Een volk nam voorgoed afscheid van de moeder des vaderlands Bewogen periode afgesloten Militairen der drie legeronderdelen escorteerden de witte rouwkoets Een krans 48e JAARGANG NUMMER 31 -ZATERDAG 8 DECEMBER 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboomjm^lr^H^C^an^de^ De prinsessen Beatrix, Irene, Mar griet en Marijke begeven zich naar een der volgrijtuigen. Voor het paleis Was de erewacht van het Garderegiment Fuseliers „Prinses Irene" opgesteld. Op deze winterse zaterdag, de achtste december 1962, heeft Nederland voorgoed afscheid genomen van een vorstin, die ons volk meer dan vijftig jaren met liefde en wijsheid heeft bestuurd. Langs de weg, die voerde van het paleis Lange Voorhout in Den Haag tot de Nieuwe Kerk in Delft, of gezeten bij radio of televisie, heeft ons volk de plechtige uitvaart van een dierbare prinses ge volgd. Een indrukwekkende gebeurtenis was het de laatste tocht van Wilhelmina Helena Pauline Maria, prinses der Nederlanden, prinses van Oranje-Nassau, hertogin van Mecklenburg, koningin der Nederlanden van 1890 tot 1948. Ontroerd heeft ons volk de stoet op zijn ruim twee uur lange tocht gadegeslagen. Maar zeker is ook het verdriet om het einde van dit aards bestaan van onze vroegere landsvrouwe getemperd door de gedachte, dat zij zelf de dood niet als een einde zag, maar als een begin. Treffend werd deze gedachte tot uitdrukking gebracht door het lichtend wit van de be grafenisstoet en de afwezigheid van rouwkleding bij de burgers en van ceremonieel tenue bij de militaire een heden in de stoet. Prinses Wilhelmina heeft op dezelfde wijze afscheid genomen van deze wereld als in 1934 haar gemaal, prins Hendrik der Nederlanden. Met de indrukwekkende uitvaart van vandaag is een opmerkelijke periode in de historie van ons land afgesloten. Het was een zeer Nederlandse gebeurtenis, want het was de wens van prinses Wilhelmina, dat haar uitvaart een zuiver Nederlands karakter zou dragen. Zo verlangde zij, dat een zo groot mogelijk aantal landgenoten de plechtigheid in de Nieuwe Kerk zou kunnen bijwonen. Daarom kregen alle provincies en de steden Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Delft elk vijftig plaatsen toegewezen in het kerkgebouw, waar in het geheel voor 2.700 genodigden ruimte was. Ook waren vele plaatsen beschikbaar voor de verschillende groeperingen uit het verzet, waarvoor onze vroegere vorstin in de zware jaren 1940-1945 zo'n grote bewondering had opgevat. tevoren van Huis ten Bosch in het paleis Lange Voorhout waren aangekomen. Vertrek van het paleis Ontroerend moment Rouwstoet vertrekt De indrukwekkende rouwstoet, die vanmorgen van Den Haag naar Delft trok, werd geopend door vijf ruiters van de gemeentepolitie van 's-Gravenhage in ceremonieel tenue, gevolgd door hoofdcommissaris Gualtherie van Weezei en zijn adjudant. De stoet had een lengte van 2,5 kilometer en het duurde ruim twintig minuten voor zij was gepasseerd. Leden van het personeel van de Koninklijke Houtvesterij plaatsen de kist met het stoffelijk overschot in de rouwkoets. niniiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüniiiiiiiijiiiiiii IJmuider Courant Majestueuze uitvaart van Prinses Wilhelmina Reeds in de vroegte was de route door Den Haag, Rijswijk en Delft afgezet. Eén van de punten, waarop zich de belangstel ling van het publiek concentreerde, was uiteraard het kleine, statige koninklijke pa leis aan het Lange Voorhout, vanwaar de twee en een halve kilometer lange witte stoet vertrok. Bij het paleis stond een ere wacht opgesteld van een in een eenvoudig gevechtstenue gestoken compagnie van het garderegiment fuseliers Prinses Irene met vaandel, een vaandelwacht en de Johan Willem Friso-kapel. Wèl was de wacht der Koninklijke Marechaussee gekleed in groottenue met kolbak. Omstreeks