Vrouw verbrand in Amsterdam Enige krans aan witte koets die van het verzet HET WEER Mist stagneerde het verkeer op Sint-Nicolaasavond Veel vertraging bij de N.S. Adenauers coalitie-overleg met socialisten stagneert Politie speurde vergeefs naar Zwarte Jeanne „Zuiderkruis" gaat uit de vaart Zwerver bevroren Zestig doden door de smog in Londen Verzet in socialistische gelederen Liberalen dreigen de boot te missen en worden nerveus KLM 1 februari naar Djakarta? DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DONDERDAG 6 DECEMBER 196^. stó' MORRIS "iïefore you êuy SUEDE DAMES- EN HERENJASJES Lichte tot matige vorst Mistmaskers in Londen In de krant van heden Ex-SS-generaal Rauff Nieuwe kieswet Het woord is aan 4 4 e JAARGANG NUMMER 29 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem, hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal ,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. U. C. van de: Mije .ïiïsiïfcsi; De vijftig-jarige weduwe N. C. van Malsen-Rupp is in haar woning aan de Vossiusstraat in Amsterdam door verbran ding om het leven gekomen. Ze zat bij een elektrisch kacheltje. Ver moedelijk hebben haar kleren door de hitte van dit kacheltje of door een bran dende sigaret vlam gevat. Toen de brand weer ter plaatste kwam bleek de alleen wonende vrouw reeds te zijn overleden. Tengevolge van de teruggang van de emigratie, alsmede door de sterk geste gen kosten is de exploitatie van de schepen van de N.V. Scheepvaart Maat schappij „Trans-Oceaan" op de Australië/ Nieuw-Zeelandroute naar de maatschap pij meedeelt, zeer moeilijk geworden. In verband hiermede, is om te beginnen besloten de „Zuiderkruis", die omstreeks 11 december te Amsterdam wordt terug verwacht, uit de exploitatie te nemen. De „Waterman" en de „Groote Beer" zullen van het voorjaar af tot omstreeks eind september 1963 op de Noord-atlanti- sche route worden ingezet. Over de gang van zaken na deze periode is nog geen beslissing genomen. Op tal van plaatsen hebben zich gis teren ernstige kettingbotsingen voor gedaan. De foto toont zo'n geval bij Delft, waar een truck kantelde. Ver schillende auto's reden daarna weer tegen de truck op. Namens het gehele Nederlandse verzet is een krans gelegd bij de baar van prin ses Wilhelmina. Deze zal als enige krans bij de uitvaart aan de witte koets van de overleden vorstin zijn gehecht. Voor de plechtige bijzetting van prinses Wilhelmina gelden de volgende aanwijzin gen voor de kleding: voor de dames wit óf stemmige kleuren, doch geen zwart en dus ook liefst geen zwarte hoeden, voor de heren geen rouwkleding, doch wel een jaquet of anders donkere kleding doch geen zwarte das. Vrijdag zullen in het paleis Lange Voor hout kransen en bloemstukken van be vriende regeringen en staatshoofden zon der ceremonieel bij de baar van de prin ses worden gelegd, 's Avonds om zes uur zullen de in Den Haag geaccrediteerde di plomaten langs de baar defileren. Koning Boudewijn en koningin Fabiola zullen zaterdag om elf uur in Delft arri veren. Groothertogin Charlotte van Lux emburg en prins Felix arriveren vrijdag middag om half vier op Ypenburg. Orp tien minuten over vijf wordt de ver tegenwoordigster van koningin Elizabeth van Engeland, de gravin van Athlone ver wacht. In de grote aula van het Koninklijk In stituut voor de Tropen organiseert de af deling Amsterdam van de nationale fede ratieve raad voormalig verzet Nederland een herdenkingsbijeenkomst, die om acht uur begint. Sprekers zijn burgemeester Van Hall, rabbijn Soetendorp, ds. N. M. Graafstal, en de voorzitter van de federa tieve raad, kolonel Borghouts. Medewer king verlenen Willem Andriessen, Rosa Spier en de koninklijke mannenzangver- eniging Apollo. Winkelsluiting De christelijke middenstandsbond, hêt koninklijke Nederlandse middenstandsver- bond en de Nederlandse rooms-katholieke middenstandsbond hebben de leden ver zocht op zaterdag 8 december, indien de plaatselijke omstandigheden het toelaten, de zaken te sluiten tijdens de uitvaart plechtigheden. BAREST HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT <BM KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2235R6 Een 64-jarige zwerver, die oorspronke lijk' uit Sambeek afkomstig is, is in Sit- tard half bevroren aangetroffen onder een open dak bij een steenfabriek. De man is naar het ziekenhuis in Sittard overge bracht. Daar is hij in de nacht van dinsdag op woensdag overleden. Verwachting tot morgenavond: Plaatselijk mist, overigens wei nig of geen bewolking. Vannacht en morgenochtend lichte tot ma tige vorst, morgenmiddag tempe raturen om of enkele graden boven het vriespunt. Meest zwakke wind uit zuidelijke rich tingen. Volledige weerrapporten op pagina twee Verkeersagenten in Londen droegen gisteren maskers over hun mond en neus tegen de concentratie van rook en zwavel in de dichte mist. Er was tienmaal meer rook en vijftien maal zoveel zwavel in de Londense lucht dan normaal. De mist maakte zestig slachtoffers, van wie er sinds maan dagnacht 32 op straat doodbleven. (Gemiddeld sterven er dagelijks zes tot acht mensen op straat in de Britse hoofdstad). JVan onze correspondent) LONDEN Het gebied van Londen, waar tien miljoen mensen wonen is als gevolg van de zware mist, die vanmorgen is opgetrokken, 'n levensgevaarlijke plaats geweest, omdat de lucht sterk verontrei nigd werd door zwavel en andere onzui verheden. De smog heeft zestig mensen levens geëist, voor het merendeel oudere patiënten die aan chronische bronchitis en hartkwalen leden, die op straat in el kaar gezakt zijn. Het zicht in Londen was vanmorgen 60 tot 110 meter en volgens de weerkundi gen zal de mist plaats maken voor ijzel. Spiegelgladde weggedeelten hebben een serie ongelukken ten gevolge gehad. Aan een verkeersweg in ZuicK-Londen reden tweehonderd auto's op elkaar. Op een an dere weg naar het noorden waren twaalf auto's betrokken bij een kettingbotsing. Het vliegveld van Londen blijft geslo ten. Een hervatting van de vluchten hangt af van verdere verbetering der weersom standigheden. Vele Londenaren droegen gisteren een smog-masker, maar de doktoren waar schuwden dat men dan nog niet veilig is voor gevaarlijke gassen in de lucht. Doch in elk geval filteren de maskers de roet deeltjes uit. Luchtmonsters wezen gisteren uit dat de hoeveelheid rook en zwavel even groot was als in 1952, toen er in het Lon dense gebied op de openbare weg en bin nenshuis vierduizend mensen bezweken. In 1957 vielen er in de smog-periode dui zend doden. Twee mannen met smogmaskers voor het gelaat hebben woensdag bij een over val op een bank in de Londense voorstad Isleworth 10.000 pond (100.000 gulden) buit gemaakt. Zij ontkwamen met een auto, die anderhalve kilometer verder in de mist op een grote verkeersweg terugge vonden werd. Nederland, en vooral het westen, heeft de laatste 24 uur veel last gehad van uitzonderlijke en hinderlijke weers omstandigheden. De ongewoon dikke mist heeft, voorzover bekend, tot nu toe aan vijf mensen hét leven gekost. Vele tientallen grote en kleine botsingen heb ben materiële schade veroorzaakt, waar van de schade bij benadering niet te schatten valt. Vanmorgen was er sprake van grote vertragingen in het spoorweg verkeer, waardoor velen uren te laat op hun werk arriveerden. Ijsafzetting op de bovenleidingen was hier de oorzaak. Het wegverkeer Ondervindt veel hinder van de gladheid. In veel gevallen is het wegverkeer zelfs vrijwél geheel on mogelijk geworden. In Den Haag moest men het gehele openbare vervoer stilleggen. In de afgelo pen nacht reden er geen goederentreinen van en naar het westen van het land. De havensteden Rotterdam en Amsterdam waren hierdoor voor wat het goederenver keer betreft geïsoleerd. Dit was in 25 jaar niet bij de spoorwegen voorgekomen. Van Schiphol vertrok gisteren maar één vliegtuig, namelijk naar Frankfort. Toen de piloot van een tweede toestel al toe stemming had om te vertrekken zag hij hier op het laatste moment van af, om dat hij opstijgen niet verantwoord achtte. Even later zat de luchthaven weer pot dicht. Het scheepvaartverkeer lag ook vrijwel geheel stil. In