VORM VAN MORGEN DIE OVER JAREN NOG MODERN IS! Mikojans bezoek heeft niets opgeleverd (Tr ïlrwiBROSr r WERELDNIEUWS Veiligheidshof voor de Franse staat voorzien Moskou zou afwikkeling met Cuba aan Washington willen overlaten Paus herstellende Nina II ontdekt bij de Bahama-eilanden Bergen post voor de 88-jarige Churchill België pakt de botersmokkel flink aan Hert doodt drijver Op d* raatótoel ZATERDAG 1 DECEMBER 1962 mensen die het goed bekijken kiezen Kennedy en Mikojan President Kennedy volgend jaar naar Latijns-Amerika Amerikaanse officier uit Schotland verdwenen Steun aan guerilla Taart voor Churchill Algerijnse zaakgelastigde ut Peking teruggeroepen Duits motorschip in nood op de Atlantische Oceaan Cri Stellweg Ml 00 1 Van onze correspondent) PARIJS De Franse minister van Ju stitie Fover wil de oprichting bewerkstel ligen van een nieuw tribunaal, dat tot uit sluitende taak zal krijgen aanslagen tegen de veiligheid van de staat te berechten. Een wetsontwerp voor dat doel zal begin volgend jaar bij het parlement worden in gediend. De rechtbank zal viermoedelijk de n n dragen van hof der beveiliging van de staat. Het nieuwe tribunaal, waaraan vol gens de eerste officiële verzekeringen, een streng respect voor de traditionele begin selen van het Franse recht ten grondslag zal liggen, komt in de plaats der uitzon deringsrechtbanken, die sedert de acties van de O.A.S. in Frankrijk werd opgericht. Een der bijzondere rechtbanken werd vo rige maand door de Franse Raad van State ongrondwettig verklaard, terwijl een ander speciaal militair tribunaal, dat in het fort van Vincennes bij Parijs zetelt, bezig is zijn laatste dossiers af te wer ken. De president der republiek, generaal Charles de Gaulle, heeft uit de ervaringen der jongste maanden echter blijkbaar de slotsom getrokken dat het wenselijk is voor politieke misdaden, waardoor het voortbestaan van de staat onmiddellijk be dreigd kan worden, een nieuwe permanen te gerechtelijke instantie te stichten. Advertentie Aristona 48 T 133 A/B f795.- Een grandioos TV-apparaat dat U vele avonden plezierig kijkgenot zal schenken. Verantwoorde, moderne vorm geving en van een technische perfektie: ARISTONA! Let eens op het luxe frontpaneel. Dit kleine apparaat met het grote beeldoppervlak ook geschikt voor programma twee. Compleet voor de populaire prijs van f795 President Kennedy en de Russische eer ste vicepremier Mikojan hebben in het Witte Huis een langdurig gesprek ge voerd over de afwikkeling van de Cubaanse crisis. Deze telefoto werd gemaakt voor het begin van het over leg waarbij de Russische ambassadeur in Washington, Dobrynin, aanwezig was. (Van onze correspondent) WASHINGTON De langdurige ge sprekken van de Russische vice-premier Anastas Mikojan, eerst met president Ken nedy en later met de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Dean Rusk, hebben kennelijk niets in de situatie ver anderd. In de Amerikaanse diplomatieke kringen is men daarover niet verbaasd. Men had in de besprekingen weinig an ders gezien dan een politieke terreinver kenning, teneinde na te gaan of wellicht de afwikkeling van de kwestie-Cuba mogelijk zou zijn in een sfeer van geleidelijke ont spanning. Een eerlijke naleving van de toezeggingen door de Russen is daarvoor een eerste vereiste. Zegslieden van de Amerikaanse rege ring hebben herhaaldelijk met nadruk ver klaard dat dit de maatstaf zou zijn voor de beoordeling of er een mogelijkheid zou zijn voor een vruchtbaar gesprek met de Russen over de andere geschilpunten tus sen Oost en West. Het is duidelijk dat overeenstemming over verdere stappen zowel in het UNO-overleg te New York als in de besprekingen te Washington niets dichterbij is gekomen. Het kardinale punt vormen de inspecties te land op Cuba. De 'Advertentie 1N3W J.N3S Inet 't exclusieve blauwe fvicroulte filter P. LORILIARD NEW YORK WASHINGTON (Reuter-AFP-AP) Het Witte Huis heeft bekendgemaakt dat pre sident Kennedy in februari of maart naar Costa Rica zal