a 'j Rheumatische pijnen ASPRO Jos de Klerk sprak over het muzikale verleden van Haarlem s UITGAAN IN HAARLEM II; lil SAMEN NAAR DE FILM... JA, GEZELLIG Expositie van Renato Guttuso in het Stedelijk Museum in Amsterdam A «C-'~ Wijziging televisie- en radioprogramma's neem SPAANSE SINAASAPPELEN DAG 30 NOVEMBER 1962 Musicalvennootschap opgericht Russische moderne kunst 15 Goed idee van goede Sint... Een bioscoopbon geven is een avontuur schenken. En wat valt méér in de smaak bij kleine zus of grote zoon, bij verre vriend of goede buur? Twee uur heerlijke ontspanning bij de film van hun keus Misschien kiezen zij een bonte musical vol vaart en vrolijkheid, of een reis naar de jungle van Zuid-Amerika. Een romantische avonturenfilm wellicht. Maar wat zij ook zullen vinden in de bioscoop, een ding is zeker: weinig geschenken worden zó gewaardeerd als die bioscoopbon voor een avondje „samen naar de film". Want film is een feest! f 'W\ -A. Jt nabeschouwingen Te veel van het goede Damsliuizer J A S van Suikerzoet... kenteken van de zoetste sinaasappelen, de Bob Buys MUZIEK TONEEL EN CABARET VOLKSUNIVERSITEIT TENTOONSTELLINGEN DIVERSEN LEZEN EN LATEN LEZEN Ten Cate Mode n.v. in Hengelo (dochter onderneming van de Koninklijke Textiel fabrieken Nijverdal-Ten Cate n.v.), de heer J. W. Klein Essink, mevrouw R. A. Klein Essink-Wilcox, de heer M. J. C. Olland en de n.v. Uitgeversbedrijf Reflex hebben op gericht „Interstage". Van het maatschappelijk kapitaal van f 250.000, verdeeld in 250 aandelen van 1.000, zijn 50 aandelen geplaatst, waar van 10 bij Ten Cate, respectievelijk 14. 6, 15 en 5 bij de overige oprichters. De nieuwe n.v. beoogt onder andere het op voeren van een of meer musicals of soort gelijke aanverwante muzikale werken. Tot directeur is benoemd de heer J. W. Klein Essink. De heren M. J. Ch. Olland en R. Knol zijn tot commissaris gekozen. De eerste openbare tentoonstelling in 'Mar soort, waarop abstracte schilderwer- en van jonge Moskouse kunstenaars zou- 'en worden getoond, is gisteravond twee ur voor de vastgestelde opening plotseling afgezegd. De tentoonstelling van onge veer 30 werken van leden der Moskouse ieugdclub, van creatieve activiteiten, werd om technische redenen" uitgesteld, aldus een woordvoerder van de club. Deze onverwachte stopzetting van de ex positie vormde een scherpe tegenstelling net de opleving die momenteel in de Moskouse culturele wereld wordt gevoeld en de berichten volgens welke premier Chroestsjow persoonlijk de nieuwe politiek zou hebben uitgestippeld waarbij de vrij heidsbeperking van schrijvers en kunste naars zou worden opgeheven, waarschijn- iik als voortzetting van zijn anti-Stalinis tische campagne. 'Advertentie v. \x,. s:.5f ::s- Bioscoopbomen a f5.- en f2.50 (verdeeld in coupons van f 1.25) zijn verkrijgbaar en inwisselbaar bij elke bioscoop. TOT 10 DECEMBER is in het Stede lijk Museum te Amsterdam een expositie an werken van de Italiaanse schilder Re nato Guttuso te zien. Zijn werk wordt in de geïllustreerde catalogus ingeleid met enkele zinnen, waarachter we de leiding van dat museumvermoeden. Daarin wordt gezegd dat de termen abstract en figu ratief verwarren, een tegenstelling schep pen, die niet bestaat. Afgezien van het feit dat de meeste termen, de kunst be treffende, altijd moeilijk blijven, dacht ik toch wel dat hier tegenover „figuratief" „nonfiguratief' gesteld had moeten wor den om te kunnen praten over een pro blematiek, die men toch niet ontloopt: de verstaanbaarheid van de getuigenissen van een kunstenaar. Guttuso is tenminste heel wat duidelijker in zijn in de catalogus geplaatste verklaring. Daarin zegt hij on der meer: „Men zegt dat de schilder „de wereld ondervraagt". Dit is niet ge heel juist: dë 'sifhilctëfÖXördt Ondë/vraagd door de wereld en het is zijn taak ant- woord te geven". Dat Guttuso het mo gelijk acht dat de „tegenstelling figura tief-non-figuratief" op een gegeven mo ment geen bestaansrecht meer zal heb ben, behoeft niet in te houden dat hij met de opinies van de eerste inleider meegaat. Zijn keuze voor dit moment blijkt overduidelijk uit zijn werk. Hij werkt figuratief, hij wenst op algemeen verstaanbare wijze te getuigen. Hij wil van „aangezicht tot aangezicht" staan met de realiteit, met de wereld zoals zij is en niet met „de cultuur". GUTTUSO'S WERK doet ons dan dat herinneren, van hen die we expressionis ten zijn gaan noemen. Ik dacht onder neer aan Beckmann. Dit zij gezegd ter enige introductie. Naar vormgeving is tuttoso's werk dan bewogener te noemen. Men kan voor zijn werk ook het woord ..realisme" gebruiken. Hij wordt ons ge meld als de centrale figuur van de Ita liaanse socialistisch-realistische beweging. Men begrijpt vermoedelijk al dat wat re- ulteerde uit deze beweging iets heel an ders is dan de huidige Russische „plaat- es-kunst". Ook is Guttuso's werk veel minder berekend dan dat van Franse so cialistische realisten. Uit zijn verklaring kunnen we begrijpen, dat hij aanneemt onzuiver, verward en vol innerlijke te genspraak" te kunnen zijn. Hij weet drom mels goed dat hij niet bestaat zonder de nderen van wie wij „het hoofd, de ade- cn en de buik volhebben". Men leze -ehter verder zelf zijn verklaring in de -atalogus, die bij citeren van slechts ge- 'eelten daaruit door mij tendentieus ge produceerd zou kunnen worden. Ik dacht 'ie deze expositie begeleidende verkla ag wel op zijn plaats om tot de waar- ming te komen, waarop deze vechter cht heeft. Want het is mogelijk dat 3 niet in alles zo direct de noodzake- 'kheid voelen. Guttuso geeft daar voor lf een waarschuwing. NIET ALLEEN dat Guttuso's werk fi- - ratief is, de meeste zijner doeken en keningen betreffen mensen. En als hij r wijst naar grote figuren voor hem, 'in zijn het schilders, die zich voorr i- elijk toch mensen tot onderwerp na- -cn! Voor Guttuso zijn dat Rembrandt - i de Fransen David en Géricault. Aan 3rken van hen mat hij eigen uitdruk- igsmogelijkheden en de intensiteit daar- in. Als typisch eigentijdse onderwerpen itmoetenwij een „vergadering", opge- agen aan de vakbondsleider Guiseppe i Vittorio, en getuigenissen betreffende de Algerijnse bevrijdingsstrijd. Ten aan- ■ien van de naakten verplaatst de be- -houwer zich wellicht wat moeilijk in '"-uttuso's gedachtenwereld, die te maken heeft met zijn land, waarover we mis- ~hien genoeg konden horen, zien of ie m dat een en ander begrijpelijk kan iken. Het naoorlogse Italië herinnert ms toch wel aan het Berlijn na de -rste wereldoorlog. Dat zou kunnen ma- -n dat Guttuso's werk ten onrechte als r-n herhaling van een bepaald soort Duits iressionisme gezien wordt. Ik zelf ont nam daar even niet aan. IS HET EIGENLIJK niet opvallend dat e bij een