t i vijftig first class american cigarettes voor in feestelijke verpakking! Britse ambtenares bezweek voor charmes van Joegoslaaf Massa SUISSE Wereldnieuws r PLEEGZUSTER BOORTOESTELLEN Concilie moet nu kiezen Van dag tot dag tussen twee schema's Een les Honderden Angolezen worden dagelijks omgebracht Adenauer en De Gaulle maken nieuwe afspraak Honderd mensen vertrapt bij Stalins doodkist 1^* /I ii ^j^** DONDERDAG 2 9 NOVEMBER 1962 Sir Winston Churchill wordt morgen 88 jaar Op <jfe ^Praatótoel inhoud Zij toonde hem fotokopieën van regeringsrapporten Parijs' gemeentepersoneel betoogt voor hoger loon BLOEDWMN BONTEKOE - Heemstede - Spoorplein 4 Flons Flaneur Roberto in Assemblee: Augstein in andere cel toot luü Unieke sortering: HERENZEGELRINGEN' EXCLUSIEVE DAMESRINGEN HORLOGES - KLOKKEN GOUD en ZILVER ff ff Er moet enige bezorgdheid worden ge uit over het gevaar dat het overdonderen de effect van de AVRO-inzameling ten - r-> .„„„vii,. patriarch der Melchieten van Antiochie, behoeve van „Het Dorp het eigenlijke Maximus IV saigh, een strijdbaar man, doel van deze actie doet vervagen. Er dje erop wees dat patriarchen zeer be- zijn namelijk suggesties gedaan dat een slist de voorrang hebben voor kardinalen. Patriarchen kennen eigenlijk alleen de Oosterse kerken, die ouder zijn dan de kerk van Rome. Babylonië, Jeruzalem, (Van onze correspondent) ROME Het concilie heeft gisteren verder gesproken over het schema inzake de hereniging der orthodoxe kerken met de kerk van Rome. Er kwamen opnieuw voor- en tegenstanders aan het woord van de tekst, zoals de commissie van de Oosterse kerken die heeft opgesteld. De be langrijkste figuur hierbij is de 85-jarige „stunt" zoals die van maandag voortaan ieder jaar zou moeten worden georgani seerd, waarbij dan wordt opgemerkt dat I doeleinden genoeg voorhanden zijn er waarvoor men geld „kan kloppen". Uit deze suggestie moet worden opgemaakt, Antiochië, Alexandrië en Constantinopel zijn de grote patriarchaten. Daarnaast be staat de patriarch van Rome, de Paus. Het is verkeerd dat men de titel van patriarch ook geeft aan de aartsbisschop dat de „aardigheid" van het geval meer pen van bepaalde westerse steden, Vene tië en Lissabon. Patriarch Saigh en ook andere sprekers vinden de terminologie van het schema niet overal even geluk- doel dan middel zou moeten zijn, waar tegen met klem dient te worden gepro testeerd. Er is, onder andere in het dag blad Het Parool, bitter gereageerd op het feit dat minister Klompé met lege han den en een bedankje van de regering op het podium verscheen. Ofschoon men kan redetwisten over de vraag of zij maar meteen met een zak goud uit Den Haag kig. Kardinaal Ottayiani heeft voorgesteld, wanneer dit schema zal zijn afgehandeld, niet over te gaan tot het zeer bewerke lijke schema, over de kerk, de ecclesia dat veel te veel tijd zou kosten, maar lie ver eerst het schema over de heilige maagd in behandeling te willen nemen, had moeten komen, moet toch worden fjat n0g kan worden afgehandeld voor 8 aangetekend dat de actie van de AVRO december. Er werd besloten volgende .oor 0. regering een .ame.i* gevoelig, U** les heeft betekend. Ten eerste, de socla~ ZOVeel mogelijk werk af te doen voor de le voorzieningen zijn nog lang niet vol- sluitingsdatum, maakt en er ligt nog een onoverzienbaar terrein braak voor grondwettelijke rege ringsplichten ten aanzien van bepaalde groepen burgers. Ten tweede: in het Ne derlandse volk leeft intuïtief begrip voor de lacune, waarvan een deel der bevol king, namelijk het gehandicapte, slacht offer is. En aangezien de regering dienst maagd des volks is, valt de consequen tie niet moeilijk te trekken: er zal in ston is zeer zwak en