Amsterdam brachten de mist en het verwachte bezoek van Sint Nicolaas een ongekende rust op de wegen, zodat er maar een minimaal aantal ongevallen op trad. Er waren gisteren in Amsterdam honderdveertig aanrijdingen, waarvan maar tien in de avonduren. Op het Noord zeekanaal in Velsen kwamen twee Duitse kustvaarders door dikke mist met elkaar in aanvaring. Zij kregen aanzienlijke scha de boven de waterlijn, maar konden hun reis voortzetten. Op enkele kanalen in het Westen en Zui den van het land komt nu ijs voor, maar behalve op een enkel klein kanaal onder vindt de scheepvaart hier nog geen hin der van. Hoe dik de mist gisteravond was blijkt wel uit een oproep van de Haagse politie aan de burgerij om na het invallen van de duisternis de gordijnen van de huizen open te laten opdat het verkeer van die verlichting enige steun zou ondervinden. In Rotterdam sloot men zich bij deze op roep aan. In Vlaardingen regelde de po litie het verkeer met flambouwen. De taxi bedrijven staakten in Rotterdam en om geving hun ritten behalve voor zeer bij zondere opdrachten (artsen, verpleegsters en dergelijke). In de loop van de nacht trok de mist op vele plaatsen weg. De situatie is nu, voor zover het te overzien is, vrijwel normaal Het scheepvaartverkeer op de Nieuwe Waterweg begint langzaam weer op gang te komen. Voor Hoek van Holland liggen op het ogenblik zeker tachtig schepen te wachten. Om kwart over negen vanmorgen is vóór het eerst sinds dinsdagavond half zes weer een toestel geland op de luchthaven Rot terdam. Schiphol is bij het ochtendgloren weer zichtbaar geworden. In de loop van de och tend kwamen niet minder dan tien vlieg tuigen aan, die gisteren naar Dusseldórp, Keulen en Frankfort moésten uitwijken. I Het vliegschema was echter nog danig in de war. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Beeldverhalen-2, 9 Buitenlands nieuws 3, 6 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Kennemer Kruimels4 Uit stad en omgeving4, 5 Spanje en Europa (6)5 In de Vishal en op zee5 Kunst 7 Horen en Zien - 7 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten - 11 Topsy 12 Sport 13 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's m JS De vroegere SS-generaal Walter Her man Julius Rauff, een medewerker van Adolf Eichmann, is door het Oppergerechtshof in Santiago ver hoord wegens de beschuldiging dat hij tijdens de oorlog bevel gegeven zou hebben negentigduizend Joden om het leven te brengen. Hij werd ge arresteerd op verzoek van de West- duitse reegring, die tevens zijn uit levering heeft gevraagd. De KLM zal waarschijnlijk met ingang van 1 februari naar Djakarta gaan vlie gen, aldus heeft het ANP op Biak verno men. De wekelijkse dienst om de zuidrou te via Biak naar Sydney zal dan in plaats van via Biak over Djakarta gaan lopen. Aangezien de poolvlucht naar Biak eind dit jaar zal worden opgeheven zullen de Nederlanders die na 1 februari uit Nieuw- Guinea naar huis willen reizen daardoor via Djakarta moeten vliegen. Verwacht wordt dat de landingsrechten in Djakarta formeel reeds per 1 januari aan de KLM zullen worden verleend, dezelfde datum waarop de Nieuw-Guinese luchtvaartmaat schappij „De Kroonduif" aan de „Garuda Indonesia Airways" zal worden overgedraT gen. De KLM-directie kon dit bericht noch bevestigen noch ontkennen. Men wacht mededelingen van dr. van Konijnenburg af. BONN Adenauer heeft gisteravond de tweede coalitiebespreking met de socialis ten, die voor vandaag was bepaald, plot seling afgezegd. De kanselier was name lijk boos over een uitlating van de pers chef Barsig van de S.P.D., die een besluit van de socialistische fractie over de coa litiebesprekingen zo interpreteerde, dat de onderhandelaars over een nieuwe re gering moeten opperen of aflossing van Adenauer niet reeds nu mogelijk is". S.P.D.