IN DE VISHAL+EN OP ZEE Eis aan Franco: eerst liberaliseren en dan pas associatie met de E.E.G. is ondoelmatig Afzondering evolutie en belemmert economische dus politieke bevrijding SPANJE en EUROPA Samenwerking in de ruimte Nieuw-Guinearaad pat in New York pleiten voor vervroegde overdracht Gebed per telefoon ook in Utrecht gestart Zeeland twee uur zonder stroom Voorjaarsbloemen al weer gearriveerd De negen Muzen J Ondoelmatige eis Munchense bijbedoelingen Verdacht gezelschap? Kans grijpen DONDERDAG 6 DECEMBER 1962 5 A merikaans-Russische kunstmaan plannen Den Haag, Haarlem en Amsterdam gingen voor Beverwijk groeit en wordt nog mooier Ongevallen in Velsen door mist en gladheid J. F. Servaas kreeg brief van burgemeester «>*.ycw volgd door bevrijdende contacten: Euro pese priesters en vakbondsleiders, schrij vers en politici zouden de zakenlieden achternagaan. En ik weet dat de op merking eentonig wordt de econo mische evolutie zal onherroepelijk een proces van sociale en politieke sanering inleiden. Vlet zo n historische kans voor het grijpen kan men politiek niet al te preuts xjjiv (j jj J J J J f. De triomfboog voor het welslagen van Franco's rebellie is een eenzaam mo nument geworden, nu de fascistische architectuur in onbruik is geraakt en het regime, dat weet dat zijn eigen structuur even verouderd is geworden, beseft dat het uur van de transfor matie heeft geslagen. Het contrast tussen arm en rijk weer spiegelt zich in de blinde lotenver- koopster, die zich heeft neergelaten onder de beurskoersen op één van de zes grote banken die de Spaanse eco nomie domineren. Maar na de Spaanse associatie met de E.E.G. zal het ar chaïsch karakter van de Spaanse eco nomie onafwendbaar veranderen. NEW YORK (Reuter) De Sovjet-Unie en de Verenigde Staten zullen gezamen lijk weerkunstmanen en satellieten voor kartering van het aardmagnetisme opla ten, en ook samenwerken bij verbindings- proeven met de Amerikaanse „Echo A-12" kunstmaan, die thans om de aarde draait. Beide landen zijn voorts overeengekomen samen te werken bij experimenten in de ruimtecommunicatie. Het akkoord is af gelopen zomer tot stand gekomen na ge sprekken tussen dr. Dryden van het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) en professor Blagonravov van de Russische Academie van Wetenschappen. HOLLANDIA (AP) De Nieuw-Guinea- raad althans het rudiment ervan, dat is overgebleven na het bedanken van een flink aantal leden bij de bestuurswisse ling van 1 novembe'- heeft besloten een delegatie naar New York te sturen om de Verenigde Naties te vragen Nieuw Guinea op 1 januari en niet op 1 mei aan Indonesië over te dragen. In de delegatie hebben zitting de heren Tanggahma, Bonay, Poana en Kirihio. Een woordvoerder gaf de volgende toe lichting: „Een versnelde overdracht zou een einde maken aan de groeiende werk loosheid onder de Papoea's in de steden. Gebleken is dat de V N. niet in staat zijn het hiaat op te vullen dat ontstaan is door het vertrek van de Nederlanders". De delegatie zal overigens aandringen op naleving van de bepaling van het ak koord, dat in 1969 een volksstemming on der de Papoea's over hun toekomst moet worden gehouden. De zitting van de Nieuw-Guinearaad voor dit jaar is gisteren officieel gesloten. Werk van Dali in Delft. Tot 1 januari zijn in het stedelijk museum Het Prinsen hof te Delft drie schilderijen van de •Spaanse schilder Salvador Dali te zien. Deze surrealistische