Adenauer zwicht voor liberalen: hij treedt af in herfst 1963 meubelen Route van rouwstoet wordt reeds om 8 uur afgesloten HET WEER Aardgas zal de steenkool niet verdringen FOTOKOPIE KANTOOR =DALCOPY KEUR-MEUBELEN v. Duivenboden COMMANDEUR VERHUISBEDRIJF Besluit effent de weg voor coalitie met FDP na mislukt overleg met socialisten Boete voor hotelier die neger weigerde Russische chirurg te hulp geroepen Smog kost aan negentig Londenaren het leven Broodprijs gaat verder omhoog Vliegtuig vermist Nog geen akkoord over lonen metaal Voor verkeersregeling en omleidingen 1800 man politie morgen op de been éeMmWo^you êuy! Nederlandse kolenmijnen bieden een blijvend perspectief Morgen luiden de klokken i PERMANENTE MEUBELSHOW DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING VRIJDAG 7 DECEMBER 1962 HET ENIG VOLMAAKTE KANTOOR- Demonstratie: dinsdag 11 december, doorlopend van 10-22 uur, Café- Restaurant Brinkmann. Churchill trotseert mist voor diner Brand in Zei zate Het woord is aan In de krant van heden: FALCON REGENJASSEN Vorst neemt af Minister De Pous in Tweede Kamer: Twistende dienders SPAARNE 11 t/o Damstraat COIFFURES DE VRIES Schrootjes in div. houtsoor ten voor wandbekleding Douche- en Zitdouchebakken Kasten en Keukens Zaanlandsche Houthandel Beverwijk - Graaf Janstraat 13 Tel. 02510 3635-5588 Accountantskantoor H. KERKHEIDE I 48e JAARGANG NUMMER 30 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie. P. W. Peereboon^n^lr^H^C^v^iM^^^^j^ BÖNN. De coalitie-besprekingen tussen Adenauers C.D.U. en de socia listen zijn mislukt. Tezelfder tijd deed Adenauer zijn partij de mededeling dat hij in de herfst van 1963 zal aftreden. Dit belangrijke nieuws werd vanmorgen door de fractie-voorzitter van de C.D.U. in de Bondsdag, Von Brentano, aan de C.D.U.-fractie verstrekt. Een coalitie tus sen christen-democraten en liberalen lijkt nu wel zeer nabij, want de laatste ne telige kwestie die een samengaan van C.D.U. en liberalen in de weg stond: de liberale eis dat er zekerheid zou bestaan over Adenauers aftreden in het volgende jaar. is nu door Adenauers officiële be kendmaking weggevallen. Vanmorgen kwamen de onderhande lingsdelegaties van beide partijen al vroeg samen, met het kennelijke doel om spij kers met koppen te slaan. Het is niet uitgesloten, dat de besprekingen nog van avond tot concrete resultaten zullen lei den. Von Brentano deelde mee dat de po gingen om tot een coalitie met de socia listen te komen zijn mislukt doordat geen overeenstemming kon worden be reikt over de wijziging van het Westduit- se kiesstelsel, waarnaar de C.D.Ü. streeft. Maar de wezenlijke factor die een „grote coalitie" heeft verijdeld moet zonder twij- KOPENHAGEN Een Deense hoteleige naar, die een gast uit Ghana geen kamer wilde verhuren, omdat hij, naar hij zei, al eens eerder moeilijkheden met kleurlingen had ondervonden, is door een Kopenhaag- se rechtbank veroordeeld tot een boete van 200 kronen. (Reuter). Expositie van Formule-meubelen te Waddinxveen, Schielandstraat 1 en te Amsterdam, Oude Schans 73-75- 77. U bent hartelijk welkom! Levering uitsluitend via de erkende woninginrichter. OPIEERSYSTEEM' TER WERELD fel worden gezocht in het verzet, dat in een aanzienlijk deel van de socialistische gelederen heerst tegen deelneming aan een kabinet onder dè huidige kanselier. Adenauers belangstelling voor een kabi net met de socialisten werd dan ook door niemand hoog aangeslagen en het bericht over de mislukking van de besprekingen kwam zeker niet als een verrassing. Nu minister Strauss heeft verklaard niet meer in het kabinet te zullen terugkeren en Adenauer heeft toegegeven aan de druk die reeds lang op hem werd uitgeoefend om het kanselierschap op te geven ten behoeve van een jongere opvolger, zullen de liberalen weinig noten meer op hun zang hebben. Met zijn aftreden zal Adenauer de be lofte inlossen die hij heeft gedaan in de herfst van 1961 tijdens de vorming van de Dit is de driejarige Anita Jensen uit Frederica op Jutland die lijdt aan fibrome- lestosis indocardil, een aandoening waar door de wanden van de hartkamers zich langzaam verdikken tot onvermijdelijk de dood volgt. De ouders van het Deense meisje