„El cochecito" voorbeeld van critische Spaanse film artistiek KERKDIENSTEN Burgerlijke stand van Velsen Twee maanden geëist tegen automobilist-onder-invloed kleurendia-enthousiast Tips voor Sint ederland Eerste veiling voor „Het Dorp" in Beverwijk De heer J. Pel 25 jaar bij gemeente Beverwijk Haarlemse rechtbank FILM EN FILMWERELD Fa. v. d. Qutenaar Raave zaterdag i december i962 C. Boost UIT SPANJE bij VAN -DER KLEIJ Inktvissen in zee-aquarium Examens Vrij van invoerrecht v.a. 1,25 4,50 32,- f 8.50 as88%Barea»ia8BB8g Hoofdbode jubileert DE SPAANSE FTLM is niet bepaald een gewild artikel in de Nederlandse bioscopen en hij deelt dit lot met pro- dukties uit andere, wat ver afgelegen filmcentra, Japan, India, waarvoor in het buitenland toch oog wel een zeker afzetgebied te vinden is. Wij zijn hier te lande schoksgewijze en met grote tussenpozen in contact gekomen met enkele vooraanstaande figuren in de Spaanse filmindustrie, zoals Luis Garcia Berlanga die enige jaren geleden opviel met komedies als „Bienvenudo inr. Mar shall en „Calabuchof Juan Bardem die zich als een boeiend en origineel talent aandiende met „Dood van een wielrijder „Calle Mayor" en, vier jaar geleden, met het veel minder geslaagde „La venganza". Daarna is Luis Bunuel, na omzwer vingen door Frankrijk en de beide Amerika s, teruggekeerd in zijn vader land dat hij in 1936 had verlaten, de gemoederen gaan verontrusten met zijn „Viridiana een felle, onbeheerste aan klacht onder andere tegen de huichel achtige liefdadigheid die kunstmatig in het leven wordt gehouden om de rijken in staat te stellen de deugd van de cha- ritas te beoefenen. En onlangs heeft de lieve film „Maribel" van José Maria Forques weer een heel andere kant van het Spaanse filmwezen laten zien. den dat het ontijdig gebruik van een wa gentje de invaliditeit in de hand werkt. Toch gaat Don Anseimo eens informe ren bij een winkel in orthopedische arti kelen en aangemoedigd .door een handige verkoper, besluit hij op afbetaling het nieuwste model invalidewagen te kopen. De aanlooptermijn betaalt hij uit de op brengst van verkochte sieraden die aan zijn vrouw hebben behoord en die eigen lijk aan zijn schoondochter beloofd zijn. Als het wagentje arrivegrt in het huis van zijn zoon, breekt de krach los. Alle smeek beden, woede-uitbarstingen en dreigemen ten van Don Anseimo helpen niets, het wa gentje wordt teruggebracht naar de winkel en de sieraden teruggekocht uit het pand jeshuis. Nu probeert de oude man geld te lenen en als dat hem niet lukt blijft er voor hem slechts een oplossing over, hij doet vergif in de pan soep die in de keu ken op het vuur staat, steelt geld uit het bureau van zijn zoon en koopt het wagen tje dat hij trots aan zijn vrienden laat zien. Maar als hij de straat inrijdt, waar hij woont, ziet hij van verre al de zieken auto die de slachtoffers 'van zijn wan hoopsdaad komt ophalen. En als hij even later Madrid uitrijdt, wordt hij op de grote weg aangehouden door de politie en gear resteerd. Rijdend tussen twee agenten op de fiets vraagt hij belangstellend of hij het wagentje in de gevangenis mag hou den. DIT SLOT GAAT net iets te ver. Ter wijl het begin van de film in de sfeer van de tragi-komedie is gehouden en talrijke Don Anseimo wordt door zijn