„Het is een gave" AlSl "JONGE" MÖETZUN! 1 L NIEUWE UITGAVEN VAN NIEL beccari DE PROGRAMMA'S I f PRlS'en 11» „La Bohème" met Kerstmis op het televisiescherm Bloembakken rondom nationaal monument? Gewijzigde televisie- en radioprogramma's Hervormde Kamerleden willen spreken met hun moderamen De negen Muzen J DERDAG 29 NOVEMBER 1962 17 Mn i N.T.S.-voorzitter looft „Open het Dorp"-actie Dave Brubeck toch naar Nederland Sober en waardig herdenkingsprogramma J. Damshuizer nabeschouwingen DIERENPARK IDEE REESWEKKERS nimrj Uw vriend uit Frankrijk: Cognac Hobec. Zachtver fijnd gezond. 10.85 per fles. 5.60 per halve fles. wijnhandel van 1823 Gebr. Das: tekenen voor zakelijke en liefdadige doeleinden (Van een onzer verslaggevers) OP EEN RUIME ZOLDER met glas- in-lood-ruiten, gekleurde illustraties aan de wanden, tekenmateriaal en neonverlichting hebben ze een uur over Het Dorp gesproken en na afloop waren ze nog even enthousiastde tweeling Das, Tollenslaan in Aerdenhout. Zij zijn gewend aan interviews en vlot geven ze hun inlichtingen; naam Rudolf en Rob bert, leeftijd 33 jaar, beiden getrouwd (hun echtgenotes zijn nichten van el kaar) en beiden in het heuglijke bezit van een zoon en een dochter. Als toe voeging aan hun personalia een opmer king van Robhert Das: „We dragen niet dezelfde kleren. Het wordt zo vervelend tegen je spiegelbeeld aan te kijken". Lang hebben wij overigens niet over de persoonlijke gegevens van deze tech nische illustrators gesproken en uw ver slaggever heeft het alleen gevraagd in het besef, dat de lezer nu eenmaal zo goed. mogelijk geïnformeerd wil zijn. Doel van onze komst was: spreken over Het Dorp. Gedurende de 23 uur dat Mies Bouwman voor de camera's stond (Rudolf Das: „Die meid was woest enthousiast") heeft in het R.A.I.-restau rant enigszins verloren de maquette ge staan van het toekomstige Arnhemse invalidendorp, vervaardigd door een Haags bedrijf, aan de hand van teke ningen van de gebroeders Das en de Haagse architect C. R. de Vries. m ,.EIND oktober kwamt de ontwikkelings commissie bij ons; of het mogelijk was alvast een visualisering van „Het Dorp" te maken. De opdracht luidde: maak een plan zoals het eruit zou kunnen zien. Geen enkel houvast. Alleen wat terreingege- vens. ook geen bomenplan. Na een beetje rondneuzen in Arnhem van het geacciden teerde terrein een kleine maquette gemaakt met hoogtelijnen. De tijd was kort. We hebben drie ruwe ontwerpen gemaakt, plan A, B en C. Op alle drie hadden we de slenk in het midden van het terrein bestemd voor recreatie. De commissie koos plan A uit. In samenwerking met De Vries met wie reeds contact bestond de tijd was te kort om andere architec ten te raadplegen nacht gewerkt. Tot dit eruit kwam" Rudolf Das drinkt onder het praten van zijn thee. Broer Robbert werkt op een te kentafel voor het raam aan een zeiljacht. „Naar mijn mening moeten twee of drie ar chitecten, onder supervisie van een beken de architect, ons plan verder bij de kop vatten. Allemaal een stukje. Geen dorp is door één architect ontworpen. Pas daar door wordt het een natuurlijke eenheid". ALS EVEN LATER een dikke bundel tekeningen op de vloer wordt uitgespreid, krijgt ge als leek de indruk, dat er voor dit architectenteam bitter weinig zou over schieten. Aan alles hebben ze gedacht, de broers. „Het terrein is nu geheel ge vuld", zeggen ze, bij de tekeningen hur kend. „Om echter de indruk van een echt dorp te krijgen moet er ruimte tussen de huizen zijn. Dit is slechts mogelijk door hoogbouw met laagbouw af te wisselen. Willens en wetens is daarom een flatgebouw op het hoogste punt van het terrein ont