FOTOKOPIE KANTOOR sDALCOPY Agent schiet dronken man in de buik Adenauer brengt slechts een nieuwe coalitie, geen politieke opklaring Raketten naar Suriname voor windonderzoek HET WEER Veel Kamerleden oneens met minister V. Marijnen Juristen hekelen Spanje's Weer mist over Nederland totalitaire bewind Italiaanse consul in Katanga zoek Massaal „ja" voor Hassans grondwet Roomboter wordt 4 ct. duurder Druppel op gloeiende plaat" Verlangen verlost te worden van odium staatsgevaarlijke revolutionairen te zijn, dreef socialisten tot coalitie-gesprek Alleen de kerk kan zonder gevaar een geluid van protest laten horen Demonstratie: dinsdag 11 december, doorlopend van 10-22 uur, Café- Restaurant Brinkmann. stó'MORRIS "ieforeyou êuy! Het woord is aan In de krant van heden TERDAG 8 DECEMBER 1962 FALCON TWEEDJASSEN Stijging van temperatuur Angst voor socialisten Opportunisch tafereel Socialistische concessies Lof voor de kerk Spaanse reactie Injectie voor president "WWW. worden door de Europese commissie? Het antwoord is: aangezien de regering na ampel beraad heeft besloten geen toesla gen toe te kennen waarbij beleidsover wegingen, mede verband houdend met de E.E.G., in deze bepalend zijn teweest, heeft de minister ook geen overleg met de Europese commissie gépleegd. Vrijwel algemeen is de vaste commis sie voor Landbouw en Visserij uit de Tweede Kamer van mening dat een fei telijke leniging van de acute financiële nood op vele gemengde bedrijven in 1961-1962 bepaald niet bereikt kan wor den door de beschikbaarstelling van voorschotten van duizend gulden. Van verschillende kanten werd zelfs gespro ken van „een druppel op een gloeiende plaat". De commissie deelt dit mee in haar voorlopig verslag over het wets ontwerp tot wijziging van de landbouw begroting 1962, waarin voor bet ver lenen van deze voorschotten een bedrag van 25 miljoen wordt aangevraagd. Tegelijk met het voorlopig verslag is de memorie van antwoord van minister Ma- rijnen verschenen. Op de hierboven weer gegeven kritiek antwoordt de minister, dat de voorschotten bedoeld zijn als een voorziening in een acute noodsituatie en dat hij als zodanig een bedrag van dui zend gulden redelijk acht. Het bedrag is niet bedoeld als een compensatie voor het behalen van een lager inkomen dan in het voorafgaande jaar verkregen kon worden. Ernstig bezwaar heeft het bij de com missie ontmoet dat de hulpverlening zal geschieden door middel van voorschotten in plaats van toeslagen. Zeer vele leden betreurden het dat de minister bij de aan kondiging van het ontwikkelings- en sa neringsfonds (waarvoor, zoals bekend, de regering vijftig miljoen gulden beschik baar wil stellen, de nu aangevraagde 25 miljoen voor voorschotten inbegrepen) zich bij voorbaat zo uitdrukkelijk en in het openbaar heeft geplaatst op het stand punt dat elke toeslagregeling uitgesloten moet worden geacht. De minister antwoordt zeer bepaald van mening te blijven dat het verlenen van voorschotten de enige wijze is waarop snel, zonder gevaar voor repercussies in het internationale vlak en tevens met een aanzet voor structurele verbetering, op langere termijn hulp kan worden geboden. Het verlenen van toeslagen heeft hij in dit licht bezien niet verantwoord geacht. Een van de redenen waarom de minis ter geen toeslagen wil geven is, naar hij in zijn memorie van toelichting heeft mee gedeeld, dat hij elke schijn van strijdig heid met E.E.G.-verplichtingen wil ver mijden. Voor „vele andere leden" is dit aanleiding om op te merken dat het ver lenen van renteloze voorschotten het ge ven van een rechtstreeks rentesubsidie aan de betrokken bedrijven inhoudt. Waaruit put de minister de zekerheid, dat dit wel in overeenstemming is met de E.E.G.-verplichtingen? Heeft de minister zich er van tevoren van vergewist dat zijn opvattingen gedeeld ELISABETHSTAD (Katanga) In Eli- sabethstad wordt de Italiaanse consul Gui- do Natali, die door de Katangese regering was aangezegd het land te verlaten,vermist. De consul werd uitgewezen nadat hij in een pamflet de Italiaanse steun aan de Ver. Naties in Kongo had verdedigd. De V.N.