-voorzitter Ollenhauer zond hierop gisteravond een telegram naar Adenauer om hem te sussen en te zeggen dat de interpretatie van Barsig niet de juiste was. „Onze fractie heeft alleen besloten, dat alle zaken en personen betreffende de kwesties, die voor de vorming van een nieuw kabinet noodzakelijk zijn, in de on derhandelingen betrokken moeten wor den", aldus Ollenhauer, die er bij de kan selier op aan drong de besprekingen tus sen C.D.U. en S.P.D. voort te zetten. Het is nog niet te overzien of Adenauer dat zal willen. De kanselier weet immers even goed als wie ook in Bonn, dat er, ondanks de mooie woorden van Ollenhauer, in dê socialisti sche fractie veel verzet bestaat tegen een grote coalitie onder Adenauer. Dat bleek gisteren overduidelijk in de fractie-bijeen komst van de S.P.D. die de hele dag duurde. Ollenhauer, Wehner én Willy Brandt hadden de grootste moeite hun partijvrienden ervan te overtuigen, dat de deelneming van, de S.P.D. aan een rege ring-Adenauer verantwoord is. Niet alleen in de fractie bleek veel op positie tegen een dergelijke politiek te zijn. Uit talloze kieskringen in de Bonds republiek kregen de socialistische afge vaardigden brieven en telegrammen van partijgenoten en kiezers, die zich keerden tegen een samengaan met Adenauer, de man -immers, die altijd heeft beweerd dat een aan de macht komen van de sociaal democratie de ondergang van Duitsland zou betekenen. Ook bleken in socialistische kring veel bezwaren te bestaan tegen een wijziging van de kieswet, waardoor het huidige evenredige stelsel plaats zou maken voor een voor 70 pet districtenstelsel, aangévuld met een nationale lijst via welke nog 30 pet van de Bondsdagafgevaardigden in het parlement zouden worden geloodst. Een dergelijk stelsel, dat het einde zóu bete kenen van de bondsdagafvaardiging der liberalen, zou door C.D.U. en S.P.D. sa men moeten worden ingevoerd. Er is een tweederde meerderheid van de bondsdag vóór nodig. De liberalen voelden zich gisteren ken nelijk lelijk in het nauw gedrongen bij de contacten tussen Adenauer en de S.P.D Gistermorgen confereerden ook zij met de socialisten, maar niet over de vorming van een coalitie, zoals later door Willy Brandt werd bekend gemaakt. Aangeno men moet worden, dat gesproken werd over de mogelijkheid dat liberalen en socialis ten, die samen over een meerderheid van acht stemmen in de Bondsdag beschikken een votum van wantrouwen tegen Adenauer inbrengen en een nieuwe kanselier kiezen Het werd evenwel duidelijk, dat de libe ralen in de allereerste plaats de coalitie met de C.D.U. willen voortzetten. Door het handige gemanoeuvreer van Adenauer met de socialisten schijnt vooral partij voorzitter Erich Mende al weer bereid te zijn alle mogelijke concessies te doen om de C.D.U.-F.D.P.-coalitie te redden. Dat bleek bij de onderhandelingen die gisteren met Adenauer zijn gevoerd en waarbij vooral kwesties als de sociale voor Zieningen, de financiële politiek, de defen sie en de wet op de noodtoestand ter sprake kwamen. Met man en macht heeft de Amsterdam se politie gezocht naar de sedert maandag avond spoorloos verdwenen publieke vrouw „Zwarte Jeanne". De rijkspolitie te wa ter heeft tevergeefs gedregd in een water langs de Windtunnelkade nabij het natio naal luchtvaartlaboratorium, waar gister avond het laatste spoor van de vrouw uit het water werd opgevist: een rood plas tic tasje, dat „Zwarte Jeanne" altijd bij zich had als zij op de Haagse weg tip pelde. De Amsterdamse recherche houdt thans zeer ernstig rekening met de moge lijkheid van represaille (mogelijk ont voering, maar men denkt thans serieus aan moord) door de Amsterdamse pro- stitutie-onderwereld, die het wellicht niet heeft kunnen verkroppen dat zij tot drie maal toe- haar echtgenoot wegens soute neurschap bij de zedenpolitie heeft aange geven. Nietzsche: Wie dank weigert vernedert de ver plichte vriend, terwijl hij zichzelf ver heft. De nieuwe voorstellen tot wijziging van dè inkomsten- en vermogensbelasting, die gisteren door de bewindslieden van Finan ciën bij de Tweede Kamer zijn ingediend, houden op verschillende punten een zekere verzachting van de belastingdruk in. Maar in dat opzicht betekenen zij niet veel meer dan een druppel water op een gloeiende plaat. Aan de denkbeelden die dé Kamer een half