Exporteurs van bloembollen raden klanten nieuw systeem fijöfe Per jaar moeten 90.000 huizen klaar, vindt mr. Andriessen Bolbloemen contra bloembollen als EEG werkelijkheid wordt FEITEN VAN DEZE WEEK SINT - ZOEKT - VINDT - SLAAGT - ALTIJD 35 ct Kosters willen status vastgesteld zien Eis van 10 maanden tegen politieagent wegens verduistering Gestolen rabiësvaccin teruggevonden Kinderen buiten de spitsuren naar en van school Notaris verdacht van malversaties Grote smokkelaffaire in Baarle-Hertog berecht Minister Cals sprak met bezwaarde classici Vogels vergiftigd in Amsterdam Met YELPON zie j'e er geen barst van! bever Drie doden in het verkeer smaakf naar méér! KOOT PIANO'S ZATERDAG 1 DECEMBER 1962 7 Reclame zal grote aanvoer bolbloemen moeten steunen LIMONADE GAZEUSE ZIJLWEG 57 - HAARLEM Verzoek van minister met een paar MOOIE ZILVEREN MANCHETKNOPEN bij 'T SILVER STOEPKE - Grote Houtstraat 49 neem de voordeligs grote tube. Dr. E. can Raalte Hét GAS FORNUIS en extra glazen ovendeur De groep exporteurs van bloembollen naar Duitsland, Oostenrijk, Hongarije en Tsjecho-Slowakije van de Bond van Bloembollenhandelaren wordt niet voor niet* de Duitse groep genoemd. De namen van de landen achter het IJzeren Gordijn duiden nog op „Es war einmal". Het neemt overigens niet weg, dat deze groep van expor teurs het belangrijkste land als afnemer heeft. Volgens de voorzitter, de heer Chr. Eggink, is de export dank zij aller inspanning gestegen tot 21 miljoen kilogram ter waarde van 64 miljoen gulden. Men heeft in het bestuur hoop, dat niet alles bij de bloementrekkers terecht geko men is. Er is ook zeer veel in de zaad huizen, winkels enzovoort verkocht. Na tuurlijk zal er straks een grote aanvoer van bloemen komen, maar men neemt aan, dat deze bloemen toch wel kunnen worden opgenomen in dat land.De exporteurs van bloembollen zullen hun afnemers echter wel moeten helpen. Dit is reeds op verras sende wijze geschied door een zeer vlotte en snelle distributie van meer dan 15.000 broeiaanwijzingen. Sprekend over de E.E.G. zei de heer Eg gink dat er een enorme strijd is in de vrije sector van de consumentengulden. De bloemen zullen daarin een plaatsje moe ten blijven behouden. Dus ook reclame moet uitkomst bieden. Meer marktonder zoek, maar ook meer samenwerking onder de exporteurs, die hun klanten de beste wapens in handen moeten geven. Bij de mededelingen bleek niemand be- bezwaar te hebben tegen een hernieuwde enquête over de groepen, waaraan bloem bollen worden verkocht. Ook had niemand iets tegen een commissie, die contact gaat onderhouden met de expediteurs. Zoals ge bruikelijk kwamen de bruikbare hints te voorschijn, zoals kleine zendingen te com bineren, maar ook een protest tegen het feit, dat men zijn produkten al donderdag moet aanleveren. De expediteurs hebben veel te veel vrijheid gekregen! „We zullen het bespreken", aldus de voorzitter. Flinke hap Weinig sprak men over de reclame. De heer Walter Roozen, directeur van het bu reau onpersoonlijke reclame, zette uiteen, dat deze groep nu ook een flinke hap uit het reclame-budget van het Centraal Bloembollen Comité krijgt. In 1962 was het 1.325.000 gulden. Men hoopt dit jaar nog meer te krijgen dan uit de normale hef fingen was voorzien. Dit extra zal dan worden gebruikt om de verkoop van afge sneden bloemen te stimuleren. Er zal een campagne van begin januari tot eind april worden gehouden. De voorlichting aan de broeiers verliep prachtig, aldus de voorzitter. In samenwer king met het laboratorium voor bloembol- lenonderzoek is een circulaire opgesteld, waarin de trekkers werd gewezen op de moeilijkheden in dit broeiseizoen. Niet min der dan vijftienduizend van deze circulai res zijn verzonden. De twee'de, een kort uittreksel uit de eerste, bereikte dezelfde oplage! Advertentie VIJF SMAKEN