VAN NELLE'S Bonn erkent dat rechter Werner SS-lid was Sandys optimistisch over regeling kwestie-Kasjmir r WERELDNIEUWS w. Van dag tot dag Meer steun van VS voor YN in Kongo cPraató mmm Geen pensioen voor Schlegelberger Juwelierszaak in Londen beroofd Entente Nucleaire van Grote Drie? Geen kernproeven in de ruimte Indonesië neemt De Kroonduif" over DINSDAG 4 DECEMBER 1962 3 fN Cuba-crisis: insluipers sloegen hun slag in het Pentagon Chinese hulp voor Syrië Op M. Mok IN PRIJS VERLAAGD! NU 445.- Vj mmm Doos van 20 stuks 98 et i$l M II l i Dieven braken de kluis tijdens weekeinde open Adenauer naar De Gaulle Initiatief toegeschreven Bonn als vierde? Franco zeventig jaar oud Harriman en Sandys terug in India V astbesloten U itdunnen scpoog Wie de omstandigheden van de Indiase bevolking ook maar bij benadering kent, weet dat zij tegenover een eventuele op mars van het communisme in Azië een heel andere opvatting huldigt dan in welk Westeuropees land ook te constateren valt. De inval van de Chinese horden in In dia heeft dit volk geconfronteerd met een bedreigd vaderland, waarop een heftige reactie is gevolgd die Nehroe in staat stelt zijn land te mobiliseren. Het is niet de levensbeschouwing van het communis me, die India angst inboezemt, doch wel het gevaar dat de onafhankelijkheid ver loren zal gaan en de „vreemde" Chinees heer en meester zal worden. Het communisme heeft voor de Indiër geen aantrekkelijkheid, omdat het een materialistische levensbeschouwing is, die gebaseerd is op stoffelijke vooruitgang en volstrekt materialistische doeleinden stelt. Doch voor zover het communisme een einde zou kunnen maken aan de waar lijk mensonterende toestanden waarin de Indiase paupers leven, ziet de Indiër er geen overwegend bezwaar in. Hij be schouwt het communisme als een sociaal stelsel, op de basis waarvan hij zijn ver derstrekkende levensdoel, verankerd in zijn religieuze opvattingen, evengoed zou kunnen dienen als bijvoorbeeld op basis WASHINGTON De hernieuwde po gingen van Oe Thant tot hereniging van Katanga met Kongo zijn kennelijk op niets uitgelopen. Na de nietszeggende Spaak- Kennedy-verklaring wordt iets meer over de herenigingsplannen vernomen. In Washington maakte het ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren bekend, dat de V.S. hun militaire steun aan de V.N.- troepen in Kongo zullen uitbreiden „met het oog op het uitblijven van aanmerke lijke vorderingen in het V.N.-plan voor eenmaking van Kongo". Drie grote Amerikaanse transportvliegtui gen zullen naar Kongo worden gebracht om vrachtauto's en jeeps voor de V.N.- troepen aan te voeren. De Amerikaanse luchtbrug waarlangs goederen uit andere landen naar Kongo worden aangevoerd zal worden uitgebreid. De luchtbrug, aldus de Amerikaanse bekendmaking, zal helpen verzekeren dat de V.N. in staat zijn zich volledig te kwij ten van hun mandaat in Kongo (AP.). WASHINGTON Op het hoogtepunt van de Cubaanse crisis zijn uit het zwaar be waakte Pentagon in Washington, (het Amerikaanse defensie-centrum) zes schil derijen gestolen, zo hebben Amerikaanse functionarissen gisteren met het schaam rood op de kaken toegegeven. Enkele exemplaren van de collectie van meer dan duizend schilderijen over de tweede wereldoorlog verdwenen uit een gang in de buurt van de vertrekken van minister van Defensie McNamara (Reuter) DAMASCUS (Reuter-AFP) Premier Chaled Azem van Syrië heeft bekendge maakt, dat de ambassadeur van de Chi nese volksrepubliek in Damascus uit naam yan zijn regering Syrië economische en financiële hulp heeft