Maximumaftrek voor zgn. 5 pet-regeling wordt f 800 Aanslaggrens loontrekkenden Publieke vrouw spoorloos in Amsterdam Ontslapen vorstin verliet Het Loo voor altijd wordt verhoogd tot f 12.000 HET WEER DIJKSTRA Nationaal televisie programma op zaterdag geheel uitverkocht Regering wijzigt belastingontwerpen Zaterdag geen film- en toneel voorstellingen In Den Haag brachten vele autoriteiten haar gisteravond een laatste groet 'efore you êuy! lampen 48e JAARGANG NUMMER 28 WOENSDAG 5 DECEMBER 1962 Het Jaarboek Wie Wat Waar 1963 is thans Kostenaftrek Al op 1 januari '64? Lijfrenten FALCON TWEEDJASSEN Het woord is aan Vorst en mist ln de krant van heden: Minister Zijlstra en staatssecretaris Van den Berge hebben enige duidelijke ver anderingen aangebracht in de wetsontwerpen op de inkomstenbelasting en de vermogensbelasting, die al een paar jaren geleden bij de Tweede Kamer zijn ingediend. In de memories van antwoord over deze ontwerpen stelt de regering de volgende maatregelen voor die als belangrijke verzachtingen worden beschouwd. X. Verhoging van de zogenoemde aanslaggrens voor loontrekkenden van 8.000 tot 12.000. 2. Uitbreiding van het recht op een aanslag in de inkomstenbelasting. 3. Verhoging van de vaste kostenaftrek van werknemers met 50 percent. 4. Het maximum van de zogenoemde 5 percentregeling inzake kostenaftrek wordt gesteld op 800. 5. Een derde deel van de betaalde vermogensbelasting wordt aftrekbaar bij de berekening van het inkomen. 6. De tariefvrijstellingen voor de vermogensbelasting zullen worden verruimd. 7. De maximale aftrek voor een lijfrentepremie in de inkomstenbelasting wordt verhoogd tot 4.500 per jaar. 8. De maximumgrens voor aftrek wegens giften wordt verhoogd tot 6 percent. De voorstellen zijn neergelegd in twee nota's van wijzigingen. Bij deze wetsontwerpen is het niet te doen om een verlichting van de belastingdruk de hoogte van de inkomstenbelasting blijft dezelfde maar om vraagstukken van de structuur der belastingen. De regering meent dat door verhoging van de aanslaggrens voor loontrekkenden de betekenis van de loonbelasting als eind- heffing groter zal worden. Door het op trekken van de grens tot 12.000 komen ongeveer 275.000 belastingplichtigen meer buiten de heffing van de inkomstenbelas ting en wordt ten aanzien van hen vol staan met heffing van loonbelasting. De aanslaggrens wordt hiermee onafhankelijk van wijzigingen in de loongrens voor de sociale verzekering. Het tarief van de loonbelasting voor bijzondere beloningen (zoals overwerk en gratificaties) zal niet alleen worden bezien naar tariefgroep en kindertal maar ook naar de hoogte van het loon. Bij het nieuwe tarief zullen de onvermijdelijke afwijkin gen ten opzichte van de inkomstenbelasting naar verwachting veel minder zijn dan nu; nadelige verschillen voor de belasting plichtigen zullen bijna niet meer voor komen, meent de regering. Volgens het nu gewijzigde ontwerp- inkomstenbelasting zal een aanslag onder meer niet worden opgelegd als het belast bare inkomen niet meer dan 12.000 be draagt en het onzuivere inkomen voor niet meer dan f 12.000 bestaat uit inkomsten, De Nederlandse Televisiestichting zal zaterdag in een nationaal programma van ongeveer half tien tot kwart voor twee een rechtstreekse reportage uit Den Haag en Delft geven van de plechtige uitvaart van Prinses Wilhelmina. 's Middags is er geen televisie-uitzending. Het Nationale programma brengt 's avonds van half acht tot half negen een samenvatting van de bijzetting, gevolgd door een speciaal concert door het Residentie Orkest onder leiding van Willem van Otterloo (tot 21.45 uur). Het programma vermeldt: Concerto grosso opus 3 no 1. van Pieter Hellen- d&al, de Elektra Suite van Alphons Die- cenbrock, symphonie no. 2 (Piccola Sin- onia) van Leon Orthèl en Wilhelmus van lassouwe, in opdracht van de N.T.S. spe- iaal voor deze gelegenheid bewerkt door Oscar van Hemel. De tekst wordt uit gesproken door Paul