Offenberq het geschenk Wie Wat Waar Er was zeer weinig rondvis in IJmuiden aan de markt Twee schepen liepen aan de grond bij Kaapduin abelia JAARBOEK 1963 'N GITAAR 11 GSA/Q/tfJ, Weekoverzicht vishandel n h \v.-i nia Vissersvaartuig gestrand Rust na herrie rond Sandettie-bank Prinses Beatrix in Hongkong „Stormvogel" los; Ares" nog vast Bergen (N.H.) geen kampeerders: Familiebadplaats en kunstenaarsdorp IJmuider Courant ;vena$sen Goede zorg kost tijd Haarlems Oudste Muziekzaak 4hO MAANDAG 26 NOVEMBER 1962 Vechtpartij en beroving „We zijn al vol" Tien politiemannen kregen gele band Machineschade Verdacht van oplichting uw laatste dank bloemenmagazijn JAN KORF HELENA KOOL-TJEERTES en nog veel meer Uitsluitend verkrijgbaar bij Telefonische bestelling of reservering is niet mogelijk Wilt u dat wij uw advertentie zo goed mogelijk verzorgen Zorgt u er dan voor dat uw advertentie zo vroeg mogelijk in ons bezit is? 34.50, 45.—, 65,—. Electrisch v.a. 98.— KOM KIEZEN, KEUREN EN UITZOEKEN OUDE GROENMARKT 23 - TELEFOON 14273 feta Bjj de overdenking van dit weekover zicht komt hetgeen maandagmorgen reeds om 5 uur door enkele vishandelaren op gemerkt werd sterk in herinnering. Zjj wilden meteen weer nr~- huis terug gaan Be aanleiding hiert 2 was de geringe hoe veelheid vis, die in de markt stond. Er la gen, van de oostkant van hal F afgerekend, een achttal schepen die een kleine lading haring hadden te lossen. Een kleine lading, want die acht verzorgden een aanvoer van 2000 kisten, waarvan de ,,'s-Gravenhage" 700 en de „Michiel Jan" 450 kisten. De zes overige schepen verdeelden de rest broe derlijk. Helemaal aan het westeinde lagen kot ters hun lading te lossen. Deze schepen hadden hoofdzakelijk platvis. Rondvis was dus zo goed als niet aan de markt. De rondvis die er was, was van slechte kwa liteit. De oorzaak hiervan was, dat ver schillende schepen na eerst enige dagen in de Noordzee te hebben gevist werden aangelokt door enkele schepen, die in het Engels Kanaal een succesje meldden, en hun visserij op de Noordzee verlieten om naar het Engels Kanaal te verstomen. Daar viel de visserij echter weer tegen, zodat een ongewoon lange reis moest worden ge maakt. Meerdere partijtjes vis van deze schepen werden afgekeurd en moesten tot vismeel worden verwerkt. De resultaten van deze schepen bleven, door al deze ge dwongen manipulaties, ver beneden de verwachtingen. Enkele middelgrote schepen hebben de haringtrawlvisserij al weer de rug toege wend. De haringnetten zijn verwisseld voor tongnetten. De successen die door dit soort schepen, in het begin van dit jaar, met de ze visserij zijn behaald, zijn hier natuurlijk niet vreemd aan. Dinsdag was aan de markt de Egmont IJM 99 met 1200 kisten vis. Hiervan waren reeds 600 kisten meest kleine koolvis en 1QQ kisten haaien. Dit schip profiteerde van de algemeen heersende schaarste en kon deze reis dan ook besluiten met een besomming die rond 45.000,lag. Haring werd er dinsdag per auto aange voerd uit Vlaardingen. De VL 121 „Willem" was in Vlaardingen binnengelopen met 518 kantjes gezouten haring en 240 kisten ver se haring. Door de hoge prijzen van de ver se haring is de rederij van haar oorspron kelijke plan om ook deze haring tot zoute haring te verwerken afgestapt. Woensdag was de IJM 25 „Julie Streiff" aan de markt met ongeveer 1000 kisten vis. De sortering van dit schip was gelijk aan die