Hartaandoening nam na lichte verbetering ongunstige wending Haar grote gaven van hart en verstand stelde zij in dienst van haar volk HET WEER i ia i wat is er leuks bij H.&J.Lamp II BOTERLETTER Ontroerende actie „Open het Dorp" een weergaloos succes Gratie voor OAS-ers Bijzetting over een week Rouwdienst in Grote Kerk in Haarlem Nationale rouw in radio- en t.v.-programma s V asas-Feijenoord niet op de t.v. Een grote vorstin i w DAGBLA D VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING OENSDAG 28 NOVEMBER 1962 Het woord is aan GESCHENKEN schoonheids preparaten lotions - parfums parfumerie ELIZABETH In de afgelopen nacht is prinses Wilhelmina om één minuut voor één uur ontslapen. In de laatste weken waren bij haar verschijnselen opgetreden van een hai t- aandoening, welke, vooral gezien de hoge leeftijd hare Koninklijke Hoogheid, als zeer ernstig moesten worden beschouwd. Ondanks de lichte verbetering nam de ziekte gisteren een ongunstige wending. De geleidelijke achteruitgang van de reeds slechte algemene toestand werd daardoor versneld. Dit is medegedeeld in een communiqué van de geneesheren dr. M. J. de Rimn Kops Akkerman en prof. D. H. Durrer. In verband met de zorgelijke toestand van haar moeder vertoefde koningin Juliana voor zover haar verplichtingen dit toe lieten, in paleis Het Loo, waar zij ook hedennacht verbleef. De prins was met de prinsessen Margriet en Marijke in paleis Soestdijk. Prinses Beatrix is telegra fisch op de hoogte gesteld van het overlijden van haar grootmoeder. Zij breekt haar reis af en zal morgen naar Nederland terug keren. Prinses Irene is vandaag uit Engeland in Nederland teruggekeerd. Zij bracht enkele dagen geleden nog een bezoek aan haar grootmoedei waarna zij naar Engeland terugkeerde. MORRIS"êeforeifou fint/! FALCON TWEEDJASSEN Herdenkingen Minister-president De Quay: Meer wind Militair rouwbetoon Vlaggen halfstok In de krant van heden: Topsy Horen en Zien Kunst Feuilleton Economisch nieuws Beurs Scheepsberichten Sport Luidsprekers 72 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's 5 2 9 15 3 3 6 8 8 11 12 13 13 15 17 17 17 19 ProficiatCeesl HAZENBERG 48e JAARGANG NUMMER 2 2 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen- Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Pi Hoofdredacteur: Simon Koster De door Mies Bouwman zo grandioos geleide radio- en televisie-marathon „Open het Dorp" is gisteravond na ruim 23 uur afgesloten op een voorlopige eind stand van 12 miljoen. Morgenavond zullen de definitieve eind cijfers worden bekend gemaakt. Boven dien moet dan nog de Amerikaanse verlo ting plaats hebben van de aangeboden goederen. De marathon werd besloten met een en thousiaste toespraak door minister Klom- pé, die namens de regering oprechte woor den van hulde en dank sprak. Voor een verslag van de actie zie pag. 9. „ZWART OP WIT", de rubriek voor jonge mensen, staat vandaag op pagina 11. Prinses Wilhelmina overleden Tolstoi: Het is niet het geweld, maar het goede, dat het kwaad vernietigt. PARIJS (AFP) President De Gaulle heeft gratie verleend aan ex-generaal Jou- haud en aan André Canal („de Zwarte Mo nocle"), die ter dood waren veroordeeld wegens O.A.S-misdaden. voor de moderne vrouw van Elizabeth Arden Helena Rubinstein Lancome Germaine Monteil Dr. P. v. d. Hoog Max Factor Christian Dior Raphael Givenchy Chanel Lanvin Yardley Hamol Vitamol Hudnut n r r Zandvoortselaan 75 Heemstede - Telefoon 36827 Ruime vrije parkeergelegenheid houlstr 137 BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN; AMSTERDAM TE1. 