gaan voor een bijeenkomst van de presidenten der Centraal-ameri- kaanse republieken. De Amerikaanse president had vrijdag in het Witte Huis een onderhoud met pre sident Villeda Morales van Honduras. Pre sident Jorge Alessandri Rodriguez van Chili wordt op 10 december in de Verenig de Staten verwacht voor een officieel be zoek van een week. Kennedy zal mogelijk in april of mei zijn tot tweemaal toe uitgesteld bezoek aan Brazilië brengen. DUNOON (Schotland) (Reuter) Een Amerikaanse marine-officier van het moe derschip voor onderzeeboten met Polaris- raketten Proteus wordt sinds enige tijd ver mist. Amerikaanse marineautoroteiten hebben de politie van Holy Loch van de vermissing op de hoogte gesteld. Volgens de „Daily Mail" is de verdwe nen officier een deskundige op het gebied van kernonderzeeboten. Het blad schrijft dat men vermoedt dat de man die ge trouwd is en wiens vrouw en kinderen in de Verenigde Staten wonen om persoon lijke redenen is verdwenen. sterke indruk leeft in de Amerikaanse hoofdstad dat de Russen niet alleen niet in staat zijn Fidel Castro tot een akkoord inzake grondinspectie te bewegen, ma^r ook niet begerig zijn daarop aan te drin gen. Amerikaanse zegslieden erkennen, dat nog niemand een praktisch idee voor grondcontrole te berde heeft gebracht. Zegslieden van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken hebben te kennen gegeven dat de Russen voorgeven hun aandeel in het akkoord geleverd te hebben door de verwijdering van de ra ketten en de beloofde terugneming van hun bommenwerpers, die worden ingepakt. Daarbij zouden ze graag hunnerzijds de zaak willen laten rusten teneinde het ver dere verloop en de aanpak van Castro aan Washington over te laten. Zij hebben er kennelijk geen behoefte aan de politieke spanningen in het gebied van de Caribi sche Zee te helpen opheffen. Politieke waarnemers te Washington zijn van oordeel dat de Verenigde Staten zich kunnen veroorloven de verdere afwikke ling geduldig en met zelfbeheersing ter hand te nemen. Alle uitlatingen van ge zaghebbende Amerikaanse woordvoerders wijzen erop dat dit het plan is. Inmiddels zijn het Pentagon en de Ame rikaanse inlichtingendienst "an oordeel dat voldoende andere controlemiddelen be schikbaar zijn om zonder grondcontrole met redelijke zekerheid te kunnen consta teren of er geen nieuwe en dreigende mi litaire opbouw op Cuba geschiedt. Vooral wordt hierbij gedacht aan luchtverkennin- gen. Over herstel van de blokkade, laat staan een invasie, wordt niet meer ge sproken. Wel wordt overleg gepleegd over een mogelijke politieke en economische isolering van Cuba met de landen van de Organisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S.). President Morales van Honduras heeft vrijdag na het onderhoud met Kennedy op een persconferentie gezegd, dat de Ame rikaanse president en hij het eens zijn over de noodzaak van een eensgezinde po ging om de val van het Castro-regime te bewerkstelligen. „De Cubaanse vrucht is niet alleen rijp, zij is al rot en kan van zelf vallen," zo zei hij. Hij acht overigens een gezamenlijke ac tie noodzakelijk om de bevrijding van Cu ba te versnellen. De president wilde niet zeggen, wat hij met deze actie bedoelde, maar in zijn omgeving werd gezegd, dat deze geen invasie van het eiland inhield, maar steunverlening aan guerilla-activi- teit. Ook na verwijdering van de bommen werpers is de kwestie-Cuba voor de Ver enigde Staten niet afgelopen. Een commu nistische bondgenoot van Rusland op het westelijk halfrond is voor de Verenigde Staten op den duur niet duldbaar. Het zou ook uit een oogpunt van binnenlandse po litiek moeilijk verwerkbaar zijn. Alle gesprekken van de laatste dagen verliepen in een sfeer van beleefde wel willendheid, maar resulteerden niet in tastbare vooruitgang. De stand van zaken is volgens vrijwel alle politieke waarne mers hoogst onduidelijk en niemand durft de ontwikkeling van de naaste toekomst te voorspellen. Eenstemmig is men van oordeel dat men een