Parijs neemt maatregelen om taxichauffeurs te beschermen Politieke processen worden in Tsjechoslowakije herzien Anti-communistisch proces in West-Berlijn weer verdaagd Duwe purol Volwassen CLl ^Wereldnieuws J WHIM I VS komen nog niet over de brug met hulp aan Algerije Brits vrachtschip vergaan President Kennedy prijst Stevenson Oppasser sterft aan beet van cobra f CPraatótoel DONDERDAG 6 DECEMBER 1962 3 Razzia op zigeunerkamp levert geen resultaat op Hond in de wagen Bemanning van 31 man door Pool opgepikt Landlopers verdacht Presidentiële brief om gerucht te ontzenuwen Onderzoek naar periode van persoonsverheerlijking Rehabilitatie Kill II lil I» Deze aanbieding geldt alleen in Zuid-Holland en Noord-Holland beneden het Noordzeekanaal, (wel in Amsterdam-Noord). Gedaagde verzoekt rechter Werner te vervangen De Unesco-actie voor Nubië in critieke faze Nehroe: niet-gebondenheic blijft een goede politiek x(Dp de Elias (Van onze correspondent) De politieprefect van Parijs, Maurice Papon, heeft op een persconferentie over de Parijse verkeersproblemen enkele maatregelen aangekondigd, die hij denkt te nemen, om de taxi-chauffeurs tegen het banditisme te beschermen. Binnen vijf weken zijn 26 taxichauffeurs het slachtoffer geworden van gangsters, die hen van hun portefeuilles wilden ont lasten. Verscheidene chauffeurs moesten, zwaar gewond, in ziekenhuizen worden op genomen. Ook het laatste jaar hebben die overvallen zelfs enkele levens gekost. Om enige haast te zetten achter de no dige maatregelen ter beveiliging van hun leven, hadden de ongeveer twaalfduizend Parijs taxichauffeurs voor de komende feestdagen met een nieuwe staking ge dreigd. Het staat trouwens nog te bezien of ze met de vrij vage toezeggingen van de pre fect genoegen zullen nemen. Hun herhaal de eis het recht te verwerven pistolen of andere vuurwapens te mogen dragen is door de opperste politiechef van Parijs weer afgewezen. Onder de Parijse taxi's vindt men, an ders dan in Londen, vrijwel alle merken en modellen van auto's" vertegenwoordigd, waardoor een uniform veiligheidssysteem moeilijk is door te voeren. Kogelvrije rui ten, om de chauffeur van zijn klanten te isoleren zijn in de praktijk vaak weinig doelmatig gebleken. Men overweegt nu wel een systeem voor te schrijven, waardoor de chauffeur, middels een pedaal, de portieren van zijn auto automatisch zou kunnen sluiten. In gevalr van gevaar zal hij zijn belagers dan kunnen afleveren aan de eerste politiepost, die hij tegen komt. De praktische moeilijkheid is ech ter, dat het te verwachten valt, dat de gangsters het zover niet zullen laten ko men, door de chauffeur eerder buitenspel WASHINGTON (AP) Amerika over weegt achter de schermen hoe het Alge rije uit de enorme economische moeilijk heden kan helpen, maar er moet geen opzienbarende poging tot hulpverlening in de zeer nabije toekomst worden verwacht, aldus hebben de Amerikaanse autoritei ten bekendgemaakt. De V.S. zien in het Algerijnse geflirt met premier Castro van Cuba geen be letsel voor hulpverlening. De redenen voor de tijdelijke beperking van Ameri kaanse voedselleveranties aan Algerije zijn, volgens de Amerikaanse functiona rissen, heel eenvoudig. Amerika wenst in de eerste plaats dat de Algerijnen met concrete hulpprojecten voor de dag ko men, waarin precies vermeld wordt wat zij nodig hebben. Ten tweede wil het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken weten wat Frankrijk doet voor zijn voormalige provincie. CAIRO Egypte zal Algerije onmid