2?359fe De bekendmaking van de datum van de begrafenis van prinses Wilhelmina is niet voor morgen te verwachten. Aan genomen wordt, dat de bijzetting in de koninklijke grafkelder in de Nieuwe Kerk te Delft niet eerder dan over een week zal plaats hebben. Verwacht kan worden, dat het een witte begrafenis zal worden. Prinses Wilhelmina heeft in haar boek Eenzaam maar niet alleen geschreven, dat zij evenals prins Hendrik in 1934 in het wit begraven wilde worden. De prinses schreef in haar boek: „Mijn man en ik hadden reeds lang voor zijn heengaan herhaaldelijk samen gesproken over de betekenis van het sterven en over het daaropvolgende eeuwige leven. Wij hadden beiden de geloofszekerheid, dat de dood de ingang tot het leven is en elkaar daarom beloofd, dat onze begrafenis geheel in het wit zou geschieden". In aanwezigheid van het vrijwel voltal- lige kabinet en de gevolmachtigde minis ters van de Nederlandse Antillen en Su- Minister-president prof. De Quay heeft vanmorgen in een radiotoespraak prinses Wilhelmina herdacht. „In dit uur van nationale rouw richt ik mij namens u allen tot onze koningin en haar gezin om te zeggen hoe innig wij me deleven met het verlies van prinses Wil helmina, die vele jaren onze Koningin was", aldus de minister-president, die on der meer zei, dat het een zegen voor ons koninkrijk is geweest, dat in de onrustige periode van de eerste helft van deze eeuw Koningin Wilhelmina als constitutioneel vorstin heeft geregeerd. Haar wijsheid en vooral haar juiste inzicht in taak en plicht van een constitutioneel vorstin heb- Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt en over wegend droog weer. Vanavond en vannacht plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit wes telijke richtingen. In het Wad dengebied later toenemend tot vrij krachtig. Weinig verande ring in tempratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. ben bewerkt, dat ons vorstenhuis tot op de ze dag geliefd en geëerd is in het gehele koninkrijk. Haar grote gaven van ver stand en hart heeft zij steeds in dienst ge steld van haar volk. Vooral in tijden van tegenspoed heeft zij haar grootheid ge toond. In de tweede wereldoorlog bleef zij staan als een rots in de branding, een be zielend symbool van onze vrijheid. Zij was de hoedster van een grote schat van hoge geestelijke waarden: vrijheid, gerechtigheid, naastenliefde en eerbied voor de waarde en waardigheid van de mens. Deze waarden waren voor haar de inzet van de strijd en van het verzet. Zij kregen nog diepere betekenis door haar godsvertrouwen, dat haar ook droeg in de jaren van beproeving, toen het va derland door de vijand was overspoeld en de strijd voor de vrijheid schier hopeloos scheen. Zij aanvaardde Gods leiding in haar eigen leven en in het leven van haar volk. Op haar hoge post stond zij eenzaam, maar niet alleen. Wij zijn dank baar, dat prinses Wilhelmina nog zovele jaren in ons midden is geweest, tot op hoge leeftijd krachtig en helder van geest, vol belangstelling voor ons volk en zijn problemen en belangen, ook voor die van de jeugd. Haar belangstelling voor inter nationale en nationale problemen bleef on verzwakt. En bij dit afscheid is zij weer wat zij voor velen van ons zo lang ge weest is: Koningin Wilhelmina. Als er een beeld van Koningin Wilhelmina in ons ge heugen gegrift staat, dan is het wel het beeld van de moeder des vaderlands, al dus prof. De Quay. riname heeft de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. Jonkman, hedenmorgen prinses Wilhelmina herdacht. ,.Het. Nederlandse volk betreurt prinses Wilhelmina en herdenkt, haar, groot, als Oranjevorstin, groot als koningin bij de gratie Gods, groot in haar regeren volgens de Grondwet en groot als persoonlijkheid. Zij wist zich aan te passen in persoon en plaats, in oorlog en vrede. Zij was de hoed ster van onze vrijheden, zij was symbool en schatkamer van onze nationale kracht. De eenheid van ons volk werd tijdens haar bewind versterkt en hechter. Zij gaat de geschiedenis in als een van de grootste Oranjes. Zij was de moeder des vader lands en moeder van ons volk". Ook in de Hoge Raad der Nederlanden is prinses Wilhelmina herdacht, door de president, mr. dr. P. H. Smits, door de pro cureur-generaal, mr. G. E. Langemeijer, en door dr. mr. J. Th. Vermeulen namens de baÓok in de Hoge Raad der Nederlanden is prinses Wilhelmina herdacht door de president, mr. dr. P. H. Smits, door de procureur-generaal, mr. G. E. Langemeijer, en door dr. mr. J. Th. Vermeulen namens de balie. 