Adenauer legt de laatste hand aan zijn kabinet Zelfstandige kernmacht van Londen in geding WERELDNIEUWS DciH'C purol Nakaarten over mislukte grote coalitie brengt interessante zaken aan het licht China- India de oude eisen herhaald Amerikaanse kernwapens zijn te duur voor Britse financiële draagkracht Peking is bereid tot gesprek over de ideologie Consul is terecht Geval-Finkbine lokt I veel zwangeren naar Zweden Ernstig incident in Orléansville (Dp de raatótoel Groot of klein, elk écht genoegen haalt u even uit de sleur. Neem Arsenal: een gróte sigaret in formaat, smaak en aroma. Overigensrookt al Arsenal? MAANDAG 10 DECEMBER 1962 De grote coalitie Industrie contra S.P.D. Italiaanse uitnodiging aan Chinese communisten V ijf Franse militairen bij botsingen gedood Floris Flaneur FIat.500 D 3.450,- Flat 600 D 4.150,- Flat 1100 5.700,- Fiat 1300 7.600,- Fiat 1800 9.850,- Fiat 2300 11.850,- (Van onze correspondent) BONN In Bonn wordt haast gemaakt met de vorming van een nieuw kabinet. A rijdag zal kanselier Adenauer al zo ver zijn, dat hij zijn nieuwe ministers aan het parlement kan voorstellen. Vele van deze nieuwe ministers zullen dezelfde ge zichten hebben als de oude. De liberale coalitiepartners van Adenauers Christen-Democratische Unie willen zelfs ^un ministers Starke van finan ciën, Lenz van de schatkist, Scheel van ontwikkelingshulp, Mischnick van vluchte lingenzorg en Stammberger van justitie in principe in het kabinet zien terugkeren. Dat lijkt evenwel onwaarschijnlijk, daar Adenauer persoonlijke bezwaren heeft te gen Starke en Stammberger als minister geen succes is gebleken. De zusterpartij van de C.D.U., de Chris telijk-Sociale Unie uit Beieren, eist trou wens het ministerschap van Financiën op voor haar afgevaardigde Dollinger, die in dat geval zijn leiding van de C.S.U.- Landesgruppe zou kunnen overgeven aan Franz-Josef Strauss, die als minister niet terugkeert maar wel Bondsdag-afgevaar digde blijft. Als nieuwe minister van Defensie wordt Höcherl, de huidige minister van Binnen landse Zaken, genoemd. De liberale partijvoorzitter Mende schijnt vast besloten te zijn onder Adenauer geen ministerspost op zich te nemn. Het afgelopen weekeinde waren van ve le kanten uitspraken te horen over de wending, die de coalitiebesprekingen eind vorige week plotseling namen. Minister van Economische Zaken Ludwig Erhard, door de C.D.U. tot Adenauers opvolger verkoren, zei in een interview, dat een coalitie tussen de C.D.U. en de socialisten op dit moment niet goed geweest zou zijn. Erhard zei: „Bij een parlementaire de mocratie hoort de polariteit tussen rege ring en oppositie". Verder suggereerde hij dat de C.D.U.-minister voor Woningbouw, Lücke, die twee weken geleden pogingen deed om een kabinet C.D.U.-S.P.D. te vor men, maar moest verdwijnen uit de nieu we regering, die nu met de liberalen wordt gevormd. Daarmee begaf Erhard zich op gevaar- vaarlijk terrein, want Lücke is niet de enige christen-democraat die liever met de socialisten in zee was gegaan dan met de wankelmoedige liberalen. Het afgelopen weekeinde spraken zich de C.D.U.-afge- vaardigden Güde en Kopf, beide promi nente figuren van de Bondsdagfractie, nogmaals uit voor de „grote coalitie". Hetzelfde deed de Beierse C.S.U.-afge- vaardigde baron Guttenberg, die een gro te rol speelde bij de onderhandelingen met de S.P.D. Daar hij deze onderhande lingen bijwoonde in opdracht van Aden auer, maar zijn eigen partij, de C.S.U., daarvan niet op de hoogte bracht, is Gut tenberg in moeilijkheden geraakt. Het C.S.U.