Nieuwe loonsysteem geeft| meer souplesse te zien 6.%9ariluntB „Westen dient doctrinaire!"»^ houding te laten varen De beurs 1/ 111 n P r 1 1/nn n 111 r d b l 1%nnn i ABC" verdubbelde belang Kon. Olie Van der Heem wijzigt winstdeling Winstdeling Kon. Shell op helling Nieuw boek van prof. Tinbergen over „ééneconomische wereld" Nieuwe Nedam Nijverdal-Ten Cate niet ontevreden Ned. Protestantenbond krijgt twee algemeen- secrtarissen SCHEEPVAARTBERICHTEN Goudverkopen der VS fors omhoog Zwitserland biedt IMF valutasteun aan Medezeggenschap in het bedrijf EEG biedt Britse reders! niet veel mogelijkheden" Waardering voor N.-Guineamilitairen Geef 'n hint aan de Sint FUNKE's Roggebrood FUNKE haarlem 11 MAANDAG 26 NOVEMBER 1962 WENKEN, DIE VOLDOENING SCHENKEN O.a. vast salaris voor commissarissen Europa der Zes goed bekend bij de Nederlander Uien blijven duur Intervam Drie pet in textielakkoord n VOORBEURS VAN HEDEN VOORBEURS VAN HEDEN Advertentie Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 ZEER FRAAIE FOTO-ALBUMS (Van een bijzondere medewerker) De regering heeft haar standpunt in zake de nieuwe vorm van loonoverleg zodanig gewijzigd, dat het ook aan vaardbaar werd voor het bedrijfsleven en met name voor de vakcentrales. Hun hoofdbezwaar werd de grond ontnomen. Niet het College van Rijksbemiddelaars, maar de minister van Sociale Zaken zal in noodgevallen een C.A.O. of een ge deelte daarvan onverbindend kunnen verklaren om redeneh van algemeen be lang. Dit zal hij dan doen, nadat het College dat evenals de Stichting van den Arbeid alle C.A.O.'s blijft toetsen aan de macro-economische „ruimte- cijfers" waarover regering en Stichting het eens zijn geworden, hem erop heeft gewezen, dat er met een C.A.O. iets mis is, dat wil zeggen: men gaat met een loonsverhoging te ver. (Ter zijde zij op gemerkt, dat men langzamerhand nau welijks meer denkt aan een situatie waarin een loonsverhoging niet mogelijk, laat staan loonsverlaging geboden zou zijn). Voor dit ingrijpen draagt hij dan uiteraard ook de politieke verantwoorde lijkheid. De verwachting is. dat het College wei nig gebruik van deze mogelijkheid zal maken en dat is maar te hopen, want de moeilijkheden zijn niet te overzien als het er bij herhaling toe gedwongen wordt. Na tuurlijk neemt de minister na het advies van het College zelfstandig zijn beslissing, maar juist omdat dit gezelschap pas in het uiterste geval een waarschuwend ge luid zal laten horen, zal hij weinig anders kunnen doen dan tot de vrij forse ingreep overgaan. Deze is uiteraard verdedigbaar, omdat partijen zich niet gehouden hebben aan de regels van het spel. Mocht dit her haaldelijk gebeuren, dan kan men echter ook concluderen, dat de regels niet deu gen. Ondanks de tevredenheid van het be drijfsleven over dit resultaat kan men over hun deugdelijkheid nog geen uitspraak doen. Wel kan men vaststellen, dat het nieuwe systeem even ingewikkeld is als het vorige, zodat de gewone man, wiens in komen er mede door bepaald wordt, nau welijks inzicht in de gang van zaken zal kunnen verkrijgen. Met name de nu ver eiste interne coördinatie, de onderlinge aanpassing van loonsverhogingen tussen bedrijven en bedrijfstakken, zal een voor de vakbonden moeilijk te verduidelijken en te verdedigen zaak zijn. Aan de andere kant kan het nieuwe sys teem een zekere souplesse niet ontzegd worden. Een voorbeeld daarvan is, dat er geen volledige overeenstemming meer no dig is over de „theoretische ruimte". Als partijen elkaar kunnen vinden op een per centage, dat niet al te zeer afwijkt van de macro-economische ramingen, zal de Stichting niet kleinzielig zijn. Mochten partijen echter fundamenteel van inzicht verschillen, dan zal het College de taak van de Stichting overnemen. Het is weer I te hopen, dat in het vooroverleg de oor zaken voor dergelijke fundamentele ver-1 schillen uit de wereld worden geholpen. Het gaat er immers om de start van het I nieuwe systeem zo wrijvingsloos mogelijk te laten verlopen. Het lijkt erop, dat de naamste wrijvingspunten uit oorspronke lijk regeringsontwerp