worpen. Plaats voor honderd ernstig in validen, die hun- bed niet kunnen verla ten. Die moeten iets hebben om hun tijd te vullen, daarom hoge plaats, zon en uitzicht. En zo van boven naar beneden werkend huizen ontworpen voor de minder ernstig invaliden en tenslotte voor die in validen die nog met armen en benen een lichte taak kunnen uitvoeren. Huisjes ge lijkvloers met éénpersoons kamertjes, ter rasjes op het zuiden en ruimte voor twee personen, desnoods voor een gezin. Geen drempels, brede deuren, lage toonbanken hebben we dag "en in de winkels. Een P.T.T.-kantoor, raad huis, kerk. Bij de ingang een nachtverblijf voor de--zusters en, .kamers, waar familie leden op bezoek kunnen overnachten". De gebroeders Das bij de tekening van het Dorp: rechts Rudolf, links Robbert. de over. „De schoolse sfeer daar doodde het artistieke wezen". Na de luchtvaart kwamen ze op auto mobielterrein, op steaebuowkundig ter rein, op het gebied van de ruimtevaart. Ze ontwikkelden zich verder, leerden bouw tekeningen lezen en nu,Soms komen ze bij ons en zeggen: het moet een lekker ding zijn, een mooi ding en het moet zo en zo in elkaar zitten". Omschrijving van hun beroepswerkzaamheden en hun hobby geen architectuur maar meer industriële vormgeving. En tenslotte, ter afronding van uw informatie: Robbert de man met de pijp op de foto, is drie kwartier ouder dan Rudolf. 'Advertentie GlaèryB if A I Op eerste kerstdag zal de Nederlandse Televisie Stichting 's avonds de opera „La Bohème" uit Berlijn uitzenden. Tweede kerstdag des avonds is de Rudi Carrell- show „Op het IJs", met onder anderen Joan Haanappel. In de avonduren voor de kerstnacht, dus op maandagavond 24 december, is er een Eurovisie-produktie: een protestantse kerkdienst uit Frankfurt en om 11 uur ge volgd door een protestantse kerkdienst verzorgd door IKOR. Van 12 tot 1 uur s nachts wordt de nachtmis uit Frankrijk uitgezonden. Op eerste kerstdag 's mid dags is er een B.B.C.-produkt, de Billy Smarts Circus, verder Christmas Carols en op de Tweede Kerstdag 's middags een ballet en verder zaalhandbal uit Utrecht en het orkest van Benedetto Marcello en ten slotte nog „ontmoetingen" van Jan Vrijman met een groep jongeren. Dave Brubeck komt toch naar Neder land. Ondanks alle pogingen van Brubeck en zijn mannen zich dit seizoen te beper ken tot een veertiendaagse tournee door Engeland, hebben zij er na verscheidene mislukte toenaderingen van impresario's in toegestemd een nachtconcert in Amster dam te geven. Paul Desmond (alt-sax), Joe „Brushes" Morelle (drums), Gene Wright (bas) en Dave Brubeck zelf aan de piano spelen in de nacht van maandag 3 op dinsdag 4 december in het Concert gebouw, aanvang 24.00 uur. De Haagse impresario Paul Acket heeft dit fameuze kwartet geëngageerd. Het wordt het enige concert dat de musici op het Europese continent gaan geven. Ook vorig jaar was het alleen Amsterdam dat een nachtconcert van de groep te horen kreeg. Paul Acket heeft Brubeck kunnen „strikken", omdat deze toch voor een cock tailparty ter lancering van een nieuw pla tenmerk in Nederland zou komen. Burgemeester en Wethouders van Am sterdam zullen de regering het denkbeeld voorleggen gedurende de zomermaanden bloembakken op het verhoogde gedeelte rond het nationaal monument op de Dam te plaatsen. Dit blijkt uit de memorie van beantwoording over de begroting 1963. In het algemeen verslag wordt gevraagd of het niet mogelijk is te voorkomen dat jeugdige personen op de trappen rond het nationaal monument gaan zitten en liggen, door het plaatsen van bloembakken. B. en W. wijzen er op dat het monument tot stand is gekomen