aangeboden. Een Sy rische delegatie zal naar Peking gaan om een ontwerpovereenkomst op te stellen waarin de bijzonderheden van de Chine se hulp zullen worden neergelegd. NEW DELHI Volgens de laatste in lichtingen zijn de Chinezen nog niet be gonnen met de evacuatie van enkele voor uitgeschoven posten in Ladakh, zoals zij hadden aangekondigd te zullen doen. In het parlement verklaarde Nehroe, dat de Chinezen slechts bezig zijn hun linies uit te dunnen, maar dat zij niet werke lijk terugtrekken. De Sovjet-Unie heeft India verzekerd dat de bestelde Migstraaljagers „in de cember of iets later" zullen worden ge leverd. PARIJS Tweehonderd specialisten van de Amerikaanse militaire basis Evreux-Fauville in Frankrijk zijn naar India vertrokken. Vandaag is de eerste zending winter- uniformen uit West-Duitsland aan het In dische leger overgedragen. Als de zending is voltooid zullen 10.000 Indiërs aan het Himalaya-front zijn gestoken in door de Bondsrepubliek geschonken uniformen. (Reuter, AP). Op dezelfde stoel Men hoeft niet altijd verre reizen te ma ken of schokkende avonturen te beleven om uit zijn gewone baan te worden ge tild. Zulk een verplaatsing kan ook rusti ger in haar werk gaan, zo rustig zelfs dat men erbij op zijn stoel blijft zitten. Maar zie, die stoel is, zij het slechts even, de zitplaats geworden van een individu dat weliswaar uw eigen naam en uw eigen trekken draagt, maar dat, om het nu maar netjes te zeggen, tijdelijk van kwaliteit is veranderd. Gewoonlijk zit daar, wat mijn geval be treft, iemand die, onder enkele andere be zigheden, op de buitenbanen van de jour- listiek zijn rondjes trekt een schaatser buiten ploegverband, maar toch een schaatser die zijn familieband met de ech te, de beroepscollega's niet kan en wil ver loochenen. Dan, plotseling, verspringt er iets. Ik merk het doordat ik van schrijvend sub ject in te beschrijven object ben veran derd. De telefoon rinkelt en een krante man meldt zijn komst. Een fotograaf is ook al onderweg. Een andere dagbladdie naar vraagt geen belet, maar verschijnt onverhoeds en levensgroot aan de huis deur. Er is geen sprake van dat ik de versprongen schakel kan terugduwen. Na tuurlijk is het in theorie mogelijk alle be langstelling af te weren. Maar ik herinner me nog te goed de figuur die ik enkele ogenblikken geleden geweest ben en die zoveel gemeen had met de belegeraars van nu. Men mag niemand in een eerlijke broodwinning 'belemmeren, zelfs niet een vakgenoot die u achter de scheidslijn van het vak tracht te dringen. Ik laat me dus welgevallen dat men mij, de schrijfstift toegeschroefd in mijn borstzak gestoken, verhoren afneemt. Dat mijn wijsheden door andermans hand wor den geboekstaafd. Dat ik, buiten de rijen der penvoerders gezeteld, mijn gewicht in de trant van een minister of een pre sident-commissaris aan de man breng. Het is geen onplezierige situatie. Men kan zo ook leven. Niet te lang natuurlijk, ten minste wanneer men beslist geen minis ter of president-commissaris is. Maar een halve, desnoods een hele dag lang gaat het wel. Ik ben die jongens met hun no titieboekjes en hun klikkastjes van dienst en we zijn immers op aarde om elkaar diensten te bewijzen. Dat ik dit' nu doe op een andere dan mijn gebruikelijke ma nier, mag de pret niet drukken. We begrijpen elkaar, zij en ik. Het moet allemaal in de krant en wie zou zich dan niet gewillig onderwerpen? De krant is immers een stuk van onszelf. Er mag dan wat mij aangaat iets ver sprongen zijn, ik kom aanstonds terug. Het stormpje trekt voorbij en in