te hebben verwij derd en dit geeft de hoop voor de toe komst. Staatsrechtelijk en democratisch gezien is er echter op de gang van zaken wel wat aan te merken. Er is een wetswijziging nodig om de minister zijn bevoegdheid tot ingrijpen te geven en ook het B.B.A. zal voor 1 januari veranderd moeten zijn met Advertentie y is onuitputtelijk in het bedenken van geschenken zak- en losbl. agenda's - foto-albums postpapier - plakboeken kalenders vulpennen - 4-kl. balpoints - schrijf mappen en -machines - telefoonklap pers - spiralen - geldkisten - effecten trommels - vloeionderleggers etc. Het aantal uitstaande participaties van het beleggingsfonds „Amsterdamse Beleg- tevredenheid bij partijen over het bereik- gings Combinatie" (A.B.C.) heeft, blijkens te resultaat vooral wordt veroorzaakt door het verslag per 31 oktober 1962. een be- het feit, dat men het gevoel heeft de voor- scheiden stijging ondergaan tot 2.510 (2.300) stuks. De waarde van het depot daalde tot f 1.207.096 (v.j. 1.253.702), overeenkomen de met een afgifteprijs van f 495,34 561,44) per participatie. De totale uit kering bedraagt 20 (onv.j, hiervan werd reeds f 9 uitgekeerd. Het besloten karak ter van het fonds bleef gehandhaafd. De opneming in de officiële notering ter beur ze werd nog niet urgent geacht. De beleggingspolitiek is erop gericht ge- het oog op de andere taken van Stichting weest de nadruk te leggen op aandelen met en College. Als de Kamer over een en an- een redelijk rendement. Het belang bij der nog haar mening zou willen geven, bankaandelen en bij converteerbare en dan kan zij slechts bezegelen wat reeds winstdelende obligaties werd uitgebreid, elders is besloten. Met het ontstaan van dat van de Nederlandse internationale aan- P.B.O. en SER hebben we er ons echter delen werd sterk uitgebreid en wel van langzamerhand bij neergelegd, dat aller- 17 tot 25,5 percent, voornamelijk door de lei belangrijke zaken aan de invloed van verdubbeling van het belang bij aandelen op werkelijk democratische wijze tot stand K0n olie, in verband met de belangrijk gekomen lichamen zijn onttrokken, zodat verbeterde vooruitzichten van dit bedrijf, er op dit punt niets nieuws onder de zon de forse koersdaling van aandelen Phi- I lips werd besloten een aantal van deze aandelen op te nemen. Het bezit aan aan delen Unilever en Hoogovens werd op lage koersen uitgebreid. Het belang bij West-Duitsland en Amerika werd ver minderd. Van der Heem N.V. (electrotechnische in dustrie) stelt een statutenwijziging voor, waarbij o.a. het aan de directie toegekende statutaire winstpercentage wordt ver laagd van 25 percent tot 17'/» percent Voorts wordt bepaald dat de uitkering van 10 percent op de winstbewijzen zal gelden tot 1 januari 1974, waarna gedurende vijf tien jaar (tot 1 januari 1989) vijf percent zal kunnen worden uitgekeerd. Ingeval van liquidatie zal, als een agio- reserve en/of een dividendreserve aanwe zig is, deze eerst aan de houders van ge wone aandelen worden uitgekeerd. De in gekochte eigen aandelen zullen in het ver volg geen stemrecht hebben en geen divi dend ontvangen, noch meetellen bij het be palen van het quorum. Een op 4 decem- Advertentie boordevol kracht en Vitamine B. 10 tegen 1 dat óók uw dokter het eet. Hofleverancier De raad van commissarissen en de direc teuren van de N.V. Koninklijke Nederland sche Petroleum Maatschappij hebben een voorstel tot wijziging van de statuten aan de aandeelhouders aangeboden, waarin on- --- --- vIl5*—0-,„n„A vergadering der meer in een nieuwe regeling over dit ber te houden buitengewone vergadering winstaandeel is voorzien. Het voorstel zal aan de algemene vergadering op 18 decem ber worden voorgelegd Blijkens het voorgestelde artikel zal aan de directeuren en eventueel aan te wijzen andere personen tezamen l/t pet. toeko men van hetgeen van de voor uitkering beschikbare winst overblijft na voldoening van het dividend op de preferente aande len en na aftrek van het naar het volgende van aandeelhouders zal tevens per 1 Janu ari 1963 een directeur en een commissaris moeten