A.R.P. moet beginselen actualiseren margriet n Wandolijn en het betoverde slot AGE iOSRAM en Polle Verbindt aan de verontrusting geen consequenties voor de komende verkiezingen Fiets voor mishandelde jongen Nederlandse coaster aan de grond Windhund is klaar voor de berging Vreemde ziekte in Bergen op Zoom Luchtverkeer opnieuw door mist verlamd Vier doden in het verkeer Koning van Boeroendi bezoekt ons land Twee vrachtschepen voor Australiëvaart Opleiding tot technocien Sleepschip gezonken Ontploffing op schip Rustig weer f 3.- per week MAANDAG 2 6 NOVEMBER 1962 PROF. ZIJLSTRA MAANT TOT EENHEID Feit en norm dooreengehaald Christendom kan met andere godsdiensten samenwerken Haarlem VeisendJ muiden Beverwijk lampen Kerkelijk nieuws Weinig geld in portemonnaie? Toch goed gekleed door AcmcUdimiml WEERRAPPORTEN J Prof. dr J. Zijlstra heeft in een za terdagmiddag in Amsterdam gehouden vergadering van de Anti-Revotutionaire Kamercentrale uit de kieskring Haarlem zijn partijgenoten opgeroepen de gelederen voor de verkiezingen van 1963 te sluiten en daarna te gaan praten over de door prof. dr. J. Scholten in een brochure ge signaleerde verontrusting en beroering in de Anti-Revolutionaire Partij naar aan leiding van de stemming over de Nieuw- Guinea-akkoorden in de Staten-generaal. Prof. Zijlstra zei dat begonnen moet worden eikaars standpunten te respecte ren en het achterwege laten van pogin gen om aan de politieke gang van zaken met betrekking tot het Nieuw-Guinea- vraagstuk consequenties te doen verbin den met betrekking tot de kandidatenlijst voor de volgende verkiezingen. De par tij heeft volgens prof. Zijlstra al vele malen schade geleden „door het elkan der voortdurend principieel de maat ne men". „Wij hebben zoveel mensen naar links en rechts verloren dat ik u met klem vraag: „Houd elkaar vast en res pecteer andere meningen". Prof. Zijlstra betoogde dat de hele wereld in beroe ring is tengevolge van de grote veran deringen. Het zou volgens hem vreemd zijn als die beroering er in de oudste partij, met beginselen die terug gaan tot de vorige eeuw. niet was. Meer dan wel ke andere partij ook moet men in de ARPzoeken naar de juiste plaats in de hedendaagse tijd, moet men de be ginselen actualiseren. Met het uitgangs punt in de brochure van prof. Scholten, dat het gaat om het zoeken van har monie tussen het beginsel en de eis van de actualiteit, was prof. Zijlstra het eens. Maar, zo zei hij, de beroering in onze partij is niet van deze algemene aard. Er is concrete verontrusting. Volgens prof. Zijlstra heeft prof. Schol ten feit en norm dooreengehaald, het feit dat Nederland ,de facto en de jure de souvereiniteit over Nieuw-Guinea bezat en de norm dat niet met Indonesië zou mo gen worden gesproken over Overdracht. Niets wordt gezegd over de kolonisatie, een brandend probleem van deze eeuw, niets ook over de voorgeschiedenis, na melijk het akkoord betreffende de sou- vereiniteitsoverdracht in 1949. „Wanneer men in de A.R.P. van dit standpunt uitgaat, dat ik niet deel, hoe wel ik het au sérieux wens të nemen, moet men de voorzitter van de Tweede- Kamerfractie niet primair kritiseren we gens zijn rede op 3 oktober 1961, dat hij de regering voor de voeten loopt, dat hij van een onjuist begrip uitging, en dat dit standpunt intern niet voldoende was besproken". Volgens prof. Zijlstra gaat men dan aan de hoofdzaak voor bij. De wezenlijke ontknoping en dus de standpuntbepaling had plaats bij de stem ming in de Kamer over de akkoorden van