de wind stilte daarna blijkt alles weer op zijn oude plaats te staan en te zitten. De deur gaat dicht achter de laatste jour nalistieke rug, de telefoon houdt eindelijk haar snater en het schrijfmannetje doet weer gewoon wat hem door de natuur is ingegeven. Vandaar dat wij, bezoekers en gastheer, in oprechte broederlijkheid een slokje tot .oms-nemen. De -scheidslijn begint al te- vervagen, we keuvelen nog wat over hei vak, we zijn het in alle opzichten met elkaar eens, we zijn trouw tot de laat ste pennekras. Ten bewijze waarvan de ze ontboezeming in het aangezicht van de lezende mensheid. Advertentie de Duitss vraag demonstratie bij: JAN GEYLVOET NAAIMACHINESPECIALIST Dcelstraat 35, Haarlem, Tel. 13538 van elk ander sociaal-economisch plan. Doch de bedreiging van de onafhanke lijkheid van zijn vaderland is een ander hoofdstuk. Vandaar, dat Nehroe thans de volledige medewerking voor zijn defen sieve maatregelen krijgt, nadat de In diër voordien altijd zeer lauw tegenover defensiehervormingen heeft gestaan. De „neutralistische" houding van India, die de laatste tijd van westerse zijde is be spot en gehekeld, was gebaseerd op de overweging dat een volkomen aansluiting bij het Westen evenzeer een gevaar van materialistische aard zou meebrengen als een buiging in de richting van het com munisme. Een volk dat zichzelf wil blij ven en de uitsluitend op materialisme ge gronde defensiepacten wil vermijden, heeft slechts een kleine kans om in die serene isolatie met rust te worden ge laten. India heeft die kans niet gekregen, moet nu noodgedwongen de hulp van het Westen inroepen en aanvaarden en voor zijn leven vechten met buitenlandse wa pens. Hoe deze strijd zal eindigen is moei lijk te voorspellen, doch het is wel zeker dat deze incidentele oorlog voor India niet een verandering van levensbeschouwelij ke staatsorganisatie betekent. India zal, als tenminste de wil van de meerder heid uitdrukking blijft behouden in het regeringsapparaat, ook na de oorlog met China neutralistisch zijn. Doch dat zal betekenen dat het, met een sociaal-eco nomisch saneringsproces voor de aller armsten, ook een levensbeschouwelijk bas tion tegen het materialistische communis me zal blijven. En dat is méér dan men van diverse Europese landen kan zeggen. De opmerkelijke houding van' de Sovjet- Unie na de Cubaanse crisis hangt onge twijfeld samen met de situatie waarin In dia verkeert. In dit verband is trouwens de opmerking van de secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant, over het gebrek aan begrip voor de gewijzigde mentaliteit van Moskou van groot belang. De sfeer waarin de verhoudingen zich op het ogenblik ont wikkelen lijkt uitermate gunstig voor die westelijke politieke koers, welke gebaseerd is op een zo stabiel mogelijke toestand: de toestand van betrekkelijke vriendschap tussen Oost en West, waarin ondergeschik te problemen kunnen worden opgelost en grote vermeden. Dit vereist echter van westelijke zijde het verlangen, de Sovjet- Unie te kunnen beschouwen als een macht die bereid is zich vreedzaam te me ten met de anderen en alle agressiviteit te laten varen. Dit verlangen is niet al tijd duidelijk gebleken. Er zijn stromingen in het Westen, die een eventuele ontwikke ling in de richting van stabiele verhoudin gen met lede ogen aanzien, omdat het zo gemakkelijk was de Sovjet-Unie te discri mineren en de kruisvaart tegen het com munisme te prediken veel gemakkelij ker dan een in belangrijkheid en potentie toenemende natie te dulden in de rij der wereldmachten. Met andere