Provinciale Staten achten één structuur plan voor de provincie noodzakelijk Hr Ms „Zwaardvis" na eervolle staat van dienst uit de vaart Puzzel nummer 15 Havenmond IJmuiden in uitvoering Na lang beraad nog geen beslissing over plan Noord-Kennemerland, wel twee moties ingediend Voorstel tot aankoop Rex-Theater 19 dezer in Velsens Raad Havenberichten In oktober 8232 nieuwe woningen Buitenlanders in Amsterdam Meer eerstejaars ...VIERDAG 8 DECEMBER 1962 7 Eerste voorjaarsboden op bloemenveiling Drukke week op groenteveiling Dr. Kooijman sprak over kunst van Nieuw-Guinea -HL\a Afscheid bij de Plaatwellerij Prinses Wilhelmina in Beverwijk herdacht Uren hebben de debatten geduurd over het ontwerp-streekplan voor Noord- Kennemerland in de vergadering van Provinciale Staten gisteren in Haarlem. De debatten leverden twee moties op, maar nog niet de beslissing van de Staten over het streekplan. Die wordt maandagmorgen verwacht, waarna wederom over een streekplan gesproken zal worden, namelijk dat voor de IJmond-Noord. Het gebied van Noord-Kennemerland zal blijkens het streekplan ruimtelijk worden geordend, maar de gemeenten zullen niet beperkt worden in hun be stuurskracht, zo is uitdrukkelijk verzekerd. Het streekplan is dan ook een globaal plan, een taakstellend plan voor het gebied omvattende de gemeenten Alkmaar, Bergen, de Egmonden, Uitgeest, Castricum, Limmen en Heiloo. De heer mr. J. Roelse (P.v.d.A.) prees het college van gedeputeerden voor het ge degen werk van voorbereiding. Hij dank te vooral gedeputeerde Westerman. Hij betreurde echter de geforceerdheid van het tempo van de voorbereiding, zodat het vooroverleg daaronder te lijden heeft gehad. Er dient gewaakt te worden dat niet meer dan één streekplan tegelijk in voor bereiding wordt genomen. Spreker ging in op de betekenis van streekplannen. Ge deputeerden dienen zich tijdig te bezinnen op de ruimtelijke ontwikkeling. Zijn frac tie juichte het toe, dat het streekplan N- Kennemerland is opgezet, in nieuwe stijl. De globale opzet van het plan verhindert het vervallen van gemeentelijke plannen. Soepele aanpassing wordt in het plan vergroot. Voorts ging hij in op bepaalde onderdelen van het plan, waarin rekening wordt gehouden met de belangen van agrariërs, de huisvesting en de industrie. Dit is ook het geval in het streekplan- gebied van de IJmond-Noord. Medewerking Op bepaalde punten hebben echter de waterwinbelangen moeten wijken voor de belangen van de agrariërs. Er zullen nog grote moeilijkheden kunnen rijzen bij rea lisering. Gemeenten moeten meewerken G.S. dienen zeker initiatieven te nemen, indien de medewerking zou ontbreken. De heer Ir. R. Dufour (V.V.D.) zei dat hij grote waardering heeft voor het plan. Hij sprak over het scheppen van een plan en niet over een construeren. Hij vroeg zich af of men rijp is om het besluit te ne men, gezien de korte tijd van overleg. Hij dacht van niet. Doch andere streekplannen zouden vertraging ondervinden, met name dat voor het Noordzeekanaal-gebied. Spreker zou het op prijs stellen, indien er een structuurplan voor de gehele pro vincie zou komen. Hierdoor zou veel dui delijk worden. Het streekplangebied N.- Kennemerland was tot voor kort tamelijk geisoleerd. De groei komt er uiteraard ook zonder een plan," zei hij, maar G.S. hebben met dit plan een taakstelling wil len krijgen voor het gebied. De heer Dufour zei dat het behoud van de „voortuin" van het grootste belang is, in verband met de grote bevolkingscon centraties. G.S. dienen zich aan te passen op ge wijzigde situaties. Een streekplan moet niet remmend, maar stimulerend werken, zo betoogde dit lid van Provinciale Staten Over de bezwaren zei hij, dat de Sta ten geen volledig antwoord kunnen geven op de vraag of zij bezwaren