Rust in het frontgebied: India voert troepen aan maskeren gevechts pauze Slechts gedeeltelijk bewijs in Planta-affaire IJmuiden krijgt veerdienst op Kristiansand Conservatieven verliezen twee zetels aan Labour HET WEER Volgende week al weer betrekkingen j' met Djakarta? HAZENBERG Justitie moet beoordelen of nog verdere stappen worden genomen Zware klap voor Macmillans partij Russisch ontwerp voor vredespact over Cuba Nog meer verdachte medicamenten? Een uur t.v. van Vasas-Feijenoord Zondagavond a.s. DANSEN before ijou vitiji Nehroe: Pekings voorste Oorlogsadviezen Voorlopig via zaakgelastigden Angst in Tezpoer In de krant van heden: Weerrapporten 1> 3 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 15 Beeldverhalen2, 21 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 17 Fotopagina- Topsy Medische verzorging Films Uit stad en omgeving7, ..,11 In de Vishal en op zee11 Kunst t.9 Horen en Zien 19 Feuilleton 31 Economisch nieuws23 Beurs 33 Scheepsberichten 23 Sport 35 Luidsprekers Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina s Het woord is aan Minister Veldkamp in de Kamer: in Tuinzaal Concertgebouw Haarlem Geneesmiddelenwet Sop5 TcKT riïiïï«" De firm, r* e„ Co heeft «Ml Sof tenonkind'eren FALCON REGENJASSEN Mist en motregen Luchtramp: zeker 18 doden Toch een zachte winter? Een van veertien punten: ontruimen van Guantanomo Misvormde baby's Werkloosheid BOTERLETTER EN HAZELNOOTTAART HFC-Old Internationals niet op televisiescherm Anti-EEG 48e JAARGANG NUMMER 18 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. ÏJmuider Courant DAGBLA D VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING VRIJDAG 23 NOVEMBER 1962 Verschijnt dagelijks bek zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening ÏJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der IV Op het vliegveld van New Delhi wordt de nieuwe opperbevelhebber van India's strijdkrachten, luitenant-gene raal J. N. Chauhoeri (links), verwel komd door minister van Defensie Chavin. NEW DELHI. India is druk bezig het Chinese staakt-het-vuren te benutten voor het versterken van zijn frontstel lingen. In allerijl worden manschappen en voorraden aangevoerd. Aan de rand van de vlakte van Assam, waar de In diërs volkomen onder de voet werden gelopen totdat de Chinezen ineens de strijd staakten, zijn Indische troepen bezig zich op nieuwe posities in te graven. India weigert in te gaan op de Chi nese onderhandelingsvoorstellen, maar heeft hierop nog niet officieel gerea geerd. Nehroe blijft in het openbaar ver klaringen afleggen, waarin hij zijn land genoten voorbereidt op een langdurige en harde oorlog. De Chinezen hebben, zoals bekend, mee gedeeld, dat zij zich op 1 december zullen terugtrekken tot 20 kilometer achter de feitelijke grens van november 1959. In het oosten is dat de voor India zeer aanvaard bare, maar door China onwettig genoemde MacMahon-lijn. In het westen betekent een terugtocht tot achter die grens echter, dat China nog ongeveer 30.000 vierkante kilometer van Ladakh zou beheersen. In dia heeft sedert 1959 bij herhaling gewei gerd met China een regeling te aanvaar den die zou neerkomen op verlies van Oost-Ladakh. India weigert daarom te praten op basis van de door China voor gestelde posities. In New Delhi zijn de Amerikaanse en Britse delegaties voor het bestuderen van India's oorlogsbehoeften, aan het werk ge gaan met een druk programma van ont moetingen en vergaderingen. Uit Engeland en Singapore worden Brit se wapens aangevoerd. Uit Amerika en Canada zijn transportvliegtuigen in India aangekomen voor het vervoer vön troepen naar het frontgebied. De Japanse regering heeft toestemming gegeven voor de uitvoer van 2000 vrachtauto's naar India, nadat de wapenstilstand was ingetreden. Ondanks de groeiende afhankelijkheid van buitenlandse militaire hulp en advies, weigert India deze afhankelijkheid te er kennen. De regering heeft laten weten dat de Amerikaanse vliegtuigen gehuurd worden, alsof het een normale commer ciële transactie betrof. De V.S. verwachten echter geen betaling. Ook Engeland heeft zijn hulp merendeels geschonken en over woog zelfs om manschappen naar India te brengen. PEKING In Peking is meegedeeld, dat twee Indische militaire vliegtuigen gisteren „op provocerende wijze" boven de Chinese stellingen hebben gevlogen, na dat China eenzijdig het initiatief had ge nomen om het vuren te stagen. De Chi nezen hebben niet op de toestellen ge schoten. i HOLLANDIA. Bevoegde kringen van het V.N.