woorden: er zijn lieden in het Westen, die een even tuele verdwijning van het extreme com munisme in de Sovjet-Unie en een verder- schrijdende democratisering van Rusland zeer zouden betreuren, omdat zij daarmee met hun Russenhaat in een vacuum zou den komen te verkeren. Het is uiteraard nog steeds de kwestie Berlijn (of liever de kwestie Duitsland) die deze lieden grond genoeg levert om op te staan bij hun verwoede pogingen tot mobilisatie van het Westen tegen de Sov jet-Unie. Doch de andersdenkenden en dat is toch wel de meerderheid beseffen zéér wel dat de atmosfeer van het mo ment gunstig is om voorgoed af te reke nen met het smeulend oorlogsgevaar. Men kan het zelfs zó stellen: wanneer het Wes ten op dit ogenblik tot een daad zou kun nen komen die Moskou de zekerheid zou geven dat het geen nieuw Duits gevaar in Europa zal behoeven te vrezen, zou de veelgesmade en toch als enige mogelijk heid geprezen „coëxistentie" wellicht op vlotte wijze te bereiken zijn. Advertentie Met één Van Nelle's theebuiltje (groot formaat) zet u vlug en gemakkelijk 'n flinke pot heer lijke, krachtige thee. Om de hele familie van te laten genieten I Want de geur en fijne smaak van de beroemde Van Nelle's „Afternoon" melange zijn in het builtje extra geconcentreerd bewaard. kwaliteit! M jj ij BONN (AP) Het Westduitse minis terie van Binnenlandse Zaken heeft er kend, dat rechter Fritz Werner, die als president van een rechtbank in de zaak van de regering tegen de vereniging van nazislachtoffers (V.V.N.) door een der aanwezigen werd gebrandn. erkt als een voormalig nazi en lid van de S.S., in derdaad van beide organisaties deel heeft uitgemaakt. Volgens het Westduitse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft men altijd ge weten, dat rechter Werner lid van de nazipartij en de S.S. was geweest, maar de Westduitse regering beschouwt zulk een verleden niet als een beletsel voor het bekleden van een hoge functie, mits de persoon in kwestie niet schuldig is be vonden aan buitensporige gestrengheid of misdadige handelingen. De Sovjet-Unie en Oost-Duitsland hebben beide tegen de po gingen om de Vereniging van nazislacht offers verboden te krijgen geprotesteerd en beweerd, dat West-Duitsland tracht die genen, die tegen een mogelijke terugkeer van het nazisme waarschuwen, het zwij gen op te leggen. Een administratieve rechtbank in Lüne- burg heeft beslist, dat de gewezen plaats vervangend minister van Justitie in het kabinet van Hitler, Franz Schlegelberger, geen recht op pensioen heeft en bevolen, alle uitbetalingen onmiddellijk stop te zet ten. Schlegelberger heeft volledig pensioen ontvangen tot 1959, toen zijn pensioen werd gehalveerd op grond van een ge rechtelijke uitspraak, waarbij rekening werd gehouden met zijn nazi-verleden. In 1960 gaf een andere rechtbank, last, de (Van onze correspondent) LONDEN De reusachtige, onoverzich telijke metropolis Londen vormt reeds ja renlang het onvolprezen werkterrein voor rovers en inbrekers, die met de regelmaat van de klok hun slag slaan. Banken en winkels worden, zoal niet op klaarlichte dag, meestal in de nachtelijke uren van het weekeinde geplunderd. Gisterochtend bleek uit de kluis van een juwelierszaak in Knightsbridge horloges, goud en andere juwelen ter waarde van een half miljoen gulden te zijn verdwenen. Hoogst deskundige juwelendieven hebben zich, zonder dat iemand er iets van merk te, een weg door de dikke muur gebaand en een kluiswand opgeblazen. De dieven namen ten minste tweeduizend diamanten ringen, duizend trouwringen