i Eenheid met de Oosterse kerken voor concilie Communistisch initiatief in de Belgische Kamer f WERELDNIEUWS r Van dag tot dag mensen Washington wijst Cubaanse eis af Keur nu extra voordelig en u weet het: zó zuiver, zó^krachtig is Maggi Goudbouillon 75 ct j ^Praatótoel Luchtbotsing kost Tl mensenlevens Regen in Tunesië: tientallen doden Slowaakse communisten stoten „koekoeksei" uit DINSDAG 2 7 NOVEMBER 1962 Volgens Mikojan is hij gerechtvaardigd Tijdelijk EXTRA VOORDEEL Proef en keur nu extra voordelig Maggi Goudbouillon in het reuzen Pantry Pack (3x1 liter) Maggi Goudbouillon 2 doosjes met elk 1 dubbeltablet (2x1 liter) 55 Ct RB imt - .y Schema over communicatiemiddelen afgehandeld Op de Aan de boezem van Castro Wetsvoorstel tot legalisering van de euthanasie Zwaan Nieuwe maatregelen Nieuw drama Nieuw proces Al in 1439 Amerika wil de strijd in Jemen beëindigen en het nieuwe bewind erkennen hart L. Joris Dameskapsalon A. MOLENDIJK lic/ucUdWnm! Het zou moeilijk zijn een onderwerp te vinden dat vandaag in belangrijkheid de schitterend geslaagde „Dorp-actie" van de AVRO overtreft. Het komt zelden voor dat een geheel volk in enkele uren tijds kan worden gemobiliseerd voor een doel, dat vrij is van nationale grootdoenerij en uitsluitend is gericht op daadwerkelijke hulp aan lijdende medemensen. Bij zulke gebeurtenissen hebben wij het recht, chau vinistisch te zijn: chauvinistisch in de bes te betekenis van het woord, namelijk trots op het feit dat wij binnen onze landsgrenzen gebonden worden door een volstrekt gezamenlijk en spontaan gevoel van eenheid, wanneer het erom gaat de minder-bedeelden onder ons de hand toe te steken. Er zijn waarlijk wel massa-reacties ont ketend voor minder belangrijke doelein- den, doch het is een zegen voor ons volk dat het onderscheidingsvermogen genoeg bezit om te weten wanneer het de moeite waard is, massaal te reageren. Overigens heeft dit resultaat, behaald door de des kundige publiciteitstovenaars van de AVRO weer eens bewezen hoezeer de „nationa le omroep" in ons volk leeft, al is hij er nog niet. De televisie is een medium van onbegrensde mogelijkheden, Die on begrensde reikwijdte strookt niet met de enge begrenzingen, die er vaak formeel aan worden opgelegd. Er zijn gelegenheden waarin die grenzen misschien onvermijde lijk zijn, dóch de toestand is nog steeds omgekeerd:-de hokjes belemmeren de werkzaamheid, terwijl de werkzaamheid voorop zou moeten staan en bij uitzon dering de hokjes zou moeten tolereren, Maar, dat het bloed kruipt waar het met gaan kan, is gisteravond, vannacht en vandaag bewezen. Een actie zoals de AVRO heeft ontketend, zou de taak van een gezamenlijke inspanning van de hele televisie-potentie hebben moeten zijn en is dat in feite ook geweest! In naam gescheiden, in werkelijkheid verenigd in een voorbeeldige samenwerking, heeft het televisie-apparaat van Nederland een pres tatie geleverd die bewijst dat een klein land als het onze op zeker moment in de wil der massa zeker geen argument voor de „hokjesgeest" kan vinden. Er is nog een ander aspect aan deze stunt: voor het eerst heeft de televisie ons geconfronteerd met haar onbereken bare mogelijkheden. Dit medium is een gigantische aanwinst voor de beïnvloeding van het pwWwjKln A\\ geval^ten goe de, doch het bewijst wel dat het degelijk moet worden gecontroleerd op zijn méri tes. Men heeft hier een evidente aanwij zing voor het grote gevaar, dat in com merciële televisie schuilt. Het is niet ten onrechte dat de discussie over „wel of niet commercieel" zo uitvoerig en gecom pliceerd wordt gevoerd. De mogelijkheden en gevaren van dit medium leiden da gelijks tot nieuwe verrassingen en er