C.S.U. behaalt de absolute meerderheid in Beieren iliii Chinees-Russisch dispuut mag niet worden overschat VAN NIEL Volksfront dient zich aan in Frankrijk Macmillan naar De Gaulle 1/ r 1 WERELDNIEUWS J Tevreden Strauss handhaaft wellicht zijn eis aan te blijven als minister Verkiezingen in Uruguay Opstand mislukt in Guatemala Linkse concentratie tegen monopolie positie van de Gaullisten Geen oorlog, maar overleg, zegt Mikojan Paus met Kerstmis naar Jeruzalem? Union Minière zou Kongo willen laten delen in de baten Hongarije wil relaties met de VS verbeteren hartverwarmend MAANDAG 26 NOVEMBER 1962 Goede betrekkingen tussen Polen en Joegoslavië Op <4# f ^Praatótoel LiNDBERGH-PiJPEN met schriftelijke garantie. Voor de handel: B.D. LEEFSMA N.V. A'dam. Te!. 35047 Geen basis van buitenlands beleid, zegt Observer BUREN HORLOGES Rod'en" tegen „Witten' Fiat.500 D 3.450,- Fiat 600 D 4.150,- Fiat 1100 5.700,- Fiat 1300 7.600,- Fiat 1800 9.850,- Fiat 2300 11.850,- Luchtmacht bombardeerde presidentieel paleis ÏStaSSaS V.N.-secretaris-generaal Than! ...iet Russische vice-premier vandaag naar New York V.N. ziet af van boycott Parijs blokkeert Britse toetreding tot de EEG Bedenkelijk zal gaan betalen. M. Mok (Van onze correspondent) BONN. Een kleine, maar belang rijke winst boekte de Christelijk Sociale Unie van de omstreden minister Strauss gisteren bij de verkiezingen voor de Beierse Landdag. De C.S.U. behaalde 47,6 percent der stemmen, tegen 45,6 in 1958. Bij de verkiezingen voor de Bonds dag in 1961 bereikte de partij een veel hoger percentage: 54,9. De grote verkiezingswinst ging naar de socialisten. Zij kwamen van 30,8 per cent in 1958 op 35,2 (in 1961 30,1 percent). De winst van de beide grote partijen ging ten koste van de kleine Gesammt Deutsche Partei, die van 9 percent in 1958 zakte op 5,1, en de Bayern Partei, die van 8.1 percent daal de tot 4,7 percent. Van deze beide poli tieke groeperingen zal alleen de laatste in de Landsdag vertegenwoordigd zijn, omdat de G.CXP. in geen van cte kies districten meer dan de minimaal be nodigde 10 percent van de stemmen wist te behalen. De liberale Freie Demokratische Partei, die zoveel stof opwierp met het veroor zaken van de kabinetscrisis in Bonn door te eisen dat de minister van Defensie Strauss aftreedt wegens zijn aandeel in de Spiegel-affaire, behaalde 5,9 percent der stemmen: 0,3 meer dan in 1958 en 2.9 min der dan in 1961. Al met al is het een uiterst dubbelzinnig verkiezingsresultaat. De C.S.U. is net zó veel vooruitgegaan, dat zij in de Landsdag de absolute meerderheid heeft verworven. Dat was precies het verkiezingsdoel van de party en het is dan ook begrijpelijk dat Franz-Josef Strauss en zijn mannen hoog van de toren blazen en het voor stellen alsof zij een grote overwinning hebben behaald. De echte winnaars zijn natuurlijk de so cialisten. die vooral in de grote steden, maar ook op het platteland, winst boekten. In deze winst is zonder twijfel een weer slag te zien, die de Spiegel-affaire op het gemoed van de kiezers heeft gehad. Blijkbaar was het optreden van de Adenauer-regering, Strauss voorop, in de Spiegel-zaak vele kiezers toch te gortig. Dat is een verheugend resultaat, vooral voor Beieren, waar patriarchale verhou dingen de ontwikkeling van democratisch rechtsbewustzijn afremmen. „Onze Franz-Josef", zoals Strauss huise lijk in partijkringen wordt genoemd, heeft de afgelopen weken tussen alle schermut selingen in Bonn heel wat afgeschreeuwd op verkiezingsbijeenkomsten, waarbij hij vooral applaus oogstte bij zijn aanhangers als hij tegen de pers te keer ging. Als rode draad liep door al zijn redevoeringen zijn vaste voornemen als minister van Defensie in Bonn te blijven. Of hij dat nu, na de verkiezingen, nog net zo volhoudt als ervoor, zal de komende dagen wel blijken. Zo ja, dan zal kanselier