In Den Haag drie dagen défilé langs de baar van de prinses Voor rouwbetoon geen officiële richtlijnen Veertien Amsterdamse studenten geschorst HET WEER Kroaten overvallen missie van Joegoslavië in Bad Godesberg HAZENBERG Défilé langs de baar Overheid vlagt zondag niet India en Pakistan gaan over Kasjmir spreken Jongen redt zusjes uit brandend huis Justitie gaat ook ingrijpen Reorganisatie bij Noorse voetballers Kamercommissie vóór grenswijziging van Haarlem Kunst van Nieuw-Guinea Prinses Alexandra van Kent verloofd Rouwstoet Beatrix op terugreis Indonesische deelneming 4 M ORRIS "(wfore ijou FALCON REGENJASSEN Tekenen van rouwregister Voorwedstrijd van derde Stormvogels-Hollandia 2 Het woord is aan Kouder Tweemaal ongewenst bezoek aan viskraam Slippartijen in Velsen-N. Bonn biedt Belgrado zijn verontschuldigingen aan In de krant van heden: Accountantskantoor H. KERKHEIDE BOTERLETTERS HAZELNOOTTAARTEN met St. Nicolaas-ide HARTEN en HAMMEN Elke DROSTE-LETTER Leuke MARSEPAINFIGUREN 4 S e JAARGANG NUMMER 24 VRIJDAG 30 NOVEMBER 196- Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ,DamiateN.V.s Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven^ DEN HAAG. Van officiële zijde is niets voorgeschreven over de wijze van rouw, die in acht moet worden genomen na het overlijden van prinses Wilhel- mina. Aan deze wens van prinses Wilhelmina ligt ten grondslag alle uiterlijkheid en traditie, die niet gedragen worden door innerlijke gevoelens, te vermijden. Iedereen dient op zijn eigen wijze aan deze gevoelens vorm te geven. Het nor male leven dient ook normaal doorgang te vinden. Het afgelasten van bijeen komsten die niet een uitgesproken feestelijk karakter dragen wordt daarom niet noodzakelijk geacht. Het feit dat de bijzetting van het stoffelijk overschot van prinses Wilhelmina nog niet heeft plaatsgevonden, behoeft geen beletsel te zijn om het Sint-Nicolaasfeest met name met de kinderen te vieren. In ditzelfde verband moet het feit worden gezien, dat geen speciale regelingen zijn afgekon digd voor een protocolaire hofrouw. De Tweede Kamer, die aanvankelijk had besloten haar werkzaamheden op te schorten tot 10 december, is op deze be slissing teruggekomen en zal volgende week normaal vergaderen. Zoals gisteren is bericht zal het Neder landse volk zowel in Apeldoorn als in Den Haag afscheid kunnen nemen van prinses Wilhelmina. In de kapel van paleis Het Loo zal het stoffelijk overschot zaterdag en maandag zijn opgebaard. Tussen 10 en 16 uur is daar gelegenheid voor een laatste afscheid. Aangezien ook vele organisaties de wens te kennen hebben gegeven, in Den Haag langs de baar te defileren, is besloten daartoe niet alleen op de reeds gemelde data donderdag 6 en vrijdag 7 decem ber ook op woensdag 5 december ge legenheid te geven in het palies Lange Voorhout, en wel van 9 tot 16 uur. De Rijksvoorlichtingsdienst deelt mede: In tegenstelling tot hetgeen gisteren werd medegedeeld over het vlaggen op zondag in verband met het overlijden van prinses Wilhelmina wordt thans van re geringszijde bekendgemaakt, dat op zon dag op overheidsgebouwen niet halfstok zal worden gevlagd. De minister van Binnenlandse Zaken heeft dit telegrafisch aan de commissaris sen der koningin medegedeeld, welke mededeling tevens bestemd is voor de gemeentebesturen. In de Grote Kerk in Den Haag is een interkerkelijke herdenkingsdienst ge houden naar aanleiding van het over lijden van prinses Wilhelmina. Voor gangers waren de doopsgezinde pre dikant ds. O. T. Hylkema, prof. M. Kok van de Oud-Katholieke Kerk, ds. W. Sijbrandij van de Nederlands Hervormde Kerk, dr. C. C. Gilhuis van de Gereformeerde Kerk en ds. D. Hoevers van de Evangelische Lutherse Kerk. De koninklijke rouwstoet zal op zaterdag 8 december van het paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag naar Delft vertrek ken. De stoet gaat in Den Haag langs de kortste weg naar de Rijswijkseweg en volgt dan rijksweg 13 »aar Delft. Daar rijdt- de stoet zich via Noordeinde, Oude Delft, Westzijde, Nieuwstraat en Camaret- ten naar de Markt. De tijd van vertrek uit Den Haag is nog niet bekend gemaakt. Verwacht wordt dat dit omstreeks half elf des morgens zal zijn. Prinses Beatrix is vanmorgen vroeg per vliegtuig uit Hongkong naar Nederland vertrokken. Zij reist via Tokio, waar zij enkele uren zal blijven. Met een K.L.M.