hebben een beroep gedaan op de Russische chirurg Vladimir Demikov om het stervende kind een nieuw hart te ge- De hartkwaal heeft' zich pas geopen baard toen Anita dertien maanden oud was. Volgens de doktoren heeft zij slechts een half hart en zou zij elk ogenblik kun nen sterven. Voor zover bekend zijn er slechts zes van deze gevallen op de we reld. „Wij hebben overal naar hartspecia listen geschreven. Geen één kon ons hoop bieden. Gelukkig is Anita in de dagelijk se omgang een normaal kind. Wel wordt zij snel moe en nu en dan is ze erg ziek geweest. Wij danken God dat zij nog zo klein is dat zij niet begrijpt wat er met haar aan de hand is. Zij vindt de wereld nog prachtig omdat deze haar poppen, ted dybeertjes en speelgoeddiertjes brengt," aldus haar moeder. Drie weken geleden hebben mevrouw Jensen en haar echtgenoot via de Russi sche ambassade in Kopenhagen een ver zoek aan de chirurg gestuurd om hun kind te helpen. Zij hadden gelezen over zijn experimen ten om het hart van een hond in een an dere over te planten en zij vroegen of hij bereid zou zijn iets dergelijks met Anita te proberen, wier zeldzame kwaal niet ge nezen kan worden. Dr. Demikov heeft verklaard dat hij hoopt in het komend jaar een menselijk hart over te plantên. Hij heeft op 22 no vember een aap van een nieuw hart voor zien. De aap maakt het goed. coalitie met de liberalen, namelijk dat hij voor het einde van zijn toen begonnen ambtsperiode zou aftreden, en wel zó tij dig, dat zijn opvolger zich zou kunnen in werken vóór de parlementsverkiezingen van herfst 1965. Von Brentano gaf vanmorgen de verze kering dat de opvolger van Adenauer een regering zal kunnen overnemen, die zó is samengesteld, dat zij niet meer behoeft te worden veranderd. Over de persoon van Adenauers opvol ger werd niet gesproken. In C.D.U.-kringen schijnt vice-kanselier en minister van Economische Zaken Erhard nog steeds voor deze functie te worden gepousseerd. (Van ónze correspondent) LONDEN Londen was donderdag avond een dode stad. Alle vijfduizend bus sen, die er anders rijden, keerden kort na het invallen van de duisternis naar de ga rages terug omdat er door de mist geen doorkomen aan was. Ook duizenden auto mobilisten gaven het op en met de grootste moeite konden de schaarse treinverbindin gen in stand worden gehouden. Tot nu toe is de smog verantwoordelijk voor het overlijden van ten minste negentig perso nen. In de ziekenhuizen zijn ongeveer achthonderd smogslachtoffers opgenomen. Het vliegveld van Londen is nog steeds gesloten. Het weer was ideaal voor roof overvallen, welke dan ook op verschillende plaatsen zijn voorgekomen. Tot aller verbazing heeft de 88-jarige Sir Winston Churchill donderdagavond een diner bijgewoond in het Savoyhotel van de eetclub, die hij in zijn jonge jaren met an dere politici heeft opgericht. Een aantal belangrijke leden van de club, onder wie Macmillan, bleef thuis, maar Churchill, als steeds gewapend met een reuzensigaar liet zich door het weer niet tegenhouden. Buiten de Britse hoofdstad hebben zich op de ijsgladde wegen tientallen ver keersongevallen voorgedaan. In vele delen van het land hangt nog mist. Het aantal verkeersslachtoffers is echter verbazing wekkend laag gebleven omdat velen hun wagens thuislieten. GELSENKIRCHEN (AP) In het Westduitse Ruhr-gebied heerste gisteren de dichtste smog die ooit is voor gekomen. .In vele fabrieken werd de ven tilatie afgezet eii wasserijen zetten het werk stil. De luchtverontreiniging in Gel- senkirchen was viermaal zo hoog als ma ximaal toelaatbaar is. Er is nog geen mel ding gemaakt van sterfgevallen. Volgens de weerkundigen zal de huidige situatie waar schijnlijk tot het weekeinde voortduren. De dichte mist die sinds maandagavond ook over Noord-Duitsland hangt was ook vandaag nog niet opgetrokken. Tussen Cuxhafen en Brunsbüttelkoog wachten ve le schepen op beter weer. Bij besprekingen tussen vertegenwoordi gers van de Nederlandse Bakkerijstichting met ambtenaren van het ministerie van Economische Zaken is in beginsel overeen stemming bereikt over een verhoging van de broodprijs met een cent per maandag 10 december en nog eens een cent op 7 janu ari. De prijsverhoging op