kwart over negen arriveerden aan het paleis koningin Juliana, evenals haar dochters geheel in het wit gekleed, en prins Bernhard, voorts de koningen van Denemarken en Noorwegen, prins Louis j Ferdinand van Pruisen en prinses Kira van Pruisen, de vorst en vorstin Von Wied. De erewacht presenteerde het geweer, maar de kapel liet tijdens deze wacht de instrumenten rusten. Evenmin werden er roffels geslagen. Reeds waren de kransen en bloemen, die gedurende de eerste dagen bij de baar in het palejs waren neergelfegd tijdens het défilé van ontelbare Nederlanders, naar de Nieuwe Kerk overgebracht. Bloemstuk ken die later werden neergelegd, werden geplaatst op een bloemenwagen, die achter de witte koets bij het paleis was komen voorrijden. Nadat tien kamerheren, overeenkomstig de voorschriften van het hof in grootgala gekleed, zich achter de witte koets had den opgesteld werd het stoffelijk overschot van prinses Wilhelmina van het bordes van het paleis uitgedragen. De erewacht presenteerde het geweer en zacht klonken de tonen van het Wilhelmus, gespeeld door de Jan Willem Frisokapel, over het Voor hout. Duizenden Nederlanders zagen ont roerd toe, toen de baar in de witte koets werd geplaatst: een kist van Japans eiken hout, voorzien van een koperen naamplaat. En daarop de woorden: Wilhelmina, Helena, Pauline, Maria, Prinses der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, Hertogin van Mecklenburg, Koningin der Nederlanden van 23 november 1890-4 september 1948. Geboren 31 augustus 1880. Overleden 28 november 1962. De bijzondere plaats welke het Neder lands verzet heeft ingenomen in het hart van prinses Wilhelmina werd geaccentu eerd doordat aan de witte koets slechts één enkele krans was bevestigd van witte chrysanten en voorzien van een driekleurig lint met gouden franje, waarop slechts de woorden „Nederlands Verzet" voorkwa- nen. Toen de vier slippendragers zich vervol gens terzijde van de koets hadden opge steld. traden koningin Juliana en prins Bernnard en de prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Marijke naar buiten, gevolgd door de /orstelijke gasten, die enige tijd' Toen was het moment aangebroken, waarop de stoet zich in beweging zette, voorafgegaan door vijf ruiters van de Haagse gemeentepolitie in ceremonieel te nue, gevolgd door de hoofdcommissaris, J. H. A. K. Gualtherie van Weezei en zijn adjudant. En op dat ogenblik, toen de stoet langzaam in beweging kwam voor de tocht door de Haagse binnenstad langs Rijswijk naar Delft, klonk het zwaar dreunende geluid van het eerste minuut schot. Op het Malieveld in Den Haag wer den deze schoten afgevuurd door een uit zes 25-ponders bestaande batterij van de 11e afdeling Veldartillerie. Ook op de vlieg basis Ypenburg klonken minuutschoten van een batterij van de 12e afdeling Veld artillerie. Ook op andere wijze werd de stilte ver broken. Van alle torens luidden de klok ken en, toen de stoet de residentie had verlaten, volgden die van Rijswijk en daar na die van Delft. Toen de stoet in zijn volle lengte van bijna twee en een halve kilometer in be weging was gekomen, reed hij in het nor male militaire marstempo van 120 passen per minuut door de straten van Den Haag, die aan beide zijden achter de afzettings hekken waren 'afgezoomd door dichte ha gen toeschouwers: het Lange Voorhout, de Kneuterdijk, de plaats, de Vijverdam en het Buitenhof, de Hofweg en het Spui, ver volgens het Zieken en het Rijswijkseplein en de Rijswijkseweg. Over de Haagweg en de Hoornbrug vervolgde de stoet zijn weg over de brede rijksweg 13, waar ook zeer velen langs de kant eerbiedig een laatste groet aan prinses Wilhelmina brachten. Van de rijksweg reed de stoet naar Delft, naar de Grote Markt, naar de Nieu- we Kerk, waar zovele Oranjes in het ver- i leden een laatste rustplaats hebben gevon den en waar prinses Wilhelmina zal rusten naast haar echtgenoot, die haar hier ruim acht en twintig jaren voorging. 