van de „Egmont". Door deze eenzijdigheid lagen de prijzen van de koolvis en haring lager dan dinsdag. Het personeelstekort zal hier ook wel een woordje in hebben meegespro ken. De reis van de „Julie Streiff" werd afgesloten met een besomming van bijna 34-000,wat in vergelijking met de „Eg mont" wel wat tegenviel. Donderdag was aan de markt de SCH 117 „Onderneming 3" met een kleine 200 kisten haring. Dit schip was woensdag morgen al binnengekomen en blijven lig gen voor de donderdagmarkt. Ook werden Vanmorgen heeft de loodsboot van Ter schelling lichtkogels waargenomen in de omgeving van de Vliesloot (nabij Vlie land). De loodsboot alarmeerde de kust wacht van Terschelling, waarop de red dingboot van de koninklijke Noord en Zuid Hollandse Reddingmaatschappij uit voer. Op de „Riegel" (een zandbank nabij Vlieland) bleek het vissersvaartuig UK 50 aan de grond te zitten. De reddingboot „Carlot" kon echter niet in de nabijheid van de vissersboot komen, waarna de red dingboot „Oudendijk" die op Vlieland is gestationeerd, uitvoer, daar deze veel min der diep ligt. De „Oudendijk" kon veel dichter bij het schip komen. De bemanning wilde het schip niet verlaten. Zij vroeg assistentie van sleepboten. De KW 153 „Francina", een middel grote trawler die zijn haringtrawl- netten, verwisseld heeft voor tongen- netten. er nog 400 kisten haring aan de markt ge bracht door een paar kotters die in span hadden gevist. Ook vrijdag was er weer wat haring van enkele spanvissers. Naast deze inmiddels versnelde aanvoer van haring en rondvis hebben de kotters gezorgd voor de platvis-aanvoer. Ruim 175000 kg tongen en 2500 kisten schol, waarvan op maandag 1500 en vrijdag 600 kisten. De drie overige dagen waren er dus slechts 400 kisten platvis. Dat deze vis jes duur verkocht worden laat zich denken. De kleinste soorten werden grotendeels naar soort en kwaliteit de gehele week door voor prijzen tussen 20 en ƒ30 verkocht. En bij de grovere soorten lagen de prijzen tussen 50 en 70. De grovere schelvis varieerde van 75 tot 60; de braadschel- vis werd voor ƒ74 tot 50 verhandeld. Het prijsverschil van deze vissoort is hoofdza kelijk te wijten aan de sortering. De wijting bracht het deze week ook meerdere malen tot boven 50, wat voor dit volksvisje natuurlijk veel te duur is. Aan de voorraden in de koelhuizen is deze week flink getrokken, zodat daar wel weer met meer ruimte is ontstaan. Dat de kabel jauwen niet zo heel erg duur waren, is te begrijpen als men weet dat er van Dene marken uit veel kabeljauw op de Belgische markt gekomen is. De tongen zijn weer op de bekende wijze naar alle windstreken verdwenen, voor prachtige prijzen. De Nederlandse haringvissers hebben zich niet druk gemaakt om de herrie op de Sandettie-bank in Het Kanaal, waar Franse collega's zich zeer hebben opgewon den over het onbehouden optreden van Russische trawlers en toen slotte de hulp inriepen van hun marine, die mijnenve gers stuurde om de verhitte gemoederen te kalmeren. Inmiddels is de rust wedergekeerd. Want de meeste visserijschepen zijn er niet meer: de haring kreeg er waarschijnlijk ook genoeg van door honderden schepen te worden nagejaagd en is doorgezwom men, naar warmere wateren, in zuidelijke richting. Incidenten bij grote haringconcentra ties, zoals onder meer elk jaar op de Bank van Sandettie, zijn bepaald geen zeldzaam heid en het is een feit, dat de Russen en