in opdracht van de re gering, zodat het aanbrengen van veran deringen ook een regeringszaak is. Het nationale rouw-programma, dat naar aanleiding van het overlijden van Prinses Wilhelmina inderhaast samengesteld moest worden, kenmerkte zich o.m. door een ge paste soberheid van beeld en door een grote waardigheid. De openingsrede van minister-president de Quay had als pero ratie het zesde couplet van het Wilhel mus. Verzen, zo merkte de premier op, die zozeer van toepassing waren op het leven van de Moeders des lands. Dit le ven kwam op vaak ontroerende wijze op het beeldscherm in de documentaire .Moed, Beleid en Trouw". Ons troffen daarbij in het bijzonder de historische filmopnemingen van 1896 en '98 gewijd aan het bezoek van de jonge Wilhelmina aan Amsterdam en aan haar inhuldiging. Voorts het woord, dat zij bij haar 35- jarig regeringsjubileum onder de opko mende dreiging van het nationaal-socia- lisme sprak: „Wij willen onszelf zijn en blijven". Nieuw en veelzeggend waren ook de talrijke filmreportages, die tussen '40 en '45 in Engeland en Canada gemaakt werden van de toenmalige Koningin en haar kinderen. Op de hem eigen ingetogen wijze droeg vervolgens Ton Lutz gedichten voor, ge wijd aan de overledene en aan haar zo bewogen regeringsperiode. Dank zij de afwezigheid van hinderlijk pathos konden o.m. prachtige verzen van Henriëtte Ro land Holst, Jan Prins en Jan Engelman diep in ons doordringen. De persoonlijke herinneringen, die door prominente Nederlanders, voornamelijk afkomstig uit het militaire en ondergrond se verzet, werden opgehaald, hebben ons zeer getroffen. Hun verklaringen namelijk kwamen merendeels direct uit het hart en waren van een niveau, dat ver boven de gelegenheidswoorden en gemeenplaat sen ligt, die in het bijzonder bij de dood van een hooggeplaatst mens gesproken en geschreven worden. Het waren ge tuigenissen, die nog eens sterk onder streepten, welk een grote vorstin de thans overleden Wilhelmina van Oranje was. TECHNISCHE T V.-SCHOLING. Op 3 december a.s. starten de Neder lancfse Televisie Stichting en de Neder landse Radio Unie met een nieuwe oplei ding voor bedieningstechnici in het Baarn se centrum Groenendaal. Er zijn 23 leer lingen geselecteerd. Allen met een middel bare opleiding, maar niet technisch ge schoold. Het is 'n opleiding voor „beeld"-, klank- en filmtechniek", waarvan 6 maan den theorie en 4 maanden praktijk. Met de cursisten is de overeenkomst gesloten dat zij na het einde van de cursus minstens 2 jaar in dienst van de N.T.S. of de N.R.U. blijven. Zoals wij gisteren al berichtten gaat de „Cyrano"-uitzending vanavond niet door. Het programma is als volgt: 19.30 uur KRO: Adelbert (uitgestelde uitzending van dinsdag 27 november); 20.00 uur NTS: Journaal; 20.20 KRO: Vaticaan II; daarna tot 21 uur een concert. Van 21 uur tot 22.30 uur uitzending van de herdenkingsdienst in de Grote Kerk in Den Haag. Morgen, vrijdag 30 november: 7.30 uur Jeugdpro gramma; 20.00 uur NTS-journaal; 20.20 uur Film over Livingstone; 20.45 uur; „Flits"; 21.30 uur Limburgs Symfonie Or- Vanavond en vrijdagavond zal over beide radiozenders als nationaal program ma, een herdenkingsklankbeeld worden uitgezonden. Deze uitzendingen beginnen vijf over acht. Herman Felderhof en Kees Middelhof, de samenstellers van deze levensimpressies van 'prinses Wilhelmina, hebben tal van Nederlanders over hun ont moetingen met onze oud-vorstin aan het woord gelaten. Tegelijk met de televisie wordt een verbinding tot stand gebracht met de Grote Kerk in Den Haag, waar een interkerke lijke herdenkingsdienst zal worden ge houden. Vrijdagmiddag om ca. half vier zendt de NCRV voorts rechtstreeks een herden kingsplechtigheid uit van de Vrije Univer siteit waarbij door verscheidene hoog leraren het woord zal worden gevoerd, onder meer door prof. De Gaay Fortman. De heer E. Schüttenhelm, voorzitter van de N.T.S., heeft zijn grote waardering uitgesproken voor zowel de prestatie van Mies Bouwman in haar marathon-uitzen ding voor „Ons Dorp", als voor de 60 N.T.S.