Frankrijk zal niet deelnemen aan gezamenlijke kernmacht Plan-Duynstee afgewezen door Couve de Faam-troef van de week Laatste afscheid op Het Loo C.D.U. en S.P.D. hebben de zetels al verdeeld HET WEER m Varensgezel was bij dood van kleermaker aanwezig SCHOLEN GESLOTEN Stoffelijk hulsel van ontslapen prinses heden naar Den Haag Il-bommenwerpers verlaten Cuba Dr. P. J. Platteel burgemeester van Ede Adenauer met Ollenhauer om de tafel Eurovisie-uitzending van de uitvaart in Delft IJmuidenaar haalt kind uit Noordzeekanaal Britse trawler op Hebriden-rotsen Moord of zelfmoord in hoofdstad? ƒ15.90 VERSIER HET BI0SC00PJE EENS! Bezwaarlijk E!-Mior overhemd Onverzettelijk Boek van prinses wordt herdrukt Het woord is aan Nog vorst Vermoedelijk zeven van de 12 opvarenden omgekomen Aanvaring Dingen naar rode hand >eforeyou ouy, FALCON REGENJASSEN In de krant van heden: vooru! 48e JAARGANG NUMMER 2 7 DINSDAG 4 DECEMBER 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN - IJ MÜIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van de. Mije (Van onze correspondent PARIJS Bij monde van het Neder landse Eerste-Kamerlid, professor A. Duynstee (K.V.P.) heeft de Assemblee van de Westeuropese Unie, waarin de zes lan den van de Europese Economische Ge meenschap samen met Groot-Brittannië verenigd zijn, gisteren opnieuw aangedron gen op de spoedige oprichting van een col lectieve kernmacht, die dan onder de auto riteit van de Noordatlantische Verdragsor ganisatie zou worden geplaatst. De W.E.U.-assemblee, de enige parle mentaire instantie op internationale basis die te Parijs zetelt, is voor haar tweede halfjaarlijkse zitting bijeen. Naast het pro bleem van de kernwapens bevat de agen da als tweede gewichtige vraagstuk de ver houdingen tussen Groot-Brittannië en de E.E.G., waarover drie rapporten zijn op gesteld. Daarin wordt verzocht aan de zeven regeringen de assemblee heeft slechts adviserende bevoegdheid uiter lijk op 25 maart 1963, wanneer de zesde verjaardag van het verdrag van Rome wordt herdacht, een protocol te tekenen, waardoor Groot-Brittannië bij de E.E.G. kan worden betrokken. Voor professor Duynstee de verlangens van de vergadering uitsprak en toelichtte, schreef de gastheer, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murvil le, al opnieuw een nul op het request. Couve de Murville verklaarde in zijn ope ningstoespraak, dat de kernwapens de grondslag van ieder doelmatig verdedi gingssysteem vormen. Men moet echter wel begrijpen, zo waarschuwde de minis ter, dat het bezit van kernwapens zulke zware verantwoordelijkheden op de schou ders van een regering legt, dat het bijna ondenkbaar is dat die met andere landen in tricot-nylon alleen doe week Anegang - Haarlem - lel. 10401 kunnen worden gedeeld. In de uren des gevaars zullen alle beslissingen, aldus de Franse bewindsman, snel moeten kunnen worden genomen en daarom zou voor een discussie tussen verschillende regeringen wel bezwaarlijk tijd te vinden zijn. Deze stelling van De Gaulle's minister De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan de rijksscholen verzocht, voor zover dit in de afgelopen dagen nog niet mocht zijn gebeurd, het laatste lesuur op vrijdag 7 december te wijden aan een herdenking van prinses Wil- helmina. Voorts heeft de minister beslist dat de rijksscholen op zaterdag 8 december gesloten zullen zijn. In een brief aan de gemeentebesturen en besturen van bijzondere scholen heeft de minister medegedeeld, dat de regering het op prijs zal stellen indien de gemeentelij ke en de bijzondere scholen dezelfde ge dragslijn zullen volgen. was in zulke definitieve termen vervat, dat zelfs generaal Norstad, de opperbevelheb ber van de Atlantische troepen