CHAMPAGNE CIDER FRAMBOZEN CITROEN SINAASAPPEL CHAMPAGNE-PILS GROTE GEZINSFLES Met bijzonder veel ernst en vasthoudend heid is men nu bezig om de problemen op te lossen, die mogelijk zijn bij het be waren van de bollen in kelders in plaats van op kuilen. In Zweden zijn daar reus achtige resultaten mee bereikt. De N.V. Gebr. Van Zanten heeft in 1958 een 'cir culaire daar verspreid en het systeem van bewaring in kelders of bunkers bekend ge maakt. Zij die er mee zijn begonnen wil len er nooit meer af. De trekkers hebben dan veel meer in de hand, de temperatuur, de vochtigheid in de eerste plaats, uitermate belangrijk bij de broei. Men is niet meer zo afhanke lijk van het weer. In de tweede plaats voorkomt men het uiterst zware werk om die duizenden kistjes uit de klei te moe ten opgraven, verschaft meer arbeidsvreug de en heeft veel minder beschadigingen aan de pennen. In Zweden zijn mensen, die de kosten van zo'n kelder in twee jaar hebben verdiend. Aangezien men zo goedkoop mogelijk moet produceren is het dus ook wel raad zaam een dergelijk systeem ook in Duits land te propageren. De heren D. v.d. Schans en Coen Rooze.i van de Zweede Groep assisteren het bestuur. Ieder was van mening dat ook dit moest worden door gezet. Het verouderde boekje met aanwij zingen voor de cultuur wordt ook ver nieuwd. Ook met behulp van het Labora torium. Doorzetten dat werk, meende de vergadering. Ieder wee,, dat het arbeids probleem in de land- en tuinbouw juist door dat zware werk nijpend wordt. Men ging optimistisch huiswaarts. De kosters behoren tot de vergeten groe pen. Hun dikwijls niet ongerechtvaardigde wensen vinden bij synode en kerkbestuur niet altijd gehoor. Een C.A.O., arbeidsver- korting en vakantieregeling kennen zij niet. Daarom heerst er onder deze kerk dienaars een vurig verlangen om de sta tus van koster vastgesteld te krijgen. Dit is betoogd door de voorzitter van de protestant-christelijke vereniging van kosters in Nederland, de heer E. J. Al berts, die. in Almelo sprak over „de gewo ne man met bijzondere opdracht". In het algemeen dient de koster gezien te worden als een kerkelijk medewerker. Zijn rechtspositie dient, aldus spreker, overeenkomstig vastgesteld te worden. De synoden willen er nog niet aan denken hoe wel regelingen zijn' getroffen voor predi kanten en andere kerkelijke medewerkers, zoals wika's (jeugdleiders) en maatschap pelijke medewerkers. Een enquête onder de kosters heeft uit gewezen dat velen werken voor een uur loon, dat varient van 60 cent tot 1,24 Dit is absoluut onvoldoende. Door deze sa lariëring is de koster gedwongen een neven- baan te zoeken hetgeen niet 'bevorderlijk is voor het vervullen van zijn dagelijkse werkzaamheden. In de regeling rechtspositie voor kos ters is als richtlijn een minimum uurloon van 2.20 gesteld De heer Alberts kon tot zijn grote voldoening meedelen dat ver- scheine gemeenten deze richtlijn inderdaad toepassen. In tegenstelling tot wat velen menen is een koster niet gesteld in een ambt of bediening. Vroeger sprak men in kerkelijke kringen van het kostersambt maar tot op heden is geen enkele koster als zodanig kerkelijk bevestigd. Advertentie Tien maanden gevangenisstraf eiste de officier van Justitie bij de Utrechtse rechtbank tegen een 51-jarige ex-politie agent uit Amersfoort. Deze was sinds 1947 penningmeester van de Amersfoortse Politie Sportvereniging. In 1960 en 1961 had hij kans gezien door foutieve boekin gen zijn club voor 3600 te benadelen. Mogelijk was het totaalbedrag nog hoger, maar dat was niet meer na te gaan, omdat hij de kasboeken van vóór 1960 had ver nietigd. De ex-politie-agent -verklaarde door moeilijkheden thuis en in de politie dienst totaal in de war te zijn geraakt. Hij moest echter toegeven dat hij een deel van gelden besteed had aan zijn hobby, het