dellijk een renteloze lening van 10 miljoen pond (ruim 100 miljoen gulden) verstrek ken. De lening werd verstrekt in ant woord op een verzoek dat premier Ben Bella woensdag heeft gedaan in een rede voor het Algerijnse parlement. LONDEN (AP) Het 2.088 ton meten de Britse vrachtschip „Link One" is woensdagavond, zes en een half uur na een botsing met het Russische vracht schip .Pullkovo", in de Oostzee onderge gaan. De bemanning van 31 koppen van de „Link One" is aan boord genomen van het Poolse vrachtschip „Lechistan". Beide schepen kwamen in een dikke mist met elkaar in botsing ten zuiden van het Deense eiland Laaiand. De veerboot Oxvall is in dichte mist in de Oslo-Fjord aan de grond gelopen. De 120 forenzen moesten met kleinere vaar tuigen aan land gebracht worden. Een mo torboot die was uitgevaren om de passa giers op te halen, kon de gestrande veer boot niet vinden. De forenzen, kwamen ruim twee uur te laat op hun werk. Red dingboten hebben de lichamen van drie bemanningsleden van de Britse treiler Boston Heron geborgen die in de mist op de rotsen is gelopen bij de kust van het eiland Harris in de Hehriden Eerder werd reeds een lichaam gevonden. Drie personen worden nog vermist. Na een sneeuwstorm worden voor de oostkust van Zuid-Korea acht vissersboten met 127 opvarenden vermist. Zware vorst In Joegoslavië zijn 170 mensen in vier autobussen 36 uur lang ingesneeuwd ge weest. Verscheidene van hen moesten met bevroren ledematen in een ziekenhuis wor den opgenomen. Ijsgang tussen Regensburg en Passau heeft al het scheepvaartverkeer op de Do- nau tot stilstand gebracht. De temperatuur is 15 graden onder nul. Het kwik is woens dag te Moskou tot minus 14 graden Cel-' cius gedaald. In Trepalle, een 2.079 me ter hoog gelegen Italiaans dorpje nabij de Zwitserse grens, is een temperatuur van dertig graden Celcius onder nul gemeten. te plaatsen. De eenvoudigste oplossing is volgens de prefect dat de chauffeurs zich in hun taxi door een hond laten vergezel len. Een brigade van vierhonderd inspec teurs en agenten heeft gisteren een inval in een zigeunerkamp gedaan, waarbij 120 verdachten werden meegenomen. De zi geuners zijn geconfronteerd met taxichauf feurs, die de laatste weken in de buurt van het kamp overvallen zijn, maar geen enkele dader is definitief geïdentificeerd. Toch heeft de politie reden aan te ne men, dat de taxi-bandieten vooral wel in kringen van landlopers en zigeuners moe ten worden gezocht. Beroepsmisdadigers riskeren niet zo gauw hun huid of zelfs een arrestatie voor een buit, die zich door gaans slechts tot een paar tientjes be perkt. Daarom zullen de verschillende zi geunerkampen rond Parijs in de toekomst onder verscherpte politiecontrole blijven staan. WASHINGTON (AP) President Ken nedy heeft de Amerikaanse UNO ambas sadeur Stevenson in een brief de verzeke ring gegeven, dat hij het volle vertrouwen geniet. De publikatie van deze brief heeft kennelijk ten doel een einde te maken aan de aanhoudende geruchten over ontevre denheid, die in regeringskringen over Ste- senson zou bestaan. Kennedy's brief laat er geen twijfel over bestaan, dat de president voornemens is Stevenson te handhaven in de functie die hij bekleedt. Stevenson werd bovendien lof toegezwaaid voor de actieve rol, die hij heeft gespeeld bij het formuleren van het beleid, dat volgens de president het wegnemen van de nucleaire dreiging op Cuba ten gevolge heeft gehad. Na een artikel in de „Saturday Evening Post" ontstonden geruchten over Steven