Het bruine monster is niet meer 1 I Bang zijn we niet voor Vasas, R.C.H. - DE Semi-profs spelen, amateurs alleen in het zuiden Extra rantsoenen voor Feijenoord KNVB sprak met Feijenoorders De opstellingen Trautmann denkt aan ophouden Eigenchrysant Pancho Segura stopt met wedstrijdtennis ZATERDAG 8 DECEMBER 1962 m 7 Geen hockey en geen voethal in de HVB Belgisch militair team tegen Nederlanders BETAALDVOETBAL Semi-profs ZAALHANDBAL BADMINTON 99 Kampioenschap bandstoten ereklasse in Groningen „Coentje, ik spaar al voor de tocht naar Reims", zegt een man in de win kel. Hij zwaait een pas gekocht over hemd onder de arm, loopt met lange passen naar de'deur, opent die, draait zich om en roept: „Ik ben mee naar Boedapest geweest, ik wil jidlie ook in Reims zien!" Rang! Met open mond blijft Coen Moulijn even naar de fors toegeslagen deur kijken. Langzaam draait hij dan zijn hoofd in mijn rich ting. Met ogen groot van verbazing mompelt hij: „Begrijp je nou zoiets?" Hoofdschuddend komt hij achter de toonbank vandaan. „Zo zijn er in Rot terdam velen. Praten over Reims of er geen Antwerpen is, of we die beslis singswedstrijd tegen Vasas al gewon nen hebben". Als vlo Nerveus Hoentje Zonder Beertje Jan Dassen Hokij versloeg Canadees legerteam met 11-5 ,ff0000000000000000000000000000MM0m00000000000000000000000000000000000000000000MM00M0000MMM00000000000000000M00000MMMM000000MMM00M0M0^ De tijd dat een voetbal de bijnaam „het bruine monster" verwierf is al lang vervlogen. Niet alleen omdat hij als een j versleten clichéterm werd beschouwd, j maar eigenlijk nog veel meer omdat een voetbal in lang niet alle gevallen bruin meer is. En er zijn de laatste i tijd steeds meer vreemdsoortige voet- ballen wat betreft dan de kleur s in het spel gebracht. Er is een periode t geweest dat de fabrikanten de voor- keur gaven aan een fel rode leerkleur, 5 er is een tijd geweest dat het leer meer geel dan bruin was. j De laatste jaren is er evenwel een tweekleurige bal in de handel gebracht J die steeds meer furore maakt. Men ,k ziet het ding op de plaatjes die wij hierbij afdrukken. In Duitsland noemt S men deze bal, die wit is met zwarte vlakken, een televisiebal omdat hij voor de kijkers op het scherm veel beter te 'olgen is. Ook in Nederland gebruikt i nen hem wel voor wedstrijden, die ge- ïeel of gedeeltelijk op het scherm ko- j men, maar het valt ons op dat steeds g meer clubs zo'n gevlekte bal in het -pel brengen. Enige jaren geleden kon J men EDO zien spelen met zo'n soort bal g Men gebruikte hem een keer als proef en won ermee. Van dat moment af g beschouwde men het gevlekte ding als J een soort'geluksbal. Toen de nederla- i gen kwamen was het afgelopen en nam i men maar een normale bruine, Mag dat nu zomaar, zal men zich S afvragen? Wel, eigenaardig genoeg staat er in de spelregels niets omtrent een voorgeschreven kleur of kleuren. Er wordt slechts geschreven dat de buitenbekleding van leer moet zijn daarom ook werd enige tiid geleden J het gebruik van geplastificeerde voet- g allen verboden) en over een kleur J wordt niet gesproken. Uiteraard werd er een maximale (71 centimer) en mi- p male (68 centimeter) omtrek be- paald, maar de kleur, neen die doet i r.iets terzake. En dus mochten Blauw "x.'