zoon ter verantwoording geroepen als het wagentje is gearriveerd. menselijke trekken vertoont, schakelt de filmer tegen het einde een soort abstracte humor in die doet denken aan het in Ame rika zo geliefde genre van de „horror-co- mics". Ook worden herinneringen opge roepen aan de al weer jaren oude Engel se komedie ,.Kind hearts and coronets", waarin een jongeman alle familieleden om zeep helpt die tussen hem en een be geerde adellijke titel staan. Maar „Kind hearts" was van het begin af aan door trokken met die wat wrede humor die in „Het wagentje" slechts af en toe om de hoek komt kijken, -hoewel ze door het lu gubere slot zelfs de eindindruk bepaalt, NIETTEMIN heeft het debuut van Mar co Ferreri talrijke verdiensten. Het gege ven is ongewoon en behandelt terzijde de tragiek van de oude dag die in liefdeloze sfeer moet worden gesleten, een thema waarop de film verschillende variaties geeft, waarvan de scènes met de achter lijke zoon van adellijke huize die door het keukenpersoneel wordt verzorgd, het dichtst de groteske humor van een Bunuel benadert. In zijn hele film gebruikt Fer reri geen enkel studiodécor, daarmee ge heel blijvend in de lijn van de neo-realis ten uit zijn vaderland en over het alge meen weet hij zijn spelers te beteugelen tot een natuurlijkheid die in overeenstem ming is met een werkelijkheids-weergave die hij blijkt voor te staan. Alleen met de acteur José Ibert die Don Anseimo moet verbeelden en een ras toneelspeler Hliib-F tHr> Knnff u;; x Advertentie NA DEZE ERVARINGEN met uiteenlo pende krachten in de Spaanse filmin dustrie zien we nu „El cochecito" (Het wa gentje) van Marco Ferreri toch weer als een verrassing, al zou men deze wat hittere ko medie het best kunnen karakteriseren als een combinatie van de kluchtigheid van Berlanga met de venijnige spot en wrede humor van Bunuèl. Nu is Ferreri geen Spanjaard, hij is af komstig uit Milaan en heeft filmers van naam als Visconti, Antonioni en De Sica geassisteerd en men zal dus in „El co checito", wat zijn debuut is, ook wel in vloeden kunnen aanwijzen van het Itali aanse neo-realisme. Maar er valt meer voor te zeggen de Spaanse beïnvloeding sterker te noemen, omdat de macabere humor die hier en daar in de film tot uiting komt, toch meer Spaans dan Ita liaans aandoet. „EL COCHECITO" begint als een kluch tig geval. We zien de oude heer Don An selmo op weg naar zijn vriend Don Lu cas met wie hij het kerkhof gaat bezoe ken, waar hun vrouwen begraven liggen. Don Lucas die niet meer goed ter been is, heeft juist een invalidewagentje gekre gen en hoewel Don Anseimo er in het be gin een beetje angstig tegenaan kijkt en het maar een gevaarlijk ding vindt, wordt hij toch al gauw overtuigd van het praktische nut van zo'n vorm van eigen vervoer, vooral als hij een dagje-uit mee maakt van andere leeftijdgenoten die er met hun wagentje op uittrekken en zich niet meer om andere vervoersmiddelen hoeven te bekommeren. EN ZO KOMT Don Anseimo ertoe te gaan piekeren over een invalidewagentje. Hij voelt zich achteruit gesteld bij zijn vrienden, omdat hij nog betrekkelijk goed uit de voeten kan en dus niet in aanmer king komt voor het nu vurig begeerde transportmiddel, 't Wordt zelfs een obses sie voor hem. Van zijn getrouwde zoon, bij