Miljoenen stroomden binnen voor OPEN HET DORP „Nederland is gek geworden" Ruim een half miljoen gulden in het postdistrict Haarlem Wakker I r Nederland reageerde spontaan op het monsterprogramma van de A.Y.R.O. HET DORP KOMT ER! Mies Bouwman, nog uren voor de boeg in haar ongeëvenaarde televisie- en radiomarathon, heeft gewonnen: de miljoenen guldens zijn binnengestroomd in een tempo, dat de stoutste verwachtingen heeft over troffen. Heel Nederland is sinds gisteravond in de ban van een stunt, die zijn weerga in de wereld niet heeft. Heel Nederland liet zich gisteravond om 9 uur door Mies Bouw man de straat opsturen, om persoonlijke gaven voor het dorp in een luciferdoosje naar de kruidenier te brengen. Vannacht om kwart over vijf was de inhoud van de doosjes EEN IETWAT NERVEUZE Mies Bouwman zat gisteravond tot half 9 achter het bureautje op het enorme podium van de Oosthal van het Amsterdamse R.A.I.- gebouw met tegenover haar de 3000 zitplaatsen op de onafzienbare tribune, waarvan er nauwelijks een honderd waren bezet. Verspreid over de R.A.I.-hallen honderden technici, telefonistes, boekhouders en andere medewerkers, van wie de meesten met gemengde gevoelens tegen de aangekondigde marathon aankeken. Maar dit beeld wijzigde zich in enkele uren nadat de stor mloop op de kruideniers in tal van steden zelfs tot verkeersopstoppingen had geleid. De R.A.I. is geworden tot een gonzende bijenkorf, waar de 110 telefoons onafgebroken rinkelen, de 60 telmachines ratelen, de ordonnansen per fiets door de uitgestrekte hallen voortsnellen. geteld: het onvoorstelbare bedrag van 5.512.821,27. Dit bedrag, meer dan voldoende om onmiddellijk met de bouw van het dorp te beginnen, is nog maar een deel van de stroom gelds, die de onvermoeibare Mies Bouwman ook op dit ogenblik nog bij elkaar praat. Miljoenen kwamen daarnaast nog binnen aan andere spontane giften en zij komen nog steeds tot wij vanavond om halt acht zullen weten hoeveel van de 25 miljoen bouwkosten van het dorp bij deze start van de nog maanden durende actie zullen zijn geofferd. Mies Bouwman danst haar miljoenen dans tot het einde. AL SPOEDIG BLEEK dat de reacties van het Nederlandse publiek op de luci ferdoosjes-actie overweldigend groot was. In de RAI kwam een telegram binnen uit Zandvoort waarin gemeld werd dat er daar een zomerse drukte op straat heers te. Ook in Den Haag, Amsterdam begaven velen zich naar hun kruidenier om een bij drage te storten. In de omgeving van het RAI-gebouw vormden zich bij de levens- middelenbedrijven lange rijen van wach tenden die hun gift kwijt wilden. Maar niet alle kruideniers in Nederland waren ingeschakeld en het gebeurde een paar keer in Amsterdam dat de wachtende me nigte voor een gesloten zaak uit woede een winkelruit indrukten. De nacht ging in met een succes, dat zelfs de grootste optimist niet had kunnen vermoeden: een gemiddeld inkomen van 1. niiljoen per uur. Enige resultaten van de „Lucifer doosjes-actie": Amsterdam 693.396.-, Rotterdam 542.000.-, Den Haag 693.786. Alle records van welke inzameling dan ook zijn gebroken. Zelfs in kleine gemeen ten werd ondanks de dure St. Nicolaastijd geofferd als nooit tevoren: bijvoorbeeld Laren 23.400.- en Halfweg 9.000.