in Europa, die bekend staat als een vurig voorstan der van een NAVO-kernmacht, in zijn toe spraak nauwelijks meer de neiging ver toonde dit stokpaard nog te willen bestij gen. De geest van president De Gaulle, die na zijn jongste overwinning bij de Kamer verkiezingen in de Franse binnenlandde po litiek zijn onverzettelijkheid ook nog wat scherper in de internationale diplomatie lijkt te willen manifesteren, sprak wel dui delijk uit de woorden, die Couve de Mur ville wijdde aan de Oost-West-betrekkin gen. Hij legde veel nadruk op de Russisch- Chinese spanningen, waarvan hij verwacht dat ze de Oost-West-betrekkingen steeds krachtiger zullen gaan beheersen Couve de Murville waarschuwde Washington, zon der die naam echter te noemen, in de on derhandelingen met Moskou vooral niet te overhaast te werk te gaan. De uitlatingen van de minister over de nationale autono mie inzake de kernbewapening leken er anderzijds op te wijzen, dat aan 'n nieuwe proefballon voor een Amerikaans-Brits- Franse samenwerking op dit gebied, die juist gisteren in Londen werd opgelaten, in Parijs voorlopig nog weinig geloof wordt gehecht. (Zie verder pagina 3). Ook gisteren hebben weer zeer velen ge defileerd langs de baar van prinses Wil- helmina in paleis Het Loo. Bij de velen, die een laatste groet brachten, waren de commissaris der Koningin in Gelderland, mr. H. W. Bloemers, de burgemeester van Apeldoorn, mr. A. L. des Tombe, een de putatie van het gemeentepersoneel en van de politie en de brandweer, waarvan de manschappen in uniform gekleed waren. Treffend was het eerbetoon van een grote groep bewoners van het woonwagenkamp in Apeldoorn die een grote krans bij de baar legden. Prinses Beatrix arriveerde gistermiddag om drie uur in haar eigen auto bij paleis Het Loo. De prinses bestuurde de wagen zelf. Zoals reeds is bericht wordt hedenavond het stoffelijk overschot van prinses Wil- helmina van Het Loo naar'Den Haag over gebracht. De stoet zal omstreeks acht uur 's avonds aan het paleis Lange Voorhout arriveren. Woensdag, donderdag en vrij dag bestaat er gelegenheid, in dit paleis langs de baar te defileren. Het Lange Voorhout wordt voor rijverkeer afgesloten. Ruim 8.000 chrysanten en 2500 anjers, een bloemenschat, waarin wit de domine rende kleur zal zijn, zullen het belangrijk ste onderdeel vormen van de in lichte tin ten te houden rouwversiering, die in de Nieuwe Kerk in Delft wordt aangebracht tegen een achtergrond van een bekleding van wit, lila en zilvergrijs. Bij de uitvaartdienst zal de prediking ge houden worden door de hofpredikant, ds. J. F. van Berkel. Ds. G. Forget, predikant van de Waalse gemeente in Den Haag, zal de liturgie leiden. Nu de Nederlandse Televisiestichting toe stemming heeft gekregen voor het geven van een rechtstreekse reportage worden in de kerk enige stellages opgericht, waarop de televisiecamera's worden geplaatst. 1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIM Naar wij van de uitgeverij, die het boek van prinses Wilhelmina „Eenzaam, maar niet alleen" verzorgde, vernemen is de hele oplage van 140.000 exemplaren uitverkocht. Een tweede oplage zal zo spoedig moge lijk verschijnen. Van het boek, dat in ze ven talen werd vertaald, zal binnenkort 1 ook een Franse uitgave het licht zien. P. de Bernis: Toeval is een woord, dat onze on wetendheid uitvond en dat getuigt van ontoereikendheid van onze geest. WASHINGTON (Reuter) —Het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft mee gedeeld dat de Russen volgens de belofte van premier Kroesjtsjev zijn begonnen met de terugtrekking van hun Iljoesjin-28 bommenwerpers uit Cuba. Naar verluidt hadden de Russen ten minste dertig straalbommenwerpers van het type 11-28. Het