AVI A Communistische partij in Algerije verboden r GROEN Co Wereldnieuws Van dag tot dag Ben Bella stuurt zijn minister van Buitenlandse Zaken naar Parijs Russisch protest tegen een anti-communistisch proces in West-Berlijn Westduitse officier van justitie verdacht van oorlogsmisdaden f ^Pr&atótoel De beste sigaret in de fjeurigste verpakking: 3-Paks doos f. 3.-Slof f. 10.- Alphenaar Alphenaar Alphenaar Alphenaar KYSYKAA KELLOSEPALTA HELSINKKI MIKA ON PARAS RAN- NEKELLO, VAS- TAUS KUULUU, VRIJDAG 30 NOVEMBER 1962 Meer Beroepsspion in Parijs gearresteerd Staking bij de Lockheed- fabrieken opgeschort Kort nieuws Kernvaarder Savannah in 1963 naar West-Duitsland Nazi-slachtoffers in een mantelorganisatie? SAWYER'S 500 PROJECTOR FOTOHANDEL De LgGUW Gierstraat 20 - Haarlem - Tel. 13517 Centrale verwarming Duiker oliebranders T' yOp de v- Maria Storm DE ZAAK WAAR U SLAAGT Modehuis Laila weet.... Wat de Sint vergeet Bent u de wanhoop nabij' Kom gerust, dan helpen wij. Voor weinig geld, bij ons besteed Is uw vrouw Het mooist gekleed Overgooiers v.a. 19.75 Tricot Nylon blouses 12.50 Mohair shawls v.a. f 6.90 Een opmerking van een onzer lezers over de mogelijkheid om een Haarlemse straat te vernoemen naar mevrouw Mies Timp-Bouwman, in verband met het feit dat zij de „Open het Dorp-actie" van de AVRO zo vakkundig heeft geleid, heeft een stroom van adhesiebetuigingen losge maakt. Het lijkt ons tijd worden krachtig stelling te nemen tegen de voortgaande persoonsverheerlijking, die de goudstroom heeft opgevolgd. Mevrouw Bouwman heeft het prima gedaan, daar niet van, zoals iedereen die meewerkte voor en achter de schermen het prima heeft gedaan. Maar laten we nu niet gaan overdrijven. We kunnen tegenover onze nazaten van het jaar 2062 niet verantwoorden, dat zij bij het navorsen der Haarlemse stads geschiedenis zouden stuiten op de volgen de uitlegging in de archieven: „De Mies- Bouwmanstraat is genoemd naar een jon ge vrouw die op 26 november 1962 in op dracht van een zogenaamde „omroepver eniging", AVRO, geheten, aan een tele visieuitzending medewerkte en dat uitste kend deed". Wij geloven dat mevrouw Bouwman zelf de ongeremde verering van haar optreden als een onprettige en smaakbedervende reactie zal zien op een evenement, dat in aanleg en resultaat een edele, hoogstaande tendens had, dank zij de medewerking van ontelbare goedwil lende en hardwerkende mensen. Sponta neïteit is prachtig, maar als zij niet de tweelingzuster van zelfbeheersing is, wórdt zij een aanfluiting. Het is natuurlijk moeilijk bij een zo gigantische uitbar sting van edelmoedigheid met uitbarsten op te houden, maar er zijn nu weer an dere dingen aan de orde die de aan dacht vragen. Proporties behouden is moeilijk, maar noodzakelijk om bereikte waarden niet te verminderen. De goed geproportioneerde Mies Bouwman heeft recht op goede proporties in de bewon dering, die zij terecht oogst. Overdrij ving doet haar en de hele, mooie stunt van de AVRO afbreuk. 