benoemen. NEW YORK Reuter) Van de hand van prof. dr. J. Tinbergen, hoogleraar aan de Nederlandse Economische Hogeschool in Rotterdam, Is in New York, onder aus piciën van de „Twentieth Century Fund" een publikatie verschenen, waarin hij een aantal suggesties doet ter bereiking van een internationale economische politiek. Prof. Tinbergen meent, dat het westen op eigen gelegenheid daarmee een begin moet maken, doch hij zou het een fout achten, als het westen zich tot de niet- communistische wereld zou beperken. Het beginsel van een wereld-economie moet voor de gehele wereld gelden. Het gevaar dat de communistische lan den niet zouden willen samenwerken of zelfs mochten proberen tegen te werken, vooral wanneer het gaat om werkzaam heden, die aan instellingen der Verenig de Naties zouden moeten worden toever trouwd, acht prof. Tinbergen gering. Bo vendien is het streven naar grotere we- reldstabiliteit wel enig risico waard. Voorts schrijft prof. Tinbergen, dat met het oog op de tegenstrijdige inzichten en het wederzijdse wantrouwen tussen de communistische en de westerse wereld, de niet-verbonden landen een grotere rol Indeco Coignet n.v. Industriële Woning bouw gaat de eerste paal voor haar fabriek in Zaandam slaan in januari 1963. De fabriek wordt gebouw in de nieuwe Zaandamse juist ten westen van de ^oen- tunnel. De investering bedraagt rond J 7 miljoen. In het voorjaar 1964 kunnen de eerste woningen worden afgeleverd. De zullen moeten gaan spelen. Als Oost en produktie zal na West het niet eens kunnen worden over gen per ,iaar (4 per dag) bedragen m een te volgen politiek, zouden deze lan- dag- en nachtarbeid den de beslissende stem moeten geven. De economische onderontwikkeling dient naar de mening van de Nederlandse hoog leraar een centrale plaats in te nemen bij het vormen van de wereld, zulks met het oog op de internationale spanningen, die door de dispariteit tussen de ontwik kelde en onderontwikkelde landen ont staan. Om deze problemen meester te worden, zou het westen zijn doctrinaire houding ten aanzien van economische stel STRAATSBURG Het Nederlandse pu bliek is vergeleken met dat van de ande re landen der Europese gemeenschappen het best op de hoogte van de Europese integratie. Over het algemeen genomen echter is de kennis op dit "ebied onbe vredigend, zo heeft een lid van de EEG- commissie, de Italiaan Caron, in het Euro pese parlement in Straatsburg verklaard. Caron, die sprak naar aanleiding van een rapport van de Nederlandse KVP-af- gevaardigde dr. W. J. Schuijt over het probleem van de voorlichting in EEG Euratom en KSG, gaf een aantal cijfers aan de hand van een recent uniform opi nie-onderzoek in de zes landen. In Neder land bleek 29 pet van de bevolking goed op de hoogte te zijn, in Duitsland was dit percentage 25 pet, in Frankrijk 22 pet, in België 14 pet. en in Italië slechts_ 4 pet. In Nederland heeft bij deze enquête ook zich voor de Europese integratie uitge sproken, 62 pet was krachtig voorstander. 4 pet bleek tegen te zijn. In Beringe (bij Venlo) zal binnenkort een derde Coignet-fabriek verrijzen. De gunstige stemming op de Nederland se uienmarkt blijft voortduren en in de afgelopen week zijn bij vrij ruim aanbod de prijzen verder opgelopen. Het meest Hiervoor werdvrijdag een prijs betaald van 30 cent per kg. De grove uien noteer- sels en nationale autonomie moeten laten ^en 2g tot 2g cent per kg en v00r de drielingen werd 37 tot 38 cent per kg. be- varen. Eén van de suggesties van prof. Tinber gen is de instelling van een „organisatie met bredere dan nationale taken waarin alle voor ontwikkeling bestemde gelden, zowel nationale als internationale, zou den worden gecentraliseerd. taald. Vooral voor uitvoer naar West- Duitsland zijn de Nederlandse uien zeer gevraagd. De liquidateur van de N.V. Nieuwe Ne- derlandsch-Amerikaansche Hypotheekbank zegt in zijn overzicht per 1 november, dat van een verdere terugbetaling op de amor- tisatiebewijzen geen sprake kan zijn. Voor De „n, van zaken bij Wy.rt.l-T» elke 1» per D? Smw'- Cate in het ^opende boe jaar