langdurige periode van koude oorlog in het Caraïbische ge bied tegemoet gaat. (Van onze correspondent) ROME De berichten over de gezond heidstoestand van de Paus zijn wat gun stiger. De Vaticaanse functionarissen ge ven geen blijk van ongerustheid. Het is verbazend moeilijk iets te weten te komen in Vaticaanse kringen. Waarschijnlijk zou het een journalist gemakkelijker vallen kerngeheimen van het Kremlin te onthul len dan dingen die het staatssecretariaat van het Vaticaan meent geheim te moe ten houden. Tot dezei geheimen toehoort ook de gezondheid van regerende Pausen. Deze geheimzinnigheid maakt vaak dat men erger dingen gaat veronderstellen dan nodig is. De „Osservatore Romano" maakt mel ding van talloze telegrammen van staats hoofden, regeringen, instellingen enzo voort. Lang niet al die telegrammen ko men van rooms-katholieke zijde. Een van de eerste kwam uit Vancouver (Canada), ondertekend met: „een protestant". De tekst luidde: „Aan zijne heiligheid. Ik smeek u gezond te worden". Een ander telegram uit Houston (Texas) luidde: „Wij, een talrijke Joodse gemeenschap, zijn in gebed verenigd voor uw spoedig herstel. NEW YORK (Reuter/AFP/AP) Een piloot van de Amerikaanse marine heeft vrijdag meegedeeld, dat hij op rond 800 mijl ten oosten van Porto Rico het kar veel „Nina II" heeft ontdekt. De „Nina II", een getrouwe nabootsing van het kleinste schip van de vloot, waarmee Columbus Amerika ontdekte, is ruim twee maanden geleden uit Spanje vertrokken. Mei) heeft sinds 10 oktober naar het schip, dat al twee weken geleden van de Kanarische op de Bahama-eilanden had moeten aankomen gezocht. De „Nina II", die een bemanning heeft van negen man, zou precies dezelfde tocht maken als Columbus in de vijftiende eeuw. Het schip heeft dan ook geen radio aan boord. De bemanning heeft te kennen ge geven dat alles wel aan boord is. Het vlieg tuig heeft aan een parachute een zend- ontvangapparaat bij het scheepje uitge worpen. LONDEN Sir Winston Churchill heeft gisteren zijn 88ste verjaardag gevierd. De vreugde hierover is des te groter omdat zijn gezondheid tegen veler verwachting in niet igeleden heeft van de beenbreuk eer der in dit jaar. De onverwoestbare Chur chill er ook ditmaal in geslaagd alle te-» genslag te boven te komen. Sinds hij en kele maanden geleden het ziekenhuis ver liet, blijft hij in zijn woning in het nauwe zijstraatje van de grote weg welke langs de'zuidkant van Hyde Park loopt. Slechts eenmaal ging hij uit om deel te nemen aan een diner van oud-vrienden in het Savoy-Hotel. Brieven tn pakketten en vele telegram men voor de jarige stroomden de gehele dag uit de gehele wereld binnen. Het grootste deel van de ochtend bracht de ja rige in bed door om de post door te he men. Een van de eerste brieven was een gelukwens van koningin Elizabeth. Onder de geschenken bevond zich een fles brandewijn uit 1874. Sir Winstons ge boortejaar. Verder kreeg hij oesters, een kist charppagne, en de grote, elk jaar weer originele verjaardagstaart, een kunststuk dat oritworpen en vervaardigd wordt door een beroemde Hongaarse banketbakker in Soho, een van Londens voorsteden De taart werd 's avonds aangesneden aan het traditionele familiediner. Mevrouw Maria Floris en haar zoon Christopher bekijken de taart voor de jarige Churchill. Mevrouw Floris maakt sinds 1940 taarten voor de koninklijke familie en voor Sir Win ston. Het opschrift van deze taart luidt: „I am not tot preside over the liquidation of the British Empire Ik zal geen leiding geven aan de af braak van het Britse imperium", een uitspraak van de vroegere premier. m In Brussel zijn nieuwe maatregelen aan gekondigd tegen het overschot van boter in België en tegen de botersmokkel uit Ne derland. De Belgische ministerraad heeft besloten een miljoen kilo boter in gesmol ten toestand in de verkoop te brengen tegen 50 Belgische frank per kilo, ongeveer de helft van de prijs van „normale" boter, die ongeveer 7 gulden per kilo bedraagt. Dg gesmolten boter is