Polen zich van niemand iets aantrekken bij hun pogingen om zoveel mogelijk in de korst mogelijke tijd binnen te halen. De vloot is groot en hun schepen zijn uit stekend uitgerust. Die uitrusting geeft ge regeld aanleiding tot veronderstellingen, als zou het niet om de haring alleen en zelfs niet in de eerste plaats om de vis gaan, maar om waarnemingen van mili tair belang. In een café in IJmuiden-Oost werd za terdag de hulp van de politie ingeroepen om een einde te maken aan een vecht partij. Het bleek dat een der bezoekers reeds een klap met een biljartkeu tegen het hoofd had opgelopen, die nogal moest zijn aangekomen. De onfortuinlijke bezoe ker moest tenminste in het Antonius- ziekenhuis worden opgenomen. Een andere bezoeker werd gearresteerd, omdat hij er van werd verdacht een beusr te hebben ontvreemd. Hij is in het hoofdbureau op gesloten. Prinses Beatrix, die zaterdag uit de Philippijnen in Hongkong aankwam voor een informeel bezoek van zes dagen, heeft zondagochtend in de protestantse „Een- drachtskerk" van Hongkong de kerkdienst bijgewoond, 's Middags maakte zij een rit door de stad, waarbij zij met de pont overstak naar het op een schiereiland gelegen winkelcentrum van Kowloon. Van daag maakte de prinses een rondvaart door de kleurige haven, waar grote koop' vaarders druk in en uit varen en kleine re Chinese jonken bedrijvig hun weg zoe ken. In de haven liggen voorts duizenden sampans, een dorp van woonschepen en vlotten, waar de tienduizenden vluchtelin gen uit communistisch-China wonen. De prinses wil in Honkong zo veel mo gelijk uitrusten alvorens zif het zevende en laatste land van haar reis, Japan, gaat bezoeken, waar zij 30 november aan komt. In Manilla was de Indonesische ambas sadeur in de Philippijnen, Nazir Datoe Pamontjak, bij de vele buitenlandse di plomatieke vertegenwoordigers die op het vliegveld Prinses Beatrix uitgeleide de den. Hij schudde prinses Beatrix harte lijk de hand. Hij zei later, zeer ver heugd te zijn, dat hij twee keer de ge ledenheid heeft gehad de Nederlandse prinses de hand te drukken, de eerste keer toen zij in Manilla aankwam. De Indonesische ambassadeur heeft 20 jaar lang in Nederland gewoond, waar hij rechten heeft gestudeerd. KUSTVAARDER WIM 2 IN MOEILIJKHEDEN De zeesleepboot „Holland" van de Re derij Doeksen is van Terschelling vertrok ken en op weg naar de Nederlandse kust vaarder Wim 2, die met machineschade op ongeveer 50 mijl ten zuiden van Lister (op de zuidkust van Noorwegen) om assis tentie heeft verzocht. In een dichte mist is in de nacht van zaterdag op zondag het 5.700 ton meten de motorschip „Ares" van de K.N.S.M. aan de grond gelopen. De loodstender Stormvogel van het loodswezen uit Vlis- singen die in het kielzog van de Ares voer liep eveneens omhoog. De beide schepen liepen op het strand bij Kaapduin onge veer 5 km. ten noorden van Vlissingen. Aanvoer van maandag Te IJmuiden voerden maandagmorgen 99 schepen aan: 465 kisten schelvis, 940 wijting, 40 gul en kabeljauw, 10 koolvis, 710 haring, 60 makreel, 1650 schol, 210 tar bot, 410 diversen, 630 stuks stijve kabel jauw, 125 haai, 110.000 kilo tong. Prezen van maandag Per kilo, in guldens: heilbot 4,20-4,10; tarbot 4,20-3,90; gr. tong 4,90-4,70; grm. tong 3,60-3,40; kim. tong 2,70-2,30; tong I 2,70-2,50; tong II 2,16-1,86. Per 125 kilo: gr. kabeljauw 144-130; mid del kabeljauw 140-120; zwarte koolvis 150- 