kunst als die van Guttuso eer meer van verschillende landen en I ndaard gaan spreken dan we dat doen m het geval van non-figuratieve kunst? r ezien de tot dezelfde datum te bezich gen" exposities van Christiaan de Moor -eer estetisch) en Alan Davie (nogal on De radioprogramma's zijn nog niet alle maal definitief vastgesteld, maar het is duidelijk, dat vele onderdelen worden aan gepast aan de huidige situatie. De lichte amusementsprogramma's en de lichte mu ziek zullen in ieder geval vervallen. Van gisteravond (donderdag) af tot en met zon dag aanstaande is er van 20.00 tot 21.00 uur een nationaal programma ingesteld. In dit nationale programma is opgenomen het vierdelige herdenkingsklankbeeld van Herman Felderhoff en Kees Middelhof. Rubrieken als „Tierelantijnen," „Ster avond" en „Prisma" vervallen. Zaterdag 8 december zal de gehele dag een nationaal programma via de radio worden gegeven, o.a. met een reportage van de uitvaart van prinses Wilhelmina, indien dit is toegestaan. Ook ten aanzien van de televisiepro gramma's geldt een sterke aanpassing. On der voorbehoud in verband met de vele wijzigingen die nog mogelijk zijn, wordt het volgende dus doorgegeven: Vanavond (vrijdag) is het de beurt van de AVRO. Het om 19.30 uur beginnende programma „Rooster" is aangepast en zal o.a. bevatten een herhaling van „Meer dan muziek". 20.00 uur: NTS-journaal 20.20 uur: Aangepast filmprogramma 20.45 uur: „Flits", 21.30 uur: Limburgs symfonie-orkest. Voor woensdag 5 december is nog niet bekend hoe de Krom het St. Nicolaaspro- gramma zal laten verlopen. Het eventu ele optreden van Wim Sonneveld is nog in discussie. Advertentie In een uitzending, getiteld Adelbert, bracht de K.R.O. gisteravond gedurende bijna 30 minuten een wel zeer specifiek rooms-katholiek onderwerp op het scherm. Het ging namelijk over het modernise ringsproces, waarin de Sint Adelbert-ver- eniging, een slechts 4.000 leden tellende or ganisatie van katholieke intellectuelen ver keert. Gesprekstof van deze discussie was ook de „herstructurering" van de r.k. sociaal- economische organisaties. De leden van dit forum waren nog lang niet uitgepraat, toen de leider, drs. Van Run, het gesprek dat in tijdnood raakte, moest afsnijden, Zelfs de filmopnamen, die moesten ge tuigen van de vernieuwing van „Adelbert" konden van deze door Piet Franse gere gisseerde uitzending geen televisie maken. Wij hebben natuurlijk geen bezwaar te gen uitzendingen, gewijd aan de rooms- katholieke eredienst en tegen een door een r.k. geestelijke verzorgde dagsluiting Maar gelet op de zeer beperkte mogelijk heden, die het enige tv.-net de miljoenen, kijkers biedt, was deze discussie over een nogal exclusieve confessionele vereniging .....14„1 in de rubriek „Vaticanum II" troffen wij prof. van Holk aan; niet achter de V.P.R.O.-schrijftafel, maar als waarnemer bij het tweede vaticaans concilie. In een gesprek met K.R.O.