Steenbergen, Ellen /ogel en Johan Schmitz. De uitzending uit het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen in Den Haag, wordt geregis seerd door Hans Wortelboer. Het avond programma wordt besloten met het jour naal en weeroverzicht (21.50 tot 22.05 uur) en een slotwoord door prof. W. Kre- mer. De plechtigheid van de bijzetting zal ook via de radio in haar geheel worden uitgezonden over beide zenders in een na tionaal programma. De uitzending duurt van ongeveer half tien tot omstreeks kwart voor twee. die aan loonbelasting zijn onderworpen en voor niet meer dan f 300 uit andere be standdelen. Dit laatste bedrag is thans nog f 200. De regering wil de mogelijkheid openen, een aanslag in de inkomstenbelasting te vragen voor gevallen waarin de loonbelas ting als eindheffing eventueel tezamen met andere voorheffingen (bijvoorbeeld divi dendbelasting) zou leiden tot een belasting druk die belangrijk uitgaat boven die van de inkomstenbelasting. Deze mogelijkheid wordt gegeven wanneer de verrekenbare voorheffingen de inkomstenbelasting met meer dan 5 percent en met ten minste 25 overtreffen. Is evenwel voor gevallen beneden de aanslaggrens de heffing van loonbelasting voordeliger dan die van in komstenbelasting dan wordt met de eerste volstaan. Over de vaste kostenaftrek van werk nemers zegt de regering dat de tegenwoor dige aftrek van de bedragen van 100 res pectievelijk 200 (als man en vrouw bei den inkomsten genieten) verband houdt met de technische regeling van de loon belasting. De regering acht het niet juist een rechtstreeks verband te leggen met de waardedaling van de gulden; wel wil zij de geldende bedragen verhogen tot 150, respectievelijk 300. Er is een zekere samenhang tussen de algemene kostenaftrek en de zogenoemde 5 percentregeling. Een verhoging van deze algemene aftrekpost zal ook moeten gel den voor het bedrag van verwervingskosten dat tenminste aannemelijk moet zijn om de 5 percentregeling toe te passen. Van daar een verhoging van het maximum der 5 percentregeling. De vermogensbelasting wordt gedeelte lijk aftrekbaar van het inkomen. De ver mogensbelasting kan, zo schrijven de mi nister en de staatssecretaris, tot zekere hoogte als een soort extra-inkomstenbelas- De nu door minister Zijlstra en staatssecretaris Van den Berge inge diende' belastingherzieningen zullen de schatkist volgens raming op tachtig miljoen gulden komen te staan. Wan neer de wetsontwerpen behandeld zul len worden staat nog niet vast. Er be staat echter enige hoop dat dit nog voor de verkiezingen in mei 1963 het geval zal zijn. De datum van inwerking treding van deze fiscale Mammoetwet is dan wellicht 1 januari 1964. ting worden beschouwd. Als zodanig is echter haar rechtsgrond verzwakt. Een ver laging van de vermogensbelasting kan niet aan de orde komen, maar de regering acht het redelijk dat een deel van deze belasting (1/3) in mindering wordt gebracht op de maatstaf waarnaar de inkomstenbelasting wordt geheven. In zoverre wordt ook ge lijkheid verkregen ten opzichte van de fis cale behandeling van premies voor sociale voorzieningen die ook ten laste van het fiscale inkomen kunnen worden gebracht. De vrijstellingen voor de vermogensbe lasting zullen worden verhoogd en wel op de volgende wijze: gehuwden van 30.000 tot 40.000; ongehuwden 22.500 tot 30.000; kinderaftrek 7.500 tot 10.000; extra-aftrek voor belastingplichtigen van 65 jaar en ouder en invaliden 20.000 tot 27.000. De verhoging van de vrijstelling aan de voet is volgens de regering van belang voor de kleine vermogensbezitters. Zij gaat gepaard met de aftrek van 1/3 gedeelte van de betaalde vermogensbelasting. Deze doet zich in het bijzonder voelen bij hogere inkomens. Het maximum van de aftrek voor een lijfrentepremie in de inkomstenbelasting zal worden verhoogd van f 3.600 tot f 4.500 per jaar. Volgens de regering is een rede lijke oudedagsvoorziening mogelijk als deze regeling wordt gecombineerd met de uit