is alle reden om een beslissing hierover zo degelijk mogelijk, met een maximum aan verantwoordelijkheidszin, voor te bereiden. En dan tenslotte een heel plezierig as pect: dankzij de moderne techniek is nu onomstotelijk bewezen, dat de nuchter heid en het scepticisme van ons volk slechts een broze verschansing vormen, waarachter een gloed van romantische, humane, emotionele kinderlijkheid schuil gaat. Kinderlijkheid in de zin van: di recte bewogenheid bij de confrontatie met werkelijk leed. Natuurlijk zijn ook bij de ze actie enkelingen huiverig achtergeble ven, omdat ze meenden hun eigen waar digheid niet op het spel te mogen zetten. Als zij uit overwegingen van waardig heid geen cent en geen daad brachten, is hun waardigheid dan ook geen cent waard gebleken. Men heeft deze valse hoogmoed in ivoren torens kunnen con stateren bij sommigen, die zeiden belang rijker dingen te doen te hebben op het moment, dat de massa naar buiten stroom de. Welnu, met het bewijs dat zij uitzon deringen vormen, zijn de eer en de waat - digheid van ons volk als geheel nog scherper getekend. Er zijn namelijk plot selinge momenten in het leven, dat men kan bewijzen mens of machine te zijn Wees gerust, de overgrote meerderheid van ons volk bestaat uit mensen. WASHINGTON (Reuter/AP) Het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken heeft critiek uitgeoefend op de eis van Cuba aan de Verenigde Staten om de Cubaanse „opleidingskampen" op Amerikaans grondgebied door de UNO te laten inspecteren. Het ministerie verwierp de eis niet rechtstreeks, maar Amerikaanse functionarissen gaven duidelijk te kennen, dat de eis onaanvaardbaar is. De Cubanen willen de inspectie op Cuba toelaten in ruil voor inspectie van bepaalde Amerikaanse bases, waar naar het vermoe den van de Cubaanse regering Cubaanse ballingen worden opgeleid. Het State Department ziet in de Cubaan se stap een poging om een internationale regeling te voorkomen. De Russische vice-premier Mikojan is gisteren uit Havana in New York aange komen, waar hij heeft gesproken met de waarnemend secretaris-generaal van de UNO, Oe Thant en met de Amerikaanse en Russische vertegenwoordigers die onder handelden over een regeling van de Cu baanse kwestie. Bij zijn aankomst zei Mikojan tegen ver slaggevers, dat hij tevreden is over zijn bezoek aan Cuba en dat de Cubaanse re' gering dit ook is.. Mikojan noemde het jongste Cubaanse voorstel gerechtvaardigd en zei dat de Sovjet-Unie het steunt. Advertentie MAGGI GOUDBOUILLON MUNT UIT DOOR VLEESKRACHT t •V, r-v -C'<r .V."' Xr'O-/' V v.Vi/ ,v-i i 1 .V - .5 f, i-\, (Van onze correspondent) ROMF, Dc concilievaders hebben het schema inzake pers, radio, cinematogra fie en televisie met algemene stemmen afgehandeld verklaard. Tijdens de besprekingen is wel geble ken dat dit schema aller goedkeuring wegdraagt. Er zijn nog een paar voor stellen gedaan, onder andere dat het Va- ticaan over een eigen persbureau moet beschikken en verder is de gedachte naar voren gebracht een Vaticaanse televisie zender op te richten om aan gelovigen goed toneel en in het algemeen een goede ontspanning te brengen, waarmee de kerk akkoord kan gaan. Tevens werd voorge steld aan eigen scholen jongelui tot regisseur en toneelspeler op te leiden zo dat men in toneel- en filmkringen meer dan tot nu toe overtuigde rooms-katho- lieken aan het werk kan zetten. oosterse kerken. Het schema bedoelt de leer der kerk op de punten waarover ver schil van mening bestaat, duidelijk uiteen te zetten, zodat de concilievaders daar na een document kunnen opstellen dat de weg zou kunnen openen tot eenheid. In het eerste deel wordt de eenheid der kerk uiteengezet, die