Opstandelingen op Brits-Borneo boeken militaire successen HET WEER 4975 Tal van Nederlandse schepen door storm in moeilijkheden Bemanningen zijn veilig FOTOKOPIE KANTOOR =DALCOPY Azhori verwerpt Maleise federatie en eist zelfstandigheid Inbrekers verdwijnen met brandkast plus fundament ttentie Peek&Cloppenburg Minister Visser wijst verzoek tot eerherstel af ip» m ggd Imm m m - 5 Koningin spreekt met Kerstmis Koninklijk gezin dankt voor medeleven HET MOMENT VAN AFSCHEID CANADIAN COATS BANANEN t PEUGE0T-SK0DA DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. wede 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. BORNEO Olievelden Hinderlaag Verbazing eë MORRIS "iefore you êuy! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Morgen regen De zaak Van der Putten wiÊmmmmmmMm tr Het woord is aan U nitas Engeline Narwal Hendrik B Oceaan In de krant van heden Morgen: doorlopende demonstratie van 10-22 uur; Café-Restaurant Brinkmann. N.V. GARAGE VERBEEK 48e JAARGANG NUMMER 32 MAANDAG 10 DECEMBER 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C van der M.je SINGAPORE De oliestad Seria in het sultanaat Broenei, een deel van de Britse protectoraatsgebieden in Borneo, is nog in handen van de opstandelingen, dit in te genstelling tot wat zondagavond werd mee gedeeld. In de stad Broenei zijn de ge vechten weer opgelaaid, nadat het zondag kalm was geweest. Op het vliegveld van de stad duurt de aanvoer van Britse mi litairen uit Singapore voort. De leider van de opstand, Azhari, die zich vanuit Manilla heeft uitgeroepen tot premier van „de revolutionaire staat Noord-Borneo", heeft verklaard dat zijn manschappen zich eventueel zullen terug trekken in het oerwoud om een guerilla te voeren. De opstandelingen vinden de ge- zagstrouwe troepen van de sultan en de Britse Ghoerka's tegenover zich. Azhari is naar New York vertrokken om zijn zaak voor de Verenigde Naties uiteen te zetten. Hij wil zelfbeschikking voor het hele protectoraatsgebied. Men vreest in dit gebied, dat het in een Maleise federatie een te ondergeschikte positie krijigt en dat de levensstandaard omlaag gaat. Brits Borneo is nu door zijn Olierijkdom tamelijk welvarend. Men schat het aantal opstandelingen nu op 5.000, dat is tienmaal zoveel als de eerste schatting. Zij beschikken over kara bijnen en jachtgeweren. Deze laatste zijn vrij te koop, maar hoe de rebellen aan de karabijnen komen, is nog duister. Het sultanaat Broenei telt 85.000 inwoners. Uit Koetsjing in Serawak wordt gemeld, dat de olievelden van Seria in handen van de opstandelingen zijn. Alle burgers van Joeala Belait, vrouwen en kinderen in begrepen, worden door de opstandelingen als gijzelaars vastgehouden De vice-president van de Philippijnen heeft verklaard, dat de opstandelingenlei ders uit Broenei die in Manilla verblijven, niet in officieel contact met de Philippijn- se regering staan. Hij zei dit naar aanlei ding van berichten, als zou de Philippijnse regering de opstandelingen steunen. De leider van de opstand tegen de Engelsen, Mohar Azahari (links) en zijn minister van Economische Zaken Zaini Haidahn tijdens een bespreking in Manila. (Telefoto) De stad Weston in het aangrenzende Noord-Borneo is heroverd door troepen van de sultan en Ghoerka's, maar Lim- bang in het noorden van Serawak zou nog door de rebellen worden bezet gehouden. De opstandelingen in Seria zouden vol gens betrouwbare kringen ongeveer tien Europeanen al gijzelaars hebben ge bruikt. Twee van deze Europeanen zouden zijn gedood en andere ernstig gewond. De Britse Hoge Commissaris in Broe nei, sir Dennis White, onderbrak