kunnen heb ben tegen de opzet van het geheel. Hij vroeg G.S. om een bevredigender gang van zaken bij een eventuele volgende streek planzaak. „Wanneer de Hoogovens in de komen de twintig jaar minder ontwikkelen, dan nu verwacht wordt, zijn dan de gebieden niet te vroeg opgeofferd," zo vroeg hij. Voorspellen is immers een hachelijke aan gelegenheid. G.S. dienen de vinger op de polsslag van de conjunctuur te houden, zo adviseerde spreker. Men dient bekwame stedebouwkundigen aan te trekken, om de plannen voor Alk maar op te stellen, raadde de heer Dufour aan. Spreker vroeg ook om een nota van vestiging van industrieën aan transport water. Zo ook pleitte hij voor oprichting van een provinciaal grondbedrijf. Hij vond Midden in de eerste aanvallen van de ■inter zijn de eerste voorjaarsboden weer an de Beverwijkse bloemenveiling ge- omen, namelijk tulpen, die naast de blau we druifjes en wat narcissen het voorjaar aankondigden. Vrijdag werd voor de tul pen, die er in meerdere soorten waren, van f 3,20 tot 3,70 per bos betaald. Blauwe druifjes gingen weg voor 84 cent per bosje. De aanvoer van deze bloemen is nog maar matig. Troscrysanten beginnen tegen het einde van de aanvoer te raken. Vele par tijtjes hebben van de vorst te lijden gehad. De prijzen lagen tussen de 65 en 140 cent per bos. Er waren vrijdag ook al weer kerstgroen en hulst aan de veiling. De aanvoer van potplanten was niet groot. Aan de Beverwijkse groenteveiling is het de hele week druk geweest. Er waren vrij grote aanvoeren en met uitzondering van woensdag werden er zeer goede prij 'en betaald. Er is een ruim aanbod geweest van glasandijvie waarvan vrijdag nog i 000 kilo onder de klok kwam, er werd 'oen tot 76 cent per kilo betaald. Er was veel animo voor de geschoonde spruiten, vaarvan gisteren een partij van 100 kisten ■erd aangeboden en die tot 1,75 per lo noteerden. Witlof ging grif weg tot 1,17 per kilo. Voor de kleine aanvoer van ":peen hadden we wat meer belangstel ig verwacht, boven 35 cent per kilo ging niets weg Prei was een goed te ver oen produkt Gisteren werd nog 6 000 lo aangevoerd, waarvoor tot 55 cent per lo werd betaald. Het is ook een goede eek voor de boerenkool geweest die nog >t 45 cent per kilo noteerde. De overige ooisoorten varieerden van 12 tot 25 cent ^er kilo. Goede uien gingen grif weg tot 42 cent per kilo. het een goed streekplan, G.S. hebben de provincie een grote dienst bewezen Afgestemd De heer L. Th. F. Peters (K.V.P.) wees erop dat in 't streekplan N.Kennemerland rekening is gehouden met de economische ontwikkeling van de. IJmond. Hij vroeg zich af hoe de ontwikkeling langs het Noordzeekanaal zal zijn. Het streekplan heeft een sterk dirigerende werking. „Bij de IJmond-Noord zien we dat door het uitblijven van een beslissing van be stuurlijke aard, de ontwikkeling wordt ge remd", zo zei de heer Peters. Zijn fractie staat op het standpunt, dat de studie voor een provinciaal grondbedrijf ter hand ge nomen dient te worden. Verscheidene Statenleden voerden nog het woord over bepaalde onderdelen van het streekplan. De heer D. Barten (Prot. Chr.) wees op de belangen van de agra riërs, die geholpen dienen te worden om dat hun goede grond bebouwd wordt en er weinig of geen vervangende grond be schikbaar is. Op bepaalde punten dient het streekplan in het belang van de agra riër te worden herzien, zo zei de heer Barten. Een lid betoogde dat de agrariërs het recht hebben om te weten wat er met hun grond gebeurt. Vervolgens werd een motie ingediend door de heer Wiese, on dertekend door zes andere leden. Hierin vragen de Statenleden het college van G.S. alle maatregelen te nemen om de mogelijkheid te onderzoeken of potentieel geschikte gronden gevonden kunnen wor den, om een intensief gebruik van