Suikerraffinaderij werd kind van de rekening door technische vooruitgang „Nep-Klaas" opende jeugdhonk „De Uiterton" in Spaarndam ederland Van wie is die auto? Voor FOTO-liefhebbers Ronde-tafelgesprek Burgemeester H. Nielen in de bres voor kleindiersport Dubbel zilver voor echtpaar Groenenveld Coöperatieve kijk op probleem „ïf ester Suiker Bietsuikerindustrie kan zelf alle bijsoorten maken Historie Roeien tegen stroom Kunstmatige middelen Niet meer rendabel Uit de tijd Schipperskinderen UPS voor SINT T ewaterlatingen Het bestuur van de Verenigde Coöperatieve Suikerfabrie ken in Dinteloord heeft gemeend dat het wenselijk en, in verband met een juiste berichtgeving, noodzakelijk is zich te verweren tegen verwijten aan zijn adres, als zou het aan sturen op opheffing van de Wester Suiker Raffinaderij in Amsterdam. Deze raffinaderij maakt deel uit van de in Am sterdam gevestigde Centrale Suiker Maatschappij, die be halve deze raffinaderij zes bietsuikerfabrieken in Nederland exploiteert en 38 percent van de Nederlandse bietenoogst verwerkt. De VCS, in 1947 ontstaan door een fusie van drie bietsuikerfabrieken, is de tweede grote beetwortelsuiker industrie in ons land. Door de VCS wordt ruim 30 percent van de suikerbietenoogst verwerkt. Drie andere fabrieken nemen de overige 32 percent voor hun rekening. In samenwerking met re rijkspolitie van Assendelft, heeft de Velsense politie zon dagmiddag een auto opgespoord, die na een aanrijding was doorgereden. De wagen staat thans op het hoofdbureau ter be schikking van de rijkspolitie. Bietsuikerfabrieken liggen altijd aan vaarwater, omdat de binnenscheep vaart het leeuwendeel van het trans port van de suikerbieten voor zijn rekening neemt. Zo'n volop werkende suikerfabriek aan het water levert samen met op bergen gestorte bieten en aan de wal liggende schepen een fraai object voor een sfeervolle foto. Onderwerp van het geschil tussen deze beide „grootmachten" in de vaderlandse suikerindustrie is het raffinaderijprobleem dat enkele jaren na de oorlog in Neder land is ontstaan. In de tegenwoordige structuur van de suikerwereld blijkt de suikerraffinaderij niet meer te passen. Suikerraffinaderijen zijn onrendabele on dernemingen geworden. Volgens de C.S.M. is dat een gevolg van het thans in ons land bestaande heffingenstelsel bij de in voer van suiker en van de omstandigheid, dat met name de V.C.S. zich de laatste jaren een produktieapparaat heeft aange schaft, dat in staat is de zogenaamde bij soorten, die het specifieke produktiepro- gramma van het suikerraffinaderijbedrijf vormen, te vervaardigen. De Ver. Coop. Suikerfabrieken voeren voor de verminderende rentabiliteit van het raffinaderijbedrijf totaal andere mo tieven aan. Zij achten die een logsich en onontkoombaar gevolg van de veranderen de structuur in de suikerwerld. Daardoor zouden, aldus de V.C.S., suikerraffinaderij en overbodig zijn geworden. Men dient enigszins op de hoogte te zijn van de geschiedenis van de suikerfabrica- ge. althans in deze eeuw, om inzicht te krij gen in het zogenoemde raffinaderijpro bleem. Dat probleem; het heeft zich in de laatste decennia in vrijwel alle suikerpro ducerende of suiker raffinerende landen voorgedaan. Gedurende de laatste jaren werden in West-Duitsland (2) en Denemarken beken de, grote suikerraffinaderijen opgeheven en zeer recent is de sluiting van een raf finaderij bij Genua van het grote Itali aanse Eridaniaconcern. Vroeger, nog in het begin van onze eeuw, kon men bij de suikerfabricage twee fasen onderscheiden: suikerfabrieken die ruwsuiker produceerden en raffinaderijen, waarin die ruwsuiker werd afgewerkt tot zogenaamde witsuiker. Langzamerhand werd het fabricageproces in de bietsuiker fabrieken echter zo verbeterd, dat rechts- streeks witsuiker ter beschikking