-medewerkers die een etmaal of lan ger in touw zijn geweest. Hij had een open oog voor het bijzondere aspect dat deze t.v.-uitzending bood: de kennelijk zo indringende invloed van het medium te levisie. Hem zullen daarom ook vooral de eventuele persbeschouwingen naar aanlei ding van dit aspect sterk interesseren. Op een vraag aan de heer Schüttenhelm of het niet op de weg van de N.T.S. had gelegen om deze uitzending onder haar au o'ciën te hebben doen plaatsvinden, antwoordde de voorzitter dat de N.T.S. zich houdt aan het nationale collecteplan. „Wij worden overstelpt met aanvragen om aan charitatieve acties hulp te verlenen. Wij moeten ons daarom strikt houden aan het nationale collecteplan. Inderdaad is de Johannastichting uit Arnhem bij ons geweest voor een uitzending. Niet de Stich ting Het Dorp; maar wij moesten deze aanvrage afwijzen. Bovendien had de Jo hannastichting uit de grote N.C.R.V.-ac- e „Goed zo", waarvan de opbrengst ruim' 3 miljoen was, reeds al eens een t m bedrag van tegen de miljoen gulden ont- g vangen". ROBBERT DAS met een pijp in de mond en Rudolf Das met een potlood in de hand wijzen aan, vertellen, kruipen over de vloer: enthousiast. „Het centrum van Het Dorp is niet te modern van ontwerp. Vele invaliden komen van het platteland. Ze moeten iets hebben waar ze zich aan vast kunnen houden in zo'n vreemde om geving." Ze hebben zelfs gedacht aan die renpark. Rudolf Das: „Ik ben in de Jo hannastichting geweest en heb daar gezien hoe die kinderen met dieren omgingen". Een wegennet, hoe kan het ook anders, aangepast aan de lichamelijke toestand van hen, die het moeten gebruiken. „Op het wegennet kan een busje rijder\ met wagentjes voor wat wij noemen „passief vervoer". Een secundair wegennet, zo lang mogelijk. Ten eerste om een te grote helling te vermijden, ten tweede om een rit naar een buurman zo avontuurlijk mo gelijk te laten zijn. Telkens iets nieuws onderweg, daarom pleiten voor handhaving van de bestaande bebossing. Het reisje wordt zo een tijdspassering." NU ZE TOCH bezig zijn met plannen, komt er nog een idee naar voren „Waar om geen jeugdverkeerspark in Arnhem, zoals in Assen? Invaliden kunnen controle uitoefenen. Tijdelijk staan ze dan boven validen - psychologisch zeer belangrijk. Ze kunnen controleren, dirigeren. En 's avonds met bussen naar huis. Ze hebben een dag taak en na het werk naar huis, zoals andere mensen. Door de commissie is er over gesproken". Het is niet de eerste maal, dat de ge broeders Das naar aanleiding van de pro- dukten hunner vaardige handen in het nieuws komen. Ze tekenden een overzicht van het tracé van de Coentunnel, een pol derpanorama, een Saturnus-raket (ver schenen in een lijvig landelijk weekblad, thans in een lichtbak op hun kamer) en ze waren de aanstichters van een stunt in 1953. Aan de hand van fotomateriaal en tekeningen schetsten ze zeer nauwkeurig het Engelse jachtvliegtuig Vicker Super marine Swift, door de R.A.F. op de gehei me lijst geplaatst. Het internationale vlieg- tuigbiad „Interavia" (uitgegeven in Zwit serland) publiceerde de tekening door eigen deskundigen aangevuld met de vol ledige bewapening. De Daily Telegraph sloeg alarm middels een