is Amerika bedragen op dit ogen- verre niet o^vredigend^gewart. De uk 29 965 doIlar en in Nederland 211.568. fers van garen- en wcrfs^roauktira, «6^1 nog mef opgevraagde uit leveringen, voorraden en ord p nn rineen f 221 332 gereserveerd moet worden, les, zoals deze medio november konden ^f^f.l^XsLkening sluit met een worden gerangschikt, komen in grote trek ken overeen met die van november 1961. De winstmarges zijn mede door het op lopen der kosten kleiner geworden. De directie van de N.V. Intervam in Den Haag deelt mee dat zij tot dusverie over de gang van zaken bij de vennoot schap in 1962 niet ontevreden kan zijn. De omzet in het binnenland vertoonde ten opzichte van het voorgaande jaar we derom een stijging. Daarentegen is de om zet in het buitenland enigermate afgeno men; zoals bekend is in de tweede helft van dit jaar Nederlands Nieuw-Guinea als arbeidsterrein voor de vennootschap weg gevallen. De afgesloten werken in Neder lands Nieuw-Guinea hebben tot 1 oktober bevredigend gelopen. De directie ver trouwt dat de afwikkeling tot een gun stig eind-resultaat van de activiteit zal leiden. saldowinst van 6.911. De minister van Sociale Zaken heeft goedgevonden, dat de 200.000 werknemers in de textiel- en confectie-industrie een winstuitkering van drie percent krijgen. Over de uitkering was tussen de werkge vers en werknemers al enige tijd overeen stemming. Op de zaterdag in Arnhem voortgezette vergadering van de Nederlandse Protes tanten Bond is langdurig gediscussieerd over een voorstel van het hoofdbestuur Onvoorziene omstandigheden voorbehou-1 twee algemeen-secretarissen aan te stel den, verwacht de directie, dat de winst over 1962 niet belangrijk zal afwijken van die van 1961. Achilles 26 300 m. w.z.w, Ouessant n. Aruba Acmaea 26 te Bonnytown verwacht. Aegis 24 20 m. o. Beachyhead n. Port of Spain jaar over te brengen bedrag in plaats van I ^abn^Rw ^Janeiro ^vador. 1 pet. zoals de thans geldende statuten be- Algorab 25 ten anker Santos, palen. Voorts wordt het wenselijk geacht Aig,©xab 2* rede santos, de werkzaamheden der commissarissen te Alhena^le Rotter am honoreren door een combinatie van een vast jaarlijks salaris en een winstaandeel zonder in de totale remuneratie wijziging te brengen. Dienovereenkomstig wordt in de voorge stelde nieuwe statuten aan elk der com missarissen naast een aandeel in de winst een vaste jaarlijkse bezoldiging toegekend van f 20.000. Tegelijkertijd zal het aandeel in de winst dat aan de gezamenlijke com missarissen toekomt, worden gesteld op '4 pet. van het bovenbedoelde winstsaldo in plaats van op '/i pet daarvan en zal het bedrag waartoe elk der commissarissen uit dezen hoofde over een jaar ten hoogste ge rechtigd zal zijn, met 20.000 worden ver minderd. SCHOTERWEG 5-7 TELEFOON 60114 Alkes 24 180 m. no. Kuria Muria n. Assab. Alkaid 24 v. Birkenhead n. Greenoch. Ameland pass. 24 Dover n. Curacao. Amnion 25 v. Puerto Plata n. Miami. Amstelkroon 26 te Bombay verwacht v. Cochin. Amstelmolen 24 900 m. z.w. Sabang n. Singapore. Amstelstad 24 77 m. z.z.o. Socotra n. Halkia. Amstelveld 24 14 m. n.w. Valetta n. Port Said. Angolakust 24 te Amsterdam. Annenkerk 24 te Durban. Area 24 v. Lavera n. Mena. Archimedes 26 te Pisco. Argos 24 v. Istanbul n. Izmir. Artemis 24 v. Rotterdam n. Tunis. Attis 24 v. New York n. Santo Domingo. Atvs 24 v. Lavera n. Malta. Ba'nda 25 te Rouge rivier. Bawean 24 100 m. z.w. Thursday ell. n Sydney. Bengalen 24 670 m. z.z.w. Calcutta n. Chalna. Bengkalis 25 te Basrah. Beninkust pass. 26 Finisterre n. Dakar. Bovenkerk 26 te Amsterdam. Calamares 25 te Rotterdam. Caltex Delft 24 5 m. n. Kuria Muria n. Rastanura. Calt. Gorinchem pass. 24 Borkumriff n. Fredencia, Caltex Rotterdam 24 240 m. o. Aden n. Suez Caltex Utrecht 24 45 m. z.o. Southampt. n. Antw. Camitia 24 v. Rotetrdam n. Curasao. Casamance 24 v. Caen n. Duinkerken. Castor 24 40 m z. Lissabo nn. Hamburg. Celebes 24 v. Antwerpen n. Bremen. Cinulia 25 v. Rotterdam n. Stanlow. Congokust 24 v. Hamburg n. Antwerpen. Crania 24 450 m. w. Finisterre n. Liverpool. Delft 24 855 