Geen openbare vermakelijkheden op de dag van de bijzetting HET WEER Strauss stelt zijn zetel ter beschikking Rond de actie ,Open het dorp' DIJKSTRA BOTERLETTER COMMANDEUR VERHUISBEDRIJF Over TV-uitzending van plechtigheid zal de Koningin beslissen Vooral voor Haar Oe Thant voor 5 jaar gekozen Prinses Beatrix teruggekeerd Chinese terugtocht zou heden beginnen oA' Amerikaanse DG 7 verongelukt: 25 mensen omgekomen Herdenkingsbijeen komst in Petrakerk Beierse partij houdt hem de hand nog steeds boven het hoofd 'V: 48e JAARGANG NUMMER 25 'ZATERDAG 1 DECEMBER 1962 DAGB LAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WENS VAN DE REGERING Voorbereidingen in de Nieuwe Kerk T V •uitzending? H erdenkingspenning Overbrenging naar Den Haag FALCON TWEEDJASSEN Vorst MMM Interimperiode opgeheven met algemene stemmen ver*sclrillencie la, noppen. Tsjoe En Lai geeft een laatste waarschuwing PARFUMERIE „ELIZABETH" BANANEN 8ïYlfr Het woord is aan... In de krant van heden: will Anti-A denauer HAZENBERG SCHROOTJES in div. hout soorten voor wandbekleding DOUCHE- en ZITDOUCHE BAKKEN KASTEN en KEUKENS Zaanlandsche Houthandel COIFFURES DE VRIES Beverwijk - Graaf Janstraat 13 Tel. 02510 3635-5588 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 et Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr.TL^C^n^derNIqe Een beeld van de werkzaamheden in de Nieuwe Kerk in Delft, waar rond de ingang van de vorstelijke graf kelder de vloer van grafstenen wordt gelijkgemaakt voor de komende bijzetting. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de commissarissen der Koningin in de provincies namens de regering verzocht te bevorderen dat op zaterdag 8 december, de dag van de bijzetting van het stoffelijk overschot van prinses Wilhelmina alle toneelvoorstellingen en andere openbare vermakelijkheden achterwege blijven, in restaurants e. d. alleen muziek ten gehore wordt gebracht afkomstig van een van de zenders van Radio Hilversum en uitsluitend Neder landse televisie-uitzendingen worden doorgegeven, en dat wedstrijden geen doorgang vinden. In Delft worden voorbereidingen getrof fen voor de uitvaartplechtigheid. Een aan tal hoge functionarissen onder wie luite nant-generaal b.d. C. F. Pahud de Mor- tanges, opperceremoniemeester van de ko ningin, heeft tezamen met de burgemees ter, de heer D. de Loor, de Nieuwe Kerk geïnspecteerd, waar diverse maatregelen zullen moeten worden getroffen. In tegen stelling tot 1934, toen er bij de bijzet ting van prins Hendrik, als gevolg van de aan de gang zijnde restauratie van de kerk, slechts 900 zitplaatsen waren, zullen er nu ongeveer 2800 plaatsen beschikbaar zijn. Waarschijnlijk zullen er zes speciale zetels uit Den Haag komen voor de ko ninklijke familie. De koningin zal nog beslissen of van de plechtigheden al dan niet een directe uit zending kan worden gegeven door de te levisie. Verwacht wordt, dat zij maandag hieromtrent haar beslissing zal nemen. Als toestemming voor een directe uitzen ding wordt gegeven zal deze over zestien ■Europese zenders worden uitgezonden. Overleg is voorts nog gaande over de vraag of een geluidsinstallatie kan worden aangelegd waardoor de dienst in de Nieuwe Kerk voor de belangstellenden bui ten het kerkgebouw zal kunnen worden ge volgd. De route in Delft zal geheel door mili tairen worden afgezet. Er zal gelegenheid zijn voor het publiek bestaan om de rouw stoet te zien. De berekening is dat de stoet de route van het paleis aan het Lan ge Voorhout in Den Haag tot de hoofdin gang van de Nieuwe Kerk in twee uur en tien minuten zal afleggen. De heer J. L. Lammers uit Den Haag, zal de functie van majoor-koetsier bekleden. De ze 63-jarige functionaris was voorpostiljon bij de begrafenis van prins Hendrik in 1934. In Brussel is bekend gemaakt, dat ko ning Boudewijn en koningin Fabiola op 8 december naar Nederland komen om de uitvaart van prinses Wilhelmina bij te wonen. De Utrechtse beeldhouwer Joop Hek man heeft het model vervaardigd voor de herdenkingspenning die de Koninklijke Begeer ter nagedachtenis van prinses Wil helmina zal uitgeven. Bij het overlijden van koningin Emma en prins Hendrik in 1934 zijn eveneens herdenkingspenningen door deze ateliers geslagen. Aan de dichter Guillaume van der Graft is verzocht de dichtregels voor de keer zijde van de penning te schrijven. Dinsdagavond zal het stoffelijk over- chot van prinses Wilhelmina van paleis BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 is een nieuwe wekelijkse ru briek, voor en over de vrouw en alle zaken die haar ter harte gaan. Vandaag, op pagina 11 gaat deze rubriek van start. Wij hopen dat onze lezeressen er veel van hun gading in zullen vinden. Verwachting tot morgenavond: Droog en vrij zonnig weer, maar in hoofdzaak in het zuiden van het land ook hier en daar mist. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. In de nacht en ochtend lichte, hier en daar matige vorst. Overdag temperaturen om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het Loo naar Den Haag worden overge bracht. Na een korte dienst in de paleiskapel, die uitsluitend zal worden bijgewoond door de koninklijke familie en het personeel van Het Loo, wordt zij uitgedragen onder de klanken van het volkslied van Waldeck. De prinses heeft zelf bepaald, dat dit lied op dat ogenblik zou worden gespeeld als een huldebetoon aan haar moeder, konin gin Emma, die haar met zo grote wijsheid en toewijding opvoedde voor haar levens taak. Langs een erewacht wordt de kist dan naar het hek van het paleis gedragen. Voor het hek staat een witte auto ge reed, die de kist met het stoffelijk over schot stapvoets langs fakkeldragers naar de gedenknaald zal rijden. Prins Bern- hard zal als enige de witte auto naar het paleis Lange Voorhout in Den Haag be geleiden. Daar wordt de kist in de hal van het paleis geplaatst. NEW YORK (Reuter/AFP) De UNO- Assemblce heeft de Birmaan Oe Thant met algemene stemmen gekozen tot secre taris-generaal voor een periode van vijf jaar tot 3 november 1966, op eenstemmi ge aanbeveling van de Veiligheidsraad. De budgetaire commissie heeft aanbevo len de emolumenten van de secretaris-ge neraal met 10.000 dollar per jaar te ver hogen. Wanneer dit voorstel wordt aange nomen, is het de eerste maal dat een se cretaris-generaal meer ontvangt. Tot nu toe was het bedrag netto 55.000 dollar. Door het vaststellen van de datum 3 november 1966 heeft de UNO de gehele interim-regeling opgeheven en aan Oe Thant de volledige bevoegdheid van zijn ambt verschaft vanaf het ogenblik waarop hij benoemd werd. De uitslag van de stem ming, door voorzitter Zafroella Khan be kendgemaakt, werd met donderend ap plaus begroet en de hele zaal ging staan toen Oe Thant, die de uitslag in een zij kamer had afgewacht, werd binnengeleid. Oe Thant dankte de vergadering en her nieuwde zijn plechtige eed om „De UNO loyaal, gewetensvol en discreet te dienen en niets anders dan de belangen van de organisatie op het oog te hebben en van geen enkele regering of autoriteit buiten de organisatie instructies te aanvaarden". „Ik aanvaard deze verlenging van het mandaat omdat ik geloof een, zij het klei ne, rol te kunnen spelen bij het vermin deren van de spanning en het overbrug gen van de kloof tussen de grote mogend heden. Ik geloof dat wij met de Cubaanse crisis de gevaarlijkste periode gehad heb ben". Oe Thant riep de leden op te helpen bij het zo spoedig mogelijk oplossen van de Kongolese kwestie en de financiële moei lijkheden van de UNO. Tot slot zei hij dat geen enkel vraagstuk kan worden op gelost zonder concessies van twee kanten, goede wil en wederzijds begrip. Oe Thant is de derde secretaris-gene raal van de UNO. De eerste was de Noor Trygve Lie, die door de Zweed Dag Ham- marskjoeld werd opgevolgd. Toonzalen voor iedereen! lampenfabriek 's Zaterdags geopend Spaarne 65. (t/o de Ged. Oude Gracht) Haarlem, Tel. 02500-14850, 14560 Woensdagochtend wordt om acht uur de wacht betrokken door prins Bernhard en drie-oud-adjudanten van koningin Wilhel mina. Om negen uur wordt de wacht af gelost. Dan begint het défilé langs de baar, dat waarschijnlijk wordt geopend door leden van de Staten-generaal. Défilé van personeel Vrijdag hebben enkele honderden leden en oud-leden van het personeel van prin ses Wilhelmina gedefileerd langs de baar van de prinses in de kapel van paleis Het Loo. De kist was gedekt met een wit kleed, waarop alleen een Statenbijbel lag, open geslagen bij het evangelie van