amateurs in Wimbledon? SPO&i Eindspurt van Netelenbos was voor overige schakers te veel Tennisprofs en 1964 samen op CONSTANT Liston sprak weer eens over zijn tegenstanders voor amateurs Goud en zilver voor 15-jarige Jordan trainer van Standard Luik Goed gestarte Van Geelen kwam net half puntje tekort Duo Post-Arnold op vierde plaats Meer bescherming Zoeteman moet nog wachten met spelen Anderhalf jaar voor verduistering van toto-gelden HHIO in Rotterdam van 28 augustus tot 2 september In Oostenrijk niet veel goede sneeuw Tijden door de dooi nadelig beïnvloed DONDERDAG 6 DECEMBER 1962 13 VAN OVERAL Beperking VS V-er teruggekeerd Neen Zesdaagse Zürich Twee wereldrecords voor Zwitser Camathias GOUDEN VERLOVINGSRINGEN nsta Mist trad als spelbreker op bij Rangers-Spurs Schotland vërsloeg Wales Utrechts team voor duel met ploeg van Hibernia Mexico versloeg India op alle (tennis-) fronten Sportaccommodaties zijn 8 december gesloten Geen schaatswedstrijden op zaterdag 8 december Argentijnse bokser is nog steeds niet bij kennis Duur Fluitistes V:' Vanaf 1 januari 1964 zullen de amateur boksers in de Verenigde Staten op hope lijk afdoende wijze tegen gevaarlijke bles sures worden beschermd. De Amateur- Athletic Union (AAU) heeft op het con gres in Detroit besloten dat alle ama teur boksers in de Verenigde Staten bij de door de AAU gecontroleerde wedstrij den een hoofdbescherming zullen moe ten dragen. De ronden zullen in het vervolg niet meer gaan over drie, maar over twee minuten. Bovendien moeten handschoenen van tien ons (tot dusver acht ons) ge bruikt worden. De scheidsrechters zullen ertoe worden verplicht, dat bij aangeslagen boksers ook na het luiden van de gong (het einde van een ronde dus) verder wordt geteld. De AAU wes genoodzaakt deze maatrege len te nemen, omdat in de laatste jaren een opvallend groot aantal boksers de dood in de ring vonden. Het Engelse zwemwondertje Linda Ludgrove, 15 jaar, toont teruggekeerd in haar woonplaats Londen de gouden en zilveren medailles die zij tijdens de Empire Games in Australië heeft gewonnen. Voetbal De in Oostenrijk geboren en tot Frans man genaturaliseerde Gusti Jordan zal met ingang van vandaag de taak van coach van de Belgische voetbalclub Standard Luik overnemen van de Fransman Jean Prouff. Jordan speelde voor Oostenrijk, alvorens hij naar Frankrijk emig/eerde. Hij was oefenmeester van Saarbrücken. Op het ogenblik is hij leraar lichamelijke opvoeding in Parijs. De jonge Haarlemse schaker B. Netelen bos is winnaar geworden van het jaarlijkse jeugdschaaktoernooi van Rolland. Hjj kwam hiermee voor een jaar in het bezit van de wisselbeker, die destjjds door ons dagblad beschikbaar werd gesteld, terwijl hij tevens zeker is van een plaats in het toernooi om de provinciale jeugdtitelwed- strjjd. Het is overigens een bijzonder span nende finale geweest. De voorronden, die tijdens het jubileum- toernooi van Rolland plaats hadden lever den de volgende groepswinnaars op: R. v. d. Linden (Koog aan de Zaan); F. Tolle naar (Haarlem); H. van Beijeren (Zaan dam); H. van Geelen (Alkmaar); A. Art- manni (Beverwijk) en B. Netelenbos (Haar lem). In een enkelrondige zeskamp hebben deze spelers elkaar de winst in het toer nooit betwist. De jonge Van Geelen had veruit de beste start en versloeg ook de latere winnaar van het toernooi, maar de eindspurt van Netelenbos was zo sterk dat zelfs Van Geelen net iets tekort kwam. De uitslagen van de gespeelde wedstrij den zijn; eerste ronde: v. d. LindenNete lenbos 01; Tollenaar—Artmanni remise; Van Beijeren-Van Geelen 0—1; tweede ronde: NetelenbosVan Geelen 0—1; Art manniVan Beijeren remise; v. d. Lin denTollenaar 01; derde ronde: Tolle naarNetelenbos 01; Van Beijerenv. d. Linden 10; Van