jaar geleden in haar uitvoerige voor lopige verslagen heeft ontwikkeld, is wel enigszins tegemoet gekomen, maar uit het antwoord van minister Zijlstra en staats secretaris Van den Berge blijkt duidelijk dat hun departement daarbij toch wel uitermate angstvallig te werk is gegaan Er is op geen enkel onderdeel van hét belastingsysteem een groot gebaar ge maakt; zelfs de opvallende schoonheids- fóuten, die aan dat systeem kleven, zijn niet weggewerkt; er is alleen, om zo te zeggen, een laagje poeder over gestrooid om ze daardoor een ietsje minder op vallend te maken. Typisch voor deze houding is de af wijzing van het voorstel, in de Tweede Kamer gedaan, om door een speciale staatscommissie een studie van de grond slagen van het Nederlandse belastingrecht te laten maken. Het argument voor die afwijzing is wel heel zwak: de bewinds lieden noemen het onjuist, de fiscale wet geving fundamenteel te gaan veranderen juist nu het vraagstuk van de fiscale aan passing in het kader van de E.E.G. aan de orde komt. Maar als de staatscommissie, volgens het Kamervoorstel, een fundamen tele studie van ons belastingrecht had gemaakt, had dit op zichzelf nog helemaal niet tot veranderingen hoeven te leiden; het had echter juist wel zijn nut kunnen hebben bij de latere aanpassing in Euro pees verband, die zó ingewikkeld is dat zij toch wel niet in enkele jaren zal zijn be keken. Het werk van zo'n staatscommissie zou anderzijds stellig een aantal zeer zwakke punten van ons belastingstelsel aan het licht hebben gebracht, en men zou kunnèn vermoeden dat het ministerie van Financiën vooral dit vooruitzicht schuwt, rr.lér dan het samenvallen met de inter- Europese aanpassing. Eén van die zwakke punten is ongetwij feld de vermogensbelasting, waaromtrent de bewindslieden overigens zelf toegeven dat zij een soort extra-inkomstenbelasting is en dat „als zodanig haar rechtsgrond is verzwakt". Inderdaad worden zij, die onder deze heffing vallen, gedwongen om over hetzelfde deel van hun inkomen tweemaal belasting te betalen; toch wil de regering niet verder gaan dan aan het ergste aspect van deze onrechtvaardigheid slechts voor één-derde een eind te maken. Is het restant van die onrechtvaardigheid dan niet on rechtvaardig? Men krijgt de indruk dat het departement bij de behandeling van dit punt de krentenweegschaal wel heel naarstig heeft gehanteerd. Toch zitten er aan de nieuwe voorstellen van Financiën ook bepaald wel verschei dene positieve kanten. De verhoging van de aanslaggrens tot 12.000 kan vooral haar nut hebben uit een oogpunt van effi ciency, van vermindering van ambtelijke rompslomp; het hier en daar geuite be zwaar dat daardoor vele Nederlanders niet meer rechtstreeks met de fiscus in aan raking komen en dus ook minder duidelijk gaan beseffen hoe veel van hun inkomen door de staat in beslag wordt genomen, weegt daar naar onze mening niet tegen op. De tijd van belastingambtenaren èn de tijd van belastingplichtigen die ingewik kelde formulieren moeten proberen in te vullen is ook wat waard. En de ambte naren zullen nu bovendien meer tijd aan de werkelijk „grote gevallen" kunnen be steden. De fiscale positie van de werkende ge huwde vrouw is nu ook enigszins ver beterd, maar alweer: mondjesmaat. De regering voelt principieel niet voor het gelijk-op splitsen van het gezamenlijke inkomen van man en vrouw, omdat de ongehuwden daardoor naar verhouding in een nadeliger positie zouden komen. De overweging, dat onze zo bijzonder krappe arbeidsmarkt verruimd zou kunnen wor den door, via belastingmaatregelen, het werken van gehuwde vrouwen aantrekke lijker te maken, heeft blijkbaar nog geen vat gekregen op onze regering. Hoewel het haar toch duidelijk moet zijn dat daar door de Nederlandse nationale produktie per hoofd der bevolking in een steeds on gunstiger verhouding komt tot die in onze Europese partner-landen, waar deelneming van gehuwde vrouwen aan het arbeids proces wèl van overheidswege wordt ge stimuleerd door fiscale concessies.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1