sons aarzeling in de Cubaanse crisis en zijn mogelijke aftreden. In het artikel werd gezegd, dat Stevenson bepleit had de kwestie met zachte hand aan te pakken. Stevenson noemde het artikel onjuist. PRAAG (Reuter) De politieke pro cessen, die tussen 1949 en 1954 in Tsje choslowakije zijn gevoerd zullen worden herzien, zo heeft president Novotny op de openingsvergadering van het twaalfde communistische partijcongres in Praag ge zegd. Aan het partijcongres is voorge- gesteld het nieuwe centrale comité te be lasten met „de bestudering van, en het trekken van conclusies uit alle politieke processen, die gedurende de periode van persoonsverheerlijking zijn gevoerd". Dit moet in een periode van vier maanden geschieden, aldus de president. (Het voornaamste proces uit die perio de was dat tegen Rudolf Slansky, secre taris-generaal van de Tsjechoslowaakse communistische partij en Wladimir de mentis, ex-minister van Buitenlandse Za ken, die met negen andere communisti sche leiders in december 1952 wegens „Titoïsme en Trotzkisme" terechtgesteld werden. Drie anderen kregen levens lang). President Novotny zei verder dat het centrale comité bij het beschouwen van de individuele gevallen uit de 1949-1954 periode tot de slotsom gekomen is, dat de vonnissen, die toen in politieke pro cessen waren uitgesproken in de meeste gevallen onjuist of niet in overeenstem ming waren met de gepleegde feiten. Als gevolg daarvan zijn meer dan dertig ge- In Bremen is een 55-jarige dierenver zorger overleden aan de beet van een co bra. Hij was dinsdag in het terrarium van het tropisch museum van Bremen door de slang in zijn wijsvinger gebeten. Hoewel per helikopter een speciaal se rum van een farmaceutische fabriek in Marburg naar Bremen werd gebracht, kwam de injectie te laat. Er zal een ge rechtelijk onderzoek naar het gebeurde worden ingesteld. straften gerehabiliteerd, zo zei de pre sident. Novotny bracht terloops het ontslag ter sprake van de vroegere minister van Binnenlandse Zaken, Rudolf Barak, die tot 1961 voorzitter was van de commissie die vroegere processen opnieuw bekeek. Sedert zijn ontslag zijn nieuwe feiten aan het licht gekomen, zo zei de president. Volgens hem bestond Baraks schuld hier in, dat hij, op de hoogte zijnde van be langrijk bewijsmateriaal, niet op conse quente wijze een onderzoek instelde en feiten aan het politieke bureau en het centrale partijcomité onthield. Novotny zei, dat Barak dit had gedaan om, door bepaalde schuldige figuren te beschermen, zijn functie bij het ministerie van Bin nenlandse Zaken te verstevigen. Advertentie rni& HAIVE PRUS Van onze correspondent) BONN Het proces in West-Berlijn te gen de Vereniging van vervolgden van het naziregime (V.V.N.), die ervan ver dacht wordt een communistische mantel organisatie te zijn, is voor onbepaalde tijd verdaagd. Vorige week werd het pro ces geschorst tot 7 december, nadat de voormalige communist Baumgarte, die op de publieke tribune zat, de president van de rechtbank, dr. Fritz Werner, verweten had lid geweest te zijn van de N.S.D.A.P. en de S.A. De rechtbank schorste het proces toen en gaf het presidium van de V.V.N. de tijd tot 5 december zich te distanciëren van de uitlating van Baumgarte. De V.V.N. heeft dat niet gedaan. Integendeel, zij gaat een verzoek indienen Werner door een an dere president te vervangen, omdat aange nomen moet worden dat hij als oud-nazi bevooroordeeld is in de zaak. Dat dr. Werner een bruin verleden heeft is vast komen te staan. Zelfs is het