- lijnvliegtuig reist zij via de poolroute naar Schiphol, waar zij morgenochtend vroeg wordt verwacht. De Indonesische permanente gedelegeer de bij de Verenigde Naties, de heer Pa- lar, heeft in de algemene vergadering aan de Nederlandse delegatie zijn deelneming betuigd met het overlijden van prinses Wilhelmina, toen hij aan het woord kwam tijdens het debat over de dékolonisatie. „Zij is een groot koningin geweest en zij was bemind als de moeder van haar volk", zei de heer Palar. RAWALPINDI (Pakinstan) (Reuter) President Ajceb Khan van Pakistan en pre mier Nehroe van India zijn overeengeko men binnenkort onderhandelingen te be ginnen over Kasjmir en „andere aangele genheden die daarmee verband houden." In een officieel communiqué wordt gezegd dat de onderhandelingen in het begin op ministerieel niveau zullen worden ge voerd, maar dat later president Ajoeb en premier Nehroe elkaar persoonlijk zullen ontmoeten. NEW DELHI (AP) Premier Nehroe heeft in het Indische parlement verklaard dat het gevaarlijk zou zijn de huidige re gelingen in de kwestie Kasjmir ongedaan te maken. Hij zei dat het „niet mogelijk is aan onze grondprincipes voorbij te gaan" in deze kwestie. 'BARTÊTioRisSTfiT HAARLEMTEL 1343Q./ LSIOSÈSTRaAT (BIJ KONINGSPLEIN) Af-ISTfcRDAM TH mstb In Huis ten Bosch in Den Haag hebben gisteren reeds zeer velen de rouw registers getekend om deelneming te betuigen met het overlijden van prinses Wilhelmina. Twee meisjes van vier en twaalf jaar zijn donderdagavond op het nippertje door hun 17-jarige broer gered van de zolder van hun in brand staande ouderlijke wo ning in Wanswerd bij Dokkum. Korte tijd later was van het winkelhuis en de repa ratiewerkplaats van de familie F. Hoek stra de vader is schoenhandelaar slechts een geblakerde ruïne over. De ouders waren naar een ouderavond van de school van een van hun kinderen. De jongen was in de werkplaats bezig zijn bromfiets met benzine schoon te maken, vlak bij de kachel, toen plotseling een enorme steekvlam opschoot. Binnen enke le minuten stond het huis in vlammen. De inboedel en de inventaris, waaronder de gehele voorraad schoenen, gingen verlo ren. Waarschijnlijk als gevolg van het feit, dat het derde voetbalelftal van Stormvo gels een tweetal succesvolle, door promo tie gevolgde seizoenen achter de rug heeft, bestaat voor de thuiswedstrijden van dit blauwwitte team nog al wat belangstel ling. Het Stormvogelsbestuur heeft daarom besloten de ontmoeting tussen Stormvo gels 3 en Hollandia 2 aanstaande zondag als voorwedstrijd van Stormvogels - Hee renveen op het hoofdveld van Schoonen berg te laten spelen. Sydney Smith: Veel talent gaat in de wereld ver loren door gebrek aan een beetje moed. De Noorse voetbalbond heeft een coach voor het nationale elftal gecontracteerd, terwijl met ingang van het nieuwe seizoen de competitie geheel gereorganiseerd wordt. In de hoofdklasse komen de sterk ste tien clubs uit de twee eerste klassen, waarin zestien clubs speelden. De overige zes eersteklassers gaan samen met de sterkste tien van de 55 clubs in de zeven tweede klassen de twee afdelingen van de tweede divisie vormen. De clubs die de titels in de tweede divi sies behalen gaan automatisch over naar de eerste divisie. In de derde divisie zullen 56 clubs in zeven districten spelen. Om de landstitel moesten tot nu toe de win naars van de twee eerste klassen tegen elkaar uit en thuis spelen. De