zijn va kantie in Engeland en vloog zaterdag naar het protectoraat terug. In een bekendmaking van het ministe rie van Koloniën werd gezegd, dat in Broenei een geheime organisatie is ont dekt, die ten doel heeft zich met geweld tegen de Maleise federatie te verzetten en de drie delen van Borneo te verenigen. -500 k BROENAI serawak TANDJOENG SELOR BORNEO BALI K KOTA- "tC PAPAN WARINGIN Laoet BORNE SUMATRA JAVA De Britse „Times" schrijft dat het ver bazing wekt, dat in een gebied dat slechts 9 maanden van zijn onafhankelijkheid als onderdeel van de Maleise federatie af is, veiligheidsmaatregelen getroffen moeten worden. Wat ook de verklaring moge zijn voor de opstand, hij zal de politieke be kwaamheid van Abdoel Rahman (de pre mier van Malakkal om alle tegenstanders van zijn voorgestelde Maleise Federatie tot bedaren te brengen, zwaar op de proef stellen, aldus de Times. Een Britse woordvoerder in Singapore heeft zondag meegedeeld, dat bij de stad Toetong, 45 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Broenei, een compagnie Ghoer ka's in een hinderlaag van de rebellen is gevallen. Onder de Ghoerka's is zondag een man gesneuveld, 17 van hen en een Britse luitenant werden gewond. BARtËüOrIsSTR™ HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot morgenavond: Vanavond en vannacht opkla ringen met nog hier en daar een bui. Morgen toenemende bewol king gevolgd door regen. Aan vankelijk overwegend matige, later weer tot krachtig of hard toenemende wind, krimpend van noordwest naar zuidwest. In de komende nacht in het binnen land temperaturen om het vries punt, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Volledige weerra/pporten op pagina twee. Sultan Omar Ali Saifoeddin van het Britse protectoraat Broenei. Hedenmorgen werd in het stationsge bouwtje te Driehuis-Westerveld een in braak ontdekt, die in de nacht van zondag op maandag moet zijn gepleegd. Het bleek dat de inbrekers erin waren geslaagd een brandkast mee te nemen, die in de funda menten van de vloer was verankerd. Met de brandkast verdween ook een klein ge deelte van de vloer. De inhoud bestond uit eert bedrag aan geld en een aantal traject- en abonne mentskaarten. Ingebroken is ook op het statniosempla- cement der N.S. in Santpoort-Zuid, name lijk in de kantoren van twee aldaar ge vestigde brandstoffenhandelaren. Er kon nog niet worden nagegaan, of er ook hier iets is gestolen. Den week Voor Jongens In waterafstotende changeant poplin of gabardine, met war me wollen Alpaca voering. 12 jaar kleins stijging per meet De minister van Defensie, ir. Visser, ziet geen aanleiding te voldoen aan het ver zoek tot eerherstel dat de exdefensie-amb- tenaar de heer F. H. van der Putten uit Bussum een maand geleden heeft gedaan De minister heeft dit medegedeeld in een op 6 december gedateerde brief, die de heer Van der Putten zaterdag heeft ont vangen. De minister schrijft: „In antwoord op uw brief van 5 novem ber deel ik u mede, dat ik geen aanlei ding kan vinden tot inwilliging van uw daarin vervat verzoek. Ik voeg hieraan toe, dat de feiten in uw brief niet vol ledig en niet juist worden voorgesteld, waarbij ik nog aanteken, dat de uit spraak van de Centrale Raad van Be roep uw voorstelling niet steunt". In zijn brief aan de minister had de heer Van der Putten een beroep gedaan op het beginsel van behoorlijk bestuur en de normen van fatsoen, op grond waarvan de Centrale Raad van Beroep in Utrecht het ontslagbesluit had vernietigd. Hij vroeg de minister daarom de bij zijn verslag verspreidde „smadelijke en beledigende commentaren omtrent zijn persoon" open