Bonn schuift alle schuld op de aftredende Strauss EERLIJKE NATUURLIJKE SIGARET 1 r WERELDNIEUWS r Van dag tot dag Russen maken Cuba toch weerbaar Katanga wijst consul uit die te veel pro-VN was Spiegel-directeur vrijgelaten a <~Praatótcel Een evenwichtige melange van rijpe zuivergehouden tabakken Acheson trapt op Britse tenen Voorlopig verbod van kernproeven voorgesteld Angola open voor VN-waar nemer? Camera vermaant To hto Moacei KaH, MoaceT tojibko KaH VIJF TWINTIG VOOR ÉÉN GULDEN VRIJDAG 7 DECEMBER 1962 3 New York Times: Iljoesjin-bommenwerpers op weg naar Rusland VS verzoeken Katangese voorlichter heen te gaan REGERING OVER SPIEGEL-AFFAIRE Advertentie Op de „Onafhankelijke Britse rol is uitgespeeld Engels Arnold de Vita Ofschoon het politieke spel in Bonn door de buitenwereld als een belangrijke pro cedure van beleid wordt gevolgd, is het in feite een beschamend en zorgwekkend symptoom van politieke verwording. Men mag beweren dat de Westduitse Bonds republiek een jonge, vernieuwd democra tische staat is, die volkomen past in het Westeuropese samenwerkingsbestel, de verschijnselen leren de oplettende en ob jectieve waarnemer een heel andere les. Er is geen ander woord dat „gegoochel" voor de manier waarop de bejaarde Aden auer tracht de partijen tégen elkander uit te spelen. Dit heeft geen enkel verband meer met de grote landsbelangen, die door de onderscheiden parlementaire frac ties in de Bondsdag worden vertegenwoor digd en heeft als uitsluitende inzet de handhaving van een bepaalde éénmans- macht, uitvloeiend in de partijmacht van de C.D.U. De vorming ener coalitie pleegt in hechtdoortimmerde democratische sa menlevingen te geschieden op basis van een zo groot mogelijke overkoepeling van de wil des volks, tot uitdrukking komend in de resultaten der verkiezingen en de bezetting der parlementszetels. Ofschoon voor de schijn deze factoren in aanmer king worden genomen, wordt in Bonn fei telijk een nieuwe coalitie voorbereid aan de hand van welgevalligheden of boze buien van' één grijsaard. Persoonlijke sym- of antipathieke uitlatingen beslissen over het al of niet doorgaan van bespre kingen, die van uiterst belang zouden kun nen zijn voor de vorming ener nieuwe re gering. Een opmerking van een perschef doet Adenauer woedend een afspraak met de ene partijfractie schrappen uit zijn agenda en er een andere voor in de plaats zetten. Adenauer is uitzonderlijk handig en uitzonderlijk grillig, .maar de Westduitse bevolking en haar streven naar consoli datie van de uiterst kwetsbare positie van dit halve Duitsland in het geheel van de Westeuropese volkengemeenschap komen nergens ter sprake. Partijbelangen en in triges vieren hoogtij, waar een landsbe lang op de voorgrond zou moeten staan. De veranderende verhoudingen tussen de grote mogendheden aan alle kanten rond om dit stukje staat in het hart van Euro pa lijken de Bonnse hoogmbgenden voorbij te gaan. Grove misstappen, regel recht tegen de principes der democratie, worden niet alleen niet eerlijk hersteld, doch onmiddellijk gebruikt om er partij belangen uit te voeden. Niemand in West- Duitsland heeft ei; iets mee te maken wie de opvolger van de prëctiscn alleen re gerende Bondskanselier zal wprden. be halve die alleen regerende Bondskanselier zelf. En naar Duitse trant accepteren de mindere goden onderdanig deze eigenzin nige en dictatoriale opvattingen, omdat zij er wol bij hopen te spinnen. In de laagte blijft het Westduitse volk toezien, zich er geren, uiting gevend aan zijn misnoegen in spotprenten en satyrische cabarets. Zo is het vaker geweest. Kranten en cabarets kunnen worden verboden. Snorkende zelf verheerlijking over „Wirtschaftswundern" en lokkende winkeletalages met uitzicht op het geknechte Oost-Duitsland, brallende verzekeringen dat men zijn geterroriseerde broeders niet in de steek zal laten en de mocratische geloften op spandoeken en in regeringscommuniqués kunnen echter het feit niet verhullen, dat men in Bonn lustig bezig is een demonstratie van verdorven schijndemocratie weg te geven, waardoor de buitenwereld opnieuw voor de vraag gesteld wordt wat men van dit volk te verwachten heeft, als het zich altijd weer zulke machthebbers aanschaft. rymmxiofmYmrmioooooooooooooooonofxmmmxmj WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden 3 betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. 