en alle gouden horloges mee. Ook de meest waardevolle artikelen, die voor de klanten moesten worden gerepareerd, werden gestolen. De bende verschafte zich toegang via een aangrenzende winkel en bracht daar een eigen alarmsysteem aan, waarover een der bendeleden met de vinger op de knop waakte. Alles ging zeer rustig in zijn werk. De indringers sleepten stoelen aan om zo nu en dan te kunnen rusten, daar bij nuttigden zij koffie en enkele sand wiches. Men vond de lege kopjes en de kruimels Met explosieven en zuurstof-acetyleen- snijders boorden zij de kluis open. Pogingen van een andere bende, om door te dringen tot een bankgebouw in Kensing ton en een andere in Kingston-on-Thames mislukten, omdat de inbrekers technisch niet bij machte waren de buit te bereiken, maar ook zij konden ongestoord hun gang gaan. PARIJS (Reuter) Bondskanselier Adenauer zal president De Gaulle in ja nuari in Parijs ontmoeten, zo wordt in de Franse hoofdstad vernomen. De bespre king wordt gehouden op grond van de eer der gemaakte afspraak tot coördinatie op diplomatiek, militair, cultureel en opvoed kundig gebied. betaling van het volledige pensioen te her vatten, maar hangende een beroep op de regering bleven de autoriteiten slechts de helft uitbetalen. Krachtens de jongste uitspraak, waarin wordt gesteld dat Schlegelberger als een werktuig van de nazis heeft geholpen het recht in Duitsland te ondermijnen, moet ook de betaling van het halve pensioen onmiddellijk worden gestaakt. Als Schle gelberger geen beroep instelt bij de «fe derale rechtbank of dit verliest, zal hij alle krachtens de pensioenregeling ont vangen gelden moeten terugbetalen. (Van onze correspondent) LONDEN Volgens de „Daily Mail" zouden Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten van plan zijn een weste lijke kernbomstrijdmacht te vormen, een „Entente Nucleaire". Dit zou waarschijn lijk het voornaamste doel zijn van Macmil- lans bezoek aan president De Gaulle en president Kennedy. Het nieuwe bondgenootschap zou uit sluitend een militair karakter dragen. De drie nationale kernstrijdmachten zouden operationeel met elkaar worden verbonden door opstelling van gemeenschappelijke doelen en gebruik van dezelfde waarschu- wings- en verbindingssystemen. De belang rijkste voorwaarde voor de verwezenlij king van het plan is dat de Franse en Britse kernstrijdkrachten politiek onafhan kelijk moeten blijven en in theorie afzon derlijk moeten kunnen worden gebruikt, of niet gebruikt indien de Amerikaanse presi dent „op de knop zou drukken" zonder raadpleging van Londen en Parijs. Ontkend wordt dat het plan een onder handelingsobject voor Macmillan zou zijn om Frankrijk de Brits-Amerikaanse tech nische kernbomkennis te geven, in ruil voor een tegemoetkomender houding van De Gaulle inzake de Britse toetreding tot de Europese Economische Gemeenschap. De Amerikaanse regering zou hebben ge weigerd deze troefkaart uit te spelen, na dat de Britse minister van Defensie, Thor- neycroft hierover in de Verenigde Staten een balletje zou hebben opgegooid. De Amerikanen maakten duidelijk dat, indien er geheimen aan Frankrijk worden onthuld deze alleen rechtstreeks van de Verenig de Staten zullen moeten komen. De Ver enigde Staten zouden verder hebben gega randeerd, dat indien Frankrijk tot een nu cleair bondgenootschap toetreedt het de gelijke van Groot-Brittannië zal worden. Opgemerkt wordt nog dat een integratie van de drie kernstrijdkrachten een extra beveiliging zou betekenen tegen vergissin gen of tegen roekeloze actie. Een nucleair