~ "y 1- ww/ //'T'7 W ■■iHHBMBBMlEi De hockeybond heeft alle voor zondag 9 december vastgestelde wedstrijden in de competitie van de KNHB in verband met de weersgesteldheid afgelast. Het programma van de Haarlemse Voet balbond voor morgen is in zijn geheel af gelast. Advertentie ZONDAG A.S. - 2 UUR (BREDA) Het Belgisch militair voetbalelftal, dat donderdag 13 december in Enschede tegen de Nederlandse militiaren uitkomt, is als volgt samengesteld: doel: Braem (FC Ant werp); achter: De Vrees (Gantoise) en Wouters (FC Antwerp); midden: René van der Eeckt (Anderlecht), Van Sevenant (Olympic), en Pierre van der Eeckt (An derlecht); voor: Colonval (White Star), Van Himst (Anderlecht), Kauwenberghs (Be ringen), Dockx (Mechelen) en Puis (Ander lecht). De KNVB heeft vandaag tijdig de knoop doorgehakt, zodat wij kunnen be richten dat het voetbalprogramma van de semi-profs voor morgen normaal doorgang zal vinden. De keuring van de velden zal worden overgelaten aan de consuls en scheidsrechters, maar men verwacht dat slechts heel weinig wed strijden niet door zullen kunnen gaan. Anders is het gesteld met het ama teurvoetbal. Gezien de rapporten achtte men het beter het programma af te gelas ten in de districten West I, West II, Oost en Noord. Over het zuiden was nog geen beslissing genomen. De Rotterdamse voetbalvereniging Feijen oord ontving gisteren in Brussel nog 5.000 staanplaatsen voor de wedstrijd Feijen oordVasas, die woensdag in Antwerpen wordt gespeeld. Hierdoor komt het totaal dat Feijenoord voor dit duel toegewezen kreeg op 23.000 kaarten. Dit blijkt voldoende te zijn voor de aan vragen die tot nu toe bij de Rotterdamse voetbalvereniging binnenkwamen. Mochten er in de loop van deze en volgende week toch nog verzoeken om kaarten bij Feijen oord arriveren, dan bestaat er de mogelijk heid om in Brussel wederom een aantal te bestellen. Dit zullen echter alleen staan plaatsen zijn. Vrijdagavond heeft in Den Haag een gesprek plaats gehad tussen de KNVB, ver tegenwoordigd door zijn voorzitter, de heer A. L. M. Schroder, de vice-voorzitter en voorzitter van de sectie betaald voetbal, de heer Jos Coler, alsmede de heren H. J. van Dalen, D. Nijs en L. Brunt, secretaris penningmeester, en Feijenoord, dat was vertegenwoordigd door de heren C. R. J Kieboom (voorzitter), J. Prins (secretaris) A. A. Couwenberg (penningmeester) en W Buitendijk. Het bestuur van de Rotterdamse ere-di- visieclub had hiertoe een verzoek doen uit gaan en het doel was om de maatregelen die de KNVB heeft genomen tegen een aantal spelers van het eerste elftal van Feijenoord en welke behelzen, dat' dezen tot 1 april 1963 zijn uitgesloten van ver tegenwoordigend voetbal, voor die datum te doen opheffen. In de loop van de maand december zal de KNVB het resultaat van het gesprek bekend maken, nadat in het voltallige bondsbestuur hierover nog eens van gedachten is gewisseld. Sport tijdens het weekeinde RCH en Baronie, morgen tegenstanders van elkaar in Heemstede, huisvesten beide in de middenmoot van de tweede divisie B. De gasten tronen echter met één punt meer twee plaatsen hoger dan de Racing.. Maar het doelgemiddelde verschilt weer weinig van elkaar: Baronie 2019, RCH 1819. De Haarlemmers komen met een enigszins gewijzigde voorhoede binnen de lijnen. Maslo vervangt de geblesseerde midvoor Hendriks, Engelsma is rechtsbinnen en d. Berg linksbinnen. Ook