de cul tuurgrond in Noord Kennemerland te be vorderen en de om planologische rede nen noodzakelijke verplaatsing van inten sieve agrarische bedrijven mogelijk te maken. De heer Wiese pleitte tenslotte voor een agrarische planologie. De heer C. Hoek (P.S.P.) zei dat hij de indruk krijgt dat steeds en overal in streekplannen de belangen van de indus trie prevaleren. De belangen van recrea tie in het onderhavige streekplan noem de spreker nevenbelangen. Een duidelijke mann zei voorts geen bezwaar te^ maken samenhang tussen de streekplannen is er volgens hem ook niet. Voor de rest van de provincie Noordholland dient derhalve een duidelijk structuurplan te komen. Dt plaats van de streekplannen in onze pro vincie in het geheel van Nederland was voor zijn fractie onvoldoende uit de verf gekomen, zo zei de heer Hoek. De noodzaak van planning is steeds meer nodig, betoogde spreker verder. Hij stelde als eis, dat bij het maken van plannen de bevolking meer en meer daar bij wordt betrokken. Welke waar borgen kunnen G.S. geven om herhaling van de situatie in Beverwijk en Heems kerk te voorkomen? Plaatselijk chavinisme in de buitenge meenten rondom Alkmaar constateerde het lid, de heer M. Coerts (P.v.d.A.). De heer G. de Vries (C.P.N.) wees op de hoge prijzen van gronden, zodat het de kleinere tuinder moeilijk wordt gemaakt opnieuw te beginnen, nadat hij al elders zijn bedrijf heeft moeten stopzetten. De heer De Vries pleitte dan ook voor een provinciaal grondbedrijf, dat zich zeker ook dient bezig te houden met ruil van gronden. Op verschillende andere punten van het streekplan gingen nog andere leden in. Maar de meeste woorden werden toch gesproken over de belangen van de agra riërs. Drs. R. J. de Wit (P.v.d.A.) toon de zich een voorstander van het behoud van het duinlandschap. Hij was dan ook tegen een bestemming van G.S. om 35 hectare binnenduin onder Egmond tot agrarische grond te maken. De belangen van de recretie wegen zwaarder dan die van de agrariër, zo zei hij. Een vraag of het waar is dat G.S. er voor zouden voelen als de vierde Tech nische Hogeschool in ons land, een plaats zou krijgen in de Boekelermeer, werd door gedeputeerde mr. Westermann niet beant woord. Deze gedeputeerde stond voor de niet gemakkelijk taak antwoord te geven op de vragen van veertien sprekers. Hij wees erop, dat er wel degelijk na tionaal verband is tussen de streekplannen. Het onderhavige streekplan immers maakt deel uit van de Rijkspolitiek ten aanzien van de Randstad Holland en de conglo meratie Noordzeekanaal. Er is ook een groot verband tussen Noord Kennemer land en de IJmond-Noord. „De bevol kingsaanwas van de IJmond-Noord wordt gestuwd naar het noorden van Kenne merland", zo zei hij. Ingaande op de betekenis en doelstel ling van de planologie zei de heer Wes termann dat het doel is in de toekomst voor een bepaald gebied woonruimte, we genaanleg, recreatie enzovoort te regelen en veilig te stellen. Zodoende heeft de planologie zeker ook bepaalde culturele en esthetische elementen in zich. Binnen niet al te lange tijd zal er zeker ook een streekplan voor het overige deel van Noordholland ter tafel komen. Het streekplan voor Kennemer Noord is niet bedoeld om de industrialisatie te bevorderen. Ook is -het niet materialis tisch, hetgeen de heer Hoek had betoogd. De gedeputeerde onthulde verder dat Castricum zijn taak ten aanzien van het hoogovenbedrijf in IJmuiden slechts „schoorvoetend" verstaat, maar Uitgeest wil wel meewerken. Vandaar dat G.S. in het streekplan meer mogelijkheden bieden aan Uitgeest zich aan te sluiten bij de IJmond-Noord. Voor agrariërs Inderdaad dient voor verdreven tuin ders wat te worden gedaan, zo gaf de gedeputeerde toe. De Boekelermeer is nu voor agrarische doeleinden bestemd, spe