wie hij inwoont, hoeft hij op geen fi nanciële steun te rekenen, die is te gierig en heeft hem al bij herhaling voorgehou- blijkt te zijn, heeft hij enige moeite waar door deze rol tenslotte een wat nadruk kelijke solo-prestatie gaat worden die haar doel voorbij streeft. Maar als een hernieuwde kennismaking met de Spaanse film en als voorbeeld van een produktie die ondanks de restricties in eigen land, herhaaldelijk met scherpe sociale critiek voor de dag komt, is „EI cochecito" een aantrekkelijke prestatie die geen filmliefhebber mag overslaan. De eerste veiling in Nederland van goe deren, die zijn gegeven voor „Het Dorp" zal in Beverwijk worden gehouden op 13 de cember. Het betreft hier de goederen, die in Beverwijk door vele inwoners zjjn ge schonken. De veiling wordt gehouden in de vroege re gebouwen van de veiling Kennemerland aan de Breestraat. Beverwijk is bij de actie „Open het Dorp1 niet achter gebleven. Er werd een groot, bedrag geschonken. De stichting Kinderboerderij schonk een varken, een kalkoen en een hert. -De ver koop van artikelen begint op 13 december aanstaande. Beverwijk zal de eerste gemeente zijn in een lange reeks van plaatsen en steden, die zulks gaan doen Advertentie ZAKMESSEN tAwae kifuwiis*at 491 Bij de visserij in het Kanaal heeft schip per J. Bakker van de SCH. 65 drie inkt vissen gevangen van nogal forse afme tingen. De achtarmige monsters meten van de ene arm over de andere ongeveer 1.20 meter. Hu, zuignappen hebben de grootte van een kwartje. De drie inkt vissen zijn ondergebracht in het zee-aqua rium in Scheveningen, ln bassins met 4000 liter zeewater. IJmuiden (City) Tot de vele romans die de weg naar het witte doek hebben gevonden, be hoort ook Knut Hamsuns „De weg tot el kander", waar regisseur Wolfgang Liebe- neiner zijn film „Das letzte Kapitel" aan ontleende. De bergen, fjorden en waterval len van Noorwegen leverden het fraaie de cor voor dit romantisch verhaal over drie jonge mensen, wier leven onder zulke tra gische omstandigheden verloopt. Een boei ende speelfilm, waarvan de in kleuren op genomen natuurtaferelen reeds een attrac tie op zichzelf betekenen. Van vrijdag tot en met zondag; waarvan de zondagmiddag wordt gereserveerd voor „Overval in de Pacific"; een spannend verhaal uit de tweede wereldoorlog over een Amerikaans officier, die als spion in het Japanse hoofdkwartier weet door te dringen. Ook Voor beulen geen genade" is een oorlogs film, waarmee door de bekende regisseur Fritz Lang de Duitse terreur over Tsjecho- slowakije in de herinnering wordt terug geroepen. Het is de episode onder het be vind van de beruchte Reinhan' Heydrich wiens dood door deGestapo zo bloedig werd gewroken. Dit programma wordt dan donderdag weer rond gemaakt met „Ma dame Butterfly", de beroemde tragedie over Cio Cio San en haar Amerikaanse officier Pinkerton. (R e x). Met „Vier- Parijse meisjes" heb ben vier Franse regisseurs zich beijverd een beeld van de Franse vrouw te ontwer pen en ze deden dit ieder op zijn manier en in zijn eigen verteltrant. Zodoende ont stonden er vier portretten, vier aspecten van de echte Parisienne, die gezamenlijk dit beeld moeten completeren. Het werd een film vol Franse pikanterie, elan en levenslust, goed voor enige uren van amu sante