de verdediging ziet er wat anders uit. Nanai staat niet opgesteld, Honout is nu rechtsback en de teruggehaalde De Vries doet als rechtshalf mee. Vorige week bereikte ons een prettig geluid uit Schiedam, waar RCH toch nog vrij onverwacht kans had gezien Hermes DVS te bedwingen. Wanneer de Racing zondag vergeet te „breien", dan kunnen de Haarlemmers na andertfalf uur onge twijfeld twee punten aan hun totaal toe voegen. En dan het zorgenkind EDO, dat morgen naar Zwolle reist om het daar tegen PEC op te nemen. Laatstgenoemde vereniging prijkt op de een na onderste plaats, net onder EDO. Voorwaar dus een strijd tus- l twee gelijkwaardige tegenstanders, ware het niet dat EDO in uitwedstrijden nog al eens wat steekjes laat vallen. De formatie van EDO onderging weer eens enkele veranderingen. Leonhardt kwam terug en wel op de linksbuiten plaats, waardoor De Kleijn (alleen één- (rechts-)benig) naar de rechtsbuitenplaats verhuisde. Peters bezet de midvoorplaats, hetgeen een verbetering vormt, omdat de voet-honkballer toch altijd naar binnen trekt. Breeuwer werd gepasseerd, rechts back Krooder bleef gehandhaafd. Onge twijfeld het sterkste team, waar EDO op dit moment over kan beschikken, al zal spil Hak dan wat overtuigender moeten in grijpen. Een voorstelling blijft achterwege, omdat er van alles mogelijk is. Haarlem heeft een vrije dag. RCH (thuis tegen Baronie\: v. d. Schil den; Honout en Wullems; De Vries, Koning en Euwes; Doesselaar, En gelsma, Maslo, v. d. Berg en Meyer. EDO (uit tegen PEC): v. d. Berg; Kroo der en Spiers; Nijman, Hak en Be rends; De Kleijn, v. Dusschoten, Pe ters, Breitner en Leonhardt. De standen in de twee divisies zijn: Vitesse 12 18 HVC 13 20 NEC 13 18 Haarlem 12 19 KFC 13 17 BW 12 16 VSV 13 17 Helmondia 13 16 Stormvogels 12 15 't Gooi 12 15 Alkmaar 12 14 Hilversum 12 14 Be Quick 12 13 Xerxes 12 13 ZFC 12 12 DFC 13 13 Zwolse Boys 12 12 Baronie 12 12 Leeuwarden 12 11 HDVS 12 12 Tubantia 12 11 RCH 12 11 Wageningen 13 l'l Wilhelmina 13 10 AGOVV 12 9 NOAD 12 9 Heerenveen 12 9 SVV 12 8 Zwartemeer 12 8 EDÖ 12 8 Graafschap 12 7 PEC 12 7 Oldenzaal 12 6 LONGA 12 5 Zondag wordt er in Haarlem geen zaal handbal gespeeld. De Badmintonhal is niet beschikbaar. Alleen de ploegen van De Blinkert komen in het strijdperk. Zij spe len in de „Sporthal-Zuid", de oude RAI in Amsterdam. De dames duelleren met Sagitta, de heren met titelkandidaat AHC. In de Badmintonhal in Haarlem wordt zondag het toernooi om de nationale bad- mintontitels gehouden. De eindstrijden zullen in de vooravond beginnen. S brikant met een rijke fantasie, die 5 i voetballen in de handel gaat brengen J 5 in de clubkleuren, of zwarte ballen mistig «1 voor wedstrijden die weer J voor feestdagen. J Het geld ligt op straat, waar wach- ten we op. r p *00000000000000000000000*****0**0**0***** De Duitse ex-para en sedert 1949 doel- lan van Manchester City Bert Trautmann piekert er hard over tegen Kerstmis af scheid van de voetbalsport te gaan nemen. De nu 49-jarige keeper is de laatste tijd nameljjk helemaal niet over zichzelf te spreken. Tot vorige week kwim hij regel matig in het tweede team uit. „Tot Kerstmis blijf ik trachten mijn vorm terug te vinden Gaat het dan nog niet, dan zet ik er definitief een punt achter", gaf hij hier als verklaring op. Bert Trautmann werd