ciaal voor kassenbouw. De heer Wester- Naar wjj vernemen, hebben langdurige onderhandelingen over eventuele aankoop door de gemeente Velsen van het Rex Theater in IJmuiden ertoe geleid, dat het college van Burgemeester en Wethou ders thans heeft besloten de gemeente raad voor te stellen om het gebouw van de huidige particuliere eigenaresse te kopen voor de som van 1.033.000. Het voorstel van B. en W. zal in de openbare raadsvergadering van woensdag 19 december aanstaande in behandeling worden genomen. Voor onmiddellijke reparaties en ver beteringen zal een bedrag van 275.000 nodig zijn. In de toekomst zal dan nog een krediet van ruim zes ton vereist zijn om het gebouw aan zijn doel te kunnen doen beantwoorden. De bedoeling van deze transactie is, het culturele leven in Velsen, dat naar Haar lem is verjaagd, opnieuw een kans te geven. Het lijkt wel zeker, dat de raad van Velsen met het voorstel van het college zal instemmen. De behoefte aan een werkelijk centrum voor het culturele leven, een gebouw dat tevens dienst kan doen als schouwburg, is zeer groot in deze gemeente. Men heeft er al vele jaren vergeefs op gewacht en er is geen enkel uitzicht, dat in de nabije toekomst zou kunnen worden overgegaan tot de bouw van een eigen schouwburg. Ook de schooljeugd zou er zeer bij ge baat zijn: er zouden meer en betere voor stellingen van culturele waarde voor de leerlingen van middelbare scholen gegeven kunnen worden. Nadat het gebouw zal zijn overgenomen door de gemeente en de allernoodzakelijk ste reparaties en verbeteringen zijn ver richt en aangebracht, zal het worden ver pacht. De nieuwe pachter zal het gebouw ex ploiteren als bioscoop en als schouwburg, waarbij uiteraard zal moeten worden vol daan aan door de gemeente gestelde voor waarden. tegen overneming van de door de heer Wiese ingediende motie. Een lid noemde het betoog van dè heer Westermann zwak en op verschillende vragen had hij geen bevredigend ant woord gehad. Tot slot diende in tweede in stantie de heer drs. De Wit een motie in om het gebied van 35 hectare binnen duin niet te bestemmen voor agrarische doeleinden. De beantwoording van de vra gen in tweede instantie bijna elk lid dat in eerste instantie het woord had ge voerd, repliceerde volgt maandagmor gen, waarna de stemming de beslissing over het streekplan voor Noord Kenne merland zal brengen. Op 11 december, des morgens om 11 uur, zal op de Rijkswerf te Den Helder de officiële uitdienststelling plaatsvinden van Hr. Ms. Zwaardvis (S 814), de tot op dat moment enige nog in dienst zijn de onderzeeboot bij de Koninklijke Mari ne, welke aan de oorlog 1940-1945 heeft deelgenomen. Bij deze uiteraard eenvoudige plechtig heid zullen de beide oorlogscommandanten van Hr.Ms. Zwaardvis, de toenmalige lui tenant ter zee der eerste klasse H. A. W. Goossens (Ridder in de vierde klasse van de militaire Willemsorde) thans in de rang van schout-bij-nacht inspecteur van het onderwijs bij de zeemacht, en de toen malige luitenant ter zee der tweede klas se J. van Dapperen, thans in de rang van kapitein ter zee commandant van het Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord, aanwezig 'zijn. De uitdienststellingsceremonie zal wor den verricht door de huidige comman dant, luitenant ter zee der eerste klasse C. A. F. van Well Groeneveld, zoon van Dr. S. Kooijman, conservator van het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden, heeft vrijdagavond in het gebouw Heide- straat 45 in IJmuiden-Oost een lezing re- houden over kunst van Nieuw-Guinea. Voor deze lezing bestond zeer veel belang stelling. Anthony van Kampen zou ook met zijn verzameling kunst- en gebruiksvoor werpen komen, maar hij is blijven steken in de mist. Ook dr. Kooijman had een zware tocht gehad