Adenauer een hele dobber hebben om de door het verkiezingsresultaat gesterkte C.S.U. ervan te overtuigen, dat Strauss weg moet, omdat de liberalen anders niet meer aan de regering willen deelnemen. De verkiezingsuitslagen waren als volgt (tussen haakjes de cijfers van 1958): C.S.U. SPD. G.D.P. B.P. F.D.P. 47,6 (45.6) 35.2 (30,8) 5,1 9,0) 4,7 8,1) 5,9 5,6) 108 (101) 79 64) 12) 8 14) 9 8) BELGRADO (Reuter) De vriend schappelijke samenwerking tussen Polen en Joegoslavië groeit in gunstige en voor beide landen voordelige richting, aldus een officiële verklaring, die zondag in Belgra do werd verstrekt na het bezoek van de Poolse minister van Buitenlandse Zaken, Rapacki, die besprekingen heeft gevoerd met zijn Joegoslavische collega, Popovitsj, president Tito en vice president Kardelj. Minister Popovitsj heeft een uitnodiging voor een tegenbezoek aanvaard. Advertentie V.VA* W«W*VAW.f De medaille en haar keerzijde *.v.vav:vMv!v (Van onze correspondent) Advertentie linistische" poging tot zelfbescherming, door vorming van zwakke bufferzones lang LONDEN Het Britse weekblad De 1 de grenzen, zoals in Zuid-Azië en Noord- Observer waarschuwt in een hoofdartikel Korea. Hoewel het Westen India te hulp tegen de stelling van Lord Home, de Brit- zad moeten komen, is het de vraag of er se minister van Buitenlandse Zaken, die sprake is van een strijd op leven en dood enkele dagen geleden verkondigde, dat de Lussen twee grote Aziatische landen, al- Russische leiders vroeg of laat zullen be- dus de observer, seffen dat hun sterkste banden die met het Westen zijn. Dit is een gevaarlijke! r*nXYjPYttP veronderstelling om er buitenlandse poli- I tiek op te bouwen. Een algemene regeling (Reuter) De „Pravda", het orgaan met de Russen, waartoe de Cubaanse communistische partij sis de weg opent, moeit eeni regel ng Lcht de kansen v op vrede gestegen na het China omvatten. Een definitieve breuk tus nracMcnf jtennedv nm de blok- China omvatten. Een definitieve oreuK lus- president Kennedy om de blok- sen China en de Sovjet-Unie zou, indien heffen. De voor- deze al mogelijk is, niet noodzakelijk in het belang van het westen zijn, aldus de Observer. kade tegen Cuba op te heffen. De voor uitzichten zouden nog beter worden als zijn „verstandig optreden wordt gevolgd door andere constructieve stappen van de j O i a „„«.t zijde van het Witte Huis". Het blad zegt verder: Rusland vreest „Mogelijk is de meest belangrijke China niet. Het dispuut gaat over kiari v'an president Kennedy zijn bij het leiderschap van het wereldcommu- herhaling verkondigde mening, dat de Kroesjtsjev zou deze worsteling vreedzartle regeling van de Cubaanse cri- msme. zeker verliezen, wanneer hij beschuldigd kon worden van collaboratie met het Wes sis gemakkelijk de deur kan openen voor de vreedzame oplossing van andere om- ten. Bovendien is China, evenals Rusland, streden vraagstukken"" aldus de Pravda een te groot land om lang te kunnen wor den geisoleerd. China zal in de raadka- Ook meent het blad dat sinds de Cubaan- ,vele Amerikanen geheel an se crisis mers van de wereld moeten worden op- dgj.s naar kijken. Het is moeilij- genomen. Uitbanning van landen leidt al- kpr geworden d'e mensen bang te maken leen maar tot gewelddadige uitbarstm- me^. det woord „coëxistentie", zo zegt de gen. GROTE HOUTSTR. Speciaalzaak sinds 1883 Men zal China niet moeten tegemoet komen ten koste van India, maar de Chi nese politiek zal objectief moeten worden I bestudeerd. Het is niet onmogelijk dat - HAARLEM china>s hoofdmotief allerminst de trotskis tische wereldrevolutie is, maar een „sta- „Pravda". Advertentie FsfSI sunroof Export Geheel compleet, incl. verwarming, defrosters, ruitensproeiers e.d. Importrice: J. Leonard Lang's Automobielbedrijven N.V..Amsterdam De tweede ronde der algemene verkie zingen in Frankrijk heeft geen antwoord