verstrooiing, welke conclusie als een compliment voor de vervaardigers kan be schouwd worden. Zondagmiddag „Osceola, opperhoofd der Seminoles", een gezonde sensatiefilm over de wraak van een In diaan, wiens vrouw door slavenhalers ont voerd werd. Ten slotte „New Orleans bij nacht", waarin Livorno, de koning der on derwereld, aan het hoofd van zijn gang sters en narcoticasmokkelaars aan het slot in de politie zijn meerdere moet erkennen. Beverwijk (L u x o r). De Duitse titel van de film Ontwakende driften", die onder regie van Fritz Böttger tot stand kwam, luidt „Ein Toter hing im Netz" en geeft aldus het griezelkarakter van het vertoonde aan, ter wijl de Nederlandse vertaling meer de ero tische kant van het drama suggereert. Bij elkaar wordt de inhoud door de titel wel typerend gedekt, waarin sprake is van enige Amerikaanse revue-girls, die na een schipbreuk op een eenzaam eiland belan den en daar enige hoogst enge dingen be leven, om daarnaast door andere ontmoe tingen de driften te doen ontwaken. Zon dagmiddag een reprise van de onvolpre zen Freddy Quinn in „Freddy, die Guitarre und das Meer", waarin zij die daaraan be hoefte hebben, dit idool nog een liedjes kunnen horen kwelen als „Die Nacht ver- geht so schnell" en „Die Guitarre und das Meer". Een dan neemt dinsdag en don derdag „Ivanhoe" bezit van het witte doek, welke film door de pientere ondernemers weer snel in roulatie is gebracht, nu de ze trouwe vazal van Richard Leeuwenhart door de televisie opnieuw in het middel punt der belangstelling staat. (Kennemer Theater) „Maciste overwinnaar!" heet deze Italiaanse film, waarin Mark Forest de titelrol vervult van de adembenemende krachtpatser, die is „geboren uit een rots". Ditmaal heeft hij de opdracht in het land der pharao's duizenden weerloze slaven te bevrijden, welke taak hij uiteraard met elan ver vult, om daarbij door zijn bovenmense lijke kracht ook nog even de mooie en wrede koningin onder zijn stoere bekoring te brengen. Dit alles geschiedt van vrij dag tot en met zaterdag. In de nacht voorstelling van zaterdag draait „From hef to sternity" nog een keer, de film met Burt Lancaster, Montgomery Clift en Frank Sinatra, welke film zo langzamer hand ook tot de klassieken gaat behoren. Zondagmiddag „Sabotage in de Chinese Zee", zoals de titel reeds onthult een sappige spionagefilm uit het mysterieu ze Oosten. Ten slotte „Waarover men niet spreekt", de veelbesproken film, waarin het wonder der pijnloze geboorte wordt behandeld. De voorlichtende tekst wordt gesproken in de Nederlandse taal. (W. B.-T heater) Dit theater heeft zijn weekprogramma weer uit de gebrui kelijke dosis avontuur en sensatie samen- voor al uw loodgieterswerk aanleg en verkoop van sanitair Tuindersstraat 91-93 - IJmuiden (O Telefoon 7851 Haarlem. Voor he* diploma A ziekenver pleging zijn in het Sint Elisabeth's Gast huis geslaagd de zusters J. Beukers, A Bloemendaal, S. S. de Boer, E. Th. Buskop J. Eskes, C. R. Ferrageau de St. Amand A. W. Groneman, H. v. Hensbergen, N Hoekstra, E. J. de Ruig, J. M. v. Sabben. A. H. Schallenberg, H. Stoop, B. Swaab N. Vermey, S. Vilbach. In de bij de E.E.G. aangesloten landen zal voor bepaalde kleine geschenkzendin gen, die particulieren ontvangen van an dere particulieren die