Russische schip Ochotsk is zaterdag door Amerikaanse patrouille vliegtuigen ter hoogte van de noordkust van Cuba gefotografeerd, met rompen van drie bommenwerpers op het dek. Op 30 november was men op het vliegveld San Julian bezig met het demonteren van II- joesjins. Maandag zijn de Amerikaanse en Russi sche delegaties in New York bijna zes uur lang bijeen geweest ter bespreking van de kwestie Cuba. Volgens welingelich te kringen kwam in de wederzijdse stand punten echter generlei verandering. HAVANA (AFP) Op Cuba zijn de laatste weken grote aantallen kleine be drijven onder staatstoezicht geplaatst. Het zijn voornamelijk café's, kruidenierswin kels en andere middenstandsbedrijfjes. De maatregelen zaaiden paniek onder de middenstanders. Officiële mededelingen over deze nationalisatie zijn niet gedaan. Voor het parlementsgebouw van Nieuw Delhi, de hoofdstad van India, leggen arbeiders loopgraven aan. Hoe wel de strijd in het grensgebied is ge staakt, zijn de Indische gemoederen nog niet tot rust gekomen. In de hoofd stad hangt een gespannen sfeer en de oorlogsvoorbereidingen gaan door. Dr. P. J. Platteel, oud-gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, is benoemd tot burgemeester van Ede. De benoeming gaat in op 16 december. De heer Platteel is ge reformeerd en lid van de Anti-Revolutio naire Partij. De bijzetting van het stoffelijk overschot van Prinses Wilhelmina, zaterdag in de Nieuwe Kerk te Delft, zal door de Neder landse Televisie Stichting worden uitge zonden. De koningin heeft hiervoor toestemming verleend. Het wordt een Eurovisie-uitzen ding; behalve in Nederland, zal de bijzet ting in nog zestien landen te zien zijn. De koningin heeft als voorwaarde aan de toestemming verbonden, dat de plechtig heden van de bijzetting op geen enkele wijze van de uitzending hinder mogen on dervinden. De plechtigheid zal in haar geheel door de NTS worden uitgezonden, dus van het vertrek van de stoet uit het paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag af. Verwachting tot morgenavond: Over het algemeen weinig of geen bewolking, maar hier en Jaar mist. In de nacht en ochtend lichte tot matige vorst. Morgen overdag temperaturen om of iets boven het vriespunt. Meest zwakke wind. Volledige weena-pporter. op pagina twee. De gepensioneerde chef-machinist van de Rijkswaterstaat, de IJmuidenaar J. F. Servaas heeft gistermiddag een vierjarige kleuter uit het ijskoude water van de nieu we zuidelijke ponthaven van het Noord zeekanaal gehaald. Mede hierdoor en door het feit adt twee politiemannen op het kind op zulk een deskundige wijze kunstmati ge ademhaling hebben toegepast, heeft men het leven van het kindje kunnen red den. De vierjarige Gerda Olthof uit de Abe lenstraat in IJmuiden-oost was met nog twee andere kleuters aan het spelen bij de nieuwe ponthaven aan de Stationsweg in Velsen-Zuid. Plotseling liepen twee kleuters hard hui lend weg. Dit werd gezien door de heer Servaas vanuit zijn post nabij de vroegere Velser Spoorbrug, waar hij als verkeers regelaar voor de scheepvaart zijn werk doet. Onraad vermoedend, snelde de IJmuide naar naar buiten. In het ijskoude water van het haventje zag hij het kind drijven. Met veel moeite wist hij het naar de kant te brengen en op het droge te leggen. Het kind zag er levenloos uit en de heer Servaas vreesde reeds het ergste. Hij trachtte de levensgeesten op te wekken, echter tevergeefs. Met het kind in zijn ar men snelde hij naar het hoofdbureau van politie, inmiddels voorbijgangers waar schuwend de politie om assistentie te vra- gen. Twee politiemannenx waren spoedig bij de heer Servaas en het kind. In de auto pas ten de agenten kunstmatige ademhaling toe en onderweg naar het