toegegeven door het ministerie van Binnenlandse Za ken in Bonn. In 1935 werd Werner lid van de S.A., in 1939 van de N.S.D.A.P. In het begin van de oorlog distantieerde hij zich evenwel van de nazi-partij en later had hij zelfs enige contacten met de verzetgroep van de toenmalige burgemees ter van Leipzig, Gördeler. Volgens een re geringswoordvoerder in Bonn had men Werners verleden nimmer gezien als be letsel voor zijn functie van president van de rechtbank, temeer niet daar hij nim mer aanyvijsbaar onrecht deed. Advertentie lm HUID en HANDEN H itHIHMIIUIIIIIlMül De algemene vergadering der Unesco heeft gisteren te Parijs een geweldige bar rière opgeworpen voor de voorstellen dat de Unesco een aanzienlijk deel van de kos ten zal dragen voor het behoud van de oude Egyptische monumenten in de Nubi- sche woestijn De assemblee nam een rapport van haar juridische commissie aan waarin bepaald wordt dat voor deze voorstellen een meer derheid van twee derden vereist is. Het wordt hoogst onwaarschijnlijk geacht dat deze meerderheid haalbaar is. Voorgesteld is dat de Unesco 36 miljoen dollhr zal be talen voor het behoud van de cultuurmo numenten in de vallei van de NIjl, welke onder water zal komen te staan na vol tooiing van de stuwdam bij Assoewan. Tal van regeringen hebben hiervoor reeds zelf bijdragen beschikbaar gesteld. NEW YORK (AP) Premier Nehroe heeft in een vraaggesprek voor de Ame rikaanse televisie gezegd, dat hij, niet tegenstaande de Chinese invasie, nog steeds van mening is dat niet-gebonden heid een goede politiek voor India is. xyyyyyYVvYXYyirocvxyiooo(x>ooooooootxy300Cx»ooooooooo<xxxx)0 WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden 5 betaald, daar de bezorgers op donder- i dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE ^v:v^/~vyyryy"^YXY>3CCOQCOOr.OOOQOOnOfXïja.O O lOOOOOOOOCOl De ontroering om het rots vaste geloof der kinderen in de engelachtige bisschop uit Spanje zou ons, volwassenen, moeten vermanen tot wat meer vertrouwen in de goede dingen van hemel en aarde ware het niet dat het kinder lijke geloof gegrondvest is op een leugen, waaruit blijkt hoe gemakkelijk men zich vergis sen kan. Het onderscheiden van leu gen en. waarheid is slechts ge geven aan de uitverkorenen. Het is een kenmerk van de staat van ontwikkeling, waar in zich de persoonlijkheid be vindt. Het is een tot volkomen betrouwbaarheid uitgroeiende intuïtie, die is samengesteld uit de volgende ingrediënten: nuchterheid, eerlijkheid, fan tasie en mspiratie. Het geloof der kinderen in Sint Nicolaas levert een be trouwbaar bewijs voor deze analyse. Omtrent het zevende levensjaar is de kinderlijke persoonlijkheid uitgegroeid tot een hoogtepunt. Tussen de uitersten van wonderkinderen en onvolwaardigen raakt de grote massa der kinderen op die leeftijd tot een betrekke lijke volmaaktheid van inner lijk leven, op welk punt de eveneens tot kinderlijke vol maaktheid ontwikkelde intuï tie de waarheid onomstotelijk vaststelt. Nuchterheid, eerlijkheid, fantasie en inspiratie vormen samen de onbarmhartige spie gel waarin het gebrekkige sprookje van de slecht-gegri- meerde, met valse haren om hulde grijsaard zijn onthulling krijgt. De buitenwereld helpt een handje, doch het blinde geloof maakt ook reeds zonder de influisteringen van buiten af plaats voor de waarheid. Eenzelfde hoogtepunt in zijn persoonlijkheid bereikt de op groeiende mens nóg een keer in zijn leven, in zijn volwas senheid. De leeftijd waarop dit gebeurt loopt sterk uiteen. Vele mensen