5 DE ADMINISTRATIE ""XXXXXDOOOOOOOOOOOOOOOOOCXXX. XXXXXXXXXAXXXAXXXXXAXXXi NEW YORK (Reuter) De New York Times meldt dat Russische troepen op Cuba ondergrondse versterkingen bouwen en over het hele eiland nog meer vliegvel den aanleggen, blijkbaar om de verdedi ging van het eiland op te voeren. Het blad schrijft dat over deze activiteiten in Washington een uitgebreid rapport is ont vangen, dat is opgesteld door een tegen Castro gerichte inlichtingendienst en ge dateerd is op 29 november. In het rapport wordt gezegd dat, hoe wel verscheidene militaire kampen zijn gesloten, er veel aanwijzingen zijn dat er veel Russische eenheden en adviseurs op Cuba zijn gebleven. „Er zijn nog geen tekenen geweest dat de Russische troe pen Cuba in groten getale verlaten. Er zijn groepjes technici meegereisd met de raketten die zijn teruggebracht. Uit nu ontvangen inlichtingen valt op te maken dat de Russen zich toeleggen op het verlenen van hulp aan de Cubaanse strijdkrachten om hun verdediging met conventionele bewapening te verbeteren", aldus het rapport. Het Amerikaanse ministerie van defen sie heeft bekendgemaakt, dat verkennings vliegtuigen zevenentwintig Iljoesin-bom- menwerpers hadden gezien, die op twee Russische schepen Cuba verlieten. De be manning verwijderde de verpakking toen Amerikaanse vliegtuigen ter inspectie bo ven de Russische schepen verschenen. De vertegenwoordigers van de Sovjet- Unie en de Verenigde Staten bij de UNO hebben donderdag opnieuw besprekingen gevoerd over de Cubaanse kwestie. Cuba heeft bij secretaris-generaal Oe Thant geprotesteerd wegens een aanval op de noordoostkust van het eiland, die dins dag zou zijn gepleegd door contra-revolu tionairen. ELISABETHSTAD. De regering van Katanga heeft de Italiaanse consul, Guido Natali, uitgewezen omdat hij onder de le den van de Italiaanse gemeenschap in Eli- sabethstad pamfletten heeft laten versprei den, „waarvan de inhoud kwetsend was voor de Katangese regering." De pamfletten waren een reactie op een protest van de Italiaanse gemeen schap in Katanga tegen de beslissing van de Italiaanse regering om straaljagers ter beschikking van de V.N. in Kongo te stel len. In de strooibiljetten werd gezegd: „Italië wenst samen te werken met de V.N. voor de ontwikkeling van vrede en veiligheid in Kongo". De minister die de uitwijzing van de consul bekendmaakte zei, dat dit gebeurde met vqiiledtge steun, vqn dé Italiaanse ge meenschap, die herhaaldelijk had blijk ge- geverv-yan haar ontstemming Qver de^ hou ding van de consul. NEW YORK De regering van de Ver enigde Staten heeft het hoofd van de Ka tangese voorlichtingsdienst in New York verzocht het land te verlaten. Geeft hij geen gehoor aan dit verzoek, dan zal hij worden uitgewezen. De Katangese voorlichter, de Belgische onderdaan Michel Struelens, gaf het vol gende commentaar: „Het State Depart ment wil dat ik vertrek. Ons werk had te veel succes bij het aantonen van de an dere kant van het Katangese verhaal, dat niet altijd hetzelfde was als het verhaal dat werd gegeven door het hoofdkwartier van de V.N. of door de Amerikaanse rege ring". Struelens zei, dat hij zijn handelwijze zo laten bepalen door instructies van presi dent Tsjombe. (Reuter en AP). HAMBURG (AP) Het tijdschrift Der- Spiegel heeft de vrijlating bekendgemaakt van zijn directeur Hans Detlev Becker, een van de acht personen die tot nu toe waren gearresteerd op verdenking van landver raad. Er werd geen reden opgegeven voor zijn vrijlating. Becker werd op 2 november gearresteerd zes dagen na de arrestatie van Rudolf Augstein. De Westduitse regering heeft niet te kennen gegeven wanneer er officiële be schuldigingen tegen de arrestanten zullen