keringen krachtens de A.O.W. en de A.W.W. en eventueel nog aangevuld met de zogenoemde stamrechtvrijstelling van 100000 voor zelfstandigen. Lijfrente premies als toekomstvoorziening voor een gebrekkig kind dat niet of nauwelijks in zijn eigen levensonderhoud kan voorzien zullen als persoonlijke verplichting in af trek mogen worden gebracht boven de ge noemde grens van 4.500 (dus onbeperkt). De verruiming van de giftenaftrek wordt niet beperkt tot giften in geld. Het is te doen om giften aan in ons land gevestigde instellingen op kerkelijk, charitatief, cultu reel of wetenschappelijk gebied. Een uit zondering blijft evenwel bestaan voor het schenken van dividendbewijzen. BARTEUORISSTR HAARLEM1 TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Kantoon Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. ÏJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN- IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem DirectieGEUVV. Peereboom enMr. H. C. vander Th. Parker: Democratie wil niet zeggen: „Ik ben even goed als gij," doch „gij zijt even goed als ik". Zaterdag, de dag van de bijzetting van het stoffelijk overschot van prinses Wilhel mina in Delft, zullen volgens de wens van de regering geen openbare vermakelijkhe den plaatshebben. Conform het advies van de Nederlandse Bioscoopbond zullen de bioscopen gesloten z\jn. Ook toneelvoor stellingen in schouwburgen zijn afgelast, evenals muziekuitvoeringen, cabaretvoor stellingen en dergelijke. In Ben Haag zullen zaterdagmorgen ook de winkels gesloten zijn. Vanmorgen heeft Prins Bernhard de dodenwacht betrokken bij de baar van prinses Wilhelmina in paleis Lange Voorhout in Den Haag waar reeds velen hun laatste groet brachten aan de overleden prinses. In Amsterdam is een 25-jarige prostituee verdwenen. Haar rode handtasje is aan getroffen in het water van de Westland- gracht, niet ver van de autoweg Amster dam-Den Haag, waar de vrouw dagelijk' stond te „liften". Zij is hier maandagavont voor het laatst gesignaleerd. De vrouw is getrouwd met een 26-ja- rige Amsterdammer, die in de buurt van de walletjes als souteneur bekend staat. Ruim een week geleden werd hij wegens profiteurschap aangehouden, nadat zijn vrouw hiervan aangifte had gedaan. Het echtpaar heeft een woning in Amsterdam west, waar gewoonlijk alleen de vrouw werd gezien. De drie kinderen uit het ge zin werden bij familie van de vrouw op gevoed. Gistermiddag stelden buren de politie ervan op de hoogte, dat de vrouw tegen haar gewoonte in, de gehele dag niet thuis was geweest. Toen de vrouw aangifte had gedaan van het profiteurschap van haar man was zij reeds gewaarschuwd voor represaillemaatregelen van de onderwe- reld. De politie stelde onmiddellijk een onder zoek in. Onafhankelijk hiervan echter meld de de bemanning van een surveillancewa gen gisteren in de namiddag dat in de Westlandgracht een rood plastic handtas je was gevonden. Uit de inhoud van het tasje blijkt dat het aan de vrouw heeft I toebehoord. De rijkspolitie te water is ver zocht in de Westlandgracht te dreggen. Verwachting tot morgenavond: Uitgezonderd hier en daar nabij de kust vannacht en morgenoch tend lichte tot matige vorst. Mor gen overdag lichte vorst tot tem peraturen om het vriespunt. Op vele plaatsen mist. Overwegend zwakke wind. j Volledige weerrapporten op pagina twee. Prinses Wilhelmina heeft Het Lóó vóór altijd verlaten. Haar stoffelijk overschot is o-istermiddag om half zes uitgedragen en met een witte auto naar Den Haag overgebracht. De koninklijke familie, het hofpersoneel, velé génodigden, een ere- cofnpagnie van het 42ste infanteriebataljon Limburgse Jagers en het muziekkorps van de" Limburgse Jagers hebben de prinses uitgeleide gedaan na een korte dienst in de kapel, die geleid werd door de hofprediker, ds. J. F. Berkel. Toen het muziekkorps het volkslied van Waldeck inzette, werd de onbedekte kist naar buiten gedragen, gevolgd door koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen. Flambouwen