Antoniuszieken- huis begon het kind reeds tekenen van le ven te vertonen. In het ziekenhuis, heeft men zich over het kind ontfermd en 's middags om vier uur kwam de geruststellende mededeling, dat het vierjarige meisje het goed maak te. "m (Van onze correspondent BONN Het 60 leden tellende partijbe stuur en de fractie der Christen-Democra tische Unie besloten gisteren coalitiebe sprekingen met de sociaal-democraten te beginnen. Door dit besluit brak de C.D.U. met haar politiek van de afgelopen 13 ja ren. Vanochtend vond al een eerste ontmoe ting plaats tussen kanselier Adenauer en de socialistische fractie- en partijvoorzit ter Ollenhauer, die zijn plaatsvervangers Wehner en Erler meebracht, 't Gesprek kon worden gebouwd op de basis, die minis ter van woningbouw Lücke de afgelopen weken had gelegd in diepgeheime bespre kingen met de socialisten. Bij deze gesprek ken schijnt al principiële overeenstemming te zijn bereikt over een verdeling der mi nisterzetels. De christendemocraten zou den 11 of 12 ministers leveren tegen de socialisten 9. Naast vice-kanselier Erhard zou er een socialistische vice-kanselier komen. Ge fluisterd wordt verder, dat Erler als mi nister van Defensie de omstreden Strauss zou willen opvolgen, terwijl Alex Möller Financiën en prof. Carlo Schmid Justitie zouden willen gaan beheren. Voorts zouden C.D.U. en S.P.D. het al eens zijn over de invoering van een nieuw kiesstelsel naar Brits voorbeeld, waardoor de Bondsdagafgevaardigden districtsge- wijze regelrecht gekozen zullen worden. Dat zou het einde betekenen van het par lementaire leven der liberale partij. Maar zover is het allemaal nog niet. Vooral de ministers Erhard en Blank pleiten nog voor coalitie met de liberalen. Een meerderheid van presidium en partij bestuur, tot wie Adenauer, Lücke, Strauss, Jager en Gerstenmaier behoren, bleek gis- Twee leden van de Amerikaanse ge heime dienst grijpen een bewonde raar van president Kennedy (rechts), tijdens de pauze in een rugby-wed- strijd in het stadion van Philadelphia. De man die de menigte verliet werd voor een verhoor meegenomen. Telefoto GLAS ISLAND (HebridenKAP) Ge vreesd wordt dat zeven opvarenden van de Britse trawler die op de rotsen van het Hebriden eiland Glas geslagen is, om het leven gekomen zijn. Drie van de twaalf bemanningsleden kwamen met lichte ver wondingen aan land. Nog 2 werden door middel van de reddingsbroek in veiligheid gebracht. Het stoffelijk overschot van een van de opvarenden is aangespoeld. Nog zes mensen worden vermist. LOS ANGELES (AFP/AP) Maandag zijn ter hoogte van Los Angeles het Ame rikaanse vliegdekschip Kearsarge (30.800 ton) en het Britse passagiersschip Orina van de P.T.O. - Oriant Lines (41.915 ton) bij dichte mist in aanvaring gekomen. Beide schepen liepen schade aan de boeg op. Op de Kearsarge brak een brand uit, die snel kon worden geblust. teren evenwel sterk vóór een zogenaamde grote coalitie van C.D.U. en S.P.D. te zijn. Adenauers houding op dit punt lijkt ove rigens veroorzaakt door zijn hoop het kan selierschap in een dergelijke politieke con stellatie langer te kunnen behouden dan bij voortzetting van de huidige regerings formule. Tegenover de toenadering tussen C.D.U. en S.P.D. hebben de liberalen zich terug houdend getoond. Men kan er op rekenen dat zij, de eerzuchtige Mende aan het hoofd, alles zullen doen om in de regering te blijven. In dit verband was opmerkelijk dat liberale kringen gisteren zeiden dat de F.D.P. niet zou schromen ook met de so cialisten te gaan praten. „En dan hebben wij een troef meer in de hand dan Aden auer", zo kon men horen zeggen. „Want wij kunnen Willy Brandt het kanselierschap aanbieden". Liberalen en socialisten zouden samen over 257 van de 499 stemmen in de Bonds dag beschikken. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Een 27-jarige varensgezel is door de Amsterdamse politie gearresteerd om dat hij een portefeuille met vierhonderd gulden zou hebben gestolen uit de zak van de kleermaker, die onder zulke raadselachtige omstandigheden in zijn woning aan de Overtoom te Amsterdam is overleden. De man heeft verteld er bij te zijn geweest toen de kleermaker zelfmoord pleegde. Nadat de politie zijn verklaring had gehoord heeft men een veertienjarige jongen, die veel bij de kleermaker thuiskwam, vrijgelaten. Deze bleek bovendien een alibi te hebben. De raadsels zijn door de verklaring van de varensgezel alleen groter geworden, want er zijn aanwijzingen, dat hier van moord sprake is. De politie vindt het vreemd, dat de rechtshandige kleerma ker zich links in het hoofd heeft gescho ten. Aanvankelijk beschouwde men ook het ontbreken van de revolver als een aanwijzing maar de varensgezel heeft ver teld dat hij zelf de revolver heeft mee genomen omdat hij bang was verdacht te worden. De revolver en de lege por tefeuille heeft hij in een gracht gegooid. Toen de politie na een waarschuwing van de buren in de woning arriveerde trof men daar het stoffelijk overschot op de divan aan. Op het bureau lag een door de kleermaker geschreven brief aan een familielid. De inhoud was: „Geef niets uit huis, in alle vorderingen tot de laatste cent". De polis van het begra fenisfonds en een wilsbeschikking voor crematie lagen er naast. De politie begon met het verhoor van de veertienjarige buurjongen, die dikwijls bij de kleermaker logeerde, en ontdekte bij het onderzoek van de woning een ver scheurd briefje in de prullenmand met de naam van een toen nog onbekende en de woorden „een pantalon, geen kosten". Later kwam de varensgezel zich op het hoofdbureau aanmelden om te vertellen dat hij bij de zelfmoord aanwezig was geweest. Toen bleek ook, dat de broek, waarover het briefje handelde, voor hem bestemd was. De zeeman zei 's avonds met de kleermaker verschillende café's te hebben bezocht. De man was erg ter neergeslagen omdat de veertienjarige jon gen, die door de kleermaker op verschil lende buitenlandse reisjes was getracteerd, niet meer wilde komen. Toen ze bij de kleermaker thuis waren gekomen en de varensgezel in de tussenkamer naar bed was gegaan had de kleermaker ineens vreemd gedaan met een pistool. De va rensgezel hoorde hoe hij in zijn bureau rommelde en met deuren sloeg. Even later klonk een schot De politie dregt nu naar het pistool, omdat men wil weten of het inderdaad het pistool van de kleermaker was. Ook zoekt men nog steeds naar de huls, die niet in de woning is aangetroffen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Uit stad en omgeving4, 6 Sport 4, 13 In de Vishal en op zee6 Horen en Zien8 Kunst 8 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Topsy 12 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Speel zélf eens een actieve ro! als u naar de bioscoop gaat. Doe het niet afgemeten haastig. Versier het gezellig met vóór of na de film ergens neer te strijken, wat te drinken of iets te eten. Met zo'n initiatief kunt u tegen de grootste ster van het witte doek concurreren. Nóg een tip voor een leuk initiatief: als u een cadeautje moet geven, geef dan Horeca-cheques, waar mee in elk Nederlands Horeca bedrijf betaald kan worden. Chequeboekjes a f 10.- of f 25.-, in coupures van f 2.50 kunt u bestellen bij het Bedrijf-^ schap Horeca, Koninginne gracht 58-59^ Den Haag -t (giro I Uit!... 63.53.00; goed vermelden: Cheque boekje) uupures van j z.ou :ellen bij het Bedrijf-^ ireca,

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1