-. TEGEN MIDDERNACHT had Mies Bouwman haar zelfverzekerdheid terugge vonden. Miljoenen Nederlanders hebben haar vanmorgen op het televisiescherm Detail van de maquette van Klapwijk dorpzoals het straks nabij Arnhem zal verrijzen: een comfortabel flatge bouw, waarvan de gebroeders Das uit Haarlem, een voorlopig ontwerp maakten. Het tellen van de lucifers-giftennam uren in beslag. men het gehele dorp binnen vijf jaar gereed te hebben. OM ZEVEN UUR vanmorgen was er 7.159.000 binnen! Dr. A. Klapwijk, de geestelijke vader van het in Arnhem ge projecteerde dorp voor lichamelijk gehan dicapten, zei ons geen woorden te kunnen vinden voor hetgeen Mies Bouwman tot dusver heeft gepresteerd. Hij vertroetelt haar met alle zorgen die hij aan haar kwijt kan doorlopend is hij in haar na bijheid om haar met sinaasappelsap en trossen druiven fit te houden. EN DAN HEBBEN we nog niets gezegd over het zenuwstelsel van deze actie, waar Mies Bouwman het hart van is. Dat ze nuwstelsel heeft men niet op het scherm kunnen zien want dat is de centrale post in de glazen zaal van het RAI-gebouw, waar meer dan 100 geroutineerde telefonis tes de stroom van meldingen verwerken. Meldingen van geldbedragen, die op de postkantoren zi.in gestort, maar ook tallo ze aanbiedingen in natura die men een voudig niet meer kon boeken en waarvan een schriftelijke opgave is gevraagd. AVRO's staffunctionaris J. Verbrugge zit midden in dit centrum en tot wanhoop gedreven telefonistes vragen hem doorlo pend om raad. „Ik heb hier een caféhou der die alle consumpties met een dubbel tje heeft verhoogd en die op het t.v.- scherm zijn collega's wil opwekken zijn voorbeeld te volgen voor het goede doel". „Mijnheer, ik krijg alsmaar telefoontjes van mensen die per sé Mies Bouwman willen spreken". „Hier is een dame uit België die vraagt hoe ze kan meedoen". Telefoontjes in een zo overstelpende hoe veelheid, dat zelfs de P.T.T. ons geen schatting over het aantal kon geven. ALS EEN SPIN in een web regelt de heer Verbrugge de technische zijde van de geldinzameling. Theoretisch klopt ljfit als 'een bus. Twintig telefoonlijnen'zijh spe ciaal gereserveerd voor de verbindingen met de hoofdpostkantoren in het gehele land, 220 in getal, waar de gelden van in totaal 2200 postkantoren worden geteld. Een batterij rekenmachines ratelt onafge broken aan steeds weer nieuwe totaaltel lingen. Langs drie wanden van de glazen zaal zitten 85 andere telefonistes. Zij no teren de bedragen die telefonisch worden toegezegd. Boven de 100.- moeten de ze meldingen worden geverifieerd en daarvoor zijn weer 5 andere telefoonpos ten aangewezen. den te gebruiken, die in een onafgebroken stroom uit de keukens van het RAI-res- taurant komen. Een RAI vol meisjes met gevlekte make-up en mannen met stoppel baarden zij zullen vanavond als een blok in bed vallen. Maar geen minuut vóór Mies Bouwman. Telefonistes namen de hele nacht de opgaven der gelden aan. (Van een onzer verslaggevers) OM ZEVEN MINUTEN VOOR HALF TWEE vannacht maakt Mies Bouman be kend, dat men in staat was te beginnen met de bouw van het dorp voor minder validen in de omgeving van Arnhem. Op dat moment was in de nieuwe RAI in Am sterdam, waar de radio en televisiedienst van de AVRO reed enige uren bezig was met haar monsterprogramma, een bedrag van ruim drie miljoen gulden binnenge stroomd. Drie miljoen van de 25 miljoen die m totaal nodig zijn om het woon- en werkcentrum voor lichamelijk gehandicap te mensen, dat men geprojecteerd heeft aan de Heijenoordseweg in Arnhem, te verwezenlijken. Dit resultaat kwam, nadat Mies Bouman die 23 uur land gastvrouw is in het RAI-gebouw om half negen