130; blanke koolvis 180; leng 130-112. Per 50 kilo: gr. gul 58-50: middel gul 57- 48: kl. gul 42-30; gr. en grm. schol 50-45; zetschol en schol I 40-38; schol II 32-30; schol III 15-22; gestripte wijting 43-21; dichte wijting 20-16; poontjes 24-19; radio 26-24; kleine zwarte koolvis 39-42; kleine blanke koolvis 46; schartong 62; tarbot 172- 78; griet 112-86; gr. en grm. schelvis 62-59; kim. schelvis 64-59; schelvis I 61-54; schei- vis II 48-45; haring 41-30; makreel 56; pil chards 12; paapjes 23-21,20. Per 40 kilo: kleine kreeft 35-48; baars 34- 31; haai 20-14; krabbepoten 11-5; inktvis 42-44. Regels kabeljauw: groot 110-90; middel 70-55; haai (per stuk) 208-55. Besommingen van maandag In guldens: HD 79 9.720, HD 74 1.530, KW 193 8.070. KW 128 4.830, KW 161 4.830, KW 126 6.090, KW 156 6.410, KW 162 5.250, KW 89 4.540, KW 194 7.290. Scheveningen Te Scheveningen werden hedenmorgen aangevoerd: 120 kisten wijting, 150 schol, 70 makreel, 1400 haring van de Sandiettie, 1600 spanharing, 7000 kilo tong en 2500 kantjes gezoute haring. Op zee De schipper van de SCH 64 was zater dagmorgen zo in de bewegingen op zijn echometer verdiept, dat hij niet bemerkte Gezien de structuur van deze seizoen- plaats achten burgemeester en wethou ders kampeergelegenheden in het Noord hollandse Bergen ongewenst. In het re creatiegebied Noord-Kennemerland ver vult Bergen een eigen functie die van rustige familiebadplaats en kunstenaars dorp. Het karakter daarvan is de laat ste jaren toch al teveel aangetast. De toeristenaccommodatie bestaat uit tal van hotels, pensions, gemeubileerde apparte menten, het „Zeehuis" van de Stichting Natuurvrienden, zeven in overleg met de Nederlandse Kampeerraad erkende bivak- keerinrichtingen en twee kampeergelegen heden voor padvinders. Als al deze ge legenheden benut zijn is Bergen het dagbezoek meegerekend „vol". Waak zaamheid om te voorkomen, dat Bergen zou „overlopen" is geboden. Dit deler burgemeester en wethouders van Bergen mee in een nota aan de ge meenteraad en zij voegen hieraan toe, dat de stedebouwkundige D. Zuiderhoek deze zienswijze deelt. De verkeerswegen, parkeerterreinen en stallingsmogelijkheden aldus B. en W. kunnen het bezoek maar moeilijk verwer ken. Op topdagen is dit zelfs onmoge lijk. Wie een rustig plekje op het strand wil hebben, moet twee kilometer noord of zuidwaarts lopen. Het provinciaal duinterrein in Bergen is door zijn zeldzame flora van waarde voor de wetenschap en daarbij zeer kwets baar. Het leent zich daarom niet voor kampeerterrein. De vele kampeergelegen heden in de omgeving van Bergen ma ken het voorts nodig, dat het duingebied zoveel mogelijk met rust gelaten wordt. Een kampeergelegenheid van 500 of meer eenheden in Bergen zou de grote drang naar de kustgebieden toch geen soulaas brengen. Daarom dus: geen kampeerders in Ber gen! dat het vistuig in dat van een andere log ger verstrikt raakte. Pas nadat de schip per van de SCH 101 meldde dat zijn voor- lijn was gebroken en de motor gestopt had, werd men op de SCH 64 wakker ge schud. Na enige ogenblikken brak ook de achterlijn, zodat de SCH 101 het gehele vis tuig kwijt was. Uren is men aan het dreggen geweest, maar omstreeks vier uur had men nog niets boven water weten te krijgen. Zaterdag had het er de schijn van dat de Sandettie-visserij een Katwijkse aan gelegenheid was. De eerste melding kwam binnen van de KW 80 die