schilderijen zijn in 1946 vervaardigd in opdracht van de pre sident-directeur van een grote cosmetische ndustrie te New York, ter gelegenheid van een nieuw parfum. De schilderijen •.ebben betrekking op het produkt en stellen voor „De onzichtbare geliefden", Luchtspiegeling" en „Oase". Zij zijn reeds n vele landen geweest en zullen in ons and alleen in Delft te zien zijn. „De geschiedenis van de soldaat". .'oor de derde maal gaan leden van De iieuwe Komedie en het Brabants Orkest :aar Italië om een serie voorstellingen te ;even van „De geschiedenis van de sol- laat". Vorig jaar maakte dezelfde groep en tournee door Italië en Sicilië en korte ijd daarna trad het gezelschap op in het estival van Florence. Ditmaal zullen voor tellingen werden gegeven in Turijn, Cremona, Bologna en Perugia. Het gezel- 1 schap is vandaag vertrokken. Aïfnvoer van donderdag Te IJmuiden hebben 25 schepen aange voerd: 15 kisten wijting, 670 schol, 15 tar bot, 170 diversen, 140 sprot, 30 stuks stijve kabeljauw en 32.700 kilo tong. Prijzen van donderdag Per kilo, in guldens: tarbot 3,603, gro te tong 5—4,70, grm. tong 3,503,20, kim. tong 2,60—2,50, tong een 2,902,70, tong twee 1,921,62. Per 125 kilo: kabeljauw 136120. Per 50 kilo: grote en middel gul 6558, kl. gul 4438, grote en grm. schol 46—42, zetschol en schol I 4438, schol II 4231, schol drie 15,508, gestripte wijting 4232, dichte wijting 3522, schar 3429, bot 12,50, tarbot 13064, griet 5365. Per 40 kilo: sardien 10,403,20, haai 10. Besommingen van donderdag Te IJmuiden werd besomd KW 124 10.400, KW 168 6980, IJM 11 3090. Haringvangsten KW 130—2, KW 70—5, KW 37—17. Scheveningen Te Scheveningen werden vanmorgen aangevoerd: 90 kisten schol en 1000 kilo tong. Op zee Het lijkt alsof het einde van de visserij in het Engelse Kanaal nog niet in zicht is gekomen. Enkele schepen hebben gisteren nog een trekje van maar liefst honderd kantjes haring gedaan, zodat er dagvang sten van 150 kantjes zijn gedaan. Ook zijn er meldingen gemaakt van vangsten van 10 of 15 kantjes als dagvangst. Door dit verschil in resultaat is er door de niet-vangers Ve'êl aan de netten gedok terd. Want als de een wel en de ander niet vangt en de onderlinge afstand niet meer dan vijftig meter bedraagt, gaat men twij felen aan de netten of de omlijsting er van. Dan komt de maatlat dikwijls langs de lijnen en bovendien is de visserij in de Sinds woensdag verzorgt het Kerkge nootschap der Zeveodedags Adventisten ook in Utrecht een gebed per telefoon. Twee keer per week wordt de bandopna me, waarop een voorbede van een minuut is opgenomen, ververst. Dan spreekt een predikant een nieuwe gebedtekst uit. Ook het Utrechtse nummer is dag en nacht be reikbaar. Het telefonische gebed is voor het eerst op 11 september door het genoemde kerk genootschap uitgezonden in Den Haag. De belangstelling daarvoor is zo opgelopen meer dan 2000 aanvragen per dag dat men thans vier lijnen in gebruik heeft. Inmiddels is ook Amsterdam met twee lijnen begonnen en binnenkort volgt Rot terdam, waar eveneens twee lijnen zijn aangevraagd. In Haarlem werkt de gebedstelefoon nu ruim een maand met een gemiddeld aan tal aansluitingen van 500 per etmaal. Ge durende de maand november werd op het Haarlemse nummer (22177) ruim 14.500 keer het gebed meegebeden. In deze stad wordt de tekst van het gebed drie keer per week gewisseld, namelijk op maandag- woensdag- en vrijdagavond. Van de zijde van