televisie kijkers en radioluisteraars had opgewekt hun bijdrage voor dit dorp in een lucifers doosje te stoppen en in te leveren bij een van die talloze levensmiddelenbedrijven, die zich bereid hadden verklaard mede te werken aan deze landelijke actie, die indien zij slaagt heel Nederland een dag en een nacht lang aan het televisie- of radiotoestel zal kluisteren. Hoe dit allemaal in zijn werk ging ver telde AVRO's programmaleider Teun van Gelder tijdens een persconferentie aan de vooravond van deze t.v. marathon. Dankzij de belangeloze medewerking van levensmiddelenbedrijven en de P.T.T. wer den de bijdragen van de Nederlandse luisteraars en kijkers door de levensmid delenwinkels geïnd en door wagens van de P.T.T. naar de districtskantoren vervoerd, waar het geld werd geteld en de resulta ten van deze telling naar het R.A.I.-ge bouw werden doorgebeld. Om dit alles mo gelijk te maken en om de Nederlanders in staat te stellen ook nog na sluiting van de levensmiddelenwinkels hun bijdragen telefonisch door te geven, waren in de Gla zen Zaal van het R.A.I.-gebouw ruim hon derd telefoons opgesteld, die werden be diend door evenzovele vrijwilligers en vrij willigsters. Onder hen bevonden zich de Haarlemse dames Dinie de Graaf en W. Dingerdis, die natuurlijk het district Haar lem voor hun rekening hadden' genomen. De spaarbank van de stad Amsterdam had zelfs zestig sorteer- en telmachines in de R.A.I. opgesteld, bediend door werknemers van deze bank en de P.T.T. Beide groepen hadden later op de avond handen vol werk om de geldsommen te tellen die de goed geefse Amsterdammers bijeen hadden ge bracht. Het geld stroomde binnen. En dit resul taat stemde tot tevredenheid. Want wie het pleidooi van de geneesheer-directeur van de Johanna Stichting in Arnhem, de heer A. Klapwijk, op de persconferentie had beluisterd, begreep, dat het eenvoudig bittere noodzaak was dat dit dorp voor ge handicapten er zou komen. Deze arts hield een pleidooi voor deze mensen „Laten we alles op alles zetten om voor hen het le ven te verbeteren en het zo draaglijk mo gelijk te maken". En het leek wel of luis terend en kijkend Nederland deze woorden even fris en energiek teruggevonden als op het momeat, waarop zij zich gister avond of vannacht ter ruste begaven. Geen rust echter voor Mies Bouwman, die zich op de been weet te houden door haar en thousiasme en op haar veel te hoge hak ken als een wervelwind over het podium raast en alle raadgevingen, om af en toe eens even te gaan zitten of te liggen, in de wind slaat. De marathon heeft haar te pakken en wat AVO's Siebe van der Zee en Ger Lugtenburg ook proberen, zij moet en zal de stroom mensen, die naai de RAI trekt persoonlijk ontvangen. Professor if. L. H. de Langen, voorzit ter van het bestuur van de stichting „Het Dorp", vertelde kort na middernacht al dat binnenkort een architect zal worden aangewezen die het voorlopige project zal uitwerken. Bovendien verwacht het stich tingsbestuur, dat het ministerie op korte termijn het benodigde bouwvolume zal ver lenen. Professor De Langen schatte, dat met de bouw medio 1963 begonnen zal kun nen worden. Het ligt in de bedoeling, het dorp in fases op te bouwen, steeds een aantal eenheden voor woonruimte, recrea tie en arbeid tegelijk. Op deze wijze hoopt Het enthousiasme van Mies Bouwman werkt zo aanstekelijk, dat het leger vrij willigers in het RAI-gebouw er niet over denkt om zich door anderen te laten