New York. Of de voorstemmers de overheidszaak en de beloften hebben ge schonden of dat de tegenstemmers de verantwoordelijkheid hebben geaccepteerd voor een oorlog is een onderwerp van gesprek, waarvoor prof. Zijlstra tot na de verkiezingen wenste te wachten. Op een door „Kerk en Wereld" Driebergen gehouden conferentie van her vormden en gereformeerden heeft de se cretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. W. A. Visser 't Hooft ver klaard dat het voor het christendom heel goed mogelijk is met andere godsdiens ten samen te werken in een stuk prak tisch werk zonder in syncretisme te ver vallen. Syncretisme als poging tot het bij eenbrengen van ongelijksoortige godsdien stige elementen, die daartoe alle gerela tiveerd worden, zag dr. Visser 't Hooft sterk aan invloed winnen. „Godsdienst moet vandaag universeel en kosmisch zijn. Men zoekt naar een wereldethos. Het christendom geeft daar op een tot nog toe weinig ernstig ant woord, omdat dit doorgaans te individu alistisch is om in te gaap op universele vragen. Het ontspringt trouwens niet aan een idee of principe, maar aan een his torische en tevens unieke figuur, die eens en voor allen in de geschiedenis is opge treden. In de uniekheid van Christus, die voor allen gekomen is, ligt de basis, van de universaliteit van de kerk. Zij is universeel in haar zijn en in haar uit gaan in de wereld. De kerken hebben echter vaak gestaan voor het christelijk deel der mensheid. Zij geven door hun verdeeldheid een an ti-universeel beeld van het evangelie, dat de gehele wereld en alle volkeren op het oog heeft. De oecumenische beweging kan de ker ken slechts dienen, als zij zonder compro mis vasthoudt aan het christocentrisch universalisme van het nieuwe testament" aldus dr. Visser 't Hooft. Advertentie de grote maten-specialist maten 42 t/m 57 Gen. Cronjéstraat 96 - Telefoon 63944 De Nederlandse kus "aaAer^'^iscouji'P uit Groningen ligt hoog en dróps cm het, strand'bij Norfolk' hV England. net schip is zatei dagochtend bij vloed gestrand. De kapitein van de „Viscount" wil de vloed van vanavond afwachten alvorens pogin gen in het werk te stellen het schip weer vlot te brengen. De Nederlandse kustvaar der was op weg van Rotterdam naar Bos ton (Lincolnshire). r BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.30 u „Nacht over Parijs", 14 j. Frans Hals, vandaag 16 en 21.15 u. en dinsdag 14 en 20 u.: „De gesel der Tar taren", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Echtscheiding op z'n Italiaans", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Meisjes langs de weg", 18 j. Minerva, vandaag 20.15 u.: „Die Fleder- maus", a.l. Dinsdag geen filmvoorstelling. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Onteerd", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Sabotage in de Chinese zee", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Een dode danst niet meer", 18 j. Monopole (Zandvoort): Tot en met don derdag geen filmvoorstelling. TENTOONSTELLINGEN Frans Hals Museum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse School van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 10—17 u„ zondag van 13— 17 u. Vishal, (Grote Markt): Tentoonstelling van moderne kunst. Dagelijks geopend van 1017 en zondag van 13—17 uur. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Wisseltentoonstelling. Beelden de kunstenaars uit Haarlem e.o Dagelijks geopend van 9—17 u. en tijdens de klas sieke grammofoonplatenconcerten op maandag, woensdag en vrijdag van 18 20 u. Tot en met 30 november. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van tekeningen en aquarellen van Bob Buys. Tot en met 30 november. Dagelijks geopend van 10—18 uur en van 2022 uur. Klassiek grammo- foonplatenconcert van 2122 uur: Haydn. Teylers Museum (Spaame 16): Tekenin gen Hollandse, Italiaanse en Franse School 16de tot en met de 19de eeuw. Schilderijen uit de 19de en 20ste eeuw. Dagelijks (be halve maandag) geopend van 11—15 uur. Eerste zondag van de maand 1315 u. Museum Het Huis Van Looy (KI. Hout weg 103): Keuze uit kleurreprodukties van moderne meesters. Dagelijks geopend van 1012.30 u. en 13.3017 u., en zondag van 1417 u. Tot december. Huize Bloemenheuvel: Tentoonstelling grafiek van Cor de Wolff. Dagelijks ge opend van 10-17 u. en zondags van 14-17 u. Tot en met 9 december. DIVERSEN Stadhuis Haarlem, vandaag 20 u.: Be grotingsvergadering gemeenteraad. Café-chantant „Adam en Eva", iedere avond cabaret (behalve maandag) door Fiet en Frans Koster en Han Reiziger van 20—2 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 23 november). MAANDAG 26 NOVEMBER City, 19.30 u.: „De kanonnen van Nava- rone". Rex, 20 u.: „De wraak der Barbaren". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. DINSDAG 27 NOVEMBER City, 19.30 u.: „De kanonnen van Nava- rone". Rex, geen voorstelling. Pieter Vermeulenmuseum, zie onder maandag. MAANDAG 26 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Het Chapman-rapport". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Cape fear". W.B. Theater, 20 u.: „Moord". DINSDAG 27 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Het Chapman-rapport". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Liefde voor geld". Advertentie Een Amsterdamse havenarbeider heeft onlangs de 9-jarige Jan Brand mis handeld, omdat het jongetje ruzie met zijn zoontje had gehad. Jan Brand is de Mij Nederland hebben nu iets Wil len goedmaken van wat een collegi heeft misdreven en Jan verrast met een prachtige fiets. Van het over gebleven geld kreeg ook het broertje van de bedlegerige jongen een nieuwe fiets. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Musselkanaal H. Hengeveld, vicaris te Eindhoven. Aangenomen naar Den Helder (toez.) J. D. Kila te Grijpskerk naar Kampen J. Dijkstra te Rhenen. Bedankt voor Oud-Beijerland (toez.) J. J. Poot te De Bilt voor Hillegersberg (wijkgemeente Terbregge) J den Heuvel te Ede voor Oudshoorn H A. van Bem- mel te Leerbroek. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Almelo H. P. Brandsma te Rozenburg en J. W. van der Gronden te Enschede-Oost. De vrijdag een week geleden te Hoek van Holland gestrande Deense coaster „Windhund" ligt nu geheel gelost klaar voor de definitieve berging. Volgens Van der Tak's bergingsbedrijf zal het vandaag optredende springtij-hoog water gunstige kans scheppen om het schip in zijn element terug te brengen. Ofschoon er geen gaten in de scheeps bodem geconstateerd zijn, zal het schip na het vlotkomen eerst naar een scheeps werf voor onderzoek gaan. Een beslissing of de lading hout van het schip over land of over zee naar de bestemmingshaven, Brussel vervoerd zal worden, is nog niet genomen. Twaalf arbeiders van de Zuidnederland se ijzer- en metaalgieterij en machinefa briek aan de Parallelweg te Bergen op Zoom zijn met ziekenverlof gestuurd, om dat zij symptomen vertoonden van een vreemde ziekte, die vermoedelijk een ge volg is van vergiftiging. De verschijnselen openbaarden zich reeds enkele weken ge