AGENDA Minister Visser terug uit de West t Wintershow voor gebruikte Opel Automobielen Automobielbedrijf Gebr. H. en F. Kimman Wandolijn en het betoverde slot il 1 P o 11 e, Pelli en Pinöo NAAIMACHINES ENGEL Hervormd kerkkoor in zwarte toog en superplie Strijd om visdobbers Vier uitblinkers bij middenstandsexamen Aantal leerlingen bij g.l.o. en v.g.l.o. Verdacht muizengedrag Militaire dienstplicht op de Antillen in overweging Recreatiesubsidies Meer examinandi voor HBS en gymnasium Afdeling van girodienst in Roermond Morgen akkoord over broodprijs? Ex-verzetsstrijdster wint proces tegen de KRO Arbeidsconflict in confectiefabriek te Culemborg Liever kandidaat dan soldaat Veranderlijke wind Hl J DINSDAG 4 DECEMBER 1962 2 Man, die soldaat doodreed, kreeg twee jaar Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk 1» -ï"sv WWMê W op VRIJDAG 7 DECEMBER van 19—22 uur Inruil en financiering mogelijk. SllOWrcOm HOUTPLEIN 13. „Huil nu toch niet zo, maar vertel ons waarom je zo verdrietig bent. En je hebt nog wel zo'n mooie bal in je hand!" „Hopla, kom bij ons, hier word je wel weer vrolijk. Hoe heet je? Fex?" „Nee Klex, dat is helemaal niet gemakkelijk te begrijpen. Je bent natuurlijk verdrietig omdat je vriendje verdwenen is. Stil maar, Klex, die vinden we wel". Grote Houtstraat 181 Haarlem - Tel. 14444 1 De Haagse hervormde Duinoordkerk- Kloosterkerk geeft haar kerkkoor liturgi sche gewaden en is daarmee de eerste her vormde gemeente van het land, die voor koorzangers de zwarte toog en witte su perplie invoert. De Haagse Kloosterkerk is niet de eer ste hervormde gemeente, die overgaat tot de aanschaf van koorgewaden. De primeur daarvan had indertijd de hervormde ge meente van Enschede, die door een schen king van een der kerkleden daartoe kon overgaan. Deze koormantels waren uitge voerd in een „neutrale" kleur, maar niet de in rooms-katholieke kerken gebruikelij ke zwarte toog en superplie. Andere kerk gemeenten volgden. Voor het eerst was het koor van de kerk onder leiding van cantor B. Renooij zondag in de nieuwe gewaden gekleed. De rechtbank in Maastricht heeft een 21-jarige grondwerker uit Maastricht con form de eis veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf en intrekking van het rijbe wijs voor de tijd van vijf jaar. Op 5 augustus had de man in Maas tricht een groot aantal cafés bezocht en vijftig of zestig glazen bier gedronken. Tegen sluitingstijd had hij met enkele vrienden in zijn auto naar het Belgische Vroenhoven willen rijden. Kort voor de Nederlands-Belgische grens reed hij met een snelheid van 100 tot 110 kilometer in op een gezelschap dat, huiswaarts ke rend van een muziekfeest in Wolder, geheel links van de rijweg liep, die ter plaatse geen voetpad heeft. De 21-jarige militair P. Kluts werd door de auto van verdachte geschept en meters ver weggeslingerd. De jongeman was op slag dood. Verdachte was na de aanrijding doorgereden, hoewel hij blijkens het ingestelde onderzoek toch wel geweten moet hebben, dat er iets verkeerd was gegaan. Een visdobberfabrikant uit Hilversum die met lede ogen zag hoe zijn concurrent in Breda betere en goedkopere dobbers kon maken, heeft krachtdadige maatre gelen genomen om achter het geheim van die concurrent te komen. Hij liet een vroegere werknemer van deze man een slijpsteen stelen tegen een beloning van 25 gulden. Toen het geheim niet alleen in déze slijpsteen bleek te zit ten kwam hij nog eens terug naar Breda, en nu nam hij een revolverdraaier en een fototoestel mee. Twee slijpstenen gingen mee terug naar Hilversum, maar voor de fabrikant er achter kon komen of hij het geheim had ontdekt stond de politie in het bedrijf. De Bredase fabrikant had de tweede diefstal van slijpstenen toch wat te gek gevonden en de politie liet een onderzoek bij de concurrenten instellen. Voor de rechtbank in Breda is tegen de Hilversumse fabrikant een maand gevan genisstraf geëist. De directeur-generaal voor Midden stand en Toerisme, drs. J. F. H. Wijsen, heeft op het ministerie van Economische Zaken de vier best geslaagden voor het