Toestand prinses Wilhelmina is nog delicaat Overeenstemming bereikt over de toekomstige loonpolitiek Verkiezingen in Beieren: oordeel over Spiegel-zaak HET WEER Vliegrampen: 56 doden Amateurvoetbal niet afgelast wat is er leuks bij H.&J.Lamp COMMANDEUR VERHUISBEDRIJF Unanieme waardering van de zijde der werkgevers en werknemers PEUGE0T-SK0DA P Prinses Beatrix1 bezoek aan Philippijnen is voorbij Pakjesavond bij Hildebrand Strauss hakt er weer grof op in: „Wie tegen mij is, keurt landverraad goed" t DAGBLAD VOOR V ELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Z AT E R DAG 24 NOVEMBER 1962 1 januari 1963 'ZCfO. BANANEN N.V. GARAGE VERBEEK In de krant van heden: Het woord is aan PARFUMERIE „ELIZABETH" Zwaar bewolkt èuë MORRIS "(nifpt 'e if oh >nij FALCON TWEEDJASSEN DIJKSTRA China biedt Pakistan een non-agressie-pact aan Lachen of kwaad worden Brullen en schreeuwen SCHROOTJES in div. hout soorten voor wandbekleding DOUCHE- en ZITDOUCHE- BAKKEN KASTEN en KEUKENS Zaanlandsche Houthandel COIFFURES DE VRIES Beverwijk - Graaf Janstraat 13 Tel. 02510 3635-5588 48e JAARGANG NUMMER 19 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks béh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 et Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Minister Veldkamp heeft gisteren, na afloop van het tussen de regering en het bedrijfsleven gevoerde voortgezet over leg over het loonbeleid, meegedeeld dat dit beraad tot overeenstemming heeft geleid. De minister zei aanvankelijk dat deze overeenstemming betrekking had op het in de toekomst te voeren systeem van loonvorming, maar verduidelijkte naderhand dat „deze toekomst" betrek king heeft op 1963, „daarna is er immers een nieuw kabinet', zo zei hij. Op een persconferentie zei minister Veld kamp later dat de verantwoordelijkheid nu in handen is gelegd van het bedrijfs leven, een verantwoordelijkheid waarom het lang heeft gevraagd. Besloten is dat C.A.O.'s tegelijkertijd bij het college van rijksbemiddelaars en bij de Stichting van den Arbeid zullen worden ingediend. Het van het bedrijfsleven, in handen zal ko- college van rijksbemiddelaars zal, als het mgn van de minister van sociale zaken één of meer bepalingen daarvan, onver bindend te verklaren. De aanvankelijk in de gedachtengang van de regering aan het college van rijksbemiddelaars toegedachte bevoegd heid tot het onverbindend verklaren is, door het voortgezet overleg van vrijdag, in handen gelegd van de minister van sociale zaken en volksgezondheid, die dan ook politiek verantwoordelijk is voor de door hem in dit opzicht genomen beslis sing. Hijst het college van rijksbemidde laars niet het „rode licht", dan krijgt de C.A.O. direct de goedkeuring van de stichting en derhalve rechtskracht. Op grond van het Buitengewoon Be sluit Arbeidsverhoudingen 1945 (B.B.A.) kon tot dusverre alleen het College van de wet van 1937 op het algemeen ver bindend en het onverbindend verklaren van bepalingen van C.A.O.'s, overgaan tot onverbindendverklaring. Doordat die bevoegdheid nu, op wens dat een ministeriële beschikking wordt uitgevaardigd waarbij voor de duur van een maand of drie, vier wordt afgeweken van de bepalingen van het B.B.A. 1945. Maar ook hierover zal nog nader over leg nodig zijn. Minister Veldkamp heeft nog verklaard dat aan het einde der besprekingen van gisteren van werkgevers- en van werk nemerszijde waardering is geuit voor het geen unaniem is bereikt. Men heeft er zijn vreugde over uitgesproken dat men het met elkaar eens is kunnen worden en eens is. Er is nu een lange stap gedaan naar grote vrijheid en grotere verantwoorde lijkheid. meent dat een C.A.O. in de hem voor gelegde vorm niet juist is „het rode licht hijsen" m.a.w. de aandacht van het be stuur der Stichting van den Arbeid daar op vestigen. Het bestuur van de stichting