berust op eenheid van bestuur, dus op Petrus en zijn op volgers. De kerk moet rekening houden met de grote moeilijkheden voor de Oos terse afgescheiden kerken en heeft daar om bepaalde scholastieke termen verme den, die kenmerkend zijn voor de La tijnse kerk om zich zo veel mogelijk aan te passen aan de denkwijze der Oosterse christenen. In het tweede deel wordt nagegaan op welke wijze de eenheid zou kunnen wor den bereikt door middel van theologische, liturgische, juridische maar ook psycho logische en praktische voorstellen die op j zichzelf geen van alle nieuw zijn maar Nadat dit schema was afgehandeld, aje tot nu loe njef voldoende werden na kwam er een ander en vrij belangri.ik geleefd. Hoewel de kerk van Rome, al- schema aan de orde dat de naam draagt aug een toelichting zich in het bezit acht Ut llmitti Sint,'hetgeen betekend: „opdat;; a.e waarheid. mag zij niet nalaten allen een zijn". Oat ontwerp is inge- de eenheid onder alle christenen te diend door de commissie van de Oosteise herstellen. HU nu ui»wi wv ketsen! Het gaat weliswaar over de een- heid der christenen, maar dan toch voor namelijk over de eenheid tussen de rooms- katholieken en de orthodoxen. Er zijn daarnaast ook nog andere ont werpen op dit gebied ingediend, name lijk een door de theologische commissie en een door het Secretariaat ter bevor dering der eenheid onder de christenen, maar die twee zijn nu nog niet aa'n de orde. Het schema Ut Unum Sint geeft uiting aan de vurige wens van de rooms-katho- lieke kerk om te komen tot hereniging met de afgescheiden broeders van de De gebaarde Cubaanse premier Fidel Castro nam gisteren met een Russische omarming afscheid van zijn besnorde bezoeker, vice-premier Mikojan van de Sovjet-Unie. Mikojan, die meer dan drie weken in Havana over de afwik keling van de Cubaanse kwestie heeft beraadslaagd, is in New York aange komen voor besprekingen met de waarnemend secretaris-generaal van de UNOOe Thant. (Telefoto) SAO PAULO (AP) Een Braziliaans passagiersvliegtuig en een licht particulier toestel zijn in een afgelegen streek van Brazilië met elkaar in botsing gekomen en neergestort. Alle 23 inzittenden van het passagiersvliegtuig en de vier inzittenden van het kleine toestel kwamen om het leven. SMYRNA (Tennessee) Een C 130 van de Amerikaanse luchtmacht is neergestort en in brand gevlogen. Alle vijf inzittenden kwamen om het leven. WASHINGTON Het Amerikaanse vliegtuigongeval van vrijdag, waarbi] een „United Airlines"-vliegtuig neerstortte en 17 mensen de dood vonden, is te wijten aan een zwaan die tegen de machine opvloog- Het dier drong ongeveer 30 cm in het sta- bilisatorvlak van het vliegtuig. TUNIS Zware regenval heeft grote delen van Zuid-Tunesië blank gezet. Vijf tig mensen kwamen om het leven, velen werden gewond. Honderden primitieve wo ningen werden vernield door het modder water dat met vernielende kracht door de tot voor kort nog droogliggende rivierbed dingen stroomde. Doordrenkte vluchtelingen zoeken onder dak in scholen en openbare gebouwen. Het vliegveld van Gabes staat 20 cm. onder water. Verbroken verbindingen ver hogen de chaos. (AFP-AP). WENEN (DPA) Het congres van de communistische partij van Slowakije heeft na een driedaags congres twee vooraan staande leden uit het politieke bureau van de partij verwijderd, namelijk Pavol Maj- ling. minister voor staatscontrole in de re gering van Tsjechoslowakije, en Jozef Va- lo, vice-voorzitter van het parlement van Slowakije. Volgens politieke waarnemers in Wenen duidt de uitstoting van Valo erop. dat de kwestie van de „westelijke" emigranten op het komende twaalfde congres van de Tsjechoslowaakse communistische partij opnieuw