SER-rapport lonen 1963 geen model voor toekomst Consumentenbond over een fusie in verzekeringswereld „Zes" hebben een plan voor Britse landbouw Wintershow voor gebruikte Opel Automobielen Automobielbedrijf Gebr. H. en F. Kimman De beurs Geldomloop op een nieuwe recordhoogte Gunstig jaar voor Beers' Zonen Grotere overschotten bij spaarbanken in november Nieuwe Noorse papierfabriek Belgisch disconto tot 3V2 pet omlaag Moderniseer uw meubelen met Ceta-Bever PR&nHTBiJTS^!? Zilver duurder „Weinig geluk gehad met binnenvaart" Beleggingsfonds „Cenza" VW-omzet 62 boven de zes miljard mark SCHEEPVAARTBERICHTEN Winst Desseaux fors gestegen DONDERDAG 6 DECEMBER 1962 VICE- VOORZITTER N. V. V. Werkgevers hebben de eerste verantwoording Niet zo slecht Weekstaat Ned. Bank Kort economisch nieuws Phs. Van Ommren op VRIJDAG 7 DECEMBER van 19-22 uur Inruil en financiering mogelijk. Showroom HOUTPLEIN Omzet Koch en Knuttel ging met 10 pet omhoog 4**' Ctï Man, die jongen doodreed, komt op vrije voeten Hoewel het S.E.R.-rapport over de loon ruimte in 1963 (2,7 percent) als uitgangs punt zal worden genomen voor de toetsing der loonvoorstellen, waarover thans wordt onderhandeld, is dit rapport geen model voor de toekomstige halfjaarlijkse rappor ten, die de Sociaal Economische Raad in het nieuwe systeem van loonpolitiek zal uitbrengen. Daarvoor is het veel te scherp toegespitst op een concreet macro-econo misch stijgingspercentage. Aldus de heer A. H. KIoos, vice-voorzitter van het N.V.V. vanmorgen voor de hoofdbesturenver- gadering van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen in Amsterdam, waar het dagelijks bestuur verantwoording aflegde van het standpunt, dat het ten aanzien van de loonpolitiek heeft ingenomen. Wij stellen ons voor de toekomst de rap porten van breder allure voor, aldus de heer Kloos, waarin de loonvorming een be langrijke en misschien wel eens een cen trale plaats zal innemen, maar waarin het loonbeleid geplaatst zal worden in het brede kader van de economische, mone taire en budgettaire politiek, waar het naar ons gevoel hoort. Daarin past niet een in decimalen aangegeven looncijfer als thans te voorschijn is gekomen." De heer Kloos stelde dat werknemers en werkgevers nu gezamenlijk de plicht heb ben om naar beste vermogen de algeme ne doelstellingen van het S.E.R.-rapport te realiseren. Hij onderstreepte nog eens dat de interne coördinatie-organen en de stich ting van de arbeid hierbij een niet geringe opgave hebben. Voor de verwezenlijking van deze doelstellingen, zullen echter de werkgevers in eerste instantie verantwoor delijk zijn, meent de heer Kloos. „Als de werkgevers bij de schaarste op de arbeids markt al bij de eerste stoot omvallen, dan kan men van. ons de redding van het va derland niet verwachten". De vice-voorzitter van het N.V.V.de heer A. H. Kloos heeft op de hoofdbe stuursvergadering van het N.V.V. res pect betuigd voor de reële wijze waar op minister Veldkamp het overleg heeft gevoerd met de Stichting van den Arbeid over het nieuwe loonpolitieke systeem. Zoals bekend hebben werk nemersvertegenwoordigers en de minis ter nogal fel tegenover elkaar gestaan, waarbij de minister uiteindelijk op be langrijke punten bakzeil heeft moeten halen. „Hij heeft zijn aftocht weten te dek ken zonder al te veel prestigeverlies," aldus de heer Kloos. „Wat wij in de minister als onderhandelaar waarde ren, is dat hij bijzonder goed aanvoelt, wanneer het moment gekomen is om om te zwaaien." Bovendien geloofde de heer Kloos dat in dat geval de Nederlandse concurrentie positie ten opzichte van het buitenland niet zo ten hemel schreiend is als men ons heeft willen doen geloven. Als de re gering terugdeinst voor haar verantwoor delijkheid om andere dan loonpolitieke in strumenten te hanteren voor het econo misch evenwicht, dan wordt misschien een aantasting van onze -deviezenreserves on vermijdelijk, dacht de heer Kloos. Met de president van de Nederlandse Bank dr. Holtrop, die zich