van Leiden naar IJmui den. Hij gaf een overzicht van de verschil lende streken van Nieuw-Guinea en van de omstandigheden waarin de bewoners van deze streken moeten leven. Aan de hand van dia's besprak dr. Kooijman verschei dene kunstvoorwerpen. Er werd zeer veel gebruik gemaakt van de gelegenheid tot vragenstellen. PUZZEL NUMMER 15 Verticaal woorden invullen van de vol gende betekenis: 1. rustig, kalm; 2. liniaal (Z.N.); 3. wer velstorm; 4. met kennis toegerust; 5. schen nis van trouw; 6. goedertieren; 7. elke keer; 8. onderwijzer; 9. verzoekschrift; 10. op geen plaats; 11. overeenkomst; 12. zeker; 13. schuifbout; 14. witte mier; 15. ergens kamperen; 16. kalm, berustend; 17. mili- 700mWEST N BR. SOOm NOORD OA-32'—AA" 01. GB WRAKTON 1*gr (W) MET SPIRAALREFLEKTOR OUDE LICHTENLJN TORENS INEEN U M 1 jiL. WIT FL. LICHT ich/min. 90 - AAR VIS.*-' R§OgE Ü.M. 2 eec. rd.a VERPLAATST tJLocc.rd. -occ WIT&we OL't ^i/75m,OOST |GJ50m ZUID,VAN ttCRTENljilN ^#n.lCHTPA~AL-> Z.HA OCS.WIX: •\7»mWEST 100 jKERGEQ HAVENMOND L/MUIDEN HULPUCHTL'JN. VAST GROEN OP FORT IN N.KRI6 NOORDERGAT LOOPT DOOR Ml ODEN PIER (OUD) OOST-WEST. R W. GROEN WBAKL MET WIT AFSTANDEN t.o.V. LICHTENL'JN, GEMETEN t HART(»*) TUSSEN OORSPRONKELIJKE HAVENHOOFDEN. RICHTING IN GRADEN VOLGENS PLOTKAART RADAR. Wij geven hierbij een beeld van de hui dige situatie van de havenmond te IJmui den. De gevaren voor de navigatie in de om geving van de buitenhaven, welke zijn ont staan tengevolge van de werkzaamheden aan de nieuwe havenhoofden, zijn zeer groot voor zeevarenden die niet op de hoogte zijn van de situatie. Daarom zijn alle bijzonderheden per „Bericht aan zee varenden" (no. 211) bekend gemaakt door de rijkshavenmeester en de loodscommis- saris te IJmuiden. Zowel bij de zuider- als bij de noorder- pier is een groot oppervlak water „taboe" voor elk vaartuig. Binnen deze gebieden is het gevaarlijk en daarom verboden te varen, vissen en ankeren. Zulks in ver band met het voorkomen van obstakels, die zich onder water bevinden tot een diep te van 1.50 meter beneden het wateropper vlak. De kosten van eventuele schade, veroor zaakt door vaartuigen binnen deze gebie den aan werkvaartuigen, méetapparatu- ren, zinkstukken en dergelijke zullen op de betrokkene worden verhaald. Schade aan vaartuigen en netten zullen niet door het Rijk worden vergoed. En gezonken schepen moeten op kosten van de reder eigenaar worden verwijderd. Gedurende de werkzaamheden in de ver boden gebieden is het patrouillevaartuig „Wijkermeer", van de Rijkswaterstaat steeds aanwezig. Orders die door de ge zagvoerder van „Wijkermeer" worden ge geven moeten worden opgevolgd. Wie dit niet doet, zal zeer onaangename gevolgen hebben te dragen. Zoals uit de hierbij gegeven tekening blijkt, is een nogal ingewikkelde situatie ontstaan. De verboden vaar-, vis- en ankergebie- den zijn door boeien afgebakend en 'or den bij duister gemarkeerd door lichtlij nen. De loop van de nieuwe pieren ziet men duidelijk aangegeven. Op diverse plaat' sen zijn reeds belangrijke vorderingen ge maakt met de onderbouw van de nieuwe piergedeelten, al is daar boven het water oppervlak nog niets van te zien. taire macht; 18. toekomend deel; 19. luite nant-kolonel; 20. een bij elkaar behorende hoeveelheid vaatwerk voor eten en drin ken. Bij juiste oplossing leest men op hor. 21 een zegswijze Oplossingen, uitsluitend per briefkaart dienen voor donderdag a.s. in ons bezit te zyn. OPLOSSING PUZZEL NUMMER 14 Horizontaal: 1. Cats, 4. prent, 8. stek, 12 ore, 13. ark, 14. dar, 16. era, 17. melati, 19 Rennes, 21. la, 22. Em, 24. mr, 25. nu, 26. de 27. amicaal, 30. et, 32. Po, 33. tl, 34, sta, 35 i.e., 37. i.m., 39. Amer, 41. N.T.. 42. L.K., 44 Nice, 46. nona, 47. alge, 48. inkt, 50. pt, 52 Tp, 53. eren, 