middenstandsexamen 1962 een bronzen legpenning uitgereikt. De 33-jarige radio telegrafist A. Meesters uit IJmuiden, de 35-jarige handelaar in exotische artikelen J. de Koning uit Nieuwerbrug, de 38-jarige electromonteur C. van Doorn uit Gelder- malsen en de 43-jarige rijksambtenaar D. J. Oerlemans uit Sprang-Capelle, die deze penningen alsmede een boek ontvingen, hadden ieder 59 van de maximaal 60 pun ten behaald. De heer Meesters had zelfs een tien voor het moeilijkste van de zes examenvakken: Nederlandse taal en cor respondentie. Drs. Wijsen vond dit een af zonderlijke vermelding waard. Hij zei voorts dat het tijd is geworden om de exameneisen opnieuw af te stemmen op de bedoeling van het middenstandsdiplo ma algemene handelskennis. Dit zal een verdieping en verbreding van de kennis van bepaalde vakken inhouden, aangepast aan de eisen van het huidige bedrijfsle ven. Daar was de voorzitter van de Stich ting Middenstadsexamen Algemene Han delskennis, de heer J. C. Deering, het mee eens. Bij de uitreiking van de penningen waren voorts vertegenwoordigers van de drie onderwij scentrales die op het gebied van het middenstadsonderwijs werkzaam zijn, aanwezig. Aan het middenstandsexamen 1962 werd deelgenomen door 20.242 kandidaten, van wie er 10.654 slaagden. Het percentage ge slaagden daalde van 59 in 1961 tot 53 in 1962. Voor het komende examen verwacht men meer kandidaten dan dit jaar. Op dinsdag 22 mei 1963 wordt in het gehele land het schriftelijk examen weer afgeno men, waarna de mondelinge examens zul len worden gehouden in de periode van 15 tot en met 31 juli. Volgens een bij het Centraal Bureau voor de Statistiek verschenen statistiek van het gewoon- en voortgezet gewoon lager onderwijs 1961/'62 bedroeg het aan tal leerlingen bij het g.l.o. ongeveer 1.398.000 (1960/'61): 1.416.000), en bij het v.g.lo. 42.000 (45.000). Van de leerlingen bij het g.l.o. zat 57 pet. (67 pet.) in klassen met 35 en meer .leerlin gen. Het overeenkomstige percentage voor het openbaar, het protestants-christelijk en het rooms-katholiek onderwijs was respectievelijk 51, 56 en 64. Op het platte land en in de verzorgende centra betrof dit 56 pet., in de industriesteden daaren tegen 63 pet. van de leerlingen. Ruim de helft van de leerlingen op de v.g.l.o.-scholen zat in klassen met 25 tot 34 leerlingen, bij de afdelingen van g.l.o.- seholen daarentegen in klassen van 15 tot 24 leerlingen. Het gemiddeld aantal leer lingen per onderwijzer bedroeg bij het g.l.o. 34, bij de .v.g.l o.-scholen 25 en bij de v.g.l.o.-afdelingen 21. Het aantal onderwijzers bij het g.l.o. be droeg 41.489 (41.633), bij het v.g.l.o. 1.725 (1.735). Het aantal scholen voor g.l.o. be droeg 7.723 (7.700), het aantal scholen voor v.g.l.o. 360 (339). Bovendien waren er nog 100 (146) afdelingen voor v.g.l.o. verbonden aan scholen voor g.l.o. D Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Nieuw Rotterdams Toneel met „Een bitter uur tje" van George Ross en Campbell Singer. Regie Pim Dikkers. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u. en woensdag 14 en 19 u.: „Het mysterie der twee vrouwen", 18 j. Frans Hals, 14 en 20 u.: „The Robe", a.l. Woensdag gesloten. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „De nacht van de adelaar", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u. en woensdag 14 en 19 u.: „Tarzan trekt naar India", 14 j. Minerva, 20.15 u.: „Aimez-vous Brahms", 18 j. Woensdag gesloten. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u. en woens dag 14 en 19 u.: „Saint Tropez Blues", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u. en woensdag 14.30 en 19 u.: „De dreigende strop", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Echtschei ding op z'n Italiaans". 18 j. Monopole (Zandvoort), tot en met don derdag geen filmvoorstelling. TENTOONSTELLINGEN Frans Hals Museum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse School van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 1017 u., zondag van 13 17 u. Vishal, (Grote Markt): Tentoonstelling van moderne kunst. Dagelijks geopend van 1017 en zondag van 1317 uur. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen, gouaches en reisschetsen van Wam van Dam en Jan Hoogervorst. Dagelijks ge opend van 917 u. en tijdens de klassieke grammofoonplatenconcerten op maandag, woensdag en vrijdag van 1820 uur. Tot en met 31 december. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van tekeningen en aquarellen van Rudolf Bruyn. Tot en met 31 december. Dagelijks geopend van 1018 uur en van 2022 uur. Klassiek grammo- foonplatenconcert van 2122 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Tekenin gen Hollandse, Italiaanse en Franse School 16de tot en met de 19de eeuw. Schilderijen uit de 19de en 20ste eeuw. Dagelijks (be halve maandag) geopend van 11—15 uur. Eerste zondag van de maand 1315 u. Museum Het Huis Van Looy (KI. Hout weg 103): Keuze uit kleurreprodukties van moderne meesters. Dagelijks geopend van 1012.30 en 13.30—17 u., en zondag van 14—17 u. Huize Bloemenheuvei: Tentoonstelling grafiek van Cor de Wolff. Dagelijks ge opend van 10-17 u. en zondags van 14-17 u. Tot en met 9 december. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva". Vrijdag, zaterdag en zondag van 8 tot 2 uur: caba ret door Fiet en Frans Koster en Han Reiziger. (zie verder „Uitgaan In Haarlem" in de krant van vrijdag 30 november). DINSDAG 4 DECEMBER City, 20 u.: „Voor beulen geen genade". Rex, geen voorstelling. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. WOENSDAG 5 DECEMBER City, geen voorstelling. Rex, 20 u.: „New Orleans bij nacht". Pieter Vermeulenmuseum, zie onder dinsdag. DINSDAG 4 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Waarover men niet spreekt". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Ivanhoe". WOENSDAG 5 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Waarover men niet spreekt". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Ivanhoe". Advertentie Reumatiek TOGAL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT De inspecteur voor volksgezondheid uit Den Haag, die in het Amsterdamse asiel kennis heeft genomen van het verdachte muizengedrag in een kantineloods te Am sterdam noemde dit bepaald geen alarme rend geval. Zulk een mal gedrag is bij muizen meermalen geconstateerd. Voor alle zekerheid laat de inspecteur het gevangen muisje toch naar het centraal diergenees kundig instituut ter onderzoek doorsturen. De minister van Defensie, ir. Visser is teruggekeerd uit de West, waar hij met de regeringen der Antillen en Suriname gesproken heeft over een eventuele versterking der defensie van deze gebiedsdelen. Wellicht zal in de Antillen de militaire dienstplicht worden ingevoerd. Met het nieuws, dat hij een voorstel van de Antilliaanse regering tot invoering van de militaire dienstplicht ernstig zal overwegen, is de minister van Defensie, ir. Visser, gistermiddag uit de West op Schiphol teruggekeerd. Binnen het koninkrijk heeft Nederland de verdediging van de overzeese rijksde len tot taak. Minister Visser heeft daar op verzoek van de beide regeringen be sprekingen gevoerd over de eventuele noodzaak van een versterking der defen sie. Dezer dagen is de jager „Rotterdam" naar de Antillen vertrokken. Ook het con tingent mariniers, tijdelijk verzwakt door afvoer naar Nieuw-Guinea, zal meer op peil worden gebracht. Voorts ligt het in de bedoeling, dat enkele kleinere eenheden van de marine periodiek in de West gaan oefenen. Voor Suriname zal nog geen dienst plicht worden ingesteld. Het verschil tus sen Suriname en de Antillen is volgens de minister, dat men in Suriname over een voldoende aantal vrijwilligers denkt te kunnen beschikken. De defensie van Suriname ligt vrijwel ge heel in handen van de Nederlandse land macht. Die van de Antillen berust bij de Koninklijke Marine. Tot nu toe is in Suri name in hoofdzaak Nederlands beroeps- personeel gestationeerd. Met de Surinaam se regering heeft de minister thans afge sproken, dat voor Surinaamse jongelui de mogelijkheid zal worden opengesteld op basis van vrijwilligheid dienst te nemen. De vraag, of ook de Koninklijke Lucht macht