een vangst boek te van vijf last haring. Wat later gaf de KW 3 een vangst van ruim vijf last door. Regelmatig werden trekjes gemeld van twintig tot vijftig kantjes. De dagvangst van de KW 3 „Koraalbank" was zaterdag 180 kantjes. De KW 55 „Johanna Lydia" noteerde 80 kantjes en de KW 99 „Maria Theresia" ruim 100 kantjes. De „Onder neming 2", SCH 27 boekte zaterdag een dagvangst van 10 last, de SCH 22 „Mag nolia" 12 last en de SCH 261 5 last. Laatst genoemd schip heeft zaterdag voor Dieppe gevist, zo ook de VL 110. Tot vier uur die middag was er zo goed als geen haring te vangen geweest. Omstreeks die tijd werden de eerste tien kantjes binnenge haald, daarna een trek van 100 kantjes. De grotere trawlers die van plan waren de zondag in Dieppedoor te brengen, moesten dit voornemen al snel laten varen. Want door de grotere toeloop van andere buitenlandse schepen, was de binnenhaven al zo vol gelopen dat de trawlers alleen nog in de buitenhaven een ligplaatsje kon den krijgen. Vandaar dat ook andere ha vens als Boulogne, Fecamp en Calais wer den opgezocht. Het hospitaalkerkschip „De Hoop" was wel in Dieppe. Tijdens het hoogwater van zondagmiddag werd de Stormvogel door boten van het loodswezen te Vlissingen vlotgetrokken. De Ares zit echter nog steeds onwrikbaar op het strand. Direkt na het incident van zondagnacht is in de mist de sleepboot Scaldis uit Vlis singen uitgevaren om assistentie te ver lenen. Uit Rotterdam is 's nachts ook nog de Oostzee van Leen Smit en co's sleep dienst naar Vlissingen vertrokken. Deze twee sleepboten hebben zondagmiddag tijdens hoogwater tevergeefs geprobeerd de Ares vlot te trekken. In de loop van zondag is ook nog de sleepboot Humber van Leen Smit naar Vlissingen gegaan en uit Zeebrugge vertrok de sleepboot Bur gemeester Van Dammen naar het omhoog gevaren schip. De bedoeling was dat de ze vier slepers de Ares tijdens het hoog water van zondagnacht zouden vlottrek- ken. De kapitein van het schip wilde ech ter niet laten trekken in de dichte mist. De slepers moeten dwars op de vaargeul liggen en kunnen daarbij makkelijk aan gevaren worden door in- en uitvarende seleen, iy f^yaargeul. Maandagmiddag zou, bij gunstige weers omstandigheden, nog een poging worden gewaagd. Het grote schip zit inmiddels onder een hoek van 45 graden hoog op het strand en is een druk bezochte beziens waardigheid voor iedereen uit de wijde omtrek geworden. De hoogwaterstanden nemen op het ogenblik steeds af zodat het zaak zal zijn het schip vlot te trekken daar het anders onherroepelijk zal moe ten wachten tot het volgende springtij. Een bijzonder gevaarlijke zaak, want in de veertien dagen voordat het zover is, kan 't grote schip zich met de op- en afgaande stromen behoorlijk in het zand graven. Tien leden van de Velser politie hebben vrijdagmiddag de gele band gekregen voor hun prestaties als jiu-jitsu-beoefenaren. Destijds is een clubje opgericht waarvan de leden zich enige maanden intensief hebben toegelegd op deze sport. De cur sus stond onder leiding van hoofdagent Theo van der Werf, zelf drager van de zwarte band. Vrijdagmiddag zijn de examens afgeno men door de heer J. Nauwelaerts de Agé uit Overveen. De geslaagden zijn de heren: D. Aay. D. Agricola, L. Davidson, E. Fa- ber, L. Sparrius. J. van Pijkeren, B. Mans handen, H. Slings, S. Veerdig en B. Wel link. EMMA IJM 15 EVEN AAN DE GROND De motortrawler Emma is