Vluchteling teruggestuurc naar JoegoSlavië Prov. Staten spreken over streekplan IJmond-Noord nu maar liefst ruim TWEEHONDERD goedkoper GULDEN 1 AN HE R INTIMAT Voorli™SS.™l! c. J. VAN DEN BROEK £uj£®,™nmarkt 20'Haarlem net meisje mm Ipf abelia Nederland verleende geen asyl Dr. Demikov vraagt medisch rapport over Anita Jensen UNO-resolutie in de maak tegen Portugal Kolenconvectors Men zoekt in dit dagblad Iedere dinsdag- en donderdagmid dag speciale demonstraties van de ZANKER-wasmachines en -was- combinaties Loendersloof nieuws MAANDAG 10 DECEMBER 1962 Naar de mijn WEEKABONNEMENTEN aOOÜÜÜÜÜOOOOOÜOOO°^^ Bij Egmond-Binnen 35 ha vervangende tuinbouw grond 1=02 zz Steeds meer automatische ZANKER-trommeiwas- combinaties worden erin de gehele wereld verkocht. Vandaar deze sensationele prijsverlaging - de kos tenbesparing door verhoogde productie geeft ZANI KER onverminderd aan U door! Nu is het voor U meer dan ooit van belang, dat U de ZANKER INTIMAT eens met eigen ogen gaat zien. U ziet dan hoe zorgvuldig én voorzichtig de INTIMAT voor U de was doei. U stelt éénmaal de knop in en de machine doet de rest: water verwarmen, voorwas- sen, hoofdwas en 5 keer spoelen. Dan. wacht de automaat rustig tot het U schikt de was vrijwel strijk- klaar te doen centrifugeren*. Let ook op de perfecte afwer king van de gehele machine. Zie hoe alle delen die met het sop in aanraking komen van roestvrij edelstaal zijn, dus nooit kunnen roesten. Perfec tie ten top. Geen wonder, want ZANKER (hét merk van de grote wasserijen en stomerij en) heeft een ervaring van tientallen jaren op het gebied van trommelwasmachines. Nu: f 1395.- incl. Resopal afdekplaat 'De ZANKER INTIMAT is een volautomatische wasmachine met apart ingebouwde centrifuge. U hebt-immers soms alleen de centrifuge nodig en soms zijn er stoffen, die juist buiten de centrifuge moeten blijven. Daarom is deze gescheiden combinatie de meest doelmatige! In de aparte centrifuge wordt Uw was ook véél droger, vrijwel strijkklaar. Overigens: wanneer U al een goede centrifuge hebt, kunt ook een enkele ZAN KER vol- of halfautomati- sche trommelwasmachine (v.a. f 635.-) kopen. r-0 U bent ook op elk ander gewenst tijdstip van harte welkom. Maak hiervoor een afspraak met onze wasconsulente. mei. de Bruin, tel. 11960, toestel 7. Let wel: In o|s voorlichtingscentrum wordt niet verkocht. Uw bezoek is dus geheel vrijblijvendl U spaart Uw was en Uw wasmachine door het gebruik van JN| het complete wasmiddel met ■P afgeremd schuim Nu ook in de voordelige grote verpakking Een produkt Elf Nederlanders in Franse wielerploegen uw laatste dank bloemenmagazijn voor de goed koopste antraciet „DE PAUW" In Heerlen heeft zich een persoonlijk drama afgespeeld rond de figuur van de 24-jarige Joegoslavische politieke vluchteling Jure de Ronja. Driemaa heeft deze jonge Kroaat dit jaar gepoogc vanuit zijn vaderland te vluchten naar het Westen. Tweemaal mislukten zijn pogingen. De derde scheen echter een succes te worden. Via een relatie wist hij een plaats te bemachtigen bij het eerste contingent Kroatische mijnwer kers, dat in Nederland bij de staats mijnen zou gaan werken. Maar ook dit maal faalde hij, doordat Nederland hem asiel weigerde. Medio september staat Jure op het vlieg veld Beek met nog een zestigtal andere Kroaten voor het eerst op westerse bodem. Hij neemt zijn intrek in een pension in de Laanderstraat in Heerlen en is daar al gauw een graag geziene gast. Hij, de enige van het contingent Kroa ten-die geen mijnwerker van beroep is maar stratenmaker, maakt in Heerlen voor het eerst kennis met de zware ondergrond se arbeid. De Limburgse kompels, die al heel wat minder prettige ervaringen met buitenlandse arbeiders hebben opgedaan, geven al gauw blijk dat ze deze jongen bijzonder graag