alleen geschikt voor keukengebruik. Voorts zal een speciale dienst worden op gericht, die zich zal bezig houden met de bestrijding van de smokkel van boter uit Nederland. In navolging van Nederland zul len voorts genummerde wikkels worden verstrekt voor de verpakking van boter. De handelaren zullen bij de aanvragen voor deze wikkels moeten aantonen, waar zij de boter hebben betrokken. Op deze wijze hoopt men het bijmengen van gesmokkel de Nederlandse boter in Belgische boter te voorkomen en op indirecte wijze de boter smokkel te beteugelen. Daarnaast zal de controle aan deNederlands-Belgische grens worden verscherpt. BRUSSEL In de buurt van Luik heeft zich donderdag een merkwaardig jaehton- geval voorgedaan. Een van de drijvers van een hertejacht bevond zich op een gegeven ogenblik recht tegenover een uit de strui ken komend hert. Het dier stortte zich ifaet het gewei op zijn belager en met een van de takken doorboorde het de oogholte van de man. De drijver stierf enige ogenblik ken later ter plaatse. Het hert wist te ont komen. PEKING (AFP) Te Peking verluidt dat de Algerijnse zaakgelastigde met spoed naar Algiers is teruggeroepen. Hij heeft de Chiriese regering medegedeeld dat Al gerije, tot de benoeming van een ambas sadeur, niet meer in Peking vertegenwoor digd zal zijn. Buitenlandse waarnemers in Peking me nen dat zijn terugroeping verband houdt met het verbod van de Algerijnse com munistische partij, dat te Peking nog niet bekendgemaakt is. BOSTON (Massachussetts) (AP) Het Duitse motorschip Erwin Schroder (2204 ton) met 29 man aan boord maakt flink slagzij op 750 mijl ten oosten van Kaap Cod. Een amfibisch toestel van de Ameri kaanse kustwacht met drie reddingsvlotten en ander reddingsmateriaal aan boord houdt het schip in het oog. De Erwin Schroder is met een lading koperconcen traat onderweg van New Castle, in New Brunswick, naar Rotterdam. De lading werd vloeibaar en daardoor begon het schip slagzij te maken. Geschonden wonder Vijf is ze nu, dik vijf, het wordt dus haar derde bewuste Sinterklaasfeest, maar het wordt het eerste dat ze niet onverdeeld gelukkig-gespannen beleeft. De gelukkige gespannenheid heeft het veld moeten rui men voor een angstige spanning. Het uit gebreidere kontakt met een kritische bui tenwereld, de eerste kiem van twijfel aan het plaatsvinden van wonderen, de eerste poging tot verklaren, het langzaam groei ende besef dat niets voor niets geschiedt, dat loon volgt op werken, dat alles teza men heeft zijn vruchten afgeworpen. Vorig jaar nog was ze iedere avond bij de schoorsteen zo heerlijk zeker. Sinter klaas was immers een lieve, stokoude snor- rebaas in een prachtige jurk en hij hield immers van alle kleine meisjes? Hij deed immers niet liever dan 's nachts lekkere of mooie verrassinkjes voor ze door de schoorsteen gooien? Hij kwam immers helemaal uit Spanje speciaal daarvoor? En wilde hij graag een liedje te zijner ere horen? Dat kon, dat kon. Zij deed niet liever dan zingen. En wilde hij wel even weten of ze altijd lief was? Maar natuur lijk was ze lief! Altijd en altijd heel lief- want de keren dat ze niet lief was ge weest hadden plaats gehad in een verle den dat zo niet vergeten dan toch wél zóóó eindeloos lang geleden was dat men niet verwachten kon dat zij zich dat herinne ren zou. Welnu, hier was dus haar lege lege laarsje en vul 'm nu maar gauw lieve Sinterklaasje. Een ongecompliceerder sa menspel van twee elkaar toegenegen zie len is nauwelijks denkbaar. Maar nu! Nu is dat alles grondig ver anderd. Zij heeft gehoord van schoenen die wel eens leeg blijven, de schuld-straf combinatie schijnt dus te bestaan in de verhouding Sinterklaas-kleine kindertjes? Het is plotseling en met een schok tot haar doorgedrongen dat de gulle, lieve ca deautjesgever het duister verkiest om haar op te zoeken... Gedekt door het heimelijke duister geeft hij zijn knecht opdracht haar stiekum te beloeren... In datzelfde donker dat haar sinds kort zo'n vrees aanjaagt omdat het