gegeven op een paar belangryke vragen. De eerste daarvan is of het aantal der wegblijvers weer even aanzienlijk zou zijn als vorige week om zo wellicht op een gedeeltelijke politieke demobilisatie van het Franse volk te kunnen wijzen. De tweede is of de gaullisten hun onstuit bare opmars van de eerste ronde zouden handhaven door misschien de absolute meerderheid in de Kamer te veroveren. De derde is welke vruchten zouden wor den afgeworpen door het nieuwe volks front waartoe socialisten en communisten onverwacht het initiatief hadden genomen. Al was de opkomst gisteren dan ook wat groter dan de eerste maal, toch blijft de 28 percent absenten een kwalijk teken voor de belangstelling voor de publieke zaak. De massale overwinning van het gaullisme wijst trouwens in diezelfde rich ting. Een op de vier Fransen heeft ge kozen voor een doorgaans volstrekt on bekende kandidaat, alleen omdat hij zich beroepen mocht op zijn onwankelbare trouw aan generaal De Gaulle, die zo in zijn macht kon worden bevestigd. De aan trekkingskracht die het Gaullistische eti ket op de kiezers uitoefent grenst aan dgp een mystiek, bijgeloof. 4- - De overgrote meerderheid der kandi daten, die de nieuwe organisatie van de minister van Cultuur, André Malraux, had gesteld werd en bloc verkozen. De vijf tien ministers van de generaal kregen, zonder zich enige moeite te hoeven ge troosten, de kamerzetels die ze begeer den. De rechtse midden-massa is bijna totaal naar het Gaullisme overgezwaaid en in die kringen heeft men de generaal zijn „verraad" aan het ideaal van een dat hier vroeger met zo- van zijn economisch boycot-plannen die Voor de eerste maal zal in Frankrijk Katanga zouden moeten dwingen zich te een partij de absolute meerderheid in de herenigen met de_centrale Kongolese re- Kamer - die op 6 december voor het gering. De Union Mimere. waaraan Katan eerrt bijeenkomt zal - vertegenwoordi- ga zijn inkomsten en macht ontleent, zou een Voor pariementaire stormen hoeft namelijk bereid zijn een deel van haar in de nieuwe regerSg, die weinig of niets komsten af te staan aan de centrale Kon- van het zittende kabinet verschillen zal. golese regering. Tot dusver heeft slechts van net zmenae «.nu I Tsjombe vali de inkomsten van de mijn- zich dus geen zorgen te maken. GUATEMALA (Reuter-AFP) In de middenamerikaanse staat Guatemala heb- ben officieren van de luchtmacht zondag een poging gedaan tot omverwerping van de rechtse regering van president Miguel Ydigoras Fuentes. Vliegtuigen bombar deerden het presidentiële paleis en enkele andere belangrijke gebouwen, maar de op stand was geen lang leven beschoren. Troepen, die gesteund werden door tanks en artillerie, bezetten zonder tegenstand te ontmoeten, het centrum van de rebellie, een luchtmachtbasis ten zuiden van de stad Guatemala. De operatie werd door president Fuentes zelf geleid. KEY WEST (Reuter-AP) De Russi sche eerste vice-premier Mikojan heeft zondagavond in een toespraak voor de Cu baanse radio en televisie gezegd, dat pre mier Fidel Castro en hij tevreden zijn over hun besprekingen. Mikojan zal van daag uit Havana naar New York vertrek ken voor overleg met waarnemend secre- tairs-generaal Oe Thant van de UNO over Cuba, na tijdens een verblijf van ruim drie weken besprekingen te hebben ger voerd met Cubaanse autoriteiten. Volgens de eerste gegevens zouden twee burgers zijn gedood en zesentwintig mili tairen gewond. Tijdens de beschieting van het presidentieel paleis drongen kogels het bureau van de president en de slaapkamer van zijn kleinkinderen binnen. De schade zou niet groot zijn. President Fuentes heeft „Castro-com- munisten" verantwoordelijk gesteld voor de opstand. Hij zei dat drie kolonels van de luchtmacht, die de opstand hadden in geleid met de arrestatie van een hoge luchtmachtofficier, samen met een kolonel van de