De oppositie tegen het Franco-regime omvat het gehele Spaanse volk, maar zij betekent mets Alleen de katholieke kerk kan een evolutie inleiden Hl© EUROPA tiidflifk më ft Speelde Adenauers Geheime Dienst Der Spiegel gegevens in handen? l(fi.9ontuïüa Adenauers aandeel in de actie blijkt aanzienlijk: Wat doen de liberalen? Nieuwe arrestatie in Spiegel-zaak India maakt zich op voor guerilla UNO wenst Oman vrij van buitenlandse troepen Oppositie wordt overschat Salon-opposanten Alle hoop op de kerk Opus Dei Eerste moderne staking hamdbJwemnl I I DONDERDAG 2 9 NOVEMBER 1962 15 «IPi Deze aanbieding geldt alleen in Zuid-Holland en Noord-Holland beneden het Noordzeekanaal, (wel in Amsterdam-Noord). mmém Adenauer ingelicht Wat deed Strauss Strauss en Marx Leger wordt verdubbeld Anti-Britse resolutie in politieke commissie (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) MADRID. ,Hoe sterk is de oppo sitie tegen Franco? Zij omvat het hele Spaanse volk ,maar zij betekent niets". Deze Spaanse definitie, absoluut en paradoxaal, gaf een jonge Catalaanse schrijver mij. Het hele Spaanse volk is tegen Franco: het scheelt inderdaad niet veel. De mo narchisten wensen dat hij meer haast maakt met opkrassen. De separatisten in Catalönië en Baskenland hebben het nooit op Madrileense gezaghebbers be grepen. Voor de ondergepriviligeerde klassen, die links voelen en denken, communisten, anarchisten en radicale socialisten, is hij de aartsreactionair. De arme, landloze boeren weten wie er tus sen hen en een menswaardig bestaan staat. De intellectuelen generen zich voor hun muilkorven. De falangisten verwijten hem, dat hij slechts lippen dienst bewijst aan hun maatschappelijke ideeën en in feite feen conservatieve, autoritaire paternalist is. De traditiona listen jammeren dat hij door het toelaten van economische nieuwlichterij en het aansluiting zoeken bij Europa de Spaan se ziel verslingert. De oppositie betekent niets: ook dat scheelt niet veel. Tussen oppositioneel voelen en handelen ligt een stap die niet alleen moed maar ook beleid vraagt. De Spaanse oppositie is zo versplinterd, dat Franco haar met een minimum aan ge weld binnen de perken kan houden. Om de monarchisten zoet te houden heeft hij van Spanje een koninkrijk zonder koning gemaakt. Voor de boeren en arbei ders heeft hij met een nieuw sociaal- economisch beleid de deur naar een betere toekomst op een kier a li» gezet. Die kier is net VUAnf 51 groot genoeg om hen ill lllL te verleiden indivi duele lotsverbetering na te streven inplaats van gezamenlijk de deur uit zijn heng sels te lichten. Er is voldoende censuur om het contact tussen intellectuelen en hét volk onmogélijk te maken. De falangis ten worden gelijmd door dat alles niet ontmoedigd wordt en toch tegen het regime gaat complotteren, die krijgt1 tenslotte te maken met de geheime politie, de Guardia Civil en de vele mogelijkheden tot opber ging, variërend van dertig jaar kerkerstraf tot internering in een comfortabel hotel op de Canarische eilanden, al naar gelang de linksheid der overtuigingen of de respec tabelheid der kom-af. De buitenwacht heeft van de kracht der Spaanse oppositie mèestal een overdre ven voorstelling en onderschat het meng sel van Galicische slimheid en machts middelen .waarmee de Caudillo haar frustreert. Linkse intellectuelen in Parijs geven hoog op van het „Front der Volks bevrijding", dat clandestiene pamfletten verspreidt en van de nog wat linksere organisaties die hier en daar een plas tic-bom laten ontploffen. Maar met een tonige regelmaat rolt de geheime politie de organisaties van het „Frente" op en het ontmoedigendste daarvan is, dat steeds weer blijkt hoe minuscuul die zijn. Europa juichte toen „bekende Spaanse democraten van links en rechts" vroegen om democratische condities te stellen voor I met baantjes. Wie 'Spanjes associatie met. de E.E.G.. Maar het vergat gemakshalve te zien, wie zij waren en wat zij vertegenwoordigden. De „liberaal" Dionosio Ridruejo was eens de dichter van de Falange en oostfrontstrij der in de Blauwe Divisie. Gil Robles was de aartsconservatief die Franco's dolksteek aan de republiek heeft