lichtten de kleine stoet bij naar de witë rouwauto. De kist met het stoffelijk omhulsel werd geflankeerd door de huismeester van de overledene, twee kamerdienaren, twee lakeien en drie ver zorgsters. Voorin de witte auto had de eer ste stalmeester van de koningin, luitenant kolonel W. F. K. Bisschoff van Heemskerck plaatsgenomen. De auto werd bestuurd door de heer F. Loois, die 38 dienstjaren heeft, de laatste vier als chauffeur van prinses Wilhelmina. Prins Bernhard, ge kleed in het uniform van generaal van de Koninklijke Landmacht, volgde in een tweede auto. Overeenkomstig de wens van de overle dene werd gereden tot de Grote Kerk en langs de Soerenseweg, Jachtlaan en Brou wersmolenweg. Verder volgden de auto's de grote weg langs Hoenderloo tót Ede, de Amsterdamseweg, de weg langs de spoor baan richting Veenendaal en voorts de rijksweg naar Den Haag, naar het paleis aan het Lange Voorhout. Daar stonden duizenden mensen zwij gend te wachten in de winterse kou. Het was even over half negen toen de witte rouwauto het Lange Voorhout opreed, naar het paleis, waar acht marechaussees stram in de houding stonden Acht leden van het paleispersoneel droegen de kist, welke nu was gedekt door de Nederlandse vlag, uit de auto naar binnen. Prins Bernhard stond terzijde en bracht het militair saluut. Een kwartier nadat de kist was binnen gedragen vertrok prins Bernhard weer. Kort daarna openden zich de deuren om het personeel van de hofhouding van de Haagse paleizen als eerste de gelegenheid te geven afscheid te nemen van de ontsla pen vorstin. Een uur later kwamen de minister-pre sident, prof. De Quay, de vice-minister- president, drs. Korthals. De ministers Zijl- Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Beeldverhalen2, 8 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4, 6 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Langs sluizen en havens5 In de Vishal en op zee5 Horen en Zien7 Kunst 7 Feuilleton 8 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Topsy 10 Sport 11 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's stra en Beerman en staatssecretaris Schmeltzer kwamen namens het kabinet. Daarna volgden de Kamervoorzitters, mr. Jonkman en dr. Kortenhorst en de griffiers der beide Kamers, jhr. mr. Roëll en mr. Schepel, namens de leden der Staten-Ge- neraal. De derde deputatie bestond uit prof. dr. Beel, vice-voorzitter en mr. Hagen, se cretaris van de Raad van State. De Hoge Raad der Nederlanden werd vertegenwoordigd door de president, mr. dr. Smits, de griffier, mr. Reyers, en de procureur-generaal, mr. Langemeyer. De commissarissen der Koningin in alle provincies werden vertegenwoordigd door de commissarissen van Friesland, mr. Lint horst Homan, Noord-Brabant, mr. dr. Kortman, Limburg, dr. Houben en Zuid- Holland, mr. Klaasesz. Nadat deze deputaties het paleis weer hadden verlaten, daalde de stilte over het voor het verkeer afgezette Voorhout, de stilte waarmee Den Haag prinses Wilhel mina deze dagen eert. Burgemeester en wethouders en een groot aantal gemeenteraadsleden van de residen tie gingen vanmorgen een lange rij Hage naars voor in een huldebetoon aan de over leden vorstin. Bij de baar in het voorpor taal van het paleis hielden prins Bernhard en mr. W. C. baron Snouckaert van Schau- burg de dodenwacht. Een deputatie van de voormalige Stoot troepen plaatste een groot bloemstuk in de vorm van een margriet bij de baar. Tal rijke mensen legden ook bloemen op het bordes. Toonzalen voor iedereen! lampenfabriek 's Zaterdags geopend Spaarne 65, (t/o de Ged. Oude Gracht) Haarlem, Tel. 02500-14850, 14560 Het stoffelijk overschot van prinses Wilhelmina is gisteravond van paleis Het Loo naar Den Haag overge bracht. Acht leden van het hofperso neel droegen de witte kist het paleis van het L^nge Voorhout binnen, ter wijl prins Bernhard het militair saluut brengt.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1