landmacht, uit Guatemala zijn ge vlucht. Er hebben volgens hem geen an dere militaire eenheden aan de opstand deelgenomen. Sedert het aan de macht ko men van Castro verblijft ex-president Ar- benz. die met zijn linkse regering m werd afgezet, op Cuba. „Cuba zal niet sterven", aldus Mikojan, „zijn vijanden zullen ten onder gaan. Cuba zal de overwinning behalen". Hij herhaal de, dat de Sovjet-Unie Cuba altijd zou blij ven bijstaan. Mikojan gaf nogmaals uiting aan zijn steun voor de vijf eisen van premier CaS' tro, waarvan de voornaamste de ontrui ming van de Amerikaanse marinebasis Guantanamo op Cuba is. Hij legde er in zijn rede voorts nog de nadruk op, dat men het niet tot een nieuwe oorlog maf laten komen, omdat het de verschrikke, lijkste strijd in de geschiedenis zou wor den. „Het kapitalisme en het socialisme moeten hun geschillen door overleg zien te regelen, niet door oorlog. De kernbom is geen speelgoed", zo zei hij. Cuba, aldus Mikojan, vormt geen mili taire bedreiging, maar eenvoudig het voor beeld van een onderdrukt volk, dat zich kan mobiliseren om zich te verdedigen en om met eigen kracht een einde te ma ken aan ellende en achterlijkheid. Het Cu baanse voorbeeld, zo verklaarde hij, klijfl de inspiratie voor de bevrijding van de rest van Latijns-Amerika. President Kennedy bezoekt vandaag de militaire bases in Georgia en Floiida waar hij onderdelen van marine, lucht en landmacht, die gedurende de Cubaanse 1954. crisis paraat moesten zijn, zal inspecte ren. (Van onze correspondent) ROME Er gaan te Rome geruchten dat paus Joannes het kerstfeest zou willen vieren in Jeruzalem en Bethlehem. De burgemeester van Florence. Giorgi la Pira, een links georiënteerde christendemocraat, is dezer dagen naar Tel Aviv geweest en naar het heet zou hij daar, in op dracht van de Romeinse Curie, hebben ge ïnformeerd hoe men een eventueel bezoek van de Paus aan Israel daar zou zien. Het heet dat hij is teruggekomen met de indruk dat zowel de Israëlische overheid als ook de Arabieren, die een deel van de stad Jeruzalem bezet houden, een derge lijk bezoek op prijs zouden stellen en zou den meewerken tot Jret welslagen daarvan Paus Joannes is zondag 81 jaar gewor- Mars en Venus dreigen hun geheimen te moeten prijsgeven aan het verschijn sel mens, dat hun per expressebestelling instrumenten op hun dak heeft gestuurd j om uit te maken wat er op die, naar alle waarschijnlijkheid uiterst onherbergzame, hemellichamen nu eigenlijk gaande is. Wij, die tezamen het nieuwsgierige ver schijnsel mens vormen, zullen na verkre gen inlichtingen met iets meer eigendunk dan we reeds veroverd hadden op ons i aardbolletje rondstappen. Een en ander zou bijzonder bevredi gend zijn indien niet alle medailles twee 'kanten hadden. Construeren en vernie- j t.igen zijn onafscheidelijk met elkaar ver bonden zolang de mens bij alle techni- MONTEVIDEO (Reuter) In de Zuid- sc}ie wonderen ook niet de techniek heeft amerikaanse staat Uruguay zijn zondag ontwikkeld om zijn aangeboren stoutighe- verkiezingen gehouden voor de negen le- I den Wat meer in de hand te houden. den tellende raad, die het land bestuurt, stevenen daar door de eindeloze ruim en voor dertig senatoren en negenennegen- te twee vaartuigjes, waarvan het ene na- tig gedeputeerden. Het volk moest voorts drukkelijk onder het gezag van de sterren stads- en districtsraden kiezen en zich uit- en strepen, het andere onder dat van sik- spreken over de vraag of het huidige be- hel en hamer vaart. Ze proberen elkaar stuursstelsel plaats dient te maken voor de ioej af te steken, een verrichting die een presidentieel bewind, zoals in ver-\ typisch bij vaartuigen hoort, maar die scheidene buurtlanden het geval is. ruimtevaartuigen een belachelijke indruk De, regerende raad wordt volgens een maakt. Er is wat de mentaliteit betreft eenvoudig meerderheidsstelsel gekozen, die deze dingen het heelal heeft inge- waarbij tenminste zes zetels naar de groot- jaagd. dan ook nog in hoge mate sprake ste partij gaan. Voor de verkiezing van van bekrompenheid in plaats van ruimte. de parlementsled m wordt evenredige ver- Het is geen nieuwe wijsheid die ik tegenwoordiging toegepast. Ongeveer hier noteer. Ze is zelfs, mag ik aannemen, 1.600.000 Uruguezen, de totale bevolking zo oud als de mensheid, want het maakt bedraagt ongeveer drieëneenhalf miljoen, geen verschil of de bekrompenheid zich moesten zondag stemmen. 