mogen. Zijn werklust en zijn tempo aan het kolenfront zijn voor beeldig. De nieuwbakken Kroatische mijnwerker is erg zuinig teneinde de haveloze plunje waarmee hij zijn vaderland verliet te kun nen verwisselen voor betere kleding. In zijn pension zit hij 's avonds uren gebogen over wat boeken om de taal van zijn nieu we vaderland zo spoedig mogelijk mees ter te worden. De vreugde wordt vertroebeld door een brief van zijn vader waarin deze schrijft dat een broer van Jure, die aan een se minarie studeert, na de verdwijning van Jure gevangen is genomen. Terug naar Joegoslavië! Als Jure enkele weken „onderin" heeft gewerkt en enigszins gewend is aan zijn nieuwe taak komt daar plotseling de jobs tijding die dreigt een einde te zullen ma ken aan zijn pas verworven vrijheid. „Bij herkeuring afgekeurd voor de mijn", luidt het bericht en ingevolge een met de Joegoslavische regering gesloten overeen komst moet Jure worden teruggezonden naar Joegoslavië. De heer Loncar uit Zagreb zal in op dracht van de regering in Zagreb de af gekeurde mijnwerker persoonlijk komen halen De jonge Kroaat, die blijkt te zijn afge keurd wegens een ernstige tuberculeuze aandoening, waarvan hij zelf echter nooit last heeft gehad en die hem ook niet hin derde bij de zware mijnarbeid, vraagt, bidt en smeekt iedereen ervoor te zorgen dat hij niet naar zijn vaderland terug hoeft te gaan. Hij is het communisme van Tito meer dan beu en zegt zich nog liever voor een rijdende trein te gooien. Ondergedoken Als Loncar uit Zagreb in Heerlen aan komt moet hij onverrichterzake naar Joegoslavië terug. Enkele Heerlenaren hebben zich het lot van de jongen aan getrokken en hem geholpen bij een tijde lijke onderduiking. Twee weken leeft de jongen op een zo! derkamertje in Beek. Daarna meldt hij zich weer bij de vreemdelingendienst van de Heerlense politie en dient daar een ver zoek in om politiek asyl te verkrijgen in Nederland. De Kroaat heeft inmiddels een beste baan geregen bij een Maastrichtse bouwonderneming, rdie in Heerlen werken uitvoert. Jure mag voorlopig vrijuit gaan maar moet zich dagelijks melden bij de vreem delingendienst op het bureau in de Geer straat te Heerlen. Ook bij de bouw van de grote torenflat, waar hij nu werkt, is hij in korte tijd een graag geziene kame raad geworden: iedereen is er van over tuigd dat het politieke asyl hem niet zal worden geweigerd. Geen asyl Maar op een dag verschijnt een recher cheur van de Heerlense politie op de stei gers van het bouwwerk. Jure beseft wat hem boven het hoofd hangt. De recher cheur tracht hem duidelijk te maken dat MOSKOU (AP) De Moskouse hart specialist, dr. Wladimir Demikov, heeft verklaard dat het Russische ministerie van Gezondheid een medisch rapport heeft ge vraagd over Anita Jensen, het Deense meisje dat een ongeneeslijke hartafwij king heeft, alvorens men haar zal vragen naar Moskou te komen. Dr. Demikov verklaarde dat ze, als ze zou komen, waarschijnlijk eerst grondig zou worden onderzdcht. De mogelijkheid bestaat dat een eenvoudiger hartoperatie nuttiger zal zijn dan de transplantatie van een nieuw hart. Dr. Demikov liet door schemeren dat een harttransplantatie niet eerder zal gebeuren dan over een jaar of nog langer. Deze experimenten zijn tot nog toe uitsluitend op dieren verricht. xxxooofinnnfionnfyyiorionoooricxTOOOoooooot'inrifyy^YMvyvvvvyvv^Qi dienen ufterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. bE ADMINISTRATIE zijn verzoek om asyl was afgewezen. De jongen verstaat de woorden van de politie man niet maar begrijpt ze instinctief. Hij gebaart de politieman hem liever op de steiger dood te schieten dan hem over te leveren aan de regering van zijn land. Ook tegenover zijn medearbeiders laat hij zich uit dat het beter is in vrij heid te sterven dan in gevangenschap