worden ingediend of wanneer zij voor de rechter zullen worden gebracht. (Van onze correspondent) BONN. Op twintig vragen van de socialisten over de Spiegel-affaire heeft de Westduitse minister van Binnenlandse Zaken Höcherl gisteren uitvoerig geant woord. Höcherl gaf toe, dat bij de Spie- gel-actie niet alles volgens de juiste vorm is toegegaan. Dit kon echter niet anders, omdat cte actie in grote haast plaatsvond, aldus Höcherl. De volle verantwoordelijkheid voor twee netelige feiten schoof de minister opge wekt in de schoenen van Franz-Josef Strauss, die al te kennen heeft gegeven in een nieuw kabinet-Adenauer niet te uilen terugkeren. De arrestatie van Spiegel-redacteur A.h- ers in Spanje gebeurde geheel op initia- ief van Strauss, die daarmee het kader 'ar normale ambtelijke hulp die een mini- terie moet geven, te buiten ging, zo zei löcherl. In de tweede plaats was het Strauss, lie de staatssecretaris van Justitie, dr. Walter Strauss, opdroeg zijn liberale mi nister Stammberger niet in te lichten over de op handen zijnde Spiegel-actie. Zoals bekend werden drie weken gele den om deze laatste kwestie staatssecre taris Strauss en zijn collega van Defensie Hopf de laan uitgestuurd. De twee staats secretarissen beweerden toen namelijk zelf verantwoordelijk te zijn voor het niet inlichten van Stammberger. Nu echter be kend is, dat minister Strauss de grote boe man achter de schermen was, bestaat er uiteraard geen reden meer om Hopf en Walter Strauss aan te rekenen wat Franz Josef Strauss deed. Gevolg hiervan is dan ook, dat Hopf als staatssecretaris van Defensie op zijn stoel is teruggekeerd en dezer dagen zelfs al aan een kabinetszitting deelnam. Aan de NAVO-conferentie in Parijs, midden van deze maand, zal Hopf inplaats van minis ter Strauss deelnemen. Over de rehabilitatie van dr. Walter Strauss wordt nog gepraat. Aangenomen wordt dat deze niet lang meer op zich zal laten wachten en dat hij dan, zoals reeds lang het plan was, begin 1963 als lid van het Europese Hof naar Luxemburg zal vertrekken. (Van onze correspondent) LONDEN Er is in Groot-Brittannië eni ge beroering gewekt door opmerkingen, die de voormalige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson op een bijeenkomst van cadetten van de Amerikaansü militaire academie te West Point, in de staat New York, heeft ge maakt. Z(jn boute uitspraak dat Groot- Brittannië's onafhankelijke rol in de we reldgeschiedenis zou zijn uitgespeeld en zijn uitgesproken voorkeur naar West- Duitsland, heeft aanleiding gegeven tot heftige commentaren in de pers. De Brit ten troosten zich met de gedachte dat Acheson tenslotte een ambteloos burger is. Desniettemin behoort er geen reden voor al te groot misbaar te zijn, hoe onaan genaam vele Britten door de harde waar heid zijn getroffen. Want Achesons opvat ting strookt min of meer met die van de Britten zelf, die, erkennend dat de Britse wereldmacht is afgebrokkeld, aansluiting zoeken bij het Europese vasteland. Het heeft in de Verenigde Staten kwaad bloed gezet dat Groot-Brittannië blijft vasthou den aan een onafhankelijke kernstrljd- macht en tot overmaat van ramp zijn militaire dienstplicht heeft afgeschaft. Het Britse kernwapen is misschien nog in ze kere mate een symptoom van Britse gran deur, maar het heeft volgens de Britse regering wel degelijk praktische betekenis. Om Moskou vooral nietin de verleiding te brengen de NAVO-bondgenoten van de Verenigde Staten te scheiden, acht men in Londen een eigen afschrikwapen nog altijd dringend noodzakelijk, een wapen dat Groot-Brittannië teven een steiji geeft in het internationale beraad. Zwitserland en Europa. Het Zwitserse parlement heeft zonder tegenstemmen het lidmaatschap van Zwitserland van de Europese Organisatie voor Ruimte onderzoek goedgekeurd. GENEVE (Reuter) De Verenigde Sta ten hebben zich in de subcommissie voor ten hebben zich in een commissie van de ontwapeningconferenite te Genève uitge sproken voor een interim-overeenkomst over een verbod van kernproeven met in gang van 1 januari. 