verzamelen van antiquiteiten. Op 14 december wijst de rechtbank vonnis. De kartonnen doos met rabiësvaccin en een injectiespuit, die in de nacht van woensdag op donderdag in Rotterdam was gestolen uit de auto van een dierenarts, is terecht. De doos is teruggevonden in de omgeving van Ouderkerk aan de IJssel. Zij lag langs een weg, evenals de twee ampullen morfine, een 'lesje strychnine en de tas met instrumenten ter waarde van 400 gulden. De politie neemt aan dat de dief zich van de gevaarlijke genees middelen heeft ontdaan, toen hij de waar schuwing in de kranten had gelezen. De Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers heeft zich gericht tot de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen met het verzoek te bevorderen, dat de tijden van begin en einde van de lessen in alle scholen, in het bijzonder de scholen voor kleuter- en lager onderwijs, zodanig worden vastgesteld, dat de leerlin gen dagelijks buiten de spitsuren naar en van school kunnen gaan. Aanleiding tot dit verzoek is het feit, dat de statistieken uitwijzen, dat tijdens de spitsuren het aan tal ongevallen het hoogst is, terwijl school gaande kinderen zich dan juist in het ver keer moeten begeven. In opdracht van de officier van Justitie te Middelburg heeft de rijksrecherche een notaris te ferneuzen aangehouden, die wordt verdacht malversaties gepleegd te hebben. Hij is ingesloten in het Huis van Bewaring te Middelburg. Het onderzoek naar de omvang van de malversaties is nog niet afgesloten. Dé rechtbank in Turnhout heeft een Bel gisch echtpaar tot gevangenisstraffen van zes jaar en -drie maanden en een boete van meer dan anderhalf miljoen gulden ver oordeeld in een van de grootste smokkel- zaken, die de afgelopen jaren in een Bel gische rechtzaal zijn behandeld. De veroordeelden zijn ervan beschuldigd 360.000 kg Belgische melkpoeder naar Ne derland te hebben gesmokkeld en 1.386.117 kg granen uit Nederland naar België. Bij de frauduleuze handel ging het om een bedrag van 22 miljoen Belgische frank. De Turnhoutse rechter besteedde drie zittingen aan het proces waarin tientallen getuigen werden gehoord. Tijdens de be handeling ontkende het echtpaar zich aan smokkel te hebben schuldig gemaakt en zei normale handel te hebben gedreven met normale winsten. Twee andere beklaagden, eveneens Bel gen, zijn vrijgesproken. Zij waren beschul digd van medeplichtigheid. Advertentie Minister Cals en zijn staatssecretaris, prof. Janssen, hebben een onderhoud ge had met een zestal vertegenwoordigers van de klassieke secties der faculteiten der letteren van de Nederlandse universi teiten. Gesproken is over de bezwaren, die bij verschillende hoogleraren in de klas sieke talen bestaan tegen de tijdelijke noodregeling van de eindexamens gymna sia. De bewindslieden hebben een uiteen zetting gegeven over de achtergronden die geleid hebben tot deze noodregeling en aangegeven waarom zij niet de verande ringen kunnen aanbrengen die in de brief der hoogleraren van 10 november waren voorgesteld. De classici hebben van hun kant de be zwaren uitvoerig toegelicht. In de gedach- tenwisseling zijn enkele nieuwe suggesties naar voren gekomen waarover de bewinds lieden zich op korte termijn zullen bera den. In Amsterdam blijkt een aantal in en nabij het Amstelkanaal gevonden dode watervogels met strychnine te zijn ver giftigd. Eenden en meeuwen vallen van uit de lucht plotseling dood naar bene den. Strychnine is een krampverwekkend vergif. Als het in de bloedsomloop opge nomen volgt de dood zeer snel. Het is zo wel gevaarlijk voor mensen als dieren. Tot nu toe zijn in en nabij het Amstel kanaal twintig dode eenden en meeuwen gevonden. De politie heeft het publiek gewaar schuwd dode vogels niet aan te raken. Twee jongens van twaalf a dertien jaar hebben gistermiddag twee dode meeuwen en