-bestuursorgaan voor Nieuw-Gui- nea, de Untea, hebben aan een verslag gever van het ANP verklaard dat zij ver wachten dat de diplomatieke betrekkingen lussen Nederland en Indonesië waarschijn lijk de volgende week reeds zuilen worden hersteld. Beide regeringen zouden zich be reid hebben verklaard, zo spoedig mogelijk zaakgelastigden te benoemen. Voorlopig zouden de betrekkingen via deze zaakge lastigden worden heropend. Volgens deze autoriteiten van de Untea, zou dit mede het resultaat zijn van de bemiddelings pogingen die de V.N.-bestuurder voor Nieuw-Guinea, dr. Djalal Abdoh, in op dracht van Oe Thant heeft gedaan tijdens ■ijn bezoeken aan Den Haag en Djakarta m het herstel van de betrekkingen te be moedigen. Volgens deze Untea-autoriteiten zou de K.L.M. zeer spoedig landingsrechten in Djakarta krijgen. Voorts zouden binnen- -ort de telecommunicatiemiddelen tussen \msterdam en Djakarta worden hersteld. Een woordvoerder van het ministerie •an Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft ->'r in antwoord op een vraag over dit be- 'dcht aan herinnerd, dat Nederland zich eeds geruime tijd bereid heeft verklaard lot herstel van de diplomatieke betrekkin gen. Wat Nederland betreft zou dit elk ogenblik kunnen geschieden. Het hangt thans echter grotendeels van Indonesië af, aldus de woordvoerder. De aankondiging dat de Chinezen de strijtf zouden staken heeft de paniek stemming die zich meester maakte van Assams hoofdstad Tezpoer niet tot staan kunnen brengen. Burgerlijke en militaire autoriteiten gingen voor in de vlucht, waarna een totale chaos en gezagsinstorting optrad. Een van de alarmerende gebaren was de verbran ding van bankbiljetten en overheids archieven (foto). Pas toen de stadvan 30.000 inwoners grotendeels verlaten was, begon het besef door te dringen, dat de uittocht eigenlijk niet nodig was geweest. Wijnaendts Francken: De kunst van luisteren is moeilijker dan die van spreken. MOSKOU Van goedingelichte zijde wordt vernomen dat acht Indische piloten sinds september van dit jaar in de buurt van Moskou in opleiding zijn op Mig straaljagers. India heeft een aantal Migs besteld die in december zouden worden geleverd. Handel LONDEN De Britse minister van Handel heeft de Chinese vice-minister van Buitenlandse Handel, die op 29 novem ber in Londen zou aankomen voor het voeren van besprekingen, verzocht zijn bezoek uit te stellen, „omdat het welsla gen van de besprekingen in de huidige tijden van beroering in gevaar zou kun nen komen". Overigens blijft het het streven van de Britêe regering de handel met Commu nistisch China aan te moedigen, heeft premier MacMillan vandaag in het La- gerhuis meegedeeld. (Reuter/ AP). Het stadsbestuur van New-Delhi is be gonnen met het aanleggen van loopgraven ter bescherming van het publiek tegen een Chinese verrassingsaanval Aan scholen en universiteiten is verzocht loopgraven aan te leggen voor studenten en leraren. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Veldkamp heeft gisteren in de Tweede Kamer gezegd, dat er geen toxicologisch verband is aangetoond tus sen de Planta-ziekte en een bepaald merk margarine. Wel zijn er op epide miologisch gebied bewijzen gevonden. Uit een oogpunt van volksgezondheid achtte dr, Veldkamp bet gewenst dat er in deze zaak geen vaagheden overblij ven. De justitie zal echter moeten be oordelen of er verdere Stappen zullen worden ondernomen dan wel of de zaak zal worden geseponeerd. Niets zal de Kamer ervan kunnen weerhouden de Planta-affaire vervolgens opnieuw aan de orde te stellen. De plannen zijn thans gereed voor het vestigen van een veerboot-verbinding tus sen IJmuiden en de zuidelijke Noorse ha ven Kristiansand. De dienst zou in 