als bekend, vorige week optimistisch toonde over de toekomst, was de heer Kloos van mening dat de deviezenreserves voldoende zijn om zo'n schok op te vangen. Hij gaf overigens toe dat het beter was als niet op deze re serves behoefde te worden teruggevallen. De heer Kloos zette de vergadering uiteen wat de overwegingen van de vakbeweging zijn geweest "bij haar standpunt'tën op zichte van het nieuwe., systeem van loon politiek. De ultimo, alsmede de voorbereidingen voor het Sint Nicolaasfeest hebben de chartale circulatie, blijkens de weekstaat van de Nederiandsche Bank per drie de cember, doen uitzetten tot een nieuwe re cordhoogte aller tijden. Met 5567 min. overtreft deze stand die van 30 juli 1962 met 20 min. De uitzetting in de afge lopen week bedroeg 161 min., zodat ge durende de gehele ultimo bijna 300 min. is opgevraagd. Tegenover deze grote onttrekking stond de betaling door het rijk van bijna f 90 min. aan rente op en aflossing van ge vestigde schuld. Hiervan ging naar de re kening „andere ingezetenen" 24 min., waarna de stand thans 174 min. be draagt. De inkomsten van het rijk waren niet bijzonder groot want de teruggang van het saldo van de schatkist bedraagt 79 min. tot 262 min. De goud- en deviezen voorraad steeg met 2 min. tot 6171 min., waarvan onveranderd 5698 min. aan goud De banken namen 8 min. aan „dure voorschotten" op, waardoor het totaal aan voorschotten werd gebracht op 14 min. De banken teerden per saldo 99 min. in op hun tegoed bij de centrale bank. dat thans 466 min. bedraagt. Met dit tegoed liggen zij nog aanzienlijk boven het ver plicht aan te houden kasreservegemiddel- de. In verband met de sterke positie van de banken is in de afgelopen week de dag geldrente met een kwart percent verlaagd tot 114 percent. De geldmarkt is nog steeds ruim. Geldkringen verwachten hier in voor de eerstkomende dagen geen ver andering. Het boekjaar, van Beers' Zonen N.V. te Den Haag zal, conform de mededeling in het laatste verslag, een gunstig beeld te zien geven. De gevolgen van de algemene kostenstijging en van de aanhoudende te ruggang in de motorri.iwiel-sector zullen geheel gecompenseerd kunnen worden uit de gestegen inkomsten van de bedrijfs auto-afdeling, zodat gerekend mag worden met tenminste eenzelfde netto totaalresul taat als over het boekjaar 1961. De bananenproduktie van de dochteronderne ming van Trans Atlantiea in Ecuador over okto ber 1962 heeft 34.006 trossen bedragen tegen 34.347 trossen in oktober 1961. De produktie van januari tot oktober 1962 bedroeg 225.482 trossen (januari- oktober 1961: 176.801 trossen). Volgens het Britse ministerie van Financiën 'ijn de goud- en deviezenreserves van het ster- i iggebied in november met 22 miljoen pond toe- -nomen tot 1030 milpoen pond. In oktober deed •h een stijging van 11 miljoen pond voor. De heer L. A, W. van Zanten, directeur van de derlandse Basalt Maatschappij, is benoemd tot orzitter van de Vereniging voor Handelaren Bouwmaterialen (HIBIN). Jacob Hartog, één van de leden van de eerste id van bestuur van het Unilever-concern, is New York in de ouderdom van 87 jaar over- - den. De Franse goud- en deviezenreserves zijn in november met 103 rniljcen dollar toegenomen tot con nieuw hoogtepunt van 3.719 miljard dollar. Ondanks de actie voor „Open het Dorp" hebben de spaarbanken in november me rendeels grote overschotten geboekt. De Spaarbank voor de Stad Amsterdam heeft zelfs een recordoverschot behaald. Daar werd in november ingelegd 12.4 (v.j. no vember 10.9) miljoen en terugbetaald 9.4 (v.j. 8.6) miljoen, zodat een over schot werd behaald van bijna 3 (v.j. 2.3) miljoen. Nimmer werd in een overeenkom stige maand november bij deze spaarbank een dergelijk hoog overschot geboekt. Het tegoed op 30 november is hiermee gekomen op 293 miljoen tegen 252 miljoen een jaar tevoren. Ook de spaarbank in Rotterdam heeft een groot overschot behaald. Ingelegd werd 13.5 miljoen en terugbetaald 10.9 mil joen zodat een overschot