Route van de rouwstoet wordt door militairen afgezet De BB is thans aangepast aan nieuwe inzichten Pleidooi op concilie voor de rechten van de bisschoppen Anna en de wereldkaart Saf OSRAM TUSSEN HEMEL EN AARDE Militair eerbetoon op 8 december Van kwart voor tien tot halftwee elke minuut een kanonschot in Den Haag Vijftien jaar voor adjudant van Salan Oltfidoifluntt Metro-schuilkelder in Rotterdam voor 12.000 personen Rusland wil niet meebetalen Tristanners terug naar hun eiland Ontwapening stuit af op inspectie Trein woei van viaduct Experimentele duik kost twee mannen het leven Lady Tweedsmuir in Brits kabinet DINSDAG 4 DECEMBER 1962 7 Route afgezet door militairen lampen Iedere minuut een kanonschot Geen tribunes op markt in Delft CORSETTEN Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Meer aandacht gevraagd voor het werk van leken V.N. op zwart zaad Westerse beschaving kan hen niet bekoren Neutrale oplossing voor Russen onaanvaardbaar Mystiek Politiek Opvolgster van Thomas Galbraith Ongeveer 9.000 militairen van de Koninklijke Landmacht, de Koninklijke Luchtmacht en de Koninklijke Marine zullen betrokken zijn bij het militair eerbetoon bij de bijzetting van het stoffelijk overschot van prinses Wilhelmina op 8 december. Zij zullen ofwel deel uitmaken van de erewachten bij het paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag en de Nieuwe Kerk in Delft, ofwel de afzetting vormen langs de route welke de rouwstoet zal volgen. Van 's ochtends acht uur af zal bij het paleis aan het Lange Voorhout een ere wacht staan opgesteld, die bestaat uit een compagnie van honderd van het Gardere giment Fuseliers Prinses Irene met vaan del en vaandelwacht. Daarbij zal aanwe zig zijn de commandant van het gardere giment, luitenant-kolonel der fuseliers W Michielsen. Ook zal zijn opgesteld de Jo- han Willem Frisokapel, die tijdens het uit dragen van het stoffelijk overschot uit het paleis zacht het volkslied zal spelen. Bij de kerk in Delft zal de erewacht bestaan uit een erecompagnie van de mariniers met vaandel en vaandelwacht, onder com mando van kapitein der mariniers P. P H. Engles. Verder zal zijn opgesteld de marinierskapel der Koninklijke Marine. Het voorste gedeelte van de stoet be staat uit een detachement van de Konin klijke Marechaussee van 24 man. In dat gedeelte van de stoet bevindt zich ook de territoriaal bevelhebber West, brigade-ge neraal L. E. Hinrichts, en de comman dant van 't voorste gedeelte, luitenant-ko lonel der mariniers T. Jonkman. Dat eer ste gedeelte van de stoet bestaat verder uit een compagnie van de Koninklijke Ma rine van honderd man, een compagnie van het elfde bataljon infanterie Garde Grena diers van honderd man, de zo genoemde „Koningcompagnie", en een compagnie van de Koninklijke Luchtmacht van hon derd man, samengesteld uit personeel van de Luchtmacht-instructie- en militaire op leidingen-school. Daarna volgt de konink lijke rouwstoet. In het achterste gedeelte van de stoet zijn ingedeeld de kapel van de Koninklij ke Luchtmacht, een compagnie van de Ko ninklijke Marine van honderd man en een compagnie van het twaalfde infanterieba- taljon Garde Jagers van honderd man en een compagnie van de Koninklijke Lucht macht van honderd man. Dit achterste ge deelte staat onder commando van luite nant-kolonel J. de Geus van de Koninklij ke Luchtmacht. De stoet wordt gesloten door een detachement van de Koninklijke Marechaussee van twaalf man. Vele militairen zullen ook worden inge schakeld bij de afzetting van de route wel- ke de stoet zal volgen. Van het paleis aan het Lange Voorhout tot aan het Rijswijkse- plein zullen worden opgesteld een detache ment van de opleiding onderofficieren der Koninklijke Marine van dertig man, een detachement van de Koninklijke Militaire School van tachtig man en een detache ment van de onderofficiersopleiding der Koninklijke Lucht