leden. Toen meer arbeiders dezelfde kwaal bleken te hebben, die gepaard ging met hoofdpijn cn neiging tot braken, werd een arts geraadpleegd. De opgetreden ziekte wordt geweten aan een verhoogde dosering chemische stoffen, die nodig zijn voor het harden van giet- stukken. Deze methode wordt al langer toe gepast, echter zonder dat de arbeiders hiervan nadelige gevolgen ondervonden. Toen men uit technische overwegingen circa vier weken geleden overging tot het verhogen van de dosering manifesteerden zich de vreemde ziekteverschijnselen. Al le betrokken arbeiders zijn onder dok tersbehandeling gesteld. Hoewel de ziekte niet kwaadaardig is staat ook de behande lende geneesheer voor een raadsel. Het betreffende produktieproces is, han gende het onderzoek dat wordt ver richt door enige grote instituten voorlo pig stopgezet. Naar verluidt hebben zich indertijd in Duitse gieterijen, waar derge lijke hardingsmethoden eveneens werden toegepast, soortgelijke vergiftigingsver schijnselen voorgedaan, doch er is geen geval bekend waarin de gevolgen van ern stige aard waren. Voor de tweede maal in drie dagen is Schiphol zondag bijna de gehele dag voor vliegtuigen onbereikbaar gebleven. Dichte mist maakte het landen nagenoeg onmogelijk. Het duurde tot 4 uur 's mid dags voor K.L.M.-Electra's uit Londen en Moskou er in slaagden de landingsbaan in de toen iets minder dichte mist te ontdekken. Op het vliegveld Zestienhoven bij Rot terdam, waar het zicht horizontaal 200 me ter en verticaal nul meter bedroeg, is 's avonds geen van de zes toestellen, die werden verwacht, aangekomen. hi* r.. De 25-jarige heer J Norder uit Nieuw Weerdinge is op onverklaarbare wijze met zijn fiets in het Stadskanaal te Musselka naal gereden en verdronken. In Den Haag is in het ziekenhuis Zuid- wal 'n vrouw overleden aan de verwon dingen die zij heeft opgelopen bij een val van haar fiets. Het ongeluk gebeurde 's middags. De vrouw negeerde in de Grote Marktstraat een rood stoplicht en reed <ip een oversteekplaats voor voetgangers ie mand aan. Zij kwam daarbij te vallen De politie kent haar identiteit nog niet. Op Rijksweg 64 onder de gemeente Liempde is een bromfietser, de 29-jarige heer A. van Doorenmalen uit Boxtel, door een auto aangereden. Hij is in een zieken huis te Boxtel overleden. De 75-jarige J. W F. M. de Klijn uit Raamsdonk is op de Hsagdijk te Breda ver ongelukt. Hij stak de weg over, toen juist een bromfiets naderde en werd aangere den. 4849 Maar Wandolijn werd niet veel wijzer van die boeken. Wat hij daarin zag, was allemaal zo geleerd, dat hij er niets aan had. Die Savador moest wel een knap pe kop zijn Toch vond Wandolijn, dat hij moest pro beren, iets te doen. Maar wat? Hoe kon hij een middel vinden om de koning en de andere mensen in het slot te helpen? Hij stond voor het raam en keek pein zend voor zich uitterwijl hij erover na dacht. Advertentie of f 12 - per maand. (Tot f150.- geen vooruitbetaling) Wij berekenen geen'rente! dansstraat 51-63 Haarlem Tel. (02ü00)-11750 Koning Mwamboetse IV van Boeroendi, vergezeld van zijn hofmaarschalk, prins Leon Ndenzako, en de minister van Bui tenlandse Zaken, L. Nimoebona, en de mi nister van Economische Zaken F. Katika- ti, is zondag per trein uit Brussel in Den Haag gearriveerd. De koning werd namens koningin Juliana welkom geheten door haar opperceremoniemeester, luitenant-ge neraal C. F. Pahud de Mortanges. en na mens de Nederlandse regering door de chef van het protocol van het ministerie van Buitenlandse