ontstond van 2.6 miljoen, ruim tweemaal zoveel als in november 1961, toen het overschot 1.1 miljoen bedroeg. Sinds het begin van het jaar werd 32 miljoen meer ingelegd dan terugbetaald, hetgeen bijna 9 miljoen meer is dan over dezelfde periode van 1961. Op 30 november hadden 493.850 inleggers een bedrag van 321 miljoen aan de spaarbank toevertrouwd. Zoals bekend werd bij de nutsspaarbank in Haarlem in gelegd 5.0 miljoen en terugbetaald 4.5 miljoen, zodat het overschot ƒ541.000 be droeg. De Nederlandse Consumentenbond be treurt het dat de fusie van de grootste verzekeringsconcerns van ons land, de Nationale" en „De Nederlanden van 1845" niet zal leiden tot premieverlaging. In zijn orgaan, de „Consumentengids", merkt de Nederlandse Consumentenbond o.a. op, dat de nieuwe onderneming, de „Nationale Ne derlanden N.V." een premie-inkomen heeft van tegen de 600 miljoen gulden per jaar en in Nederland ruim een derde deel van de verzekeringsmarkt beheerst. Dit is zoveel, aldus de Nederlandse con sumentenbond, dat geen enkele andere maatschappij hierbij vergeleken indivi dueel meer iets in te brengen heeft, zodat men wat onze binnenlandse markt aangaat kan zeggen, dat de N.V. Nationale Ne 'er- landen op v^rzekeringsgebied de lakens gaat uitdelen, hetgeen wel eens het einde zou kunnen betekenen van de concurrentie met premies en voorwaarden op deze markt. Wie zou denken, dat door de met de fusie beoogde kostenverlaging ook de premies omlaag kunnen worden gebracht werd echter al gauw door de directie uit de droom geholpen; zo meldt de Consu mentenbond. ,De winsten zijn helemaal niet zo groot," beweerden de heren Heering en Niemeyer, en „er moet worden gereserveerd." Gezien het feit dat de maatschappijen die aan winstdeling doen, jaarlijks 10 tot 15 percent winst aan hun polishouders kunnen uitke ren lijkt dit de Consumentenbond wel een zeer ongelukkige uitvlucht. Even ongeluk kig als de verklaring dat toch al reeds een deel van de rentewinst naar de ver zekerden terugvloeit. „Immèrs dit geldt geenszins voor de in dividuele verzekeringen, doch slechts voor de door ondernemers ten behoeve van hun personeel bij deze maatschappijen geslo ten collectieve contracten. Op dit soort ver zekeringen wordt door de verzekerings maatschappijen dermate jacht gemaakt, dat de tegenpartijen niet alleen veel la gere premies hebben kunnen bedingen, maar ook een gedeelte van de op hun contracten gemaakte rentewinst konden op eisen. Een dubbel voordeel dus, vergele ken bij de machteloze individuele cliën ten." Het is weer het oude liedje, zo verzucht de Consumentenbond, rationalisatie, fusie, mechanisatie, nieuwe produktiemethoden, geven in de eerste plaats hun profijten voor de ondernemingswinsten. „De voordelen worden zelden of nooit vrijwillig doorge schoven naar de consument. Die vrijwillig heid zien we alleen wanneer het 't door geven van nadelen betreft. Dan is men er ais de kippen bij om prijzen en tarieven te verhogen." OSLO (AP) De bosbouwers in mid- den-Noorwegen zullen in de provincie Troendelag een fabriek bouwen met een capaciteit van 100.000 ton krantenpapier per jaar. De fabriek, die 200 miljoen kronen zal kosten, wordt gebouwd in het Fi- borgtangen voorgebergte in de gemeente Levanger. Met de bouw zal in de komen de zomer een begin gemaakt worden. De produktie begint omstreeks begin 1967. De Belgische nationale bank heeft met ingang van vandaag liet bankdisconto voor alle doeleinden behalve export verlaagd van 3?4tot 3Vi percent Het exportdisconto is van 3 tot percent verlaagd. Advertentie Zo makkelijk - 18 fraaie houttinten I llnWIl w (Van onze correspondent) BRUSSEL Terwijl het er dinsdag avond nog naar uit zag dat de „zes" met geen mogelijkheid het eens zouden worden over het gezamenlijke standpunt met be trekking tot de Britse landbouw, dat zij de volgende week tegenover de Engelsen zou den innemen, heeft de nacht blijkbaar raad gebracht, althans voorlopig Bovendien hangt alles er nog vanaf of de Engelsen de vorostellen, die hun zullen worden gedaan, zullen accepteren. In ieder geval zijn de „zes" het gister ochtend eens geworden over zeven punten. Drie hebben betrekking op de beginselen, met welke Engeland zich a priori ak koord zal moeten verklaren, vier zijn con cessies van de E.E.G.