1 Doodse stilte hing over het Marktplein toen de stoet voor de Nieuwe Kerk aan kwam. De erewacht, bestaande uit een compagnie mariniers, waarbij ingedeeld het vaandel, en de marinierskapel van de Koninklijke Marine met de tamboers en pijpers van het Korps Mariniers, al len in groot tenue, presenteerde het ge weer. Nadat de kist met het stoffelijk overschot het voorportaal van de kerk was binnengedragen, begaven de vor stelijke gasten zich eveneens naar bin nen, gevolgd door de overige gasten en leden van de hofhouding, die uit het tegenover de kerk liggende stadhuis kwamen. Achter hen werden de kerk deuren gesloten. Miljoenen ogen hebben vandaag langs de weg, aan de televisietoestellen en in. de kerk te Delft de laatste gang van prinses Wilhelmina aanschouwd, doch ook miljoenen harten zullen gerouwd hebben bij de gedachte, dat een groot mens voorgoed is weggegaan uit het Nederlandse leven. Gedurende de afgelopen dagen is het leven van prinses Wilhelmina een bescheiden titel voor Nederlands groot se vorstin in velerlei beschouwingen herdacht en is licht geworpen op haar ontelbare en onmeetbare verdiensten. Doch toen zij haar laatste tocht maak te over Nederlandse wegen, was aan haar koets Slechts één enkele krans ge hecht, de krans die de kroon symboli seerde waarmee haar loopbaan als ko ningin luisterrijk werd bekroond: de kroon uit de oorlogsperiode, toen ko ningin Wilhelmina de gelegenheid werd geschonken haar grote gaven in uiterst moeilijke omstandigheden volledig dienstbaar te maken aan haar volk en haar natie. Deze ene krans, waarmee het voor malige verzet en de ex-politieke gevan genen haar eerden, symboliseerde te gelijkertijd de dank van het hele volk voor datgene, wat koningin Wilhelmina in de oorlogsjaren heeft betekend en verricht. Zelden zal een vorstin in moeilijker situatie waarlijk vorstin heb ben moeten zijn. Het was „de proef op het Oranje-goud", dat zo zuiver en on vervalst de kern van het Nederlandse volksbestaan bleef uitmaken toen bar baarse vervalsers er hun woedende aanslagen op pleegden. Deze ene krans op deze sombere, doch onvergetelijke dag moge het laatste gebaar van de overleden vorstin betekenen, waarmee zij ons zwijgend doch onmiskenbaar op het hart drukt, te handhaven wat zij heeft gehandhaafd en haar nagedachte nis te eren met een oprecht en onver zettelijk nationaal voornemen tot het zuiver onderscheiden en bewaren onzer Nederlandse waarden. Na de politie kwamen 24 man van de Koninklijke Marechaussee. De algemene troepencommandant, brigade-generaal L. ,E. Hinrichs, volgde daarachter. Vervolgens kwam de Koninklijke Mili taire Kapel met tamboerkorps, onder lei ding van majoor R. van Yperen. De com mandant van het voorste gedeelte van de stoet, luitenant-kolonel ter zee T„. Jonk man, volgde na de kapel. Daarachter kwamen drie detachementen militairen: 100 man van het 11de infante- riebataljon Garderegiment Grenadiers, 100 man van de Koninklijke Marine en 100 man van de Koninklijke Luchtmacht. De escortes in de stoet waren gekleed in dagelijks tenue. Ogenschijnlijk leek het of de Koninklijke Marechaussee het gala uniform droeg, doch voor dit korps be staat geen gala meer. Alleen de wacht voor het paleis droeg de kolbak. Na deze drie detachementen volgde een commando van de rijkspolitie te paard. Een rijknecht-majoor en twee rijknechts te paard gingen vooraf aan de witte koets met het stoffelijk overschot van prinses Wilhelmina. De koets was bespannen met acht paarden, die van de bok af werden gereden. Naast elk paard liep een koet sier. De chef van het Militaire Huis van H.M. de Koningin, luitenant-generaal H. Schaper, reed aan de