kwam, aanvankelijk nog niet geheel van dezelfde kwaliteit als afzonderlijk geraffineerde suiker, later wel. Omstreeks 1914 gingen verschillende coöperatieve suikerfabrieken in ons land reeds het éénfase-proces vol gen, ze hadden de raffinaderijen niet meer nodig. De C.S.M. exploiteerde destijds drie raf finaderijen, de „Wester" plus een raffina derij in Vlaardingen en een in Oud Gastel. Toen Engeland in 1928, vlak voor de eco nomische crisis inzette, beschermende maatregelen trof ten gunste van de eigen raffinaderijen, werden de twee laatste raf finaderijen van de C.S.M. opgeheven. De coöperatieve suikerfabriek Dinteloord, die in 1947 deel uit zou gaan maken van de V.C.S., had toen ook een eigen raffinade rij, Gevr. van Gilse's Kandijfabriek in Roosendaal. Tijdens de crisisjaren werden de suikerraffinaderijen in ons land met behulp van overheidssteun op de been ge houden. Na de oorlog beleefde het raffinaderij- bedrijf als gevolg van de grote schaarste aan witsuiker en de daarmee samenval lende grote exportmogelijkheden een nieu we bloeiperiode, die echter maar van kor te duur was. Op de wereldmarkt kromp het prijsverschil tussen ruwsuiker en wit suiker steeds meer in, waardoor het raf fineren van suiker een steeds minder lo nende bezigheid was. Weer sprong de Ne derlandse overheid bij, doch toen het zelfs met overheidssteun niet mogelijk bleek de concurrentie met de witsuikerimporteurs vol te houden, werd na overleg tussen de bietsuikerindustrie en de raffinaderijen (de W.S.R. en Gebr. Van Gilse) een re geling in het leven geroepen, waarbij de bietsuikerfabrieken zich bereid verklaar den „uit eigen zak" bepaalde reducties te geven op zuiker, die in het kader van de raffinaderijregeling werd verkocht aan de exportindustrie van suikerhoudende goede ren. Het was roeien tegen de stroom in. Advertentie Afstandmeters v.a. 16.00 Statievenv.a. f 16.75 Zelfontspanners v.a. 9-25 Draadontspanners v.a. 1.25 Balhoofdenv.a. f 4.20 Belichtingsmeters v.a. f 32.00 Flitsapparaten v.a. 8.50 Fotoboekenv.a. 1.25 Combitassen v.a. 9.25 Lenskwastjes Geelfilters Fotoalbums Camera's Grootste keuze - Beste bediening Foto-Fi!m-Projeetie Speciaalzaak v.a. 1.85 v.a. 6.00 v.a. 1.85 v.a. f 16.00 Tenslotte kon ook die regeling de raffi naderijen niet redden, omdat de wereld markt voor suiker steeds ongunstiger werd voor het raffinaderijbedrijf; het prijsver schil tussen ruw- en witsuiker werd steeds geringer. Technische perfectionering van het suikerfabricageproces was daarvan onder andere een oorzaak. Doch de voor naamste oorzaak was de internationale po litiek, die, op de achtergrond, een zeer grote rol speelt in de internationale sui kerwereld. Op het ogenblik is het zelfs zo, dat op de wereldmarkt witsuiker goedkoper is dan ruwsuiker, een volkomen absurde situatie, die te verklaren is uit de omstandigheid dat de Sovjet Unie vrij wel de gehele Cubaanse suikerproduktie afneemt en vervolgens de Cubaanse sui ker voor dumpprijsen op de wereldmarkt aanbiedt. Een en ander had ook voor Nederland consequenties. Uiteraard zou een voortzet ting van de import van ruwsuiker, die met verlies zou moeten worden afgezet, eco nomische waanzin zijn geweest. Bovenstaande historische ontwikkeling in de suikerindustrie werd zaterdag geschetst door de voorzitter van het bestuur van de Verenigde Coöperatieve Suikerfabrieken in Dinteloord, ir. M. A. Geuze, lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal. Hij stelde, dat deze structurele wijziging in de suikerwereld niet met kunstmatige mid delen tegen te houden is en vatte haar aan om een verweer op te bouwen tegen de zienswijze van de C.S.M. met betrek king tot het raffinaderijbedrijf in het al gemeen en de Wester Suiker Raffinaderij in hetb jjzonder. Ir. Geuze wees erop, dat reeds in de Staatscourant van 