te leven. In zijn pension mag Jure zijn boeltje pakken en zonder met iemand ook maar een woord te kunnen wisselen wordt hij ingesloten in het politiebureau. Vandaar wordt hij overgebracht naar Schiphol en per vliegtuig onder bewaking naar Mün- chen gebracht voor doorreis naar Zagreb. Commissaris Spaen van de Heerlense politie zegt de jonge Kroaat van tevoren reeds te hebben gewaarschuwd dat zijn verzoek om asyl wel zou worden afgewe zen, maar de mensen die hem de eerste maal in Beek hielpen onderduiken zeggen nu: „Hadden we van tevoren geweten dat men in Den Haag dit verzoek niet zou inwilligen dan hadden we de jongen naar Herzogenrath gebracht. Het lijdt geen twijfel of in West-Duitsland had men hem wel asyl verleend" Hedenmorgen hebben Provinciale Staten van Noord-Holland een begin gemaakt met dé debatten over het voorstel tot wijziging van het streekplan voor de IJmond-Noord, omvattende het gebied ten noorden van het Noordzeekanaal tot en met de gemeente Heemskerk. Mr. A. Wensing (Prot. Chr.) als eerste spreker vroeg in hoeverre rekening is ge houden bij dit streekplan met de samen hang met het Noordzeekanaalgebied. De industrie die op de noordoever zal komen, zal zeker van girote invloed zijn op de noordelijke IJmond. Spreker wees er op dat een streekplan telkens gewijzigd dient te worden. Hij vroeg of er een planning is voor de toe komst voor het plan-IJmond-Noord, te meer daar dit streekplan er een is in de zogenaamde „oude-stijl". Een plan nieuwe-stijl zou veel soepeler zijn, zo benadrukte spreker. Zeker dient te worden gesteld, dat een streekplan geen garantie is, dat het ook werkelijk wordt uitgevoerd. Spreker erkende de hoge proriteit van de industrie in het streekplan, met name de KNHS in IJmuiden. De heer Wensing vroeg zich met bezorgdheid af of er voor Wijk aan Zee wel voldoende uitbreidings mogelijkheid zal zijn. De vraag een stad of twee steden in de IJmond-Noord, is een zuiver planologische. Er is niet gesproken over gemeentelijke indelingen en dat dient hier ook niet het geval te zijn, aldus de heer Wensing. „Het zijn jwee heel verschillende zaken" Jammer vond hij het echter, dat de Heemskerkse adviseurs niet zijn gehoord in de streekplancommissie. Hij ondersteun de de planologische eenheid van de stad in IJmond-Noord, omvattende Beverwijk en Heemskerk. „Heemskerk heeft de aansluitingskwestie CoentunnelwegRijksweg nr. 9, benut om het streekplan uit zijn voegen te rukken", zo zei de heer Wensing verder. I Geen geloof Sprekende over de city-vorming (het toekomstige stadshart) zei spreker er niet In te geloven dat er een hart komt. Sprei ding zal nodig zijn. „Waarom moeten alle bioscopen bij elkaar staan?". Hij zei zich te zullen verenigen met het voorstel. Mevrouw Groensmit—Van der Kallen (K.V.P.) wees erop dat de IJmond-Noord als een industriegebied moet worden be schouwd. Ook wees spreekster op het ver drijven van agrariërs als gevolg van de uitvoering van het streekplan. Zij was dan ook blij dat 36 hectaren van het landgoed „Rooswijk" bestemd worden voor agrari sche bedrijven. „Heemskerk prefereert het plan-Zuider- hoek om te ontkomen aan de planologische opzet van het streekplan", zo vervolgde spreekster. Er is moeilijk een grens te trekken tussen planologische en bestuur lijke zaken. Zij werd echter geïnterumpeerd' door voorzitter mr. Prinsen, toen zij betoogde dat uitvoering van het streekplan wordt gefrustreerd door 't uitblijven van een bestuurlijke beslissing. „Wij statenleden hebben ter wille van de uitvoering wel degelijk recht onze mening kenbaar te maken". Voorzitter Prinsen hield zich echter strak aan het reglement van orde Het streekplan voor Noord-Kennemer- land is vanmorgen met alleen de stemmen van de gehele PSP-fractie tegen, aange nomen door Provinciale Staten