sterven vóór dit tijdstip, sommigen zijn zelfs met hun tachtig nog op aan merkelijke afstand van dit culminatiepunt. Anderen staan midden in de heksenketel van hun belangrijk leven op een goede dag plotseling voor het feit: ik ben volwassen, ik be grijp de dingen in hun samen hang, ik ben van nu af pas echt mens. Of, in termen van het Sinterklaasverschijnsel gesproken: ik zie duidelijk oom Piet achter de valse baard en onder de ongewijde mijter. De teleurstelling, die onver mijdelijk het deel is van de jeugd bij het ontdekken en vaststellen der waarheid, be leeft men dus in zijn leven later nóg eenmaal. Duizend maal misschien in details, doch samengevat één keer ten opzichte van de samengevatte illusie, die de onervaren mens zich van het leven vormt. Napoleon, die doldrieste poli tieke en militaire illusionist, wiens volwassenheid kwam toen hij in volstrekte een zaamheid op St. Helena de puinhopen van zijn loopbaan overzag, heeft ons uit die laat ste periode van zijn leven en kele behartigenswaardige op merkingen nagelaten. Waar onder deze: „De werkelijke kracht van een mens is geba seerd op de ontgoocheling." Uit talrijke andere, in droef geestig gepeins neergeschreven gedachten van Bonaparte blijkt duidelijk, dat deze man zijn werkelijke innerlijk pas ontdekt heeft in de jaren van zijn grootste ongeluk. Wat men aan de hand van zijn ver richtingen te velde en in de politiek, of op het toneel van de bliksemsnelle geschiedenis dier dagen ook van hem mag beweren, hij is tenslotte ge bleken te zijn: een wijsgerig en ambitieus man, geschapen als eerzaam huisvader en ge niaal leider van bijvoorbeeld een groot bedrijf, in zijn vrije tijd een begaafd schaker en rriet onverdienstelijk schrijver. Dit alles had hij kunnen worden, als hij niet Bonapar te geworden was, de verove raar, de machtsdronken kor poraal, de onderdrukker en chauvinist; als hij niet de on- volwassene was gebleven. Zijn grote leed tijdens de ballingschap bestond uit zijn hunkering naar vrouw en kind, niet uit verdriet over verlies van zijn machtspositie. Maar toen was hij dan ook eindelijk volwassen. Tóen had hij de waarheid ontdekt. Zijn teleurstelling betrof het feit, dat hij zijn leven had be steed aan het najagen van een leugen. Er komen berichten binnen dat hier en daar in den lande kinderen van acht, negen jaar tot het geloof in de Goedhei ligman zijn teruggekeerd, na dat zij reeds enkele jaren ge leden met hem hadden gebro ken. Oorzaak: de overtuigen de televisie-uitzending van de aankomst des bisschops in Amsterdam. Voila. Als men ooit een bewijs wil hebben voor het grote misleidingsge vaar der nieuwe communica tiemedia, behoeft men niet verder te zoeken. De televisie ontneemt zelfs kinderen hun kinderlijke volwassenheid men behoeft niet te vragen wat er met volwassen volwas senen gebeurt. Het is daarom zaak, dat wij onze nuchterheid, eerlijkheid, fantasie en inspiratie onbe lemmerd hun gang laten gaan in ons binnenste, opdat de hei lige, onschatbare intuïtie voor het onderscheiden van waar heid en leugen ons deel moge zijn. Wie nog niet zover is dat hij zijn persoonlijkheid tot die hoogte heeft voelen uitbloeien, mag zich niet verhelen dat dit onderscheid zware verplich tingen en moeilijke situaties meebrengt. Hij moet daar niet te licht over denken. Om in het kader van onze vergelij king te blijven: het leven mét Sinterklaas is heel wat een voudiger dan zonder. Want men kan nu en dan wel eens met veel aplomb ho ren beweren dat de mens van vandaag zoveel