in het buitenland verblijven, van 1 december af bij invoer geen belasting worden geheven, zo maakt het ministerie van Financiën bekend. Deze vrijstelling geldt voor zendingen met een waarde tot 45,- die voor per soonlijk gebruik zijn bestemd. Niet vrij' gesteld zijn wijn, mousserende dranken gedistilleerd, likeuren en andere alcohol houdende dranken, tabaksfabrikaten, ge neesmiddelen, parfumerieën, toiletartike len en kosmetische produkten. Advertentie VOOR DE Diaprojectoren v.a. 89, Kant en klaar diaraampjes per 20 stv.a. Oia-inraamapparaten v.a. Diaglaasjes, per 100 st. v.a. Diadozenv.a. f 3,80 7- 2,90 1,50 Diakijkers v.a. 3,50 v.a. 16,50 v.a. 9,95 v.a. 2,25 v a. 24,— v.a. 29,50 Pijlaanwijzers Diafilms (10 soorten) Anti-Static doeken Projectieschermen Projectietafels Boeken over kleuren fotografie Magazijnen Voor autom. projectoren elichtingsmeters Flits-apparaten Grootste keuze v.a. va va. Beste bediening Foto-Film-Proiectie Speciaalzaak Kennemeriaan 5 (bij de brug) Zondag 2 december IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Nieuwe Kerk, 10 u. ds. H. van Niel; 17 u.:'ds. J. van der Berg. De Rank, 10 u.: P. Verschoor, jon gerendienst; Bethlehemkerk, 10 u.: ds. J, van der Berg; 19 u.: ds. Joh. Dickhout Jeugdkapel, 10 u.: Th. Mooy. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 10 u.: ds. J A. Tiemens, 17 u.: ds. G. Assies; Petra- kerk, 10 u.: ds. G. Assies; 17 u.: ds. W. Diepersloot Chr. Geref. Kerk, 10 u. en 17 ds. M Vlietstra. Geref. Kerk (Vrijgemaakt), Rambonnet- laan, 9.30 en 17 u.: ds. J. Smelik. Doopsgez. Gem., Helmstraat, zie Sant poort. R.-K. Kerk, Gregoriuskerk, 8.30 en 10.30 u.; Petruskerk 7, 8, 9.30, 11.30 en 17 u Oud-Katholieke Kerk, 8 u.: vroegmis 10 u.: hoogmis; 19 u.: vespers. Leger des Heils, Edisonstraat 14, 10 u.: heiligingsdienst; 19.15 u.: openlucht bijeenkomsten; 20 u.: dienst Edisonstr. 14 Baptistengemeente, Cultureel Centrum, 10 u.: J. Schouten; 11.15 u.: zondags school. Gemeente Gods, Cult. Geb., 10 u.: samen komst. Gereformeerde Gemeente, Cult. Geb., 10 u. en 17 u.: leesdienst, Pinkstergemeente, Cultureel Centrum, 19.30 u.: G. R. Mik IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 u.: ds. W. Oorthuys; 19 u.: ds. H. S. J. Kalf, jeugddienst. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 u.: ds. W. Diepersloot; 17 u.: ds. J. A. Tiemens. Evang. ver. Elon, Elonkapel, 10 u.: Joh. van Oostveen; 11.45 u.: kindersamen komst; 19.30 u.: A. Schouten. Jehova's Getuigen, Koninkrijkzaal, Vel- serduinweg 248; 19 u.: Wachttorenstudie. Verg. v. Gelovigen. De Ruyterstraat 73, 10 u.: verkondiging van de dood des Heren; woensdag 20 u.: bijbelbespre king. R.-K. Kerk, H. Laurentius van Brindisië, Willemsbeekweg, heilige mis 6, 8, 9,.15 (Hoogmis), 11 en 12.15 u.; 18 u.: avond mis. Ver. van Vrijz. Herv., Abeelenstr. 1, 10.30 u.: ds. W. J. H. Hubeek. VELSEN-ZUID: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 u.: ds. L. Brink; 19 u.: ds. H. van Niel. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, Noorderkerk, 10 en 19 u.: ds. H. P. Huisman. Geref. Kerk, 9.30 en 17 u.: ds. A. C. van Nood. R.-K. Kerk, St. Joseph, heilige mis 6.45, 8, 9.15 en 11 u.: avondmis. Kerk van Jezus Christus v. d. Heiligen der laatste dagen, Wijkerstraatweg 81, 17 u.: dienst. Vrjje Evang. Emanuëi. Smidt van Gel derstraat 3, 10 u.: C. Mijnsbergen. DRIEHUIS: R.