het lopen kost hem veel inspanning. Hij is dovig, maar weigert LONDEN (AP) Sir Winston Churchill zal morgen in alle rust zijn 88ste verjaar dag vieren. Hij zal alleen bezoek van zijn familie en zeer intieme vrienden ontvan gen. Zijn traditionele verjaardagsbezoek aan 't Lagerhuis gaat niet door. Sir Win- Den Haag ernstig moeten worden gespro ken over de middelen tot opheffing v an lacunes op sociaal gebied, in ieder ge val over de methode waarop de gebie den van particuliere liefdadigheid zoveel mogelijk kunnen worden ingeperkt. Want dat is tenslotte het beginsel: hoe minder evidente tekortkomingen bestaan, hoe minder noodzaak er zal zijn om bepaal de bevolkingsgroepen door middel van bombastische geldinzamelingen te helpen aan datgene waarop ze recht hebben. Als de Haagse reactie zou zijn: de om een gehoorapparaat te dragen. Advertentie Goed idee O (Van onze correspondent LONDEN De veertigjarige Barbara Fell, die een leidende functie bekleedde bij roepen doen het wel, dus wij zijn er af, de jjrjtse regeringsvoorlichtingsdienst, is zou het schouwspel van maandag een er voor de Londense magistraat lormeel volkomen averechtse uitwerking hebben van beschuldigd dat zij vertrouwelijkedo- cumenten heeft getoond aan de persatta gehad. Maar voorshands zou het onbillijk Joegoslavische ambassade met zijn nu al die gevolgtrekking te maken. wie zij en;ge tijd intiem bevriend is ge- Met name minister Klompé kan niet wor- weest en die inmiddels naar zijn land is den verweten, dat zij ooit van deze op- teruggekeerd. Het waren fotokopieën van rapporten over de buitenlandse politiek vatting blijk heeft gegeven. Doch waar- I an het departelnent van Buitenlandse Za- schijnlijk heeft zij in 't kabinet wel moeite ken Er zijn bij deze zaak geen staats- om voor haar departement de miljoenen geheimen betrokken, hoewel een van de te, te peuteren, end.re departetnen- meTtf. ten zo gemakkelijk veroveren voor heel spionagezaken-. die de laatste tijd zoveel wat fictiever doeleinden dan: Nederland- opschudding hebben gewekt, se mensen de gelegenheid te geven, zon- Mejuffrouw Feil heeft een lange schrif- „ar een overmaat van rorgen en .eed te vrijheid gesteld en zal voor het criminele gerechtshof van de Old Bailey moeten te rechtstaan. Zij had in het voorjaar van 1959 een liefdesverhouding met de Joegoslaaf, die zij de documenten 's avonds mee naar huis gaf. De volgende ochtend vond zij ze altijd in een envelop in haar brievenbus terug. Mejuffrouw Feil beweert dat de Joegoslaaf fel anti-Russisch en in mindere mate anti-Duits was en dat zij meende zijn liberale-democratische pro-westerse gezindheid nog te kunnen versterken door hem op de hoogte te brengen van de in houd der documenten. Zij erkende dat haar verhouding tot hem aanleiding had kunnen zijn tot chantage, maar daarvan is nooit sprake geweest. Zij gaf toe dat haar handelwijze, welke zij diep betreurt, „krankzinnig" is geweest. Mejuffrouw Feil heeft inmiddels ontslag genomen bij de regeringsvoorlichtingsdienst. PARIJS (AP) Ongeveer tweeduizend Parijzenaars in dienst van de gemeente en de ziekenhuizen trokken gisteren door het centrum van de stad om salarisver betering te eisen. Zij verzamelden zich bij de Opéra en trokken naar het ministe rie van Financiën in de rue Rivoli. Het verkeer lag ongeveer tien minuten stil. De betogers droegen borden mee met als opschrift „Wij hebben veertien jaar ge wacht. Nu zijn de geldkisten vol. Denk aan ons". Volgens de vakbonden heeft het ministerie van Financiën zijn veto uitgesproken over een programma het ge meentepersoneel in hogere salarisgroepen in te delen. Advertentie leven. Advertentie DE NIEUWSTE TYPEN. Speciale Hoortoestellen voor zwaar