-landen om Engeland het toetreden makkelijker te maken. In het kort kunnen zij als volgt worden samengevat: a. Engeland zal moeten erkennen dat het E.E.G.-landbouwreglement buiten discus sie is, m.a.w. dat daaraan niet kan wor den getornd, b. op het ogenblik waarop Engeland toe treedt moet het de deficiency-premies voor de landbouw afschaffen, dat zijn de pre mies die de boeren krijgen omdat Enge land een deel van zijn landbouw kunstma tig in stand houdt voor het geval van nood, c. de overgangsperiode zal per 1 januari 1970 eindigen. Daar hebben de „zes" dan het plan tegenover te stellen: De zilvernotering is, blijkens een opgave van H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbe- drijven N.V. te Amsterdam, met ingang van vandaag opnieuw verhoogd en wel van 139.50—145.00 tot 140.00—145.50 per kg fijn. De goudnoter^ngen zijn wederom onge wijzigd gebleven. De zeevrachtenmarkt is, ondanks enkele fluctuaties, nog bijzonder slecht en boven dien heeft het bedrijf weinig geluk gehad met de binnenvaart, als gevolg van de la ge waterstanden van de Rijn Maar over de andere sectoren van het concern kun nen wij dit jaar gelukkig wel tevreden zijn. Dit deelde gisteren de voorzitter van de raad van beheer van Phs. van Ommeren in Rotterdam, de heer Phs. van Ommeren P. Jzn., mee in een buitengewone verga dering, die werd gehouden ter benoeming van een vijfde lid van de raad van beheer. Als zodanig zal met ingang van 1 januari fungeren de heer C. D. Matthijsen, sinds 1951 directeur van het binnentankvaartbe- drijf van Van Ommeren. De nieuwe 50.000 tons tanker „Ave- drecht" in aanbouw bij Wilton-Fijenoord, zal volgend jaar mei worden opgeleverd. Het schip is al voor enkele jaren in time charter bevracht. Advertentie d. zij zijn bereid om voor varkensvlees en eieren (waarvoor de prijzen in Enge land relatief zeer hoog zijn) producenten subsidies te overwegen, e. voor andere landbouwprodukten kun nen consumentensubsidies worden inge steld, Of. alle overgangsmaatregelen moeten per 1 januari 1970 aflopen. De „zes" zijn echter bereid van tevoren nauwkeurig vast te stellen hoe het verloop zal zijn. g. de „zes" zijn bereid het afschaffen van de deficiency-premies uit te stellen tot na de Engelse verkiezingen van 1964, zodat het parlement van thans zich daar over geen zorgen behoeft te maken. „Mochten we de volgende week of later op deze basis overeenstemming bereiken, dan kunnen we de vlag uithangen," aldus het commentaar van dr. H. van Houten, de Nederlandse staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken, die, zoals bekend,tot 1 januari op de voorzittersstoel blijft, waar na het de beurt van de Belgen zal zijn. Blijkens het jaarverslag per 30 septem ber 1962 van het beleggingsfonds van Centraal- en Zuidafrikaanse waarden „Cenza" is de handel ter beurze in parti cipatiebewijzen „Cenza" ook gedurende de afgelopen periode uiterst gering geweest. Per ultimo van het afgelopen boekjaar stonden 1469 bewijzen van één participa tie uit en 210 bewijzen van een/vijfde par ticipatie. Het totaal fondsvermogen steeg tot f 1.227.160 (v.j. 1.075.979). De afgifte- prijs per bewijs van een participatie ver beterde tot 870,57 763,56). In totaal werd 51.30 per bewijs uitgekeerd tegen 50,98 het voorgaande jaar. WOLFBURG (AP) De verkopen van de Volkswagenfabriek zullen dit jaar de DM zes miljard 5 4 miljard) te boven gaan. Vorig jaar bedroeg de omzet 5,2 mil jard mark 4,7 miljard). Aan de 1,2 miljoen aandeelhouders is meegedeeld dat 55 percent van de pro ductie aan personenwagens en bestel wagens naar het buitenland wordt ver kocht. Het merendeel naar de Verenigde Staten. De dagproduktie is meer dan 5.000 eenheden. De investeringen zullen dit jaar beneden het recordpeil liggen van 1961, toen er DM 600 miljoen 540 miljoen) werd geïnvesteerd. De directie van Drukkerij Koch en Knut tel is over het tot dusver behaalde resul taat niet ontevreden. De omzet steeg tot nu toe ongeveer 10 percent en de orderpor tefeuille is ruim voorzien. De aandelen Koch en Knuttel worden ter beurze op de incourante markt verhandeld. De laatste koers was 300. Over 1961 werd twintig percent dividend uitgekeerd. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, geldend in Amsterdam, zijn ten opzichte van gisteren ongewijzigd gebleven. In een buitengewone vergadering zijn per 1 januari 1963 G A Abendanon en L. L. van der Ben benoemd tot directeuren van de n.v Hol- landsche Disconteeringsmaatschappij van 1939 in Rotterdam. In West-Duitsland is tussen de betrokken par tijen overeenstemming bereikt over een salaris verhoging van 8,5 percent voor de dagbladjour nalisten. Aalsum 5 v. Cristobal n. Curagao. Acila 5 415 m. z.w. Azoren n. Curagao. Acmaea 5 180 m. n. Dakar n. Hamburg. Acteon 5 215 m z.z.o. eBira n. Mosselbaai. Alblasserdijk 5 700 m. w. L'end n. P. Everglades. Alchiba 5 v. Philadelphia n. New York. Algenib 5 360 m. o. Kp. Race n. Rotterdam Algorab 5 41 m. z.z.w. Recife n. Las Palmas. Alhena 5 98 m. z.o. Kp. Verdische eil. n. Santos. Alkaid 3 v Green Ock n. Rotterdam. Alkes 5 v. Napels n. Genua. Alkmaar 5 te Curagao. Amstelhoek 5 150 m. o.z.o. Melbourne n. Mackay. Amstelmeer pass. 5 Whitesunday n. Engeland. Amstelsluis 5 660 mijl o.z.o. Kp. Guardafui naar Mombasa. Angolakust 5 te Hamburg. Archimedes 5 v. Talcahuano n. Antofagasta. Ares 5 v. Bilbao n. Curagao. Argos 5 v. Malta n. Hamburg. Asmidiske 5 780 m. w. Landsend n. G. v. Mexico. Bali verm. 5 v. Amsterdam n. Port Said. Balong 6 te Philadelphia. Banda 5 op Three Rivers verwacht v. Montreal. Barendrecht 5 v. Curagao n. Puerto Miranda. Batu 5 430 m. w.z.w. Bermuda n. Amsterdam. Bengalen 4 te Singapore. Bennekom 5 150. m. n.w Bermuda n. Hamburg. Bintang 6 te Port Alice. Breda 5 v. Puerto Limon n. Cristobal. Burl S Watson 5 700 m. z.w. Kp. Verdische eil. naar Philadelphia. Caltex Delft 5 420 m. o.n.o. Aden n .Djeddah. Calt. Gorinchem 5 in Kielerkan. n. Br.bilttelkg. Caltex Madrid 5 30 m. n. Philippeville n. Sidon. Caltex Rotterdam 5 43 m. v. Gibraltar n. R'dam. Caltex The Hague 6 te Port Said verwacht. Camerounkust 5 200 mi z. Dakar n. Le Havre. Castor 6 te Rotterdam verwacht. Ceres 6 te Antwerpen. Cinulia 5 te Avonmouth. Cities Serv. vail. Forge 5 240 m. n.o. Martinique naar Coryton. Diemerdijk 5 te Tacoma v. Seattle. Dinteldijk 5 te San Francisco.' Diogenes 5 v. Bremen n. Amsterdam. Duivendrecht 5 90 m. o.n.o. Algiers n. Den Held. Echo 5 30 m. z.w. Kp. Santa Maria n. Londen. Eos 5 40 m. o. Malta n. Antwerpen. Esso Rotterdam 5 170 m. n.Q. Aden n. Suez. Fina Nederland 5 v. Abadan n, Karachi. Gaasterkerk 5 v. Colombo n. Aden. Gaasterland pass. 5 St. Pauls Rocks n. Recife. Ganymedes 5 te Bridgetown. Geeststar 5 180 in. w.n.w. Flores n. Preston. Gooiland 6 te Matarani verwacht. Graveland 5 90 m. w. Canarlsche eil. n. A dam. Grebbedijk 5 500 m. w. Fastnet n. New York. Groote Beer 5 420 m. o.z.o. K. Leeuw. n. Sydney. Grote Dijk 5 320 m. z.w. Bermuda n. Le Havre. Gulf Italian 5 60 m. n.n.o. Masira n. Mena. Hera 5 45 m. n n.w. St. Vincent n. Piraeus. Hilversum 5 500 m. z. Kp. Race n. Le Havre. Holendrecht 5 v. Halifax n. Newhaven. Hoi! Dreei 5 150 m, z.o. Nagasaki n. Hsinkang. Hollands Duin 5 v. Shanghai n. Shimonoseki. Hoogkerk 5 20 m, o.z.o. Malta n. Port Said. Houtman 5 v. Singapore n. Brisbane. Irazu 5 v. Guayaquil n. Talara. Isis 5 te Nickerie. Jacob Verolme 5 te Guayacan. Jagersfontein 5 v. Durban n. Lorenzo Marques. Johannes Frans 5 te Burnslde. Kabylia 5 te Curagao. Kamperdijk 5 v. Newport News n. Camden. Kara 6 te Willemstad. Karachi 4 v. Singapore n. Port Swettenham. Karakorum 5 v. Port Sulphur n. Savannah. Karimata 5 te Hamburg. Kartmun 6 te Bluff verwacht. Karsik 5 te