de Hervormde kerk wordt in Den Haag ook de telefoon ge bruikt, echter niet voor een gebed, maar voor een schriftlezing van een minuut. Het Kerkgenootschap der Zevende-dags Adventisten, dat van de voorbede per te lefoon de landelijke primeur had, telt in de wereld anderhalf miljoen leden. De eni ge belijdenis is de bijbel. Volgens het vier de gebod, dat de zevende dag als rustdag aanwijst, viert deze kerk die dag op zater dag. Zij doopt door onderdompeling en staat onthouding voor van tabak, alcohol en andere narcotica. In Amerika heeft zij onder andere een universiteit en een hoge school voor artsen en tandartsen. Het kerkgenootschap staat bekend om haar wereldwijde activiteiten op godsdienstig, medisch, opvoedkundig :n cultureel ge bied. Als gevolg van een explosie van een ver mogensschakelaar in het onderstation te Geertruidenberg, welke explosie werd ge volgd door brand, hebben Zeeland en wes telijk Noord-Brabant vanmorgen twee uur van 7.10 tot 9.10 uur zonder stroom gezeten. Het station in Geertruidenberg bedient de centrale vooï Zeeland en Vlis- singen. Noord niet al te daverend geweest. Dit meldde de schipper van de IJM 9 „Haar lem", die blij was dat er wat wijting in het ruim zat. Men wilde blijven waar men was, omdat elders in de Noord geen betere resultaten werden verwacht. „Beatrice" IJM 72 verkocht De IJM 72 „Beatrice" van de N.V. Vis serijonderneming v.h. J. C. Pronk is gis teren verkocht naar het buitenland. De motortrawler zal van dit jaar definitief uit de IJmuider visserhaven vertrekken. De redérjj wilde niet mededelen naar welk" land het vaartuig is verkocht. De „Beatrice" werd in 1956 gebouwd bij de sleephellingmaatschappij „Schevenin gen" te Scheveningen. Het vaartuig meet 301 brt., de lengte bedraagt 42,85 meter, de breedte 7,24 meter en de diepgang 3,87 meter. Het schip, uitgerust met een hoofd motor met een vermogen van 660 pk, heeft als voorbeeld gediend voor vele vissers vaartuigen. Het leek woensdag alsof Sint Nicolaas zijn stempel ook op de veilingen heeft ge drukt; vooral aan de bloemenveilingen zorgde hij voor enige verrassingen. Pre cies op zijn verjaardag kwamen de eerste tulpen van de firma P. Nijssen en Zn. uit Santpoort. Het waren Pink Trophy, die van 26 tot 32 cent per stuk noteerden en Preludium, die 33 cent per stuk opbrach ten. Van de firma A. van Bragt en Zn. kwamen de eerste hyacinten waarvoor ook al veel belangstelling bestond. Voorts waren er blauwe druifjes, die voor 82 cent per bosje van eigenaar veranderden. Ook waren op deze Sint Nicolaasveiling al weer de eerste kerstartikelen aanwezig in de vorm van denneappeJS en groen. Voor de aangevoerde troschrysanten bestond uiteraard veel belangstelling, met prijzen die opliepen tot 1,50 per bos. Aan de groenteveiling lag het even anders, hier zagen de kopers zich voor een enorm aanbod van boerenkool en prei ge plaatst. De prijzen lagen heel wat lager dan maandag, hetgeen te verklaren viel door de afnemende koude. Er was overi gens een veiling met handel, waar men enige jaren geleden bij geen benadering aan had durven denken. De prijzen waren: andijvie 3477; prei 1242; waspeen 1035; boerenkool 10— 23; spruiten 42—101; uien 10—40; knollen 12—26. De dienst openbare werken van de ge meente Beverwijk gaat het Kuenenplein onder handen nemen. De bedoeling is een efficiënter gebruik van de grote oppervlak te maar tevens een verfraaiing van het stadsbeeld daar ter