van twintig man. Verder leveren de studentenweerbaarheidskorpsen E Advertentie uit Utrecht, Leiden, Amsterdam en Gro ningen respectievelijk 20, 40, 20 en 20 man. De leden van deze korpsen zijn gekleed in ceremonieel tenue. Voor afzetting van de route zijn verder ingedeeld vierhonderd man van de Koninklijke Marechaussee en dertien compagnieën, dertienhonderd man, van het eerste legerkorps. Van het paleis tot aan het Rijswijkseplein zal om de twee meter een militair staan. Van het Rijs wijkseplein tot aan de Hoornburg wordt de afzetting verzorgd door elf compagnie- en, elfhonderd man, van het eerste leger korps, die met een tussenruimte van vijf meter zullen worden opgesteld. Langs de Rijksweg, van de Hoornbrug tot aan de bebouwde kom van Delft, zullen 1600 man staan, ook weer om de vijf meter één. Daar is voor beschikbaar personeel van de kaderscholen en wel van de infanterie (500 man), de cavalerie (100 man), de veldartillerie (200 man), de LUA (140 man), de genie (80 man), de verbindings dienst (180 man), de technische dienst (60 man), de geneeskundige troepen (40 man), de Koninklijke Marechaussee (40 man) en de militaire administratie (180 man). In de bebouwde kom in Delft zal de route tot aan de kerk zijn afgezet (om de twee meter één man) door personeel van vijftien compagnieën (totaal 150 man) van het eerste legerkorps. Verder zullen daar langs de route opgesteld worden 300 man van de LUA, 100 man van het Regiment Van Heutsz, 100 man van de Koninklijke Lucht macht en 100 man van de Koninklijke Marine, voorts 100 adspirant reserve-offi cieren van de marine en 500 man: van de scholen voor reserve-officieren van de infanterie (180 man), de cavalerie (30 man), de veldartillerie (100 man), de LUA (40 man), de genie (30 man), de verbindingsdienst (20 man), de technische dienst (20 man), de intendance (30 man), de aan- en afvoertroepen (10 man), de geneeskundige troepen (10 man), de Ko ninklijke Marechaussee (10 man) en de militaire administratie (10 man), gene- vens 50 van de school reserve-officieren van de luchtmacht. Op de markt in Delft zal worden opge steld een detachement van het Delfste Stu- dentenweerbaarheidskorps van 30 man in ceremonieel tenue, verder staan 180 ca detten van de Koninklijke Militaire Acade mie en 170 adelborsten van het Koninklijk Instituut voor de Marine. Bij de ingang van de grafkelder in de kerk zal een erehaag van zes adelborsten, zes cadetten van de Koninklijke Landmacht en zes cadetten van de Koninklijke Lucht macht worden opgesteld. Een detachement samengesteld uit personeel van de mili taire vrouwenafdelingen van de landmacht de luchtmacht en de marine zal in de kerk beschikbaar zijn voor het aanwijzen van de plaatsen. Van het tijdstip af dat het stoffelijk over schot uit het paleis aan het Lange Voor hout zal worden uitgedragen om kwart voor tien 's morgens tct 's middags half twee zal iedere minuut een artille rieschot weerklinken. Deze schoten wor den afgevuurd op het Malieveld en op de vliegbasis Ypenburg door personeel van de elfde en de twaalfde afdeling veldartillerie van het eerste legerkorps. Zowel op het Malieveld als op Ypenburg zullen zes stuk ken staan opgesteld. De twee bij erewach ten ingedeelde vaandels en de trommels van de militaire muziekkorpsen zullen niet omfloerst zijn. Burgemeester en wethouders van Delft hebben besloten geen tribunes op de Markt toe te laten, omdat dit de waar digheid van het Marktplein bij de plechtig heid zou schaden. Op podia in de kerk komen totaal 1681 plaatsen. Met het aantal andere beschik bare plaatsen zal er totaal voor ongeveer 2800 genodigden plaats zijn. 