lijk terug te nemen. De heer Van der Putten wenste op de brief van de minis ter geen commentaar te leveren. De heer Van der Putten heeft reeds op 13 november van dit jaar bij het ambte narengerecht in Arnhem beroep aangete kend tegen de weigering van de minister, om te antwoorden op of in te willigen zijn op 5 november verzonden rehabilitatie- verzoek. In dit beroepschrift werd ge vraagd de weigering van de minister nie tig te verklaren. Voorts werd verlangd uit te spreken dat de minister van Defensie de in beroep bekrachtigde uitspraak van het ambtenarengerecht in Arnhem, vernie tiging van het ontslagbesluit, niet ten volle heeft uitgevoerd. Het ging volgens dit beroepschrift met name om de door minister Visser bij het ontslag van de heer Van der Putten uit gesproken beschuldigingen, dat hij een ge vaar is voor zijn omgeving, dat hij het Nederlandse volk ophitst tegen het defen sie-apparaat en dat hij voortgaat beschul digingen tegen de krijgsmacht te uiten. De bemanning van de Groningse coas ter „Engelina" welk schip door het Deense schip Ebba Klit is overvaren, is door de Eb ba Klit veilig aan wal ge bracht in de Zweedse haven Karls- hamn. De geredde bemanning met links twee redders, leden van de Ebba Klit-bemanning. Ma rquise de Sablé: Te ontevreden over zichzelf zijn is een zwakheid. Te tevreden over zich zelf zijn is een dwaasheid. Het particulier secretariaat van de koningin heeft meegedeeld dat de koningir voornemens is met Kerstmis voor de radio over haar moeder te spreken. DEN HAAG Het particulier secreta riaat van de koningin heeft namens de ko ninklijke familie de volgende dankbetui ging uitgegeven. „Als koningin Wilhelmina's dochter, schoonzoon en kleinkinderen willen wij van ganser harte dank betuigen aan allen, die bij haar heengaan met ons medeleefden. Er was een overstelpend grote hoeveelheid bewijzen daarvan, zo als brieven, telegrammen, bloemstukken. Niet alleen het aantal, maar ook de warme sympathie, de bijzondere ge dachten en de persoonlijke herinne ringen, daarbij geuit, waren voor ons kostbaar en tot grote steun". Juliana Irene Bernhard Margriet Beatrix Marijke De kist met het stoffelijk overschot van Prinses Wilhelmina daalt af in de grafkelder. Het ontroerendste ogenblik van de plechtigheid van zaterdag, die een rouwfloers legde over het gehele Nederlandse leven op die dag. De storm, die in het weekeinde heeft gewoed, heeft veel Nederlandse schepen in grote moeilijkheden gebracht. De „Engelina" moest door de bemanning worden verlaten Het schip bleef drijven op de lading hout en kon door het Zweedse reddingsvaartuig „Sundet worden gesleept. De zeesleper „Oceaan" verloor zijn sleep, de „William W. Han cock". De coaster „Unitas" liep op de Ierse kust maar kwam later weer vlot. De IJmuidense sleepboot „Titan' kon de ..Narwal", die motorschade had, Den Helder binnenslepen, de „Holland bracht de Italiaanse „Castor" naar Den Helder. Op de op de Theems liggende „Temar" brak brand uit, de „Hendrik B" liep in de Botnische Golf aan de grond. De bemanning werd gered. De kapitein is nu weer aan boord, en stuurt het schip naar het loodsstation Jaernaes. De slagzij is groot. De vier bemanningsleden van het 200 ton metende Nederlandse schip Engeline uit Groningen zijn in de Zweedse haven stad Karlshamn aangekomen, nadat zü hun zinkende schip in de Oostzee hadden verlaten. De Engeline was zwaar bescha digd bij een aanvaring met het Deense schip Ebba Klit uit Karrebaecksminde, 25 kilometer ten zuid-oosten van Ahus aan de Zweedse kust. Het Nederlandse schip drijft nog rond en het Zweedse reddingsvaartuig