slechthorenden. Kleine, achter het oor te dragen toestellen met luisterspoel Verstrekking in overleg met uw oorarts. (zijstraat van de Leidsevaartweg) Bus 3, halte station Heemstede Telefoon 38099 Hoe bestaat ut! Er zijn aangelegenheden, die aan betrek kelijk weinigen onthuld worden en die niet verborgen mogen blijven voor de mil joenen die ernaar hunkeren. Ik beschouw i het als een mijner vele taken deze wan toestand, zoveel als dit in mijn zwakke vermogen is, althans ten dele op te henen. I Daarom lees ik vele, vele kranten, ten- I einde daaruit als een bezige bij nieuws te puren waarvan, hoewel van eminent belang, miljoenen verstoken zouden blij ven, indien ik niet op mijn qui vive was. Ik meen te mogen veronderstellen dat het merendeel van u, lezers van deze krant, niet de Laarder Courant De Bel leest. Ik geniet dit voorrecht wel. Daar om kan ik u nu het een en ander medede len uit het leven van ons aller Rita Reys (in feite Rita (Pirn) Jacobs-Reys), interes sante bijzonderheden die door Anneke Neefjes in die Laarder Bel, via een be zoek aan deze Rita, worden onthuld Het is mij een voorrecht enige aanhalingen uit dit belangwekkende artikel omtrent een niet minder belangwekkende dame te kun nen geven, in de stellige overtuiging dat gij, lieve lezeressen en stoere lezers, met mij de belangwekkendheid dezer onthul lingen zult erkennen. Ziet hier dan: „Ik ben gek op koken en boodschappen doen en het huishouden. Ik doe ook al les zelf. Pim is er erg gelukkig om en ziet me het liefst als huisvrouw. Ik vind taarten bakken erg fijn. Ik ben hier in Kortenhoef ook meer bekend als Ri ta Jacobs dan als Rita Reys. En dat vind ik heerlijk. Ik ga ook normaal als andere vrouwen een kopje koffie bi] mijn buurvrouw drinken en ik ga normaal boodschappen doen, ik stof en ik doe de Was, ik strijk, enz." En dat is waar, want terwijl ik er was, schonk Rita een heerlijk kopje thee, ook voor de werkster, die er eens m de week is om het grove werk te doen, schonk ze een kopje in. Ze is een schat van een huisvrouw, en ik kan me voor stellen dat Pim gélukkig is met zo'n QQQCL." „Rita, 'wat was voor jou het gelukkig ste ogenblik in je leven?" „Dat was toen Leila geboren werd. Ik 'was in de zevende hemel met haar, voor al toen ik hoorde dat alles normaal ver lopen was en dat zij gaaf was. „Zoals jullie weer zien is Rita kenmerk van een goede moeder en een ideale echtgenote." Dit is nog maar een klem stukje uit het grote artikel van Anneke over Rita. NEW YORK (AP) Holden Roberto, jy[aar u 2jet maar weer eens wat u ge- de Angolese rebellenleider, heeft voor de mist zoudt hebben als ik voor u De Bel Beheerschapscommissie van de UNO-As- nzou hebben gelezen. semblee verklaard, dat iedere dag hon- Misschien had u dan alleen maar aan dacht gehad voor John, Fidel, Nikita en Siebe en dan had u nooit geweten dat Rita normaal als andere vrouwen kopjes koffie drinkt en taarten bakt. Het enige wat ik bij het lezen van deze onthullingen kon uitbrengen was „hoebe- statut!" Dat zal bij u wel nèt zo zijn, denk ik. Vandaar. derden Angolezen worden gedood door de Portugese vervolgingen. Roberto zei, dat meer dan 1.000 dorpen van de kaart zijn geveegd door een bom bardement met brandbommen, nadat eerst een termijn van 15 dagen voor overgave was gesteld. Roberto heeft zijn hoofdkwartier in Leo- poldstad en is bezig met organisatiewerk onder de duizenden Angolese vluchtelingen die in het Kongolese grensgebied verblij ven. t. Hij herhaalde dat de NATO-landen Por tugal wapens verschaffen. Hij drong aan op aanbevelingen van de Verenigde Na ties om aan deze toestand een eind te maken en onafhankelijkheid voor Angola te verzekeren. HAMBURG (AFP) De uitgever