'jC' J Advertentie Modisch en medisch verantwoord imcmaïra: Rabiës. Donderdagavond 6 december zal in Amsterdam op twee plaatsen een begin worden gemaakt met de massale in enting van honden tegen rabiës. Het ligt in de bedoeling zo spoedig mogelijk op in totaal achttien plaatsen in de stad inen- tingsposten in te richten. (Van onze correspondent) PARIJS Ex-kapitein Jean Ferrandi, een voormalige adjudant van ex-generaal Salan, in de tijd dat hij aan het hoofd stond van de geheime legerorganrsatie, is door een .militair tribunaal in Parijs tot vijftien jaren gevangenisstraf veroordeeld. Ook zijn als zijn bezittingen verbeurd ver klaard en zijn militaire en civiele onder scheidingen ingetrokken. Ofschoon Ferrandi in het voorjaar, kort na zijn arrestatie, dreigde een reeks spec taculaire onthullingen te zullen doen over Franse ministers en andere politieke kop stukken wegens hun medeplichtigheden jegens de O.A.S., heeft zijn proces toch weinig licht op de jongste gebeurtenissen kunnen werpen. Ferrandi verklaarde dat hij vorig jaar een clandestien vraagge sprek met de Salan voor een Amerikaans televisie station tot stand heeft gebracht. Nadat de film in de Verenigde Staten ,was vertoond, verbood de Franse regering aan buitenlandse journalisten het contact met de O.A.S. op straffe van uitwijzing Advertentie BUREAU-, KANTOOR- en ZAKAGENDA'S De reorganisatie van de Bescherming Bevolking is thans voltooid. Dit deelt de minister van Binnenlandse Zaken, mr. To- xopeus, aan de Tweede Kamer mee. De B.B. moet, aldus de minister, steeds met haar tijd meegaan en zich voortdurend aanpassen aan nieuwe veronderstellingen omtrent plaats, omvang en aard van de ingeval van een oorlog te verwachten aan vallen en aan nieuwe inzichten omtrent de aan de beschermingsorganisatie te stel len eisen. De jongste militaire veronder stellingen en de ervaringen in de jaren daarvoor opgedaan, noopten tot een aan passing. De daarmee gepaard gaande re organisatie heeft thans haar beslag ge kregen. Een deel van het bedrag van 1.025.000 dat op de begroting van Binnenlandse Zaken voor 1963 is uitgetrokken voor het scheppen van schuilgelegenheid, is be stemd voor deelneming in de bouw van schuilgelegenheid in combinatie met de uitvoering van het metroproject in Rot terdam. Er zal daar openbare schuilge legenheid komen voor 12.000 personen. Het streven is, schuilvoorzieningen zoveel mo gelijk te treffen in combinatie met de uitvoering van andere bouwprojecten en (Van onze correspondent) ROME Professor Gasbarrini, de lijf arts van Paus Joannes zal donderdag be kend maken of de Paus in staat is deel te nemen aan de plechtige sluiting van het eerste deel van het concilie. De con gregatie van maandag was opnieuw ge wijd aan het ontwerp inzake de kerk. Dit schema handelt namelijk over bijzon der subtiele maar ook zeer belangrijke kwesties. In hoofdzaak komt het hierop neer: bij het eerste Vaticaanse concilie van 1869- 1870 werd de dogmatische constitutie van de kerk slechts zeer ten dele vastgelegd. Bij de onderbreking waren slechts vier punten van het toenmalige ontwerp ge reedgekomen. Die vier punten handelden over het apostolische primaat van de Paus en over zijn leergezag. Het deel van het .optwerp, waarin de positie der bisschop pen nader zou worden bepaald, was niet aan de orde gekomen. Het gevolg daar aan is geweest'dat gedurende'Isijiia een eeuw in de rooms-katholieke wereld de nadruk te veel is gevallen op de voor rechten van de Paus en er te weinig aandacht is geschonken aan de rechten van de bisschoppen. Na bijna een eeuw be staat er een grote stroming, die deze toe standen wenst te handhaven. De theolo gen zijn allen opgegroeid in die denk beelden. Daartegenover bestaat echter een andere stroming maar dan toch bij- NEW YORK De communistische lan den, Frankrijk, Portugal, Zuid-Afrika en nog enkele landen, hebben nog niets be taald in de kosten van de V.N.-legers in Kongo en het Midden-Oosten. Secretaris-generaal Thant deed gisteren een dringend beroep op de Assemblee, om de uitspraak van het Internationale Gerechtshof te aanvaarden^ dat de kosten van de wereldorganisatie voor het behoud van de vrede gezamenlijk door de leden dienen te worden gedragen. De Russische afgevaardigde hield ech ter staande, dat de V.N.