mogelijk gemaakt. Robles die in Madrid een politieke salon van een man of zes tig presideerde, heeft inmiddels zelfmoord gepleegd door ballingschap te verkiezen boven internering. Hij heeft zich daar mee geschaard in het comfortabel levend gezelschap der welgestelde ballingen waarvan Salvador de Madariaga de meest illustere is. Zij zijn het allemaal met elkaar oneens, en hebben slechts de ijver gemeen, om na de dood van Franco de leiding van Spanje over te nemen. Plus de onmisken bare handicap dat. zij Casals en Picas so niet te na gesproken in Spanje als vergeten zijn. Het gekibbel der ballingen de versplin- terdhe\i van de binnenlandse oppositie, hun frustratie omdat Franco er eerder in slaagt hen zoet te houden dan hen boos te maken, dit alles maakt het nodig een werkelijke oppositie van betekenis elders te zoeken. De communistisch partij met haar 5000 leden is goed georganiseerd, maar heeft zo'n heilig respect voor de geheime poli tie. dat zij zich tevreden stelt met clan destien voortbestaan en handhaven van haar verbindingsnet. Haar politiek beleid niet op gericht Franco omver te werpen, maar om in het tijdperk na Franco langs democratische weg via een volksfront een voet tussen de deur te krijgen. De sleutel voor de Spaanse evolutie ligt daarom voorlopig in de katholieke kerk. Het mag waar zijn, dat zi.i terecht een van de steunpilaren van het regime wordt genoemd, maar het is in het auto ritaire Spanje niet anders dan in de com munistische landen (met wie, het meer gemeen heeft, dan het vromelijk aan- t neemt): de evolutie moet van binnenuit komen. Zoals Poolse, Hongaarse en Rus sische communisten met het moeizaam proces der destalinisatie zijn begonnen, zo zullen het Spaanse katholieken moe ten zijn die het katholieke Spanje een fatsoenlijker aanschijn geven. De taak van de kerk in Spanje ligt ook op het praktische, sociale terrein en priesters beginnen zich openlijk uit te spreken tegen de onmenswaardige con dities waaronder een deel van het Spaanse volk leeft. king: voor het eerst werd er door geen van beide zijden geweld gebruikt. Voor het eerst heeft het regime van dit land waar stakingen verboden zijn, zich ge dwongen gezien om vrijwel direct met stakers te onderhandelen en aan hun eisen tegemoet te komen. En althans een deel van de kerk heeft ingezien, dat zijn apostolaat ook op het praktische, sociale terrein ligt. Een oud gezegde wil, dat het hele Spaan se volk achter de clerus aanholt, de ene helft met een kaars, de andere met een stok. Tot die tweede helft behoren zeker de Spaanse arbeiders. Maar zij zullen HOAC's actie niet licht vergeten. De kerk, voor wie het apostolaat uitein delijk belangrijker is dan het regime van Franco, heeft nog een ander ijzer in het vuur: Opus Dei. In tegenstelling tot HOAC, dat op de grens van openlijke oppositie opereert, stelt de geheime lekenorganisa tie Opus Dei zich tot taak binnen het ka der van het regime te werken. Commu nisten zouden het infiltratie noemen. lofte tot gehoorzaamheid, armoede en kuis heid afleggen, zijn veel conservatiever dan de jonge HOAC-priesters en menen, dat men niet door sociale actie-zonder-meer zielen mag werven. Zij zijn meer christen dan democraat, maar hebben er uiteinde lijk geen bezwaar tegen die twee eigen schappen te combineren wanneer dat mo gelijk blijkt. Blinde volgelingen van Fran co zijn zij zeker niet. Het, mag waar zijn, dat het grootste deel van de Spaanse clerus nog braafjes ach ter Franco aansukkelt en de gelovigen op wekt te berusten in de stand van zaken. Maar het is niet meer het belangrijkste deel. En wat het door regeringsdruk benarde HOAC hoop geeft, is ook het gehoorzame Opus Dei duidelijk: er is een nieuwe paus gekomen. Johannes XXIII heeft andere ideeën over de taak van de kerk op aar de dan degene die lange tijd in het katho lieke Spanje opgeld hebben gedaan. Advertentie Uil l n i mmWM :V, - 11 3 JU §m HALVE PRUS Het is onloochenbaar dat het Spaanse .katholicisme die weg begint op te gaan, dat het zulks kan doen omdat de kerk in het concordaat een zekere bescherming tegen dé machtsmiddelen van het regi me heeft en dat Franco er ongerust en