nuchterder is dan vroeger maar ik geloof er niets van. Zijn nuchterheid bestaat in vele gevallen slechts uit een gebrek aan verbeel dingskracht en idealisme. En eerlijkheid? Die is in de mees te markante situaties niet an ders dan een demonstratief dwepen met de meerderheids opinie, inplaats van een on verdroten en krachtig verde digen van het recht. En dan de twee andere elementen, fantasie en inspiratie. Worden ze niet dikwijls samengesmol ten tot een massale hysterie, die geen normen of propor ties meer onderkent? Dingen die van oorsprong edel en juist waren, worden opgebla zen tot wanstaltige misvor mingen: vaderlandsliefde, kunstgenot, eerbied voor het gezag, bewondering voor pres taties, ideologische vervoering, religie, charitas, zin voor nieuws de oprechte in spiratie van de enkeling, de weidse fantasie van het indi vidu worden opgeslokt door „campagnes'' en geëxploi teerd tot stervens toe. Om in die toenemende ex plosiviteit van het leven da gelijks „de valse Sinterklazen" te blijven ontdekken en ver afschuwen, kost een enorme, niet ophoudende inspanning en een grote dosis moed. Wie kiest vóór het leven zonder Sinterklaas, kiest voor de moeilijke, vereenzaamde po sitie buiten de golfstroom, voor de bespotting en de haat van de onvolwassenen, en voor het wankele voetstuk van de mens, die zichzelf wil zijn. Overigens: er is geen keus. Wie op zeker moment volwas sen wordt, moet het aanvaar den. Hij is geen meester, doch een onderdanig volgeling van zijn intuïtie, die hem leidt als een nieuw geloof. Zijn weg voert niet langs veilige paden, doch zijn roeping is de bot sing. Hij botst dagelijks tegen de dingen die het krankzinnig wordende maatschappelijke bestel voor hem in de weg stelt: illusionaire levensdoe len. die door miljoenen wor den nagejaagd. Hij wordt een criticus, die weinig meer ver heugd waarderen kan. Hij trekt zich terug in zichzelf, omdat zijn intuïtie het hem beveelt. Hij ziet de valse goden om zich heen. aan de voet waar van de massa danst. Hij huivert vaak doch soms verheugt hij zich boven mate: dat is wanneer hij er gens in die woelige menigte een mens ontdekt dje óók vol wassen is. Een mens die uit steekt boven de kudde, wier weg leidt van luchtspiegeling naar luchtspiegeling. Een mens die de zeer eenvoudige, doch onfeilbare intuïtie voor de waarheid heeft verworven en uitziet naar zijn broeders. Er is een grote troost voor alle anderen: zowaar zij een maal hebben ontdekt dat oom Piet zich in bisschopskleding had gestoken, zowaar ligt ook de grote waarheid des le vens binnen hun bereik ach ter de valse baard van alledag. Ze moeten er alleen maar even doorhéén kijken Schelpdier Een Amerikaanse hoogleraar heeft me degedeeld dat wij allemaal, zoals wij hier op aarde zitten, staan, lopen en onzin vertellen, op z'n minst 74 triljoen jaar oud zijn. Ik ben daar niet verbaasd over. Er zijn vroege morgens na een late avond, dat ik mij wel eens drie maal 74 triljoen jaar oud voel. Het gaat dan heel lastig of helemaal niet met de ochtendgymnas tiek en de huisgenoten gaan, om erger te voorkomen, de straat op om enige uren doelloos te gaan rondzwerven tot zij re delijkerwijs mogen veronderstellen dat oübaas zijn jeugd en goede moed her wonnen heeft. Deze Amerikaanse professor heeft ook geschreven dat wij allemaal zonder uit zondering en op dit punt staat u op gelijke trap met professor De Quay, de commandant Veldleger en die nieuwe slome loopjongen van de banketbakkerij reïncarnaties zijn van mensen, die een