'Advertentie vraag een horloger in Helsinki naar het beste horloge, het antwoord luidt, met onbreekbare veer (Van onze correspondent) PARIJS De Algerijnse premier Ben Bella heeft gisteren op een persconferen tie bekendgemaakt dat de communisti sche partij ontbonden is en dat er in zijn land ook geen communistische periodieken meer zullen mogen verschijnen. Het ver bod van de communistische partij in Al gerije, die 25 jaren geleden werd opge richt, heeft wel enige verbazing gewekt, gezien de onstuimige ontvangst die Ben Bella zich vorige maand, onmiddellijk na zijn bezoek aan Washington bij president Kennedy, in Havana door Fidel Castro liet welgevallen. De nogal plompe wijze waarop Ben Bel la door die reis naar Cuba de Amerikanen toen voor het hoofd stootte, werd vrij al gemeen uitgelegd als een voorteken dat ook Algerije zich in Russische vaarwater zou begeven. Die conclusie is voorbarig ge bleken. Kolonel Nasser van Egypte had trouwens al eerder bewezen dat vriend schapsbanden met Moskou een actieve on derdrukking van de eigen communisten niet persé behoeven uit te sluiten. Ben Bella moet het verbod hebben ge nomen met het oog op het streven de .L.N. tot officiële eenheidspartij van Al gerije te proclameren. In Parijs acht men het echter niet uit gesloten dat het plotselinge anti-commu- nisme van de Algerijnse premier even eens beschouwd moet worden in het licht van het bezoek dat zijn jeugdige minis ter van Buitenlandse Zaken, Khemisti, aan de Franse hoofdstad brengt. Khemisti is geen lichte taak opgedragen en het lijkt dus niet onmogelijk dat de Algerijnse re gering geloofd heeft met haar anti-com munistische actie de sfeer voor een vruchtbaar gesprek in Parijs te kunnen verbeteren. Dat Ben Bella veel succes met die poging zal hebben is echter wel nau welijks te verwachten. Khemisti moet van de Fransen gedaan zien te krijgen dat ze niet alleen nog die per in hun geldbuidel tasten, maar dat ze er bovendien nog in toestemmen dat verschillende clausules van de akkoorden van Evian ten voordele van Algerije zul len worden herzien. In Algerijnse ogen zouden dan in het bijzonder de .militaire voorzieningen van het akkoord niet langer in overeenstemming zijn te brengen met PARIJS (Reuter) In Parijs is een ge vezen lid van de Franse contraspionage, in Tsjechoslowakije geboren Pierre Car- ot, spionage voor een vreemde mogend- eid ten laste gelegd. In zijn eenkamerflat 'jn een geheime radiozender, geheime co- ?s en ontwikkelaar voor onzichtbare inkt angetroffen. De 33-jarige Cardot wordt als een beroepsspion beschouwd. Hij is in e „Santé" gevangen gezet. Hoewel in de enlastelegging niet wordt gezegd voor welke mogendheid Cardot heeft gewerkt, vermoedt men dat het de Tsjechoslowaak- se spionagedienst is. Cardot zou frankrijk met valse papieren zijn binnengekomen. De werktuigkundigen van de Lockheed- vliegtuigfabrieken, die twee dagen ge staakt hebben, hebben besloten de staking te beëindigen. Bij de staking waren twin tigduizend man betrokken, die werkten op twee grote fabrieken van de Lockheed, op de raketbasis te Cape Canaveral in Flo- ida, en de raket- en luchtbasis Vanden- ,°rg in Californië. De arbeiders gingen r staking omdat de Lockheed-fabrieken et wilden ingaan op de eis van de vak- nd van werktuigkundigen, dat de arbei- -rs van dit bedrijf zich bij de bond aan- iten. De bemiddelingsdienst van de lerikaanse regering heeft medegedeeld beide partijen ingestemd hebben met i tijdelijke regeling: beëindiging van staking en handhaving van de collec te arbeidsovereenkomst. Hoge onderscheiding. Mr. B. A. van aik, president-directeur van het Ge- anschappelijk Administratiekantoor, is loemd tot commandeur in de orde van anje-Nassau. de waardigheid en de soevereiniteit van een onafhankelijke natie. Van Franse kant heeft men daarentegen al meerdere malen laten doorschemeren dat president De Gaulle er juist genoeg van begint te krijgen