Johannes. Prinses Beatrix is vanmorgen uit Tokio in Nederland teruggekeerd. Haar ouders en haar zusters hebben haar vanochtend op Schiphol afgehaald. Koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Irene, Margriet en Marijke moesten een half uur tje op de iets vertraagde aankomst van de DC-8 uit Tokio wachten. Toen het toe stel om 9 uur was geland besteeg het ko ninklijk gezin snel de trap. Ongezien door de vele belangstellenden volgde de be- begroeting in het vliegtuig. Na enkele mi nuten kwam eerst prinses Beatrix naar buiten, gevolgd door de koningin, de prins en de prinsessen. In vier auto's reed het koninklijk gezin naar Soestdijk. NIEUW DELHI (Reuter-AFP) Pre mier Tsjoe en Lai van communistisch China heeft in een brief aan premier Neh- roe van India de voorstellen voor terug trekking van de Chinese en Indische troe pen herhaald. Als India weigert mee te werken, aldus Tjsoe en Lai, loopt zelfs het bestand gevaar. Volgens het Indische persbureau is de brief een „bedekt dreigement" met een nieuwe grootscheepse aanval omdat Tsjoe En Lai eist dat India 43 posten in Ladakh en ook vier posten in het noordoostelijke grensgebied opgeeft, aldus het persbureau. Het eerste wat moet worden gedaan is het herstellen van de status quo van voor 8 september, aldus heeft een Indische woordvoerder verklaard. Het Chinese Rode Kruis heeft het In dische Rode Kruis bericht, dat het woens dag 53 zieke en gewonde Indische gevan genen aan deze organisatie zal overdra gen. Eerder heeft Peking bekendgemaakt, dat de Chinese troepen minstens 927 In diërs gevangen hebben genomen. Zandvoortselaan 75 - Heemstede Telefoon 36827 DÉPOSITAIRE OFFICIEL Ruime parkeergelegenheid NEW YORK (Reuter) Een viermoto rige DC-7 van de Amerikaanse luchtvaart maatschappij „Eastern Airlines" is vrijdag avond op het vliegveld Idlewild bij New York neergestort. Het toestel had 51 men sen, onder wie 46 passagiers, aan boord, van wie er volgens de politie 24 het onge luk hebben overleefd. Het toestel is bij de landing aan het be gin van de landingsbaan verongelukt en in brand gevlogen. Er hing een dichte mist boven het vliegveld. De „Eastern Airlines" verzorgt alleen binnenlandse lijndiensten. Onder de overlevenden bevinden zich twee stewardessen. De mist was zo dik, dat de reddingsploegen zich slechts zeer lang zaam naar het vliegtuig konden begeven, en daarbij vaak geholpen moesten wor den door politiemannen te voet om de weg niet kwijt te raken. Drie overlevenden konden huns weegs gaan. Aan de 21 ande ren werd eerste hulp verleend, waarna zij naar een ziekenhuis werden gebracht. Het achterstuk van het vliegtuig is in tact gebleven, maar het overige gedeelte van de romp is volkomen vernield. In een vrijwel geheel gevulde Petrakerk aan de Spaamestraat te IJmuiden, is he denmorgen HKH prinses Wilhelmina op plechtige wijze herdacht. Nadat Joop Hui- zinga op het orgel „Vor Deinen Thron tret ich hiemit" van J. S. Bach ten gehore had gebracht, werd gemeenschappelijk het „O Heer, die daer des hemels tenten spreyt" gezongen. Ds. A. C. van Nood ging vervolgens voor in gebed en las voor uit het Nieuwe Tes tament (Romeinen 8). Een herdenkingswoord werd uitgespro ken door de burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann, die een terugblik wierp op het leven van prinses en ko ningin Wilhelmina, waarbij hij het accent legde op haar diep menselijk gevoel. Nadat het orgel „Herzlich tut mich ver langen" van Bach had doen horen, sprak pastoor J. P. Bik. „Koningin Wilhelmina zal onsterfelijk blijven leven in geest en hart van het Nederlandse volk. Zij is niet dood, zij is overgegaan tot een beter leven" aldus pastoor Bik, die de overleden vorstin een koninklijke vrouw noemde, die om haar godsvrucht en waarachtig christen zijn, een voorbeeld voor allen is geweest. De ontroerende plechtigheid werd be sloten met het gezamenlijk zingen van het „Wilhelmus". Commerson: De nietsdoener doodt de tijd, en de tijd doodt de nietsdoener. (Uit: Pensees d'un Emballeur) Weerrapporten 1, 2 Beeldverhalen 2 11 Uit het binnenland2 7 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Kerkdiensten 4 Films 4 In de Vishal en op Zee5 Agenda van IJmond en H'lem. .4 5 Sport 19 5 Op en om het Binnenhof7 Horen