lange, lange reeks verschrikkelijke levens geleefd hebben, hier op aarde, op Mars of op Venus. En dat de meesten van ons de heer Luns, uw tandarts en de melkboer ook van die andere plane ten op aarde zijn gekomen in de gedaan te van vogels, kreeften, dinosaurussen oj oesters. Hoe meer mensen ik erop be kijk, hoe waarschijnlijker mij dit voor komt. Tweemaal daags zit ik met kreef ten en dinosaurussen in de bus. Ook met vrouwtjes-dinosaurussen. Het is zeer waarschijnlijk dat jij, ami ce, en ik (zegt professor) reeds tiendui zend maal gestorven zijn in allerlei ge daanten en vormen. Je moet er mij niet kwaad op aan kijken, beste kerel, maar het is zeer wei mogelijk, dat jij van alles geweest bent: eeslang, p aard, aap, man, vrouw, ko ning, koningin, slaaf, politicus, schoen poetser, vrouw-met-de-baard, hoofdinspec teur van het loodswezen, pedicuur, moor denaar, hoofdredacteur.en dit allemaal om dat verbaasde en gefrustreerde ze- nuwlijdertje te worden, dat je nu bent. Het moge een waarschuwing zijn voor alle op wild jagende notarissen, groot industriëlen of apothekers: het is best mo gelijk dat die zelf de evolutie kan verduveld ironisch zijn, notaris dat die zelf nog weer eens patrijs of haas zullen worden. Wat gij niet wilt, dat u geschiedt. Het is bovendien een duidelijke verkla ring van allerlei frustraties waar allerlei mensen onder gebukt gaan; bijvoorbeeld: iedereen die voortdurend angst heeft voor vallen en kiespijn tegelijkertijd was oor spronkelijk uiteraard schelpdier. Schelpdier door een vogel opgepikt en die vogel heeft dat schelpdier dan vanuit de hoogte op een rots laten vallen om het open te breken. Naar alle waarschijnlijkheid is die vo gel nu tandarts, die iedere dag tienmaal hetzelfde doet wat dat openbreken be treft, zij het niet met behulp van een rots. En kijkt u eens eerlijk in de spiegel. Is dat van dat schelpdier zo gek? Advertentie LICHT-ZACHT-WARM-SOEPEL Brieven. In het afgelopen jaar moesten in West-Duitsland ongeveer driekwart mil joen brieven en 3,2 miljoen briefkaar ten worden vernietigd, omdat de adres sering niet volledig genoeg was en ook de afzender niet meer was terug te vin den. Nasser. President Nasser van Egypte heeft zijn voorgenomen bezoek aan Ma rokko uitgesteld, omdat hij in nauw kon- takt wil blijven met de Egyptische strijdkrachten in Jemen. Staatsveiligheid. In Lissabon zijn 28 men sen, onder wie artsjjjjjjjjjjjjjcmfwyrr. sen, onder wie artsen, juristen en een journalist, door de staatsveiligheidspoli- tie gearresteerd, zo werd in welingelich te oppositiekringen vernomen. Raketontploffing. Door het ontploffen van een Nike-Hercules raket op een raket basis in de Amerikaanse staat New- Mexico, is een luitenant van het Fran se leger om het leven gekomen en zijn drie Franse militairen en een Ameri kaanse militair gewond. De raket ont plofte op een hoogte van ongeveer 170 meter. De wrakstukken vielen op de lanceerplaats. Piraten. Ter hoogte van Noord-Borneo is een copra-boot door piraten aangeval len. Twee bemanningsleden werden ge dood, waarna de piraten de motor van de' boot verwijderden en het vaartuig op drift zetten. Gewicht ontplofte. Sinds de eerste we reldoorlog gebruikte de 89 jaar oude mevrouw Ermantine Dury uit Nancy een handgranaat, die precies 1 kg woog, als gewicht op haar keukenweeg schaal. Woensdag is het ding eindelijk ontploft toen mevrouw Dury de gra naat op de keukenkachel zette. Zij werd zwaar gewond door de scherven. i

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3