een dode eend meegenomen. Naderhand is ook gebleken wie het gif heeft uitge strooid. Het is een employé van het Hilton- hotel, die de omgeving van het gebouw van een meeuwenplaag wilde verlossen. Hij strooide in vergif gedrenkt brood rond het hotel uit. De Britse minister van Luchtvaart Julian Amery (rechts) en de Franse ambassadeur Geoffrey de Courcel heb ben op Lancaster House in Londen een akkoord ondertekend, waarbij de Bri tish Aircraft Corporation en Sud Avia tion de France gezamenlijk een super sonisch passagiersvliegtuig zullen ont wikkelen, verwacht wordt, dat het toe stel in 1970 in dienst wordt gesteld. Op het derde nationale congres van de stichting „Katholiek Instituut voor de Volkshuisvesting" in Utrecht heeft de di recteur, mr. F. H. J. J. Andriessen, ge zegd dat er per jaar minimaal negentig duizend woningen moeten klaarkomen Hij is van mening dat de jaarlijkse pro- duktie-inspanning meer moet worden ge programmeerd vanuit het aantal gereed te komen dan vanuit het aantal in uitvoe ring te nemen woningen. Hij bepleitte ook een principieel andere benadering van het subsidievraagstuk. Deze subsidie moet, re kening houdend met de financiële draag kracht van de woningbehoevenden, ge bruikt worden om een woningvoorziening op niveau tot stand te brengen. De heer Andriessen sprak als zijn me ning uit dat ook indien na de oorlog een ander loon- en prijsbeleid zou zijn gevoerd voor een relatief belangrijk deel van de na de oorlog gebouwde woningen subsidi ering noodzakelijk zou zijn geweest. Hij sloot zich aan bij de stelling dat het inkomen uit arbeid voldoende zou moeten zijn om de prijs van een volwaardige wo ning te kunnen betalen. De vraag is of men deze stelling onverkort kan toepas sen op de nieuwbouw en van de aanvang af van de exploitatie. Structureel zou een nader te bepalen deel van de nieuwbouw in de eerste ex ploitatiejaren moeten worden gesubsidi eerd. De spreker wenst een geleidelijke op trekking van de huren van bestaande woningen, zolang de markt zelf hier geen regulerende werking kan uitoefenen. De woningcorporaties bezitten onge veer vijftien percent van de woningvoor raad, het aandeel, dat voor verhuur be schikbaar is, is ongeveer 23 percent. Het is volgens mr. Andriessen onmogelijk met deze kwantitatieve verhoudingen de wo ningcorporaties in de „normale" situatie ten aanzien van de nieuwbouw-activiteit nagenoeg tot stilstand te dwingen. De corporaties zijn in de huursector practisch de enige werkelijke represen tant van de consument. Hij pleitte voor een duidelijke plaats voor de corpora ties in het bestel van de woningvoorzie ning, ook in een tijd, waarin wellicht het grootste deel van de woningbouw niet meer zal worden gesubsidieerd en ook in dien daarvoor een bepaalde medewerking van de overheid bij de financiering niet kan worden gemist., De forceerders van bloembollen in Ne derland zullen in 1967 beginnen aan een strijd op leven en dood met de sinds 1913 beschermde collega's in het buitenland. In dat jaar werd de in 1880 begonnen strijd om de bolbloemenmarkt beëindigd. Neder landse bloembollenkwekers mochten geen bloemen meer snijden van het veld. Toen men de kunst van he forceren beter ging verstaan en een groep Nederlanders de bollen exporteerde, terwijl een ander groepje met geforceerde bloemen daar ach teraan kwam, i.e. de Rijnsburgse kwe kers, hebben de regeringen in diverse lan den door middel van heffingen en contin- genteringen de import van de bolbloe men in hun landen uiterst moeilijk ge maakt. Dit zal in 1967 bij het inwerking treden van de E.E.G. niet meer moge lijk zijn. Wie deze strijd zal winnen durft dr. H. J. Busé niet voorspellen. Indien zou blij ken, dat het binnenland „het goedkoopst producerend gebied" is dan zal de export van bloembollen naar de buitenlandse broeiers een