maandag zal echter niet toegestaan zijn aan die bakkers, die in plaats van de cent, die minister De Pous per 23 oktober van dit jaar toestond, reeds toen hun prijs met twee cent verhoogden. Zou vóór 7 januari de bloemprijs dalen, dan zal de broodprijsverhoging op die da tum niet doorgaan. Als de overeenkomst die nu in principe is bereikt, doorgaat, zal dit betekenen dat de werkgevers in de bakkerij hun goed keuring zullen geven aan het ontwerp voor een nieuwe C.A.O. De C.A.O. houdt in een toeslag van 25 pet. voor werk op zaterdag, invpering van een 46-urige werkweek per 1 november en een 45-urige werkweek per 1 mei en ver betering van de pensioenregeling. BOGOTA (AP) Een tweemotorig vlieg tuig met 22 passagiers en 3 bemanningsle den wordt sinds donderdagavond boven Midden-Columbia vermist. De marconist seinde dat het vliegtuig in moeilijkheden verkeerde. Na de ontploffing van een tank met benzol op het terrein van een fabriek van teer-derivaten in Zelzate, even over de grens bij Sas van Gent, heeft gisteren een hevige brand gewoed in 27 tanks. Het vuur, dat werd bestreden door de brandweren van Gent en Sas van Gent, was zo hevig, dat zowel het wegverkeer als de scheepvaart in het kanaal van Gent naar Terneuzen moest worden stopgezet. Drie mannen, die op een tank in de buurt van de ontploffende aan het werk waren, wer den bij het naar beneden springen gewond. Lucien Bi art: Hebt gij wel opgemerkt, dat wij altijd over onze naaste spreken alssof wij zelf volmaakt waren? Na afloop van een gisteren in Den Haag gehouden vergadering van de vakraad voor metaalindustrie is door de drie werkne mersbonden meegedeeld, dat de onderhan delingen over de vernieuwing van de C.A.O. voor de metaalindustrie nog niet tot een resultaat zijn gekomen. De moeilijkheid is, dat de werknemers organisaties hebben voorgesteld de uur lonen met zeven cent te verhogen, terwijl de werkgeversorganisaties aan een verho ging van de uurlonen met maximaal drie cent per uur vasthouden. XVeerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Uitgaan in Haarlem8 Medische verzorging 5 Films 5 In de Vishal en op zee6 Horen en Zien 8 Kunst 8 Feuilleton 9 Topsy 10 Beurs 11 Economisch nieuws11 Scheepsberichten 13 Sport 13 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's BARSS" HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Droog weer met plaatselijk be wolking of mist. In de komende nacht in het binnenland over wegend lichte vorst, langs de kust temperaturen om het vries punt. Morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Zwakke tot matige en langs de kust vrij krachtige wind tussen zuidwest en zuidoost. Volledige weerrapporten op pagir.a l%ee (Van onze parlementaire redacteur) Volgens de minister van Economische Zaken, drs. De Pous, zal het aardgas de kolen niet verdringen. Het energiever bruik zal toenemen en het aardgas zal van deze toeneming een vrij groot deel gaan verzorgen. De aardgaswinning is zodanig opgezet, dat dit gas op even wichtige wijze in de energiemarkt kan worden ingepast. In de Tweede Kamer, waar gisteren de begroting van de Staatsmijnen aan de orde was, bleek enige ongerustheid te bestaan over de positie van het mijnbedrijf. Minister De Pous meënde dat deze positie in het af gelopen jaar niet is aangetast. De Neder landse mijnen bieden een blijvend perspectief. Ons land gebruikt op het ogenblik 3% miljoen ton huisbrandkolen. Dit verbruik zal eerder stijgen dan dalen. Slechts on geveer de helft van deze behoefte kan worden gedekt door onze eigen mijnen. De minister betwijfelde, dat de Neder landse huisbrandkolen ernstig in het ge drang zullen komen door het aardgas. Hij wasalthans op het ogenblik niet" pessi mistisch. De afzet van de mijnen 'biedt geen bij zondere problemen. Wel geeft de teruglo pende produktie nogal reden tot zorg. De oorzaken van deze produktievermindering zijn nog niet precies bekend. Onze mij nen hebben echter internationaal ge zien gunstige produktiekosten en zij streven er steeds naar door rationalisa tie en mechanisatie in de voorste gele deren te blijven. De afzetpositie zal nog verbeteren wanneer buitenlandse onren- De Britse filmster Norman Wisdom is erin geslaagd