1963. De Amerikaanse afgevaardigde Arthur Dean zei, dat een interim-overeenkomst een alternatief is, dat toegepast kan wor den, hoewel de Verenigde Staten een vêel- omvattender verdrag prefereren. De inte rim-overeenkomst zou 'gebaseerd zijn op het westelijke ontwerp-verdrag dat in augustus van dit jaar ter tafel is gebracht en waarbij een uitzondering wordt ge maakt voor de ondergrondse kernproeven die de grootste problemen op het gebied van controle opleveren. NEW YORK (Reuter) Portugal heeft zich bereid verklaard een vertegenwoor diger van de VerenigdeNaties voor in spectie in Angola toe te laten, zo wordt van welingelichte zijde vernomen. Amerika is verheugd over deze bereid heid, omdat het zich bezorgd maakt over het verwijt van de Afrikaans-Aziatische landen, dat de Partugezen NAVO-wapens gebruiken om de in opstand komende be volking van Angola onder de duim te hou den. BRUSSEL De Belgische spoorwegen schrijven aan automobilisten die zonder brokken door het rode waarschuwingslicht op onbewaakte overwegen zijn gereden, persoonlijke brieven met waarschuwingen. Zij hebben namelijk fototoestellen aan gebracht die opnamen maken van passé rende auto's wanneer het rode licht brandt zodat zij er gemakkelijk achter kunnen ko men wie de overtreding begaan heeft. In Londen stapte ik in de expres-trein naar het Zuiden en al spoedig raakte ik verdiept in een interessant drukwerkje, dat de Engelse spoorwegen in de com partimenten hadden verspreid. Het was een lyrische beschrijving van de roem ruchte geschiedenis van deze „Cornish Riviera Express", waarschijnlijk zo ge noemd in een tijd toen de Engelsen hun eigen „rivièra" nog prefereerden boven de échte Cotc d'Azur en de zonnige Ita liaanse stranden. Het bleek, dat de eerste sneltrein op dit traject reeds liep in 1905 en wel met een snelheid van 90 km. per uur! Weliswaar is de snelheid waarmee deze trein heden ten dage rijdt, niet veel hoger, maar zo stond er in de folder er was wél een belangrijke verande ring geweest in het jaar 1910. Voordien vertrok het stalen ros immers elke och tend om 10.15 uur van Paddington Sta tion, doch in 1910 werd de vertrektijd gewijzigd, namelijk in 10.30 uur. Na deze historische daad is de toestand 52 jaar lang onveranderd gebleven, zodat er inmiddels een hele generatie Londenaren is opgegroeid met tenminste één rotsvas te zekerheid in het leven: „De Cornish Riviera Express vertrekt om 10.30 van Paddington". In Newton Abbott moest ik eruit en omdat mijn uiteindelijk reisdoel slechts per auto te bereiken viel, stapte ik de eerste de beste garage binnen. Ter wijl ik wachtte op de eigenaar, tufte er een bijzonder oud wagentje naderbij, be stuurd door een hoogbejaarde heer, die er, na inspanning van al zijn krachten, tenslotte in slaagde het portier te openen en zijn zitplaats te verlaten. Nu trad ook de garagehouder tevoorschijn. „Helloh, George!" riep hij blij. „Fijn je weer es te zien, and how's the old girl?" „Ze loopt als een zonnetje", zei het heertje, met een liefkozende blik naar het oude vehikel. En omdat ik wat dich terbij kwam werd ik ook in de conver satie betrokken. „Is ze niet fantastisch", sprak de ga ragehouder. „Vierendertig jaar oud en haast geen onderhoudskosten". Het leek mij een man met een sterk altruïstische inslag, want waar vind je vandaag nog autohandelaren, die bij het zien van der gelijke wrakstukjes niet in hoongelach uit barsten en onmiddellijk met een folder tje van de nieuwste modellen komen aan dragen? Maar als je zo denkt, vergeet je dat je in Engeland bent. Nieuwe auto's zijn er nauwelijks een onderwerp van gesprek. Je ziet ze wél eens rijden, maar de eigenaars worden argwanend bekeken en voornamelijk beschouwd als ordinaire snobs, die een mooie Britse traditie in discrediet proberen te brengen. „Hoe doet u het nu met onderdelen", vroeg ik, want dat leek mij een heel probleem. „Dat is niet moeilijk", zei de garagehouder. „Voor 10 shilling mag je in de dumps uitzoeken wat je nodig hebt, een portier, een wiel of een