in de rijksdelen overzee nog een taak zal krijgen te vervullen, beantwoord de de minister ontkennend. Op speciaal verzoek van de Surinaamse regering zal minister Visser onder ogen zien of hij wat klein materieel uit Neder land beschikbaar kan stellen voor de modernisering van de uitrusting der poli tie. In de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voor 1963 is een bedrag opgenomen voor subsidies en andere uit gaven voor voorzieningen voor openlucht recreatie. Toegezegd is voor de provincie Noord-Holland 100.000,verdeeld over de volgende projecten: Recreatieterrein langs het Uitgeestermeer te Uitgeest 9.250,Aankoop van gronden voor de recreatie te algemenen nutte langs 't Alk- maardermeer 90.750, Het aantal kandidaten voor de eindexa mens FIBS en gymnasium zal de komen de vier tot vijf jaren vijftig procent gro ter zijn dan dit jaar. Daarna zal het aantal weer kleiner worden. Voor 1968 verwacht men, dat het aantal examinandi 41 procent hoger zal zijn dan in 1962. Dat valt op te maken uit de cijfers, die mi nister Cals van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de Tweede Kamer heeft verstrekt. De vasté comtmissie uit de Ka mer had gevraagd inlichtingen op dit punt te geven. iï:ï-S: ilS De directeur van de Postcheque- en gi rodienst heeft in Roermond een codeer- centrujrv vap dg girodienst geogepji, In het codeercentrum zijn 60 vrouwelijke krachten werkzaam. De sterke toeneming van het aantal girostortingen noopt de Postcheque- en Girodienst tot de centrali satie. In Tilburg is een codeercentrum in aanbouw. De Roermondse afdeling van de girodienst is voorlopig belast met de con trole van de in Limburg gedane stortin gen. Men hoopt de personeelsbezetting zodanig uit te breiden dat ook de stortin gen van de postkantoren in Noord-Brabant in Roermond kunnen worden bewerkt. Een afvaardiging van de Nederlandse Bakkerijsfichting heeft gisteren met de minister en de staatssecretaris van econo mische zaken een bespreking gevoerd over de broodprijs. Morgen zal dit over leg worden voortgezet. Volgens een woord voerder van het ministerie is het te ver wachten, dat dan overeenstemming zal worden bereikt. Ds. D. H. BIESMA BEROEPEN Ds. D. H Biesma, predikant bij de Chr. Geref. Kerk alhier, ontving een beroep naar Franeker. Advertentie m •O 62-63. Wandolijn nam de kruik in z'n handen. Hij keek naar Savador. Zo, nu ga ik kijken of de drank werkt! zei hij. En pas op als ik merk, dat je me bedrogen hebt! Nee, heus niet, zei Savador. Ik heb je eerlijk het recept opgegeven. Maar asjeblieft... laat me nu uit dit hok? Ik denk er niet aan, zei Wandolijn. Wie weet, wat voor kwaad je dan weer zou doen. Nee, mannetje... eerst ga ik de drank proberen. De president van de rechtbank te Am sterdam heeft, uitspraak doende in het kort geding van de ex-verzetsstrijdster „Louise" uit Den Haag contra de KRO, deze om roepvereniging verboden een aflevering uit haar televisieserie spionageverhalen van wijlen overste Oreste Pinto, waarin de belevenissen van eiseres (Louise) als spion ne worden weergegeven, uit te zenden. Tevens is de KRO verboden het ver- toningsrecht van deze al opgenomen af levering aan derden af te staan. Op over treding van dit verbod is een dwangsom gesteld van f 250.000. Het vonnis werd bij voorraad uitvoerbaar verklaard en de KRO veroordeeld tot de kosten van het geding 350). „Louise" had gesteld dat zij door vertoning van deze aflevering (waar in „Louise" wordt gespeeld door Ingrid Valerius en overste Pinto door Frits Butze- laar) in haar eer en goede naam zou wor den aangetast. 