ter sprake zal komen, Valo die zich tijdens de oorlog in Groot-Brittannië bevond is een van de weinige vooraan staande Tsjechoslowaakse communisten, die de vlucht naar het Westen met het oog op de oorlog hebben overleefd. De meesten werden na hun terugkeer als spionnen en „zionistische samenzweer ders" bestempeld en in de herfst van 1951 ter dood veroordeeld en terechtgesteld. Van onze correspondent BRUSSEL. De communistische volks vertegenwoordiger Moulinp heeft bij de Belgische Kamer een wetsontwerp tot le galisering van de euthanasie ingediend. Deze wet zou volgens het ontwerp rechts kracht hebben tot 1 juli 1963 en bepalen dat euthanasie geen misdaad is en niet mag worden gestraft, wanneer zij is toe gepast op een buitengewoon abnormaal kind in de eerste maand van zijn leven en wanneer vaststaat dat de conceptie ge schiedde in een tijd, waarin het kalme ringsmiddel softenon in België vrij kon worden gekocht. Het ontwerp voorziet ook in amnestie voor doktoren, die euthanasie hebben toegepast of hebben helpen toepas sen. Het is de eerste keer in de geschiedenis dat een dergelijk wetsvoorstel bij een volksvertegenwoordiging is ingediend en gepubliceerd. In Belgische parlementaire kringen is men van oordeel dat het wets voorstel geen schijn van kans heeft door het parlement te worden behandeld. Het is zelfs mogelijk dat de Kamercommissie weigert het in studie te nemen. Vandaag is een Koninklijk Besluit ver schenen dat wijzigingen brengt in een vo rig KB over het bereiden, distribueren en verkopen van geneesmiddelen. Het bevat nieuwe controlemaatregelen. De bela.ng.- rijkste daarvan zijn dat bij aanvraag tot registreren van een farmaceutisch middel moet worden overgelegd een dossier dat vermelding bevat van alle proeven die werden uitgevoerd op farmacologisch-toxi- cologisch, chemisch, visio-chemisch, biolo gisch of chemicobiologisch gebied. Verder zal de producent of de distribueerder in België onverwijld elke maatregel moeten mededelen die eventueel in het buitenland wordt getroffen om de produktie of de dis tributie van het geneesmiddel daar te ver bieden of te beperken. Het ministerie van Volksgezondheid krijgt bovendien het recht om alle nieuw- aangemelde geneesmiddelen aan een on derzoek in het rijkslaboratorium te doen onderwerpen alvorens toestemming voor produktie of distributie te verlenen. In ieder geval zal een dergelijk onderzoek moeten geschieden binnen twee jaar na de registratie van het geneesmiddel. Omdat haar vijf jarig dochtertje een mongooltje was, heeft een 47-jarige wedu we uit Bergen in Henegouwen zondag de gaskraan opengezet. Moeder en kind kwa men om het leven. De vrouw had haar twaalfjarige zoon voor het weekeinde naar zijn grootmoeder gestuurd. De jongen keerde echter zondagavond naar huis te rug en zag zijn moeder en zusje in de keu ken liggen. Buren forceerden de deur. Moeder en kind werden naar het zieken huis gebracht, waar zij bij hun aankomst bleken te zijn overleden. De weduwe heeft brieven nagelaten, waarin zij verklaart, dat de achterlijkheid van haar dochtertje haar tot de wanhoopsdaad heeft gedreven. Morgen krijgt het Assisenhof in Luik een 'niéuwe moordzaak te behandelen. Beklaag de is een 49-jarige vrouw, die wordt be schuldigd van moord met voorbedachte ra de. Zij heeft haar man, een alcoholicus, een groot aantal kalmerende middelen toe gediend, welke zij op recept in een apo theek had gekocht. Over de eenheid tussen de rooms-katho- lieke en de orthodoxe kerk is tijdens het concilie van Florence in 1439 reeds uitvoerig onderhandeld werd. Aan dat concilie werd deelgenomen door de pa triarch van Konstantinopel en tevens was de keizer van Byzantum, .Johannes