-K. Kerk, St. Engelmundus, heilige mis: 7, 8.15, 9.45 en 11.20 u. Evang. Lutherse Gem., Maria -Boreel school, 9.10 u.: kerkdienst. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 10 u.: ds. J. C. Remijn; 19 u.: dec. dienst, ds. J. C. Remijn en dr. A. de Klerk: De Tooxts, 10 u.: S. Bartlema, jeugdkapel; De Hoek steen, 10 u.ds. G. H. van Willenswaard; Adventskerk (ziekenhuisdienst) 19 u.: ds. G. H. van Willenswaard. Chr. Geref. Kerk, Pniëlkapel, 9.45 u.: zangdienst; 10 u.: ds. J. C. Maris; 16 u.: ds. J. J. Rebel. Geref. Kerk, Geref. Jeugdgebouw, 9, 10.30 en 17 u.: ds. H. J. Bavink R.-K. Kerk, O.L.V. Kerk, heilige mis te 7, 8.15. 9.30 en 11.30 u. Doopsgezinde Gemeente en Remon Vrouw van Goede Raad, 6.30, 7.45, 9.00, 10.30, 11.45, 19 u.: avondmis; Regina Caê- li, 7, 8.15, 9.30 (hoogmis) en 11.15 u.; 19.30 u.: avondmis; St. Jozef 8.30, 19 u.: (hoog mis). Maranatha, Baanstraat, 10 u.: Th. Bijls- ma. Evang. Luth. Gem., Koningstraat no. 117, 10.30 en 17.15 u.: ds. J. A. Roskam. Vrije Evang. Gem., Koningstraat no. 117, 9 en 19 u.: F. J. Nijkamp. Volle Evang. Gem., Groenelaan 74, geen opgave ontvangen. Vrijz. Herv. Kerk, Prinsesselaan, 10 u.: ds. J. F. Kruyt. Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 u.: ds. G. W. IJzerman; 19.15 u.: jeugddienst, ds. J, Batelaan; Irenekapel, 10 u.: ds. G. van Schuppen; De Opgang, 10 u.: J. de Vries. Geref. Kerk, Moensplein, 9 en 10.30 u.: ds. C. Homans; 17 u.: ds. F. Vroon. Geref. Kerk, Oosterwijk-Meerestein, 9.30 u.: ds. C. Meyers; 17 u.: ds. C. Homans. Chr. Geref. Kerk, Prinsesselaan, 15 u.: ds. M. Vlietstra. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 u.: Heiligingssamenkomt; 12 u.: zondags school; 16.30 u.: Kindersamenkomst; 20 u.: Verlossingssamenkomst. Doopsgez. Gem., Meerstraat, 10 u.: ds. H. Luikinga. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 u.: ds, J. Borghardt. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10 u.: ds. M. Wendte; 19 u.: ds. G. van Schuppen. Geref. Morgensterkerk, Constantijn Huv- gensstraat, 9.30 en 17 u.: ds. Joh. Knol. R.-K. St. Laurentiuskerk, H. Missen 6.30 en 7.45 u.: Avondmissen 12 en 17.15 u. O.L. Vrouw van Lourdeskapel, H. Mis sen 8.15 en 10 u. HAARLEM: First Church of Christ, Scientists, Raam- singel 36, 10 u.: Ned.; 11.15 u.: Eng. Church of England, Kinderhuissingel, Evening service 3 p.m. Hoofdbode de heer J. Pel is maan- aanstaande vijfentwintig jaar in Bever- wijks gemeentedienst. In een interne bij- BEVALLEN: H. Chr. de Jager-Heule, d. Lange Nieuwstraat 503, IJmuiden; A. P W. van den Berge-Smit, d„ Stalpaert v d. Wielenstraat 26, Haarlem; M. Reehorst- Boon, d., Kompasstraat 43. IJmuiden; A van Mierloo-van de Kuijt, d., Pres, Steijn gesteld, waarbij de titels elke nadere uit' leg overbodig maken. Het zijn „De wraak van de prairiewolf" (vrijdag en zaterdag) en „De leeuwendoders" voor zondagmid dag. De Amsterdamse advocaat mr. Fran- gois Pauwels heeft donderdag op een zit ting van de Haarlemse rechtbank een pleidooi gehouden waarin hij naar voren bracht dat een bestuurder van een mo torvoertuig, die veel sterkedrank tot zich heeft genomen maar die, door de gewoon te veel te drinken wel in staat zou zijn zijn