gevoelige klap krijgen. Zes tig procent van de totale export van bloem bollen gaat naar de E.E.G landen plus Engeland. Dr. H. J. Busé, deze zomer gepromo veerd tot doctor in de economie op het proefschrift „De markteconomie van het bloembollenbedrijf", sprak voor Theo rie en Praktijk in het Wapen van Fries land in Hillegom voor een zeer aandach tig gehoor. Hij kon uiteraard geen voor spellingen doen over de gang van zaken in d"e E.E.G. Te meer niet, daar men over veel te weinig cijfers beschikt. Men neemt aan, dat Rijnsburg goedkoop pro duceert. Hij wist niet of dit inderdaad waar is. Feit is, dat deze kwekers door vakkennis van bloe ibollen, die niet ge heel van exportkwaliteit, zijn een goede bloem kunnen trekken. Indien echter de produktievoorwaarden overal 't zelfde zijn, dan blijven slechts bodem, klimaat en ge ografische ligging over. Bodem en kli maat zijn bij de broeierij niet van grote betekenis. De plaats van vestiging blijft dus over. De buitenlandse broeier heeft zeker voordelen doordat hij bij het afzet gebied woont, dat hij dus veel beter zal kennen dan de Rijnsburgers. Dezen wonen dicht bij de produktiebron, de bloembollen streek. Deze Rijnsburgers moeten echter ook inkoopkosten maken, net als hun buiten landse collega's, die een bloembollenex porteur inschakelen. De Rijnsburger moet Advertentie Op en om het Binnenhof Herdenking Öp de dag, waarop des morgens bekend was gemaakt, dat prinses Wilhelmina op 82-jarige leeftijd was heengegaan, zouden zowel de Tweede als de Eerste Kamer voor normaal te verrichten werkzaamhe den vergaderen. Natuurlijk zag men daar- yan toen af en beperkten zich de beide samenkomsten tot een dankbaar herden ken, door volksvertegenwoordiging en ka binet, van het grote en vele door Koningin Wilhelmina voor het land, voor gans de burgerij verrichte en nagestreefde. Aan beide zijden van het Binnenhof had de korte herdenking wijding. Intussen was wel buitengewoon indrukwekkend het ge sprokene door dr. Kortenhorst, de Twee de Kamervoorzitter. Gelukkiger keuze dan hij had gedaan door zijn korte toespraak te' doen uitlopen op het voordragen van dichtregels van een figuur als Henriëtte Roland Holst, was niet denkbaar. Men kreeg bij deze gelegenheid weer eens Kor tenhorst op zijn best, als warm, goed aan voelend mens te bewonderen. Koningin Wilhelmina en de Staten-Generaal Toen de in 's lands vergaderzaal aan wezigen jl. woensdag allen met hun ge dachten vertoefden bij hetgeen een halve eeuw lang Wilhelmina als regerend Ko ningin bij de vervulling van haar even ho ge als uitermate zware functie in dienst van de Nederlandse samenleving had on dernomen, rees onwillekeurig ook het beeld op van het staatshoofd te midden van de volksvertegenwoordiging, gelijk men dat eens in het jaar, te weten op de derde dinsdag in september kon aanschouwen. Met welk een majesteit besteeg zij de tre den, die haar naar de Ridderzaal voerden en welk een imposante klank ging er niet van haar uit bij het uitspreken van de troonrede. Het gebeurde in 1897 Eén enkele keer is Koningin Wilhelmi na ter openingsbijeenkomst verschenen, zonder dat zij de Troonrede uitsprak. Met name, toen zij pas zeventien jaar en dus nog niet regerend Koningin was, doch haar moeder, de Koningin-Weduwe Emma als regentes functionerend, de opening van het nieuwe zittingsjaar aan het slot der door haar uitgesproken Troonrede ver richtte. Van 1814 af was het, een enkele uitzondering daargelaten, die trouwens een speciaal karakter bezat, nooit voorgeko men, dat een prins of prinses van het Ko ninklijk Huis aan de plechtigheid deelnam zonder tenminste het achttiende levens jaar bereikt te hebben. Waarom in 1897 vermelde afwijking van de regel heeft plaats gevonden, is niet met zekerheid vast te stellen. Twee verschil lende lezingen doen hieromtrent de ronde. De