en zien9 Kunst 9 Feuilleton11 Erbij 13—16 Economisch nieuws17 Beurs 17 Effecten en Geldmarkt17 Luidsprekers 18 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" (Van onze correspondent) BONN Eindelijk is het dan zo ver: Franz Josef Strauss blaast de aftocht. Na een bijeenkomst van het bestuur der Beier se Christelijk-Sociale Unie, die vier uren geduurd had. is bekendgemaakt dat Strauss in het nieuwe kabinet-Adenauer geen ministerszetel meer wil hebben. Het zal Spiegel-uitgever Rudolf Augstein, die nu al vijf weken in voorarrest zit, wel plezier doen dat zijn aartsvijand Strauss nu toch over de scherven van Der Spie gel gestruikeld is. De C.S.U. heeft echter nog geprobeerd Augsteins plezier te bederven door open lijk te verklaren dat de partij Strauss dankt en haar erkentelijkheid uitspreekt voor zijn verdiensten bij de opbouw van de Westduitse defensie. Strauss heeft zijn plicht gedaan, zo beweert de C.S.U., die zegt het te betreuren dat socialisten en liberalen de Spiegel-affaire hebben aan gegrepen om de minister van Defensie on mogelijk te maken. De C.S.U. verklaart ten slotte bereid te zijn verder deel te nemen aan de coalitiebesprekingen, al be houdt de partij zich haar definitieve be sluit of zij wel of niet aan het nieuwe „Wij hebben een uitdaging gericht, waar op het Nederlandse volk op ongelooflijke wijze heeft gereageerd. Het is nu onze plicht ervoor te zorgen, dat zo snel mo gelijk met de bouw kan worden begonnen." Aldus dokter A. Klapwijk, die vrijdag avond ook nog even een kijkje kwam ne men in het gebouw van de spaarbank voor de stad Amsterdam, waar de op brengst in baar geld van de monster-tele visie-uitzending werd geteld. Binnenkort zal een commissie worden in gesteld om de aanmeldingen van de ern stig lichamelijk gehandicapten te beoorde len. Want nu reeds heeft dokter Klapwijk een vijftigtal verzoeken om in het dorp te mogen wonen van betrokkenen binnen- Vrijdagavond zijn ruim honderd tellers in een bankgebouw in Amsterdam be gonnen met het tellen van alle gelden, die tijdens de radio- en televisie marathon van AVRO ten bate van „Het Dorp" in alle mogelijke soorten verpakkingen e.d. naar het R.AL- gebouw zijn gebracht. De foto geeft een beeld van de drukte. gekregen. In deze commissie zullen een revalida tie-arts, een maatschappelijk werkster en een deskundige op het gebied van de verpleging zitting krijgen. Dokter Klapwijk heeft na de televisie uitzending thuis tal van reacties ontvan gen. Daarbij zijn ontroerende briefjes van schoolkinderen, die geld. sturen, maar ook het verzoek van een uitgeversmaatschap pij of hij samen met Mies Bouwman een boek wil schrijven over hun belevenissen, dat dan ten bate van de actie zou worden verkocht. kabinet zal deelnemen voor tot de coali tie-onderhandelingen zijn afgesloten. In Bonn toonde men zich niet verrast door het nieuws van Strauss' afstanddoen van de defensietroon. De laatste dagen had het in de Westduitse hoofdstad ge gonsd van de geruchten over Strauss' be sluit en meer dan één krant had zich al. laten verleiden Strauss verdwijning uit het kabinet als definitief te melden. Vooral de liberale Freie Democratische Partei toonde zich verheugd over het nieuws uit München. Dit betekent een gro te stap op de weg naar de vorming van een nieuwe regering, aldus werd ver klaard. Algemeen verwacht men in Bonn zelfs dat al de komende week overeen stemming tussen bondskanselier Adenauer en de liberalen bereikt zal kunnen worden. Een van de interessantste ontwikkelin gen van de laatste dagen is overigens dat de druk van de christen-democraten op Adenauer om een datum te noemen voor zijn aftreden en eindelijk openlijk te ver klaren dat professor Ludwig Erhard hem zal opvolgen groter is geworden. Ade nauer mag nog zoveel beweren dat de wel gedane Erhard te weinig politiek inzicht heeft voor het kanselierschap, het neemt niet weg dat nog steeds een meerderheid in de C.D.U. er voor lijkt te zijn dat Erhard Adenauer opvolgt, ondanks het po vere figuur dat de minister van Econo mische Zaken de laatste maanden op ve le fronten geslagen heeft tijdig bestellen bij Telefoon 6479 ZIE ONZE ETALAGE WIJK AAN ZEEËRWEG Telefoon 7543 Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1