GeelenArtmanni 01; vierde ronde; Netelenbos—Artmanni 10; v. d. LindenVan Geelen remise; TollenaarVan Beijeren 01; vijfde ronde: Van BeijerenNetelenbos 01; Van Gee lenTollenaar 10; Artmanniv. d. Lin den remise. Door deze resultaten ontstond er de vol gende eindrangschikking: 1. B. Netelen bos 4 punten, 2. H. van Geelen 3y2 pnt, 3. A. Artmanni 2l/2 pnt., 4. H. van Beijeren 2'/t pnt., 5. F. Tollenaar l'/i pnt., 6. R. v. d. Linden 1 pnt. De wedstrijdleiding was, traditiegetrouw, ook ditmaal weer toever trouwd aan de heer G. J. Bloemen. Voortaan kunnen buitenlandse voetbal lers pas bij Franse verenigingen aanklop pen, wanneer zij tenminste twee jaar in Frankrijk woonachtig zijn geweest. De Franse beroepsclubs namen dit besluit op hun jaarvergadering met een stemmen verhouding van 24 voor en 20 tegen. Deze maatregel werd direct van kracht. Een aantal verenigingen uit de tweede divisie diende dit voorstel enkele weken geleden in, omdat deze clubs door het ont breken van buitenlandse sterren slechts weinig publiek konden trekken. Op de jaarvergadering stemden alle verenigingen uit de tweede divisie voor; alle clubs uit de eerste divisie bleken echter tegen de bepaling te zijn. Klaus Bugdahl-Fritz Pfenninger hebben gisteravond de tiende wielerzesdaagse van Zürich gewonnen. De Duits-Zwitserse com binatie veroverde de overwinning in het laatste uur, waarin zij 44 punten verza melden; hun punten totaal kwam daar door op 331. Het Duitse koppel Rudi Altig-Renz leg de met een totaal van 325 punten beslag op de tweede plaats, terwijl het Deense team Lykke-Eugen als derde finishte. Pe ter Post, die de Australiër Arnold als kop- pelgenoot had, bezette met 234 punten en een ronde achterstand de vierde plaats. De Belgen van Steenbergen en Severijns eveneens op een ronde eindigden met 177 punten als vijfde. De overige koppels hadden 2 tot 25 ronden achterstand. De Zwitserse motorrenner Florian Ca mathias heeft met een vier-cylinder 250 cc Honda zijspanmotor op het circuit van Monza twee wereldrecords gevestigd. Camathias vestigde het 100-kilometer re cord voor de 250 en de 350 cc klasse met een tijd van 31 minuten 14.2 secon de of 192.092 kilometer per uur. Hij bracht ook het wereld uurrecord op zijn naam met een afstand van 173.037 kilometer. Tijdens deze race verloor hij ongeveer tien minuten omdat zijn brand stof was opgeraakt. VOEGLOOS EN T MASSIEF IN.GLADDE EN BEWERKTE UITVOERING Levering van de producten der CONSTANT-fabrieken uilsluitend via de erkende juwelierswaar de klewrenfolder met alle' CONS TANT-modellen gratis verkrijgbaar is. Paardesport De ex-Stormvogels- en VSV-speler Wim Zoeteman, die destijds naar Australië emigreerde, is weer in IJmuiden terugge keerd. Hij zal echter nog niet voor VSV kunnen uitkomen, omdat hij door de KNVB voorlopig is geschorst in afwachting van de eindbeslissing wegens het uitkomen in wedstrijden die door de Australische Voet balbond waren georganiseerd. Deze bond wordt niet door de FIFA erkend. De voetbalwedstrijd Glasgow Rangers- Tottenham Hotspur voor de tweede ronde van het Europese bekertoernooi voor beker winnaars, die gisteravond in Glasgow zou worden gespeeld, is wegens hevige mist uitgesteld. De Rangers en de Spurs ont moeten elkaar nu dinsdag 11 december. Het Schotse nationale voetbalelftal voor spelers beneden 23 jaar heeft gisteravond in Aberdeen met 2-0 gewonnen van Wales. Het Utrechtse voetbalelftal dat woens dag 12 december in Edinburgh voor de tweede ronde vap het toernooi om de Europese beker voor jaarbeurssteden tegen FC Hibernia speelt, is als volgt samen gesteld: Doel: Van Zoghei (DOS); achter: Liptak en Okhuysen (beiden DOS); midden: Jo- chems (Velox), Dacsev en Westphal (bei den DOS); voor: Geurtsen (Velox), Aarts (Velox), Van der Linden (DOS), Geutjes en Siahaya (beiden Elinkwijk). Conform de eis heeft de rechtbank te Amsterdam een 39-jarige verzekerings agent uit Amsterdam wegens verduiste ring, meermalen gepleegd, veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. De ver dachte heeft als voorzitter van een Am sterdamse voetbalvereniging van 1957 tot begin 1962 in totaal 27.524,87 aan toto- gelden ten nadele van de vereniging ver duisterd. De Internationale Hippische Sport Fede ratie heeft tijdens een in Brussel gehouden algemene vergadering onder meer de wed- strjjdagenda voor 1963 vastgesteld. Voor het CHIO van Rotterdam is de periode van 28 augustus tot en met 1 september gere serveerd. Het Europese kampioenschap springen zal tijdens het CHIO van Rome worden verwerkt tussen 11 en 19 mei. Het Europese kampioenschap voor dames is vastgesteld op 14 juli in Hickstead. De wedstrijdkalender ziet er voor het komende jaar als volgt uit: 27 april—5 mei: CHIO van Nice; 1119 mei: CHIO van Rom<- (met E.k. springen); 25 mei—2 juni: CHIO van Madrid; 8—16 juni: CHIO van Lissabon; 22—30 juni: CHIO van Rabat; 29 juni—7 juli: CHIO van Aken; 22—27 juli' CHIO van Londen; 610 augustus: CHIO van Dublin; 2226 augustus: CHIO van Oostende; 28 augus- tUs1 september: CHIO van Rotterdam; 19—26 oktober: CHIO van Harrisburg; 5— 12 november: CHIO van New York; 9—17 november: CHIO van Genève; 1523 no vember: CHIO van Toronto. Bij zijn aankomst in Chi cago, waar hij zal gaan wonen, heeft Sonny Liston, de wereldkampioen zwaar gewicht. verklaard, dat hij niet akkoord zal gaan met 'n revanchewedstrijd tegen Floyd Patterson als een dergelijke partij niet door een andere promotor wordt georganiseerd. Na de match van 25 sep tember in Chicago werden alle recettes door de Ame rikaanse fiscus in beslap genomen en Liston be weert, dat hij niet het geld heeft ontvangen dat men hem schuldig was. „Ze zou den mij 280.000 dollar be talen, maar ik heb maar 75.000 dollar gehad", ver klaarde hij. De wereldkampioen liet zich, gewoontegetrouw, uit over de kwaliteiten van eventuele tegenstanders. Vooral over Cassius Clay, die onlangs 'n snelle knock- out-zege behaalde op Ar chie Moore, wilde hij wel wat zeggen. „Ik geloof niet dat Clay jenoeg kracht in zijn vuis ten heeft om een ei te bre ken", was zijn weinig vleiend commentaar. Maar hij voegde er toch aan toe: ,,Ik 'zou eigenlijk liever tegen Cassius Clay boksen dan tegen iemand anders. Hij is jong en als ik te lang wacht, bakt de leeftijd mij eenzelfde poets als dat ge beurde met Archie Moore". Ook Johansson, de Zweed, kon zich in de belangstel ling van Liston verheugen. Over hem zei Liston nog „Misschien wordt Johans son wel mijn eerste tegen stander. In dat geval kan Cassius Clay eerst eens ♦egen Patterson boksen. Patterson zal dat wel win nen". En toen volgde de fraaie tirade over Clay's onvermogen een ei te breken. De All-England Tennisclub maakte gis teren bekend dat de beste tennis-profs van de wereld wellicht in 1964 op de banen van Wimbledon tegen elkaar zullen spelen. Kolonel Duncan Macauly, secretaris van de club, verklaarde dat hij met Tony Tra- bert, directeur van de Professional Ten- nisplayers' Association, heeft onderhan deld over een prof-toernooi op Wimbledon. „Wij zijn er in beginsel niet tegen", aldus Macauly, „maar het programma van De eindstand van de Davis-Cup-tennis- wedstrijd tussen India en Mexico is 50 geworden in het voordeel van Mexico. In het laatste enkelspel versloeg Pancho Con- treras zijn Indiase tegenstander Akhtar Ali in vijf sets.. De cijfers waren 64, 26, 5—7, 64 en 6—3. In de Challenge Round, die van 26 tot en met 28 december in Brisbane wordt ge speeld, komt Mexico uit tegen Australië, de houder van de