nog veel langer Me cenas te blijven spelen voor een bescher meling die voornamelijk slechts stank voor dank weet terug te geven. Frankrijk geeft per dag ongeveer 8 miljoen gulden uit om de Algerijnse staatshuishouding nog enigszins op gang te houden maar op 1 januari zullen de beide schatkisten van elkander worden gescheiden en in Parijs laat men er weinig twijfel over bestaan of dan zal ook die dagelijkse franken- stroom een einde moeten nemen. De Fran sen wijzen erop dat er sedert Evian een geheel nieuwe situatie in Algerije is ont staan. Door het vertrek van bijna alle Fransen uit dat land heeft Parijs zijn be langstelling voor Algerije goeddeels verlo ren. Die Fransen vormden niet slechts de voornaamste motor der Algerijnse eco nomie, doch vertegenwoordigden voor Pa rijs ook de beste garantie dat Algerije zich politiek niet al te ver van Frankrijk zou verwijderen. De Gaulle heeft zijn il lusies over een levensvatbare Algerijnse natie al geruime tijd geleden verloren en hij acht het tijdstip gekomen dat Frank rijk zijn handen zoveel mogelijk terug trekt. De Franse steun zal dus nauwkeu rig worden afgestemd op de eigenbelan gen die Frankrijk nog in Algerije meent te hebben. Herziening van de Evian-akkoorden wordt dus door beide regeringen wel als wenselijk beschouwd. De richtingen waar in zich die herziening zou moeten voltrek ken zijn echter in Franse en in Algerijn se ogen tegengesteld en zo kan men Ben Bella's boodschapper in Parijs dan ook nauwelijks een zeer briljant succes voor spellen. WASHINGTON (AP) De Verenigde Staten en West-Duitsland hebben een overeenkomst getekend voor bezoeken van het Amerikaanse kernkoopvaardijschip Savannah aan de Westduitse havens Ham burg en Bremershaven in de loop van volgend jaar. Naar verluidt behelst de overenkomst regelingen omtrent de aan sprakelijkheid in geval van ongelukken. Het schip zal geïnspecteerd kunnen wor den door Westduitse autoriteiten. Het schip dat dertig passagiers zal kunnen vervoeren, heeft een bemanning van hon derd koppen. (Van onze correspondent) BONN In West-Berlijn is een proces begonnen tegen de Vereniging der vervolg den door het nazi-regime (V.V.N.), die er van wordt beschuldigd een communisti sche mantelorganisatie te zijn. In West- Duitsland is elke communistische organi satie als in strijd met de grondwet ver boden. Drie jaar geleden werd de kat de bel aangebonden in deze zaak door de toenma lige minister van Binnenlandse Zaken Ger hard Schroder, nu leider van het depar tement van Buitenlandse Zaken, die eiste dat de V.V.N. verboden moest worden. Ook de bewijzen zijn overtuigend, aldus Schroder destijds, dat de V.V.N. een com munistische hulporganisatie is en sinds jaren de parolen der Oostduitse regering steunt. Dit laatste is inderdaad moeilijk te ontkennen, ook al mag men niet ver geten dat de V.V.N. zeker niet als com munistische organisatie werd opgezet. Aanvankelijk bevatte de vereniging ver volgden van allerlei pluimage. Dat een belangrijk deel daarvan uit communisten bestond, kon niemand anders helpen dan Hitler, die de communisten erger en gron diger vervolgde dan welke andere politie ke groepering ook. Een feit is het echter dat de communisten, onder andere door hun goede organisatie, kans zagen in de eerste jaren na 1945 de V.V.N. in de hand te krijgen. In 1950 leidde dit tot het uit traden van de niet-communistische ver volgden uit de vereniging. Sindsdien heeft de V.V.N. steeds openlijk