-operaties in Kon go en het Midden-Oosten teen financiële verplichtingen voor de leden meebrengen, omdat deze uitgaven niet door de Veilig heidsraad maar door de Algemene Ver gadering werden goedgekeurd. (Reuter- AP). (Van onze correspondent) LONDEN De bevolking van het ei landje Tristan da Cunha in de zuidelijke Atlantische Oceaan, die ruim een jaar ge leden wegens vulkaanuitbarstingen naar Engeland werd gebracht, heeft in een (ge heime) stemming met 148 tegen 5 besloten naar haar weer bewoonbaar verklaard eiland terug te keren. Zij geeft de voor keur aan de rust en volkomen afwezig heid van haast en gejacht boven de wes terse beschaving. Slechts enkele jongeren willen in Engeland blijven. Tristan da Cunha ligt drieduizend kilo meter van de buitenwereld. De Tristan ners wonen op het ogenblik in een afge dankt kamp van de Britse luchtmacht bij Southampton. In februari zal een groep van vijf tig eerst terug gaan. Eigenlijk hadden al len tegelijk zo spoedig mogelijk willen vertrekken, maar de regering acht het noodzakelijk dat er eerst een voorhoede gaat om de achtergelaten woningen en het bouwland op te knappen en ook het vee te verzorgen, dat er nog vredig rond loopt. De hoofdman van de Tristanners weigerde de vijftig eersten aan te wij zen, vandaar dat de regering dit heeft gedaan. Een groep van twaalf is in au gustus ai teruggevaren om de schade op te nemer- Een hartverwarmend plaatje uit Wash ington, waar mevrouw Jacqueline Kennedy in een nationale televisie uitzending het woord voerde ter ge legenheid van een zogenoemd „Ame rikaans kunstjuweel". President Ken nedy applaudisseert voor de char mante spreekster, die hem met een lieve lach dankt. GENèVE (Reuter) De kans moet ge ring worden geacht, dat de afgevaardig den der zeventien landen, die in Genève proberen een verbod op kernproeven te produceren, rog voor Kerstmis succes zul len hebben. De Russische afgevaardigde, Tsarapkin, noemde deze mogelijkheid al thans erg klein. De conferentie gaat eind deze maand op reces. Een datum waarop men elkander weer zal ontmoeten is nog niet vastgesteld. De neutrale groep aan de Geneefse ta fel probeerde maandag weer eens de Rus sische barrière van bezwaren tegen in spectie op haar grondgebied, te doorbre ken met een voorstel een commissie van wetenschapsmensen te vormen, die op naleving van een voorlopig akkoord zou mogen toezien door middel van een aan tal inspecties ter plaatse. „Het vragen om inspectie is een reeds eerder toegepast en beproefd middel om een akkoord te verhinderen", zo luidde het antwoord van Tsarapkin. Hij schoof wel weer het denk beeld van de „zwarte dozen", de onbe mande seismische stations, naar voren. Dit zou een „basis voor overeenstemming" kunnen verschaffen, zo zei hij. De Amerikaanse afgevaardigde, Dean, zei, dat uit de woorden van de neutrale afgevaardigden gebleken is, dat „een ze ker aantal" inspecties ter plaatse noodza kelijk is. De Verenigde Staten verwelkom den de nieuwe voorstellen en zullen ze zorgvuldig overwegen, aldus Dean. BELGRADO (Tanjoeg) Bij Oton in Kroatië zijn gisteren 13 wagons van een goederentrein van een viaduct gewaaid. De windkracht was 150 tot 180 km. per uur. Het ongeluk kostte vier mensen het leven. De wagons maakten een val van 28 me ter en kwamen op twee huizen terecht, waarin zich niemand bevond. Een van de j huizen werd volkomen verwoest. TUSSEN HET oplaten van een kunstmaan met knipperlichtsignalen en het vervaardigen van nauwkeurige wereldkaar ten bestaat op het eerste gezicht maar wei pig sa menhang. Toch is Anna, de satelliet die de Ame rikanen op 31 oktober hebben gelanceerd, met die bedoeling de ruimte in gestuurd, waar zij nu haar kringloop om onze planeet beschrijft. Dat de fotografie