-correspondent Ed. Lautenslager merkte de professor o.m. op, dat hij het reeds een belangrijke stap vooruit vindt, dat de concilievaders zich bezinnen op de actuele situatie van de rooms-katholieke kerk. Het is goed, dat de K.R.O. in deze rubriek ook de stem van Romeinse waarnemers" tot in Nederland laat doordringen. Indrukwekken was de interkerkelijke herdenkingsdienst in de sfeervolle Oude of St. Jacobskerk te Den Haag. Advertentie Kruisiging van Renato Guttuzo belevenis ook voor nonfiguratieve kunst. Maar we hebben daar vaak zo weinig „verhaal aan". Waardoor mij een ge sprek met Guttuso dan ook zo veel boeien der is. De Moors fraaie gouaches mo gen overigens niet nonfiguratief genoemd worden. Maar de titels hebben we dan toch blijkbaar nodig. ■Mm,''"!','' VOOR DE AFDELING Kennemerland van de Nederlandse Genealogische Vereni ging heeft onze medewerker voor muziek Jos. de Klerk donderdagavond in „Brink- mann" een causerie gehouden over het muziekleven van onze stad in het verleden. Voor de geschiedenis der muziekbeoefe ning te Haarlem heeft Jos. de Klerk direct al na zijn vestiging hier in 1914 bijzondere belangstelling gehad. Zeer veel artikelen van zijn hand hebben daarvan kunnen ge tuigen. Zij spraken bovendien van zijn gro te speurzin bij het doorzoeken van oude archieven, hetgeen menige verrassende ontdekking tot gevolg heeft gehad. De op dracht van het gemeentebestuur van Haar lem aan Jos. de Klerk om de muziekge schiedenis van Haarlem te boek te stel len, is daarom een wijs besluit geweest. DE LEDEN van de genealogische ver eniging profiteerden nu van Jos. de Klerks historische vorsingsarbeid en vernamen ai- Vrijdag 30 november, Grote Kerk, 20 u.: Concert door het Oosterkerkkoor onder leiding van Henk van der Velde. Solist: Gerrit van Slooten, trombone. Aan het orgel: Hendrik Lasschuit. Programma: Bach, Handel, Schubert e.a. Zondag 2 december, Teylers Museum, 14- 15 u.: Bespeling van het 31-toons Fokker orgel door Frans van Doorn en Anton de Beer. Inleiding door prof. Fokker. In 't Goede Uur", Nieuwe Kerksplein: Dagelijks klassiek grammofoonplaten- concert van 21-22 uur. Tot en met 2 de cember Schubert. Tot en met 9 december Beethoven. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 1-3: Maandag-, woensdag- en vrij dagavond van 18-20 u.: Klassiek gram- mofoonplatenprogramma. Vrijdag 30 november, Stadsschouwburg, 20 u.: Nieuw Rotterdams Toneel: „De nacht van de leguaan" van Tennessee Willams. Regie: Richard Flink. M.m.v. Caro van Eyck, Josephine van Gasteren Pim Dikkers e.a. Zaterdag en zondag 1 en 2 december, Stadsschouwburg, 20 u.: Toneelgroep Theater: „Beau Rivage" van George Bat son. Regie: Ton Lensink. M.m.v.: Mia Goossen, Marie Hamel, Enny Mols de Leeuwe, Ton Lensink e.a. Maandag en dinsdag 3 en 4 december, Stadsschouwburg, 20 u.: Nieuw Rotter dams Toneel: „Een bitter uurtje" van George Ross en Campbell Singer. Regie Pim Dikkers. M.m.v. Rie Gilhuys, Enny Meunier, Steye van Brandenberg e.a estetisch) gelden landaard of plaats van Donderdag 6 december, Stadsschouwburg. 20 u.: R.-k. Jeugdwerk „Goudhaartje en „In 't Goede Uur": Tentoonstelling van de troubadour". Vrijdag 7 december, Stadsschouwburg, 20 u.: Nederlandse Comedie: „De lank moedige minnaar' van Graham Greene. Regie: Ank van der Moer. M.m.v. Ko van Dijk en Ellen Vogel e.a. Café-chantant „Adam en Eva": Op vrij dag-, zaterdag- en zondagavond van 20- 2 u.: Cabaret door Frans en Fiet Koster m.m.v. Han Reiziger. Maandag 3 december, Frans Halsmuseum, 20 u.: Laatste lezing in de serie van vier door prof. dr. D. J. Hoens: „Het Hindoeïs me en het Boeddhisme". Huize Bloemenheuvel, Bloemendaalse- weg 158: Tot en met 9 december dage lijks van 10—17 u., zondags van 14—17 u.: Grafiek van Cor de Wolff. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Oude religieuze kunst, schilderijen, mid deleeuwse beeldhouwwerken. Dagelijks geopend (behalve maandag) van 10-12.30. 13.30-17 u. Zon- en feestdagen 14-17 u. Teylers Museum, Spaarne 16: Schilderijen 19de en 20ste eeuw, tekeningen Holland se, Franse en Italiaanse school 16de tot en met 19de eeuw. Fossielen, historische en natuurkundige instrumenten, mine ralen, 31 toons Fokkerorgel. Dagelijks, behalve maandag van 1115 u. Eerste zondag van de maand van 1315 u. De Vishal, Grote Markt: Selectie uit eigen verzameling. Werken van Appel, Chail- loux, Corneille, Esser. Van Heusden, Lucebert, Nanninga, Sluyters, Toorop, Verwey, Kruyder en Zadkine. Dagelijks van 1017 u. Zondags van 13—17 u. tekeningen en aquarellen van Rudolf Bruyn. Dagelijks geopend van 1018 u. en van 2022 u. Kunstcentrum „De Ark": Vanaf zondag 2 december 16 u.: Expositie van schilde rijen, gouaches en reisschetsen van Wam van Dam en Jan Hoogervorst. Tot en met 31 december dagelijks geopend van 917 u. en tijdens de concerten op maandag, woensdag en vrijdag tevens van 18—20 u. Museum Het Huis Van Looy, Kleine Hout weg 103, tot december: Het papieren Museum, keuze uit kleurreprodukties van. bekende moderne meesters. Dage lijks van 1012.30 u. en 13.3017 u. Zondags van 1417 u. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19e eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Geo pend dagelijks van 10-17 uur, zondags van 13-17 uur. Vrijdag 30 november, tot 23 u. en zaterdag 1 december van 1022 u„ Vleeshal: Ba zaar van de Stichting „Kennemer Dieren tehuis. Zaterdag 1 december, Concertgebouw, 10 u.: Onderwijzers St. Nicolaasfeest. Zondag 2 december, Concertgebouw, 10 u.: Onderwijzers St. Nicolaasfeest; 14 u.: St. Nicolaasfeest van de vereniging „On derling Genoegen"; 20 u.: Dansavond. Maandag 3 december, Concertgebouw, 10, 14 en 19 u.: Onderwijzers St. Nicolaas feest. Dinsdag 4 december, Concertgebouw, 10, 14 en 19 u.: Onderwijzers St. Nicolaas feest. Lijst van door de Stadsbibliotheek aangeschaf te boeken: Romans: Buck, De zilveren vlinder; Christie, Het kromme huis; Gallico, De glazen deur; Na- bokof, Lolita; Duncan, My friend Martha's aunt; King, The custom house; Marbo, La dernière nuit; Vincent. Les mauvais camarades; Siefkes, It wurdt skielk wer simmer. Ontwiklcelingsboeken: Biihler, Psychologie im Leben unserer Zeit; Kühner, Geschiedenis der pausen; Woelders, Studiekosten; Moderne medi sche encyclopedie, dl. 5 en G; Ludolph en Legger, Toegepaste mechanica, 2e dr.; Van Dorp, Bouw en inrichting van groeiende bedrijven; Borggreve en Van der Molen, Praktische wenken bij de studie van de Franse taal: Van Onck en Van Beurden, Honderd hengeltips; Meesterwerken der litteratuur, inl. beschouwingen over 10 der voornaamste werken uit de wereldlitteratuur; Frisch, Andorra; Grimm, Sprookjes; Braunfels Vincent van Gogh, ein Leben in Einsamkeit und Leidenschaft; Jaxtheimer, Gaade's teken- en schilderboek; Bijlsma en Kok. Siersmeden; Moo re, Am I too loud? Memours of an accompanist; De Kreuk, Reisgids Luxebmurg; Landendocu mentatie: De Somalilanden; Het gulden vlies, vijf eeuwen kunst en geschiedenis, catalogustentoon stelling; Levine, De moord op Trotski. V Woensdag 5 december, Concertgebouw, 10 u.: Onderwijzers St. Nicolaasfeest; 14.30 u.: St. Nicolaasfeest door het comité „Kindervreugd". Donderdag 6 december, Concertgebouw, 19 u.: Onderwijzers St. Nicolaasfeest. Donderdag 6 december. Aula Gerhard- school (ingang Raaks) 19.50 u.: Klassiek grammofoonplatenconcert door de Haar lemse Discoclub. Programma: Chabrier, Fauré, Prokofiev en Brahms. Grote of St. Bavokerk, ingang Oude Groen markt 23: Te bezichtigen van 917 u. Stadhuis, Grote Markt: Op werkdagen te bezichtigen van 912.30 u., daarna melden bij de portier. Zaterdag gesloten R.