0p aarde of in het universum doet gelden. De partüen, die aan de verkiezings- Sommige zien deze zaken anders; ze me- striid hebben deelgenomen, worden ver- nen dat er wezenlijk nieuwe problemen deeld in .roden" en „witten". De „ro- opdoemen. Ik had daarover onlangs nog den" („Coi'orados") zijn geen communis- een gesprek met een alleszins achtenswaar- ten. maar de traditionele verdedigers van dig man. Hij ziet de aandacht voor de de belangen der stedelingen. De „witten", mens verflauwen ten bate van de belang- Blancos") zeggen pal te staan voor de stelling voor de techniek. Zijn warm ge- landelijke bevolking. Onder de kleinere moed, zijn religieus en sociaal Gevoel oartiien bevindt zich die van de commu- komt telkens pijnlijk in botsing met. een nisten die met een volksfront deelnemen wereld waar in, naar hij meent, de mens onder de letters FIDEL., om zodoende verwordt tot een nummer. De ziel «er- hun sympathie voor de Cubaanse pre- dort, de kille verstandelijkheid neemt hand mier uit te drukken. Men verwacht, dat over hand toe. ongeveer negentig percent der uitge- Ook dit is geen nieuw geluid. Wie er brfchte stemmen naar de Colorados en lust in heeft, kan het terugvinden m de de Blancos zullen gaan. Voor de dertien Uitingen van hen die een eeuw Geleden lijsten der kleine partijen rekent men op leefden. Het machmetijdperk had met sta- slechts enkele zetels len hand de oude tljd weggevaagd. De siecnts emceie zerei gteden dijden uit tot onafzienbare steen woestijnen. Waar kon het hart nog een toe vlucht vinden? De loop der dingen heeft op deze vraag antwoord gegeven. Het hart kan daar te recht waar het altijd en overal terecht kon: bij hen die ook een hart hebben. Want dit is dan de lichte keerzijde van de medaille die aan de andere kant be krompenheid vertoont: het gevoel is even zeer een onveranderlijke grootheid, die door (Van onze correspondent) geen technische mirakelen, door geen mas- LONDEN De Britse premier Macmil- I sifiCatieproces teniet kan worden gedaan. lan zal op 15 en 16 december met pre- houd deze opvatting staande, niet al- sident De Gaulle een voorbespreking hou- [cen tegen mijn gesprekspartner, maar den met het oog op zijn daaropvolgende oofc tegen vooraanstaande Amerikaanse so- bezoek aan president Kennedy. Macmillan ciologen in, die ons de „organisatiemens" bezocht De Gaulle voor het laatst in juni het zielloze tandrad, in heel zijn afzich- en Kennedy in april. Met beide presiden- telijkheid geschilderd hebben. Men vergeve ten zal hij de internationale situatie in mjj dat ik me niet klakkeloos aan het het licht van de Cubaanse kwestie en de gezag,tyqp^gelfiefcde beren onderwerp. Ook Chinees-Indische crisis bespreken. Het. is geleerdehêrffn kuhnen verbijsterd raken. voor de Britse premier van het grootste Bijvoorbeeld doordat ze vergeten naar de belang dat hij zijn verzwakte positie, als keerzijde van de medaille te kijken. gevolg van de tussentijdse verkiezingen, NEW YORK Het ziet er naar uit Het kartel van het nee-woord.' waarin bouwmaatschappij geprofiteerd de oude partijen, minus de communisten, Qe Thant zou streven naar een half-om- zich voor het referendum al vereniga haif_verdeüng tussen Elisabethstad en Le- hadden, heeft de verkiezingsstrijd met opojdstad Langs deze weg