27 september 1960 een overheidsregeling werd gepubliceerd, in houdend dat de steun aan beroepsraffi naderijen in twee en een half jaar tijds zou worden gereduceerd tot nul. Ook be streed hij het standpunt van de C.S.M., dat de Wester Suiker Raffinaderij in Ne derland niet gemist zou kunnen worden omdat ze nodig is voor de produktie van 80.000 ton bijsoorten suiker. Hij verklaar de, dat iedere insider weet dat de hoe veelheid bijsoorten, die in het geding is, veel lager ligt en betoogde, dat de voor ziening in de behoefte van werkelijke bij soorten makkelijk kan woren opgevangen door de produktie van de bietsuikerfa brieken, waarbij hij de suikerfabrieken die eigendom zijn van de C.S.M. ook mee telde. Het verwijt, dat de bietsuikerindustrie (lees de VCS) installaties heeft aangekocht die in staat zijn de produkten te vervaar digen die voorheen specifiek raffinaderij- produkten waren, achtte hij ongegrond. Dat deze investeringen kapitaalsvernieti ging zouden betekenen achtte hij volstrekt onaanvaardbaar. Hij wees er daarbij op, dat alle suikerproducerende landen hun produktie de laatste jaren hebben ver hoogd en aansluitend aan de technische ontwikkeling hun produktieapparaat zo hebben verbeterd, dat zij in één produk- tiegang witsuiker kunnen maken. Hij achtte 't duidelijk, dat de VCS, die 30 percent van de Nederlandse bietenoogst verwerken, een produktieapparaat heeft aangeschaft dat kan voldoen aan de vraag van de afnemers. De aandeelhouders van de VCS (die behalve rechten ook de plicht hebben jaarlijks minimaal 20 en maxi maal 40 ton suikerbieten te leveren) had den uit vrije wil de aan deze perfectio nering van het produktieapparaat verbon den investeringen opgebracht om hun be drijf up to date te maken en het ging vol gens ir. Geuze niet aan te betogen, dat zulks niet had mogen gebeuren omdat de WSR de bijsoorten zou kunnen maken. Hij wees er daarbij op, dat de CSM ook in haar eigen fabrieken het produktieappa raat heeft gemoderniseerd. Men kan het betoog (of zo men wil het verweer) van ir. Geuze als woordvoerder van de V.C.S. in vier punten samenvat ten. Het veredelingsbedrijf, zoals dit plaats vindt in de raffinaderijen, is op rendabe le wijze niet meer mogelijk en zal dat in de toekomst ook niet meer zijn. De technische ontwikkeling bij de beet wortel-suikerindustrie heeft tot gevolg ge had, dat voor de voorziening van de bin nenlandse markt het raffinaderijbedrijf niet meer noodzakelijk is. Indien de binnenlandse bietsuikerprodu centen in enig jaar te weinig suiker zou den produceren voor de binnenlandse con sumptie (vorig jaar was er nog een over schot van 60.000 ton, dit jaar zal de bin nenlandse produktie als gevolg vari de slechte weersomstandigheden waarschijn lijk net de binnenlandse behoefte kun nen dekken) dan zou, omdat dan import nodig is. dekking van het tekort het voor deligst door import van witsuiker of ruw suiker, die in de beetwortelsuikerfabrie ken kan worden geraffineerd, kunnen ge schieden. Een oplossing van het raffinaderijpro bleem is op een gezonde basis niet mo gelijk. daar structurele factoren in we- reldverband de oorzaak zijn van de moei lijkheden waarin het raffinaderijbedrijf is komen te verkeren. Kennemerlaan 5 (bij de brug) Met andere woorden: het raffinaderijbe drijf is overbodig geworden, is uit de tijd. Dait er volgens de CSM toch nog wel een oplossing te vinden zou zijn voor het raf finaderijprobleem in de vorm van het ver lenen van een bepaalde afzet aan de raf finaderij in het binnenland tegen een ge fixeerde marge, achtte ir. Geuze onmoge lijk. Omdat zo'n oplossing ten koste zou gaan van de Nederlandse bietenteler en dc Nederlandse beetwortelcuiker-industrie waarin nota bene de CSM met haar z fabrieken de grootste producent :s. Enige tientallen verkleumde en huiverende