plaatse. Evenals overal elders in het land is in Beverwijk gebrek aan parkeergelegenheid en het plan be staat om een stuk van het Kuenenplein te bestemmen voor zes nieuwe parkeerhavens. Dit zal een welkome verruiming van de parkeergelegenheid in dit stadsdeel bete kenen. Ook het Hilbersplein wordt onder de loep genomen. Men wil het mooier maken door op een bijzondere manier tegels te gaan leggen. Op vier plaatsen komen bo men, bloemperken en levend fris groen. Voorts zal de Plantage een schoonheids behandeling ondergaan, voornamelijk aan het oostelijk einde. De winkelgalerij al daar wordt doorgetrokken. Op 12 decem ber wordt de eerste winkel (Simon de Wit) reeds geopend. Het pand van de Gruyter zal dan spoedig verrijzen en ook daar zal men bloemperken aanleggen. Verder staat er een feestelijkheid te wachten, bij de geboorte (of vestiging) van de 40.000ste inwoner. De 20.000ste was B. J. Vrenegoor, Grote Houtweg 236, in 1936; in september 1954 schreef de Burgerlijke Stand als 30.000ste in J. W. H. Meulenbach, nu wonende Julianastraat 13 te Alkmaar; B. J. Stals, Narcissenstraat 27 te Beverwijk was de 35.000ste inwoner. Momenteel ont breken aan de 40.000 nog 100 inwoners. Of het dit jaar nog zal zijn? De politie van Velsen heeft gisteren drie endertig automobilisten bekeurd, omdat zij verzuimd hadden de voorgeschreven mist- verlichting te ontsteken. Overigens hebben mist en gladheid weer diverse ongelukken veroorzaakt. Gister middag botsten in de Linnausstraat in IJmuiden twee personenauto's tegen el kaar, doordat een van de bestuurders door de mist niet zag dat de ander met zijn wagen afboog. Er was alleen materiële schade. Een 49-jarige IJmuidenaar is in de Ken- nemerlaan met zijn bromfiets tegen een stilstaande personenauto gereden. Ook de ze man had de wagen door de mist niet gezien. Hij liep een bloeduitstorting in het rechterbeen op. Op het noordelijk tunnelplein in Velsen- noord zijn gistermiddag twee personen auto's en een autobus van de NACO met elkaar in botsing gekomen. Er ontstond materiële schade. Tenslotte is een 22-jarige bromfietser uit IJmuiden-oost op de Hagelingerweg in Santpoort geslipt en over het stuur gesla gen. De man is in bewusteloze toestand naar het Antoniusziekenhuis overgebracht. De heer J. F. Servaas uit de dr. Kuy- perlaan in Velsen-Zuid, die maandag jongstleden een vierjarig meisje dat bij de nieuwe zuidelijke ponthaven in het wa ter was gevallen, van de verdrinkingsdood heeft gered, ontving van de burgemeester mr. J. C. Bührmann een persoonlijk schrij ven. In deze brief geeft mr. Bührmann blijk van zijn grote waardering 'oor het kor daat en moedig optreden van de heer Servaas. Woensdag De aanvoer in IJmuiden was woensdag 1610 kisten, waarvan 251 kisten tong en tarbot, 5 heilbot, 2 tongschar en schartong, 121 schol, 6 schar, 1 makreel, 434 schelvis, 276 wijting, 90 kabeljauw en gul, 20 leng, 26 haai, 3 ham, 84 poon, 262 koolvis, 29 di versen. CVan onze reisredacteur W. L. Brugsma MADRID. „Spanje zal ondanks de recente afwijzing blijven streven naar associatie met de Europese Econo mische Gemeenschap", heeft de Spaanse minister van Economische Zaken, Ul- lastres, mij verzekerd. Europa zal zich in de toekomst dus opnieuw te beraden krijgen over de vraag, of Spanje daar voor politiek gesproken in de termen valt. Nu bestaat er in Spanje en Europa f;een verschil van mening over de wense- ijkheid van Spanje's uiteindelijke