honderden „Bobbies" aan het twisten te krijgen tijdens de op namen voor een nieuwe film, die in ons land met de Kerstdagen gaat draaien onder de titel „De Ijzer vreter". In de film speelt Wisdom een dubbelrol, als „Bobby" en als Italiaanse kapper. Een reeks van ingrijpende verkeers maatregelen moet het mogelijk maken, dat zaterdag zowel het doorgaande ver keer als de belangstellenden die iets van de uitvaart van prinses Wilhelmina willen zien, geleid worden naar plaatsen waar geen opstoppingen veroorzaakt kunnen worden. Iedere automobilist die zich naar een punt langs de route Den Haag-Delft-Rijs- wijk wil begeven, dient dit kenbaar te ma ken door een zelf te vervaardigen kente ken op de voorruit: een rechthoekig stuk wit papier ter grootte van een enveloppe met daarop een dik, zwart diagonaal kruis, dus van de hoeken uit via het midden ge trokken. De politie kan dan meteen zien, dat de automobilist een plaats langs de route zoekt. Van acht uur 's morgens af zal de hele te volgen route van het Haagse Lange Voor hout af tot in het hart van Delft herme tisch door hekken en militairen zijn af gesloten. Alleen enkele kruispunten in Den Haag en Rijswijk zullen zo lang mogelijk worden opengehouden. Rijksweg 13 (Rijswijk-Rotterdam) blijft alleen open voor verkeer uit Rotterdam tot aan de Pauwmolen. Verder is deze weg afgesloten, evenals het deel van Rijksweg 4 tussen de verkeerspleinen Ypenburg en Leidschendam, De provinciale weg Zoe- termeer-Pijnacker-Delft in de richting Delft, de oude Rotterdamse Weg langs de Schie tussen Overschie en Delft in de rich ting Delft. Het doorgaande snelverkeer zal worden omgelegd. Amsterdam-Rotterdam kan via het verkeersplein Oudenrijn bij Utrecht worden gereden, Rotterdam-Den Haag via het Westland. Het langzame verkeer wordt via binnenwegen geleid. Voor belangstellenden die per auto ko men, zijn uitgebreide parkeermogelijkhe- den geschapen. Uit de richting Amsterdam is er par- keermogelijkheid op het vliegveld Ypen burg. Men kan vandaar de stoet langs rijksweg 13 zien trekken. Ook degenen die uit het oosten van het land komen worden naar Ypenburg geleid. Er rijden extra-treinen, maar de N.S. hebben het vervoer niet kunnen garande- dabelè mijnen worden gesloten of onren dabele mijnen in het binnenland (de mijn Beatrix) niet in exploitatie komen. Over de kwestie van Staatsmijn Beatrix kreeg de regering intussen nogal wat te horen. De heer Mulders (K.V.P.) sprak van een „golf van teleurstelling" en de heer Bakker (C.P.N.) zei dat het belang van duizenden werknemers ermee was ge moeid. Vrij uitvoerig ging minister de Pous de tien jaar lange voorgeschiedenis na. Hij vertelde, hoe langzamerhand de vooruitzichten voor een rendabele exploi tatie van de mijn Beatrix ongunstig wer den. Tenslotte kwam men tot de conclu sie dat deze mijn een jaarlijks verlies van vele miljoenen guldens zou opleveren. De minister was tegenstander van een verzoek van de heer Kramer (P.v.d.A.) om een mengverbod voor kolen in te stel len. De detaillisten zouden volgens de be> windsman aan een dergelijke eis om prak tische redenen niet kunnen voldoen. ren. Als men zo vroeg mogelijk naar Delft gaat is er op korte afstand van het sta tion gelegenheid te over om de stoet te zien. Voor de verkeersregeling zal 1800 man rijks- en gemeentepolitie op de been zijn. Een uitgebreid radionet zorgt voor de verbindingen. Vanuit een vliegtuig zal de politie voortdurend een totaaloverzicht heb ben. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeentebesturen verzocht, morgen de klokken te luiden 's morgens van 8 tot 9 uur en 's middags van half een tot half twee en van 4 tot 5 uur. Vlag gen moeten zaterdag bij zonsondergang worden binnengehaald. die de meest verwende cliënten doen slagen worden geëxposeerd op de Dagelijks geopend van 9—6 ('s maandags van 1—6) Compl. interieurverzorging Ged. Oude Gracht 108-110 Kruisstraat 22 Tel. 13608 - 18657 - 17165 - 17206 Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Zie onze etalage Wijk a. Zeeërweg 4 Telefoon 7543 Administraties - Vermogensbeheer Belastingzaken Oosterstraat 50, Haarlem-N. Telefoon 0 2500 - 56396

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1