m. n.o. Sombrero n. Rotterdam. Diemerdijk 25 te Los Angeles. Diogenes 23 650 m. n.o Barbados n. Bremen. Dongedijk 25 te Los Angeles. Doris 26 te Georgetown verwacht. Eemland 24 te Salvador verwacht v. Recife. Eenhoorn 25 te Rotterdam BERN (Reuter) Uit regerings kringen in Bern wordt vernomen dat Zwitserland bereid is de „club van in dustriële landen" van het Internationale Monetaire Fonds (I.M.F.) met 200 miljoen dollar te steunen in het geval van een valutacrisis voor leden van de club. De ze landen hebben tezamen met het I.M.F. een leningenplan voor zes miljard dollar opgesteld. Volgens genoemde kringen is de steun het onderwerp van een ont werpovereenkomst, die het resultaat is van besprekingen tussen de algemeen di recteur van het I.M.F. Per Jacobsson. en vertegenwoordigers van het Zwitserse ministerie van handel en financiën en de Zwitserse nationale bank. De Zwitserse bijstand zou worden ver leend door middel van bilaterale rege lingen tussen de regering van Zwitserland en die van het land, dat in valutamoei lijkheden verkeert. Verzoeken om hulp zouden kunnen komen van Groot-Brittan- nië, de Verenigde Staten. Japan. Cana da, Frankrijk, West-Duitsland. Italië, Ne derland, België en Zweden. Met zou nog niet hebben besloten of de steun recht streeks zou worden gegeven door de Zwit serse regering dan wel via de Nationale Bank. Zwitserland is niet van plan tot het T'.M.F. zelf toe te treden. De Zwitserse nderhandelingsdelegatie zou nu de re- "iring verslag uitbrengen over haar on derhandelingen met de heer Jacobsson. De officiële goedkeuring van de ontwerp overeenkomst door de Zwitserse rege ring wordt de volgende week verwacht, maar dan zouden de twee kamers van het parlement zich er nog mee akkoord moeten verklaren, wil de overeenkomst van kracht worden. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse ministerie van financiën heeft be kendgemaakt, dat de netto-verkopen van monetair goud door de Verenigde Staten in het derde kwartaal van dit jaar een waarde hadden van 433,7 miljoen dollar Dit is aanzienlijk meer dan de nettoverko urji pen van 101.8 miljoen dollar in het tweede Elizabeth Broere 26 v. Calcutta n. Aden en van 291 miljoen dollar in het eerste Eumaeus 24 te Aden. kwartaal van 1962, en van 138.4 miljoen dollar in het derde kwartaal van 1961. Het ministerie maakte bekend, dat de Amerikaanse goudvoorraden in de op 21 november geëindigde week onveranderd bleven op 15.978 miljoen dollar. Fina Nederland 24 240 m. n.n.w. Straat Babel- manded n. Abadan. Fravizo 24 et Amsterdam. Gaasterdijk 24 te Houston v. Beaumont. Gaasterland 24 v. Amsterdam n. Zuid-Amerika Gabonkust 24 v. Freetown n. Amsterdam. Ganymedes 25 v. Amsterdam n. Barbados. Geertje Buism. 24 18 m. n. Palermo n. Barcelona Geeststar 25 te Barbados v. Preston Giessenkerk 24 te Sydney verw. v. Melbourne. Graveland 25 te Cabedelo. Grebbedijk 25 te Hamburg. Groote Kerk 26 te Port Satd. - Gulf Hansa 24 160 m. n. Benghazi n. Rotterdam. Gulf Italian 24 20 me n-.w. Algiers n.,Mena- Hathor 24 te Bremen v. Amsterdam. Hector 24 y. Cartagena n. Le Havre. Hecuba 24 v, Amsterdam n. West-Indie. Isis 24 te Porto Cabello. Ivoorkust 24 v. Amsterdam, 25 te Hamburg. Japara 24 50 m. z.o. Messina n. Port Said. Jason 24 v. Amsterdam n. West-Indië. Kabylia 24 35 m. o.z.o. Wight n. Curacao. Kara 24 v. Cardon n. New York. Karakorum 26 v. New Orleans n. Batonrouge. Karimun 24 te Manokwari. Keizerswaard 24 100 m. z. Abidjan n. Curapao. Kerkedijk pass. 23 Vlissingen n. New York. Kermia 24 485 m. n.o. Azoren n. Heysham. Koningswaard 24 v. New York n. Curacao. Korenia pass. 26 Straat Ormoesz n. Abadan. Kosicia 25 v. Curacao n. Punta Cardon. Kossmatella 25 te Pointe Noire. Kreeft 24 170 m. n. Trondhemi n. Rotterdam. Laga 24 330 m. z.z.w. Finisterre n. Londen. Leiderkerk 24 v. Le Havre n. Port Said. Liberiakust 25 te Pointe Noire verwacht. Loosdrecht 25 te Aden verwacht v. Suez. Lycaon 26 te Hongkong verwacht. Maaskerk 24 te Amsterdam. Maasllovd 24 te Bangkok v. Tandjong Mam. Mainlloyd 25 780 m. o. Bermuda n. Cristobal. Marathon 24 te Hamburg v. Amsterdam. Maron 26 te Rotterdam. Mataram 24 240 m. w. Colombo n. Penang. Medon 24 4 m. o.z.o. Dungeness n. Bilbao Meliskerk pass. 24 Straat Bonifacio n. Port Said. Memnon 24 1100 m. z.w. Azoren n. Rotterdam. Mentor 24 v. Genua n. Barcelona. Minos pass. 26 Brunsbiittel n. Helsinki. MissisisippiUd. 