1965 worden geopend. Een enkele reis zal 52,50 kosten. Dit is bekend gemaakt door de heer E. H. Sijdzes, directeur van de Nederland se rederij Vinke en Co, op een bijeen komst van de handelsraad van Kristian sand. Hij schatte dat de nieuwe dienst elk seizoen 92.000 passagiers en 30.000 auto's tussen de twee havens zal vervoeren. De afstand is 368 nautische mijlen en de reis duurt 19 uur. Volgens de heer Syd- zês zijn de plannen klaar voor de bouw van een schip van 7700 ton dat met een snel heid van 20 knopen zal varen. Een enkele 'reis zóu 52,50 gaan kosten, mits het aan tal passagiers elk jaar 92.000 bedraagt. Hij verwachtte dat er 14000 reizigers uit Nederland zouden komen, 5400 uit België, 28000 uit Frankrijk en 45000 uit Noorwe gen. Kristiansand ligt aan de zuidelijke punt van Noorwegen en toeristen die hier aan komen kunnen kiezen uit verschillende wegen en treinverbindingen voor hun rei zen noordwaarts door vriendelijke streken. De heer Sijdzes deelde ons desgevraagd de Luchtverontreiniging te j ^snijders^n Amsterdam met betrekking tot een ligplaats in IJmuiden voor d^veer- 111/f.an.c: CAC W CAKV-A. V gediend. Ook over de hygiëne in kam peerplaatsen is een wetsontwerp in voor bereiding. boot. Ir. Snijders heeft het plan voor twee insteekhavens ten zuiden van de ÏJmuider zuiderpier ontworpen. De heer Sijdzes kon omtrent de beno digde vaartuigen voor de veerdienst wei- j nig meer vertellen dan dat zij naar alle I waarschijnlijkheid in Nederland naar ont- rn iTiïO De minister verwachtte dat in de eerste j helft van het volgende jaar de niéuwe Ge- waarscnijruijwiau m i,™»..».», - neesmiddelenwet in werking zal kunnen werp van Nederlandse scheepsbouwkundi- treden Volgens de minister zijn er onge- gen ZOuden worden gebouwd. ^rUchtine aan artsen gewenst. dat als bekend mag worden verondersteld Övèr èen wijziging van de ziêkéhfóftds- dat tij sinds ènigè tijd de mogel«kheden premie had de minister nog geen beslis- voor een autoveerdienst tussen Nederland sing genomen, evenmin over de vraag of en Noorwegen in studie heeft, de verpleegduur zou tooeten wordèft utttfM Er echter geen sprake van> dat deze breid. Hij had de indruk aat nei rexon in definitief stadium zijn ge- aaDeVKaPmer"1r gisteren""gireer)gekomen j komen, terwijl ook over de zowel in Ne- met de afdeling Volksgezondheid van de derland als in Noorwegen aan e op Minister Veldkamp zei, dat het doorbegroting van lociale Zaken. Het loonbe-I havens nog geen enkele beslissing is ge- deskundigen opgestelde rapport zo om-j]eid zal pas later aan de orde komen. vanen, vangrijk was, dat hij het niet had laten- vermenigvuldigen. Geheim is het evenwel niet. Bij de replieken over de Planta- kwestie ontstond nog een woordenwisse- ling tussen dr. Lamberts (P.v.d.A.) en mr. Geertsema (V.V.D.). Volgens dr. j Lamberts had mr. Geertsema bij zijn be toog gesteund op theorieën van dr. Si mons. „medisch adviseur van Unilever, die nieuwe epidemieën zou hebben be dacht om de aandacht af te leiden". Mr. Geertsema sprak dit tegen. Bovendien had hij zich ervan vergewist dat dr. Si mons geen enkele relatie met Unilever had. Enkele Kamérleden hadden speciale hulp bepleit aan zg. Softenonkinderen. Mi nister Veldkamp gaf vooralsnog de voor keur aan een algemene regeling voor alle gebrekkige kinderen. Hij zou onderzoeken (Van onze correspondent LONDEN Vüf tussentijdse verkiezin gen in Engeland en Schotland voor open gevallen Lagerhuiszetels, hebben het onverwachte resultaat opgeleverd dat het district Zuid-Dorset, dat in Conservatieve handen is geweest, naar Labour is over gegaan. De Conservatieven leden ook een nederlaag in het district Woodside (Glas gow), dat eveneens labour toeviel. De gebrekkige kinaeren. hij zou uiiuci/ucucii gow), dat eveneens i.aDour loeviei. <>e of de bestaande voorzieningen wat betreft QonserVatieven behielden het plattelands- de Softenongevallen toereikend zijn. Hij rhinnsnhim maar hun meerder- prees de particuliere initiatieven die in- BARTHJORISSTR HAARLEM - TEL 13439 10DSE STRAAT (Bil KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TH 223596 Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking niet aanvanke lijk op vele plaatsen mist, later kans op enige motregen of natte sneeuw. