innemen, is ook zijn inschakeling bij het vormgeven aan openbare ruimten noodzakelijk. Doordat deze projecten slechts door een intensieve samenwerking van gespecialiseerde kunstenaars tot stand kunnen komen, zal deze samenwerking ook kunnen bijdragen tot een verdere integra tie van de kunsten. De nota bevat de beschrijving en schel sen van de acht ontwerpen, respectieve lijk voor: het Rembrandtplein, Sportpark Ookmeer, Surinameplein, het park van Tienhovengracht, Slotermeer, Amsterdam- Zuid, Winkelcentrum Osdorp, alsmede van een fontein voor een plein of park. De ontwerpen zijn van: Bennes, Ruys, Con stant, Gawronski, Ittmann, Neumann, Hartsuyker, Volten, Van der Heide, Kars- ten, Ongenae en Sterenberg. In een zaal tje in het- Stedelijk Museum worden tot december de tekeningen, foto's en ma quettes van de ontwerpen geëxposeerd. Dure tentoonstelling. De grootste par ticuliere kunstverzameling van het weste lijk halfrond zal deze maand in haar ge heel te New York te bezichtigen zijn. De entreeprijs is 50 dollar per persoon. Het Instituut voor Schone Kunsten van de universiteit van New York heeft bekend gemaakt, dat de verzameling eigendom van de bankier Robert Lehman van 27 november tot 6 december voor het pu bliek opengesteld wordt. De opbrengst van de kaartverkoop komt ten goede aan het beurzenfonds van het instituut, dat onderricht geeft in de geschiedenis van de kunst, de archeologie en het conserveren van kunstwerken. De collectie bevat wer ken van onder anderen Rembrandt, Cé- zanne, El Greco, Goya, Velazquez, Renoir, Holbein, Van Gogh en Gauguin. Louis Couperustentoonstelling. Het bestuur van het Nederlands Letterkundig Museum en Documentatiecentrum in Den Haag heeft het voornemen in juni 1963 een tentoonstelling te organiseren ter herden king van het feit, dat Louis Couperus op 10 juni 1863 werd geboren. Deze expositie zal getiteld zijn „Vijf werelden van Louis Couperus" en worden ingericht in het ge meentemuseum in Den Haag naar een ont werp van dr. J. Hulsker. LONDEN Gisteren is in Engeland voor het eerst een boek verschenen in een nieuw uit 48 inplaats van 26 letters be staand en van klanken uitgaand alfabet, waarvan Bernhard Shaw zulk een groot voorstander is geweest dat hij bij zijn dood een reusachaig bedrag ter bekostiging van de propaganda naliet.. Maar de rechtsgel digheid van deze testamentaire bepaling werd betwist met 't gevolg dat er uit Shaw's nalatenschap van 10 miljoen slechts een gering bedrag beschikbaar is voor het nieuwe alfabet, zodat men in feite geld te kort komt om het te verspreiden. Begrij pelijkerwijze heeft men voor het experi ment een van Shaw's toneelstukken uitge zocht, „Androcles en de Leeuw" dat thans in de nieuwe, op stenografie lijkende spel ling is uitgegeven. Tegenover elke pagi na staat de „vertaling" in gewone spel ling. Shaw's opvatting was dat de nieuwe spel ling in elk geval een uitmuntend hulpmid del voor kinderen zou zijn om Engels te leren lezen, een taal waaraan wat spel ling betreft vaak logica ontbreekt en waar mee de schooljeugd dan ook talrijke ja ren worstelt. Het aantal spellingsfouten op de Britse scholen, ook van gevorderde leerlingen, is vaak ontstellend. Deskundi gen menen dat de nieuwe spelling het le ren lezen met minstens een jaar en mis schien zelfs twee jaar zal verkorten. Zo als men weet, is de woordenrijkdom van de Engelse taal enorm groot; er zijn on geveer 500 paar woorden, die, hoewel op dezelfde manier uitgesproken, een geheel andere betekenis bezitten welke uit de spelling moet blijken. Om de juiste spel ling te leren is zeer veel tijd gemoeid. De nieuwe spelling omzeilt dit probleem, maar de moeilijkheid is dat hierbij uit de tekst niet altijd valt af te leiden welk woord wordt bedoeld. Het zogenaamde Shaw-al- fabet is niet door Shaw gemaakt, maar wel door hem aanbevolen. Het is bedacht door een letterontwerper, de thans 74-ja- rige heer Kingsley Read. HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Geestelijke lie deren. 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Morgenge bed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lich te grammofoonmuziek. 9.00 Dj inn, gevari eerd programma (9.35-9.40 Waterstanden). 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Voor de jeugd. 13.00 Nieuws. 13.15 Platennieuws. 13.25 Musicerende di lettanten. 13.45 Franse les. 14.05 Voor de jeugd. 15.00 Chansons, (opn.). 15.15 Operet te-aria's (gr.). 