-vertegenwoordiger in Elisabeth- stad noemde deze poging tot represaille een nieuwe aanwijzing, dat bij Katanga elk verlangen ontbreekt om met' de centrale regering tot een verzoening te komen. (Reuter) De minister vreest dat toeslagen als een boemerang zouden werken in die zin, dat andere lid-staten bij het ontstaan van moeilijkheden ook tot dergelijke maatre gelen zouden willen overgaan, hetgeen de Nederlandse export geredelijk nadeel zou kunnen berokkenen. Omdat een maatregel een uitzondering dient te blijven heeft de minister gemeend de voorschotverlening tot het zandgebied te moeten beperken. De minister zegt ook dat het op de jaren 1958, 1959 en 1960 betrekking hebbende in komenscriterium niet geldt voor het be drijf maar voor de ondernemer. Dat be tekent dat ook jonge ondernemers, die in de jaren na 1960 een bedrijf zijn begon nen, voor een voorschot in aanmerking kunnen komen. Hij meent dat door de bin ding van de voorschotregeling met het fonds inderdaad de bedoelde aanzet tot structurele verbetering tot stand zal kun nen komen. HET ENIG VOLMAAKTE KANTOOR- KOPIEERSYSTEEM TER WERELD Een politie-agent te Amsterdam heeft vannacht een met een mes zwaaiende dronken havenarbeider in de enderbuik ge schoten. Het slachtoffer is in ernstige toe stand opgenomen in een ziekenhuis. De havenarbeider ging gisteravond met zijn vrouw en éénjarig kind op visite bij zijn schoonmoeder op de laagte Kadijk. Hij rekende erop dat er een borrel zou worden geschonken en toen dat niet het geval was ging hij alleen naar een café. Ver na middernacht kwam de man dron ken op het adres om vrouw en kind te halen. Er ontstond ruzie en de man pakte het kind uit bed om er mee de straat op te gaan. De moeder, overstuur omdat de baby slechts onderkleertjes droeg, ren de echter voor hem uit naar buiten en riep om hulp. Op dat moment passeerden twee agenten. De man stond met de baby bovenaan de trap. Hij bleek niet te kalmeren. Ten slotte greep hij een keukenmes, waarmee ■hij zijn vrouw bedreigde en zich langs de agenten een weg wilde banen. Toen het mes langs de buik van een van de agenten schampte trok deze snel zijn pistool en schoot de man in zijn on derbuik. Deze is in ernstige toestand naar het Weesperpleinziekenhuis vervoerd. Hij is vanmorgen vroeg geopereerd. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 H o r a t i u s Een wijze God hult de toekomst in diepe duisternis en lacht als de mens zich angstiger maakt dan nodig is. Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Weerrapporten 2, 11 Beeldverhalen2, 12 Uit het binnenland2, 4, 6, 13 Op de Praatstoel3 Taal-laria 3 Buitenlands nieuws3, 4, 6, 13 Op en om het Binnenhof 4 Kerkdiensten 5 Uit stad en omgeving5, 6, 7 In de Vishal en op zee 6 Puzzel Topsy 3 Kunst 9 Horen en Zien 9 Feuilleton 12 Erbij13, 14, 15, 16, 17 Economisch nieuws 15 Beurs 15 Effecten en Geldmarkt 15 Scheepsberichten 15 Sport -f9 Luidsprekers 5 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbif ZA f Terwijl de hoefslagen van de schim mel van Sint Nicolaas in de verte wegsterven, hopen zich op de mark ten in Nederland de kerstbomen op. Een kijkje op de bekende markt aan „Het" Singel in Amsterdam. RABAT (Reuter) Koning Hassans ontwerp-grondwet, die gisteren het Marok kaanse volk in een referendum ter goed keuring is voorgelegd, zal met grote meer derheid van stemmen aanvaard worden. Vrijdagavond bleek al, dat bijna 95 per cent van de geldige stemmen zich voor het ontwerp uitspraken. Als het ontwerp wet wordt, zal de al eeuwen be^taahde autocratie binnen de ko mende tien maanden gewijzigd worden in een op democratische leèsi geschoeide con stitutionele monarchie met een gekozen parlement. De grote opkomst van de kiezers wordt gezien als een nederlaag voor de linkse oppositie, die op een boycot had aange drongen. 