55. au, 56. sa, 58. ora, 60. er, 61. it, 62. fa, 64. leguaan, 67. a.k., 69. N.G 71. ma, 72. la, 73. el, 75. madera, 78. rekest 81. Ide, 82. kit, 84. Ida, 85. Eli, 86. Dirk, 87 linde, 88. trap. Verticaal: 1. Como. 2. are, 3. telle, priem, 5. r.k., 6. n.d., 7. tarra, 9. tenue, 10 ere, 11. kast, 13. at, 15. re, 18. Aa, 20. nn, 23. mist, 24. maal, 26. dom, 27. al, 28. ct, 29. li, 31. tic, 32. paria, 33. trots, 36. enger 38. meent, 40. enk, 41. nap, 43. kap, 45. Ier. 49. nuf, 51. toga, 52. taal, 54. eik, 57. al, 59. Ru, 60. en, 63. ander, 65. email, 66. aar de, 67. aleer, 68. smid, 70. ge, 73. e.k., 74. stip, 76. adi, 77. R.K., 79. e.a., 80. sla, 83. Ti, 84. id. Prijswinnaar puzzel no. 14: wijlen luitenant ter zee der eerste klas se C. A. J. van Well Groeneveld, die als commandant van Hr. Ms. onderzeeboot K XIV, wegens zijn moedig en beleidvol optreden tijdens een operatietocht in de nabijheid van Straat Api (december 1941) met de Militaire Willemsorde werd onder scheiden. Hr.Ms. Zwaardvis werd op 6 december 1943 in Engeland in dienst gesteld. Het oorlogsschip verrichtte in het voorjaar van 1944 zijn eerste patrouilles in de Noorse wateren om in mei d.a.v. naar het Verre Oosten te vertrekken. In september en ok tober van dat jaar werd een zeer succes volle patrouille in de Javazee onderno men, waarbij zes schepen tot zinken wer den gebracht, waaronder de Duitse onder zeeboot „U 168" en de Japanse mijnen- legger „Itukushima". Nadat Hr.Ms. Zwaardvis in april 1946 in Nederland was gearriveerd, vertrok het schip ruim een jaar later naar de Neder landse Antillen tezamen met Hr.Ms onder zeeboot O 23 en Hr.Ms. Van Kinsbergen. Zij verbleef aldaar enige maanden. Na 1951 was Hr. ms. Zwaardvis bij tus senpozen ingedeeld bij smaldeel V en smaldeel I om bij diverse nationale en in ternationale oefeningen te worden inge schakeld. Deed gedurende 1961/1962 voor namelijk dienst als „inschietboot" van de bewapeningswerkplaatsen in Den Helder. Technische gegevens: grootste lengte 83,3 meter; grootste breedte 8,1 meter; gemiddelde diepgang 4,3 meter; standaard waterverplaatsing 1090 ton; machinever- mogen (diesel) 2500 apk; electromotoren 1450 apk; maximum snelheden respectie velijk 12,5 mijl en 9 mijl per uur. Bemanning 65 koppen. Bewapening: 11 torpedobuizen. De onderzeeboot is uitgerust met snui- ver-apparatuur. De Plaatwellerij in Velsen-Noord heeft van de heer P. J. Rijken, die op 30 novem ber de pensioengerechtigde leeftijd bereik te en vele jaren lang directie-secretaris was na chef van de afdeling corresponden tie te zijn geweest, hartelijk afscheid ge nomen. Niet aan het bedrijf, doch bij de heer Rijken thuis, waar vele herinneringen zijn opgehaald aan zijn meer dan veertig jarige loopbaan bij de n.v. De Plaatwelle rij, die hij meemaakte als de „fabriek" van Olie Gonnermann. Van zijn hand ver scheen bij het gouden jubileumfeest en kele maanden geleden het keurig verzorg de jubileumboek over het bedrijf in de voorbije vijftig jaren. De heer Rijken heeft zich in die tijd aan De Plaatwellerij sterk beijverd voor het cultureel opbouwende werk aan de Plaat wellerij -gemeenschap. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Gratia van Halden; Renovatie, Goeta; Egee. Caen; Spirit, ledig van Teignemouth naar Zaandam; Leonidas Rotterdam: Kulmerland, Antwerpen; Lukas m, Skalhage; Eminence, Poole; Hooglans, met kolen van Sunderland voor IJmuiden. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Fem- wood van Rotterdam; Ishav, Heysham; Diana V, Swansea: Senegalkust, Freetown; Escaut. Rot terdam; Hillersborg, Antwerpen; Gouwestroom, Londen; Ragnhild K, ledig van Londen voor IJmuiden; Superior Producer, Rotterdam. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Martha Ahrends met walsmateriaal naar Bremen: Pavonis, Rotterdam; Gerhard, Hamburg: Va nessa, met zout van IJmuiden naar Sharps- borg; Cyprian Coast, Felixstowe; Elizabeth, Uddevalla: Michael M, Brake; Gurzuf, Le Havre; Constantia, Hamburg; Matthew, Stral- sund: Ivoorkust, Bordeaux; Zuidpool, met zout van IJmuiden naar Bohus; Oranjestad, Lissa bon: Deborah. Norwich; Neree, Rotterdam; Anita Schutt. ledig van Zaandam naar Flens burg; Bore 9, ledig van Velsen naar Kotka; Paris, Goteborg; Biri, Skiën: Brlnio, met zout van IJmuiden naar Skoghall. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Ank T, ledig van Zaandam naar Delfzijn; Catharina F, met ruwijzer van IJmuiden naar Karlstad; Blumenthal, met walsmateriaal van IJmuiden naar Halmstad; Heemraadsingel. Huil; Rand- fontein, Zuid Afrika; Capetan Yiannis, Los Angelos: Atca, Rotterdam; Lissabon, Hamburg; Plato, Koge; Aun, Hogesundet. (Indien achter de scheepsnamen en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). 7.50: H. Haarlem. 5.00. H. IJmuiden. Beringen, Esdoornstraat 9 Koelemey, Meeuwenlaan 9 ƒ2.50: P. Haarlem. J. Braaksma, Vondelweg 416 B Voor de algemene herdenkingssamen komst in de Beverwijkse Grote Kerk, ter gelegenheid van het overlijden van prinses Wilhelmina, was zeer veel belangstelling Na het zingen van drie coupletten van „Wilt heden nu treden" vertelde de heei D. Koger, voorzitter van de Beverwijkse Sociaal Culturele Raad, het een en ander uit het leven van de prinses. Haar heen gaan noemde hij een nationaal verlies. De heer H. Burghoorn bespeelde daarop het orgel. Ds. N. O. Steenbeek wees in zijn toespraak op de pogingen van prinses Wil helmina, om meer contact te krijgen met de jeugd; ze was altijd zeer verheugd als ze zich rechtstreeks tot de jeugd kon wenden. Daarnaast zouden de gedachten van de prinses ook steeds weer gegaan zijn in de richting van een nieuwe wereld oorlog, die Christus dichter bij de kinderen zou brengen. In „Eenzaam, maar niet alleen" heeft de prinses, volgens ds. Steen beek, ook geschreven over de weg die een maal komen zal op kerkelijk gebied. Ten slotte herdacht men prinses Wilhelmina in gezamenlijk gebed. Met het zingen van de eerste twee coupletten van het „Wilhel mus" werd de bijeenkomst besloten. Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek werden in oktober 8232 nieuwe woningen opgeleverd (in ok tober 1961 7945). In de eerste tien maanden van 1962 kwa men totaal 62.221 nieuwe woningen gereed tegen 66.180 woningen in de overeenkom stige periode van 1961 Van de in oktober voltooide woningen werden er 1015 in systeembouw uitgevoerd. In de periode januari tot en met oktober 1962 kwamen 6279 systeemwoningen ge reed. Gerekend tot en met oktober 1962 wer den sedert de bevrijding 997.950 nieuwe woningen gebouwd. In oktober 1962 werden 9440 woningen in aanbouw genomen (oktober 1961: 8572 woningen). In de periode januari tot en met oktober 1962 werd met de bouw van 76.010 woningen een begin gemaakt tegen 87.025 woningen in de eerste tien maanden van 1961. Daar het aantal in aanbouw genomen woningen in oktober groter was dan dat van de gereedgekomen woningen, steeg het aantal in uitvoering zijnde woningen tot 122.577 op het eind van die maand. In Amsterdam zijn sedert september 160 1250 Italiaanse arbeidskrachten aange komen waarvan er nu nog 625 dus de helft, werken. Het aantal Spaanse arbeiders be draagt thans 430 en er worden nog 400 door het bedrijfsleven gevraagd. Uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat zich omstreeks 25 oktober 1962 bij de gezamen lijke universiteiten en hogescholen 7.880 eersteiaarsstudenten hadden laten inschrij ven: dat is 430 studenten meer dan in het jaar daarvoor of wel een stijging van zes percent.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7