van het weekblad Der Spiegel, Rudolf Augstein is van de gevangenis van Hamburg naar die van Koblenz overgebracht. Waarom dit is gedaan, is niet bekend. Advertentie bij apothekers en drogisten BONN (AP) Bondskanselier Adenauer zal beginnvolgend jaar vermoedelijk een ontmoeting hebben met president De Gaul- le. voor verdere besprekingen over de Frans-Westduitse samenwerking. Rege ringskringen in Bonn hebben verklaard dat er nog geen datum voor de ontmoeting is bepaald. Er zijn wel definitieve plannen voor een bespreking tussen de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Ger hard Schroder en zijn Franse collega Maurice Couve de Murville. MOSKOU (Reuter) Premier Kroesjts- jev van de Sovjet-Unie heeft vorige week vrijdag in een vertrouwelijke toespraak op de slotzitting van de conferentie van het centrale comité van de Russische commu nistische partij verklaard dat er bij het gedrang voor Stalins doodkist in 1953 ruim 100 mensen om het leven zijn gekomen, zo is van doorgans betrouwbare zijde in Moskou meegedeeld. Het Russische partij-orgaan de Pravüa schrijft dat het ter versterking van de be heersing van de partij en de staat van de economie van het land een vereiste is dat het voortaan uit is met „vervalsingen, het vervalsen van cijfers, afpersing, ver kwisting, diefstal van waardevolle staats materialen, en bureaucratie". Het centrale partijcomité heeft besloten een toporgaan in te stellen, dat met hulp van plaatse lijke organisaties toezicht zal houden. Volgens de Pravda moet bij de arbei ders „een gevoel van discipline en verant woordelijkheid" worden gewekt, „opdat ieder arbeider zich volledig aan de taak van de opbouw van het communisme kan wijden met revolutionaire ijver". Terwijl het leven de mensen steeds sneller en heviger met overweldigende evenementen om de oren slaat, zijn er nog lieden die niet beschikken over een radio, een televisie of een krantenabonnement en door de chaos wandelen alsof zij zich in een deur hebben ver gist en per ongeluk op het to neel van de schouwburg mid den in een opera terecht zijn gekomen. Ik ken zo'n man. Hij leest m een sociëteit voorhanden zijn de tijdschriften van hoog cul tureel niveau, hoort drie we ken na dato toevallig dat er bijna een wereldoorlog was uitgebroken en vraagt verwon derd wie toch eigenlijk die Mies Bouwman is. Hij luistert vriendelijk naar uiteenzettin gen van opgewonden discus sianten over een Dorp-voor invaliden en zegt weifelend, dat het hem niet zo'n best idee liikt. Er. is geen vriendelijker, rustiger mens dan hij, maar er is één ding aan hem dat mij enorm irriteert. Hij vindt na melijk van zichzelf, dat hij de enige cultureel voelende man van dit halfrond is mis schien wel van dit héél rond en dat zijn absolute afwijzing van de moderne communica tie-media het wilskrachtig blijk van een originele levens houding is. Zijn eenzaamheid is dus een pose. Een beetje moeilijke pose weliswaar, waarvan hij 's avonds kramp zal hebben van wege de voortdurend opgehe ven kin en stijve glimlach. Een voordelige pose ook wel, om dat noch Bodegraven, noch Mies Bouwman hem een dub beltje uit de zak heeft kun nen kloppen. Hij is écht de man, die het woord „massa uitspreekt alsof hij in een be dorven ei heeft gebeten. Het spijt me dat ik het zeg gen moet, maar ik krijg als ik hem zie altijd het idee dat ik naar een clown kijk, die op een perron is achtergebleven r.adat hij de trein heeft gemist waarin zijn circus reisde. Die trein is immers zoiets als het decennium, waarin men te le- ■ven heeft. Wie achterblijft en toch hardnekkig en waardig zijn clownspakje blijft dragen, loopt belachelijk in de gaten. Deze tijd ónze trein is de tijd van de massa. De mas