zou op den overleefd. Waar deze kandidaten niet ver- duur een hereniging van Katanga met slagen werden, hebben ze zich. gelijk de Kongo moeten worden bereikt, socialisten en verscheidene radicalen, tot Dg Amerjkaanse onderminister van Bui de communisten gewend om de linkse op- tenlandse Zaken zou vorige week bij zijn positie te versterken. Dat linkse bloc van bezoeken aan Brussel en Londen, waar ruim honderd leden vormt nu vrijwel het dg voornaamste belangen van de Union enige tegenwicht ten aanzien van de mo- Minière zijn gevestigd, erdoor hebben ge- nopolie-positie die de Gaullisten innemen. kregerli dat (je maatschappij een deel van haar inkomsten aan de regering-Adoela 1 ir, Ac tVnr,«> hinnenland- I" New York voert °e Thant vandaag Die polarisatie in de F besprekingen met de Belgische minister se politiek heef.zeer «dmkeUjte v« Buitenlandse Zaken, Spaak, over de houdingen ges p 'd ontwikke- herenigingsmaatregelen in Kongo. In New laatste plaats afhangen York bevindt zich ook Kongo's minister lmg in de ^«nationaleipoüüek 0^8811 |an Buitenlandse Zaken, Bomboko de ontmoeting tu gen voor_ In het verleden is optimisme over Tsjom- munisten e mopf worden toegekend be's bereidheid zich met Kongo te her- Ê£BvJ£SKg r^deTrtekkSfn tus- enigen, steeds ongegrond gebleken De sen Moskou en de westelijke regeringen, laatste tijd zinspeelt de Katangese leider en vooral de communistische partijen in op nauwere banden met de Rhodesische die landen, kan de gunstigste factor zijn federatie, voor een herstel van het volksfront in Frankrijk, dat zich heeft aangekondigd. De gedachte aan en de vrees voor zo'n volksfront belooft dan ook wel het ele ment te worden dat de politieke geesten de komende tijd in Frankrijk zal blij- ven beheersen. Bij afwezigheid van een De Hongaarse premier en partijleider centrum-partij als'politiek stootblok tus- Janos Kadar heeft op de slotbijeenkomst sen links enrechts, zal de geloofsijver van het congres van de Hangaarse socia- der Gaullisten om heel Frankrijk nog listische arbeiderspartij verklaard, dat sterker te willen overheersen, vooral Hongarije voorstander blijft van ontwik- moeten worden afgeremd door de vrees keeling van diplomatieke, economische, voor zo'n volksfront en voor het gevaar culturele en politieke betrekkingen met de dat het communisme, nu Mollet en Tho- kapitalistische landen. Hij zei nog dat rez elkaar hebben teruggevonden, alle Hongarije gaarne goede betrekkingen met krachten van de oppositie rond zich zou de Verenigde Staten wil onderhouden, met kunnen groeperen. name op cultureel en handelsgebied In hun PoUtieke „Wij zouden ons, indien het Bulgaarse verscheidene „- beroep op" ge- staatsballet voorstellingen in de Verenigde neraal°De Gauüe weer de bovenpartijdige Staten zou kunnen geven, maar al te zeer n®raa, wnrden die hii vroeger verheugen het Amerikaanse ballet hier te SKaïS?TtiSUST™ UI. g«S«7 kunnen .erwelkom.n. Wij ook aan een eenheidsfront voorgoed te laten Amerikaanse goederen op prijs, omdat zj] varen. Niettemin konden vele waarne- soms beter zijn dan de onze en wj willen mers hun ogen moéilijk sluiten voor het leren. Wij1 wensen slechts een eerlijke wed- gevaar, dat de generaal, in de roes van ijver aldus Kadar. zijn nieuwe overwinning op de oude par- Hij antwoordde in zeer gematigde - tijen, nog verder zal afglijden in de woordingen op de beschuidigmg van de richting van een absolutische regime waar- Chonese afgevaardigde, die had geklaagd voor men zich trouwens ook in andere over de eenzijdige manier waarop het con landen steeds sterker en gerechtvaardi- gres de Albanase communistische partij ger zorgen lijkt te maken. I had veroordeeld. versterkt door zijn internationaal leider schap. Het bezoek aan Parijs heeft in de eerste plaats tot doel de Franse president gun stiger te stemmen voor de Britse toetre