24 20 m. z.o. Cambodja n. Manilla Mitia 24 20 m. n.w Bornholm n. Ornskoldsvik Moordrecht 25 v. Curacao n. Maracaibo. Muiderkerk 25 te Chalna. Musilloyd 26 te Alexandrlë. Mijdrecht 26 te El Palito Naess Lion 24 40 m. z.w. Comoro n. Rastanura Neder-Ebro 24 te Opuz Whangarai. Neder-Waal 24 48 m. z.w. Lissab. n. Antwerpen Oldekerk 24 v. Durban n. Lourenco Marques. Ommenkerk 24 v. Zanzibar n. Dar Es Salaam, Oivoba 24 56 m. o. Aden n. Suez. Oranje 25 v. Port Everglades n. Balboa. Oraniefontein 24 v. Kaapstad n. Tenerife. Oranje Nassau 23 v. Barbados n. Plymouth. Osiris 24 540 m. z.w. Azoren n. Point a Pitre. Ouwerskerk 24 te Genua Overijsel 25 te Cadiz v. Marseille. Twee katholieke wetenschapsbeoefe naars hebben onlangs het probleem van de medezeggenschap aan de orde gesteld. Prof. Romme heeft er op gewezen, dat de wet de ondernemer meer aan de kant van het kapitaal dan aan die van de werk nemer plaatst. Men zou dit door een an dere rechtsvorm moeten veranderen. Prof. Steenkamp heeft voorgesteld de onderne mingsraad vertrouwensmannen te doen benoemen in het college van commissaris sen. „Een opvallend en sympathiek geluid" zegt DE VOLKSKRANT hiervan. Te opvallender, omdat het jongste NVV- rapport vooralsnog in deze figuur weinig heil ziet en ook het rapport van het Ka tholieke Werkgeversverbond deze richting voorlopig niet wil inslaan. Prof. Steen kamp verwacht van de benoeming van de ze vertrouwensman uit een oogpunt van de verdere ontplooiing van de werknemer het bedrijf niet zo heel veel. In dat opzicht deelt hij de gereserveerdheid van het NVV. Wel ziet hij er vooral een mid del in tot bevrediging van het rechtsge voel." DE TIJD is wat gereserveerd. „Wie het verlangen naar bevredi ging van een dergelijk rechtsgevoel sterk aanwezig acht, zal deze oplossing niet drastisch genoeg vinden. Wie echter meent, dat men geleidelijk, stap voor stap, naar het vervolmaken van dat stuk werknemersemancipatie wil optrekken, zou tot de ontdekking kunnen komen, dat deze eerste stap niet de beste was. Wij vrezen dat de vertrouwenslieden juist op de momenten dat men op hen vertrouwt tekort schieten. Wat heeft men aan dode mussen in de riante volière der commis- sarissencolleges? Als slagvaardigheid van de ondernemingsleiding de leuze blijkt ook van de heer Steenkamp stelt men dan de vertrouwenslieden niet nodeloos bloot aan de verdenking van achterklap, slaafsheid en inertie? Wij verdenken prof. Steenkamp niet van gebrek aan rea liteitszin. Maar die werkelijkheidszin lijkt Innnn■■■■wwm te danken aan het optreden van deze he ren die men als een vijfde colonne der vakbonden in het kamp der werkgevers kan beschouwen. Men denke aan de rede van prof. Steenkamp, de belangrijke man in de kringen der r.k. werkgevers, waar in deze een lans gebroken heeft voor het benoemen van vakbondsbestuurders tot commissarissen van naamloze vennoot schappen. In die situatie van een ver zwakt werkgeversfront kan er van het on derhandelen over de lonen tussen werkge vers en werknemers als laatst instantie nauwelijks sprake zijn." ons vooral te liggen in zijn bijdrage tot de discussie over het belangrijke probleem van de medezeggenschap." Een blad, dat er wel heel anders te genoverstaat,, is BURGERRECHT. Dit blad spreekt over een vijfde colonne der vakbonden in het kamp der werkgevers. „Wij moeten in de ondernemerskring het treurige verschijnsel constateren van „progressieve" bestuursleden, die de posi tie der ondernemers van binnenuit uithol len. Men heeft hierbij veelal te maken met ambitieuze mannen, vaak jonge man nen, die graag carrière willen maken, en daartoe in „progressiviteit" en „sociale- righeid" niet voor elkaar willen onder doen. Wanneer er bij velen in werkgevers kring een volslagen defaitistische