tijdens de oorlog door de Engelsen krijgsgevangene gemaakt en naar Engeland getransporteerd. Na zijn vrijlating wilde hij niet naar Duitsland terugkeren. Tot 1949 keepte hij in de ama teurvereniging St. Helens-Town; in dat jaar bood Manchester City hem een con tract aan. De eerste thuiswedstrijden ver liepen nogal teleurstellend voor Traut- man. Niet omdat hij er niets van terecht- bracht, maar omdat het publiek door zijn meespelen de matches meed. Desondanks haalde hij in september van dit jaar zijn 500ste League-wedstrijd. Hij kwam echter nooit in het nationale team, aangezien hij pas laat de Engelse natio naliteit verkreeg. Wel verdedigde hij het doel van het Engelse League-elftal. Daar naast viel hem eenmaal de eer te beurt van voetballer van het jaar in Engeland en veroverde hij met zijn ploeg een keer de Engelse beker. Tijdens die wedstrijd beschadigde hij een halswervel, maar weigerde toen zijn plaats vroegtijdig te verlaten. Van 3 tot en met 6 januari wordt in de Harmonie in Groningen het Nederlands kampioenschap ereklasse groot biljart bandstoten gespeeld. De deelnemers zijn: A W. C. Jacobs (Amsterdam), H. de Klei ne (Kampen), J. Ligthart (Alkmaar) A. J. J van Loon (Bergen op Zoom), C. van Oosterhout (Breda), P. van de Pol (Rot terdam), H. Scholte (Eindhoven) en H. Vultink (Aalten). Hij laat zich op een stoel vallen. „Ik ken die man. Een nette vent. Heeft een gewone kantoorbaan. Ging mee naar Boedapest. Wat kost zo'n reis? Vijfhon derd gulden? Vijfhonderd piek om ons anderhalf uur te zien spélen!" Hij tikt een poosje zwaar peinzend met zijn vin gers op de armleuning, veert dan plotse ling snel rechtop: „Denk nou niet, dat ik bang ben voor die match in Antwerpen. Maar je moet de dingen reëel zien. Je gedachten niet laten afleiden door je wensen. Eerlijk, na die wedstrijd tegen Vasas hier in Rotterdam, dacht ik: in Boedapest gaan we d'r in met een nul letje of drie, vier. Heb je in de kuip ge zien wat een balbehandeling, wat een snelheid, wat een techniek die Hongaren hebben?! Met dat gelijke spel zijn ze tevreden, dacht ik. In Boedapest drukken ze door!" Hij springt op, staat vlak voor me. „Dat deden ze ook. Ze dwongen ons in de ver dediging. Driekwart van de wedstrijd hadden ze een meerderheid. Maar in dat koude Nep-stadion kwam hun grote ge brek aan het licht: ze hebben geen schot. Ze breien, breien, breien, maar durven niet te schieten. Alles hadden ze daar in Boedapest mee. Ze kwamen met 10 voor. Kreyermaat raakte geblesseerd. Met 10 voor en tegen tien man, begrijp je. Toen een uitval van ons11". „Elke wedstrijd heeft een beslissend moment. Dat doelpunt was de ommekeer. Hun zelfvertrouwen knakte, wij groeiden. Vooral toen hun linksbinnen geblesseerd raakte. Tien tegen tien. Het kon. Als paarden werkten we. Met acht man in de verdediging en toch waren wij voor hun doel gevaarlijker dan zij voor het onze, kregen wij betere kansen dan zij, begrijp je". „Die rechtsback van Vasas werd hoe langer hoe vervelender. Hoe vaak hij me niet in mijn kleren greep. Ik heb als een vlo moeten springen om zijn maaiende benen te ontwijken. Daar moet zo'n scheidsrechter toch wat tegen doen. Hij gaf hem een officiële waarschuwing. Maar hij bleef er mee door gaan. Ik be- grijp dat het moeilijk is voor een scheids rechter om iemand in zo'n wedstrijd