beker. Op een in een ijsbaan veranderd ten nispark in Amsterdam-West moet dit meisje ervaren dat alle begin moei lijk en soms ook pijnlijk is In verband met de nationale rouw op za terdag 8 december zullen alle sportaccom modaties van de gemeente Haarlem die dag zijn gesloten. Dit zowel voor gebruik door scholen als door verenigingen. Het dagelijks bestuur van de KNSB heeft een verbod uitgevaardigd voor het houden van nationale schaatswedstrijden en verzoekt ijsverenigingen geen geweste lijke wedstrijden te houden op zaterdag 8 december. Wimbledon voor volgend jaar is zeer zwaar", sprak hij verder „zodat wij de profs er niet meer konden inpassen. Ik heb dit de heer Trabert in een brief mee gedeeld en hem tevens verteld dat wij zijn verzoek in 1964 desgewenst opnieuw in overweging zullen nemen". De AU England Club. die de Wimble- don-toernooien sinds 1877 organiseert, is een van- de eerste voorstanders geweest van open toernooien. De club heeft meer dere malen te kennen gegeven gaarne te zullen zien dat de beste profs en ama teurs, op voet van gelijkheid, om de Wimbledon-titels zouden strijden De in ternationale tennisbond heeft het plan ech ter evenzovele malen verworpen. „Dat wil niet zeggen dat sterren als Lew Hoad en Alex Olmedo niet op de ba nen van Wimbledon kunnen spelen", al dus Macauly. „Natuurlijk kunnen zij hier spelen, maar in eeneigen toernooi. De moeilijkheid is echter dat zo'n toernooi" in het wedstrijdprogramma moet worden in gepast. Zij zouden de banen tenminste tien dagen nodig hebben, omdat zij ze vier of vijf dagen zouden moeten gebrui ken om te oefenen, precies zoals de ama teurs dat doen voor hun kampioenschap pen". Skiën Blijkens een sneeuwbericht van het Oostenrijks Toeristenverkeersbureau vriest het weliswaar streng in Oostenrijk (tem peraturen van -5 tot -20), maar goede sneeuw ligt er nog niet. Over het algemeen is het of stuifsneeuw of een pak, dat er reeds geruime tijd ligt. In Bad Aussee bij voorbeeld, 675 meter hoog, vriest het tien graden, de sneeuwhoogte bedraagt 10 centi meter, maar de kwaliteit van de laag is niet best: stuifsneeuw. Ook in andere wintersportcentra blijkt hetzelfde: Damüls/Bregenzerwald in Vo- rarlberg: 20 centimeter stuifsneeuw bij een temperatuur van -7 graden. Kanzel- höhe/Gerlitzen, 1500 meter, in Karintië: 50 centimeter oude sneeuw bij een tempe ratuur van -14 graden. Kitzbühel, 1659 me ter, in Tirol: 25 centimeter stuifsneeuw bij een temperatuur van -5 graden. Maria- zell, 1255 meter, in Stiermarken: 55 centi meter stuifsneeuw bij een temperatuur van -15 graden. Puchberg/Schneeberg, 580 meter, in Neder-Oostenrijk: 15 centimeter stuif sneeuw bij een temperatuur van -20 gra den. Weiss-See-Rudolfshütte, 2315 meter, in Salzburg: 80 centimeter stuifsneeuw bij een temperatuur van -5 graden. St. Gilgen/ Wolfgangsee, 1500 meter. Salzburg: 50 cen timeter stuifsneeuw bij een temperatuur van -6 graden. Seefeld, 1180 meter in Ti- rol: 12 centimeter oude sneeuw bij een temperatuur van -12 graden. De toestand van de Argentijnse half- zwaargewichtbokser Alejandro Lavorante, die op 21 september van dit jaar een k.o. nederlaag leed tegen de Amerikaan John ny Riggins, is nog steeds zorgwekkend. Hij is ondanks verscheidene chirurgische ingrepen nog niet volledig bij kennis. Wel gehoorzaamt hij aan bepaalde eenvoudige opdrachten en kan hij bijvoorbeeld ar men en benen bewegen. Een 20-jarige student in de architectuur, Karl Heinz Losch (West-Duitsland) heeft in Miami Beach voor de vijfde maal de wereldtitel kunstrijden op de rolschaats behaald. Hij had een puntentotaal van 12.624. De Nederlander Joop van der Sluis eindigde met 10.644 punten op de tiende plaats. Bij de dames doorbrak de 19-jarige secretaresse Franzi