aflos sen. De door Amsterdamse bedrijven ge leende telefonistes in de glazen zaal heb ben sinds gisteravond meer telefoontjes be antwoord dan gewoonlijk in een hele maand, maar zij weten van geen ophou den. De regisseurs, de cameralieden, de belichtingstechnici, de verslaggevers, de musici, de kelners, allen vechten tegen hun vermoeidheid en willen zich niet de mindere tonen van „Mies". De honderd veldbedden, die de Koninklijke Landmacht beschikbaar heeft gesteld, zijn vrijwel niet gebruikt. EN ZELFS de artiesten, die aanvanke lijk hadden laten afweten, kwamen door het enthousiasme van Mies Bouwman op hun besluit terug. Zo hebben „de grote drie", Kan-Hermans-Sonneveld, toch een plaats in de marathon gekregen. Voor half 8 vanavond zal er niet worden gerust in de RAI. Het leger medewerkers in het voetspoor van de inspirerende persoonlijk heid van Mies Bouwman, zet door. Velen gunnen zich zelfs geen tijd om de maalti.i- uinrnnnn-mrr- Klet een wonderlijke snelheid kreeg de „Open het dorp -koorts gisteravond ook Haarlem en omgeving te pajftken. Nauweljjks had opper-sleutelbewaarster Mies Bouwman de door haar geleide actie toegelicht of honderden mensen repten zich naar de kruidenierszaken alsof daar een grote prijs op hen lag te wachten. Plotseling was het in de anders verlaten straten een drukte van jewelste. Voor sommige winkels vormden zich lange rijen mannen, vrouwen en kinderen, alle maal met een lucifersdoosje in de hand gevuld met kleine en grote giften ten bate van het te stichten dorp. In verbluffend korte tijd vulden de door de winkeliers klaar gezette dozen en vaten zich met die spontane gaven. „Het is in één woord enorm. Wie had dit ooit kunnen denken. Van alle kanten stroomden de mensen toe. Nog nooit hebben we zoiets meegemaakt zo zei de chef van een groot levensmiddelenbedrijf in Haarlem-Noord. „De eerste golf kregen we omstreeks kwart voor negen te verwerken en tegen half tien kwam de tweede stormloop. Dat waren zeker de mensen die nipt naar de radio hadden geluisterd of naar de televisie hadden gekeken, maar aangestoken waren door de vele mensen op straat en de rijen voor de winkels". Ook bij de kleine kruideniers in de binnenstad en in de buitenwijken liepen de mensen de drempel plat om hun steentje te komen bijdragen. Tegen tien uur kregen de mannen en vrouwen op de postkantoren hun portie van deze unieke manifestatie van offerzin te verwerken. Er scheen geen eind te komen aan de lawine van lucifersdoosjes die allemaal stuk voor stuk geopend sn geleegd moesten worden, waarna de inhoud ervan gesorteerd en geteld moest worden. Tal van doosjes waren zorgvuldig met plakband verzegeld of als Sinter klaassurprises ingepakt. „De drukte was eenvoudig overstelpend. Dit hadden we in de verste verte niet verwacht. We dachten op het hoofdpostkantoor om half twaalf klaar te zijn, maar het tellen heeft tot drie uur 's nachts geduurd", vertelde de heer Koelewijn, adjunct-directeur van het postdistrict Haarlem ons. Het resultaat van de geldstortingen per lucifersdoosje in het gehele Haarlemse postdistrict, dat zich uitstrekt van Sassenheim tot en met Texel, bedraagt totaal 542.014,85. Het aandeel van de stad Haarlem daarin is 28.207,42. De omliggende gemeenten en dorpen (Heemstede, Bloemendaal, Aerdenhout, Santpoort, Vogelen zang en Bennebroek) offerden totaal 177.399,04 in de pot van de „Open het dorp"-actie. De Vishal - IJmuiden bracht 10 mille bij elkaar