ding tot de Europese Economische Ge-1 meenschap. Londen beseft dat de in Brus sel ondervonden tegenkanting vooral toe te schrijven is aan de Franse houding, Mac- Millan zal De Gaulle duidelijk maken dat zijn Conservatieve regering in groot ge- vaar verkeert door de tegenstand bij een steeds toenemend aantal Britten tegen het j lidmaatschap van de E.E.G. onder de hui dige voorwaarden. Hij zal waarschijnlijk onderstrepen dat indien er niet spoedig met medewerking van ,.de zes" en speciaal van Parijs een oplossing voor gevonden wordt, er alle kans is dat Labour aan de macht zal ko men. De Europese samenwerking in groot verband volgens de tegenwoordige ontwik kelingslijn zou daardoor kunnen worden verstoord. Volgens sommigen zouden de Fransen bereid zijn tot betere voorwaarden voor I toelating van Groot-Brittannië tot de E.E.G.in ruil voor Britse steun voor een gemeenschappelijke Europese kemstrijd- macht, onafhankelijk van de Verenigde Staten. De Gaulle was voorstander van een zelfstandige Franse nationale kern macht, maar de daaraan verbonden kos ten en technische moeilijkheden zouden te groot zijn. Vandaar dat de Fransen nu be reid zouden zijn met Groot-Brittannië in zee te gaan. De Verenigde Staten verzet ten zich evenwel tegen een afzonderlijke Europese kernstrijdmacht. Advertentie GEZELLIGE MENSEN STOKEN Spanje. Zeven personen die zouden hebben getracht een anarchistische groep op nieuw te organiseren, zijn in Madrid tot gevangenisstraffen van drie tot elf jaar veroordeeld. Korte rokken. De vrouwen van India is verzocht de lengte van de sari, het op perkleed der Hindoese vrouwen, van zes tot vijf meter te verminderen om buiten landse valuta te besparen. Een Indische vrouw verklaarde dat het korter maken het lopen zou bemoeilijken. (Reuter). Duiven en meisjes. Duiven die door een Zuidafrikaanse pharmaceutische firma waren afgericht om capsules en pillen te sorteren, hebben dit werk veel be ter gedaan dan de meisjes die de fa briek in dienst had, heeft dr. G. F. Ja cobs in een lezing voor het Zuidafrikaan se instituut voor personeelbeheer ver klaard. Achteruit. De gouverneur van West-Java heeft verklaard dat sinds 1939 de produc tie op de Westjavaanse plantages o.a. rubber, thee. tabak en palmolie is ge daald van meer dan 160 tot 73 miljoen ton. Daarbij is het gebied dat geculti veerd wordt, teruggebracht van 239.172 hectare tot 161.207 hectare. Sneeuw. In Oostenrijk is zware sneeuw val gemeld. In de Alpen viel zaterdag nacht 30 cm. In Wenen lag een sneeuw dek van 2V» centimeter. Scherpe kritiek. Arne Geijer, de Zweedse voorzitter van het Internationale Ver bond van Vrije Vakverenigingen, heeft scherpe kritiek geuit op het besluit van de Zweedse uitvoerassociatie, om deel te nemen aan de industriebeurs in Jo hannesburg. Invitatie. De Australische regering heeft president Soekarno opnieuw uitgenodigd om Australië in de nabije toekomst te bezoeken. Luikse beroering. Het Belgische communis tische parlementslid Moulin heeft een wetsontwerp ingediend, volgens hetwelk het doden van door thalidomide mis vormd geboren kinderen niet wordt ge straft. Ook zou deze ontheffing moeten gelden voor het onderbreken van de zwangerschap, als de moeder het ge neesmiddel heeft gebruikt. De maatregel zou moeten gelden tot juli 1963. (Tot voor enkele maanden kon in België Sof- tenon worden gekocht). Non veroordeeld. In een sensationeel pro ces voor een juryrechtbank in de Portu gese stad Mirandela is de 31-jarige non Maria Martins Ferreira wegens dood slag veroordeeld tot acht jaar tucht huisstraf. De ordezuster werd beschul digd van receptvervalsing, met het doel andere ordezusters te vermoorden. Drie ordezusters en een verpleegde waren aan vergiftiging gestorven. De zuster werd verminderd toerekeningsvatbaar geacht.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3