7 Bij de confectiefabriek Wust N.V. te Culemborg zijn de gemoederen momen teel vrij verhit. In een vergadering van de drie vakorganisaties van textielwerk- nemers is zelfs het woord staking ge vallen. De aanleiding tot deze situatie is de weigering van de directie van de N.V. om over 1962 aan het personeel een on eigenlijke winstuitkering van 3 pet. te verschaffen. Hiertoe is in de C.A.O. de mogelijkheid geschapen en vele textielbe drijven zijn hiertoe al over gegaan, ook de eveneens in Culemborg gevestigde textielunie Spencer Hey. De samenwerkende vakbonden hebben in een eerste bespreking met de directie van de N.V. Wust geen succes kunnen boeken. Vandaag vindt opnieuw overleg plaats. De tijd dringt, daar de winstuit kering voor 15 december dient te zijn gerealiseerd. Het argument van directie zijde is, dat zij reeds genoeg voor het personeel doet, doordat zij aan de vrou welijke werknemers bij huwelijk 500 uitkeert, als deze tenminste 6 jaar in dienst van de firma zijn geweest en bij minder dienstjaren een evenredig bedrag. De vakorganisaties brengen hier tegenin dat dit voor de mannelijke werknemers niet geldt en dat dit directieargument dus discriminatie in zou houden. ROTHERHAM (Reuter) Tientallen Britse militairen die graag voor hun diensttijd om is het burgerpak zouden wil len aantrekken, hebben hun naam geplaatst op de lijst van mogelijke kandidaten voor de tussentijdse verkiezing, die in maart in de Britse plaats Rotherham gehouden zal worden. In Groot-Brittannië geldt namelijk het militaire voorschrift, dat iedere miii- tair, die bekend heeft gemaakt dat hij zich kandidaat wil stellen voor een parlements zetel, uit dienst ontslagen moet worden. Per dag vragen zo'n twaalf militairen de papieren aan, die men moet invullen om kandidaat te kunnen staan. Vroeger werd van deze manier om voortijdig uit dienst te komen maar weinig gebruik gemaakt, omdat een kandidaat die er niet in slaagt een achtste van het totaal aantal uitge brachte stemmen op zich te verenigen, zijn waarborgsom van ruim 1.500 gulden kwijt is. Kortgeleden hebben twee militairen, die zich kandidaat hadden gesteld in een kies district, echter ontdekt dat men niet wer kelijk kandidaat behoeft te staan om uit dienst ontslagen te worden, maar dat een verklaring, dat men van plan is om dit te doen, voldoende is. Advertentie de beste Zweedse, Zwitserse en Duitse merken. Japanse zig-zag-naaimachines electrisch, in koffer ƒ350.— Het K.N.M.I. deelt mee: Het omvangrijke hogedrukgebied boven het vasteland van Europa neemt langzaam in betekenis af, maar het verplaatst zich maar weinig. In verband daarmee wordt er voor ons land nog geen belangrijke ver andering in de huidige weerstoestand ver wacht. De komende nacht zal het op de meeste plaatsen weer matig vriezen met morgen overdag korte tijd temperaturen enkele graden boven het vriespunt. Met de zwakke veranderlijke wind kan evenwel voornamelijk in de kuststreken iets vochtiger lucht van zee binnenstromen het geen plaatselijk mistvorming tot gevolg zal hebben. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland Neerslaglaatste 24 uur. SB c JS Den Helder onbewolkt z 2 0 Ypenburg onbewolkt windst. 1 0 Vlissingen onbewolkt windst. 4 0 Eelde onbewolkt z 3 0 De Bilt onbewolkt windst. 3 0 Twente onbewolkt windst. 5 0 Eindhoven onbewolkt windst. 4 0 Zd-Limburg mist O 3 0 Helsinki regen windst. 3 2 Stockholm licht bew. w 4 0 Oslo mist windst. -1 0 Kopenhagen mist w 2 0 Aberdeen onbewolkt windst. 9 0 Londen mist n 6 0 Amsterdam onbewolkt z 2 0 Brussel onbewolkt windst. 7 0 Luxemburg onbewolkt no 2 0 Parijs onbewolkt nno 2 0 Bordeaux onbewolkt n 8 0 Grenoble geheel bew ono 1 0 Nice half bew. n 12 0) Berlijn onbewolkt zw -1 0 Frankfort onbewolkt windst. 0 0 München onbewolkt windst. -5 0 Zurich zwaar bew no -4 0 Genève geheel bew n -1 0 Locarno onbewolkt windst. 4 0 Wenen onbewolkt windst. -3 0 Innsbruck onbewolkt windst. -4 0 Belgrado geheel bew. n -5 0 Rome onbewolkt no 10 0 Ajaccio half bew. no 11 0 Madrid onbewolkt windst. 9 0 Mallorca half bew. windst. 14 0,2 Lissabon geheel bew. n 0 Woensdag 5 december Zon op 8.30 uur, onder 16.30 uur. Maan op 14.02 uur, onder 0.14 uur. Maanstanden 4 dec. 17.48 uur eerste kwartier. 11 dec. 10.28 uur volle maan. 18 dec. 23 43 uur laatste kwartier. 26 dec. 23.59 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Linsdag 4 december Hoog water 8.28 en 20.59 uur. Laag water 3.45 en 16.14 uur. Woensdag 5 december Hoog water 9.33 en 22.11 uur. Laag water 4.47 en 17.21 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2