belangstellenden zijn zaterdag middag 'in het wiriférsè "tarfSScTraU'iSln 'de Mooter Wel iff Spaarndam getuige geweest van een hoogst zonderlinge verschijning. Deze manifesteerde zich op het dak van het nieuwe buitenhuis, dat hier de laatste weken aan de Lage Dijk is verrezen als verlengstuk van het buurthuis „De Brulboei" in IJ muiden. Op het eerste gezicht vertoonde de gedaante wel enige overeenkomst met Sint Nicolaas, maar omdat zijn onafscheidelijke kromstaf ditmaal aan de andere zijde van een drietand was voorzien, moest deze indruk op een verkeerde waarneming berusten. Met een merkwaardig jeugdige stem loste de grijsaard echter zelf het mysterie op door zich bekend te maken als „Nep-Klaas"een combinatie van Neptunus en Sint Nicolaas, alleen voor deze gelegenheid gecreëerd om de openingsceremonie van het buitenhuis te verrichten. Hij voegde onmiddellijk de daad bij het woord door met zijn drietand een boven de ingang aangebrachte plasticzak te door steken, die niet met champagne, doch met gedeeltelijk bevroren Spaarne- water was gevuld. Door deze plechtigheid werd het nieuwe onderkomen tevens met de naam „De Uiterton" gedoopt. Na deze originele ceremonie begaf het gezelschap zich zo spoedig mogelijk naar het verwarmde interieur, waar de heer M. Roesingh als voorzitter van „De Brul boei" de gebruikelijke welkomstwoorden sprak. Het was hem hierbij een genoegen onder meer de burgemeester van Haar- lemmerliede en Spaarnwoude, F. W. M. baron von Höveile tot Westerflier te mo gen begroeten, tegenover wie spreker zich bijzonder erkentelijk toonde, omdat hij de vereniging op zijn grondgebied gastvrij heid heeft willen verlenen. Ook verheugde de heer Roessingh zich over de aanwezig heid van wethouder H. de Boer uit Velsen en de heren J. van Os van der Abeelen en G. W. F. de Man, die de Velser Ge meenschap vertegenwoordigden. Evenmin wilde spreker verzuimen de „Mekog" zijn dank te betuigen voor het feit, dat men van deze zijde de keet ten geschenke mocht ontvangen, waar verder met behulp van diverse vrijwillige krachten dit spor tieve onderkomen uit is ontstaan. Vervolgens gaf de heer Roessingh een korte omschrijving van de inrichting van het gebouw: één grote en twee kleinere slaapzalen, een keuken, twee toiletten en een stafkamer; dit alles ruim genoeg om er telkens ongeveer twintig gasten te kun nen onderbrengen. „De Uiterton" is be stemd voor kleine week-eindkampen, zo wel voor de jeugd als voor ouderen en moet dus worden gezien als een aanvul ling op het vormings- en ontwikkelings werk, dat „De Brulboei" zich voor ogen heeft gesteld. Spreker hoopte dat het ge bouw volledig aan zijn bedoelingen zal mogen beantwoorden en verklaarde het dan ook gaarne voor geopend. Wethouder H. de Boer richtte zich voor namelijk tot „staf en bemanning", waar bij hij zich dankbaar toonde voor het op voedend werk dat door de vereniging is opgezet. Evenals de buiten de hpven ge legen brulboei als veilige gids voor de binnenkomende schepen fungeert, wordt hier de jeugd enige bescherming geboden op haar weg naar het grote leven. Het was spreker dan ook een genoegen niet alleen de gelukwensen van het gemeente bestuur te mogen overbrengen, doch daar naast als geschenk ook nog een koperen scheepsbel te kunnen overhandigen. Namens de Velser Gemeenschap en de Velser Jeugdcentrale bood de beer J. van Os van der Abeelen het bestuur een ver rekijker aan, zodat men kan trachten nu De schippersvrouw heeft een zware taak, omdat zij naast de zorg voor het huishouden en de kinderen dikwijls daad werkelijk ingeschakeld is in het bedrijf. Haar werk moet zij meestal verrichten on der ongunstiger condities dan de huis vrouw aan de vaste wal. Dit zei dr. P. H. Wiegersma uit Groningen in „Esplana de" te Utrecht op de eerstelljke landelijke contactdag