vol ongekende dreiging is, ver richt hij bij voorkeur zijn werk? Ook heeft ze nu gehoord van brieven die ouders, zus sen, Juf van school en andere volwasse nen hem schrijven, van achterbakse on deronsjes die zij met hem houdenen waarin haar misstappen worden overge briefd en uitgemeten. Ze weet nu deksels goed dat ze onlangs een bord pap in woe de over de tafel heeft gegooid, dat ze op het speelplein Marjoleintje heeft gekrabd zodat de nagels in haar wang stonden, ze herinnert zich best niet altijd, altijd lief te zijn geweest. En het loon van haar schuldbesef is angst. Angst voor een won der dat niet alleen heerlijk, roodgoud, vriendelijk en óud is, maar daarnaast grie zelig, stiekum en wraakzuchtig, naar nu blijkt. En zelfs aan de waarde van het wonder wordt geknaagd want heeft Anne- liesje niet gezegd dat de baard van wat ten is en dat een paard immers niets eens op een dak kan! Had zij misschien ooit een paard op een dak gezien? Nou dan. Aarzelend, onzeker staat ze nu naast de schoorsteen- De twijfel en armoede van het ongeloof in de ogen. Ze weet het niet meer, ze weet alleen dit: haar Sinterklaas is haar Sinterklaas niet meer. Advertentie luchtige chocolade in melk cn puur - 20 cu Verboden I. De Westduitse minister van Binnenlandse Zaken heeft het dragen van uniformen door de rechts-extremistische Wiking-jeugd verboden. Verboden II. Het week 'ad „New Age", dat in kaapstad wordt gedrukt, is door de Zuidafrikaanse regering verboden op grond van de wet tot bestrijding van het communisme. Vier medewerkers hadden al vijf jaar huisarrest gekregen. Moord. Vrijdag zijn in Kaapstad 61 ne gers v^n moord beschuldigd tijdens de onlusten in Paarl op 22 november, waar bij een blank meisje en een man met kapmessen werden vermoord en drie an- de Zuidafrikaanse regering verboden op kelijk waren zij beschuldigd van openba re ordeverstoring. Voor de rechtbank in Paarl verschenen vrijdag nog 26 negers, die eveens van moord tijdens deze on lusten worden beschuldigd. Ijskoud. Een 23-jarige Oostduitser is vrij dag onder geweervuur de Spree overge zwommen. Hij moest naar een zieken huis in West-Eerlijn vervoerd worden te gevolge van de doorgestane kou in het water. Twee andere Oostduitsers van respectievelijk 19 en 20 jaar bereikten West-Berlijn gedurende de nacht. Achteruit. In de binnenstad van Warschau wordt een kerk 21 meter achteruit gezet omdat er een weg moet worden ver breed. De kerk, die bijna 250 jaar oud is, en een lengte heeft van 33 meter en een gewicht van 8.600 ton, wordt op stalen rollen naar zijn nieuwe stand plaats „geduwd". Onbelangrijk. De dochter en schoonzoon van de gouverneur Rockefeller van New York komen niet meer voor in de nieuwe uitgave van de lijst van belangrijke Amerikaanse personen voor 1963. De schoonzoon, predikant Pierson, is begin dit jaar gearresteerd toen hij deelnam aan een „vrijheidsrit" tegn rassendiscri minatie. Slordig. In de nacht van donderdag op vrijdag hebben inbrekers in de West duitse plaats Bitburg/Eifel voor 50.000 mark gouden voorwerpen en horloges gestolen. Bij het inpakken verloren zij in de tuin sieraden en horloges ter waarde van 4.000 mark. Uitgesloten. De Italiaanse communistische partij heeft geen uitnodiging gezonden aan de communistische partij van Alba nië tot het zenden van afgevaardigden naar het congres van de Italiaanse com munisten, dat zondag te Rome begint. In de afgelopen tijd hebben de Albane zen felle aanvallen gedaan op de partij van Togliatti. Postzegels. De veiling van de postzegelver zameling van de Fransman Burrus in Londen, die vier dagen duurde heeft on geveer 850.000 gulden opgebracht. Mijnongeluk. Vier mijnwerkers zijn vrij dag om het leven gekomen bij een overstroming in een mijn in de Belgi sche plaats Cheratte, nabij Luik. Red dingsploegen konden twee arbeiders, die lichte verwondingen opliepen, in veilig heid brengen. De slachtoffers zijn twee Italianen, een Belg en een Griek.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3