bericht op pagi- Bij uitgeverij V. A. Kramers te 's-Gra- venhage verscheen de dertiende druk van „De Rode Pimpernel" door baronnesse Orczy. Dit zeer bekende boek heeft geen nadere aanbeveling nodig. „Recepten uit de Spaanse keuken" van Joanita Lee verscheen bij uitgeverij van Dishoeck te Bussum. Voor liefhebbers een zeer aan te bevelen boekje. In de serie Kosmos-reisgidsen zijn vier nieuwe uitgaven verschenen. L. Beekman geeft een beschrijving van Zuid-Engeland, Bettina van Krieken van de Adriatische Kust, J. L. van Elsacker van Eifel, Ahr- en Moezeldal en H. van der Leeuw van Joegoslavië. De boekjes, verlucht met ve le foto's zijn in samenwerking met de Ne derlandse Reisvereniging uitgegeven door de n.v. Uitgevers mij. Kosmos te Amster dam/Antwerpen. L. J. Veen's Uitgeversmaatschappij n.v. te Amsterdam heeft reisgidsen voor Lu xemburg, de Ardennen en West-Duitsland uitgegeven. Ze zijn samengesteld door Wil de Kreuk en bevatten kaarten en lijsten van kampeerterreinen. Vertaalde romans: van Heinz Wolhynië- „De Hemel van Kazakstan' G. Konsalik handelt over de Duitsers die generaties lang in Rusland hebben gewoond, zonder zich echter met de bevolking te hebben geassimileerd. In de Nederlandse vertaling van J. F. Klip huis verscheen het boek bij Scheltens Giltay te Amsterdam. na een. Robbert Das: „Tussen de journalisten hier waren twee lui van de Secret Ser vice. Maar die herkende je zo, ze hadden kranten in hun zak. Rudolf Das: „Het is niet zo moeilijk een opengewerkte tekening van een vliegtuig te maken naar gepubliceerde foto's. Bij een tgenlichtopname, genomen onder een hoek, zagen we deukjes in het ajuminium. Dan moeten daaronder spanten zitten". Reeds op de h.b.s. b tekenden ze in op dracht, voornamelijk luchtvaarttechnisch. De animo voor een h.t.s. opleiding waai- Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 86, HAARLEM Speciaalzaak sinds 1883 Nederlandse werken Marianne Bennick schreef de roman „De gesloten deur" welke bij Kruseman te Den Haag verscheen. „Nederland door vreemde brildoor J. H. Kruizinga is ver schenen bij de uitgeverij „De Torenlaan" te Assen. Bij deze uitgeverij verscheen eveneens Kietelen onder het spatbord' door Ruth Jochems jr. In de Damiate-reeks verscheen bij J. H, Gottmer te Haai'lem „De Wachter" door J. Visser-Roozendaal. „Tot de tanden gewapend weerloos" is een uitgave van Nijgh van Ditmar te Den Haag/Roterdam en bevat gedichten die Wim Gijsen in de jaren 1959 en 196(1 schreef Bij uitgeverij De Toorts te Haarlem ver schenen twee alleraardigste boekjes n.l. „Christelijk Erfgoed langs 's Heren We gen in Nederland" door Bernard Bekman en „Christelijk Erfgoed langs 's Heren n.v. Kon. Uitgeverij Erven J. J. Tijl te Zwolle „Vrijheids-vaarders" van Hugh Pop ham in de vertaling van Jan Hardenberg, „De zon is wreed" (een Australische ro man) van Joe Walker in de vertaling van Marijke v. d. Merwe, „De terugkeer van de tijger" van Brian Connell in de verta ling van Berend Berends, en „De blinde koers" van George Morrill in de vertaling van Jaap van Merwe. „Ada Dallas" van Wirt Williams uit Zuid Californië verscheen in de Nederland se vertaling van Emma Havander bij De Boekerij n.v. te Baarn. De geautoriseerde Franse uitgave „Le voyage dans le bleu" verscheen in de Ned. vertaling door Jen ny Witstyn onder de titel „Niemand keert terug". De schrijver is Gustav Rab. Allerlei „Eet goed, blijf vitaal" door Dr. Lars Svennerholm, Lector aan de Universiteit van Göteberg, voor Nederland bewerkt door mevrouw J. Polak-Kiek; „Glas en Kristal" door L. K. Schrijver (deel twee in de serie van midden negentiende eeuw tot heden). „Als