mentali teit heerst is dit niet in de laatste plaats DE WAARHEID kiest prof. Romme als doelwit van een aanval: „De nieuwbakken dr. Romme heeft tij dens een „gast-college" in Tilburg zijn lie velingspaard bereden, de „samenwerking in het bedrijf. Vroeger sprak hij steeds over de „eenheid" van „kapitaal, onderne mer en arbeid". Het „kapitaal' heeft hij nu blijkbaar uit zijn toverformule ge schrapt. Bovendien heeft hij een verras sende ontdekking gedaan: de ondernemer „staat niet op de middenplaats tussen aan deelhouders en werknemers". Hij noemt die toestand „praktisch gevaarlijk" omdat het „wantrouwen" van de arbeiders jegens de directies „eerder gegroeid" is dan ge slonken. Ja, ze geloven nu eenmaal niet dat „ondernemer" Van Heek of Philips de belangen van de arbeiders tegen de „ka pitalist" v. Heek of Philips zou kunnen of willen verdedigen. Romme blijft naar mid delen zoeken om de arbeiders wijs te kun nen maken, dat de directeur een soort be mid.delaar is tussen de grote tegenpolen „Kapitaal" en „Arbeid". Hij is niet de enige!" Pacaya 25 te Valparaiso. Palamedes 25 te Montreal. Parthenon 25 v. Trididad n. Savannah. Pericles 26 te Porto Limon. philippia 24 110 m. n.o. Massawa n. Mena. Pieter S. 24 te Rotterdam. Prins Maurits 24 10 m. w. Kp. Roca n. Hamburg. Prins Willem IV 25 te Malaga n. Rotterdam. Pygmalion 25 v. Santo Domingo n. San Juan. Raki 24 210 m. o. New York n. New York. Rem pang 24 rede Bedi Bunder. Riou-w 24 v. Dr£men r». Antwerpen. Roepat 24 1020 m. z.o. Kp. Guardafui n. Djibouti. Scheldelloyd 25 te Papeete. Schélpwijk 26 v. Abatiart n. Lourenzo Marques. Schiekerk 23 v. Amsterdam n. Zuid-Afrika. Schouten 24 210 m. z.o. Saigon n. Hongkong, senegalkust 24 v. Takoradi n. Freetown. Sepia 25 te Mena v. Suez. Serooskerk 24 800 m. w.z.w. Colombo n. Aden. Servaaskerk 25 te Akaba. Sibigo 26 te Sydney verwacht v. Devonport. Sign 25 te Risdon v. Newcastle. Sinon 24 v. Oranjestad n. La Guaira. Sinoutskerk 24 v. Nagoya n. Shimizu. Sloterkerk 24 te Le Havre v. Rotterdam. Spaarnekerk 24 v. Antwerpen. 26 te Hamburg. Stad Alkmaar 24 130 m. z. Finisterre n. R'dam. Stad Amsterdam 24 11 m. o.z.o. Kp. St. Vincent naar Rotterdam. Stad Den Haag 25 te Rotterdam. Stad Maastricht 24 te Rotterdam. Statendam 25 te Sag Juan. Stentor 24 v Rhodos n. Lattakia. Steven 23 v. Amsterdam n. Patras. Sraat Clarence 24 180 m. w. Kangeroo eiland naar Fremantle. Straat Cook 24 dwars Townsville n. Brisbane. Str. Singapore 24 v. Dar Es Salaam n. Capetown. ■Straat Soenda 24 te Hongkong. Straat Torres 24 te Mombasa v. Tanga. Straat van Diemen 23 v. Santos n. Buenos Aires. Sumatra 24 30 m. z. Mnidanao n. Singapore. i'acana 26 v. Cristobal n. Houston. Tegelberg 24 v.t Pt. Elisabeth, 25 te Kaapstad. Themis 25 v. Bremen n. Amsterdam. Theron 24 v. Santo Domingo n. Guanta. Tjimanuk 24 v. Port Elisaebth n. Capetown. Togokust 24 te Abidjan v. Freetown. Towa 26 te Rio Grande. Tweelingen 24 55 m. w.z.w. Finisterre n. R'dam. Ulysses 25 te Cristobal. Utrecht 25 v. Portland n. Tacoma. Van der Hagen 24 180 m. n.w. Madagascar naar Mauritius. Van Linschoten 24 v. Lagos n. Cotonou. Vasum 24 185 m. z.o. Port Sudan n. Suez. Vitrea 25 v. San Francisco n. Curacao. Vivipara 24 v. Curapao n. San Lorenzo. Vlieland 24 v. Vado n. Lavera. Waterman 25 te Rotterdam. Westerdam 26 te Rotterdam. Westertoren 24 v. Suez n. Aden. Wilemstad 25 te Paramaribo. Zaankerk 24 te Rotterdam. Zafra pass. 24 Dover n. Port Said. Zeeland 26 te Kuwait. KLEINE VAART Ank T. 23 te Delfzijl. Areas pass. 24 170 m. z.z.w. Ouess. n. Rotterdam. Atlas 24 50 m. n.w. Esb.jerg n. Amsterdam. Bloemgracht pass. 24 Gotland n. Amsterdam. Brouwersgracht 23 10 m. z.w. Bornholm n. A'dam. Draco 24 200 m. n.n.o. Villano n. Rotterdam. Gemma 24 34 m. z. Abrolhos n. Charleston. Heerengracht pass. 24 Olandsuidgrond n. Calais. Inspecteur Mellema 24 te Dover n. Emden. Joost 24 te Delfzijl v. IJmuiden. Julia Mary 24 op Thames n. Amsterdam. Lauriergracht 24 in Kielerkanaal n. Amsterdam. Leonidas 24 te Kp. Camarat n. Barcelona. Looiersgracht pass. 24 Borkum n. Amsterdam. Markab pass. 