hierbij een essentiële rol speelt, betekent niet dat wij nu een soort ruimtekartering aan het ontwikkelen zijn op de manier van de luchtkartering van vlieg tuigen uit. Het gaat pre cies andersom: niet Anna fotografeert de aarde, maar wij fotograferen van de aarde af Anna's knipperlichten. Doordat Anna beweegt, trekt dat licht een spoor op onze fotografische pla ten, niet ongelijk aan het lichtspoor van een mete oor of als we lager bij de grond willen blijven het lichtspoor van de kop lampen van een rijdende auto, gefotografeerd met een enige tijd openstaan de lens. Hebben we met de be stuurder van die auto af gesproken, welke snel heid hij zal rijden, dan kunnen we door meting van het lichtspoor op onze foto uitmaken, wel ke weg hij heeft afgelegd in de tijd dat onze lens open heeft gestaan. Kennen we ook nog de afstand tussen lens en auto, dan kunnen we zelfs ook constateren of onze automobilist zich precies aan de snelheids afspraak heeft gehouden heeft hij te langzaam ge reden dan zal het licht spoor korter zijn dan wij tevoren hadden berekend en in het andere geval langer. DIT vereenvoudigde voorbeeld illustreert hoe onze waarneming van Anna werkt. Eerst is de „ideale baan" berekend- Dat is de baan die zij zou volgen als de aarde en de maan zuiver bolvormige lichamen zouden zijn. Nu wordt waargenomen hoe de werkelijke baan van Anna afwijkt van die ideale. Die afwijkingen zijn een gevolg van variaties in het zwaartekrachts- veld van de aarde en de maan. Deze hemellicha men zijn nu eenmaal geen gladde biljartballen met een homogene inwendige massaverdeling: een ku bieke meter zeewater een kubieke meter ijzer houdend gesteente. Die ongelijkheid leidt tot variaties in het gra- vitatieveld van de aarde en die variaties komen tot uiting in baanstorin- gen van de satelliet. Ver gelijking van die storin gen met de berekende ideale baan leert ons dus, in hoeverre de vorm van de aarde afwijkt van de (ideale) bolvorm. Zo is een aantal jaren geleden de conclusie dat de aarde peervormig is, afgeleid uit waarnemingen van een Vanguard-satelliet. DIT SOORT informa ties dient onder meer de geologie, voor het bestu deren van de krachten en weerstanden die in de aardkost optreden Zelfs de gang van zaken in een ver verleden laat zich hieruit afleiden: zo is een Amerikaanse geoloog tot de slotsom gekomen dat die peervorm vijftig mil joen jaar geleden is ont staan, toen de aswente ling van onze planeet 23 uur en 30 minuten duur de. G. v. W. Berekening van de snelheid van bijvoorbeeld een lichtgevende aardsatelliet (streepje op foto) is mogelijk door een fotografische tijdopname. na uitsluitend in West-Europa die op komt voor een grotere macht van de bis schoppen, die meer kans moeten heb ben binnen de grenzen van hun eigen bisdom sterker de eigen persoonlijke in zichten te volgen, binnen het door Rome vast te stellen kader. Deze dingen dient men te weten om te begrijpen waarop de critiek op het schema inzake de kerk gebaseerd is. In het korte perscommuniqué over de dis cussie van gisteren blijkt dat het sche ma weliswaar gunstig is ontvangen door een groot aantal der concilievaders, maar dat er nog heel wat critiek wordt uitge oefend. Verscheidene vaders vinden het veel te juridisch en te weinig pastoraal en wijzen erop dat de macht van de bis schoppen en van het college der bisschop pen dat is tenslotte het concilie niet voldoende wordt onderstreept. Er wordt zodoende te weinig randacht ge schonken aan de plaats der leken in de kerk, die men toch niet mag zien als alleen maar uitvoerders van door de hiër archie uitgestippelde richtlijnen. Wat de bisschoppen betreft wordt erop gewezen dat het nodig is meer te doen uitkomen dat zij door een band van chris telijke liefde gebonden zijn aan de Paus en dat het niet aangaat zich te beperken tot alleen maar onderstrepen van hun ju ridische afhankelijkheid van