de politiek tot hereniging van Duitsland van de commu nisten bepleit. Nog kort geleden, op een protestbijeenkomst van de V.V.N. tegen het proces, dat gisteren begon, werd ge argumenteerd met formuleringen, die ty pisch uit het Oosten afkomstig waren. Een onderdeel van dit proces sneed evenwel hout, namelijk dat deel dat zich richtte tegen het feit, dat het proces in West-Berlijn wordt gevoerd. Terecht wees de V.V.N. erop dat hierdoor de indruk wordt gewekt dat West-Berlijn juridisch tot de Bondsrepubliek behoort, iets wat inderdaad in strijd is met de gebruikelij ke Westelijke politiek om de nadruk te leg gen op de bijzondere positie \an Berlijn door zijn viermogendhedenstatuut. On begrijpelijk is het dan ook niet dat de Sovjet-Unie gisteren bijde Westelijke Gro te Drie heeft geprotesteerd tegen het an ti-communistische proces in West-Berlijn waar overigens, toppunt van inconsequen tie, een openlijk van Oost-Berlijn uit be stuurde communistische partij, wèl toege laten is. 'Advertentie Voor vrijblijvende demonstratie (Van onze correspondent) BONN De officier van justitie Karl Kolb, leider van het openbaar ministerie in Würzburg, is door de Beierse minister van Justitie geschorst. Het is namelijk ge bleken dat Kolb in 1941 in Kalisch (Po len) lid is geweest van een speciale recht bank, die terreur-oordelen heeft geveld Kolb zou gevangen genomen Polen, die bij onderzoek onschuldig bleken te zijn aan het „misdrijf" waarvoor zij gearres teerd waren, aan de Gestapo hebben over geleverd. De Polen werden later vergast. Het Beierse ministerie van Justitie deel de mede, dat Kolbs activiteiten in de oor log bekend zijn geworden door een n- gifte uit de Verenigde Staten. Kolb, die al jarenlang het openbaar ministerie in Würzburg leidde, is vooral in het nieuws geweest toen hij het onderzoek leidde in de zaak-Sawade. Sawade, arts in Würz burg, bleek namelijk professor Werner Heyde te zijn, die gezocht werd wegens zijn aandeel in de uitvoering van Hitiers euthanasieprogramma. Verder leidde Kojk het onderzoek tegen professor Rudolf Schiedermaier, tot. voor kort president van de administratieve rechtbank in Würz burg. Schiedermaier wordt ervan beschul digd meegewerkt te hebben aan het uit moorden van Joden en aan lichtvaardige terdoodveroordelingen in Noorwegen. Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 Advertentie m ff4l8iJCf6tl Geld op uw dak Ik heb kort geleden een kettingbrief ont vangen. Hij arriveerde toen ik aan het ont bijt zat en er juist met een slok thee een dik hard stokje mijn mond binnengeglipt was. Nadat ik van de inhoud van de brief kennis had genomen, leek me dit een uiterst gunstig voorteken. Een stok in de thee betekent goed nieuws, dat is ieder behoorlijk bijgelovig mens welbekend. En de brief hield een belofte in, die door deze toevallige, ideale samenloop van om standigheden zeker in vervulling zou gaan. Bij eerste lezing begreep ik niet veel van het geschrevene, maar bij herlezing van het mij voorgelegde recept Heek me dat ik slechts één guldentje hoefde te stu ren aan het eerste lid van een rijtje van vijf personen die bovenaan de brief ver meld stonden, om er binnen zeer korte tijd een dikke drieduizend voor terug te krijgen. Bovendien zou ik de kleine moeite moe ten doen vijf afschriften te maken van de brief die ik ontvangen had. Ik mocht me zelf daarin dan als nummer vijf op het reeds vermelde lijstje zetten en nummer één schrappen. Er werd