voertuig naar behoren te besturen, zou moeten worden vrijgesproken. Mr. Pauwels hield zijn pleidooi in de zaak tegen een 36-jarige bloembollenhan delaar uit Santpoort. Een politie-agent had de bloembollenhandelaar in april op de Delftlaan in Haarlem aangehouden om dat hij met zijn auto slingerend over de weg zou hebben gereden. De verbalisant had ondermeer geconstateerd dat verdach te enigszins slingerend liep. Bij de bloed proef bleek het alcoholpromillage in het bloed van verdachte 2,05 te zijn. Zeven getuigen a decharge verklaarden dat verdachte vaak veel dronk. Dit zou nodig zijn in verband met zijn beroep. Al le getuigen vertelden dat zij zich altijd volkomen op hun gemak hadden gevoeld wanneer verdachte reed nadat hij had ge dronken. Een garagehouder had geconstateerd dat de rechtervoorband van de auto, waarin de verdachte reeds versleten was. Boven dien zou er iets aan de stuurinrichting hebben gemankeerd. Deze beide factoren zouden van invloed kunnen zijn geweest op de manier van rijden van verdachte omdat de auto naar een kant trok. „Er zijn altijd mensen die er trots op zijn wanneer zij een auto kunnen besturen als zij veel hebben gedronken", zei de of ficier van Justitie. Hij achtte de twaalf meter brede Delftlaan ruim genoeg om onder normale omstandigheden aan de rechterzijde van de rijbaan te kunnen blij ven. Hij eiste twee maanden gevangenis straf en twee jaar ontzegging van de rij bevoegdheid met aftrek. 'Mr. Frangois Pauwels sprak de ver wachting uit dat de Haarlemse rechtbank bij het bepalen van de strafmaat rekening zou houden met het feit dat dë bloembol lenhandelaar, door intensief gebruik van sterkedrank, beter dan anderen een auto kon besturen. Hij haalde daarbij het voor beeld aan van een Deliplanter die, omdat hij gewend was veel te drinken, de zoge noemde blokjesproef tijdens een onder zoek van de Amsterdamse politie, na het nuttigen van vijftien borrels, feilloos zou hebben afgelegd. Hij wa^ van mening dat, wanneer een rechtbank onder deze omstandigheden de strafmaat al heeft bepaald zonder dat zij weet of een verdachte die grote hoeveel heid alcohol in zijn bloed blijkt te hebben in staat is een motorrijtuig naar behoren te besturen, onrecht doet. „Dan wordt iedere terechtzitting overbodig en is het voldoende een bus aan de ingang van het paleis van Justitie te bevestigen waar aan de ene kant de dagvaardingen van de ver dachten worden ingeschoven terwijl er aan de andere zijde de straffen uitrollen", aldus mr. Pauwelé. Hij achtte dan ook het rijden onder invloed niet bewezen en vroeg vrijspraak. Uitspraak donderdag 13 december. strantse Gemeente, Geb. „Spaarnberg", eenkomst op maandagmiddag aanstaande, Wüstelaan 75, 10.30 u.: J. Mantel. zal aandacht worden besteed aan dit iu- BEVERWIJK: bileum. R.