1 Nederland wil met raketten en elektro nische middelen op de grond gegevens verzamelen uit de luchtlagen 100 tot 130 kilometer boven Suriname. Dit heeft de hoofddirecteur van het K.N.M.I., ir. C. J. Warners, medegedeeld. De Nederlandse commissie voor geofysica en ruimteonderzoek heeft de plannen ter bestudering van de windstructuur in stu die, waarbij geleerden van de rijksuniver siteit te Utrecht, het nationale lucht- en ruimtevaartlaboratorium en het K.N.M.I. betrokken zijn. Gestreefd wordt naar samenwerking met de NASA, de Ameri kaanse dienst voor lucht- en ruimtevaart. De raketten zouden worden gebruikt voor het uitstoten van natriumwolken waarvan de vormveranderingen zullen worden gefotografeerd. Met de elektroni sche apparatuur op de grond wil men metingen in de ionosfeer verrichten. De op deze wijze verkregen gegevens zullen vervolgens met elkaar in verband worden gebracht voor de conclusies. Verwachting tot morgenavond: Meer bewolking met later in het noorden van het land kans op enige regen. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige of harde zuid westelijke wind. In de komende nacht in het binnenland tempe raturen om het vriespunt. Mor gen overdag iets hogere tempe raturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. De groothandelsprijs van verse boter is gestegen van 3,42 tot 3,58 per kilogram. Dit zal volgende week een verhoging van de winkelprijs met vier cent per pakje tengevolge hebben. De voor dit seizoen normale produktiedaling en het feit, dat de handel de export gaande wil houden, hebben tot deze prijsverhoging geleid. (Van onze correspondent) BONN. Gisteren werden voor het eerst resultaten geboekt bij de coalitie besprekingen tussen bondskanselier Adenauer en zijn gesprekspartners van de liberale Freie Demokratische Partei. Na een gesprek van enige uren werd mee gedeeld, dat op principiële punten overeenstemming werd bereikt. Maandag wordt verder onderhandeld. Gedurende het weekeinde zal een subcommissie doorgaan met het effenen van het terrein. De dag van gisteren bracht een beslis sende wending in de politieke rondedans, die de laatste weken in Bonn te zien is en waaraan alle drie de parlementaire partijen, ook de socialisten, deelnemen. Vaststaat nu, dat Adenauer in de herfst van 1963 als kanselier aftreedt, dat Er- hard gaat deelnemen aan de coalitiebe sprekingen (hetgeen natuurlijk betekent dat hij in principe de opvolger van Ade nauer zal zijn), en dat een coalitie C.D.U.- S.P.D. niet mogelijk bleek nadat de so cialisten hadden geweigerd mee te werken aan een wijziging van de kieswet in een meerderheidsstelsel. De politieke lucht in Bonn, dagenlang vertroebeld door wolken van geruchten, is daarmee gezuiverd. Dat kan men niet zeg gen van het politieke leven, want dat vertoont weer de vertrouwde, weinig hoop gevende trekken van voorheen. Een coali tieregering van C.D.U.-F.D.P. is immers bekend. Men weet dat het hangen en wur gen zal blijven, en dat de zo hoognodige gezondheidskuur aan Bonn voorbij zal gaan. Oorzaak hiervan, niemand ontveinst zich dat, is de 86-jarige kanselier Konrad Adenauer. coalitie tot stand kwam. Overweging bij hem was vooral, dat de socialisten door in de regering te gaan, eindelijk af zou den kunnen komen van het odium staats gevaarlijke revolutionairen te zijn. Dat een dergelijke opvatting nog steeds bestaat, bleek wel uit de reactie van vele kleine aandelenbezitters, die hun effecten op de beurs wierpen toen er alleen maar sprake van was, dat de S.P.D. aan het nieuwe kabinet zou gaan deelnemen. Wehner rekende echter, wellicht begrij pelijk voor een man, groot geworden in de stalinistische traditie, te weinig met zijn partijgenoten. In het bestuur kon hij zijn coalitiepolitiek nog doorzetten, in de frac tie was de oppositie tegen deelneming aan de regering-Adenauer