1 De minister van Defensie heeft voor de gehele krijgsmacht voorlopige richtlijnen voor rouwbetoon vastgesteld. De Neder landse vlag zal halfstok worden gehesen op alle militaire inrichtingen en schepen. Alle ontvangsten, sportwedstrijden en festiviteiten worden afgelast. Hieronder vallen niet de Sint Nicolaasvieringen die In verband met het overlijden van prin ses Wilhelmina zal donderdagavond 29 november van half acht tot acht uur in de Grote of St. Bavokerk in Haarlem een rouwdienst worden gehouden. De voor- ganger is ds. A. J. van Rhijn, hervormd predikant in Haarlem. voor kinderen zijn georganiseerd. Militai ren dienen het bezoeken van gelegenheden met een feestelijk karakter zoals schouw burgen en bioscopen te vermijden. De maatregelen gelden voorlopig slechts voor één dag en zijn getroffen in afwach ting van nadere regelingen in verband met eventueel bij het testament van prin ses Wilhelmina vastgelegde wensen en in verband met wensen van het hof. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de Commissarissen der Koningin in de provincies medegedeeld, dat tot en met de dag van de begrafenis van prinses Wilhelmina van alle overheidsgebouwen halfstok zal worden gevlagd zonder wim pel en zonder rouwfloers. Condoleance-registers liggen ter teke ning in het paleis Huis ten Bosch in Den Haag op donderdag 29 en vrijdag 30 november van 09.00 uur tot 17.00 uur. 1, 2 Weerrapporten Bij het overlijden van prinses Wilhelmina 1, 4, Agenda van IJmond en Haarlem Uit het binnenland 2, Beeldverhalen2, Op de Praatstoel Buitenlands nieuws Langs sluizen On havens Uit stad en omgeving6, 7, In de Vishal en op zee Jeugdpagina Het Nationale Programma, dat heden avond door de televisie zal worden uit gezonden, is als volgt samengesteld, 19.30 uur: Herdenkingstoespraak door de minister-president, dr. J. E. de Quay. 19 40 uur: Het Hollands Strijkkwartet. 20 00 uur: NTS-journaal binnenland. 20.10 uur: Het Hollands Strijkkwartet. 20.20 uur: „Moed, beleid en trouwfilm documentaire over de regerings periode van koningin Wilhel mina. 21 05 uur: Gedichtenprogramma. 91 35 uur: Tibor de Machula (cello). 2150 uur: Persoonlijke herinneringen, ge sprekken met een aantal men sen uit de directe omgeving van prinses Wilhelmina (directe uit zending). 22.15 uur: NTS-journaal en weeroverzicht. 22.30 uur: Slotwoord. De afdeling Programmazaken van de NTS nog steeds in vergadering bijeen, be studeert thans alle t.v.-programma's van de komende dagen in verband met de na tionale rouw. De wedstrijd Vasas-Feijen- oord is geschrapt; ook is reeds besloten dat de uitzending van „Cyrano de Berge rac" morgenavond niet doorgaat. De richt lijn is, dat alle amusementsprogramma's geen doorgang zullen vinden. Dit geldt ook voor de radioprogramma's. De voetbalwedstrijd VasasFejjenoord zal vanavond niet voor de televisie worden uitgezonden. Dit in verband met het over lijden van prinses Wilhelmina. Het kinderprogramma van vanmiddag j gaat wel door, maar zal worden aangepast. Vanavond zal de televisie een nationaal programma brengen. Bijna honderd jaar geleden schreef Multatuli zijn toneelspel „Vorstenschool", waarin hij een jonge koningin in opstand laat komen tegen haar omgeving, die de conventionele opvattingen van die dagen omtrent "het koningschap huldigt- Zijzelf heeft andere, modernere ideeën omtrent haar taak: zij wil haar volk leren ken nen en de liefde van dat volk verdie- I n e n, door haar eigen menselijke daden. „En, moeder, als ik al mijn kracht ten I offer heb gebracht aan 't welzijn van mijn medemensen.dan, ja, dan noem ik mij zelve koningin. Dan neem ik 't aan als eerlijk verdiend, wanneer het volk mij toejuicht..., eerder niet!" Tien jaar nadat deze nu vanzelfspre kend, maar toen revolutionair klinkende regels waren geschreven, wgrd prinses Wilhelmina geboren. En zij werd de be lichaming van Multatuli's denkbeelden omtrent de ware taak van het koning schap. Maar in tegenstelling tot Multatu li's heldin behoefde zij niet in verzet te komen tegen haar moeder; want het was juist haar moeder, koningin Emma, die haar eerste schreden naar een modem, verlicht koningschap met grote wijsheid heeft geleid. Voor 't overige echter groei de het jongemeisje