nieuwe bondscoach is Ragnar „La- zio" Larsen, die als prof in Italië en Zwit serland gespeeld heeft. Larsen, die nu 37 jaar is, wordt beschouwd als een groot tacticus. De vorige maand heeft hij zijn carrière als voetballer beëindigd. In 1951 ging hij naar Rome waar hij twee seizoenen voor Lazio gespeeld heeft. Daarna speelde hij vier seizoenen voor Genua en tenslotte nóg één seizoen voor de Zwitserse ploeg Lugano. In 1958 keerde hij naar Noorwegen terug, waar hij na een jaar op de wachtlijst gestaan te hebben weer ging spelen voor zijn oude club, de Oslose vierdeklas ser Sandaker. Voordat hij naar Italië ging speelde hij eenmaal in het Noorse elftal. Na zijn terugkeer werd hij tienmaal in het Noorse elftal gekozen. Noorwegen telt 1.130 clubs met 170 000 leden, van wie ongeveer 60.000 actieve voetballers zijn. Verwachting tot morgenavond: Kouder met in de nacht en ochtend hier en daar lichte vorst en plaatselijk mist. Zwakke tot matige noordelijke wind met voornamelijk in de kustprovin cies een enkel verspreid voor komende bui. Voliedige weerrapporten op pagina twee. Verscheidene leden van de vaste com missie voor binnenlandse zaken uit de Tweede Kamer verenigen zich met het wetsvoorstel tot grenswijziging tussen de gemeenten Haarlem en Amsterdam en de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn- woude. Algemene instemming werd betuigd met de overgang van Zuid-Schalkwijk naar Haarlem. Verschil van mening bestond in de commissie over de eventuele annexatie door Haarlem van de Zuiderpolder. Zoals men weet verzet Haarlemmerliede zich heftig tegen deze toevoeging aan het Haarlemse gebied. Haarlem wil dit gebied hebben om er te zijner tijd de technische hogeschool te bouwen. Tweemaal heeft de viskraam nabij de spoorwegovergang in de Grote Hout- of Koningsweg in Velsen-Noord ongewenst bezoek gehad. Vorige week werd door ver breking van het hangslot in de kraam in gebroken. Er verdween wat vis. Deze week is weer ingebroken. Dit?naal verdwenen vis en geld. De politie stelt een onderzoek Voor Felison zal dr. S. Kooijman een lezing houden over het onderwerp: Kunst van Nieuw-Guinea. Deze lezing zal wor den gehouden in het tentoonstellingslokaal, Heidestraat 43 te IJmuiden, op Vrijdag avond 7 december, aanvang 8 uur. Dr. Kooijman, die conservator van het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden zal na een korte inleiding over land volk een beeld geven van de kunst en de kunstuitingen in de verschillende stijlgebieden die in Nieuw-Guinea onder scheiden kunnen worden. De projectie van kleurendia's zal daarbij het gesprokene verduidelijken. Spreker zal bijzonder aan dacht geven aan de rol die de voorwer pen die wij als kunstvoorwerpen zien spelen in de inheemse samenleving. Dr. Kooijman zou het op prijs stéllen, als zijn lezing aanleiding zou geven tot vragen en discussie. Het college van rector en assessoren I van de gemeente-universiteit van Am sterdam heeft vijf leden van de senaat jen vijf leden van de ontgroeningscom missie van het. Amsterdams Studenten j Corps geschorst. Zij mogen allen twee maanden niet op de universiteit komen. De straffen zijn opgelegd na een onder zoek door een commissie van rechts- kundigen naar de voorvallen in de groen tijd. De rector magnificus, prof. dr. J. Kok, heeft gezegd dat bij een opnieuw optreden van wandaden zoals het ,,Da- chautje-spelen" de band met de stu dentenorganisatie zal worden verbroken. De student, die in het Viatorhuis met een paraplu een bekertje van het hoofd van een noviet wilde slaan, waarbij dit aspirantlid ernstig werd gewond, is de toegang tot de universiteit voor zes maan den ontzegd. De groentijdleider van het dispuut Viator, die niets heeft gedaan na het incident en bovendien een noviet grof heeft beledigd, mag twee maanden niet meer op de universiteit komen. Een tiendejaarsstudent in de psycholo gie, die nog steeds geen