-k. Kathedrale Basiliek, Leidsevaart: Voor bezichtigen aanmelden bij portier, lerlei interessante wetenswaardigheden uit de eerste hand. Het schrijven van het Haarlemse muziekgeschiedenisboek is, zo zei de heer De Klerk, geen eenvoudige taak. Vooral het verre verleden stelt vele problemen, omdat er geen directe gege vens beschikbaar zijn; niemand heeft die materie grondig bestudeerd tot nu toe. Men kan gaan fantaseren op logische ver onderstellingen, maar dan blijft toch het gevaar bestaan, dat dit geschiedenisboek het karakter van een roman zou gaan krij gen. In het oerwoud van onzekerheden zijn echter enkele lichtplekken verschenen, die enige oriëntatie mogelijk hebben gemaakt. Eén daarvan was het bericht over een fundatie van de familie van Adrichem uit 1384, welke de bevordering van de kerke lijke koorzang op het oog had. Er kwam een losmaking van het Gregoriaans en de muzikale evolutie door de Nederlandse School sinds 1450 bewerkt liet zich ook te Haarlem gelden. Bourgondische musici, opgenomen in het gevolg van hun vorst, beïnvloedden hier de kerkelijke muziekbe oefening. Enige folianten met muziek uit 1549 werden te Leiden gevonden en ook enkele koorboeken in 's Hertogenbosch. UITERST BELANGRIJK was de vondst van de heer De Klerk van een inventaris uit 1546, vermeldde dertien folianten met polyfone muziek, waarvan het gehalte doet veronderstellen, dat de uitvoering hiervan een koor van beroepszangers noodzakelijk maakte. In navolging van andere plaatsen werd te Haarlem ook het gebruik van de getijden-plechtigheden ingevoerd. Het be grip „getijdenmeester" komt voor het eerst in 1430 op. Maar de getijden-dienst werd onder toezicht gesteld van de ge meente, die door de aanstelling van de getijden-meesters er de greep op bleef hou den. De heer De Klerk heeft uit een ge vonden register een lijst van zangers, die zo in dienst werden genomen, kunnen sa menstellen. Langzamerhand kwam er eni ge tekening in het duistere muzikale ver leden. De positie van de kapelmeester Po- toulet, die behalve zanger en pedagoog, ook een voortreffelijke componist was, is duidelijker geworden. MEDE DOOR het onderzoek van de ge nealoog A. van der Marei is er veel be kend geworden over de familie Pabbruwe, met de koorzanger Jan Janszoon Padbrué, ook wel „Jenning de Sangher" genoemd, zijn zonen Tijman en David, voor welke laatste „Jenning" een dubbele studiebeurs wist te bemachtigen, waardoor hij kon op genomen worden in de „Capilla Flamen- ca", de Vlaamse kapel te Madrid, die ge leid werd door Pierre de Manchicourt. De zonen Cornelis en Jan van Tyman Padbrué werden ook musici. De vondst van het reeds genoemde re gister der getijdenmeesters is er een van de eerste rang, onder andere omdat met een grote kans van zekerheid de naam van de leermeester Jan Pieterszoon Swee- linck, Jan Willems er door vast is komen te staan. t

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 15