op in een soortgelijke conventionele, van de „gewone" wereld afgesloten omgeving als Louise in het to neelstuk. En het heeft haar veel moeite gekost, zich aan de geest van dat milieu te ontworstelen. In haar eerste proclama tie, op 31 augustus 1898, zei het toen acht- I tienjarige koninginnetje: „Mijn innig ge liefde moeder gaf mij het voorbeeld van een edele en verheven opvatting der plich ten, die nu op mij rusten." Het was een novum, dat het woord „plichten" plich ten van de vorst, niet van het volk in een koninklijke proclamatie voorkwam. Daaruit sprak inderdaad de „edele en ver heven opvatting" van de koningin-regen tes. eep opvatting waaraan koningin Wil helmina levenslang trouw is gebleven en die zij ook heeft overgedragen aan haar dochter, Juliana. Tijdens een repetitie van circus Boltini in Haarlem heeft, in mei van dit jaar, een heer het zangeresje Ria Kuyken in de piste aangevallen. Onze fotograaf de heer Cees de Boer was ook in de kooi (foto) en knipte met grote tegenwoor digheid van geest enkele plaatjes van het incident, dat gelukkig goed afliep. Die platen hebben in vrijwel de gehele Europese pers gecirculeerd en een er van heeft de heer De Boer nu de hoofd prijs bij de nieuwsfoto s op de gisteren in Den Haag geopende expositie World Press Photo 1962 bezorgd, van welke uitverkiezing elders in dit nummer verslag gedaan wordt. Inmiddels: proficiat, Cees! tijdig bestellen bij Telefoon 6479 Barteljorisstraat 18, Haarlem Tel. (02500) 18574 De regeringsperiode van koningin Wil helmina is nog bij haar leven geschiede nis geworden. Ze eindigde veertien jaar geleden. De jongere generatie van nu heeft die periode dus niet bewust meege maakt en zal er weinig méér van afweten dan hetgeen zjj er in geschiedenislessen en boeken over heeft gehoord of gelezen. Zij zal dus misschien niet helemaal kun nen begrijpen, wat koningin Wilhelmina voor de twee vorige generaties heeft be- I tekend, want dat was iets heel uitzonder lijks. Koning Willem III was een typisch 19de-eeuws vorst, voor wie het woord „macht" zijn betekenis nog niet verloren had en voor wie het vaderlijke nog het meest vooruitstrevende aspect van het ko ningschap was. Koningin Juliana is een volstrekt 20ste-eeuwse vorstin, die een zui ver dienende functie wil verrichten en slechts de eerste burgeres van de staat wil zijn. Tussen deze beiden in stond ko ningin Wilhelmina, nog belast met de er fenis van de 19de eeuw maar toch al be zield door de vernieuwingen van de 20ste. Op haar rustte dus de taak om de over gang tot stand te brengen, een taak die veel moeilijkheden, veel problemen, veel strijd zelfs meebracht. Dit laatste heeft het Nederlandse volk in 't algemeen zich waarschijnlijk niet gerealiseerd; maar wel heeft het, misschien instinctief, begrip ge had voor het nieuwe dat zich in de per soon van Wilhelmina aandiende, voor het pionierswerk dat zij, vooral in de eerste decennia van haar regering, verrichtte Haar vader had zich nog fel verzet tegen de invoering van een liberale grondwet zijzelf benoemde de eerste socialistische minister-president van Nederland. Zij werd als 't ware het symbool van die grote evolutie. Maar bovenal was het ongetwijfeld haai I persoonlijkheid, waren het haar karakter eigenschappen, die haar bij ons volk ver eerd en bemind maakten, hoe weinig zij er door haar opvoeding in het oude hof- milieu ook op was voorbereid persoonlijke vriendschappen in bredere kring te slui ten. Misschien heeft zij onder die, haars I ondanks opgerichte, barrière zelf wel het meest geleden. Haar politiek inzicht, haai menselijke wijsheid en haar ontzaglijke I geesteskracht hebben het haar echter mo gelijk gemaakt, in 't bijzonder tijdens er Ina de oorlog toch nog een deel van deze barrière af te breken, en dat heeft haai op latere leeftijd nieuwe grootheid gege ven. j Zij heeft inderdaad „al haar kracht ten offer gebracht aan 't welzijn van haar medemensen". Daarmee vooral heeft zij de harten van het Nederlandse volk ver overd en een ereplaats in de geschiedenis j vanons -vaderland.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1