en bedrijven in de IJmond hebben hulp toegezegd. had gehoord en evenals de vertegenwoor digers van de pers had gekeken naar de maquette die de gebroeders Das uit Aer denhout reeds naar een voorlopig schets- plan van dit dorp hadden vervaardigd. En het moet gezegd worden; de AVRO had het de milde gevers zo makkelijk mogelijk gemaakt. Tussen de programma-onderde len door ontving Mies Bouman een lange stoet van mensen uit het bedrijfsleven, studenten, carnavalsvierders en zelfs een Sinterklaas, die hetzij in natura, hetzij in baar geld hun goedgeefsheid tot uitdruk king brachten. Verschillende afdelingen van de Lions Club in Nederland zegden een bedrag van 140.000 gulden toe, een licha melijk gehandicapt meisje in haar bruids dagen schonk een bedrag van honderd gul den, dat zij voor haar bruidsjurk had be stemd; zo ging het door gedurende de ge hele nacht en toen om half drie mevrouw en meneer Van Swol voor het scherm ver schenen was er reeds een bedrag van ruim vijf miljoen gulden bijeengebracht. Voor het grootste deel kwamen de bij dragen spontaan en de grootste zorg van Mies Bouwman en regisseur Theo Orde man die 23 uur in zijn regiewagen op post blijft was dan ook de mensen wak ker te houden. Daarvoor hadden zij de medewerking ingeroepen van een groot aantal bekende Nederlandse figuren; Si mon Carmiggelt, Toon Hermans, Wim Son- neveld, Corry Brokken, Mieke Telkamp, Johnny Kraaikamp, Rijk de Gooyer. Wim Kan, het Nationale Ballet, het orkest De Zaaiers en nog vele, vele anderen, die soms lang moesten wachten voordat zij hun taak voor microfoon en camera moesten vervullen. Zoveel mensen kwamen naar he R.A.I.-gebouw om hun gaven aan te bie den. Maar zij, die deze marathon op hun te levisiescherm hebben gevolgd, hadden vaak geen idee van de geweldige techni sche voorzieningen die nodig waren om deze avond te realiseren. Door het gehele R.A.I.-gebouw stonden televisietoestellen opgesteld, camera's waren geplaatst op een heftruck, uit de wagens van de tele- visiedienst liepen kabeldikke snoeren naar alle delen van het gebouw, televisie en ra dioreporters zwierven door het. land en midden in dit web zat regisseur Theo Or deman, die voor zijn monitors het ene beeld na het andere overschakelde en aan wijzingen doorgaf aan zijn cameralieden. Hi.j bleef wakker en met, hem vele Ne derlanders, die de gehele nacht door aan hun televisietoestellen bleven zitten of nog snel even naar Amsterdam kwamen; de brandweer uit Baarn, door alarm ge wekt en een meneer die zomaar 22.000 gulden kwam aanbieden. In he!t R.A.I.- gebouw was men bij het vorderen van de nacht reeds aan deze verrassingen gewend. Mies Bouwman, die aan het be gin van de avond nog snel even haar tekst doornam, hoefde nu niet meer naar woorden te zoeken. En dokter Klapwijk, voorzitter van de „Ontwikkelingscommis sie Stichting „Het Dorp" antwoordde slechts „fantastisch, fantastisch", toen men vroeg of de avond naar zijn zin verliep. Om drie uur 's nachts vertelde Mies Bouwman dat men nog uren en uren kon doorgaan en merkte in de perskamer van het R.A.I.-gebouw een collega op naar aan leiding van de binnengekomen giften „Ne derland is gek geworden". Inderdaad, Ne derland was gek geworden. Allerwegen in Nederland stroomde gister avond de levensmiddelenwinkels vol met, milde gevers, die sfxmtaan hun huis uitrenden om hun geld te deponeren voor de bouw van Het Dorp.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9