ene wil, dat Koningin Emma het wel nuttig geoordeeld zou hebben haar jeug- eenmaal, toen de plechtigheid ten einde liep, een „Leve de Koningin" werd aan geheven. Jaren achtereen bleef dit als ge bruik in ere. Doch sinds 1946 is het niet meer een van de gewone leden, maar de voorzitter der verenigde vergadering dus de voorzitter van de Eerste Kamer die als eerste, vermelde juichkreet laat horen. Bij nader inzien Had aanvankelijk bij de Kamervoorzit ter het voornemen bestaan om het gewo ne parlementaire werk te laten rusten tot na de begrafenis van Prinses Wilhelmina, bij nader inzien is hij en is met hem de Tweede Kamer hiervan teruggekomen. Terecht, want het zou noch in de geest van de overledene gelegen hebben, dat de volksvertegenwoordiging zo lang haar taak dige dochter vast eens te laten wennen aan het indrukwekkend gebeuren, waarbij zij een jaar later, dan volgens de grond wet meerderjarig staatshoofd, de actieve hoofdpersoon zou zijn. Er is echter ook wel eens beweerd, dat men in 1897 en die „men" zouden dan in het bijzonder de mede in dit opzicht verantwoordelijke mi nisters geweest moeten zijn het nuttig had geacht om met behulp van de aan wezigheid in de openingsbijeenkomst van het Koninginnetje, van de jonge Oranje telg, het bestaan van de band tussen Volk, Volksvertegenwoordiging en Vorstenhuis sterk te belichten. Dit zou dan hebben samengehangen met het feit, dat voor het eerst in 1897 socialisten (drie in getal) hun intree in het parlement hadden gedaan. Hoe het ook zij, de verschijning van de zeventienjarige Koningin Wilhelmina leid de er toe, dat op geestdriftig en spontaan voorgaan van een der Kamerleden, op niet zou vervullen, noch stemde dit over een met de opvattingen van 's lands vor stin. Vandaar, dat nu tot hervatting van de werkzaamheden op a.s. dinsdag is beslo ten. Een verstandig besluit. Dit mede, aangezien er anders wel een heel beden kelijke achterstand ten opzichte van de parlementaire arbeid zou ontstaan. Slappe kost Het algemeen politiek debat in de Eer ste Kamer kwam niet verder dan tot en met datgene, wat de senatoren op hun hart hadden. De Minister-President kreeg dus ruim de tijd om zich op de beantwoor ding van de verschillende redevoeringen voor te bereiden. Ook hem zal dit keer die taak bepaald niet zwaar vallen. Het was immers, alles te samen genomen, een slap pe kost, waarop het gehoor in de Kamer van vijfenzeventig zich „onthaald" zag. Alleen in het eerste gedeelte van het be toog van ir. Vos (Arb.) viel een op peil staande uiteenzetting te betuisteren. Te we ten, toen die afgevaardigde op kundige wijze over aangelegenheden van de inter nationale politiek sprak. Doch vrij spoedig daarna kreeg men ook van hem niets van bijzonder belang te horen. Heel de sfeer, waarin de gedachtenwis- seling plaats vond, had iets benepens. Het sterkst kwam dit misschien wel tot uiting doordat er al te zeer de neiging bleek te bestaan om de synode van de Nederlands Hervormde Kerk onder handen te nemen wegens de verklaring over het probleem van gebruik van kernwapenen. Benepen deed trouwens eveneens de fel le kritiek van mr. van Riel (V.V.D.) aan met betrekking tot de afloop -'an het Luik se softenonproces. Koffiedik Verder heeft meer dan'een van de spre kers zich natuurlijk ook bezig gehouden met bespiegelingen over de naaste politie ke toekomst hier te lande. In het alge meen kon men uit wat er dienomtrent te berde is gebracht, moeilijk wijzer worden. Nu moet ik hieraan terstond toevoegen, dat het onbillijk ware deswege onze Se naat hard te vallen. Want als men zich op het ogenblik tracht te verdiepen in hetgeen er bij en binnen de diverse partijen aan de gang is, dan bespeurt men al heel spoedig, dat de si tuatie zo helder als koffiedik is. In het licht van dit verschijnsel is het alleszins begrijpelijk, dat