Schmidt (Zwitserland) de Duitse hegemonie. Zij eindigde met 12.272 punten als eerste voor Christa Bur- meister en Ingrid Schliebner, die respec tievelijk 12.132 en 11.637 punten behaalden. De Nederlandse deelneemster Ria Riet broek werd 15de met 10.016 punten. De manager van de Engelse voetbalclub Arsenal, de bekende oud-spil van het En gelse nationale elftal Billy Wright, be grijpt er niets meer van. Stomverbaasd vertelt hij iedereen die het maar wil horen wat hij onlangs meemaakte met een nog jeugdige en veelbelovende voetballer, die als professional een plaats in het Arsenal- team kon krijgen. „Ik bood hem 80 pond (ongeveer 800 gul den) per week, maar hij antwoordde kalm dat hij liever werkloos bleef dan op High bury (het Arsenal-domein) te komen spelen". Rod Belfitt heet deze in de ogen van Wright nukkige 17-jarige amateur. Zo af en toe voetbalt hij voor Doncaster Uni ted (Yorkshire League), maar daarnaast schijnt hij niet te werken. Totdat hij naar Londen reisde voor een proeftijd van een week bij Arsenal. Vrijwel ogenblikkelijk kreeg hij in de miljoenenstad echter heim wee naar „zijn" rokerige Doncaster. Als commentaar op dit voorval zegt Rod Bel fitt het volgende: „Ik voel er niets voor, al vinden alle mensen me nog zo gek". Tommy Know, een Britse militaire chauffeur, gelegerd in Dortmund, verdient per week zo af en toe meer dan een gene- raal-majoor. Tommy speelt namelijk- als linksbuiten in het eerste voetbalelftal van Chelsea, dat momenteel de ranglijst van de tweede divisie aanvoert. Per week ontvangt Tommy Know een voetbalsalaris van 30 pond (300 gulden), wekelijks nog vermeerderd met 25 pond wanneer Chelsea bovenaan staat. Daar naast int de linksbuiten 4 pond extra voor een gewonnen wedstrijd; bij een gelijkspel 2 pond. Alles bij elkaar opgeteld krijgt Tommy per week 59 pond, indien er twee wedstrijden worden gespeeld zelfs 94 pond (940 gulden). Op deze manier verslaat hij een brigade generaal en bij twee wedstrijden een gene- raal-majoor. Tommy Know moet, om dit geld te verdienen, soms tweemaal per week naar Engeland vliegen. Het bestuur van de afdeling Noord-Hol land van de KNVB heeft van vele zijden reacties ontvangen op de aanvaarding van het voorstel tot toelating van vrouwelijke scheidsrechters, zo lezen wij in 't officieel orgaan van de KNVB, de Sportkroniek. Niet alleen uit eigen kring, maar ook van daarbuiten. Zo toonde Denemarken be langstelling via' het A.N.P. en onlangs is het afdelingsbestuur benaderd door United Press, dat een reportage over de vrouwe lijke scheidsrechter moest maken voor Zwitserland. De afdeling Drente van de KNVB vroeg aan het bestuur van de af deling Noord-Holland om een foto-repor tage en om inlichtingen. En de afdeling Zeeland is al begonnen met het plaatsen van een oproep voor het deelnemen aan een cursus door dames. Schaatsenrijden In het Friese dorp Hommerts-Jutrijp zijn gisteren nationale langebaanschaatswed- strijden gehouden over 500. 1500 en 3000 meter. Door de lichte dooi werden de ty - den ladelig beïnvloed. De Arnhemmer Mijering en Van Bezoen uit IJhorst deel den met 159.10 punten de eerste en tweede plaats. Er gingen 42 rijders, onder wie vele junioren, van start. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. J. Wester (Eernewoude) 48.6 sec.; 2. M. Pronk (Warmenhuizen) 48.9; 3. L. Mijering (Arn hem) 49.4. 1500 meter: 1. L. Mijering 2.37.4; 2. J. Wester 2.38.3. H. v. Bezoen (IJhorst) 2.38.5. 3000 meter: 1. J. Hoorneman (Zutphen) 5.38.1; 2. H. v. Bezoen 5.38.8; 3. L. Mije ring 5.43.4. Totaal: 1.-2. Mijering en Van Bezoen, beiden 159.100 pnt; 3. Hoorneman 159.950; 4. Wester 160.667; 5. Pronk 162.134; 6. R. Bakker (IJhorst) 164.716.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 13