spatbord. No problems! Meneer hier, heeft laatst voor vijf gulden nog een keurig motor kapje op de kop getikt. Is 't niet, Geor ge?" George knikte bevestigend maar toen het op huren aankwam heb ik toch maar een iets recenter model bedongen, waar mee ik tenslotte in Bovey Tracy geraak te. Het is geen plaatsje om over naar huis te schrijven, ook al heeft dr. Ege- raat nog kans gezien er 5 regeltjes tekst voor een reisgids uit te wringen. In het enige café ter plaatse bestelde ik een biertje. ,,1'm sorry, sir", zei de eigenaar, een droge maar uiterst correcte Brit. „Het is 4 uur en u kunt alléén thee krijgen". Rang! Die zat. Een zo flagrante schen ding van het heilig thee-ceremonieel was natuurlijk onduldbaar. Ik kreeg dus thee met droge biskwietjes, maar toen ik na een wandeling door het plaatsje tegen half zes nog even binnen liep omdat ik mijn autokaart had vergeten,- hoorde ik de caféhouder tegen een ietwat hijgende dame zeggen: „I'm very sorry, madam, u kv(nt géén thee meer krijgen. Mag het misschien limonade zijn?" Weer in de auto dacht ik: zullen wij de Engelsen béter begrijpen als ze eenmaal bij ons in de E.E.G. zitten? Volgens mij is daar meer voor nodig. Inpoldering van de Noordzee bijvoorbeeld, of, als dat te moeilijk is, een tunnel onder het Kanaal. Alleen zul len de Engelsen dan wel eisen, dat alle verkeer 's middags om 4 uur tot stil stand moet worden gebracht. Want je kunt nu eenmaal geen thee zetten in een rijdende auto. J Doodvonnis. Een krijgsraad in Makassar heeft een voormalige overste en een on derluitenant ter dood veroordeeld, we gens hun aandeel in een mislukte bom aanslag op president Soekarno in ja nuari van dit jaar. In deze zaak 'aren tevoren reeds twee doodvonnissen geveld. Alibi. In Montreal heeft een verdachte voor de rechtbank bekend, dat hij uit zijn buikholte een kogel heeft verwij derd en door een van een ander kali ber heeft vervangen om een alibi te verkrijgen voor een door hem gepleeg de roofoverval. De overvaller was ge raakt door een politieschot. Uitverkocht. Een grote winkel in Moskou is door zijn voorraad kerst- en nieuw jaarskaarten heen. De bedrijfsleider pro beert zijn klanten zoet te houden met de mededeling, dat hij in de eerste of tweede week van januari een nieuwe voorraad verwacht. Gloire. Frankrijk heeft plannen bekend gemaakt voor het lanceren van „een volledig in Frankrijk gebouwde ruimte satelliet" tegen 1965. Advertentie (Wat Kan kan kan Kan alleen) I. KAN juwelier - horloger BARTELJORISSTRAAT 2 - HAARLEM (Russisch) TELEFOON 13004 Majesteitschenners. Een Grieks hof heeft uitgever en hoofdredacteur van het anti- regeringsblad „Athinaiki" veroordeeld tot 15 maanden gevangenisstraf wegens belediging van koningin Frederica in een artikel in het blad. De verdachten zijn tegen het vonnis in beroep gegaan. Mariner wordt warm. De temperatuur op het oppervlak van de Mariner II, het Amerikaanse ruimtevaartuig op weg naar Venus, blijft stijgen. De Amerikaan se geleerden hopen dat de stijging niet zal verhinderen dat de Mariner volgen de week vrijdag gegevens over Venus naar de aarde zal seinen. Iberische Dril. De Madrileense kranten hebben eü recente bomaanslagen in Spanje en Portugal toegeschreven aan de hernieuwde activiteiten van de anti- Franco en anti-Salazar organisatie de „Dril" (Revolutionaire Iberische Bevrij dingsbeweging). Deze organisatie heeft onlangs haar hoofdkwartier van Brazilië naar Italië overgebracht. Vissers vermist. Al drie dagen worden 112 Zuidkoreaanse vissers vermist, die zich aan boord bevinden van zeven lich te scheepjes. Volgens de laatste bood schap van de vissers waren zij door een hevige storm overvallen. Werken aan de bevrijding. De Angolese bevrijdingsbeweging heeft laten weten, dat ongeveer duizend van haar aanhan gers in Algerije een militaire opleiding krijgen. Volgens haar staan Algerijnse vrijwilligers gereed de Angolezen daadwerkelijk te steunen in hun strijd tegen de onderdrukking van het regime- Salazar.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3