er uit te sturen. Maar vroeg die Hongaar er niet om?" „Na die strafschop, toen Kruiver werd gehaakt, en Kerkum ons naar 2—1 schoot, groeiden we nog meer. En die Hongaren maar breien. Helemaal de kluts kwijt. Toen die strafschop tegen ons in de laat ste minuut.... Nou ja.... Ook een scheidsrechter kan een fout maken. Voor ons was het echter een dure fout. Mis schien wel een hele dure. Want of we die Hongaren in Antwerpen weer zo uit het lood kunnen krijgen als in Boeda pestIn Boedapest startten zij als favoriet. Wij zijn favoriet in Antwerpen, dat is een extra last. In Boedapest hadden wij niets te verliezen, in Antwerpen wel". „Ik geloof die verhalen niet, dat de Hongaren hebben toegestemd in Antwer pen te spelen omdat ze het hoofd al in de schoot hebben gelegd. Ze gingen met Ant werpen akkoord omdat ook zij graag het financiële voordeel meepikken van een uitverkocht huis. Die wedstrijd in het Nep-stadion werd voor hun een financiële sof, omdat de mensen liever bij de warme kachel naar de televisieuitzending van de wedstrijd keken. Er waren maar een 10.000 toeschouwers. Maar die gingen te keer. Ik dacht dat alleen Italianen of Spanjaarden zoveel lawaai konden maken". „Bekijk ook de andere kant eens. 't Kan ook best zijn dat die Hongaren weer zoveel zelfvertrouwen hebben, dat het ze weinig kan schelen waar ze spelen, als het veld maar goed is. Goed betekent voor hen: droog of hard. Op een zacht veld zijn wij met onze langere passes en met onze langere sprinten in het voor deel. Een zacht veld smoort hun short- passing en remt hun startsnelheid. In de korte sprints van twee, vier meter zijn ze ons de baas. Wat mij betreft: laat 't maar dooien en regenen". „Ja, ik draai weer stukken beter. Waarom? Weet ik niet. Verleden jaar september, toen ik deze zaak opende, wilde ik met alle geweld een goeie partij spelen. Je moet zoiets reëel bekijken. Wanneer ik goed speel, ben ik populair, praten ze over Coentje Moulijn, komen ze in mijn zaak kopen, begrijp je. Ik wil de toen meer dan ooit goed spelen, maar 't lukte niet. Die spanning van het moe ten was te veel. Die zaak leidde m'n ge dachten af. Alles in die zaak was nieuw voor me, ik moest alles nog leren. Ik ging in het tweede spelen. Ook dat lukte niet. Tegen GVAV ging het ineens stuk ken beter. Nu draai ik weer lekker. Waar om? Ik train even hard, leef even serieus. Misschien komt het omdat ik me nu min der met de zaak bemoei, omdat die nu loopt". „Ik kan me nu ook meer op een wed strijd concentreren. Dat heb ik nodig, ik ben nou eenmaal een nerveus hoentje. De ochtend voor een wedstrijd moet mijn vrouw niet te veel tegen me zeggen. Dan ga ik meestal om een uur of tien tot twaalf met een vriend dammen of met Fransje Bouwmeester biljarten. Als ik thuis zou blijven, zou ik elke minuut naar de klok kijken, doodnerveus wor den. Ze zeggen wel eens dat ik er in een wedstrijd niks aan heb gedaan. Dat is dan niet, omdat ik niet wil elke voet baller wil in elke wedstrijd uitblinken maar omdat ik het niet kan, niet zie, niet voel. Dan kanker ik harder op me zelf dan wie dan ook op de tribune. De mensen vergeten vaak dat je een gewone jongens bent, die door allerlei dingen afgeleid of moe kan zijn". „Kan men het ons kwalijk nemen, dat wij alles in een Europa-cUpwedstrijd kunnen geven en veel minder in