zondagavond in de mist aan de grond gelopen ter hoogte van de noorderstrekdam van het zuider- toeleidingskanaal in IJmuiden. Na drie kwartier kwam het schip op eigen kracht weer los. De trawler heeft geen schade op gelopen. De zeesleepboot Titan uit IJmuiden heeft dit weekeinde het Britse schip Mel rose assistentie verleend. Zondagavond omstreeks halftien meldde het Britse schip (1.076 ton), dat het met maschadeschade op 32 mijl ten noordwesten van IJmuiden op de Noordzee ronddreef. De Titan werd geaccepteerd op basis Lloyds open form en sleepte de Melrose naar IJmuiden. Sleepboten brachten het schip naar Am sterdam voor reparatie. De Velsense politie heeft een 25-jarige Nederlander uit Stuttgart gearresteerd, omdat hij een plaatselijke garagehouder in Velsen had bewogen zijn beschadigde auto te repareren en rijklaar te maken, waarna hij zonder de rekening te voldoen was vertrokken. Bij zijn arrestatie bleek, dat de betrokkene ook reeds door de Duitse politie wordt gezocht. De bewuste auto had hij van zijn patroon in Stuttgart ont vreemd. Vrijdag 7 december a.s. ho pen onze geliefde ouders W. A. v. d. WIELE G. TH. v. d. WIELE- ELEVELD hun 1214-jarig huwelijksfeest te vieren. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun dankbare kinderen Gerard en Wim IJmuiden, 26 nov 1962 Lange Nieuwstraat 345. aan hem of haar die heenging drukt U pas send uit met smetteloos bloemwerk van wilhelminakade 74 ilmniden - telef. 5440 Heden nam God tot Zich na een langdurige ziekte, onze lieve vader, behuwd- en grootvader weduwnaar van JACOBJE DE VRIES in de ouderdom van 77 jaar. Uit aller naam: FR. KORF IJmuiden, 24 november 1962. Schoutenstraat 8. De rouwdienst zal D.V. gehouden worden dinsdag 27 november a.s. om 1.30 uur in de „Petrakerk". Spaarnestraat, IJmuiden. De teraardebestelling vindt plaats om 2.30 uur op de begraafplaats „De Biezen" te Santpoort. Geen bloemen. Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank voor de zeer vele bewijzen van medeleven en deelneming, ont vangen tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn innig geliefde vrouw en zorgzame moeder Uit aller naam: A. O. E. F. KOOL IJmuiden, november 1962 Lange Nieuwstraat 404. Hiermede vervullen wij de droevige plicht U in kennis te stellen met het overlijden van onze lieve moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder GERARDINA DE REUS Weduwe van Anthony Rozenheek Zij •overleed, na een lang durige ziekte, gesterkt door de genademiddelen der H. Kerk in de ouder dom van 80 jaren Uit aller naam: A, A- Rozenheek IJmuiden. 23 nov 1962 Schouteristraat 10. De H. Uitvaartmis zal aan God worden opge dragen op woensdag 28 november a.s des voor middags 11 uur in de kerk van de H Gregorius. Kanaalstraat IJmuiden. waarna begrafenis op het paroohiekerkhof aldaar. Rozenkrans bidden des avonds 8 uur in de kapel van het Antonius Zieken huis. Van 6.50 tot 11.50 per les i rt i i Jaaroverzicht wereldgebeurtenissen. Nieuw Guinea. Top conferenties. De onderontwikkelde gebieden. Energievormen en toepassingen. Ruimtevaart; Telstar. Ziekten en virussen. Rampen die de mensheid troffen. Pseudoniemen letter kundigen Operazangeressen en -zangers. De Mammoetwet. Sportstatistieken Talrijlt weténswaardigheden en iflustratre* 4 Ueu/enpogira's HOGENBIJL hééft de plaat die zoekt! (Ook in stereo) ,vi PIS

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 6