Zaken. mr. R B. baron van Lynden. Aanvankelijk zou koning Mwamboetse per vliegtuig op Schiphol aankomen, maar door de mist bleek dit niet mogelijk. De koning heeft heden, na een bezoek aan prof. De Quay, in Paleis Soestdijk de lunch gebruikt. Vanmiddag bezoekt hij het In stituut voor de tropen in Amsterdam. Morgen zal de koning een bezoek brengen aan Philips in Eindhoven. Fatale vergissing. De rechtbank te Dordrecht heeft een negentienjarige Bel gische leerling-verpleegster die in het ge meenteziekenhuis in Dordrecht een klisma- spuit met een zoutzuuroplossing vulde in plaats van met een zoutoplossing, waar door een achttienjarige blindedarmpatiën- te zware inwendige verbrandingen opliep die tot gedeeltelijk? invaliditeit leidden, veroordeeld tot f 100 gulden boete. Zes weken cel. Tot zes weken ge vangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid veroordeelde de recht bank in Utrecht een 70-jarige bouwkundige uit Zeist, die met een auto een fietser had doodgereden. De bouwkundige, die onder invloed van sterke-drank verkeerde, was doorgereden zonder naar het slachtoffer te hebben omgezien. Benzinediefstal. In Vlaardingen zijn vier arbeiders van een benzinemaat schappij aangehouden die sinds maart van dit jaar ongeveer 5.700 liter benzine ver onder de prijs hadden verkocht aan drie schippers uit Urk. Er kon nog acht liter benzine worden achterhaald. Ook de schippers zijn aangehouden Italiaans consulaat-generaal. Het con sulaat van Italië in Rotterdam is verheven tot een consulaat-generaal wegens het grote en zich steeds meer uitbreidende belang dat het contact tussen Italië "en Rotterdam heeft. Er komen jaarlijks ruim 300 Italiaanse schepen in Rotterdam en het aantal Italiaanse arbeidskrachten in de haven en het industriegebied van Rotter dam stijgt voortdurend. Aangehouden. De centrale recherche van de Amsterdamse politie heeft van In terpol bericht ontvangen, dat in West- Duitsland een 43-jarige uit het Gooi af komstige man is aangehouden. Hij wordt ervan verdacht in Amsterdam meer dan tien mensen te hebben opgelicht nadat zij waren ingegaan op zijn voordelige auto aanbiedingen. Advertentie De „Holland-Australië-lijn" heeft in Aus tralië twee vrachtschepen besteld. Zij moe ten in 1964 worden afgeleverd. Zij zullen behoren tot de snelste vrachtboten die Australië zullen aandoen. Zij kunnen 19 knopen per uur halen. De schepen zijn beide van 12.000 ton. Zij zullen in staat zijn om de reis van Nederland naar Aus tralië belangrijk te bekorten. Die tijd, die •dié' Wchtschèpërf'vdfi <fë' Holléftdt'AdfeWgf' lië-lïjn' op het ogenblik nodig hebben, is vijf-en-een-halve Week. flUJC IJflf /fl De directeur van het landbouwonderwijs van het Departement van Landbouw en Visserij, ir. N. van Keulen, heeft in Oudorp de eerste lagere technologische school ge opend. Op deze school worden jongelui, die de lagere school doorlopen hebben, in drie jaar opgeleid tot technocien. Zij zijn, na het diploma te hebben behaald, geschikt voor een beroep in de zuivel- en levens middelenindustrie. De school vervangt de lagere zuivelschool te Hoorn en bereidt voor tot de Hogere Zuivelschool. thans Ho gere Technologische School genoemd. Ir. Van Keulen was van mening, dat het stichtingsbestuur een risico genomen heeft, omdat de praktijk nog moet uitwijzen of deze vorm van onderwijs aanslaat. Hij ver wachtte wel dat er voor de afgestudeer den zeker emplooi te vinden zal zijn. Het 900 ton metende sleepschip Antonio schipper A. Verschoor uit Capelle a. d