kandidaatsexa men heeft gedaan, en geen actief lid van het corps meer is, mag drie maanden de universiteit niet meer bezoeken omdat hij tijdens Nereusdag een gloeilamp tus sen de novieten heeft geworpen. Een groen kreeg hierbij een glasscherf in het oog. Een maand ontzegging is de straf voor een student, die een noviet een bloedende hoofdwond sloeg met een stok, toen hij vijf glazen sherry op had. Pe rector magnificus, prof. dr. J. Kok, spreekt in zijn toelichting over een enor me collectieve schuld, omdat ook de goed willenden onvoldoende invloed hebben uit geoefend om een einde te maken aan een kennelijk onhoudbare toestand. Hij meent dat een ontgroening alleen vormende waarde heeft als deze op geestelijk niveau ligt en als de ouderejaarsstudenten hun zogenaamde superioriteit boven de novie ten bewijzen door duidelijk te maken dat zij inderdaad geestelijk de meerderen zijn. Velen zal dit zijns inziens moeilijk genoeg vallen. „De in de pers terecht zo zeer gelaakte uitdrukkingen berusten veel eerder op on benulligheid en gebrek aan inzicht en ori ginaliteit dan op iets dat naar anti-semi- tisme zou zwemen. Verschillende van de ontgroeners hadden eenvoudig niet het geestelijke niveau om de groenen op de juiste wijze toe te spreken," aldus prof. Kok, die meent dat de excessen, waartoe deze groentijd heeft geleid, de naam van de universiteit nationaal en internationaal schade hebben toegebracht. De Amsterdamse procureur-generaal, mr. H. R. de Zaayer, heeft opdracht gegeven tot het instellen van een gerechtelijk on derzoek inzake twee voorvallen: het „in dikken" in de sociëteit van het corps (waar bij de groenen in een kleine ruimte opeen werden geperst) en het aansteken van kranten in de kelder van het dispuut gezelschap Odoleh, waardoor bij een groen verstikkingsverschijnselen optraden (twee daarbij betrokken studenten zijn door de rector berispt). Tegen de student, die een gloeilamp tussen de novieten wierp en tegen degene, die een klap met een stok gaf, zal proces verbaal worden opgemaakt In de zaak van de student, die met een paraplu een bekertje van het hoofd van een groen wilde slaan en daarbij het hoofd van de jongen raakte, is dat al gebeurd. Doordat er olie op het wegdek van de Schulpweg in Velsen-Noord lag, slipte don derdagmorgen een 51-jarige motorrijder uit Zaandam. Hij brak een elleboog. Na verbonden te zijn in de verbandkamer van Hoogovens, werd hij naar het Rode-Kruis- ziekenhuis overgebracht, alwaar hij werd opgenomen. Later zijn daar nog anderen met hun voertuigen geslipt. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Een achttienjarige bromfietser uit Heemskerk reed donderdagmorgen op de Hoflaan tegen een afscheidingshek. De jongeman liep ontvellingen op. De bestuurster van een personenauto, een 37-jarige vrouw uit IJmuiden, verloor donderdag de macht over het stuur toen zij in de Velsertunnel reed. De wagen be gon te slingeren en reed tegen de tunnel muur. (Van ónze correspondent) BONN Gewapende Kroatische natio nalisten hebben gisteren, op de Joegosla vische nationale feestdag, een aanslag ge daan op het gebouw van de handelsmissie van Joegoslavië in Bad Godesberg. Een groepje van 23 man bestormde de missie, terwijl zij vier bommen wierpen die de benedenverdieping van het gebouw ernstig beschadigden. Het hele archief van de han delsvertegenwoordiging ging in vlammen op. De huismeester van de missie werd door een revolverschot levensgevaarlijk gewond. Kunstveiling Jeugd-Aljjah. Op maan dagavond 3 december wordt bij Mak van Waay aan het Rokin te Amsterdam een kunst- en Antiekveiling gehouden ten bate van de Jeugd-Alijah in Israel. Vijf jaar geleden werd voor de eerste keer zo'n vei ling gehouden. De 145 kunstvoorwerpen voor deze veiling zijn geschonken door par ticulieren en de antiekhandel. De Jeugd- Alijah stelt zich tot taak kinderen, waar ook ter wereld in