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. In de komende nacht bijna overal weer lichte vorst. Morgen over dag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. LISSABON (AP) - Een Portugees mili tair vliegtuig is na het opstijgen van het eiland Sao Tome in de Atlantische Oceaan verongelukt. Volgens niet bevestigde be richten zijn minstens 18 van de 32 inzitten den omgekomen. Sao Tome is een tussenlandingsplaats voor Portugese militaire vliegtuigen op vluchten tussen Angola en Portugal. (Van onze weerkundige medewerker) In tal van provincies ligt al sneeuw en tijdens opklaringen is al meer dan 5 gra den vorst in het noorden van ons land ge meten. In de laatste 25 jaar hebben wij alleen in 1941 en 1952 een soortgelijke vroege aanval van vorst en sneeuw in november gekregen. In de jaren 1919 en 1921 kwam in de laatste 10 dagen van november zelfs strenge vorst voor. De koude november van 1941 werd door een strenge, de koude november van 1952 door een vrijwel normale winter gevolgd. De Duitse weerdienst die zich met win- terprognoses bezig houdt, zegt dat novem ber een koude maand zal zijn. Ook januari kan iets te koud worden, maar het is waarschijnlijk dat de winter naar de zach te kant zal uitvallen. Hoewel deze Duitse wintervoorspellin gen de laatste jaren vrij aardig zijn uit gekomen, blijven uitzonderingen heel goed mogelijk. Het is mogelijk dat de depressies het weer voor het zeggen krijgen. Zeer waarschijnlijk dus volgens de Duitse weerkundigen een zachte winter, een voorspelling die wij voorlopig voor kennisgeving aannemen. NEW' YORK (AP) De Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie bespreken, naar verluidt een „gezamenlijke" verklaring van veertien punten, die door de Russen is opgesteld, met het doel de crisis om Cuba te doen eindigen. Er zijn echter aan wijzingen dat de Amerikanen sommige ge deelten van de verklaring als onaan vaardbaar beschouwden. Volgens de verklaring zouden de Ver enigde Staten in de toekomst met Cuba moeten onderhandelen over de Amerikaan se ontruiming van de marinebasis Guan- tanamo, een van de vijf eisen van de Cubaanse premier Fidel Castro. De Ver enigde Staten zouden niet bereid zijn enig voorstel te bespreken dat een deel van deze eisen bevat. Volgens de verklaring zouden de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie overeen komen dat waarnemend secretaris-gene raal Oe Thant met de Amerikanen, de Russen en de Cubanen zou spreken over inspectie van de terugtrekking van alle Russische „offensieve wapens" van Cuba. Als de Amerikanen en Russen overeen stemming bereiken over een gezamenlijke verklaring inzake Cuba, wordt verwacht dat zij dieofficieel aan de Veiligheids raad zullen voorleggen. HAVANA (AP) De Russische vice- premier Anastas Mikojan, heeft gisteren weer een ontmoeting gehad met Fidel Cas tro en president Osvaldo Dorticos. Miko jan kwam drie weken geleden op Cuba aan voor besprekingen met de. Cubaanse leiders, die nog steeds weigeren mee te werken aan een internationale inspectie om de verwijdering van de wapens te con troleren. middels zijn genomen. De minister deed nog mededeling van enkele voorstellen die op het terrein van de volksgezondheid bij zijn departement in voorbereiding zijn. In een vergevorderd stadium verkeert een wetsontwerp tot in stelling van een adviesorgaan voor de zie- kenhuisbouw. Voorts overweegt de minis ter of er een overkoepelend openbaar li chaam op het gebied van de volksgezond heid in het leven dient te worden geroe pen. Binnenkort is een wetsontwerp tot in stelling van een Raad tot Onderzoek van district Chippenham, maar hun meerder heid tuimelde daarvan bijna 9000 tot ruim 1500. Zjj worden hier op de hielen gevolgd door de liberalen, die Labour van de tweede plaats verdrongen. De uitslagen van de overige twee ver- keizingen, in Zuid-Northampton en Cen- traal-Norfolk, zouden in de loop van van middag bekend worden. Het British Medical Journal publiceert in