overweldigend. Dat was minder onbegrijpelijk dan men in Nederland, waar iedereen ervaring heeft met rooms-rode coalities, wellicht denkt. In Duitsland zijn de socialisten door Ade nauer en de zijnen 15 jaar lang afgeschil derd als duivels, die het op de ondergang van de Bondsrepubliek voorzien hebben, een propaganda die bij vele Duitse kiezers aansloeg. Van hun kant noemden de so cialisten Adenauer een tweede „führer" een propaganda die alleen aansloeg bij dat deel van het Duitse volk, dat geen nazi- boter op het hoofd had, een minderheid dus. De tegenstelling tussen C.D.U. en S.P.D. ging daarom diep en spitste zich toe in de vijandschap tussen Adenauer en Weh ner. Dat deze twee politici begin deze week aan één tafel zaten en over een coalitie confereerden, was voor velen dan ook het summum van wederzijds opportunisme, en de socialistische fractie drukte die op vatting uit door alleen te willen stemmen voor een uiterst vage resolutie, die de mo gelijkheid nog altijd openliet niét met Ade nauer in zee te gaan. Zoals te verwachten was sloot Adenauer toen van zijn kant de deur en liet Wehner met zijn vrienden Ollenhauer, Erler en Brandt buiten het kabinet staan, een ont wikkeling die ronduit een nederlaag voor Wehner genoemd moet worden. Dat neemt overigens niet weg, dat bijna alle waar nemers in Bonn vinden, dat Wehners op portunistische coalitiepolitiek voor de S.P.D. het meest heilzaam zou zijn. Na drie jaar mee regeren, eerst onder Ade nauer en daarna wellicht onder de zwak ke Erhard, zou de S.P.D. de verkiezingen van 1965 zeker met meer vertrouwen te gemoet hebben kunnen zien dan ooit te voren. Zijn wens om nog een jaar het roer in handen te houden, heeft de afgelopen da gen alle besprekingen vertroebeld en is steeds de sleutel geweest tot alle gebeur tenissen. Als Adenauer zich had terugge trokken in deze crisis, was de weg open geweest voor de vorming van een nieuw kabinet, samengesteld door een nieuwe kanselier op basis van een nieuwe coalitie overeenkomst. Of die coalitie door een C.D.U.-F.D.P.-combinatie of een C.D.U.- S.P.D.-team zou zijn gevormd is niet te zeggen, maar in elk geval had een vleugje frisse wind door het benauwde Bonn ge waaid. Het meest bekaaid zijn de socialisten er af gekomen. In geheime besprekingen had hun grote man achter de schermen, vice- voorzitter Herbert Wehner, vorige week met de christendemocraat Lücke zaken ge daan. Zwart op wit had men een coalitie overeenkomst tussen S.P.D. en C.D.U. ont worpen, waarbij Wehner niet karig was ge weest met concessies. Zo zei hij, dat geen wijzigingen noodza kelijk zouden zijn in de buitenlandse en defensiepolitiek. Evenmin stelde Wehner de eis, dat er iets aan de economische en sociale politiek zou moeten worden veran derd. Zelfs kondigde de socialistische par tijpoliticus, die vroeger een prominente communist was, aan dat hij geen bezwaar had tegen de voortzetting van het kanse lierschap van Adenauer. De C.D.U. moet maar zien wanneer zij een aflossing van de wacht nodig vindt, zo luidde zijn stand punt. Ten aanzien van de invoering van het meerderheidskiesstelsel dacht Wehner, dat zijn partij daarbij wel met de C.D.U. wilde samenwerken. Met deze serie concessies liet Wehner wel heel duidelijk blijken, dat hij er veel prijs op stelde, dat er een S.P.D.-C.D.U.- Dankzij een knappe manoeuvre van de pilot van een Caravelle-lijnvliegtuig van de SAS, die ondanks mist op Schiphol wist te landen, is koning Olaf van Noorwegen gisteren in Nederland gearriveerd. De gravin van Athlone was minder ge lukkig. Toen haar vliegtuig moest landen was de mist zo dik, dat de piloot naar Engeland terugvloog. De gravin is daarna met de nachtboot naar Hoek van Holland gegaan. Gistermiddag trok de mist vanuit het zuiden weer over Nederland. In Rotter dam kwam het scheepvaartverkeer weer stil te liggen. De treinen VlissingenRot terdam kregen vertraging. Zeeuwse veer diensten werden