Hongkong. Katelysia 5 60 m. n. Horta n. Curagao. Katendrecht 6 v. Hamburg n. Rotterdam. Katsedijk 5 te Antwerpen. Katwijk 5 360 m. z.z.o. Attu eiland n. Vancouver. Keizerswaard 4 v. Trinidad n Rotterdam. Kelletia 6 v. Rotterdam n. Gothenburg. Kennemerland 5 v. Itajai n. Sao Francisco do Sul. Kermia 5 v. Liverpool n. Old Kilpatrick. Kieldrecht 5 te Bombay. Kloosterdijk 4 v Tampico n. New Orleans. Konmgswaard 4 240 m. n.o. Sombrero n. Shellhav. Kopionella 5 te Suez. Korendijk 6 v. Hamburg n. Bremen. Korenia 5 70 m z. Ras Al add n Suez. Kosicia 4 v. Perth Amboy n. Curagao. Kreon 5 305 m, z.w. San Miguel n. Amsterdam. Kryptos 6 te Curagao verwacht. Ladon 5 v. Paramaribo n. Georgetown. Leiderkerk 5 120 m. z.z.w. Suez n. Das eiland. Liberty Bell 5 v. Suez n. Mena. Loppersum 5 75 m. n.n.w. Flores n. Houston. Maasdam 5 v. Le Havre n. Rotterdam. Maashaven 5 270 m. z.w. L. Palm. n. Rio de Jan. Maaslloyd 3 v. Bangkok n. Singapore. Meliskerk 6 te Muscat. Merseylloyd 5 38 m. n.w. Sabang n. Aden. Minos 5 v, Kotka n. Amsterdam. Mississippilloyd 5 900 m. z.w. Aleoeten n. Cristobal Mohamed Reza Shah 5 te Wilhelmshaven. Moordrecht 6 v. Curagao te Maracaibo. Musilloyd 5 Je Akaba. Naess Comm. 5 30 m. z.z.w. Flores n. Thameshav. Naess Lion 6 v. Fao n. Durban. Nanusa 5 260 m. n. Dakar n. Le Havre. Neder-Eems 5 114 m .z.w. Ouessant n, Duinkerk. Nestor 5 v. Antwerpen n. Rotterdam. Nieuwe Toge 5 te New Orleans n. Poitn Tapper. Noordwijk 5 25 m. z. Wight n, Monrovia. Nijkerk 6 te Albany verwacht. Oldekerk 6 te Port Amelia. Ommenkerk 5 v. Nacala n. Beira. Ondma 6 te La Skhirra Onoba pass. 5 Kp. St .Vincent n. Tranmere. Oostkerk 5 90 m. w.n.w. Kp, Bon n. Valencia. Oranjefontein 5 v. Tenerife n. Southampton. Osiris 6 te Monserat. Pacaya 5 v. Punta Arenas n. Valparaiso. Palamedes 5 v. Halifax n. Bermuda. Pendrecht 5 te Sete v. Kp. Lopez. Prins Frederik Hendrik 6 te Bremen. Prins Fred. Willem 5 50 m. o. K. Race n. Londen. Prins der Nederlanden 5 v. Aruba n. Wingston. Prins Will. v. Or. 5 540 m. n.o. Belle n. Le Havre. Prins Willem IV 6 te Gandia. Prinses Irene 5 580 m. o. Belle eil. n. Le Havre. Pygmalion 5 120 m. z.w. Flores n. Hamburg. Raki 5 v. Balboa n. Los Angeles. Riouw 5 185 m. z.w. St Vincent n. Teneriffe. Roepat 5 te Napels. Rondo pass. 4 Stromboli n. Port Said. Rotte 5 40 m. z.w. Tanger n. Oakar, Rotti 5 300 m. n.o. Horta n. Cristobal. Rijnkerk 6 te Basrah verwacht. Salatiga 4 325 m. z.w. Galapagos eil. n. Cristobal. Sarangan 7 te Rotterdam verwacht v. Barcelona. Sarpedon 6 te Curagao verwacht. Schelpwljk pass. 5 Mozambique n. Lor. Marques. Scherpendrecht pass. 5 Muscat n. Abadan. Sepia pass. 5 Sabang n. Singapore. Serooskerk pass. 5 Straat Messina n. Genua. Slnon 5 v. Sint Vincent n. Newport News. Solon 5 180 m. n.w. Puerto Rico n. Curagao. Stad Den Haag 5 630 m. z.w. Azoren n. Mobile. Stad Utrecht 5 320 m. n.w. P'maribo n. Rio de Jan. Statue of Liberty 6 te Fawley. Stentor 4 v Syracuse n. Philadelphia. Straat Bali 5 te Hongkong. Straat Clarence 6 te Singapore verwacht. Straat Cook 5 v. Sydney n. Hobart. Str. v. Diemen 5 700 m. z.z.o. Kp. Frio n. Kaapst. Straat Madüra 5 450 m. o. St. Lucia n. Pt. Elisab. Sumatra 5 v. Sydney n. Hobart. Tamara 5 65 m. z.w. Villa Cisneros n. Finnart. Tara pass. 5 Fernando Noronha n. Rotterdam. Tegelberg 6 te Rio de Janeiro. Telamon 5 v. Houston n. New Orleans. Theron 5 v. Jeremie n. Port Au Prince. Tjimenteng 5 360 m. z.z.o. Kp. Delgado n. Dar Es' Salaam. Tjipanas 5 te Rio de Janeiro v. Capetown. Togokust 5 te Sapele. Tweelingen 5 60 m. z.w. Skomvaer n. Rotteradm. Van Heemskerck 5 v. Luanda n. Kaapstad. Van Linscohten 7 te Walvisbaai verwacht. Van Noort 5 120 m. z.w. Palan n. Manilla. Van Riebeeck 5 90 m .n.o Bahrein n. Abumusa. Van Spilbergen 5 te Lyttelton. Van Waerwijck 5 600 m. z. Ceylon n. Kaapstad. Vasum pass. 5 Kreta n. Port Said. Viana 5 180 m. n. Port Sudan n. Bandar Mashur. Videna 5 v. Curagao n. Punta Cardon. Vivipara 5 v. Puerto Miranda n. Rotterdam. Waibalong 5 te