sa is iets bekoorlijks, iets oor spronkelijks, iets levends ge worden, omdat zij de functie heeft gevonden waarvoor zij van nature bestemd is. Onze wereld kent massa s als vurig levende wezens, die precies datgene doen wat zij te doen hebben. De televisie, de radio, het verkeer, de kranten en al le andere contacten zijn bind middelen der massa, dat is: van alle enkelingen. Men kan als enkeling niet hooghartig vol houden, wars van de massa te zijn. Want het lidmaatschap van de massa is onvermijdelijk en voorwaardelijk, als men wil leven. We hebben maandag en dinsdag een sprekend staaltje gezien van onze nieuwe we reld, zoals zij massaal functio neert. Het experiment van de marathon-actie ten bate van het invalidendorp was een ge waagde, moedige proef op de som. Het was de toetssteen voor de overtuiging, dat de massa het machtigste wezen op aarde is en dat men van haar alles gedaan kan krijgen wat men wil, mits men haar beroert met de middelen die voor haar geschapen zijn. En hoe schitterend het resul taat financieel gezien ook we zen mag, toch zal men moeten bedenken dat hier nog slechts een voorzichtig en beheerst gebruik van die middelen werd gemaakt. Men zal zich moeten voorbereiden op veel grotere verrassingen, als de matadoren van het spel-met-de-massa doorkneed raken in het ge bruik van die middelen! Er gaat een verhaal dat Mies Bouwman woensdagmorgen wakker werd in de armen van Leen Timp en dromerig zei: „Leen, ik heb gedroomd dat ik twaalf miljoen bij elkaar zag komen zoals dat in een sprook je van Alladin gebeurt ge woon, vanzelf, uit alle hoeken van de wereld, bij toverslag' Het merkwaardige van dit verhaal is niet, dat Mies wak ker werd in de armen van Leen Timp, aangezien dit volgens de laatste berichten haar aan getrouwde man is. Wél bijzon der is, dat zij de werkelijkheid voor een droom aanzag. Dat immers betekent, dat een on gedachte, onmogelijke werke lijkheid tot stand is gekomen, die in al haar facetten de be koorlijkheden van een sprook je had. Ik weet niet hoe het u vergaan is, maar ik heb er óók van gedroomd. Te middernacht werd immers de toverachtige geldsmijterij zó onwerkelijk, dat men ondanks de vele kof fie niet meer zeker wist of men kéék dan wel sliep. Ik droomde dingen die even goed hadden kunnen gebeuren, omdat alle hekken van alle dammen waren. Ik zag een kleine jongen het podium beklimmen, waarop Mies Bouwman verrukte gille- tjes stond te geven bij ieder nieuw duizendje. De jongen werd gevolgd door een dienst knecht met kruiwagen, waar op de brandkast van zijn va der was vastgesjord. En de jongen zei met traantjes in de oogjes: „Mies, pa was niet thuis, maar ik weet zéker dat ie 't ermee eens is". „Een prachtig gebaar van dit lieve jongetje", zei Mies. Achter het jongetje kwam een gezet heer in bontkraag, met lorgnet en wandelstok. Hij droeg een bijna ondrage lijk pak effecten. En hij zei: „Mevrouw Bouwman, het is alles wat ik heb, en ik weet niet wat het waard is, maar als je ze vlug verkoopt vóór de volgende kwartaalcijfers van de KLM. heb je kans dat je Dorp er wel bij vaart". „Mooi voor de Amerikaanse veiling, dank u wel", zei Mies. Achter de heer kwam nog een heer, of niet zozeer een heer maar de minister van Defensie. „Mevrouw Bouw man", zei de minister, „twéé dingen. Ik heb vanavond Van der Putten mijn excuses aan geboden en hem uit mijn ei gen portemonnaie schadeloos gesteld voor alle narigheid. U mag Van der Putten van me hebben als gratis ambtenaar voor alle correspondentie met de regering, die uw Dorp zal moeten voeren. Ten tweede: buiten staan alle Nederlandse straaljagers, die ik u aanbied voor uw Amerikaanse veiling". „Van der Putten graag", zei mevrouw Bouwman, „maar