inte- ratie. Alleen over de condities is men et oneens: het Europese „neen" werd ingegeven door de eis, dat Franco eerst liberaliseert, politieke gevangenen los laat, persvrijheid en partijvorming toe staat. Het klinkt loffelijk, maar men kan zfch niet onttrekken aan de indruk, dat die eis een oversimplificatie van het Spaanse probleem is, die een onzalige impasse heeft gebaard. Het is een overigens goedbedoelde vereenvoudiging, omdat Spanje niet een volledig en onmiddellijk lidmaatschap heeft gevraagd van de gemeenschap der vrije Europese lan den, met gelijke rech ten en dus met ge lijke plichten. Het opperde een geleide lijke associatie met de E.E.G. Het ver wachtte geen vol mondig „ja" en geen hartgrondig „nee", het hoopte slechts voor de toekomst een deur te openen. Spanje zou tevreden zijn geweest met het genuanceerde antwoord dat Europese di plomaten wensten: „Spanje's associatie is niet urgent. Eerst moet het Britse lid maatschap worden geregeld. Als Spanje inmiddels voortgang maakt met het schep pen van de condities voor een associatie, dan zal de E.E.G. tezijnertijd zeker bereid zijn Spanje's aanvraag in overweging te nemen". De Spaanse regering is niet achterlijk, zij beseft uiteraard heel goed, dat zij zich niet alleen op economisch maar ook op politiek terrein zal moeten aanpassen aan de mores van de Europese club. Maar ge leidelijk aan, in een evenwijdig proces van economische associatie en politieke libera lisering. Die diplomatieke weg is voorlopig ver sperd door de eis der Europese politici en parlementariërs tot een voorafgaande libe ralisering. Die prealabele eis is voor Fran co onaanvaardbaar en zou dat voor iedere regering zijn. En Franco verkeert niet in een zodanige dwangpositie, dat hij geen alternatief heeft. Politiek gesproken is die eis dus ondoelmatig. En moreel? Ik had het tot voor kort voor onmogelijk gehouden uit mijn verachting voor caudillistische regimes andere dan de meest categorische consequenties te trekken. Maar welke ge volgen zouden die voor het Spaanse volk hebben? In vorige artikelen heb ik geprobeerd aan te tonen, dat politieke liberalisering een onafwendbaar gevolg zal zijn van de sociaal-economische evolutie die in Spanje is begonnen. Maar ook dat die sociaal- economische evolutie vooraf moet gaan aan Spanje's politieke gezondmaking, om dat een zekere welstandsgraad de matigen de en bindende factor moet zijn voor het belligerente karakter van de Spaanse poli- naar een wat zonniger toekomst. tieke zeden. En tenslotte: Spanje is ds grens van de econoimsche expansiemoge lijkheden binnen het nationale kader dichi genaderd. Zijn sociaal-economische evolu tie kan zich alleen voortzetten wannec Spanje zich met de E.E.G. kan associëren Wat bereikt men nu, als men Franco d> onaanvaardbare eis stelt: eerst politieke liberalisering? Het volgende: men belem mert de associatie van Spanje met d< E.E.G., remt daarmee de sociaal-econo mische evolutie en schort dus de politieke liberalisering op. Ergo: men mist twee vliegen in één klap, men belemmert d< Spanjaarden de kans op een beter levei en op meer vrijheid. Men opent ook eer levensgevaarlijk alternatief: een uiteinde ljjke extreem-linkse revolutie, die he Spaanse volk opnieuw een bloedbad zo' kunnen kosten en die Europa in zij achillespees zou treffen. Men ziet waartoe goede bedoelingen ii de politiek kunnen leiden. De goedhek van die bedoelingen dient trouwens nadei getoetst