IJssel. dat met een lading kolen uit Lim burg kwam en getrokken werd door de sleepboot Wilhelmina, is tegen een pijler van de spoorbrug over het Hollandsch Diep gevaren. Het schip liep een groot gat op ter hoogte van het eerste ruim Het zonk. maar verdween niet onder wa ter. Het bleef liggen op een uitspringend gedeelte van de pijler. Met de berging is men dadelijk begonnen. In de machinekamer van net Duitse Rijnschip ..Sachsen-Hagen". dat in de Rot terdamse Waalhaven ligt. heeft zich bij het oppoken van het vuur van de centrale verwarming een ontploffing voorgedaan. Naar buiten slaande vlammen troffen de achttien-jarige matroos Walter Hippe uit Westterhauderfehn. De matroos moest nu ernstige brandwonden in het gelaat naar het havenziekenhuis worden overgebracht. 6. „Polle, maak toch niet zo'n kabaal. Die luidjes hier houden beslist erg van stilte en rust, artclers hadden zij geen huisje op zee gebouwd". „Ik ben gek op trappen. Ik hoop maar, dat zij helemaal boven wonen, dan kunnen we straks in volle vaart naar beneden glijden". „Dat is dus de baas van het huis! Fijn, dat je eraan gedacht hebt om lucifers mee te nemen, Pelli 7,uilen wij maar proberen hem wakker te maken?" HET GESCHENK DAT „VOOR DE HAND" LIGT HAARLEM: GR. HOUTSTRAAT 52 AMSTERDAM - DEN HAAG Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde is de luchtdruk boven de Britse eilanden aanzienlijk ge stegen. Er bevindt zich daar nu een hoge- 'drukgêbied van ïeté boven 1035 millibar. Ook boven Zuid-Duitsland bleef de lupht- druk hoog. Langs de flank van deze hoge- drukgebieden voerden zuidwestelijke tot noordwestelijke winden zachtere en voch tiger lucht van de Noordzee het continent binnen, waardoor de temperaturen hoger werden en maandagmorgen alleen in Zuid- Duitsland en het Alpengebied nog vorst voorkwam. Een zeer diepe depressie trok van Groen land naar Noord-Noorwegen, vergezeld van zware stormen. Deze depressie wordt op het noordelijk deel van de oceaan ge volgd door een nieuw hogedrukgebied. Verwacht mag dan ook worden, dat het rustig weer met plaatselijk mist of laag hangende bewolking en slechts verspreide opklaringen in onze omgeving zal voortdu ren, waarbij de eerstkomende 24 uur in het temperatuurverloop weinig verande ring zal komen. Maxim urn-tempera turen binnen- en buitenland. Neerslag laatste 24 uur. Den Helder. licht bew. Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg mist zw mist windst. geheel bew nw mist z zw mist windst. .mist windst. mist windst. zzw geheel bew zw geheel bew w Helsinki Stockholm Oslo onbewolkt Kopenhagen half bèw. Aberdeen regen 9 6 8 6 6 5 8 8 3 1 windst. -0 Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Lissabon >waar bew mist mist motregen w 6 windst. 7 windst 12 windst 6 windst. 8 n geheel bew windst. 7 mist windst. 11 geheel bew windst. 7 licht bew. n geheel bew nnw geheel bew windst sneeuw windst. -3 zwaar bew wnw -4 licht bew zw 4 zwaar bew ozo 8 sneeuw nw 2 geheel bew windst. 0 mist windst onbewolkt no onbewolkt windst. 10 half bew. w 16 zwaar bew windst zwaar bew ono 14 1 1 0,3 0,5 0,3 0,5 0,4 0,2 0,1 0,1 0,1 0,1 0 0,1 21 9 13 Dinsdag 27 november Zon op 8.18 uur, onder 16.36 uur. Maan op 8.05 uur, onder 17.11 uur. Maanstanden 27 nov. 7.30 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in I.Tmuiden Maandag 26 november Hoog water 3.13 en 15.22 uur. Laag water 11.10 en 23.23 uur. Dinsdag 27 november Hoog water 3.43 en 15.56 uur. Laag water 11.43 en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2