van Noord- Holland. Gedeputeerde mr. H. Westermann be antwoordde de verschillende vragen, die tijdens de replieken vorige week vrijdag waren gesteld. Er was een voorstel van vijf leden ingediend om het-tuinbouwge bied de Daalmeer niet voor stedelijke be bouwing te bestemmen. De noodzakelijke verstedelijking gaat steeds gepaard met verlies van agrarisch gebied, zo betoogde de heer Westermann. Over de Daalmeer zei hij, dat men deze voor bebouwing heeft bestemd juist om de Boekelermeer vrij te houden voor ves tiging van nog te verdrijven tuinders. Over de vierde T. Hogeschool zei ge deputeerde dat Alkmaars burgemeester de TH wel wil hebben. „Maar die zijn er meer'G.S. voelen echter niet voor ves tiging van deze vierde TH in de Boekeler meer. G.S. voelen er zeer veel voor een stads rand-commissie in te stellen voor de agglo meratie Alkmaar, „Want G.S. zullen meer moeten doen dan alleen maar toezien. Een dergelijke commissie zou vruchtbaar werk kunnen doen. Moeilijkheden tussen ge- K r>: jwgfl NEW YORK (AP) Er is een resolu tie van 31 landen in de maak waarin de UNO-Assemblee wordt uitgenodigd de Vei ligheidsraad te vragen tegen Portugal op te treden indien dit land weigert om zich te houden aan de UNO-besluiten om zijn overzeese gebiedsdelen onafhankelijkheid te geven. De resolutie, opgesteld naar aanleiding van aanbevelingen van een speciale UNO- commissie inzake Portugese gebieden, no digt Portugal uit amnestie in deze gebie den af te kondigen, alle bezettingstroepen terug te trekken en te onderhandelen met plaatselijke politieke leiders over verkie zingen en onafhankelijkheid. Voor het wielersaizoen 1963 zijn reeds vijf Franse fabrieksploegen samengesteld en daarbij bevinden zich elf Nederlanders. De Beverwijker Ab Geldermans, Jo de Roo uit Schore, Bas Maliepaard uit Wil lemstad, Piet Rentmeester uit Ierseke en Michel Stolker uit Breda zijn opgenomen in de ploeg van Louviot-Geminiani, waar voor ook de drievoudige Tour de France- winaar Jacques Anquetil, wereldkampioen Jean Stablinsky en Rudi Altig rijden. Dick Enthoven uit de Grote IJpolder, de Nootdorper Jan Janssen, Emiel Ver- straete uit Eede (Zld.) en de Halfwegger Gerard Wesseling met onder meer Henri Anglade, Frangois Mahé, de gebr. Grous- sard en Eduard Delberghe zijn opgenomen in de ploeg van Maurice Demuer. De Lim burger Jan Hugens en Jo de Haan uit Klaaswaal rijden met Jean Forestier, Emiel Daems, Pino Gerami, Charly Gaul en Rolf Wolfshol in 1963 voor ploegleider Gaston Plaud. meenten zouden kunnen worden opgelost indien zich die voordoen bij de uitvoering van het streekplan Noord-Kennemerland. De beide voorstellen van de heer D. Barten werden ingetrokken, waarvoor in de plaats een ander voorstel werd inge diend. Het betrof hier een kanaalomlegging benoorden Alkmaar. Dit voorstel werd tegengestemd. Een voorstel om 35 hectare binnenduin- terrein by Egmond-Binnen te bestemmen voor vervangende grond voor verdreven agrariërs werd met 38 tegen 29 stemmen aangenomen. aan hem of haa* die heenging drukt pas send uit met smetteloos bloemwerk van ?tei rcr.s wilhelminakade 74 tjmulden - telef. 5440 Etna Kolenconvector 340.— Becking Bongers 345.— Vroling Kolenconvector Kolenconvector 425.— Jan Jaarsma Convector 428.— Hoenson Kolenconvector 428.— Linco Super Convector 435.— E. M. Jaarsma Caesar 465.— Davonette 485.— Selecta Kolen- radiator 498.— Faber Convector 498.— Vulcana «- Kolenconvector 525.— Bronco Pasi 535.— Uw v-rtrouwenszaak met 10.»,,r service L. Nieuw straat 433-435 Telef. 4654 Vakkundige voorlich ting en plaatsing GEVRAAGD: om opgeleid te worden in drogisterij. Leeftijd plm. 15-17 jaar. Liefst met enige jaren Mulo-opleiding. Drogisterij/Parfumerie Marktplein 27 IJmuiden - Telef 4854

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 10