E. A. Apelberg is in de buurt in afwachting van een andere reddingsboot, de Sundet uit Malmö. De redding van de Nederlandse beman ning verliep in de ruwe zee op dramati sche wijze. Pas anderhalf uur nadat de Nederlanders nun schip hadden verlaten kon de Ebba Klit hen oppikken. Allen moesten hun persoonlijke eigen dommen op de Engeline achterlaten, maar de kapitein, de 54-jarige Wolter Smit, slaagde erin de scheepsdocumenten te red den. De Ebba Klit vroeg per radio om hulp en nadat men de Nederlanders, die allen uit Groningen afkomstig zijn, had opge pikt zette het Deense schip koers naar Karlshamn. verdween in de golven. Persoonlijke on gelukken hebben zich daarbij niet voorge daan, want op het fatale moment waren er geen runners meer aan boord. De 375 ton metende Nederlandse kust vaarder Unitas is bij de Ierse kustplaats Kincasslogh van de kabels geslagen en op de rotsen gelopen. Het schip, geladen met 3500 tonnen gezouten haring, zat daar vier uur vast maar werd met de vloed vlot gesleept. Het zal vandaag in dok gaan voor een onderzoek naar zijn stuurinrich ting en schroef. Gered van de Engeline werden' kapitein Smit, de 56-jarige stuurman Ids Boonstra en de beide matrozen Johannes Boiter en Berend Hoeker, beiden zeventien jaar. In Karlshamn nam de Nederlandse consul hen onder zijn hoede. De 291 ton metende Nederlandse kust vaarder „Narwal" van de rederij P van Streun te Delfzijl meldde zaterdagavond dat het in stormweer met windkracht acht op de Noordzee in moeilijkheden verkeer de. De hoofdmotor was uitgevallen en het schip dreef op ongeveer tien mijl ten zui den van het lichtschip „Texel". De gezag voerder van de „Narwal" vroeg om sleep- bootassistentie. Het schip werd in de loop van de nacht bereikt door de „Titan" van n.v. Bureau Wijsmuller uit IJmuiden. Men kon een lijnverbinding tot stand brengen en daarna sleepte de Titan de Narwal naar Den Helder. De vijf bemanningsleden van het 200 ton metende Nederlandse schip „Hendrik B" dat bij het Bonden-licht in de Bothnische golf aan de grond is gelopen, hebben hun schip verlaten. Zij zijn opgepikt door een Zweedse loodsboot. Een woordvoerder van het station ver klaarde dat de loodsboot de plaats van de ramp vanmorgen rond zeven uur West- europese tijd had bereikt en een rubber- vlot had ontdekt met vijf man aan boord. Ondanks de ruwe zee konden zij snel wor den overgenomen. De Hendrik B, eigendom van de gebroe ders Bruins uit Kampen, was op weg van Yzpila in Finland naar de Noord-Zweedse haven Lulea. Het Nederlandse schip meldde dat het zo sterk slagzij maakte dat de bemanning van boord moest gaan. De zeesleper „Oceaan" van Leen Smit en Co heeft tijdens een vliegende storm op de Atlantische Oceaan zijn sleep ver speeld, het 6000 ton metende zogenaamde merenschip „William W. Hancock". De Oceaan was met het bijna zestig jaar ou de Canadese schip op weg van Quebec naar Genua, waarheen de William W. Han cock verkocht is voor de sloop. Het Ca nadese schip kreeg een lek en op 350 mijl ten zuid-westen van de Azoren moest de Oceaan de tros kappen. Het sloopschip Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7, 10 Beeldverhalen2, 11 Fotopagina bijzetting Prinses WilhelminaS Op de Praatstoel 4 Buitenlands nieuws 4, 6, 7 Weg en Wiel5 Uit stad en omgeving 5, 6, 7, 10, 12 In de Vishal en op zee6 Kerkelijk Leven7 Topsy 8 Horen en Zien9 Kunst 9 Feuilleton 11 Sport 12, 14, 15 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's HET ENIG VOLMAAKTE KANTOOR- KOPIEERSYSTEEM TER WERELf Bloemendaalseweg 1 - 9 - Bloemendaa! Tolpfnnn

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1