-bestuur, voorzitter Strauss aan het hoofd, wil disciplinaire maatregelen tegen de gefortuneerde baron nemen. Ook van socialistische kant waren te leurgestelde stemmen te vernemen. Erler en Wehner betreurden in interviews de mislukking van een grote coalitie, die de Westduitse politiek een nieuwe wending had kunnen geven. Advertentie Advertentie m HUID en HANDEN I W NEW DELHI China heeft de „onbe schaamde eisen" van India inzake een oplossing van het grensgeschil verworpen en gezegd dat de Chinese voorstellen de enige aanvaardbare basis vormen. De verklaring drong aan op een positief ant woord van India. In het Indische parlement bleef premier Nehroe bij zijn oude, door China gewraak te eis, dat de frontsituatie van 8 septem ber moet worden hersteld. Als aan deze voorwaarde zou worden voldaan, zou Nehroe bereid zijn het ge schil voor te leggen aan een internationaal orgaan, bijvoorbeeld het Internationale Gerechtshof. In Peking is bekend gemaakt, dat de Chinese grenswachten hun terugtocht zul len voortzetten, overeenkomstig de Chine se bekendmaking van november. COLOMBO Vandaag is in Colombo een „kleine topconferentie" van Ceylon, Birma, Indonesië, Cambodja, Ghana en Egypte begonnen, die de weg wil effenen voor een vreedzame regeling van het Chi nees-Indische conflict. (Reuter/AP). Wehner maakte daarbij nog een interes sante opmerking. In 1958, zo beweerde hij, kwam een afspraak tot stand tussen de toenmalige liberale partijvoorzitter Rein- hold Maier en het Bundesverband der In dustrie, die luidde dat men zou samenwer ken om een tweepartijensysteem in de Bondsrepubliek te voorkomen. Indien de C.D.U. bij verkiezingen verzwakt wordt, moet er altijd een kleine liberale partij zijn. die dat opvangt, daar anders de re gering in socialistische handen zou kunnen komen, aldus zou de opvatting van de in dustriëlen hebben geluid. Deze afspraak zou, volgens Wehner, ook de afgelopen week een rol hebben gespeeld. ROME (Reuter) De communistische partij van China wil overleg met de an dere communistische partijen over het ideologische geschil, zo meldt het Ita liaanse communistische blad I'Unita uit Praag. Het voorstel is volgens het blad vervat in een brief die op het zaterdag geëindigde partijcongres in Praag is ge richt tot alle aanwezige delegaties. President Antonin Novotny van Tsjecho' Slowakije is met algemene stemmen her kozen als eerste secretaris van het cen trale comité der Tsjechoslowaakse com munistische partij. In zijn slotrede deed Novotny een beroep op communistisch China, in het belang van de communisti sche eenheid zijn internationale politiek te herzien. ROME (Reuter-AFP) Palmiro To- gliatti is zaterdag herkozen als eerste se cretaris van de Italiaanse communistische partij. Togliatti maakte bekend, dat zijn partij het centrale comité van de Chinese communistische partij zal uitnodigen, een afvaardiging naar Italië te zenden voor „een uitwisseling van denkbeelden". Het congres wees de critiek van Peking op de aanpak van internationale en nationale problemen door de Italiaan se communisten met kracht van de hand. MOSKOU (AP) Het Russische par tijorgaan de Pravda heeft de aanvallen van Novotny en Togliatti op China in gro te opmaak gepubliceerd. LOESAKA Guido Natali, de Italiaan se consul in Elisabethstad die door de V.N. als vermist werd opgegeven, nadat hij door Katanga was uitgewezen, is terecht. Hij is te Ndola in Noord-Rhodesië aan gekomen. De vertegenwoordiger van de Verenig de Naties in Leopoldstad heeft opdracht gekregen in de sterkste termen te pro testeren tegen de uitwijzing van Natali, die zich het ongenoegen van Tsjombe en zijn mannen op de hals had gehaald, door j een openlijke verklaring van steun aan de activiteiten van de V.N. in Kongo (Reuter/ AP). (Van onze correspondent) LONDEN De opzienbarende rede van de vroegere Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson moet vooral worden gezien ais het openings schot van de schermutseling, die morgen in Londen zal beginnen tussen de Ameri kaanse minister van Defensie McNamara en zijn Britse collega Thorneycroft over het netelige vraagstuk of Groot-Brittannië nog langer een zelfstandige nucleaire macht kan blijven. Dit hangt, sinds de Britten uit financiële overwegingen hun Blue Sf»eak-raket voor militaire doelein den hebben geschrapt, voornamelijk van de Verenigde Staten af, die Groot-Brittan nië de Skybolt-paket hadden beloofd. Volgens de Amerikanen is de Skybolt, welke na 1968 in Groot-Brittannië's nu cleaire behoefte zou moeten voorzien, een twijfelachtig lapmiddel. Men heeft er een bommenwerpersmacht van 250 B52-vlieg- tuigen