beraadt zich dan over de zienswijze van het col lege. Als dit bestuur meent dat er in derdaad redenen .zijn voorzichtig te zijn met goedkeuring van die C.A.O. kan dit bestuur de minister van sociale zaken en volksgezondheid adviseren de C.A.O., of en volksgezondheid is wetswijziging no dig. De minister' zal niet autonoom van deze bevoegdheid gebruik kunnen maken, doch slechts nadat het college van rijks bemiddelaars hem een desbetreffend ad vies heeft gegeven. Als hetgeen nu is overèengèkomen met ingang van 1 januari 1963 in werking zal kunnen treden is een wetswijziging voor dien nodig om rechtsgrond te geven, of het mogelijk is een desbetreffend wets ontwerp nog voor 1 januari a.s., door beide kamers der staten-generaal te la ten behandelen en in het staatsblad te krijgen, staat nu nog te bezien. In dit opzicht is het wellicht waarschijnlijker De geestelijke en lichamelijke gezond heid van prinses Wilhelmina is reeds ge ruime tijd als gevolg van haar hoge leef tijd delicaat te noemen, zo vernamen wij uit hofkringen. De ouclerdomsverschijn sel en, die zich thans voordoen, zijn geenszins abnormaal, maar hebben slechts een grotere medische aandacht wenselijk gemaakt. Prinses Beatrix, die voor haar vertrek uit Nederland op de hoogte was van de toestand van haar grootmoeder, krijgt re gelmatig correspondentie van haar moe der. Daarin wordt ongetwijfeld ook over prinses Wilhelmina geschreven. Daarnaast zorgt het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Den Haag ervoor dat in het voortdurende contact met de woord voerder van prinses Beatrix deze volledig op de hoogte wordt gesteld van de situatie. Tot nu toe heeft het ministerie alleen het bericht, dat donderdag door de RVD werd verspreid, naar Manila doorgege ven. De prinses heeft dan ook verklaard geen aanleiding te zien haar reis dooi Azië voortijdig af te breken. Koningin Juliana heeft, naar verluidt, te kennen gegeven dat het in het huidige sta dium niet gewenst is mededelingen te doen over de toestand van prinses Wilhel mina. De koningin zou zich daarbij op het standpunt stellen, dat het altijd de wens van haar moeder is geweest na haar abdi catie als privé-persoon te worden be schouwd. Bloemendaalseweg 1 - 9 - Bloemendaa) Telefoon 52301 W eerrapporten 1, Agenda van IJmond en Haarlem Uit het binnenland Beeldverhalen2, Buitenlands nieuws Op de Praatstoel Kerkdiensten Films Uitgaan in Haarlem Uit stad en omgeving4, In de Vishal en op zee5 Taal-laria 6 Boekennieuws Horen en Zien7 Kunst 1 Feuilleton 9 Puzzel Op en om het Binnenhof11 Erbij13 tot 1® Economisch nieuws17 Beurs 1' Effecten en Geldmarkt 17 Scheepsberichten 1' Topsy 13 Sport I® Luidsprekers 13 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosalc Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie, P. W. Peer Wijnaendts Francken: De kunst van luisteren is moeilijker dan die van spreken. De koninklijke bezoekster kreeg bij aan komst van de 8-jarige Franceses van Hulssen, een Nederlands meisje, bloemen. Nadat zij een programma van zang en volksdansen door dekinderen had bijge woond, dankte de prinses hartelijk en kondigde tegelijkertijd de vrije dag aan. Dê meeste leerkrachten van deze school zijn Nederlandse zusters Franciscanessen. Per auto reed de prinses naar Los Banos, waar zij een bezoek bracht aan de land bouwhogeschool. Na een lunch gaf de prinses de wens te kennen met „Jeepney" (een jeep die tot passagiersbusje is omgebouwd) te ruden. Met de leden van haar gevolg als passa giers reed de prinses het terrein van de hogeschool rond. Op de terugweg naar Manila stopte prinses Beatrix in Calamba. Zij brach daar een bezoek aan de geboorteplaats van de nationale held van de Philippijnen, José Rizal. Het. was t vrijdagavond al pakjes avond voor het Hüdebrandmonument in de Haarlemmerhout. In een dichte mist