Paleologus, aanwezig. De verschilpunten iussen de twee kerken werden toen vrij wel alle opgelost, maar in de praktijk heeft dit niets opgeleverd en bleef de scheiding voortbestaan. Ditmaal is er een eigenaardige moeilijkheid, namelijk dat er waarnemers zijn van alle mogelijke kerken en dat juist de waarnemers van de belangrijkste Oosterse kerk die niet onder communistische invloed staat, na melijk de patriarch van Konstantinopel, niet aanwezig is. WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten hebben aan Egypte, Jordanië en Saoedi-Arabië suggesties voorgelegd om tot een beëindiging van het conflict met Jemen te komen, doch tof dusver zonder enig resultaat. De Verenigde Staten streven naar er kenning van de republikeinse regering van Jemen. Leven Van de week kreeg ik die foto in han den waarop Sinterklaas staat. Of liever, hij zit. In een gymnastieklokaal, omringd door kinderen. Officieel had ik er ook op moeten zitten, maar ik zit ernaa.st. Naast de foto, welteverstaan. Onder Sinterklaas zijn plechtige gewaad komt een behoorlijk rand broekspijp uit in een motief van grij ze en zwarte strepen. De broekspijp ein digt bij een paar grove, zware leren schoenen. In de tabberd huist dan ook onze kruidenier-van-de-hoek. Naast hem staat zijn knecht, een flink uit de kluiten gewassen Zwarte Piet. Nu zou dis foto helemaal niets bijzon- ders zijn, wtre het niet dat er in de lin ker bovenhoek met eersteklaslagereschool hanepoten in potlood geschreven stond. Mijn Leven. Dat heb ik geschreven, als zevenjarige. Wat dreef mij ertoe, vraag ik mij nu af, om daar dat vreemde „mijn leven" boven te zetten? Had ik er toen enig idee van wat leven eigenlijk was Was ik daar, op dat ogenblik mee bezig, of vond ik dat gewoon een moor woord? Toch moet het me hebben beziggehou den, want ik herinner me, dat ik enige jaren later een liedje gemaakt heb, waar in datzelfde woord een rol speelde. Wij gingen n.l. elke zondag met mijn ouders wandelen, mijn broertje en ik. We liepen hand in hand voor mijn ouders uit om ons in het oog te kunnen houden en omdat we elke zondag wandelden en meestal dezelfde wandeling naar Groenen- daal ondernamen, verzonnen wij voor ons zelf wat afwisseling door een spelletje te bedenken. Welnu, die zondag had ik een liedje gemaakt waarop wij marcheren konden. Dat liedje luidde zo: Een, twee daar gaar-ie, daar gaat-ie, daar gaat-ie, midden op de levensbaan. Dot leven scheen mij dus danig dwars te zitten. Ik kon het woord toen reeds in schoonschrift schrijven, maar zijn inhoud obsedeerde me nog steeds. Wat zag ik op de levensbaan? Drie din gen: Ik zou een beroemde danseres wor den. Ik zou op achttienjarige leeftijd trou wen met een prins in een fluwelen broek. Mijn ouders zouden altijd bij me blijven, ook als ik met die prins getrouwd zou zijn. Tot zover zag ik mijn levensbaan heel duidelijk. De rest was óf onbelangrijk, óf zo vaag, dat ik daar niet verder over na dacht. 'Want wat was leven eigenlijk. Of liever, wat is leven eigenlijk. Ik zou er nog altijd geen antwoord op weten. Le ven is even abstrakt als de tijd die het leven duurt. Zoals de uren van de dag, de dagen van de week, de weken van de maand, de maanden van het jaar. Je hebt van elke willekeurige dag, week of maand of jaar een voorstelling, maar zou je die voorstelling onder woorden moeten brengen, dan zou je het niet verder kun nen brengen dan een klank, of een kleur. Misschien zijn daarom abstrakte schilders de enigen die het leven in zijn stroming werkelijk kunnen benaderen. Want neem nu een landschap of een portret. Leeft het? Het heeft geleefd, een moment en door dat moment vast te leg gen zijn alle andere momenten