voor nodig, die op de grond erg kwetsbaar zijn. Het is al kostbaar genoeg om een deel ervan nonstop te laten rond vliegen. De Amerikaanse regering, die on der sterke druk staat van de militairen en van de Douglasfabrieken, welke Skybolt vervaardigen, heeft hierover nog geen be slissing genomen. Hij zal van Groot-Brittannië zetaer een grotere bijdrage verlangen voor de ont wikkeling van de raket, waarvoor een be drag tot een maximum va,n 100 miljoen pond sterling wordt genoemd. Een moge lijkheid is dat Groot-Brittannië desnoods het Skybolt-project voor eigen rekening zal nemen, hoewel dit, gezien het lot van de Blue Streak, onwaarschijnlijk is. Misschien zijn de Verenigde Staten be reid de Britten als troostprijs van Pola- ris-raketten te voorzien in een later sta dium te vervangen door de nieuwe Mi nuteman, wt*ike sneller is dan Skybolt en deze week in gebruik wordt genomen. Overigens vormen de Britse bommenwer pers (Vulcan en Victor) die sneller zijn dan de B 52, de speerpunt van de Ame rikaanse strategische luchtmacht. Groot- Brittannië houdt, voor het geval afstand moet worden gedaan van Skybolt, nog een strategische bommenwerper achter de hand, gebaseerd op de Britse T.S.R.-2, een supersonisch toestel, gebouwd voor tactische verkenningsdoeleinden, welke de nieuwe kleine megatonbom kan ver voeren. In elk geval zou Groot-Brittannië dat weigert zich op nucleair gebied te la ten wegcijferen, zijn bijdrage kunnen le veren aan een eventuele gecombineerde NAVO-kernmacht, hoewel de Verenigde Staten daarvoor weinig geesftdrift tonen. Aan de andere kant achten zij het ech ter noodzakelijk dat Groot-Brittannië zich bij de E.E.G. aansluit om het eenheids front militair en economisch zo hecht mo gelijk te maken. Washington zou in dat geval als tegemoetkoming, zowel aan De Gaulle als aan Macmillan, een gecombi neerde Europese Polarismacht in het le ven willen roepen, ofschoon de Verenigde Staten op het ogenblik niet in staat schij nen te zijn de produktie van Polaris-raket- ten te vergroten. Acheson behoort kennelijk tot degenen, die na Cuba tot de slotsom zijn gekomen dat, gezien de moeilijkheid van de ge meenschappelijke controle van het kern apparaat, de Verenigde Staten de door slag zullen moeten geven bij het gebruik daarvan of de dreiging ermee en dat Groot-Brittannië's nieuwe, ondergeschikte positie meebrengt dat het zich voortaan zou concentreren op de vergroting van de conventionele bewapening en zonodig de voorbarig afgeschafte militaire dienstplicht in een of andere vorm weer invoert. De Britten zijn allerminst gesticht over dit vooruitzicht, omdat zij behalve wegens hun nationale veiligheid, vooral ook uit internationaal-politieke overwegingen een nucleaire macht willen b''jven. Bovendien waarschuwen zij tegen Achesons gevaar lijk geachte opvatting, dat een maximale conventionele bewapening van West-Euro pa de Russen in Berlijn en Centraal Euro pa zou doen terugwijken, zoals ze ook uit Cuba teruggeweken zijn. Het is wel duidelijk dat McNamara en Thorneycroft al deze kwesties niet alleen zullen kunnen oplossen en dat na hun voor bereidend werk premier MacMillan en president Kennedy de volgende week in Nassau op de Bahama's heel wat zullen hebben te verhapstukken. Ook daarna zal er nog veel tijd mee gemoeid zijn om een oplossing te vinden voor de onderlinge mi- litiare arbeidsverdeling, welke de logische consequentie zal moeten zijn van het feit dat, zeker in Europa, geen van de bond genoten meer een stap zal kunnen doen zonder de ander. Premier Nehroe, met één been in een schuttersput, bezoekt de stellingen van het Indische leger in het grensgebied van Tezpoer. Geheel links minister van Defensie Chavan. STOCKHOLM De in Zweden uitge voerde abortus op de Amerikaanse me vrouw Finkbine, die vreesde een door tha lidomide misvormd kind ter wereld te zul len brengen, heeft zwangere vrouwen uit vele landen naar Zweden doen gaan, waar zij trachten toestemming te krijgen voor een abortus. Negentig procent van hen komt uit West- Duitsland. Er zijn er ook uit Engeland, Frankrijk, Nederland en