te worden. Het is waar, dat een groep Spaanse politici en ballingen in München om de prealabele eis hebben ge vraagd. Maar die vraag had een neven motief: zij wensten ook op de Europest bagagedrager naar de macht in Madrid tc rijden. De Spaanse publieke opinie heefi niet alleen door het vertrokken beeld dat de Spaanse pers gaf van dit initiatief, er koel op gereageerd. Het werd ervaren als een poging om Franco met buitenlandse hulp omver te werpen en dat is de Spaanse eer nog steeds te na. De Europese afwijzing kan nog worden geargumenteerd met het besmettingsge vaar van neo-fascisme, autoritair paterna lisme en andere reactionaire verschijn selen. Naa.st Adenauer, De Gaulle en Sala- zar, zou het Spaanse caudillisme de drup pel kunnen zijn die de emmer doet over lopen. Die theorie verraadt overigens een zekere huichelachtigheid in de morele be zwaren tegen Franco-Spanje. Tenslotte zit er achter ons „neen" de wens om niet in Franco's gezelschap ge zien te worden, niet door^ anderen en niet door onszelf. Die anderen zijn uiteraard de communistische landen, die in Spanjes 'as sociatie een propaganda wapen zouden krij gen. Een sterk wapen kan dat niet zijn: de communistische landen zelf encanailleren zich economisch zonder het minste bezwaar met anti-communistiscshe regimes. En voor onszelf zou Franco's gezelschap zich be perken tot het economische terrein. Ieder een (behalve het Amerikaanse Congres) be grijpt dat Spanje niet in de N.A.T.O. kan: wapens dragen is niet alleen een verplich ting, maar vooral een recht, dat verworven dient te worden. Het is merkwaardig dat juist Nederland Franco het scherpst heeft afgewezen. Onze mercantiele delta, die de eeuwenlange er varing heeft, dat vrij handelsverkeer nog veel ruimer liberaliserende effecten heeft, en derhalve met een gerust hart met de duivel en zijn moeder handelt, voert poli tiek protectionisme in. De motie van het Nederlandse parlement wil niet alleen Franco, maar alle totalitaire landen van associatie met de E.G.G. uitsluiten. Dus ook als de Europese politieke constel latie eens zou evolueren Polen of Joego slavië. Hetgeen vreemd mag heten. Men kan niet anders concluderen dan dat er een onberaden stap is gezet, die beter ongedaan kan worden gemaakt. Het Franco-regime iieeft zich bereid getoond zich langs economische weg door de democratieën te laten „besmet ten". De goederenstroom zou worden ge- Op de economische evolutie zal een politieke modernisering volgen: uit het donker van zijn isolatie zal Spanje dan eindelijk omhoog kunnen klimmen Prijzen Prijzen, in guldens, per kilogram: heilbot 4,10-3,70; gr. tong 4,90-4,70; grm. tong 3,50- 3,20; kim. tong 2,70-2.40; kl. tong I 3-2,70; kl. tong II 2,02-1.86; tarbot 3,60-3,10. Per 50 kilogram: tarbot II 180; tarbot III 158; tarbot IV 102-69; tongschar 122; kl. schol I 48; kl. schol II 41-12,50; schar 33-19; makreel 73; gr. schelvis 58-49; grm. schel vis 55-44; kim. schelvis 54-41; kl. schelvis I 48-41; kl. schelvis II 50-28; wijting 40-19; gr. gul 44-41; mid. gul 45-38; kl. gul 35-23; kl. haai 21-17; ham 184-136; poontjes 20- 15,50; kl. koolvis zwart 36-31; kl. koolvis wit 42. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 248-100; gr. koolvis zwart 130-112; gr. koolvis wit 130-124; gr. leng 96-92. Besommingen In guldens: KW 153 19.720; IJM 67 5.410; VL 110 12.110; SCH 27 3.850; SCH 261 5.770.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5