een com petitiewedstrijd? Onze defensie weerstaat de Hongaarse matadoren, maar is tegen Fortuna lek als een mandje. Is dat nou zo onlogisch? Morgen moeten we tegen Sparta. Weer zo'n moeilijk geval. We winnen graag van Sparta ter wille van net Rotterdams prestige. Maar kan men het ons kwalijk nemen als wij vóór alles proberen ongeschonden uit de strijd te komen". „Drie dagen later staan we tegen Va sas. Zelfs een heel lichte blessure raak je in drie dagen niet kwijt. Toch zouden we zondag graag winnen, om dat Rotter damse prestige èn.... om niet verder achterop te raken in de competitie. We staan al zeven punten achter. Dat is wat. Als we van die Europacup af zijn, gaan we in de competitie uiteraard beter draaien, maar zo goed, dat we de huidige leiders kunnen inhalen? Wat moeten we nou zondag tegen Sparta doen? Moeilijk hè?" „In Antwerpen gooien we er natuurlijk alles tegen aan. Dat moeten we. Die Hon garen zijn rasvoetballers. Alleen door wilskracht, door het uiterste te geven, kunnen we ze kloppen. Dat is heel wat moeilijker dan die klant, die al voor Reims spaart, vermoedt. Wij, spelers, gaan pas aan Reims denken, indien we het Deurneveld met een zege hebben verlaten. We zullen Kreyermaat missen. Liebrechts, hoe dapper hij ook speelt, kan nooit de ervaring en vooral de mo rele moed, die Beertje vooral in zulke wedstrijden heeft, opbrengen. We zullen de steun van ons legioen nodig hebben. Ze gaan naar Antwerpen. Bij duizenden Vanmorgen hoorde ik in het stadion iemand duizend kaarten tegelijk bestel len. Geen doorverkoper, nee, een knaap van een Rotterdamse fabriek, die met het hele personeel naar Deurne wil. Groots" „We zullen knokken. Bang zijn we niet voor Vasas, maar helemaal gerust over de uitslag.Wanneer je die klant van me tegen mocht komen, zeg hem dan dat hij van zijn opgespaarde Reimsgeld ook een kerstcadeautje voor zijn vrouw kan kopen. Of een nieuw overhemd bij mij In Naaldwijk is vrijdag een door kweker S. Prins gekweekte chrysant genoemd naar de wereldkampioene kunstrijden, Sjoukje Dijkstra, die hierbij zelf aanwezig was. Op de foto ziet men hoe Sjoukje met een gieter- tje haar „eigen" bloemen doopt. Links burgemeester D. van Heyst van Naaldwijk, rechts kweker Prins. De Zuidamerikaanse tennisprof Pancho Segura, uit Ecuador, die ook verscheidene keren in Nederland heeft gespeeld, en niet alleen door zijn geweldige vechtlust en spectaculaire spel op onze banen een graag geziene gast was, heeft besloten het wed strijdtennis er aan te geven. De nu 41-jarige Segura, die al vele ja ren met het circus Kramer door de wereld toert, gaat zich vestigen in Beverley Hills, waar hij tennislessen gaat geven aan de filmsterren, die hier in groten getale wo nen. Segura's zwanenzang tijdens de wedstrij den om de Kramer Cup in Adelaide was een overwinning in drie sets (6-2, 4-6, 6-3) op de Australiër Frank Sedgman. Daar voor verloor Segura met Olmedo als part ner in de wedstrijd AustraliëZuid-Ame- rika het dubbelspel van HoadRosewall met 3-6, 4-6, 4-6, waardoor Australië de Kramer-cup behield. Het Haagse Hijs Hokij heeft vrijdag in Den Haag met 11-5 gewonnen van de Royal Canadian Horse Artillery, een Ca nadees leger-ijshockeyteam uit Duitsland. De tussenstanden waren: 5-2, 3-3 en 3-0.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 19