wij een huis mochten kie zen. is het onderwerp van een boek van W. H. N. van Eijkern waarin hij het woningprobleem van onze tijd belicht. Het verscheen in de serie „Stijl en smaak" bij de uitgeverij N. I. B. te Zeist. Herdrukken Bij de n.v. Gebrs. Zomer en Keunings verscheen de vierde druk van het Grote Voorleesboek door de bekende kinderboe kenschrijver W. G. v. d. Hulst, die on langs zijn 83ste verjaardag vierde. Het boek kwam uit in een nieuw gewaad met een vierkleurig stofomslag door zijn zoon de tekenaar W. G. v. d. Hulst jr. In de serie Weten en Kunnen van de N.V. Uit gevers Mij. Kosmos te Amsterdam ver scheen de elfde druk van „Zelf inmaken' (het conserveren van levensmiddelen) door mej. S. W. Haverkorn, lerares van de Amsterdamse huishoudschool. Advertentie druk. In de Talia-reeks verschenen bij devan eerste hulp bij ongelukken: Uitgave Uitgeverij het Spectrum te Utrecht/Arn hem. Kleine Houtstraat 57 (hoek Ged. Oude Gracht) Tel. 10078. Snelle bezorging Wegen in Griekenland" bergen. door Loet Steen- Vertaalde romans „Karen" is een verhaal van een moeder die vocht om haar dochtertje tot een vol waardig kind te maken en werd geschre ven door Marie Killilea. Het betreft de vijfde druk door Uitgeverij J. H. Gottmer Haarlem/ Antwerpen. „Schrei niet Natasja" van Dezsö Arvay verscheen eveneens bij J. H. Gottmer te Haarlem/Antwerpen en wel in de vierde Bij de N.V. Nederlandsche Uitgeversmij (NUMIJ) te Leiden verschenen: „Toe komstregelingen in vrij beroep en onderne ming" (fiscale, juridische, economische en sociale aspecten bij vestiging, overname, omzetting, en zo voort) van H. G. Hage len en „Ruilverkaveling in de praktijk" van ir. H. Govers, Hoofdlandmeter van het kadaster te Arnhem. „Ken uw recht" is een uitgave in de se rie Elseviers Encyclopedische Pocket reeks, waarin Jhr. mr. J. J. Boreel ver telt wat iedereen van en recht en wet moet weten. Bij Bigot van Rossum n.v. te Blari- cum verscheen de derde druk van „Wat dient u te weten," populaire wetsuitleg- ging, raadgevingen en wenken voor ieder een omtrent onderwerpen waarmee men in het dagelijks leven te maken kan krijgen door C. A. v. d. Haven en A. W. Willems. Dr. J. A. Molhuysen uit Den Haag stelde ..het Prisma EHBO-boekje" samen waarin wenken worden gegeven voor het verlenen In een nieuwe bewerking van de arts P. Visser te Haarlem verscheen bij A. J. G. Strengholt's Uitgmij. n.v. te Amsterdam de tweede druk van „Hygiëne der vrouw" door Prof. Dr. G. K. F. Schultze. In de serie Van Dishoeck boekjes (uitg. mij. C. A. J. van Dishoeck te Bussum zijn verschenen: „Bloemen en planten onder glas" door H. W. van Dort. Pockets: Bij de uitgeversmij. A. W. Bruna en Zonen verschenen in de serie Zwarte Beertjes „De zilveren vlinder" door Pearl A. Buck in de vertaling van Salvador Her tog; „Het vergeten eiland", een dokters- verhaal van John Rowan Wilson in de ver taling van Caspar Hendriks: „Zuid Span je" door Joöp van den Broek waarin hij een karakteristiek geeft voor de reiziger, uitgebreid met een hoeveelheid wetens- waardoigs over Spanje. In de serie Amstelboeken van L. J. Veen's Uitgeversmij. te Amsterdam ver scheen „Agnes Grey" van Anne Brontë (1820-1849). In de serie Prisma puzzels verschenen twee delen waarvan één werd samenge steld door Laurens A. Daane en de an der door J. Koolstra: Bij dezelfde uitge ver verscheen „Raadselboek" eveneens van Laurens A. Daane. P. van Dalen stelde een puzzel-pocket samen welke in de Antilope reeks bij de uitgeverij „Het We reldvenster" te Baarn verscheen; in dezelf de serie kwam van deze schrijver uit een pocket vol kryptogrammen. In de serie