die straaljagersIk dacht dat die al van een Amerikaanse veiling afkomstig waren?" Het geroezemoes in de RAI overstemde het antwoord en de minister werd vervolgens door een rijksveldwachter (die iets met zijn chef had gehad) hardhandig in de vertrekkende file geperst. Toen kwam een man, die iedereen kent als de rijkste van Nederland. Ik behoef dus niet te verklappen wie dat is. En hij zei: „Mies. wat mooi is dat nou allemaal. We probe ren mekaar te overtreffen in edelmoedigheid. En nou zal ik je vertellen wat ik wil doen. ik wil niet overtroffen worden. Ik kan me niet veroorloven overtroffen te worden. Laat even stilte commanderen, want ik heb een belangrijke mede deling te doen". „Lieve massa, stilte alstu blieft", riep Mies. „Ik bied je hierbij mijn bij drage aan: ik zal het hele dorp met alles wat er aan en in zit voor mijn rekening nemen. Ik zal het gratis voor je lat.erT\ bouwen en meubileren en in stalleren en alles. En als je een tweede dorp nodig mocht hebben, bel dan even op. Dan krijg je het ook van me". Er ontstond een -daverend gejuich, dat echter plotseling verstomde. Want Mies barstte in tranen uit en snikte: „Dank u wwwwwelMaar waar moet ik dan met me twaalf miljoen naar toe Zo droomt men. Er zijn geen grenzen aan dit alles, er is geen „het kan niet" meer overge bleven. Onze oude dromen zijn vertrapt en uitgelachen, omdat ze zo klein en stuntelig, de droompjes van enkelingen waren. De droom der massa glorieert en voortaan zal de massa toveren voor ons, als de genieën de toverstok weten te hanteren. Hoe symbolisch was het, dat een zielige, eenzame Sint Ni- colaas in de RAI achter een horde van aanstormende wel doeners zijn hals uitrekte om iets te kunnen zien, en op en neer wipte op zijn heilige te nen om tenminste een glimp op te vangen van de goud stroom. St. Nicolaas, de ouderwetse tovenaar uit onze kindertijd, die sprookjes meebracht en verwerkelijkte Hij is aan de kant geschoven en een klein, onbemiddeld, goedig kwakzalvertje geworden, dat stumperige geschenkjes brengt en in zijn kardinaalsrood ronddrentelt als een als een clown, die de trein heeft ge mist. al heel erg oud koopt het liefst iets van goud. En wat „SUISSE" hem daarin biedt vindt U bij een ander niet 1 Dir. F. J. DRIESSEN BARTELJORI5STRAAT 1 - HAARLEM Telefoon 13131 Nieuw-Guinea. President Soekarno heeft gezegd dat Indonesië er naar streeft de overdracht van Nieuw-Guinea te ver vroegen en de vastgestelde volksstem ming door de Papoea's niet door te laten gaan. Staal. Hongaarse grenswachters bouwen op het ogenblik hoge stalen uitkijktorens langs de Oostenrijkse grens bij Eisen- stadt, klaarblijkelijk ter vervanging van de oude houten. Spanning. In Sao Paulo zijn tien mensen omgekomen toen een hoogspanningska bel door rukwinden brak en in een me nigte terecht kwam. Afrika ontwaakt. In de omgeving van Jo hannesburg in Zuid-Afrika is een hoog spanningsmast opgeblazen waardoor het spoorwegverkeer en de diamant-industrie storing ondervonden, 's Nachts waren twee telefoonkabels in Kaapstad doorge sneden. Nazi-gif. In een ondergrondse opslag plaats op het terrein van Auschwitz, 'iet beruchte vroegere Duitse vernietigings kamp in Polen, zijn 62 kisten met sterk vergif gevonden, dat kennelijk bestemd was geweest voor de slachtoffers van het nazi-dom. Het vergif, met een ge wicht van 700 kilogram en verpakt in flessen, werd door de chemische dienst van het Poolse leger opgeruimd. Regen. Het aantal slachtoffers van de overstromingen in Zuid-Tunesië wordt geraamd op meer dan honderd. Reddings ploegen zijn er nog steeds niet in ge slaagd de plaatsen El Hamma en Met Mata te bereiken.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3