het jongste debat in de Eerste Kamer al heel moeilijk een bijdra ge kon opleveren ter verheldering van de uitzichten op wie er straks wel en wie niet bereid of in staat zullen zijn geza menlijk in een kabinetsschuitje plaats te nemen. voor zijn afzet weer een groothandelaar als tussenschakel hebben. Op grond van deze overwegingen durfde hij de uitslag van deze strijd niet voorspellen. Reële vergoeding De tussenschakel van de buitenlandse broeiers wordt gevormd door de expor teurs van bloembollen, die het aanbod van de Nederlandse bloembollenkwekers her groeperen tot bruikbare hoeveelheden voor hun afnemers. Dit werk moet echter tegen een reële prijs gebeuren. Dr. Busé twij felde of dat thans het geval is. De expor teurs werken met een exportmarge, die op grond van een aantal kosten berekend is. Men vergeet echter na te gaan of de ze kosten niet kunnen worden gedrukt. Hij vroeg zich af of het noodzakelijk is, dat zoveel Nederlandse reizigers de broei ers overstromen met offertes. Het feit dat twaalf Duitse importeurs in Nederland een inkoopcentrale hebben gesticht is voor hem een teken aan de wand. Indien dus de Nederlandse exporteurs voor hun werk geen reële vergoeding vragen dan zullen de buitenlanders hun inkoop zelf ter hand kunnen gaan nemen. De functie van de handel is dus ook in het gevecht tussen de broeiers uiterma te belangrijk. Indien deze er in slaagt een goede kwaliteit, een goed assortiment, een hoog mogelijk opgevoerd dienstbetoon te gen een reële prijs te leveren dan zal hij dus de kosten voor de buitenlandse broei ers kunnen drukken. De handel zal zo ef ficiënt mogelijk moeten werken. Een be sparing op de kosten zal niet mogen lei den tot een verhoging van de winstmarge, maar in een prijsverlaging te zien moe ten zijn. Gekunstelde situatie Indien de handel daaraan voldoet en zich weet los te maken van de huidige, door maatregelen gekunstelde situatie, dan zal er ook in de E.E.G. een plaats voor de handel blijven. Kennis van het produkt, afzetgebied en de bevolking daar, de voorlichting valt niet weg met de gren zen, evenmin als de zo .noodzakelijke fi nanciering van de afnemers. Dr. Busé zag de toekomst niet somber in voor de bloembollenexport. Ook al ziet hij nog vele vraagpunten in de door de internationale organisaties ingdiende voor stellen over het beleid voor de siergewas sen in de E.E.G. Hij is van mening, dat een teeltbeheersing zoals we die nu ken nen niet zal blijven bestaan. Advertentie PELGRIM, óók voor gascomforen Bij een gecompliceerd verkeersongeval in Eindhoven is de 50-jarige mevrouw M. van den Nieuwenhuizen-Schouten bij de overweg in de Tongelresestraat door een trein een been afgereden. Het onge luk gebeurde, toen een auto voor de ge sloten overweg wilde stoppen. Uit een zijweg schoot een 16-jarige wielrijdster, die tegen de personenauto botste. De be stuurster van de auto gaf gas om uit te wijken. Hierdoor werd mevrouw Van den Nieuwenhuizen, die te voet was, op de rails gedrukt. Zij is later in een zieken huis overleden. In Noordseschut (Dr) is de negenjari ge Henk Kokster, terwijl hij met een vriendje fietste, door een vrachtauto over reden en om 't leven gekomen. Het vriend je werd met zijn fiets tegen de weg ge slingerd en brak een been. Bij Nieuw-Milligen is de 19-jarige korpo raai van de L.S.K. W. A. M. Willekens, afkomstig uit Rockanje, om het leven ge komen. Hij liep de poort van het militai re kamp uit om zich snel naar de aan de overkant van de weg staande autobus te begeven, die op het punt stond te ver trekken. Hij lette daarbij niet op het ver keer en werd overreden door een vracht auto. Hij was op slag dood. De bestuurder van de personenauto, die gisteren in Rotterdam is verongelukt, was de 43-jarige A. Slagboom uit Sliedrecht.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7