verbitterd over is. Die verbittering be reikte haar hoogtepunt toen dit jaar de mijnwerkers in Asturië in staking gingen en toen bleek dat die stakingen waren ge- instigeerd door HOAC, de „Arbeiders broederschappen voor Katholieke Actie." In HOAC zetelen jonge priesters, die de arbeidei-s aanbevelen om voor hun rech ten op te komen. En toen het regime die priesters zocht aan te pakken, weigerde de Spaanse primaat, Enrique kardinaal Pla y Deniel, hen in het openbaar af te vallen. De 84-jarige kerkprins, geen voor uitstrevende man, voelt uit welke hoek de wind gaat waaien. Franco moet heb ben gezegd: „Na alles wat ik voor de kerk gedaan heb, verlaten de ratten het zinkende schip." HOAC heeft met de stakingen in As turië een overwinning behaald die in meer dan één opzicht van wezenlijk be lang was. Het was een moderne sta- Opus Dei heeft het overheidsapparaat in derdaad diepgaand gepenetreerd (drie mi nisters in de financieel-economische bé- leidssfeer). De leden er van, die de ge- Advertentie HEREN ,DE MODERNE MAN DRAAGT ZE" ,.H«*fitEMVGR; HOUTSTRAAT 52 AMSTERDAM ■- DEN HAAG Advertentie BIZONDERE DIERENKALENDERS 1963 De traditionele steunpilaren van Fran co's regime waren kerk en leger. Het leger (met zijn Duitse helmen) is dat nog, maar de kerk maakt zich op een eigen weg te zoeken. (Van onze correspondent) BONN. Zit achter de hele Spiegel- affaire Adenauers geheime dienst? Dat Is de vraag die sinds enige dagen het centrum vcrmt van alle bespiegelingen in Bonn. Opgekomen is deze vraag al enige tijd ge leden, toen de liberaal Döring in de Bonds dag vroeg, of niet de rivaliteit tussen de geheime dienst Van Adenauer en de contra spionage van Strauss de eigenlijke achter grond van de Spiegel-zaak vormde. Döring kreeg op zijn vraag nog geen antwoord Wel deden sindsdien geruchten de ron de, dat Adenauers geheime dienstchef. de voormalige Hitler-generaal Gehlen, met opzet Der Spiegel materiaal in handen had gespeeld, waarmee dit blad de defensie politiek van Gehlens vijand: minister Strauss kon aanvallen. De contacten van de geheime dienst, die regelrecht onder Adenauers staatssecretaris Globke staat, met Der Spiegel, zouden lopen via kolonel Wicht, de enige officier die in verband met de Spiegel-actie werd gearresteerd. De regering liet eind vorige week een bericht tegenspreken dat bovengenoemde relatie Gehlen-Spiegel door een man van de geheime dienst was toegegeven. Op merkelijk was echter, dat het regerings- dementie niet de inhoud van het bericht tegensprak, maar alleen de bewering dat een vertegenwoordiger van Gehlens dienst een verklaring zou hebben afgegeven. Bij dit alles is het voorts opvallend, dat Adenauers altijd zo trouwe Globke uit Bonn is verdwenen. Hij kuurt ergens, om dat zijn gezondheid slecht zou zijn. Ge ruchten willen echter, dat Globke tegen stander zou zijn geweest van dè actie tegen Der Spiegel, omdat daarmee mensen van zijn geheime dienst blootgesteld zouden worden. Hoe het ook zij, steeds duidelijker wordt dat het aandeel Van kanselier Adenauer in de Spiegel-affaire groter is dan aanvanke lijk werd beweerd. In lijm echte tegenstel ling tot allerlei regeringsverklaringen van de laatste weken, zou Adenauer al op 16 oktober op de hoogte zijn gebracht van de op handen zijnde actie tegen het week blad, die de 26ste plaatsvond. Informant van de bondskanselier wasminister Strauss. Dat beweerde deze in elk geval zelf op de laatste bijeenkomst voor de Beierse landdagverkiezing van afgelopen zondag. Eens te meer blijkt daaruit welk een centrale rol minister Strauss, die nog drie weken geleden beweerde met de hele Spie- gel-affaire niets te doen te hebben, bij de actie heeft, gespeeld. De volgende feiten, eens allemaal hardnekkig ontkend door Strauss' persofficieren, staan nu vast: Op 16 oktober kwam de minister terug van een week vakantie. Officieel hoorde hij pas toen, dat het Openbaar Ministerie in Karlsruhe een expertise aan Defensie had gevraagd over het Spiegel-artikel „Fallex- 62", ondanks het feit dat hij op 12 oktober voor een dag in Bonn was. De 16de ging Strauss naar Adenauer en lichtte hem uit voerig over een en ander in, vooral