zijn jongste nummer een rapport van twee artsen, wöarin wordt meegedeeld, dat twee moeders het leven hadden geschon ken aan misvormde kinderen nadat zij gedurende de zwangerschap het middel preludine hadden gebruikt. De beide dokters legden er de nadruk op, dat dit toevallig kan zijn geweest maar gaven als hun mening te kennen, dat de mogelijkheid, dat het middel de oorzaak is geweest van de misvormingen, niet over het hoofd mag worden gezien. Preludine, dat wordt gebruikt als ver mageringsmiddel, is negen jaar geleden in Duitsland, en zeven jaar geleden in Enge land in de handel gebracht. Uit Parijs,, wordt gemeld, dat twee emi nente Franse embryologen de dokters ad viseren, voorzichtiger te zijn met het voor schrijven van geneesmiddelen aan vrou wen in het begin van de zwangerschap. Dr. Antoine Giroud, hoogleraar in de embryologie aan de Parijse faculteit der geneeskunde en prof. Tuchmann Duples- sis doen dit uit vrees, dat behalve thali domide wellicht, ook andere medicamen ten misvormingen bijbaby's hebben ver oorzaakt. De Conservatieven hebben de wind nog steeds tegen, voornamelijk als gevolg van het nog voortdurend stijgend aantal werk lozen, dat de afgelopen maand met 43.000 MET SINT NICOLAAS-IDEE tijdig bestellen bij Telefoon 6479 De traditionele nieuwsjaarswedstrjjd tussen HFC er de Old-Internationals zal niet door de televisie worden uitgezonden. De KNVB heeft zijn goedkeuring voor een directe reportage niet gegeven, omdat dit de belangstelling voor de bekerwedstrijden op die dag zal schaden. De N.T.S. en H.F.C. waren het al eens geworden. Toch betekent dit niet dat, de uitzending definitief van de baan is, want zou op 30 december blijken zo heeft H.F.C. met de N.T.S. afgesproken dat het beperkte bekerprogramma voor Nieuwsjaarsdag door sneeuw, vorst of andere winterse omstandigheden niet door kan gaan, dan zal alsnog, een tv-reportage van dd wed strijd HFC—Oud-Internationalen worden gegeven. is gestegen en thans 544.000 bedraagt. In het noorden van het land heersen toestan den die aan de dertiger jaren doen denken. Er zijn in de industriestreken duizenden jongeren die, sinds zij de school verlieten, niet aan de slag kunnen komen. De chro nische woningnood en het vaak miserabele lot van de gepensioneerden, alsmede de moeilijkheden waarin vooral de lagere middengroepen, zoals ambtenaren, ver pleegsters en onderwijspersoneel, door de financiële politiek der regering verkeren, zijn factoren welke het ongunstige poli tieke getij van de Conservatieve regering nog steeds beïnvloeden. Daarbij komen nog de verwarring en de onzekerheid over de Britse aansluiting bij de Europese Economische Gemeenschap. De E.E.G. was een belangrijk punt in de verkiezingscampagne in Zuid-Dorset, dat in hoofdzaak een landbouwdistrict is. De Conservatieve anti-E.E.G.-kandidaat kreeg tot aller verrassing ruim 5.000 stemmen, hetgeen de schaal waarschijnlijk ten nadele van de Conservatieven heeft doen doorslaan. Het was de eerste keer dat een kandidaat zich aandiende met de strijd tegen de gemeenschappelijke markt als inzet. De Conservatieven verloren bij deze verkiezingen een derde van hun aanhang. De links-radicale liberalen bleven profi teren van het politieke klimaat. Indien er nu algemene verkiezingen zouden worden gehouden, zou de kans op een Labour- overwinning zeer groot zijn. De Conser vatieven hebben echter nog tijd zich te herstellen. De regering zal in elk geval trachten de beslissende verkiezingsveld slag tot 1964 uit te stellen. Het is nu zeker, dat de voetbalwedstrijd voor de tweede ronde van het toernooi om de Europa cup tussen Vasas en Fejjenoord die volgende week woensdag in Boedape? wordt gespeeld, voor het grootste gedeelt< op de televisie te zien zal zijn. Het televisienet in Oostenrijk is van 6 tot 7 uur ter beschikking van de N.T.S. Di houdt in, dat het eerste half uur van d< wedstrijd niet op het beeldscherm zal ver schijnen. Het laatste kwartier van de eer ste helft zal echter wèl worden uitge zonden, evenals de tweede helft. Commo tator is Leo Pagano.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1