driemogendhedenverdrag zou de grondslag moeten vormen voor een afschrikmacht van de Noordatlantische Verdragsorganisa tie, welke ook andere Europese bondgeno ten zou omvatten, aldus de „Daily Mail". Deze laatste opmerking slaat kennelijk op de Westduitse Bondsrepubliek. Tot dusver was de Britse politiek dat West-Duitsland geen nucleaire wapens zou moeten krijgen doch de bezwaren zijn blijkbaar minder wanneer er sprake zou zijn van een col lectief wapen, al trachten Frankrijk en Groot-Brittannië zich een zekere onafhan kelijkheid voor te behouden. Het laatste woord hierover is nog lang niet gezegd. NEW YORK (Reuter) De Amerikaan se afgevaardigde in de politieke commis sie van de UNO, senator Gore, heeft mee gedeeld dat zijn regering niet van plan is kernwapens in een baan om de aarde te brengen als zij daartoe niet door hande lingen van de Sovjet-Unie wordt gedwon gen. Hij verzocht de Russen eveneens af te zien van maatregelen die de ruimte in de bewapeningswedloop kunnen betrekken. Voorts verzocht hij de Sovjet-Unie in te stemmen met een verbod van kernproe ven in de ruimte. Senator Gore zei geen bezwaar te zien tegen het lanceren van waarnemingssatel lieten. De Russische afgevaardigde Moro- zov zei ook het gebruik van deze „spio- nage"-satellieten verboden te willen zien. Hij verklaarde zich voor een internationaal verbindingsstelsel door middel van kunst manen. MADRID (AP) Generaal. Francisco Franco is vandaag zeventig jaar geworden. Volgens zijn artsen verkeert de Spaanse ,caudillo". in blakende gezondheid. DJAKARTA Indonesië zal op 1 janu ari de dochtermaatschappij van de K.L.M., „de Kroonduif" op Nieuw Guinea overnemen. De desbetreffende overeen komst is getekend door de minister voor Luchtvaart, R. Iskandar, en de onderdi recteur van de K.L.M., dr. Van Konijnen burg. De Indonesische luchtvaartmaat schappij Garoeda zal „De Kroonduif" ex ploiteren tot 1 mei 1963. Na 1 mei 1963 zal „De Kroonduif" ge heel opgaan in de Garoeda. Krachtens het contract zal Indonesië de drie twee motorige Pioneer-vliegtuigen van „De Kroonduif" kopen. Vier Beaver-toestellen, die eigendom zijn van het Nederlandse bestuur op Nieuw-Guinea, zullen worden overgëdragen. De Garoeda zal een Convair en een Dakota toevoegen aan de vloot van „De Kroonduif". Minister Iskandar zei, dat een mogelijke hervatting van de diensten der K.L.M. op Indonesië bij de onderhandelingen over „De Kroonduif" niet ter sprake is gekomen. Na 1 januari zal „De Kroonduif" geen Nederlanders meer in dienst hebben. De Amerikaanse onderminister voor het Verre Oosten, Averell Harriman, en de Britse minister voor Gemenebest-zaken, Duncan Sandys, zijn van hun missies naar India en Pakistan in hun hoofdsteden te ruggekeerd. Harriman heeft volgens gezaghebbende kringen tegenover president Kennedy de verwachting uitgesproken, dat China een plan voor lange termijn heeft opgesteld om India te verzwakken en rijp te ma ken voor het communisme. De Chinese aanvallen zouden zich herhalen en India zou nog zeer lang westerse hulp nodig hebben. Volgens genoemde kringen zetten de V.S. en Engeland hun hulp voor India's eerste militaire behoeften voort, maar is nog geen beslissing genomen over hulp op lange termijn. Een verzoening tussen India en Ame- rika's bondgenoot Pakistan zou op den duur toch wel een eis worden voor Ame- rika's hulpverlening aan India, aldus deze kringen. Op het vliegveld van Londen verklaar de Duncan Sandys, dat de kansen op een Indisch-Pakistaanse verzoening in de moei lijke kwestie-Kasjmir groter zijn dan ooit