Ummsaid. Waibalong 5 v. Ummsaid n. Mukallah. Waikelo 5 v. Famagusta n. Piraeus. W. Alton Jones 5 v. Philadelphia n. Port Said. Zafra 5 210 m. o. Malta n. Whitegate. Zaria 5 65 m. n.n.w. Ras Muscat n. Le Havre. Zeeland 6 dwars Muscat n. Bombay Zuiderkerk 6 v. Antwerpen n. Rotterdam. KLEINE VAART Aardenburgh 5 dwars Waterweg n. Antwerpen. Adm. De Ruyter verm. 5 v. R'dam n. Newcastle. Alcetas 4 v. Cadiz n. Faro. Amyntas 5 80 m. w. Gavdo n. Limassol. Ank T pass. 5 ET-13 v. Gefle n. Zaandam. Anna Broere 6 v. Klaipeda te Rotterdam verw. Atlas 4 v. Lissabon n. Tunis. Berkhout 5 te Svenskebjorn n. Bilbao. Binnenhaven 5 v. Duinkerken n. Casablanca. Calchas 5 4 m. w. Hoek v. Holland n. Rotterdam. Coccinelle 5 v. Duinkerken n. Rouen, Cornelis Broere 8 v. Partington te R'dam verw. Da je Böhmer 5 dwars Trafalgar n. Rotterdam. Diligentia 5 ten anker Hk. v. Holland n. R'dam. Driebergen 5 op Thames n. Civita Vecchia. Elsa 4 v. Norrsundet n. Zaandam. Engelina Broere 7 v. R'dam te Coloraine verw. Erasmus 5 12 m. w. Safi n. Agadir. Eyo S. 5 50 m. n.o. Pitt n. Colchester. Flores 5 v. Barry n. Swansea. Geestdam pass. 5 Corton vuurschip n. Maassluis. Heemraadssingel 5 3 m. w. Hk. v. Holl. ten anker naar Amsterdam. Heemskerk 4 te Gent. Heenvliet 6 v. Ghandia te Sheerness verwacht. Heerengracht 5 6 m. n. Grand Lejon n. Le Legue. Hoogvliet 5 v. Oporto n. Vlissingen. Julia Mary 5 3 m w. Outergabbard n. Londen. Kaap Falga 4 10 m. z. Texel n. Delfzijl. Leonidas 5 te Sandettie n. Rotterdam. Leuvehaven 5 v. Malmö te Gothenburg verwacht. Libertas 5 40 m. o Gibraltar n. Benghazi. Maarsbergen 6 v. Savona te Moss verwacht. Marianne pass. 5 ET-12 v Rouen n. Gothenburg. Merwehaven 5 15 m. z. K. St. Vine. n. Casablanca. Midas 5 dwars Kp. Roca n. Cadiz. Nassauborg 5 t. anker op Schelde n. Antwerpen. Nassauhaven verm. 7 v. R'dam n. Gothenburg. Nuhaba 5 350 m. n.n.o. L. Palmas n. Rio de Jan. Oranjeborg 5 5 m. z.w. Dungeness n. Hamburg Phidias 5 7 m. z. Texel n. Amsterdam. Plato 5 ten anker IJmuiden n. Amsterdam Rijsbergen 7 v. Barcelona te Dundee verwacht. Statenlaan 5 te Gravesend n. Rotterdam. Steenbergen 5 te Lorient Stella Prima 14 v. Toronto te Rotterdam verw. Strabo 5 dw. kabelboel Nieuwersluis n. Antwerp Thaletas 4 v. Haifa te Malta. Trompenburgh 5 dwars Ameland n. Zeebrugge. Twee Gebroeders 2 v. Gent te Belfast. Vechtborg pass. 5 Kiel. Wedlooper 4 v. Kotka n. Amsterdam. IJsselhaven pass. 5 Noordhinder n. Rotterdam. Zevenbergen 5 v. Dublin n. Liverpool. SLEEPVAART Cycloop en Junior 6 werkzaam te Port Brega. Friesland 6 te IJmuiden verw. v. Gothenburg Help 6 ter hoogte van Villa Cisneros. Utrecht 6 nog le Rotterdam. Zeeland 4 v. Villa Cisneros. AMSTERDAM: AKU BOVEN DE 400 De klap op de vuurpijl is gisteren wel de zeer vaste stemming voor de AKU- aandelen geweest. Dit fonds zorgde voor een Sint-Nicolaas verrassing met een koers van 403, na een opening op 397, tegen een voorafgaande slotkoers op 389H De beurs moet terug gaan tot januari 1962 toen AKU ook even boven de 400 noteerde. Bij kalme handel doch met een zeer vaste ope ning groeide de belangstelling voor ge noemde aandelen, gedurende de verdere beursduur, steeds aan. De „Brug" van 400 werd zonder slag of stoot „genomen". De arbitrage liet zich in deze hoek geducht gelden, terwijl daarnaast van lokale zijde de stukken uit de markt werden ge nomen. De overige handel was kalm., Philips schommelde rond de 150,60, tegen een vorige slotprijs van 147.50. Kon. Olies lagen gevraagd in de markt op f 150,20 146,80). Unilevers verbeterden circa twee gulden tot 140.20. Hoogovens tien punten hoger op 580. Boeke en Huidekoper van 226 op 230; Boom-Ruygrok 161 op I62V2; Figee van 219 1 op 219; Spaarnestad van 753 op 752'/2; Nefo van 108,50 op 109, VERHANDELDE FONDSEN 6 dec. 4 dec. Totaal 457 443 Hoger 249 (54,5%) 98 (22,1%) Lager 112(24,5%) 247 (55,8%) Gelijk 96 (21,0%) 98 (22,1%) Het telefonisch avondverkeer vond gis teravond in verband met de viering van Sint Nicolaas-avond geen doorgang.. Der halve kwamen geen koersen tot stand. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U402%—404 404 Kon Olie152—152,40 152,— Philips 150,60—151,50 151, Unilever 141141,50 141,— Hoogovens 583586 De omzetstijging in de eerste maanden van het per 30 juni afgesloten boekjaar van H. Desseaux N.V. Tapijtfabriek heeft zich in de loop van het boekjaar voort gezet. Deze stijging heeft in hoofdzaak be trekking op de export. Het exploitatiere sultaat is nog sterker dan de omzet toege nomen en wel tot f 1.892.720 (v.j. 1.295.964). Het resultaat stemt temeer tot tevreden heid omdat de concurrentie blijkens het verslag, zeker niet minder scherp is ge worden. Door verdere rationalisering van het produktieproces konden kostenbespa ringen worden bereikt die de kostenstij gingen grotendeels compenseerden. Na af schrijvingen ad 628.854 695.466), ven nootschapsbelasting ad 544.776 127.443) en een toevoeging aan de reserve van I 440.000 235.000) resteert een winst van 279.090 175.050). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 12 percent, waarvan 5 percent naar keuze in aande len (v.j. 10 pet in contanten). De gang van zaken in het nieuwe boek jaar laat zich niet ongunstig aanzien. Over de thans verstreken maanden is de omzet hoger geweest dan in de overeenkomstige periode van het vorige boekjaar. De di rectie heeft redenen om aan te nemen, dat de omzetstijging zich over de resterende maanden van het boekjaar zal voortzet ten. Vorige slotkoers A'dam Rubber 108 H.V.A 130% A.K.U. 402% f 144,50 Hoogovens 580% Philips Gem. Bez. 150,30 140,35 Dortsche Petr. 685 K. Ned. Petr. Mij. 150,25 Holl. Am. Lijn. 114% K.L M f 50,60 K.N.S.M. 132% Ned. Stoomv. Mij. I3U/2 Ommeren, Phs. v. 226 Scheepv. Un. Ned. 125% Interunie 187,— 208,— Unftas 475,— Ver. Bezit v. 1894 124,50 Amsterd Bank 378 Ned. Handel Mij. 359% Rotterd. Bank.... 377V2 Twentsche Bank. 325 Albert Heijn 617 Amstel Brouwerij 453 Berkel's Patent 218 Bols 895 Bührmann Papier 700 425 Ford 896 Gelder Kon. Pap. 251 Gist Spir.f. Kon. 337 Van der Heem 260% Heineken's Bier 487 Hoogenbosch Sch. 273 Indola 474% Kon. Zout-Ketjen 773 Müller Nat. Bezit 328 Ned. Kabelfabr. 492 Philips Pref f 57,10 Stokvis 180 Thomassen Dr. 685 Ver. Machinefabr. 189% Wessanen 359% Wilton Fijenoord 270 Zwanenberg-Org. 915 Billiton Mij II 461 Aluminium Ltd... 23 V2 American Motors 16% Anaconda 43 V2 Bethlehem Steel. 32% Cities Service 51^ General Motors. 57 Kennecott Copper 68% Republic Steel 39 Shell Oil 33 U.S. Steel 48% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) Wall Street: Opgaande lijn doorgetrokken Wall Street, zette de opgaande lijn gis teren voort ondanks winstnemingen in het laatste uur. De handel was bijzonder actief. Er kwamen winsten voor van fracties tot ruim een dollar. Onder de verliezers be vonden zich dit keer de staalfondsen, die te lijden hadden van prijsverlagingen voor stalen platen. Hoger waren olie-, ruimte vaart- en elektronische waarden. Motor en nonferrofondsen sloten verdeeld. De omzet bedroeg 6.28 miljoen shares tegen 5.21 miljoen shares dinsdag. Het was de grootste omzet sinds 24 oktober toen 6.72 miljoen shares werden verhandeld. De Dow Jones indices: industrie 653.99 (+2.51); spoorwegen 140.37 (+0.09) en openbare nutsbedrijven 126.13 0.30). Het gerechtshof in Amsterdam heeft de officier van Justitie niet ontvankelijk ver klaard in zijn vordering tegen een 33-jari- ge Amsterdamse kelner, die hij ter zake van het doorrijden na een aanrijding had laten vervolgen. De politierechter had de kelner veroordeeld tot een maand gevan genisstraf en twee jaar ontzegging avn de rijbevoegdheid. Het gerechtshof overwoog in zijn arrest dat de officier van Justitie geen vervolging wegens doorrijden na een aanrijding'had mogen instellen omdat de verdachte zich binnen 24 uur na de aanrijding bij de officier van Justitie persoonlijk heeft ge meld, waardoor zijn identiteit kon worden vastgesteld.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11