de V.S. Tot dus ver heeft slechts één van deze trouwen toestemming gekregen voor abortus. De ingreep bij mevrouw Finkbine was gebaseerd op een besluit van de koninklijke medische raad, dat haar geestelijke ge zondheid bij een afwijzing ernstig gevaar zou lopen. De medische autoriteiten aar zelen echter met het nemen van dergelijke beslissingen, omdat zij vrezen dat anders andere vrouwen, gebruiksters van thalido mide of niet, aangemoedigd zouden wor den naar Zweden te reizen om af te ko men van hun ongeboren kinderen. Aan de Zweedse ambassades en gezant schappen in het buitenland werd een pam flet gezonden met een uiteenzetting van de bestaande medische wetgeving. Deze actie heeft echter geen enkel resultaat ge had. De stroom zwangere vrouwen, die in Malmö aankomt, blijft aanhouden. Voor legale abortus is in Zweden een psychia trische diagnose nodig en de psychiatri sche klinieken van de ziekenhuizen te Mal mö liggen overvol. De wachttijd is thans 6 weken en de artsen klagen dat zij geen tijd meer over hebben voor hun eigen pa tiënten. (AP). Leukerds (Van onze correspondent) PARIJS Bij een overval op een ml-1 litair kamp in Orléansville, tweehonderd kilometer ten westen van Algiers, zijn zaterdag zes soldaten, vijf Fransen en een Algerijn, gedood. De rust was giste ren teruggekeerd. Het schijnt dat deze bloedige incidenten geen blijvende gevol gen zullen hebben voor de Frans-Algerijn- se betrekkingen in wijdere zin. De lezin gen van beide partijen inzake de oorza ken van de verantwoordelijkheden over deze gewelddadigheden stemmen vrij nauwkeurig met elkander overeen. Uit een rapport dat de Algerijnse mi nister van Binnenlandse Zaken, Meseghri, vandaag aan premier Ben Bella en de regering zou uitbrengen, moeten elemen ten van de vierde Wilaya, die van ouds steeds krachtig tegen Ben Bella gekant is geweest, de botsingen hebben uitgelokt om langs die weg de samenwerking tus sen Fransen en Algerijnen te doorkrui sen en onmogelijk te maken. De Franse ambassadeur in Algiers, Jeanheney, heeft niettemin een scherp protest ingediend en opgemerkt dat gebeurtenissen van deze aard weinig toe bijdragen Frankrijk te overtuigen van de capaciteiten van het huidige bewind d- rust en de orde in Al- gerij e te verzekeren en te handhaven. De ongeveer duizend „Zwarfvoe-1 bleven waren, moeten nu toch wel ern stig overwegen het voorbeeld van hun honderdduizenden landgenoten te volgen en naar Frankrijk terug te keren. Een heel prettig gesprekpunt is altijd het smijten met geld van de belastingbe taler. Daar happen u en ik gulzig in; een I malse, zoete versnapering voor wie met z'n eigen tengeltjes van 's Rijks schat kist moet afblijven, omdat hij daar geen andere connectie mee heeft dan „storten in" in plaats van „putten uit". Die put- tertjes zijn dan de stouterikken in onze brave, mistroostige en benijdende ogen. De financiële controlecommissie van de E.E.G. heeft weer een bos droog, snel-ont- vlambaar hout naar dat koesterende vuur tje gedragen: „Het is ons opgevallendat een lid van de Europese commissie in iets meer dan een jaar tijd 160 dagen in de hoofd stad van zijn vaderland op dienstreis is geweest. Voorts vertoont de dienstreis grafiek met Kerstmis en Nieuwjaar op vallende pieken". De E.E.G.-commissie krijgt voorts de aanmerking, dat haar diensten zonder vol doende overleg zijn begonnen met een vernieuwing van het kantoormeubilair. Er I zijn bureaus gekocht zonder dat een over eenkomstige hoeveelheid oud materiaal was afgedankt. Het rapport twijfelt of de slijtage in vier jaar tijd zo groot kan zijn geweest, dat men al aan een grootscheep se vernieuwing toe was. In dit verband wordt opgemerkt, dat het verkopen van af gedankt materiaal aan eigen personeel tot I misbruik kan leiden. Het is zo duidelijk als wat, dat die E.E.