over de politieke consequenties van een anti- Spiegel-actie. Op 19 oktober was de expertise klaar, samengesteld door twee defensie-ambte naren. Eén van hen was een zekere Marx, trouwe schildknaap van Strauss, die bij de laatste verkiezingen voor de Bondsdag ver geefs een poging deed tot afgevaardigde gekozen te worden, bij welke poging Strauss hem drastisch hielp. De expertise werd ten dele of helemaal door minister Strauss gelezen en daarna door staats secretaris Hopf naar Karlsruhe gebracht. De 24ste oktober besprak Strauss de actie tegen Der Spiegel diepgaand met Hopf en de staatssecretaris van Justitie, Walter Strauss. Bij deze gelegenheid droeg de minister zijn naamgenoot op de liberale minister van Justitie Stammberger niet in te lichten, zogenaamd omdat Adenauer dat zo zou willen. Op de 26ste ging Strauss 's avonds na een ontvangst in Godesberg niet naar huis, maar naar zijn ministerie om de eerste berichten over de inval in de Spiegel- redacties tè horen. Een speciale vertrouwe ling van de minister bevond zich bij de Bonner politiemannen die de inval uit voerden, en deze hield Strauss op de hoog te. Midden in de nacht nam Strauss de Advertentie LICHT-ZACHT-WARM - SOEPEL KARLSRUHE (Reuter) Een kolonel van het Westduitse leger is gearresteerd onder verdenking van verraad in verband met de publikatie van defensiegeheimen in het weekblad „De Spiegel". Zijn naam werd niet bekend gemaakt. Hij was werk zaam op het ministerie van Defensie. Drie weken geleden werd kolonel Wicht, verbonden aan de Westduitse geheime dienst, op gelijke gronden gearresteerd. telefoon om zijn militaire attaché in Ma drid opdracht te geven Spiegel-redacteur Ahlers in Malaga te laten arresteren. Dit alles bewijst niet alleen dat Strauss, als Spiegel-vijand nummer één, achter de actie zat, maar wellicht ook, dat Strauss met goedkeuring van Ade nauer optrad en de liberale coalitiege noten buiten de zaak hield, omdat deze denkelijk minder enthousiast zouden zijn over een actie, die kennelijk ten doel had Der Spiegel tot zwijgen te brengen. Zou blijken dat Adenauer en Strauss samen hebben gezworen tegen de liberalen, dan kunnen deze laatsten niet anders doen dan hun eis tot aftreden van Strauss uitbreiden met een eis tot Ade nauers verdwijnen. NEW DELHI (Reuter) India wil zjjn aantal soldaten verdubbelen en militie eenheden vormen tot een sterkte van twee miljoen strijdbare mannen, zelfs wanneer de Chinezen terugtrekken en er geen oor log meer wordt gevoerd. Stammen in het grensgebied zullen worden opgeleid in guerilla-tactiek. De bewapeningsindustrie wordt uitgebreid. India beschikt nu over iets meer dan een half miljoen soldaten. Het Indische Lagerhuis heeft een nieuwe defensiewet eenstemmig goedgekeurd, waarbij aan de regering grote bevoegd heden met het oog op de huidige toestand worden verleend. De planpen zouden zijn opgesteld met hulp van de Engelse en Amerikaanse missies die in India ver toeven. NEW YORK (Reuter) De politieke commissie ad hoc van de UNO-Assemblee heeft een ontwerp-resolutie aangenomen waarin aan de Assemblee wordt voorge steld het terugtrekken van „vreemde strijdkrachten" uit Oman te eisen. De resolutie was door elf Arabische en zeven andere landen ingediend. Zij werd met 41 tegen 18 stemmen (ondermeer Groot-Brittannië, de Verenigde Staten, Denemarken, Zweden, Noorwegen, Fin land, Ierland, Italië, Nederland) en 36 ont houdingen aangenomen. De landen van het Russische blok stemden voor In de reso lutie wordt verzocht het „recht van de be volking van Oman op zelfbeschikking en onafhankelijkheid" te erkennen. De Arabische indieners voerden aan dat Groot-Brittannië het streven naar zelfbe schikking in Oman dwarsboomt door het legeren van troepen in dit gebied, met goedkeuring van de sultan van IVjuscat en Oman. Groot-Brittannië heeft in 1957 troe pen gestuurd om de sultan te helpen bij het onderdrukken van een opstand, maar ontkent dat er strijdvaardige troepen in Oman verblijven Ook is Groot-Brittannië het niet eens met de Arabische mening dat Oman een aparte eenheid is 'met recht op zelfbeschikking.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 15