gevaar, op te vangen, naar Israel te brengen en daar dan hun heropvoeding tot goede burgers van Israel ter hand te nemen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 7, 9, 13 Beeldverhalen 2, 17 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstod3 Buitenlands nieuws3, 9, 13 Uit stad en omgeving5, 11 In deVishal en op zee11 Boekennieuws 13 Kunst 15 Uitgaan in Haarlem 15 Horen en Zien15 Feuilleton 17 Economisch niéuws19 Beurs 19 Scheepsberichten 19 Sport 21 Luidsprekers 11 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's (Van onze correspondent) LONDEN Prinses Alexandra van Kent, die eerste kerstdag 26 jaar wordt, heeft zich verloofd met de 34-jarige zaken man Angus Ogilvy, de tweede zoon van de graaf en gravin Airlie. Vrienden heb ben verklaard dat de prinses bij de keu ze van haar echtgenoot uitsluitend de weg van haar hart heeft gevolgd. Haar moe der, prinses Marina was in dit opzicht voor haar een voorbeeld. Verwacht wordt dat Koningin Elizabeth toestemming zal ge ven voor de huwelijksinzegening in de Westminster Abbey. Het huwelijk moet of ficieel door de Koningin worden goedge keurd. Prinses Alexandra is één van de popu lairste leden van de Britse koninklijke fa milie. Zij heeft bij een aantal belangrijke gelegenheden, onder meer in het Verre Oosten, koningin Elizabeth in het buiten land vertegenwoordigd. De charmante, opgewekte en altijd informele prinses erf de haar moeders schoonheid en de per soonlijkheid van haar vader, de hertog van Kent, die in de oorlog bij een vliegtuig ongeluk om het leven kwam. Ogilvy heeft nog twee broers en drie zusters. Hij werd opgevoed op de beroem de kostschool Eton, en studeerde af in Ox ford waarna hij een protégé werd van een bekende financier. Ogilvy is commis saris van twintig commerciële maatschap pijen. Hij is een groot sportsman en heeft speciale belangstelling voor muziek en ar chitectuur. ,De Airlies zijn grootgrond-be zitters en wonen op 'n kasteel in Schotland De Airlies behoren tot een oud aristocra tïsch geslacht. Hun Schotse adeltitél gaat terug tot 1491 en hun Britse titel werd ge crcëerd in 1639. Zeventien van de 23 Kroaten, allen tus sen de twintig en dertig jaar, konden door de politie worden aangehouden. Zij bleken afkomstig te zijn uit Dortmund en Dussel- dorp, vanwaar zij met een busje naar Bad Godesberg waren gereden. Waarschijnlijk zijn zij lid van de Kroa tische vrijheidsbeweging, die ongeveer tweeduizend leden moet hebben en die vooral actief is in het Ruhr-gebied, waar vele Kroatische arbeiders wonen. De le den van de vereniging worden volgens de gebruiken van de voormalige Kroatisch- fascistische Oestasja-beweging beëdigd. De jonge Kroaten waren zo trots op hun daad tegen de Joegoslavische regering, dat zij niet op de vlucht sloegen toen de politie kwam opdagen. Vier van hen gin gen op hun gemak naar een nabijgelegen restaurant, om een borrel te drinken na gedane arbeid. In het gebouw van de mis sie heten zij plakkaten achter, waarop leuzen stonden, zoals „Leve een onafhan kelijk Kroatië", „Leve een ondeelbaar Duitsland" en „Zo moet de muur in Ber lijn worden opgeblazen". De bondsregering heeft via Zweden aan Joegoslavië, waarmee West-Duitsland sinds 1957 geen diplomatieke betrekkingen meer onderhoudt, laten weten dat zij het gebeurde betreurt en dat de schuldigen streng zullen worden gestraft. Van Joego slavische kant is scherp tegen de aanslaf geprotesteerd. Volgens het Joegoslavischf persbureau Tanjoeg is de Westduitse poli tie twee dagen geleden officieel gewaar schuwd voor mogelijke onruststokerii door Joegoslavische ballingen. Ondank? deze waarschuwing kwam de Westduitse politie pas in actie na een speciale op roep toen de aanval al voorbij was. Administraties - Vermogensbeheer Belastingzaken Oosterstraat 50, Haarlem-N. Telefoon 0 2500 - 56396

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1