van leerkrachten aan schip- persscholen. In deze bijeenkomst sprak de kinderpsy choloog Wiegersma over onderwijs aan schipperskinderen. Hij bepleitte, na op de zorgen van de vrouw aan boord gewezen te hebben, gelijke kansen voor een aparte categorie. Walkinderen hebben eigenlijk een voorsprong op schipperskinderen, van wie een aanzienlijk deel bij het op school komen in wezen nog niet rijp is om op de gebruikelijke wijze de leerstof te ver werken. Zij zijn dan nog te speels, te wei nig geconcentreerd en missen het nodige taakbewustzijn. Verstandelijk zijn zij vaak te „jong te kinderlijk. Hun woordkennis is, onder an dere doordat het schip als beperkt ter rein het contact met anderen sterk be grenst, gering. Toch heeft het schipperskind gemiddeld 'n goede aanleg. Dit kwam vast te staan, aldus dr. Wiegersma, uit de schoolresulta ten en uit de snelle vooruitgang rond het derde schooljaar. Na een aanvankelijk on voldoende schoolrijpheid volgt 'n versnel de ontwikkeling. Dit is gunstig, maai de kans is, naar het oordeel van de Groningse psycholoog, groot dat het kind belangrijke perioden overslaat of onvolledig door- maakt Voor overdracht van cultuur is tijd no dig. Daarom zal het schipperskind in ieder geval op het zevende jaar de school moe ten bezoeken. Wil het, in vergelijking met walkinderen, eerlijke onderwijskansen krijgen, dan dient men het op te vangen in een speciaal schoolmilieu, de zoge naamde speelklas lijkt de heer Wiegersma nodig om het schipperskind over achter standen heen te helpen. Burgemeester H. Nielen van Heemskerk, heeft zaterdagmiddag in zaal Dam een tentoonstelling van konijnen en hoenders, eigendom van de kleindiersportvereniging IJmond officieel geopend. Daar de burge meester lange tijd ten raadhuize met Sint Nicolaas heeft gesproken, kon de officiële opening niet precies om vier uur geschie den. De burgemeester zei in een lange toespraak grote bewondering te hebben voor deze vorm van vrijetijdsbesteding. De liefhebberij beschouwde spreker niet als een „vervorming van de natuur", maar als een veredeling van de natuur. De heer Nielen hoopte van harte dat. de liefhebberij nog intensiever zal worden beoefend dan nu het geval is. Ondanks de dichte bevolking en de mindere ge legenheid om dieren te houden en te fok ken door de aanwezigheid van flat.wonin gen, is er blijkbaar toch nog gelgenheid en tifd *Voof te' vinden. Hij riep ook nog de sécretaris van de vereniging, de heer C. F.i.fCedsbvan. Dam op bet toneel. De bur gemeester prees de oud-propagandachef van Hoogovens om zijn activiteiten en bood hem epn fraaie herinneringsmedail- le aan.'Een keurmeester deelde mede, dat de ingezonden dieren alle van goede kwa liteit waren. De prijs voor het mooiste konijn van de tentoonstelling ging naar C. F. van Dam voor zijn „parelfeh". De eerste prijs voor hoenders ging naar de heer A. R. de Boer uit IJmuiden. Een andere prijs voor konijnen ging naar de heer A. C. P. OOstdijk, voor een fraaie blauwoog. Voor de prijswinnaar had Hoogovens een aantal zilveren medailles beschikbaar gesteld. De tentoonstelling was slechts gisteren en eergisteren voor het publiek geopend. Het echtpaar Groenenveld was zater dagmiddag het middelpunt van een re ceptie in Hotel Sonnevanck te Wijk aan Zee Er was een dubbele reden om de Groenenvelds te feliciteren: in de eerste plaats waren zij die dag 25 jaar getrouwd en juist zaterdag was het een kwarteeuw geleden, dat het echtpaar het beheer in Café Duinlust aan de Creutzberglaan op zich nam. Het zilveren echtpaar werd toegespro ken door de heer J. Westerhoven, namens de afdeling Velsen-Beverwijk van de Ne derlandse Bond van Horecaf-bedrijven. Hij bood de jubilarissen een grote mand met fruit aan. Café Duinlust ligt in het oude Wijk aan Duin en was in vroegere jaren het tref