16.00 Als de dag van giste ren. klankbeeld. 16.30 Lichte grammofoon muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Instru mentaal trio en solist: jazz. 17.30 Boekbe spreking. 17.40 Luit-recital (gr.): oude mu ziek. 18.00 Kunstkroniek. 18.30 Zang en or gel: lichte muziek. 18.50 Praatje voor po litieke voetgangers, politieke lezing. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 De Oele wappers. gevar. programma. 20.00 Popu laire klassieken (gr.). 20.50 Lichtbaken, le zing. 21.00 Tierelantijnen, gevarieerd pro gramma. 22.00 Moderne muziek (gr.). 22.20 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Wij luiden de zondag in: godsdienstig programma. 23.00 Nouveau- té's: nieuwe klassieke grammofoonplaten. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 1007 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte ochtendklanken (gr.). (Om 7.35 Van de voorpagina, praatje.). 8.00 Nieuws. 8.18 Lichte grammofoonmuziek. 8.40 Amateur orkest. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Klassieke grammofoonmuziek. VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing. 10.05 Een brief uit Galilea, bijbeloverdenking. VARA: 10.20 Grammofoonmuziek. 10.30 Van de wieg tot het graf, vragenbèantwöording. 10.45 Geknipt voor herhaling: gevarieerd programma. 12.15 Tussen mens en nevel vlek, lezing. 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.33 Sportactualiteiten. 13.00 nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Vers van de pers. 13.45 Voor de jeugd. 14.20 Radio- Jazz-club. 14.50 Orgelspel. 15.05 Matinee op de vrije zaterdag: Concertgebouw-or kest: klassieke en moderne muziek. In de pauze: 15.50-16.20 Documentaire over de stad Haarlem in de letterkunde. 17.15 In strumentaal trio en zangsoliste: jazzmu ziek. 17.30 Weekjournaal. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Dansorkest cn zang soliste. 18.50 Grammofoonmuziek. 19.00 Ar tistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Nieuwe vaart-Nieuwe kansen door een veraftderen de maatschappij, lezing. 19.55 Deze week, praatje. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Wals- orkes't. 20.35 En nu. Den Haag. amu sementsprogramma. 21.35 Socialistisch commentaar. 21.50 Nederlandse artiesten op de plaat. 22.05 De lijnen van Tobins hand, hoorspelletje. 22.30 Nieuws. 22.40 Chansons. 23.10 Lichte grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Amusementsorkest. 12.30 Weerberichten. 12.35 Lichte muziek. 12.50 Programma-overzicht. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de teenagers. 14.00 Variété-or kest en solisten. 14.30 Filmkreniek. 15.15 De Academie der Discofielen. 16.30 Lichte muziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Liturgische zangen. 17.25 Jazzmuziek. 17.45 Engelse les. 18.00 Kamerkoor: oude muziek. 18.28 Paardesport-uitslagen. 18.30 Voor de solda ten. 19.00 Nieuws. 19.40 Lichte grammo foonmuziek. 20.00 Kop en staart, cabaret. 21.00 Gevarieerd programma. 22.00 Nieuws. 22.15 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Lich te grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. De Zweedse luisteraars en kijkers zul len op hun toestellen geen commerciële radio of televisie krijgen. Gisteren heeft de minister van Verbindingen, Gösta Skog- lund, in zijn advies aan de door de re gering ingestelde studiecommissie voor radio en televisie, een duidelijk „nèen' uitgesproken op het voorstel voor commer ciële televisie of radioprogramma's. Deze verklaring van de minister heeft de steun van de Zweedse regering en groep. Er wordt echter felle critiek ver wacht van de vrije ondernemers en de liberale Zweedse pers. Advertentie VOOR VRIJDAG KRO: 19.30 Voorprogramma, maande lijks programma voor jonge mensen (deel 2). NTS: 20.00 Journaal. 20.20 De bezet ting XI, documentaire over Nederland in de tweede wereldoorlog. 21.35 Pauze. KRO: 21.40 Vaticanum II, nieuws rond het Tweede Vaticaanse Concilie. 21.45 Rens van Dorth wou eens even met U praten, cabaretprogramma. 22.2022.45 Kinderen van ons volk, een reeks programma's over de zwakzinnigheid (Deel 2). VOOR ZATERDAG AVRO: 15.00 Weekend Journaal. 17.00- 17.45 Voor de kinderen. 19.30. Luipaard op schoot, TV-film. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. AVRO: 20.20 In AVRO's Te- levizier. 20.30 Gitaarrecital. 20.45 Onze vriend Higgings. TV-film. 21.10-22.45 Ster ren en streken, amusementsprogramma.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 19