24 Wight n. Amsterdam. Netta 23 25 m. z.w. Lissabon n. Leixous. Wedlooper pass. 24 JE-10 v. Amsterdam n. Kiel. Westerdok pass. 24 wandelaar n. Antwerpen. Wilpo 23 v. Mariestad n. Kristinehamn. SLEEPVAART Cyclop 26 werkzaam te Port Brega. Friesland 23 v. Southampton. Help 26 ter hoogte van Villa Cisneros. Junior 26 werkzaam te Port Brega. Titan 26 te IJmuiden met Melrose. LONDEN (Reuter) De Britse scheep vaart zal een harde strijd moeten voeren, als zij zich wil handhaven bij toetreding van Engeland tot de Europese Economische Gemeenschap (EEG), zo meent de heer S. G. Sturmey van de afdeling politieke eco nomie van de Londense universiteit. In een pas gepubliceerd boek „British ship ping and world competition", schrijft hij, dat het niet waarschijnlijk is, dat een Brits lidmaatschap van de EEG de Engelse zee scheepvaart grote mogelijkheden zou bie den. „De gemeenschappelijke markt is eerder een uitdaging dan een kans voor de En gelse reders, doch geen uitdaging, die hen behoeft te verpletteren, tenzij zij van me ning zijn, dat dit wel het geval zal zijn", aldus Sturmey. len. Thans is er één, namelijk ds. mr. G. D. Boerlage uit Amsterdam. Ter motivering van dit voorstel zegt het hoofdbestuur dat de arbeid van het alge meen secretariaat zich steeds meer uit breidt en dat de toeneming van het aan tal werkzaamheden een gevolg is van al lerlei omstandigheden, zoals de groei van de kerkhoudende afdelingen, de sterk ver anderende maatschappelijke en geestelijke verhoudingen, de groter geworden ge compliceerdheid van de verhoudingen tot de kerken en groepen- in en buiten het vrijzinnig protestantisme. De contributie zal als, ge,volg van het aanvaarden van het voorstel enige wijzi ging ondergaan. Aftredend en niet herkiesbaar waren de hoofdbestuursleden dr. C. van den Berg en ds. J. H. Marwitz. In de vacatures wer den gekozen ds. G. D. Boerlage uit Am sterdam en mevrouw M. E. Kan-Leignes Bakhoven. Ds. J. Zuurdeeg uit Wassenaar werd herkozen als lid van het hoofdbe stuur. Ingaande 1 maart 1963, wanneer ds. mr. Boerlage zijn functie als algemeen secretaris neerlegt, zal hij een deel van het algemeen-secretariaat waarnemen. Het andere deel zal worden verzorgd door de nog te benoemen tweede algemeen-secre taris. De'stichting voor het sociaal werk van de bond is de enige erfgename in een na latenschap. Het kapitaal dat daaruit voort vloeit zal dienen ter bevordering van het bejaardenwerk. Het bondshuis Venwoude wordt uitgebreid met een paviljoen met één- of tweepersoonskamers. Voor dat doel heeft de actie „Meer Ruimte" f 70.000 op gebracht. Uit de nalatenschap zal het rust en herstellingsoord „Prins Hendriksoord" worden aangekocht. Aan vier eenheden van de Koninklijke Landmacht, die dienst hebben gedaan in Nieuw Guinea, is een schild toegekend. Dit is bekend gemaakt in een dagorder van de bevelhebber der landstrijdkrachten, lui tenant-generaal A. V. van den Wall Bake. Met de toekenning van dit schild heeft ge neraal van den Wall Bake doen blijken van zijn waardering voor de manier waar op Nederlandse militairen hun plicht in Nieuw-Guinea hebben vervuld. In de dagorder wordt gesproken van een buitengewone toewijzing en een bijzonder loffelijk optreden van de eenheden die in Nieuw-Guinea dienst deden. Het schild is toegekend aan het 41-ste infanteriebataljon, 't 17de infanteriebatal- jon, de 940-ste afdeling lichte luchtdoelar tillerie en aan de 928-ste afdeling lucht doelartillerie. Aan drie van deze vier een heden is het bronzen schild waarop de naam van het onderdeel en in het kort de reden van toekenning zijn vermeld he den uitgereikt. De militairen van het 17-de infanterie bataljon zijn pas gisteren in Rotterdam van boord van het s.s. „Waterman", gegaan, waarna ze eerst van een verlof gaan genieten. Slot lste tijdv. 2de tijd. I A.K.U385—386V2 386 Kon. Olie147,60—148 gl 148,— Philips f 152,10—153,10 153,20 Unilever f 144,50—145,40 145,30 Hoogovens 570 gb574 gl 571 WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE L/JJUAWXt

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11