punt der tuinders. De heer Groenenveld genoot in de ja ren 1933-1940 grote bekendheid als wor stelaar. In die jaren werd hij niet min der dan zes maal kampioen van Neder- land, eerst in de afdeling van het verder- gewicht, daarna in de licht gewicht klas se. In die tijd was hij lid van de kracht- sportvereniging DOK. Ook was hij een actief lid van de voetbalvereniging Be verwijk. Er waren dan ook heel wat oude sportvrienden op de receptie. Advertentie Rotan stoelen v.a. 12.95 Rotan tafeltjes v.a, 15.95 Kapstokken v.a. 12.95 Veldbedden v.a. 27.50 Pilastro wandcombinaties, reeds een studeerset v.a. 38.25 Theebeurzen v.a. 9.50 Woninginrichting MARKTPLEIN IJ M U I D E N >.*-> lil Mevrouw Th. Dadzie, echtgenote van de Ghanese ambassadeur in Roemenië, heeft zaterdag op de werf van de n.v. Konink lijke Maatschappij „De Schelde" te Vlis- singen het 9400 ton metende vrachtschip „Lake Bossomtwi" te water gelaten. Het schip, dat werd genoemd naar een meer in de Westafrikaanse staat Ghana, is bestemd voor de „Black Star Line" te Accra. Het is het achtste en laatste schip van een serie, die werd gebouwd voor de „Black Star line". Zes schepen werden gebouwd bij „De Schelde" en twee in Duitsland. Kort voor de tewaterlating van de „Lake Bossomtwi" was aan de Black Star Line overgedragen het eveneens 9400 ton me tende motorschip „Kulpawn River", beho rende tot dezelfde serie. eindelijk eens een spoor te ontdekken van die mooie Nel, waar deze omgeving naar is vernoemd. Voorts getuigde spreker van het nodige respect voor de trouw welke uit dit werk spreekt, betoond aan hen die deze trouw zo nodig hebben. De burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, F. W. M. baron van Hövelle tot Westerflier had tot zijn ge noegen ontdekt, dat het huis in zulk een plezierige samenwerking is ontstaan. Van daar dat zijn gemeentebestuur evenmin egoïstisch heeft willen zijn en de gren zen verwaarloosde, om een andere ge meente te kunnen helpen. De burgemees ter hoopte dat van dit centrum uit veel opbouwend werk zal worden verricht en de jeugd „De Uiterton" kan beschouwen als haar eigendom en tehuis. Hierna kwamen nog enige vertegen woordigers van diverse zusterorganisaties hun openingsgeschenken aanbieden, zodat de voorzitter achtereenvolgens een dam- en schaakspel in ontvangst mocht nemen van „Het Groene Huis" uit Beverwijk, een anker van het nieuwe buurthuis „De Zand- kraai" uit Heemskerk en enige gezel- schapspellen van het buurthuis van de Kennemer Staten. De heer Gerrit in 't Hout overhandigde op zijn beurt nog een logboek met de wens, dat hierin niet al leen de namen van vele prominenten zul len worden opgetekend, maar ook die van „talrijke grappige kleine IJmuidenaar- tjes". Het laatste woord was weer aan voorzitter Roessingh, die de sprekers be dankte voor hun fraaie geschenken en sti mulerende gelukwensen. Rondetafelgesprek Na de koffie begaf het gezelschap zich met een autobus weer naar het gebouw van De Brulboei in IJmuiden, waar deelnemers aan deze koude expeditie een snert- en broodmaaltijd werd aangebo den, waar uiteraard een dankbaar gebruik van werd gemaakt. Des morgens was men hier ook reeds door het bestuur ontvan gen, aan welke bijeenkomst tevens een ronde-tafelgesprek was verbonden. Er werd de bezoekers een viertal vragen ter discussie voorgelegd, waar een bijzonder geanimeerde gedachteniwisseling het ge volg van is geweest. Hierdoor mochten de niet-ingewijden vernemen dat van dit buurthuiswerk door ongeveer zeshonderd vijftig gezinnen uit deze gemeente wordt geprofiteerd, waarvan veertig percent uit oud-IJmuiden. Toekomstwensen van een dependance aan de het Plein 1945 se" voer diverse r>v bruint p min sidie. het Ken bestuur zijn merlaan of Hie tevens ge- >uh

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5