-K. Kerk, St. Agatha, heilige missen De heer Pel werd op 1 mei 1906 te te 6.15, 7 en 8 (kindermis), 9, 10.15 (hoog- Akersloot geboren. Reeds op vierjarige mis) en 11.45 u.; 19 u.: avondmis; O.L. leeftijd verhuisde hij met zijn ouders naar Beverwijk, waar hij later na de lagere school te hebben doorlopen in het tuin bouwbedrijf werkzaam was. In 1934 kwam hij als los-arbeider in dienst van de toenmalige gemeente Wijk aan Zee en Duin. In 1937 werd hij in vaste dienst aangesteld bij het bedrijf Openbare Werken. De gemeenten Bever wijk en Wijk aan Zee en Duin waren toen al samengevoegd. Acht jaar werkte de heer Pel bij dit bedrijf. Hij werd hierna bevorderd tot bode. Als hoofdbode in stadhuis Schey- beeck onderscheidt de heer Pel zich door een rustig en bescheiden optreden, eigen schappen die een stadhuisbode sieren en waardig maken. In het verenigingsleven was de heer Pel altijd heel actief, vooral voor de K.V.PDoor drukke werkzaamheden ten stadhuize, moest hij zijn activiteiten ech ter staken. straat 28, Haarlem; M. A. Holdinga-van Dort, z., Wijkerstraatweg 179, Velsen- Noord; M. H. D. Buijsman-Scheffer, z., Voltastraat 8, IJmuiden; A. M. Pasveer- Brandjes, d., Enschedestraat 14, IJmuiden; J. M. de Bie-Bakker, d.. Pieter Kiesstraat 53 rd., Haarlem; L. Verschoor-Brands, z., Brederoodseweg 78, Santpoort. ONDERTROUWD: J. Naborn, Water- vlietstraat 38, Velsen-Noord en A. E. van der Koogh, Wenckebachstraat 126, Velsen- Noord; J. D. Fijnheer, 2e Zuidpolderstraat 44, Haarlem en B. Schipper, Geelvinck- straat 96, Velsen-Noord; C. N. van der Voort, Stationsweg 90, Velsen-Zuid en B. K. Holman, Eikenstraat 4. IJmuiden-Oost; D. Nieswaag, Pleiadenstraat 85, Haarlem en T. J. F. Riedijk, Arubastraat 31, Sant poort; G. J. Broek, Dolfijnstraat 14, IJ muiden en W. J. van der Plas, Bik en Ar- noldkade 46, IJmuiden; P. F. Scholz, Mid- denduinerweg 6. Santpoort en D. Bone kamp, Orionweg 155, ^IJmuiden; J. B. van Duijn, Rijnmond 175, Katwijk en A. M. Ketting, Warmenhovenstraat 29, IJmuiden, t.a. Rijnmond 175, Katwijk; G. Magerkohl, van Linschotenstraat 9, IJmuiden en B Hoitinga, van Linschotenstraat 9, IJmui den; W. M. Paape, Visseringstraat 1, IJ muiden en J. M. Maas, Berkenstraat 6, IJmuiden-Oost. GETROUWD: C. Graaman en A. P. C. Sneek, IJtoehtkade 34 b, Zwanenburg; J. H. Duijn en A. L. Berkhout, Bilderdijk- straat 29, Heemskerk; A. J. Stuvel en I. M. C. Handgraaf, Duinlustparkweg 55. Santpoort; A. A. J. van de Lisdonk en W. Opdam, Kerkerinklaan 62, Santpoort; C. H. Wesemann en J. P. Hogendoorn, Cy- pressenstraat 18, IJmuiden; J. Jongejan en Dikboom, Rijnstraat 96. IJmuiden; M. de Koning en R. M. Draijer, Koningin Wil- helminakade 28 rd., IJmuiden; J. Oskam en G. T. M. Meijer, Spoorstraat 89, Alk maar; C. Schellevis en N. Bron, Lekstraat 11, IJmuiden; P. J. Kramer en B W. Buenk, J. P. Coenstraat 87, IJmuiden; S. Lebeau en N. J. Boersma, Lange Nieuw straat 772, IJmuiden; H .D. Noordzij en Goes, Ladderbeekstraat 19, Velsen- Noord; J. A. Korver en A. J. C. Smoor, van Wassenaerstraat 72, IJmuiden-Oost; K. Tabak en R. van der Meulen, v. d. Poel straat 29, Velsen-Noord; S. J. Wandel en H. C. Gras, van Poptaplantsoen 18, IJmui den; J. Helmstrijd en C. Bijl, Adm. de Ruijterweg 460 III, Amsterdam; W. J. Ligt- hart en T. W. M. van Zijl, Harddravers laan 32, Santpoort. Advertentie Daar zal ZIJ blij mee zijnI Elegante en warme handschoenen. Een modieuze paraplu. Een leuke moderne shawl. 2 paar kousen in cadeau-verpakking. Een moderne damespyjama (haast zon de om mee naar bed te gaan I). Een doosje zakdoeken. TEXTIEL- SPECIAALZAAK MARKTPLEIN 21 Onrtcrwüzerstekort Het aantal vaca- ttures bij het gewoon lager onderwijs IJmuiden-Oost U"* I

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 4