mij gesmeekt de ketting niet te verbreken en ter demon stratie van de désastreuze gevolgen die zo'n daad zou kunnen meebrengen, werd mij verhaald dat één vriend door een breuk in het snoer slechts twee duizend gulden had ontvangen in plaats van drie duizend. Och, dat leek me eigenlijk nog geen ramp, hoewel... ik zou 't toch niet graag op m'n geweten hebben. Het zou me min of meer het gevoel geven dat ik andermans duizendjes in zee had gegooid. Beslist, het feit dat zoiets al eens gebeurd was, gaf me een enigszins onbehaaglijk gevoel. Niet alleen door hét onvriendelijke van de daad, maar ook door het element van twijfel dat erin stak. Want wie verzuimt er nu op zo'n eenvoudige wijze zijn gulden te ver- d.rieduizendvoudigen? Dat doe je alleen als je de zaak niet vertrouwt, dunkt me. Ja, als het stokje in de thee er niet ge weest was en als ik niet geweten had dat degen aan wie ik verzocht werd een gul den te sturen, een arme sloeber was, zou mijn animo gevaarlijk verslapt zijn. Dan had ik wellicht hetzelfde gedaan als mijn vriendin die een zeer eerzaam beroep uit oefent in een stad niet ver hier vandaan. Zij toch stuurde me het door mij aan haar gezonden afschrift terug met de medede ling dat ze uit principe tegen zulke acties was. Ik weet wel niet uit welk principe, maar ik vind alle principes mooi en dus respecteer ik ze. Helaas heeft zij, behalve principes, ook een geweten, dat ze niet met het epistel in de prullenman heeft wil len deponeren. En daar zit ik nu met dat ding. Het is een probleem geworden. Ik durf er plotse ling geen goeie kennis meer mee te be zwaren, laat staan een vriend. En zou ik me nu tot de prullenmand wenden terwijl die vriendin...? Nee, 't lijkt me het beste dat ik de brief onder me houd. En als ik dan die dikke drieduizend geïncasseerd heb, zal ik eens informeren wie de gedupeerden zijn. Ik vergoed hun de schade dan gulweg uit eigen zak. Advertentie KRUISWEG 47-49 HAARLEM 1 KRUISWEG 47-49 HAARLEM KRUISWEG 47-49 HAARLEM KRUISWEG 47-49 HAARLEM Advertentie OAMESCONF-Gbi». Oranjestraat 120 Sint Nicolaas succes Voor de teenagers in wit, rood, groen, blauw Slavernij. Radio-Mekka heeft gemeld, dat de plannen om in Saoedi-Arabië de sla vernij af te schaffen binnenkort ten uitvoer zullen worden gelegd. Hiertoe was besloten op een bijeenkomst van de ministerraad. Roerloos. In de Belgische plaats Middel- kerke is een 18-jarig meisje overleden, dat zeven jaar buiten bewustzijn is ge weest. Op 9-jarige leeftijd kreeg zij plotseling een ernstige ontsteking in de hersenen. Ruim zeven jaar heeft het meisje daarna roerloos in bed in de ouderlijke woning gelegen. Dag en nacht werd bij haar gewaakt. Zij werd kunst matig gevoed en heeft al die tijd vrij wel nooit enig teken van leven gegeven. Vlucht. Een korporaal van het Oostduit se volksleger is naar West-Berlijn ge vlucht over de versperringen die de stad in het noorden van Oost-Duitsland afsluiten. Mafia. In het Italiaanse parlement is ver klaard, dat de Mafia sinds 1954 ruim 500 mensen op Sicilië heeft vermoord. De regering wenst een parlementair on derzoek naar de geheime organisatie. Vele sprekers eisten een studie van een mogelijke Mafia-invloed op de plaatse lijke en nationale politiek. Vele rege ringen hebben tevergeefs geprobeerd de Mafia te vernietigen. Mussolini wees er een speciale politiemacht voor aan, maar de Mafia overleefde ook deze ac tie.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3