Prisma-boeken zijn versche nen: Onder Doodse Stilte" van de Fran se auteur Jean Denys in de vertaling van D. Menger-de Neyn van Hoogwerff; .De slag om Stalingrad" door de Engelsman Ronald Seth, destijds werkzaam bij de R.A.F. in de vertaling van J. L. Post; „De Ondergong van de Graf Spee" door de Engelsman Michael Powell in de ver taling van C. H. Kartner; „Met een helm als kussen" door de Amerikaan Robert Leckie in de vertaling van W. C. van Krim pen; „Renny's jeugd op Jalna" van de Canadese romancière Mazo de la Roche in de vertaling van J. F. Croes van Delden (tweede druk); „De Bamboedokter" (de strijd van een arts tegen ziekte en com munisme in Laos) door de Amerikaan Tho mas A. Dooley in de vertaling van M. Mok; „Verhalen van de geheime agent" van W. Somerset Maugham in de vertaling van Eva Schumacher. In de serie Elsevier Pockets voor vrije tijdsbesteding verscheen „De goede zei ler" door Jaap Kramer. „Vorstin van de gospel Mahalia Jackson" door Herman Uyldert en „Kwame Nkrumah leider van Afrika?" door Mark Grammens versche nen in de Humanitas boekjes (serie Ido len en Symbolen) bij de uitgeverij Lan- noo te Tielt/Den Haag. Het lid van de Eerste Kamer de heer J. Tjalma heeft namens hervormde leden van de Eerste en Tweede Kamer, die lid zijn van de fracties van de P.v.d.A., de V.V.D., de A.R.P. en de C.H.U., een brief gezonden aan het moderamen van de kerk. In die brief wordt gevraagd om een kere In die brief wordt gevraagd om een gesprek waarin die kamerleden bepaalde bezwaren die bij hen bestaan tegen het synodale geschrift „Het vraagstuk van de kernwapenen" naar voren willen brengen en waarin zij over dat geschrift van ge dachten willen wisselen. Wel vaker is er een gesprek geweest tussen hervormde kamerleden en het mo deramen, maar tot dusverre is een ini tiatief tot zulk een gesprek altijd uitge gaan van het moderamen. Van het her vormd persbureau hebben we vernomen dat het gevraagde gesprek vermoedelijk pas volgend jaar zal kunnen worden ge houden. Manuscript van Bach. Het duurste stuk, dat woensdag op een manuscripten veiling te Marburg in Hessen werd aan geboden, heeft geen koper gevonden. Het betrof een partituur van de hand van Jo- hann Sebastian Bach, die op 60.000 mark werd geschat. (DPA). Portret van Fragonard geveild. Een portret van een jong meisje, geschilderd door Jean Honoré Fragonard, heeft woens dagavond op een veiling van de kunst handel Parke-Bernet 100.000 dollar opge bracht. Vermoed wordt, dat het schilderij voorstellende „La jeune Fille au Collier de Rerles" een portret is van Rosalie, de doch ter van de 18de-eeuwse Franse kunstenaar. Circus Althoff in Carré. Ditmaal zal het circus Aldolf Althoff gedurende enkele maanden (van 20 december tot eind ja nuari), met een internationaal programma, voorstellingen geven in Theater Carré te Amsterdam. Het circus Strassburger, dat andere jaren zijn tenten in dit theater opslaat, treedt thans op in het buitenland. Chaplin zou weer gaan filmen. Een dagblad in Belgrado meldt dat Charles Chaplin volgend jaer een film in Joego slavië zal maken. Het blad berichtte dat de Duitse Braunermaatschappij onderhan delingen voert met Avala Film in Belgra do over een coproduktie van een film waarin Chaplin de hoofdrol zal spelen. De film zou in het jaar 1942 spelen. In een trein, waarmee Joodse kinderen naar een crematorium worden vervoerd, is een oude Joodse onderwijzer door de Nazi's aangesteld om de kinderen te laten ophou den met huilen. Uiteindelijk slaagt hij daarin. Dan stopt de trein voor de poort van het crematorium.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 17