stilgelegd. Later werd het mistgordijn in Zeeland weer dunner. GENèVE (Reuter/AP) De Internatio nale Commissie van Juristen een on afhankelijke organisatie van rechters, ad vocaten en hoogleraren in de rechtswe tenschappen uit 90 landen heeft een rapport gepubliceerd getiteld „Spanje en de rechtsorde", waarin zij het totalitaire be wind in Spanje hekelt en de hoop uit spreekt, dat de Spaanse regering de waar digheid en rechten van het individu on omwonden zal erkennnen. Volgens de commissie kan in Spanje nauwelijks een vorm van oppositie wor den aangetroffen die niet door gerechtelij ke sancties wordt bedreigd. In het rap port wordt voorts gesteld, dat in Spanje van de staat in feite dient ter bescher- van de staat in feite dient, ter bescher ming van het regime. De commissie merkt op, dat het heden daagse Spanje nog rust op de grondsla gen die ten tijde van de burgeroorlog tot stand waren gekomen. Zij uit ernstige be zwaren tegen de militaire rechtbanken, „die een van de pijlers van het regime vormen", de beperking van de persoonlijke vrijheid en politieke rechten van het Spaan se volk, de beperking van godsdienstvrij heid en de lage levensstandaard in Span je. De commissie acht echter wel „enige grond voor hoop" aanwezig dat er ver betering in de toestand komt, omdat er de laatste tijd aanwijzingen zijn geweest dat de bevoegdheden van de militaire rechtbanken minder groot worden en voor al omdat de Spaanse regering de toezeg ging heeft gedaan, dat waarnemers van de commissie een proces in Madrid mogen bijwonen. Het verslag schrijft, dat het met de ver klaringen van de Spaanse overheid waar uit enige mate van persvrijheid zou kun nen worden geconcludeerd, alleen maar bij woorden blijft, zolang de regering, „zo als zij nog steeds doet", hoofdredacteuren kan ontslaan en benoemen en het nieuws volkomen onder controle houdt. De commissie is van mening, dat de rooms-katholieke kerk het enige orgaan in het moderne Spanje is, dat zich tegen ge neraal Franco kan verzetten zonder wet telijke sancties te riskeren. Zij spreekt woorden van lof over de be langrijke rol van de bisschoppen en de la gere geestelijkheid terzake van het leve ren van kritiek op de impopulaire sociale politiek en de verdediging van stakende arbeiders. Het recht van de kerk om deze rol te spelen, wordt erkend in het Spaanse concordaat met het Vaticaan en wordt door de regering strikt geëerbiedigd, al dus het rapport. Hoewel de commissie felle kritiek uit oefent op het ontbreken van de fundamen tele vrijheden, is de kritiek toch 'onver gelijkelijk veel milder van toon dan de woedende uitval, die de commissie zich twee weken geleden permitteerde ten aan zien van de dictatuur van Fidel Castro. Volgens het rapport heeft generaal Fran co na het einde van de tweede wereld oorlog geprobeerd het autoritaire karak ter van zijn regime te verzachten door de invoering van wetten met een demo cratisch en liberaal uiterlijk, zoals bijvoor beeld het handvest van het Spaanse volk. Maar de vrijheden die krachtens deze wetten verleend worden, zijn onmiddellijk ongedaan gemaakt door nieuwe wetten en de administratieve praktijk, aldus het rapport. MADRID (Reuter) De Spaanse mini ster van Voorlichting heeft het rapport van de juristen „vol vergissingen en ana chronismen" genoemd. Over de opmerking in het rapport, dat de macht in handen van generaal Franco is geconcentreerd, zei minister Fraga, dat instellingen als het parlement en de Raad van State een beperking van deze macht inhouden. Hij ontkende, dat voor een benoeming in de re gering het lidmaatschap van de Falange wordt geëist. President Abdoellah Sallal van Je men trekt een lelijk gezicht terwijl zijn lijfarts hem een injectie met anti- griepserum toedient. Sallal had een zware kou opgelopen en moest een dag thuis blijven in de Jemenitische hoofdstad Sanaa. (Telefoto).

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11