rechterzijde van de koets, kolonel-vlieger mr. R. J. E. M. van Zinnicq Bergman liep aan de linkerzijde. Aan elke zijde van de koets liepen voorts twee slippendragers en vijf kamerheren. De slippendragers waren schout bij nacht H. A. W. Goossens, brigade-generaal titu lair der grenadiers b.d. A. van Santen, luitenant-kolonel B. D. K.N.I.L. W. Roms- winckel en kapitein ter zee b.d. C. W. Th. baron van Boetzelaer. Zij allen zijn oud- adjudanten van koningin Wilhelmina. De kamerheren waren jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen van Eckart, jhr. mr. E. W. Roëll, reserve-luitenant-kolonel der hu zaren b.d. W. A. van den Wall Bake, H. A. A. baron Collot d'Escury, R. P. M. baron van Voorst tot Voorst, jhr. mr. W. W. Feith, J. H. E. baron van Nagell, prof. dr. C. L. Patijn, jhr. mr. J. H. de Brauw en jhr. S. G. van Weede. De adjudant van de koningin, luitenant kolonel G. N. Tack en de adjudant van prins Bernhard, luitenant-kolonel C. C. Geertsema, reden achter de koets. Daar na volgde een witte bloemenwagen, die met twee paarden bespannen was, met twee lakeien aan elke zijde. Twee aan twee liepen daarachter tien dragers van het personeel van de Konink lijke Houtvesterijen Het Loo: G. Veld kamp, koninklijk jachtopziener, A. M. Pols, C. Schrieck en R. Eefting, konink- lijke jagers, C. Kramer, koninklijk opper- boswachter, J. Spek en K. Bant, konink lijke boswachters en G. Spek, eveneens opperboswachter. De koningin en prins Bernhard hadden plaatsgenomen in een met twee paarden bespannen rijtuig. Naast elk portier gin gen twee lakeien. De koningin was vol gens de wens van prinses Wilhelmina in het wit gekleed. Prins Bernhard droeg het gala-uniform van generaal der mariniers. De vier prinsessen, Beatrix, Irene, Mar griet en Marijke, zaten in het volgende rijtuig. Zij waren eveneens in het wit ge kleed. Ook bij dit rijtuig gingen twee la keien naast elk portier. Koning Frederik II van Denemarken en koning Olaf van Noorwegen waren even eens gezeten in een met twee paarden be spannen rijtuig, met twee lakeien naast elk portier. Prinses Alice, gravin van Athlone, doch ter van een zuster van wijlen koningin Emma, een nicht dus van prinses Wilhel mina, zat met prins Louis Ferdinand van Pruisen en prinses Kira van Pruisen in het daarna volgende rijtuig. Prinses Kira van Pruisen was destijds één van de bruidsmeisjes bij het huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard. In het volgende rijtuig zaten de vorst en de vorstin van Wied. De vorst van Wied is een achterkleinzoon van prinses Marie der Nederlanden, dochter van prins Frederik, broer van koning Willem III. Tegen het einde van de vorige eeuw woon de prinses Marie aan het Lange Voorhout het paleisje dat later de woonplaats zou zijn van koningin Emma van waaruit prinses Wilhelmina van daag begraven werd. Het achterste gedeelte van de stoet werd ingeleid door een commando van de rijks politie te paard. Daarna volgde de kapel van de Koninklijke Luchtmacht met tam boerkorps onder leiding van kapitein H F. van Diepenbeek. De luitenant-kolonel van de Koninklijke Luchtmacht W. H. de Geus, commandant van het achterste ge deelte van de stoet, volgde daarachter. De rouwstoet werd gesloten door drie deta chementen van de drie onderdelen van onze strijdmacht: 100 man van de Konink lijke Luchtmacht, i00 man van de Konink lijke Marine en een compagnie van 100 man van het 12de infanteriebataljon Gar deregiment Jagers. Daarachter volgde een detachement van 12 man van de Konink lijke Marechaussee en vier ruiters van de gemeentepolitie van 's Gravenhage in ce remonieel tenue. Voor weerbericht en ander nieuws, dat normaal op pagina 1 wordt opgenomen, zie pag. 11. Voor vervolg uitvaartplechtig heid zie pagina 4.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1