weggedron gen. En daarom kan dat ene moment niét. leven, want een moment bestaat bij de gratie van alle andere momenten die het leven uitmaakt. Misschien heb ik dat met mijn zeven jarige hart gevoeld, toen ik die hanepo ten daar boven [lie foto krabbelde: de Sinterklaas leefde op dat ene moment, maar alle andere momenten, tot dan toe eri daarna zijn onzichtbaar en misschien wist ik daarom, dat ook „mijn leven" op de „levensbaan", al die momenten aaneen zou moeten rijgen tot in het verre, het angstige niets. Maar ik weet het eigenlijk nog steeds niet. Advertentie Advertentie Verzorgd uiterlijk Schoonheidssalon moderne coiffures GANTPOCRTERPLEIN 1 - slank door Saunabaden HAARLEM - TELEFOON 6 06 43 - BUSLIJN 2 GEEF TOCH HAARLEM: GR. HOUTSTRAAT 52 AMSTERDAM - DEN HAAG Vakman. Howard White, die een gevange nisstraf uitzat wegens valsheid in ge schrifte, is uit de gevangenis ontsnapt met valse papieren. Op de documenten kwamen de vervalste handtekeningen van verscheidene rechters voor. De for mulieren had White gekaapt op het ge vangeniskantoor. Londen. De Londense autoriteiten overwe gen de aanleg van een nieuwe voorstad in Kent ten zuid-oosten van de hoofdstad Er zouden flats met 31 verdiepingen en ondergrondse parkeer- en opslagruimten worden gebouwd. De aanleg van de stad, die plaats zal bieden aan 25.000 inwo ners, zou tien jaar in beslag nemen. Schieten. Volgens dagbladberichten in Hongkong heeft een goed bewapende groep Nationalistisch-Chinese comman dotroepen een landing uitgevoerd op een eiland nabij Kwangtoeng. De troepen, die met vier motorboten aan wal werden gezet, voerden aanvallen uit op verschei dene posten van de communistische kust wacht. Duister. De vroegere opperbevelhebber van het Perzische leger, generaal Abdoe- la Hedajat, is gearresteerd op beschuldi ging van verduistering van meer dan ze ven miljoen gulden. Hoongelach. Een officiële Egyptische zegs man in Cairo heeft met hoongelach een Jordaanse verklaring begroet, volgens welke een militaire eenheid van 400 man een staatsgreep tegen Nasser geprobeerd zou hebben. „Wij zijn niet voornemens commentaar op het bericht te leveren en er zodoende enig gewicht aan toe te ken nen", zei hij. Ei, ci, George Barham uit Ipswich (Enge land) beweert wereldkampioen eieren- verslinder te zijn. In een plaatselijk ca fé verzwolg hij in één minuut en 48 se conden 48 rauwe eieren. „Ik heb nooit last met mijn spijsvertering", zei Bar ham. Dertien. Volgens de Westberlijnse politie zijn in de nacht van zondag op maan dag dertien Oostduitsers erin geslaagd, zwemmende of over de prikkeldraad versperringen klimmend, naar West-Ber- lijn te ontvluchten. Harki's. Het Internationale Rode Kruis heeft een beroep gedaan op de Algerijnse premier om toe te staan, dat het Rode Kruis de duizenden voormalige moslem hulptroepen van 't Franse leger (harki's) bezoekt, die nu zijn geïnterneerd in kam pen in Algerije. De Franse autoriteiten zijn verontrust over de gevangenschap en de beweerde slechte behandeling van de harki's. Ongedeerd De auto van de 71-jarige Italiaanse socialistische leider Pietro Nenni is maandag bij een aanrijding met een andere wagen omgeslagen bij de badplaats Sabaudia, ten zuiden van Rome. Nenni bleef ongedeerd. Zijn echt genote Carmen en dochter Juliana liepen lichte verwondingen op. Ook de chauf feur bleef ongedeerd. Sedert hij in augustus flauw viel waarbij hij in het ijskoude water van een bergriviertje terecht is gekomen vertoeft Nenni vaak voor rust in zijn villa aan de kust. Hij loopt nog steeds met een gipsverband tengevolge van deze val die hem bijna het leven heeft gekost

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3