en hij licht van schijnwerpers werden de beelden rondom de fon- teinbak zorgvuldig in kisten met stro gepakt. Op deze manier wil men de in Franse kalksteen gebeeldhouwde figuren van de Camera Obscura tegen stukvriezen beschermen. Het ligt in de bedoeling om ook Hildebrand zelf warm.pjes in te pakken zodat hij tegen een flinke kou kan. Haarlem is zuinig op zijn Hüdebrandmonu ment nadat men er zo lang op heeft moeten wachten. (Van onze correspondent) MüNCHEN. - Alle ogen in de Bonds republiek zijn gericht op Beieren, waar ;n verkiezingen worden gehouden voor de Landdag. Reden vóór de bijzon der grote belangstelling voor deze lokale tocht naar de stembus is Franz-Josef Strauss, demissionair minister van De fensie in Bonn, voorzitter van de Christelijk Sociale Unie, die bij de vo rige Landdagverkiezingen in 1958 met 45,6 percent en 102 van de 204 zetels veruit de sterkste partij was. Strauss is de centrale figuur in de Spiegel-affaire. De verkiezingen in Beieren zijn daarom in de eerste plaats een graadmeter voor de weerslag die deze affaire op bet kie zersvolk heeft. Bovendien, en dat is misschien nog belangrijker, hangt van de uitslag in Beieren grotendeels af hoe kanselier Adenauer zijn afgetreden kabinet gaat omvormen. Behaalt immers Strauss C.S.U. winst of zelfs de absolute meer derheid, dan zal het moeilijk zijn voor Adenauer om de traditionele samenwer king tussen zijn C.D.U. en de C.S.U. voort te zetten en toch Strauss als mi nister van Defensie te laten vallen. Dit laatste is, zoals bekend, de eis die de liberalen hebben gesteld vóór verdere medewerking aan de regering. Zandvoortselaan 75 - Heemstede Telefoon 36827 DéPOSITAIRE OFFICIEL Ruime parkeergelegenheid Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige motregen. Ge leidelijk afnemend, maar aan vankelijk nog tijdelijk krachtige zuidelijke wind. Enige vei dere stijging van temperatuur. Volledige weerrappori-en op pagina twee. Drie vliegtuigongelukken in Frank rijk, Amerika en Afrika hebben giste ren het leven gekost aan 56 mensen. Een Hongaars iijnvliegtuig stortte kort voor de landing neer op het Parijse vlieg veld Le Bourget. Alle 21 inzittenden kwa men om het leven. Uit de getuigenverklaringen mag men wel opmaken, dat Je piloot van de vier motorige turboprop Iljoesin, die was opge stegen in Boedapest, door de zware mist uit de koers is geraakt en tegen een ge bouw te pletter is gevlogen. Het toestel viel brandend in een weiland, waar het moeilijk was te bereiken. Onder de slachtoffers, wier verminkte lichamen over grote afstand verspreid werden gevonden, bevonden zich een drie man sterke Hongaarse delegatie die op weg was naar Londen om een Brits-Hon gaarse culturele overeenkomst te sluiten, Laszlo Kasimir, de Hongaarse zaakgelas tigde in Algerije, die op weg was naar Algiers, en de bekende patholoog-anatoom dr. Louis Frühling van de universiteit van Straatsburg, en zijn vrouw, die terugkeer den van een medisch congres in Boeda pest. In Amerika stortte een Viscount van de United Airlines brandend op een boerde rij bij Ellicott City in Maryland. Alle 17 inzittenden kwamen om het leven. Een Skymaster van de Portugese lucht macht verongelukte bij het vertrek van het eiland San Thome in de golf van Gui nea (Westkust van Afrika). Hier welen achttien slachtoffers, zoals wij gisteren reeds berichtten. (Reuter). Brandweerlieden bij de smeulende resten van de Iljoesjin. BARiEUORISSTK HAARLÉM tfet 13430 LEIDSESrpAAI ,811 KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEI.-»36Q<> Spaarn® 65 - Haarlem (t/o da Ged. Oude Gracht) Tel. 02500-14850 en 14560 De toestand van de voetbalvelden in veel delen van ons land is heel slecht, maar tot een algehele afgelasting van het amateur programma heeft men toch niet willen overgaan. De keuring van de terreinen wordt dan ook overgelaten aan de consuls en scheidsrechters. Hetzelfde geldt voor de velden van de clubs uit het betaalde voetbal. Ook hier zal de keuring aan de officials worden over gelaten. Het programma van de I-IVB de af deling Haarlem vap de KNVB is wel af gelast en verschoven. RAWALPINDI (AP) China heeft naar welingelichte zegslieden vandaag onthul den, aan Pakistan een non-agressie-pact aangeboden. De socialisten nemen uiteraard de kans waar Strauss en de Adenauer-regering in het nauw te drijven met de Spiegel-kwes- tie, maar zij gaan daarbij niet te ver om niet de verdenking op zich te laden, dat zij het in Beieren verfoeide weekblad ver dedigen of zelfs landverraad goedkeuren. De S.P.D. heeft daarbij de moeilijkheid, dat haar prominente lid Frenzel niet lang geleden werd ontmaskerd als communis tisch spion. De socialistische nadruk in de verkiezingsstrijd ligt daarom meer op lo kale zaken. De waarnemer die naar Beieren is ge reisd om met eigen ogen te zien hoe de verkiezingsstrijd toegaat, heeft moeite zijn evenwicht te bewaren tussen twee emo- ties: lachlust en verontwaardiging. Lachlust om de methoden van deze ver kiezingsstrijd. De anders zo weinig amu sante C.S.U. poogt b.v. kiezers te trekken met cabaret- en jazzavonden. Haar sterke man, Franz-Josef Strauss, vertoont zij echter steeds minder. Na schreeuwpar ty en van het publiek tegen Strauss op bijeenkomsten in Fürth en Straubing, be sloot. de partij de vierkante, agressieve partijvoorzitter alleen nog maar te la ten spreken op verkiezingsbijeenkomsten, waarvan alle kaarten in handen van „Par teigenossen" zijn. Zo b.v. in Weilheim, waar de grote Hochlandhalle voor 2.500 mensen gemeden werd, en Strauss in ho tel „Brauwastl" optrad. Dat optreden gaf aanleiding tot boven genoemde verontwaardiging. Omgeven door juichende C.S.U. kiezers hakte Strauss lustig in op iedereen die het hem in de laatste weken moeilijk heeft ge maakt. De hele Spiegel-affaire, de dubieu ze begeleidende omstandigheden daarvan, de kabinetscrisis, alles veegt Strauss met één gebaar van de tafel. „Kern van de hele zaak is, dat men poogt met smerige middelen mij, de grote architect der Westduitse defensie, weg te krijgen", zo roept hij. Elke politicus die daaraan meewerkt, doet niet anders dan het bevel uitvoeren dat al zes jaren lang uit het oosten klinkt, aldus een toespeling op de communistische kritiek op Strauss. Ook zegt de minister: „De eis dat ik zal aftreden, is de eis van iemand die op verdenking landverraad gepleegd te heb ben in voorarrest zit", een verwijzing naar Spiegel-uitgever Rudolf Augstein, die vanuit de gevangenis artikelen in zijn weekblad schrijft waarin hij uiteraard herhaalt wat hij al jaren zegt: Franz- Josef Strauss moet weg. De minister brult en schreeuwt, maar zo zeker van zichzelf is hij kennelijk niet meer. Hij weet maar al te goed, dat zijn optreden van de laatste weken ook in zijn eigen partij weinig vrienden heeft ge- kweek t Maar de grote slogan van de C.S.U. luidt: „Wie tegen Strauss is, keurt land verraad goed". Een hoogst verwerpelijke leuze. De C.S.U. meent blijkbaar, dat het met de nadruk op landverraad zal lukken vele kiezers te winnen. Zij schijnt daarbij te denken aan de typisch Beierse trek gauw te geloven in geheimzinnige krachten en machten, die in het verborgene het mes voor de dolkstoot slijpen. Men kan slechts hopen dat de Beierse kiezer blijk zal geven van zóveel democra- I tisch bewustzijn, dat hij zijn stem nief geeft aan een partij, wier leiding meei benul heeft van autoritaire stoerheid dan van respect voor de enkeling. ZIE ONZE ETALAGE WIJK AAN ZEEËRWEG 4 Telefoon 7543 Bye Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar. ei hnidhehnndelinp Kw.v.w.'.w.y.i AA.» Barteljorisstraat 18, Haarlem Tel. (02500) 18574

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1