Rome. Vol gens sommigen zou het schema duidelijker het zichtbare juridische en hiërarchische karakter der kerk moeten onderstrepen, terwijl anderen daarentegen van mening zijn dat daaraan, al veel te veel aan dacht wordt geschonken en dat men naar voren moet brengen het bovennatuurlijke karakter van de kerk, het mystieke lichaam van Christus. Eigenaardig is de uitspraak van enke le vaders ten aanzien van de betrekkin gen tussen kerk en staat. Zij menen dat de leer van de kerk op dit punt op dus danige wijze dient te worden geformu leerd dat zij niet kwetsend is voor de politieke mening van bepaalde regeringen. De kerk moet te allen tijde bereid zijn vervolging het hoofd te bieden, maar het ligt niet op haar weg vervolging uit te lokken. de schuilruimten tevens een vredesbe- stemming te geven. De openbare schuilgelegenheden zijn voornamelijk bedoeld om aan zich bij een alarm op straat bevindende perso nen bescherming te verschaffen. De schuil gelegenheden worden nabij drukke ver keerspunten geprojecteerd. De bevolking moet in 'de eerste plaats in de eigen woning vorozieningen treffen om zich zo goed mogelijk te beschermen, aldus minister Toxopeus. In voorbereiding is een serie folders die nadere technische bijzonderheden inhou den omtrent de mogelijkheden die er zijn om zich in verschillende huizentypen met eenvoudige middelen in oorlogstijd tegen het gevaar van atoomstraling te bescher men. Daarnaast is in onderzoek de vraag wat er voor dat deel van de bevolking, dat in eigen woning met toepassing van eenvoudige middelen geen redelijke be scherming tegen dit gevaar kan vinden, kan worden gedaan. Ten aanzien van de ze categorie gaan de gedachten van de minister in de richting van het gebrui ken van schuilmogelijkheden in openbare en andere grote gebouwen. De minister van Defensie heeft in de jaren 1958 tot 1962 177.518 militaire dienst plichtigen zonder mobilisatiebestemming ter beschikking van de B.B. gesteld. Voorts kan de B.B. beschikken over alle buiten gewoon dienstplichtigen. Een experimentele duik naar de diepzee bodem heeft twee mannen het leven ge kost. In plaats van lucht zouden zij een door de Zwitserse wiskundige Hans Kei ler uitgedacht stikstofloos gasmengsel in ademen. Uitgerust met rubberpakken en gastanks daalden Keiler en de Londenaar Peter Small in een duikerklok af tot 300 meter diepte voor de kust bij Los Angeles. Op die diepte is de druk 30 maal zo hoog als aan de oppervlakte. De meeste duikers wordt het op 75 meter diepte al te mach tig, maar Keller had revolutionaire ver wachtingen van zijn geheim gehouden vin ding. Op de zeebodem zouden de twee mannen de klok verlaten en vijf minuten rondzwemmen voor een televisiecamera die met de klok van een schip was neer gelaten. Wat er is misgegaan is niet precies be kend, maar Peter Small overleed enkele uren nadat hij was opgehaald, Keiler kwam in benarde staat boven en de duiker Christ Whittaker, die het British Underwa ter Centre vertegenwoordigde en bij het ongeval te hulp kwam, is verdronken. Zijn stoffelijk overschot is nog niet gevonden. (AP). (Van onze correspondent) Londen. De 47-jarige Lady Tweedsmuir, Conservatief Lagerhuislid voor Zuid-Aber- deen, de jeugdigste en knapste grootmoe der van het parlement, is Thomas Gal braith opgevolgd als onder-rninister van Schotland. Galbraith nam ontslag nadat brieven van hem aan de spion Vassall waren gepubliceerd. Tot nu toe wordt aangenomen dat Galbraith onschuldig is, maar de kwaadaardige geruchten, dat hij medeplichtig zou zijn, worden door het speciaal door de regering benoemde tribunaal onderzocht. Lady Tweedsmuir, sinds 1946 lid van het Lagerhuis, is de derde vrouw in de regering. Zij heeft naam gemaakt door haar werk als lid van de Britse delegatie bij de UNO, in de raad van Europa en in de Vluchtelingencom- missie.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7