-genoten van onze centen met Kerst mis en Nieuwjaar thuis komen schransen en sjampanje drinken en dat al die nieu we, mooie schrijfbureaus uit uw en mijn armoede zijn bekostigd, terwijl de oude nog heel best hadden meegekund. Er is reden tot verontwaardiging. Dat wel. Ik zal het niet ontkennen. Ik loop zelf ook een beetje roze aan als ik zulke dingen lees. Toch spelen nog andere ge voelens mee in mijn vertoornde hart, wan neer ik dit soort dingen lees: een stukje I minachting en een goede portie medelij den. Minachting voor zulke uitgekiende profiteerderij die die kerstpiek veroor zaakt en meêlij met de fraaie jongens die geestelijk ie zwak zijn om op eigen benen te staan. Ik vind zulke profiteurs eerder groezelig dan misdadig. En ik vraag mij af hoe die piekfijne jóngens zouden reageren als hjin klerken zich van hetzelfde laken een pak zouden snijden. Diep verontwaardigd om zo weinig Euro pese Gemeenschapszin denk ik met ont slag op staande voet. Ik hoor hen al uitroepen dat zo iets in geen geval ge duld kan worden en dat een drastisch I voorbeeld moet worden gesteld. Ach, 't zijn zulke leukerds. Advertentie sunroof Export Geheel compleet, Incl. verwarming, defrosters, ruitensproeiers e.d. Importrice: J. Leonard Lang's Automobielbedrijven N.V..Amsterdam Duits geld. West-Duitsland zal Nigeria een lening van 90 miljoen verstrekken als bijdrage aan de financiering van ont wikkelingsprojecten. I Eerste neger-bisschop In Boston is de 53-jarige John M. Burgess tot bisschop gewijd. Hij is de eerste neger-bisschop in de Verenigde Staten. Dood in de bergen. Een ongeluk in de Joegoslavische bergen heeft het leven gekost aan zeven jongemannen in de leeftijd van 16 tot 26 jaar. Vier mannen konden zich in veiligheid brengen. De mannen hadden een berg beklommen om een amateurfilm te maken. Zij ver dwaalden in een storm met windsnel heid van 160 kilometer per uur. De slachtoffers stierven van uitputting en kou. I Moord. In West-Berlijn is zondag een gruwelijke moord ontdekt op een be jaard echtpaar. De lijken werden ge vonden in de kruidenierswinkel die zij dreven. Zij waren met bierflessen en kaassnijders om het leven gebracht. De politie gelooft, dat de moordenaars een grote som gelds hebben meegenomen. Tanganjika. Als eerste president van de republiek Tanganjika, die zaterdag te middernacht in het leven is geroepen, is zondag beëdigd de 40 -jarige voormalige onderwijzer dr. Julius Nyerere. Zijn eerste handeling was de beëdiging van een kabinet van 15 ministers, dat vrij wel overeenkomt met de regering die het afgelopen jaar in functie is geweest, nadat het land onafhankelijk was ge worden. Schip vergaan. Een Indonesisch kustvaar tuig is bij Zuid-Bomeo in een storm ge zonken. Er worden 36 van de 66 opva renden vermist. En we zakten door de vloer... In een dans gelegenheid in de Italiaanse stad Gualdo Cattaneo dansten zaterdagnacht ruim 300 mensen zó verwoed de twist, dat de dansvloer het onder luid gekraak be gaf en de danslustigen een verdieping la ger terechtkwamen. Toen de kluwen was ontward bleek, dat een vijftigtal mensen was gevtond, van wie enkelen ernstig. Pia t. De twee grote Indonesische persbu reaus hebben een fusie aangegaan met ingang van 1 januari. Dit is in overeen stemming met hét bevel van "resident Soekarno, dat er slechts één sterk natio naal persbureau mag zijn dat is geba seerd op het Indonesische socialisme. Antara, het oudste persbureau, behoudt zijn naam. Het bureau Pia zal niet lan ger, bestaan. Verlossing. Een 33-jarige Japanse vrouw heeft drie jaar rondgelopen met een schaar in haar buikholte, die een dokter in haar lichaam had achtergelaten, na een verlossing met de keizersnede. De 15 cm lange schaar werd door het röntgenapparaat ontdekt. Wijsgerig. Guy Rutter, student in de wijs begeerte aan de universiteit van Sas katchewan (Canada), heeft het wereld record handschudden verbeterd Met fn on!ja?d schudde hij zaterdag in 9 uur 10.292 handen. Het oude record stond sinds februari met 10.291 handen op naam van iemand uit Stafford in Enge land. B Luchtramp. De DC-3 van de Columbiaan- se luchtvaartmaatschappij die sinds donderdag werd vermist, is verongelukt. Het wrak werd zaterdag gevonden. Van de 26 inzittenden hebben slechts twee de ramp overleefd. Eerst was sprake van een tiental overlevenden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 4