tevoren. Hij weersprak met stelligheid „het ongelukkige gerucht" dat een pact tussen China en Pakistan op handen zou zijn. Sandys zei dat hij in beide landen had aangedrongen tot een regeling te komen, „niet alleen vanwege de Chinese dreiging, maar ook uit morele overwegingen". Sandys was overtuigd geraakt van de Indische vastbeslotenheid om voor veilig heid en vrede nooit meerte vertrouwen op de goede trouw van China en om het best mogelijke verdedigingsapparaat op te bouwen, zelf als dit de economische vooruitgang van India zou vertragen. De Labour-oppositie had veel lof voor Sandys pogingen om de Indiërs en de Pakistani er toe te krijgen hun veertien jaar oude geschil over de bergstaat Kasjmir, waar hun legers tegenover el kaar staan en nog steeds V.N.-waarne- mers vertoeven, te beslechten. Treinenliefhebber. In Engeland is de 17-ja- rige James Davies veroordeeld tot een boete van 1000 gulden omdat hij een diesellokomotief te pletter heeft gereden. De joyrider maakte zijn fatale rit op 3 oktober, toen het Engelse spoorwegper soneel voor een dag in staking was. Imam exit. Het Britse socialistische La gerhuislid Dick Taverne heeft na een reis door Jemen gemeld, dat de nieuwe republikeinse regering het land evenzeer onder haar gezag heeft als dat vóór de revolutie met het monarchistische be wind het geval was. Volgens hem is er geen twijfel aan, dat het Republikeinse bewind populair is bij de bevolking. Hou je bij je leest. In een schoenmakers winkel in Rome heeft een ontploffing twee mensen om het leven gebracht en zes gewond. De zaak werd gebruikt voor onwettige vervaardiging van vuurwerk ter viering van oud en nieuw. s-|Ï6NVK ER- Moskou. De Moskouse ondergrondse heeft dit jaar meer dan een miljard passagiers vervoerd of ongeveer 2,7 miljoen per dag, aldus tass. Moskou heeft een be volking van meer dan 7 miljoen zielen. Bommen. In Valencia is 's nachts voor het paleis van justitie een zelfgemaakte bom ontploft. De dag tevoren ontplofte een bom in San Sebastian. Geen politiek. Elf hoge officieren van de Turkse luchtmacht zijn van hun functies ontheven omdat zij zouden hebben gepro beerd de politiek in de strijdkrachten te brengen. Vier hunner hadden de rang van generaal. Majesteitsschennis. De politie in Athene heeft nummers in beslaggenomen f van het Atheense avondblad Athinaiki en de uitgever en de hoofdredacteur gear resteerd op beschuldiging van belediging van de Griekse kroon. Het blad was uit gekomen met een artikel over de moe der van koningin Frederika, die in Braun schweig in Duitsland woont. Volgens het blad hadden koningin Frederika en haar broers hun moeder in de steek gelaten. Nood. In alle synagoges van Israël wordt tweemaal per dag om regen gebeden. De boeren maken zich ernstige zorgen als gevolg van het ongewoon warme, droge weer. De weersverwachting luidt: aanhoudend droog en warm. Ijzingwekkend. In New York heeft een 25- jarige medische uitwisselingsstudent uit India zijn 17-jarige zwangere vrouw door een morfine-injectie om het leven ge bracht. Hij sneed het lijk in stukken en borg die in een ijskast, waar zij door de hospita werden ontdekt. De jongeman verklaarde aan de politie dat hij het hoofd van zijn vrouw in een kartonnen doos in het water had gegooid. Feodale fratsen. Koning Saoed van Saoedi- Arabië is gisteren per vliegtuig in Genè- ve aangekomen voor een medisch onder zoek. In de Cecil kliniek is een suite van acht kamers gereserveerd voor de koning, zijn gevolg, en zijn lijfwachten.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3